9! De bevrijdende lach van een gemartelde PALESTIJNEN ZUCHTEN IN BALLINGSCHAP ckudia stzater Staat Israel bestaat kwart eeuw IrliliU'iiliHiUjil katoenen 3 caravan-centrum rotterdam spaar nu geld uit Het Palestina-komitee stelt zich ten doel in Nederland een poli tieke steunkampagne te voeren voor de palestijnse revolutie op basis van het politieke program zoals dat wordt gedefineerd door het palestijnse volk zelf In verband hiermee wordt in Rotterdam een open avond ge houden met als onderwerp de palestijnse kwestie. Kees An- tonessen lid van het Palestina- -komitee zal een korte inleiding houden. Ook zal er een film gedraaid worden in samenwer king met Ciiieclub. Plaats: Ge bouw Middelland, le Middel landstraat 103, aanvang: 20 uur. Datum: 27 april (vrijdag avond). beidsmarkten. Een kleine minderheid heeft zich met succes in de handel en zakenwereld geworpen of vinden als intellectuelen werk op scholen, univer siteiten, ambassades, ziekenhuizen en research-centra of zetten een eigen praktijk op als arts, tandarts of advo caat. Toch is het juist deze laatste groep geweest die aan de onlustgevoelens van de verdrevenen en vluchtelingen in de kampen vorm heeft gegeven en hen heeft georganiseerd in verschillende groeperingen zoals vakbonden, vrou- w e norganisaties,studentenverenigingen en militaire verzetsgroepen. Ook werd een medische hulporganisatie opgericht: de Palestijnse Rode Halve Maan (een pendant van het Rode Kruis). Deze organisatie heeft al vele malen nuttig werk kunnen bieden na Israëlische aanvallen waarbij honder den slachtoffers vielen, vooral onder de Palestijnen. GELIJKE KANSEN Als oplossing voor het uitzichtloze bestaan in de kampen, wil men komen tot oprichting van een nieuwe demokra- tische staat, die het huidige Israël met de westelijke Jordaan-oever en Gaza- strook zou dienen te omvatten. El Fatah heeft hierover o.a. het volgen de gezegd: Het (de nieuwe demokrati- sche staat Palestina) zal een land zijn dat geen exploitatie van de ene bevolkings groep door een andere groep of indivi- duën zal toestaaneen staat die zijn volk gelijke kansen zal verschaffen op het gebied van werk, geloof, onderwijs, politieke keuze, culturele en artistieke expressie. Joden evenals niet-joden heb ben het recht hun godsdienst vrij te belijden en in cultureel en taalkundig opzicht groepen te vormen, naast hun individuele politieke en culturele optre den. Het is volkomen logisch dat Ara bisch en Hebreeuws beide als officiële talen worden onderwezen op staats scholen aan alle Palestijnen, zowel joden als niet-joden. BEVRIJDING De vorming van dit Palestina zou kunnen betekenen dat alle Palestijnen naar hun vaderland zouden kunnen terugkeren en daarin hun juiste sociale positie in hun leven als gemeenschap zouden kunnen terugvinden. Voor de Israëli's zou het de bevrijding kunnen betekenen van de druk die de Arabische wereld uitoefent. Het zou voor hen ook een leven in vrede kunnen betekenen in een gebied, waar ze tot nu toe niet of aarzelend worden geaccepteerd. Op het ogenblik is er in Israël een Géén tel. of schrift, best. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 19 APRIL 1973 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze safaritas in de kleuren rood, wart, bruin, oranje, gebroken fit en blauw, u per stuk Een handige tas om mee te nemen op vakantie voor uw handbagage"of als u gaat stadtenkortom een tas die altijd goed van pas komt. Een ruime safaritas (47x36x14 cm) met 3 voorvakjes met druk knoopsluiting. Deze tas, in de kleuren rood, zwart, bruin, ge broken wit, oranje en blauw, verkopen wij nu voor nog géén "Goede wijn behoeft geen krans" een zeer bekend spreek woord dat we zeker wel kun nen gebruiken bij deze doos Nivea. Wat wij er nog wel van willen vertellen is, dat deze Nivea crëme in een handige doos met schroefdeksel zitNu als spe ciale Paasaanbieding voor nog géén drie gulden. amsterdam kalverstraat 179/(000) 220559 haarlem wagenweg 94/(023) 324779 rotterdam /coolsingel 60a/(010) 120642 utrecht/oude gracht 135/(030) 311541 Een dode tot het leven brengen op de televisie is een boeiend maar ook een hachelijk experiment. De NCR V-televisie heeft dat zondagavond geprobeerd met ds. A. A. van den Bosch, één van de bekendste predikanten uit een vorige generatie, die in het kamp van Amersfoort op 20 maart 1942 is overleden nadat hij 11 december 1940 voor onbepaalde tijd gevangen gezet was om zijn geestelijk verzet tegen het Nazidom. Natuurlijk zijn er telkens pogingen om figuren uit het verleden voor de televisie te doen herleven. We noemen bijvoorbeeld alleen maar even de bekende personen uit de koningsdrama's uit Engelse vorstenhuizen. Die konden in alle vrijheid gespeeld worden omdat er geen ooggetuigen meer zijn. Zondagavond was het anders. Het ging om een man die nog steeds in de herinnering van duizenden voortleeft. Zij waren natuurlijk vervuld met één vraag: „Is het hem nou of is het hem niet? Juist bij zo'n markante figuur zoals dominee Van den Bosch is geweest, was het extra moeilijk de herschepping Op de beeldbuis enigszins aannemelijk te maken. Het leek me al direct een goed ding, dat men in deze gedramatiseerde documentaire niet geprobeerd heeft de kloof van dertig jaar met kunst- en vliegwerk te overbruggen. Joan Remmelts, de acteur, droeg geen pruik om de bekende krullenkop van Van den Bosch te imiteren. Het spel werd zelfs teikens onderbroken door oude familiefoto's waardoor nog duidelijker werd dat de spelers heel andere personen waren dan het gezin, dat ze probeerden te reanimeren. Een geweldenaar Mijn indruk was zo ongeveer dezelfde als die van Ton Hydra, de televisiere- censent van „Trouw" (ik heb net zoals hij als jongen een dienst van v.d. Bosch in de Julianakerk in Den Haag meegemaakt). Het beroepsoog" registreerde onvolkomenheden in de samenhang van de teksten, de weinig dramatische spanning en een niet-voldoende authentieke sfeer in het Oranje Hotel. Toch bleef ik de uitzending volgen, omdat er iets bijzonders scheen te gebeuren. Het gevoel naar een te steriele voorstelling te kijken, verdween langzamerhand. Ik werd hoe langer hoe minder gehinderd door de gedachte, dat Joan Remmelts als voornamelijk blijspelacteur niet de meest geschikte vertolker kon zijn. Hij moet tijdens de opnamen in zijn rol zijn gegroeid, want hij ging meer en meer op ds. Van den Bosch lijken; althans op de predikant die in mijn herinnering is blijven hangen. Als jongen werd ik door mijn grootvader eens meegenomen naar een kerkdienst, waarin de toen vermaarde predikant zou voorgaan. Daarvoor moesten we wel een wandeling maken van Delft naar Den Haag. De kerk (als ik het goed heb de Julianakerk) was al stampvol toen we aankwamen. Ik heb heel benauwd gezeten op de trap van de preekstoel. Ds. Van den Bosch maakte op mij de indruk van een geweldenaar met een haardos die op leeuwenmanen leek. Een uitspraak van hem herinner ik me nog levendig. Hij sprak ernstig en diepzinnig en plotseling zei hij dat er wel toehoorders zouden zeggen: ..Dominee, dominee, timmer je niet te hoog vandaag"? Vreemd dat deze tientallen jaren oude herinnering zo een rol speelde bij het appreciëren van deze NCR V-uitzending. De vonk sloeg over Maar met dit alles heb ik mijn grootste spanning tijdens de uitzending nog niet aangeraakt. Zou het mogelijk zijn iets van het geloof van Van den Bosch over te dragen, zodat de kern van zijn bestaan zou overkomen. Ik kan niet in het algemeen spreken, maar bij mij sloeg telkens de vonk even over. Het ging er duidelijk, om deze man (en al zijn mede-gevangenen) geestelijk kapot te maken, hem in zijn geestelijke weerbaarheid te breken door de eenzame opsluiting in het „Oranje-hotel" in Scheveningen. En later door de mishande lingen en de uithongering in Amersfoort. En dit leek maar al te goed te lukken. Hij was diep vertwijfeld toen die vierde juni (Pinksterzondag) het teken van God niet kwam en zijn vrijlating een lege wensdroom bleek te zijn (dat was in 1941). Merkwaardig, dat in de documentaire de geestelijke bevrijding duidelijk door breekt in een niet-direct-religieus gebeuren. Er wordt een gevangene binnen gebracht die vreselijk op zijn rug geslagen is en die open beenwonden heeft. Van den Bosch offert er wat zuinig bewaarde boter voor op om de wond in te smeren. Maar de gevangene rukt het papiertje uit zijn handen en duikt er met zijn hele baard in. De boter is nog beter voor zijn rammelende maag dan voor zijn pijnlijke benen. En er weerklinkt een daverend gelach om het verbouwereerde gezicht van de dominee. God vergeet je niet Je kan je afvragen waarom hier niet een andere herinnering verbeeld is. Tien dagen voor zijn sterven kwam een medegevangene die vrijgelaten werd hem groeten. Hij zei: „Van den Bosch, kop op. God vergeet je niet". En Van den Bosch zei: „Ik weet dat God mij liefheeft boven duizenden". Misschien zou het verkeerd zijn overgekomen, want dit is een woord dat een mensenkind alleen in een uiterste grenssituatie mag en kan uiten. Maar die lach om het boterpapiertje was diep genoeg gefundeerd. Ik dacht aan Pasen. Aan de bevrijdende lach waarmee onze doodgemartelde Heer zijn zinloze ondergang en zijn gekmakende angst op de vrijdag van zijn terechtstelling heeft overwonnen. Ik herinner mij uit mijn jeugd dat niet alleen v.d. Bosch vaak voor de radio was maar dat er ook geregeld lijdensmedidaties werden uitgezonden door een beroemde katholieke kanselredenaar, pater Baromeüs de Greeve. Hij wist de martelingen van Jezus zo over te dragen, dat je als het ware de gesel hoorde zwiepen en de spijkers de beenderen van Jezus hoorde vergruizelen. Mn zijn bloed Zo kan ik het niet in dit artikel en ik geloof ook niet dat dat hoeft. Ik ben er dit jaar sterk bij bepaald, dat het geloof van Jezus ons gered heeft. Hij heeft Zijn bloed gegeven en de Bijbel zegt, dat het in zijn bloed ging om Zijn ziel Na de lichaams- en zielepijn kwam de gil en tegelijk een gebed: „Mijn God, Mijn God, waarom hebt U mij verlaten! Een wanhoopskreet en tegelijk een belijdenis. Een wonder,^door Gods Geest in Hem gewerkt. En daarna: „Het is volbracht". Wat n u* -n__ n deze jongeman van 33 jaar mislet scheen? Zijn n de Bijbel „De voleinder van het geloof" genoemd. Levend geloof En sindsdien heeft Hij de bevoegdheid en de macht Zijn geloof in duizenden en miljoenen over te dragen als een levende Kracht. Ook nu nog, honderden iaan later. Dat is ook het diepe geheim achter het leven van Van den Bosch geweest. Men poogt op het ogenblik op alle mogelijke manieren en ook van het leven van Jezus een gedramatiseerde documentatie te maken. Tot in de bioscoop en in een pop-opera als „Jezus Superstar" toe. Boeiend en hachelijk. E"<|ls,we Jezus uitbeelden in artikel en preek, bekruipt jezelf en je hoorders altijd de vraag naar de echtheid. Is het zo gebeurd? Wat weten we ervan De ooggetuigen zijn al zo lang dood. Gelukkig gaat het niet om een historische reconstructie. Het gaat om veel diepere vragen. Is God afwezig of aanwezig in ons mensenleven, dat steeds leger en onzinniger gaat lijken of mag er vertrouwd worden op een Goedheid, een Trouw, een diepe Medemenselijkheid, die in God zelf is gewaarborgd. Van den Bosch en vele anderen spreken mij als gestorvenen aan door het Levend Geloof van Jezus. Op 6 mei aanstaande bestaat de staat Israël 25 jaar. Een aantal feestelijke herdenkingen op grond van een oprecht gemeend solidari teitsgevoel met Israël vinden plaats. Hoe oprecht is echter de positie ten opzichte van de Palestijnen die op 6 mei hun 25-jarige ballingschap mogen betreuren. En met deze constatering zijn wij gelijk beland bij de oorzaak van al het oorlogsgebeuren in het Midden-Oosten. Immers, de staat Israël werd 25 jaar geleden niet in het luchtledige gesticht, maar in een reeds bewoond gebied van de Arabische wereld. De inwoners ervan: Palestijnen. Zij werden in 1948 verdreven door het Israëlische leger of vluchtten voor het oorlogsgeweld. De Palestijnen waren daarvoor al 50 jaar lang geconfronteerd geweest met duizenden joodse immi granten per jaar. Deze gingen vanzelf sprekend als gevolg van hun Europese intellectuele en technische voorsprong bepaalde sectoren van de economie beheersen, waardoor de Palestijnse in dustrie in deze ongelijke race niet van de grond kon komen. Ook dreigden de Palestijnse bewoners vanwege de aanhoudende immigratie een minderheid in eigen land te worden. Hierbij kwam nog, dat de toenmalige koloniale grootmacht Groot-Brittannië het mandaat over Palestina voerde. De Palestijnen hadden derhalve over deze ontwikkelingen in hun eigen land geen enkele zeggenschap. Een conflikt tussen de nieuwe immigranten uit Europa, die een zuiver joodse staat in Palestina wilden oprichten, en de autochtone bevolking, de Palestijnen, was ondermii- delijk. De Palestijnen hielden massale demon straties en stakingen in 1920,19211929 en 1936 (staking van een half jaar! Gewapende acties en een oorlog braken uit in 1947 en 1948. Nadat Israël de oorlog van 1948 gewonnen had, zijn de verdreven en gevluchte Palestijnen in vluchtelingenkampen terechtgekomen in de omringende Arabische landen als Libanon, Syrië en (Trans-)Jordanië of in de toen nog niet door Israël bezette delen van Palestina, de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever. Het aantal Palestijnse vluchtelingen werd nog ver meerderd tijdens de zesdaagse oorlog van 1967. Van de tegenwoordig ruim 2 1/2 mil joen Palestijnen wordt ongeveer de helft onderhouden door een speciale V N. vluchtelingenhulporganisatie, en dat vaak al 25 jaar lang. Zij leven in uiterst gebrekkige omstandigheden, maar zijn vastberaden weer naar hun geboorte grond terug te keren en als Palestijnse gemeenschap voort te leven met het recht op zelfbeschikking. GETTO'S Een ander gedeelde leeft veelal in getto's en wordt vaak door de plaatse lijke bevolking van de zogenaamde gastlanden als lastige concurrenten be schouwd op de toch al overvolle ar- discussie gaande over de toekomst van de in 1967 bezette gebieden. Een discus sie waarin sommigen zich realiseren, dat in feite geheel Israël gebaseerd is op geweld en geleidelijke inbezitname. Be halve de Israëlische Liga voor de Rech ten van de Mens, die zich vooral op humanitair gebied begeeft, beijvert in Israël een groep'jonge joden zich voor de rechtvaardige zaak van de Palestij nen. Bij het groeien van het aantal van hun aanhangers zal deze nieuwe genera- Israëli's een beslissende stap betekenen in het gemeenschappelijk Joods-Ara bische streven naar een ander Palestina. De trekking van de Landelijke loterij van het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding heeft op 11 april plaats gevonden. De hoofdprijs van f25.000,- is gevallen op nr. 206360, de tweede prijs (f 15.000,-) op nr. 337275. Prijzen van flOO, zijn gevallen op alle lotnumm eindigend op 6218 en prijzen van f 10,- alle lotnummers eindigend op 114. Winna moeten hun lot per aangetekende brief en met vermelding van naam, adres, woonplaats en eventueel bank- of postrekeningnummer zenden aan: Nederlandse Vereniging tot steun aan het K.W.F. voor de kankerbe strijding, Centraal bureau. Koninginneweg 28. Amsterdam. ZJakmanschap is Meesterschap pakten de palestijnen opnieuw hun koffers. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze doos Nivea crème met handig schroef £\tT deksel pjB l.v.m. Goede Vrijdag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best. t-shirt (24.75) met bijpassende blouse in zonnige kleuren... in de bekende beugelfle; voordelen 1 vers bier 2 geen ópener nodig 3 plezierig op tafel Met andere woorden Het had „kea, uil, alk, hop" moeten zijn. Had u dat niet, dan valt u direct al naast de prijzen. Bent u wel zo handig geweest dan heeft het lot moe ten beslissen. Drie tientjes wor den nu verdeeld onder de vol gende winnaars: mevr. N. De Dert-Stouten, Kerdijkstraat 3, Rotterdam-Blijdorp; H. Huur man, Schoolstraat 36a, Hoek van Holland en F. Frijsburg, Middelharnisstraat 104c, Rot- Internationaal feest in het Trefcentrum 22 nptjpjes tinnetjes Zaterdag- en zondagavond zijn er in het Trefcentrum (gen. V.d. Heijden- straat 40) internationale ontmoetings feesten, waarbij iedereen welkom is. Het programma is verzorgd door Rot terdamse gastarbeiders. Het feest be gint beide avonden om 7 uur. Entree gratis. De avond is georganiseerd in samenwerking met het Aktiekomitee- Pro Gastarbeiders.

De Havenloods | 1973 | | pagina 15