REACTIES "PROFIEL SCHETSEN EEN VAN DE ANGST' opening COMBI-VERKOOPPALEIS Het lozen van melk schaadt milieu niet Vijfde „Visma" in Ahoyhallen Bevolkingsraadplegirig over stankgolf Eendaagse autobusreizen op vier zondagen in mei dinsdag 17 april 1973 22e jaargang no. 16 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM TEL. 13.21.?0 Angst, woede, machteloosheid. Ziedaar de trefwoorden in het resultaat van een „bevolkingsraadpleging" (een soort enquête), gehouden in Vlaardingen na de stankgolf op woensdag 21 maart. Dertien vragen heeft het Vlaardingse DS'70-raadslid Henk van de Berg de bevolking voorgelegd via drie Vlaardingse kranten. Van de Berg vroeg en verwachtte een overstelpend aantal reacties. Hij kreeg er slechts een kleine negentig; maar ze zijn onthullend, alarmerend en schokkend. dokter geraadpleegd te hebben; men kent de oorzaak van de klachten maar al te goed. Misleidend Een vrouw uit Holy schrijft in ant woord op de vraag of zij die avond, toen een walgelijke rubber- en plasticstank over de stad trok, angstig is geweest: „Ja, ik ben angstig geweest. Toen ik ging slapen dacht ik: zullen we morgen nog wel wakker worden? Ik ben nog niet zó bang geweest; ik voelde dat het erger was dan anders. Gelukkig ben ik gauw in slaap gevallen, hoewel ik er soms nog over nadenk". Vara's actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" zal vanavond (.zeer waar schijnlijk, moet je er altijd bij zeggen) een aantal Vlaardingers, die de dertien vragen hebben beantwoord, aan het woord laten (Nederland I, 21.50 uur). De stankgolf kroop op 21 maart als een zichtbare walm door de straten van de Westwijk, door het centrum en door Holy. De meeste reacties komen van mensen die verspreid in deze stads delen wonen. Uit het eerder onderzoeken is gebleken dat lezersraadplegingen via kranten in hoge mate representatief zijn voor wat er leeft onder de totale bevolking. Volgens de Rotterdamse socioloog drs. C. B. J. Boender, die al verschillende onderzoeken naar de „milieubeleving" leidde, geeft het resultaat van dit jongste Vlaardingse onderzoek een sterke aanwijzing voor de aard van de. gevoelens die onder de Vlaardingers leven. Drs. Boender noemt het totaal van de reacties een „profiel van de angst". Onheilsvoorspelling Raadslid Henk van de Berg, een één- mansfractie in de raad. heeft de enquête opgezet om met het resultaat ervan alle mogelijke bestuursorganen te overtuigen van de ernst van de Vlaardingse situatie. Hij signaleert dat ook B. en W. en de raad zich machte loos beginnen te voelen. De machte loosheid blijkt naar zijn mening bij voorbeeld uit de door een deel van de raad ondernomen poging om de huur verhoging en de personele belasting in Vlaardingen af te schaffen. De daartoe ingediende motie (van Dirk de Lange van D'66) werd met een stemmenver houding van 15-18 verworpen en Henk 'van de Berg behoorde tot de. tegen stemmers. Het resultaat van zijn enquête overziend zegt hij: „Ik geloof heus dat iedereen in Vlaardingen weet dat hier een milieuramp op komst is, dat hier iets ontzettends gaat gebeu ren, vergelijkbaar met de watersnood". De enquête is een onheilsvoorspelling. Uit de resultaten blijkt dat de stank golf de Vlaardingers geschokt heeft omdat de stank nog nooit zo weerzin wekkend was. Dat het wel degelijk om een poging tot vergiftiging ging blijkt uit de genoemde ziekteverschijnselen: langdurige hoofdpijn, keelpijn, prikke lende, tranende ogen, sterke werking van de' slijmvliezen, braakneigingen, braken, maagpijn, opboeren, voedings stoornissen, benauwdheid op de borst, benauwdheid met hoesten. Astmatische mensen hebben een ellen dige avond en nacht gehad; veel gezon de mensen hebben onrustig of geheel niet .geslapen. Maar niemand zegt een De meeste mensen zeggen de Centrale Meld- en Regelkamer en/of het politie bureau te hebben gebeld. Vaak waren die nummers een kwartier tot een half uur in gesprek. Veel mensen maken schampere opmerkingen over die op- bellerij. Enkele mensen nemen de moeite niet eens meer en maken zich boos over de kranteberichten, die een afname van het aantal klachten bij Rijnmond melden. „Misleidend", zeg gen zij. Dan de angst. „Ik was vooral angstig voor de kinderen", schrijft iemand uit de Julianalaan, „en door het gedrag van de dieren: een hond en een poes. De huisdieren waren al erg onruistig voor wij het roken". Een vrouw uit de Westwijk: „Doodsbang! Een ander: „We durfden niet te gaan sla pen". Een man die dagelijks op roken de schoorstenen uitkijkt: „Bang? Dat zijn we altijd, want voor we naar bed gaan kijken we altijd naar die gifspui- ters hoe de wind is, en is die naar ons toe dan heb je angst". Een grote apathie spreekt uit dit ant woord: „Bang? Nee, gas geeft toch 'n zachte dood". n de Grote Kerk. De nullen werden daarbij Naar elders heil zien in een uiterst scherpe contro le op de activiteiten in haven en De meeste inzenders van antwoorden industrie en een strenge bestraffing van hebben overwogen naar elders te ver- de veroorzakers van de ellende. Men trekken. Sommige mensen zeggen dat verwacht die maatregelen van de over zij bij de volgende stankgolf zeker heid, maar tevens laat men merken zullen vertrekken, in auto. op brom- zich door de verantwoordelijke instan- mer of met de fiets. Men heeft zich ties verlaten te voelen of misleid met veelal van een vlucht laten weerhouden opmerkingen als „ga maar rustig sla- doordat men niet wist waarheen te nen". gaan en omdat men het verstandiger vond binnen te blijven en deuren, ramen en kieren te sluiten. Vluchtplan nen zijn het sterkst aanwezig bij auto bezitters; oude mensen zien geen kans om weg te komen. Opvallend is dat de mogelijkheid, dat een deel van de Vlaardingse bevolking kan worden geëvacueerd, met cynisme en wantrouwen wordt begroet. Som- iSS de volgende stankgolf direct in staking onmogelijkheid om te vluchten door n „„.i* „jm. Als er weer zo'n stankgolf komt? „Wie gééft dat antwoord", schrijft iemand, „vluchten door de buiten lucht? Waarschijnlijk nog aggressiever worden dan wij ons op dit moment al voelen: machteloos, woedend, rade loos en aangevallen als in een che mische oorlogvoering". Een werker in de chemische industrie in Vlaardingen laat weten dat hij en zijn collega's bij zullen gaan. Deze man voelt zich nog een gifwolk, anderen op de ontoerei- -il kendheid van de afvoerwegen van de met helemaaI machteloos, woonwijk. Een vader uit de Westwijk schrijft: „Als gemeente-ambtenaar moeten wij het evacuatieplan leiden. Het schijnt dat wij geen last van stank of gif hebben. Ik zal mijn plicht als ambtenaar in dit geval verwaarlozen en maken dat ik met mijn gezin zo snel mogelijk in betere oorden kom. Maar wie betaalt mijn onkosten? Een aan tal mensen meldt ongevraagd te zullen verhuizen, zodra zich de mogelijkheid voordoet. Veel mensen hebben radio en tv aange- 1 erachter te komen wat er nu Dit was een bloemlezing, die tevens een globaal beeld geeft van het enquêteresultaat. Dit is wel het tegen deel van de massale opstand, waarop een inzender hoopte. Dat zo weinig mensen op de vragenlijst hebben gerea geerd is waarschijnlijk het gevolg van de door tijdgebrek ontstane knullige presentatie. De (te) lange vragenlijst verscheen in een beperkt aantal plaat selijke bladen als slot van een bericht over Van de Berg's actie in onopvallen de opmaak op een moment, dat die Vele Vlaardingse bewoners zien het gevaar dagelijks onder ogen. precies aan de hand was. De media groot opgemaakt berichten hebben bepaald geen paniek veroor- W1rten nvrr ™atrPOP,Pn wrH"" zaakt. Ook een tocht, soms te voet, naar het politiebureau blijkt een veel gebruikte mogelijkheid om op de hoogte te raken. Scherpe controle De antwoorden op de vraag wie voor verbetering van de situatie moet zor gen laten zien dat de Vlaardingers nog Woensdagmorgen 9 uur in het voormalig KIPO GEBOUW COOL HAVEN 108 Alle bulderende aanbiedingen blijven van kracht 118 brachten over maatregelen die werden overwogen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Velen zullen ook niet gereageerd hebben, omdat zij van protest weinig verwachten. (Zij hadden inmiddels een tweede stank golf over zich heen moeten laten gaan). Toch is men zich er kennelijk van beuwst dat de mogelijkheid, dat Vlaar dingen door een giframp wordt getrof fen, levensgroot aanwezig is. Maar wie wil dagelijks met zo'n dreiging worden geconfronteerd? Gerard van Dijk. AANVULLEND HONORARIUM SCHRIJVERS Schrijvers, die voor een aanvullend honorarium voor een door hen in 1972 gepubliceerd werk in aanmerking wen sen te komen, kunnen zich hiervoor wenden tot het Fonds voor de Lette ren, Sir Winston Churchilllaan 362 te Rijswijk. Zij moeten daartoe vóór 1 juni 1973 een verzoek indienen, waar bij van het betreffende werk vier exemplaren dienen te worden ingezon den, teneinde het werk van de advies commissie te bespoedigen. Vertalers van gedichtenbundels, romans, novellen, literaire essays en kinder- en jeugdboeken, die voor een aanvullend honorarium in aanmerking wensen te komen, kunnen zich even eens wenden tot het Fonds voor de Letteren. Ook zij moeten vóór 1 juni 1973 hun verzoek indienen, waaraan een exemplaar is toegevoegd van de betreffende vertaling. In de aula van de Technische Hoge school, Mekelweg 2 in Delft wordt tot en met 23 april een tentoonstelling gehouden van wandkleden, gemaakt door cursisten van de Volks Universi teit. De expositie is open op werkda gen van 8 tot 17.30 uur. De grootste collectie behang modern, klassiek of exclusief HULST BEHANG SCHIEDAM heen hei Broersvest 85 - tel. 010-269702 Op 6, 13, 20 en 27 mei organiseert de Havenloods met touringcarbedrijf Jac. de Groot Vlaardingenn ééndaagse rit ten. In luxe touringcars, met aircondi- oning, verstelbare luxe vliegtuigstoe- len, microfoon- en muziekinstallatie, gaan wij via Gouda - Oudewater Montfoort Utrecht - Driebergen - Doorn naar Leersum, waar we in de bosrijke omgeving genieten van de koffïe-pauze. De tocht gaat verder over Rhenen - Wageningen Renkum - naar Arn hem. We rijden de grote Rijnbrug over en komen via Bemmel - Nijmegen - in Berg en Dal aan. De koffietafel staat hier klaar. Daarna is een korte wande ling in deze mooie streek een plezierige afwisseling. Voor bovenstaande reizen kan op de We vervolgen de reis via Malden - volgende adressen geboekt worden: Op Heumen - Overasselt - Grave - ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade Heesch - Nuland - .s Hertogenbosch I4, tel. 010- 132170. Op de bijkanto en arriveren in Oisterwijk, waar men ren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. de vrije theepauze gebruikt in een 010-341071; Krimpen a.d. IJssel, Wes- bosrijke omgeving. Via Heukelom - tersingel 9, tel. 01807- 6899. De heer Hanselman, Zwaanshals 245b. Bij de agentschappen; Nic. v.d. Spek, Nieuwe Binnenweg 456—460; Magazijn De Bokser, Benthuizerstraat 84, Boekhan del Bokhorst, Peppelweg 128; Boek handel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Hanou, Hoog straat 50. In Capelle a.d. IJssel: Boek handel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Tilburg - Gilze en Ginneken, komen we tegen etenstijd in Breda aan, waar een uitstekend diner het gezelschap wacht. Hierna rijden we over Zeven- bergschenhoek - Moerdijk Dor drecht Zwijndrecht naar Rotter dam terug en worden de passagiers naar de opstapplaatsen gebracht. U dient tijdig op de volgende opstap plaatsen aanwezig te zijnVlaardingen Visbank bij het VW kantoor om 8.30 uur; Schiedam VW gebouw Tuinlaan on 8.45 uur en Rotterdam Westblaak tegenover Cinerame om 9 uur. JDe eerste drie reizen volgen de hierboven omschreven route, de laatste reis 27 mei wordt een vraagtekenreis. Prijs alles in f. 37,50 per persoon. uncle charley OPPERT l.R'DAM C. Nederland over zuivelstakingen: Het dumpen van melk in sloten en kanalen (volgens de werkgevers in de zuivelindustrie noodzakelijk door de stakingen in deze bedrijfstak) is nau welijks schadelijk voor het milieu. Dit is de mening van het Milieu Aktiecen- trum Nederland, gevestigd in Rotter- In een open brief aan de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond, drs. R. Zijlstra, schrijft het MAN: U heeft op zeer dubieuze wijze milieu argumenten gebruikt om de arbeiders in de zuivelindustrie van hun akties af te houden door de oorzaken van het milieuprobleem geheel onjuist voor te stellen, geheel onjuiste gegevens te gebruiken wat betreft de vervuiling van ons oppervlaktewater, de arbeiders, en niet de direkties, te beschuldigen van het volgens u noodzakelijke dumpen door de veehouders van de rauwe melk in het oppervlaktewater. Wij vinden dan ook dat u het groeiend milieu-besef onder grote lagen van de Nederlandse bevolking wilt gebruiken. Als veehouders hun melk lozen, wordt die melk vrij snel „afgebroken". Ook kan rauwe melk in zee gedumpt wor den, waarmee nog minder schade aan het milieu wordt toegebracht. Overi gens vindt het MAN dat ook dat een „schandalige verspilling" is. Inmiddels hebben de werkgevers in de zuivelindustrie hun argument herzien. Zij stelden eerst dat het weggooien van de melkproduktie een vervuiling zou betekenen van 90-miljoen inwoner- equivalenten. Dit getal is teruggebracht tot 44 miljoen. Het Milieu Aktiecentrum Nederland vindt dat drs. Zijlstra met zijn beschul digingen aan het adres van de arbeiders in de zuivelindustrie een voor een werkgever niet ongebruikelijk methode hanteert. Het MAN .Overal wil men de gewone burger op laten draaien voor een vervuiling waar aan hij geen schuld heeft. Het zijn de ondernemers die terwille van hun wins- eigen baat ten de produktie zo hebben ingericht, dat beken en rivieren worden vergif tigd met vast en chemisch afval. In dit nummer interviewt Jan Donia negen leerlingen van de haven- en vervoerscholen, een unieke vorm van onderwijs! Zie pagina 4 Nu mag het nog niet, maar vanaf 31 mei (Hemelvaartsdag) kunnen de lijntjes ,weer neergelaten worden óm een visje'te verschalken. Ongeveer een miljoen mensen zoeken jaarlijks de waterkant op. En dan kan het gebeuren dat men aan een watertje komt te zitten waar het vissen wordt bemoeilijkt door veel drijvend vuil (zie foto) om over andere vervuiling dan nog maar niet te spreken. Voor de vijfde achtereenvolgende maal inrichting van het Ministerie van Land- alleen een hengelsporttentoonstelling zal in Rotterdam de internationale bouw en Visserij. De Maashal (4500maar tegelijkertijd een hengelsport- hengelsporttentoonstelling Visma '73 vierkante meter) is als tentoonstellings- beurs, die toonaangevend mag worden worden gehouden. De tentoonstelling ruimte ingericht. geacht voor ons land en voor een deel is van 20 april tot en met 26 april in de Ook tijdens deze Visma '73 zullen de van België. Ook dit jaar is het devies Ahoy'hallen aan het Zuidplein, tegeno- bezoekers niet alleen allerlei nieuwe' van Visma '73: „Kijken - Kopen en ver het Metrostation. De opening van materialen kunnen bekijken 'en aldus Meenemen". Visma 73 wordt vrijdagmorgen om 0p de hoogte blijven van verdere ont- 10.30 uur verricht door mr. J. E. van wikkelingen in de hengelsport, men zal i Leeuwen, plaatsvervangend direkteur- er ook materialen kunnen kopen en De openingstijden zijn: 10.30 uur tot generaal voor de visserijen en de land- meenemen. Daarmee is Visma *73 niet 17 uur, 19 uur tot 22.30 uur.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1