r msmm yqj' 9: Ih ben een vrijbuiter en wars van alle Xec kou Grond uitsluitend in erfpacht uitgeven kneugen ZUSTER HAAIJER: rr JQ95 Kai.iWiii.iii 90 99 K9m AA yu DRS. SIMONS VAN PvdA DE HAVENLOODS, DONDERDAG 19 APRIL 1973 16-520 „Ik heb de boekjes zelf uitgegeven", licht zr. Haaijer toe, „omdat dat veel minder soesa geeft. Je bent dan ook helemaal vrij. Een predikant, die de boekjes gelezen had, zei ze zo te waarderen, omdat bij het lezen alle dogma's wegvallen. Deze man is ook wars van alle vormen. Zo ben ik ook. De mensen zitten zo vast aan alles. Dat Praten met zuster Haaijer betekent uren geboeid luisteren naar haar ervaringen met mensen en haar werk bij de Reddingboot: Stichting tot behartiging van Evangeliserende Sociale Arbeid zoals de naam officieel luidt. De liefde voor haar medemens straalt uit haar ogen. Zuster Haaijer is nu 67 jaar. Een tijd die voor haar veel te snel voorbij is gegaan, doordat er zoveel te doen was. In september is zij 34 jaar bij De Reddingboot. Aanleiding van het gesprek was het door haarzelf uitgegeven boekje ,,'t Is in orde zus...", dat op veler verzoek werd opgevolgd door een tweede boekje ,,'t Mot je moeder maar wezeDe boekjes, die voor f. 2,- per stuk verkrijgbaar zijn bij De Reddingboot en bij zr. Haaijer, vliegen de deur uit. Niet zo verwonderlijk als je de inhoud kent. Op onopgesmukte wijze vertelt zuster Haaijer haar ontmoetin gen met mensen. Mensen, die vaak aan de rand van de samenleving verzeild zijn geraakt, geen enkele uitweg meer zien en dan bij De Reddingboot belanden, waar altijd iemand is die hen opvangt. merk je het beste bij lezingen, die wij door het hele land geven. De mensen zijn in het begin altijd verstard. Soms moet je door een dunne, soms door een meterdikke muur heenbreken. Dat werkt bij mij als een rode lap op een stier. Je begint dan maar met iets te vertellen dat je hebt meegemaakt. Bij voorbeeld van een man die zijn dron ken vriend wilde beschermen tegen zijn vrouw door hem bij zijn eigen vrouw in bed te stoppen, die 's mor gens niet weet wat ze ziet als ze wakker wordt. Mensen reageren dan ineens heel anders. Er zit zoveel humor in ons werk. Daar dank ik God elke dag voor". Steun De Reddingboot bestaat uit een staf van vaste medewerkers met daarnaast zo'n 200 vrijwilligers en vrijwilligsters. Ze hebben eigen bands en een combo, waarmee ook in het land wordt opge treden voor instellingen. Éénmaal per maand worden er alleen al 200 zieken bezocht. Daarnaast zjjn er de spreek uren op dinsdag- en vrijdagmorgen in de Ketenstraat. Op woensdagavond worden op de Noordsingel de evangeli satie-bijeenkomsten gehouden. Zr. Haaijer; „Ik heb een enorme steun aan broeder Slingerland, die mij later ook zal opvolgen. Naast zijn werk heeft hij zijn papieren gehaald op de Sociale Academie. Ergens anders zou hij hiermee veel meer kunnen verdie nen. En zo is het het geval met de meesten bij ons. De mensen houden van hun werk. Roelie Klein Haneveld is al jaren bij ons en behoort ook tot de staf. Een heerlijk kind. Kleedt zich zoals de jeugd zich kleedt. Ook zuster Ooms is, na jaren als vrijwilligster voor oris te hebben gewerkt, aan de staf toegevoegd. Ik vind dat het werk op het ogenblik eigenlijk te netjes wordt. Wij behoren ook niet tot een bepaalde kerk. Wij doen evangeliserend werk. Jaren gele den had ik een prostitueetje in huis dat een kind moest krijgen, waarmee ze erg blij was. Toen het kind geboren was, kwam ze op een gegeven dag naar me toe en vroeg aarzelend aan me, of de de baby toch kon laten dopen, omdat ze rooms was en ik van huis-uit protestant ben. Natuurlijk, zei ik dan gaan we toch naar de pastoor. Nu ligt dat allemaal wat makkelijker. Ik ben het helemaal met de uitspraak van Paulus eens, die zei: „De joden een jood, de Grieken een Griek. Wat maakt het uit. We geloven toch allemaal hetzelfde. Daarom houden we onze bijeenkomsten ook op woensdag avond, omdat we de mensen op zon dagen niet uit hun eigen kerk willen houden".s. spaar nu geld uit Koop nu deze leuke acryl jer sey blouse en u ziet er dit weekend op z'n Paasbest uit! Een vlotte acryl jersey blouse met sierstiksels in het voorpand, waarbij wij een bijpassende spen cer verkopen. De blouse is er in de kleuren rood, wit, marine, zwart, rose, bruin en bleunu voor nog géén elf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne acryl jersey blouse in de maten 36 Bijpassende spencer voor f 10,--. I.v.m. Goede Vrijdag géén koopavond. m Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit U kunt uw bengels geen groter plezier doen dan deze geweldig leuke T-shirts voor ze te kopen. Éénmalige aanbieding tricot kinder-T-shirts in 2 frisse streep- kombinaties, in marine/rood/ wit en marine/geel/wit. Deze T-shirts in de maten 116 t/m 152 (ong. 6-12 jaarkoopt u nu voor slechts drie gulden vijfentwintig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze tricot kinder-T-shirts voor min der dan de helft mes van de prijs voor I.v.m. Goede Vrijdag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best. Geknipt Zr. Haaijer die als verpleegster destijds zendingswerk wilde gaan doen, maar hiervoor werd afgekeurd, ontmoette terwijl zij op Zoeklicht-auto's het land doorging, Johannes de Heer, voor wie zij vier jaar lang als secretaresse werk te. Na een ziekteperiode kwam zij in aanraking met ds. Veenstra, die haar vertelde dat zij geknipt was om de leiding van een kamp met 100 jongens op zich te nemen. „Het was heerlijk werk. Maar ik ging eens over mijn leven na denken. Toen solliciteerde ik naar de functie van directrice van een meisjesschool met de gedachten in mijn achterhoofd daar niet langer dan drie jaar te blijven. Door middel van een Rotterdams meisje kwam ik in aanraking met ds. Rutgers, die voorzit ter was van> het Visnet, zoals De Reddingboot toen nog heette. Toen ik b(j hem kwam vertelde hij me iemand nodig te hebben voor kroegen en bordelen. Nou, dat was geknipt voor mij. Daarmee sloot ik precies mijn drie jaren bij de meisjesschool af". Beschaamd De Reddingboot draait zonder enige subsidie, niet van de gemeente en niet van de kerken. Zr. Haaijer: „Ik ben daar eigenlijk blij om. Je bent daar door ook niet afhankelijk. Wanneer je van een of andere kerk subsidie ont vangt, word je weer zo gauw in een hokje geduwd. Ik ben een echte vrij buiter. Maar we hebben ook weieens moeilijke tijden. In de oorlog had ik op een gegeven moment nog maar een dubbel tje. Men wilde dat ik met m'n werk ophield. Maar dat nooit. Ik had toen een vrouw in huis, die aan de drank verslaafd was, maar die me beschaamd maakte door te zeggen: „Hoe kan ons SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Zuster Haaijer: Ik vind het werk eigenlijk wat te netjes geworden. zuster nou in de put zitten, u ziet de wonderen van God elke dag". En het was zo. De volgende dag lag er een envelop met honderd gulden in de bus. En zo gaat het meestal. Wij krijgen veel giften. Door middel van ons krantje, dateénmaal in de twee maanden wordt uitgegeven, door bezoeken aan allerlei gelegenheden en langs huizen en door door de lezingen, die ik met (de 77-jarige) zuster Kruyt wekelijks door het hele land geef. Tegen het laatste zien we elke week weer op, maar i afloop bent". Positief Zuster Haaijer heeft veel op met de jeugd. ,,Men scheldt vaak op de jeugd. Ik begrijp dat niet. De jeugd is veel positiever dan vroeger. Ze praten niet zo maar mee, maar hebben hun eigen mening. Ze komen er openlijk voor uit wanneer ze geloven. Hei grootste probleem onder de jeugd Zoldertheater In de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam, zaterdag 21 april Nel Oosthout, aanvang voorstelling 21 uur. Poppentheater 21 april, aanvang 14.30 uur, Poppentheater Mijko: „De Maankabouter". Stedelijk Museum: tot 24 april Salon van de Maassteden. Vrijdag 27 april is er in de aula een concert te geven door Nine Sligter dwarsfluit, Gerrit Oldeman altviool en Elizabeth "van Malde piano. Dit concert begint 's avonds om kwart over acht. Pasar Dalam: van 20 t/m 23'april in de sporthal Margriet, openingstijden: 20 apr. van 15 tot 24 uur, 21 apr. van 12 tot 0.100 uur, 22 apr. van 13 tot 23 uur en 23 apr. van 13 tot 23 uur. spaar nu geld uit Gun uw voeten ook de nodige ontspanning tijdens sport, va kantie en vrije tijden ont spannen voelt u zich zeker als u dan deze schoenen draagt. Basketballschoenen briet stevig canvas bovenwerk en 'n kunst stoffen profielzooi. Deze sport schoenen met losse- binnenzool, in de maten 28 t/m 46, voor extra lage prijzen. 695 39 t/m 46 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur v kopen wij op onze sportafde- ling, tussenverdieping parterre, deze stevige basketballschoenen, in de maten 28 t/m 46, in ma rine/wit. I.v.m. Goede Vrijdag géén vind ik de eenzaamheid en het drug probleem. Bejaarden kunnen eenzaam zijn maar jongeren nog veel meer. Neem de televisie in gezinnen. Een behoorlijk gesprek is vaak niet meer mogelijk. En wat de drugs betreft. Het is veel erger dan alcohol. Je gaat er onherroepelijk aan onderdoor. We heb ben het bij zoveel jongeren gezien. Het is eens een keer proberen en ze zitten eraan vast. Een ontwenningskuur heeft meestal weinig nut. Ik heb jaren lang de reclassering gezeten en altijd er hele zware straffen worden inge voerd, omdat ze moedwillig jonge le vens kapot maken". Ophouden met werken komt bij zuster Haaijer niet op. Zolang het haar gege ven wordt, blijft zij doorgaan. Momen teel werkt zij aan haar derde boekje, dat zij in de vakantie hoopt af te maken. Hanny Vroegh Dit weekend al heeft u de kans om met deze handige kamera op stap te gaan en er de leukste plaatjes mee te schieten. AGFAMATIC 50 kameraset, een probleemloze kamera, waar mee ook u' perfekte foto's en dia's maakt: geen instellen geschikt voor AGFA en KODAK cassettefilms voor 12 of 20 opnamen kleur, zwart/ wit of dia's flitsblokjesaansluiting (geen batterij nodig) sneltransportsysteem kompakte luxueuze uitvoe ring. Deze kamera in kadoverpak- king kompleet met kleurenfilm, 2 flitsblokjes en fotoalbum nu voor nog géén vijfenveertig gul- Vanaf vrijdagmorgen kopen wij in de kelder deze AGFAMATIC 50 kameraset, kompleet met kleurenfilm, 2 flitsblokjes en fotoalbum, M voor H 3oede Vrijdag géén nd. Géén tel. of schrift, best. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam Rijnmond heeft aan het hoofd van het bureau onderwijszaken, de heer H. Groeneveld jr. op zijn verzoek met ingang van 1 juli 1973 eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot directeur van de Stichting Opleiding en Vorming Detail handel. Muziekheilkunde Met verbazing las ik in de „Haven loods van 1 maart enige uitspraken, van mevrouw P. Kassels-Kroon van het instituut voor Muziekheilkunde en Be wegingsleer te Vlaardingen. Ten eerste zegt zij daarin, dat voor het normaal intellectuele kind, dat moto risch een afwijking heeft, praktisch niets gebeurt. Ten tweede, dat zij een pionier is, omdat er in Nederland geen enkele opleiding voor de begeleiding of hulp aan motorisch gestoorde kinderen is. Ten derde, dat wat zij doet de beste weg is, want de fysiotherapeut werkt alleen lichamelijk en zij behandelt de hele mens. Ik ben, zacht uitgedrukt, verbaasd over de onwetendheid van mevrouw Kas- sels, wat betreft de zorg en behande ling van bovenbedoelde kinderen. Om met punt twee te beginnen: „Er is geen enkele opleiding in Nederland voor de begeleiding van deze kinde ren". Vrijwel elke provincie in Neder land heeft een Academie voor fysio therapie. In Noord- en Zuid-Holland zelfs meerderen. De opleiding duurt bijna 4 jaar en daarin krijgt het moto risch gestoorde kind en de dito volwas sene bijzonder veel aandacht. Voor hen die zich willen specialiseren bestaat er na die opleiding de gelegen heid een zgn. cursus „Bobath" volgen van een half jaar. Een behande lingsmethode volgens Dr. Bobath, spe ciaal toegespitst op verschillende dwangpatronen van het motorisch ge stoorde kind. Dit kind heeft altijd min of meer een beschadiging aan bepaalde hersencellen. Wat betreft punt één het volgende: ln Nederland bestaan verscheidene teanls, waarin verschillende gespecialiseerde mensen zitting hebben en waaruit blijkt dat het kind vrijwel op alle fronten hulp geboden en begeleid ln deze teams hebben zitting: een kinderarts; event, kinderpsychiater; een neuroloog, een orthopaedisch chi rurg; een revalidatiearts; een psycho loog; een fysiotherapeut; een logo- paedist; een maatschappelijk werkster; en iemand van één van de tientallen methylscholen, waar deze kinderen kleuter- lager en o.a. Mavo-onderwijs ontvangen en tijdens de schooltijden behandelingen krijgen van één of meer der bovengenoemde specialisten. (Ge lukkig bezoeken vele van deze kinde ren normale lagere en middelbare scho-. len). Voorts wordt speltherapie gege ven en zwemonderricht. De oud—fractieleider van de PvdA drs. J. Simons heeft in de ledenvergadering van de afdeling Schiedam te kennen gegeven dat in de toekomst grond uitsluitend in erfpacht dient te worden gege ven en in geen enkel geval ver kocht mag worden. Dit stand punt is vroeger aanleiding ge weest tot de breuk tussen de linkse en rechtse groeperingen in de raad, mede als gevolg waarvan het conflict bij de wethoudersbe noeming ontstond. De heer Si mons was van mening dat het contract voor de ontwikkeling van de binnenstad alleen door Empeo ondertekend mag wor den, wanneer aan de door hem genoemde eis wordt voldaan. Vanuit de fracties van de KVP-PCG werd gesteld dat het uitsluitend in erfpacht uitgeven van grond tot gevolg kan hebben dat industrieën zich niet in Schiedam willen vestigen. Ook bij aan koop van woningen door particulieren kan dat een bezwaar zijn. Met erfpacht weet men nooit waar men aan toe is, omdat de erfpachtbedragen voortdu rend gewijzigd Kunnen worden. Als concessie werd indertijd nog in het PvdA-programma de mogelijkheid tot grondverkoop opgenomen in uitzonde ringsgevallen. Drs. Simons wenst die concessie ongedaan te maken. Hij wil op korte termijn de canon herzien en aanpassen aan een geldend prijspeil. Er blijken ook nogal wat bezwaren te zijn tegen het inschakelen van Empeo, vooral wat betreft, de invloed van de maatschappij op de ontwikkelingsplan nen. Wethouder Bolmers zou zijn voor stellen in de april-vergadering aan de orde stellen. Dat zal nu in mei gaan gebeuren. De betreffende commissie zal een week van te voren vergaderen, om zich te beraden over de voorstellen van de wethouder. Hoewel de plannen nogal wat proble men met zich zullen brengen, zal het vooral een strijdpunt worden of en in hoeverre Empeo zal worden ingescha keld. Er is gesteld dat er nog dit jaar met de binnenstadplannen zal worden begonnen. Daar is echter geen kans meer op. Er moeten nog heel wat beslissingen worden genomen, voordat het zover is. Niet alleen over de wo ningbouw, het winkelcentrum enz., maar ook de metrokwestie is een heet hangijzer, waarover de meningen nog steeds verdeeld zijn. De saneringsplannen voor het centrum zijn evenmin afgerond. Wethouder Bol mers ziet zich'voor een niet gemakke lijke taak gesteld in de komende maan den. De vraag is in hoeverre voor de gemeenteraad de in de vergadering van 6 mei 1971 uitgestippelde leidraad voor de ontwikkeling van de toekom stige binnenstad nog haalbaar is. Die uitgangspunten werden toen in de geformuleerd: de woonfunctie in de binnenstad zal worden hersteld door de bouw van nieUwe woningen, gericht op het scheppen van een woonmilieu dat ge varieerd zal zijn zowel naar samenstel ling van de bevolking als naar woon vormen; voor zover mogelijk zal reno vatie van bestaande woningen hierin een bijdrage leveren het zwaartepunt van de nieuwe winkel voorzieningen zal komen in de omge ving van de Passage, met krachtige aansluitende aan het Stedelijk Museum en aan de omgeving van de Lindenhof zal ruimte worden gereserveerd voor de uitbouw van cultuurbeleving en het inbrengen van ontmoetingspunten; de binnenstad zal weliswaar toeganke- ,n de binnenstad niet i zodat het bouwen noodzakelijk is;' een metrotracé door het stadscentrum is essentieel voor de ontwikkeling van de binnenstad, doch alleen een onder grondse ligging is aanvaardbaar; verbe tering van de relatie tussen het NS station en het stadscentrum zal deel uitmaken van de plannen. Er zijn in de loop van de jaren al heel wat rapporten samengesteld over de binnenstadplannen. Het zal beslist niet eenvoudig zijn om in dit Schiedams doolhof de weg te vinden. L. 't H. CAR: Chemische Industrie verantwoordelijk voor schapensterfte Volgens het Centraal Aksiekomité Rijnmond zijn in Vlaardingen en op Voorne Putten meer dan 50 schapen doodgegaan aan kopervergiftiging. De koperneerslag is aldus een bulletin van het CAR afkomstig van de Chemische Industrie Rijnmond, die verantwoorde lijk gesteld moet worden voor de schapensterfte in het Rijnmondgebied. Volgens het CAR blijft de CIR knoeien met de oude verbrandings- Met een luchtballon naar Oxford om een blazer te kopen? Onzin! Niet nodig! Mode van ver - dicht bij huis de herenmodezaak van Schiedam broersvest 6 - tel. 010-26 82 06 oven, die niet eens voorzien is van een elektro-stoffilter. Wel heeft het moe derbedrijf van de CiR, de Staatsmijnen in Heerlen aangekondigd dat men plan nen heeft een nieuwe verbrandings oven te bouwen. Deze oven zou de koperuitstoot terugbrengen tot 5 pro cent van de huidige uitworp. Per dag brengt de CIR - ca. 400 kg. - koperoxide in de lucht dat neerdaalt op de omgeving. De schapen die erg gevoelig zijn voor het mineraal koper, gaan er dood aan. De Chemische Industrie Rijnmond was niet zo lang geleden in het nieuws, omdat het bedrijf illegaal buiten de hekken fenol stortte. Aquariumvereniging opent hobbycentrum De leden van de Aquarium - en Terrariumvereniging „Natuurgenot in Huis" hebben vorige week hun nieuwe hobbycentrum aan de Singel 128 offi cieel in gebruik genomen. Wethouder G. D. Verwey verrichtte de opening door als eerste de sleutel in het slot te De leden hebben in het winkelpand op de parterre een vergader en recrea tieruimte ingericht. Op de eerste etage bevindt zich de kwekerij en de werk ruimten waar de leden zelf aan de slag kunnen. In de etalage staat een aquarium met een lengte van ruim twee meter. Het centrum is voorlopig op donderdag van 19 - 20.30 uur en op zaterdag van 10 - 16 uur, niet alleen voor leden maar ook voor belangstellenden, die er mo gelijke Informatie kunnen krijgen. Frequent wordt de medewerking ge vraagd van instrumentmakers die o.a. spalken en beugels maken en eveneens voor aangepaste rolstoelen, statafels, parapodia enz. zorgen. Natuurlijk kan voor sommige kinderen, evenals het zwemmen, de dans ook nuttig zijn, maar dan wel in multidisciplinair ver band, op medische indicatie. Wat punt 3 betreft zie ik niet waarom je door dansen wél de patiënt (want patiënten zijn het) in zijn of haar geheel zou bereiken en door weten schappelijk verantwoorde oefeningen en bewegingstherapiën niet. Ik kan me dan ook voorstellen dat dit werk, zoals mevrouw Kassels zelf zegt, voor haar nog nieuw is. Naam bij redaktie bekend Lid van het genootschap voor fysiotherapie spaar nu geld uit Natuurlijk gaat in het Paas weekend de filmkamera mee, zeker nu u voor een prima kleurenfilm nog géén tientje betaalt! Ogachrome normaal 8 kleuren film (dus géén super 8), een 15 meter daglichtfilm met de be kende Ogachrome 'kleurkwali- teit. Deze film koopt u nu inklusief ontwikkelen voor een extra lage prijs. •7 y00\k>. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder Oga chrome normaal 8 kleurenfilms 15 Din, daglicht),^ inklusief oi wikkelen I.v.m. Goede Vrijdag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best. VLAARDINGEN - Twee koopavonden te weten: 20 april (Goede Vrijdag) en 4 mei (dodenherdenking) zullen vervallen. Deze koopavonden zullen gehouden worden res pectievelijk op donderdag 19 april en don derdag 3 mei. spaar nu geld uit! Aan de prijs zou U het niet zeggen, maar deze panties zijn van de allerbeste kwaliteit. Mini-panties (ook geschikt voor de grotere maten) half gevormd en met ingezet kruisje. In de modekleuren safari, melone en sasfcia en de maten 38 t/m 48, nu van f 2,50 voor nog géén één gulden veertig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mini-panties half gevormd er met ingezet kruisje. In 3 mode kleuren en in de maten 38 t/m JM QC 48, nu rl vr I.v.m. Goede Vrijdag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7