1 In oude wijken gaan deuren dicht, I maar nieuwe apotheken kosten goud HAVENLOODS Na 33 jaar is Rotterdam weer vol (BELANGENSTRIJD BENADEELT GEZONDHEIDSZORG MAZDA DEIfÖS RODIER KUNSTGEBIT versleten? OTOMATEN Vorig jaar werd in ons land voor 836 miljoen gulden aan geneesmiddelen, lees medicijnen, uitgegeven. De zucht naar recepten bij het bezoek aan de dokter, de behoefte aan pillen en poeders, die gezondheid moeten brengen, neemt nog met de dag toe. Tien jaar geleden, in het jaar 1963, werd er per patiënt bij de ziekenfonds-verzekerden, een bedrag van f 17,79 per patiënt per jaar besteed. Een voorzichtige schatting over dit jaar, 1973, leert, dat de kosten aan medicijnen in tien jaar tijd vervijfvoudigd zijn: men verwacht per ziekenfondspatiënt dit jaar een bedrag van ruim f 90,—. Maar er zijn grotere problemen: de verhouding tussen huisarts en apotheker is in vele kleinere plaatsen van ons land niet ideaal te noemen. Er is zelfs duidelijk sprake van twee streng gescheiden kampen. De Nederlandse huisarts vormt in veie gevallen nog een onneembaar bolwerk voor de jonge farmaceu ten, die zich als apotheker zouden willen vestigen. Want, terwijl in de grote stad, vooral in de oude wijken, de apotheken tot schrik van de bevolking verdwenen, stuit de opening van nieuwe, verantwoorde apotheken in de kleinere plaatsen op de wet. Ons land kende op 1 januari 1972 een totaal van 4504 huisartsen, waarvan bijna een derde gedeelte, te weten 1349 artsen tevens apotheek aan huis hadden. Dat betekent, dat in vele plaatsen in ons land de vestiging van een nieuwe, vaak broodnodige apotheek eenvoudig onmogelijk is, zolang de wettelijke bepalingen (de zogenaamde „apotheek- rijpheidsverklaring") niet wordt herzien. Maar daar ziet het voorlopig niet of nauwelijks naar uit.... de Oranjeboomstraat in Zuid zo'n oude apotheek verdween, wat zelfs tot vragen in de raad leidde. Dit is ook nu weer het geval. In het Oude Westen verdween aan de West-Kruiskade de apotheek Lansberg, aan de Goudsesin- gel sloot 't Goude Hert de deuren en als de voortekens niet bedriegen gaan in Crooswijk binnen afzienbare tijd zelfs twee apotheken op slot, de Oosterapotheek en Wagenaar aan de Boezemsingel. Als we goed hebben geteld zijn er de laatste tien jaar in Rotterdam niet minder dan dertien apotheken verdwenen. Men dient hierbij wel te beseffen, dat alleen de ziekenfondsen over het afge lopen jaar een uitgave ramen van 5325 miljoen gulden en dat per week een miljoen Nederlanders met klachten hun huisarts bezoeken, terwijl er weke lijks 450.000 patiënten de spreekuren van 4e specialisten bevolken. Resul taat: wekelijks anderhalf miljoen re cepten, die door de apothekers moeten worden afgewikkeld. OUDE WET Waar zit dan eigenlijk het vraagpunt, als onze gezondheid voor de meesten zo belangrijk is geworden, dat het recepten regent, terwijl de farmaceu tische industrie werkelijk astrono mische winsten boekt? Er is werk te over, er is geld, veel geld beschikbaar en toch... de problemen, die er tussen arts en apotheker bestaan draaien juist om datzelfde punt, geld. Als gevolg van oude wettelijke bepalin- j Je hebt zo het idee dat Rotterdam weer aardig bezet is in het hart, dat 33 jaar geleden tot een kale vlakte werd. De foto's van die leegte met daarin de rafelige contouren van de oude Laurens, staan in de harten van veel mensen gegrift, binnen èn buiten de Maasstad. Er leven zeker nog twee generaties met die beelden. Wij dachten overigens dat maar betrekkelijk .weinigen Rotterdam hebben gezien zoals fotograaf Dick Hogerwerf op bovenstaande opnamen vastlegde. Overal torenen de blokken omhoog. We maakten eigenlijk voor één ding ruimte: de auto. Dat was nogai dom van ons. Sommigen beginnen dat in te zien, maar over 't geheel genomen moeten we nog een boel leren. Als we dat met dezelfde vasthoudend heid doen als bruto-registertonnen verzamelen, dan zullen we 't wel rooien. Mileu-wedstrijd voor scholieren De Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties heeft in samenwer king met de stichting Verpakking en Milieu ter gelegenheid van de Wereld- milieudag (5 juni) een tekeningen- en affichewedstrijd georganiseerd voor de leerlingen van de zesde klassen van alle Nederlandse basisscholen. Hun op dracht is: houd het milieu schoon, doe er zelf wat aan. deelten verdwijnen langzaam maar zeker steeds meer apotheken. In de oude wijken van de stad is er nog altijd toenemende behoefte aan medicijnen, zodat de stijgende winsten van de apothekers er beslist niet om liegen. In kringen van ingewijden spreekt men, zonder blikken of blozen, over getallen als twee-, drie- of zelfs vierhonderddui zend gulden winst als de normaalste zaak van de wereld. Maar toch, vooral in die oude wijken, ziet een aantal Rotterdamse apothe kers, meestal zelf op leeftijd, weinig .toekomst. De wijken vergrijzen, dus het merendeel van de ingeschreven patiënten is ziekenfonds-verzekerd. Dit patiëntenbestand vereist veel werk, maar brengt aan de andere kant, door het ontbreken van particuliere patiën ten, minder winst op. Jongere apothe kers, die zich wel zouden willen inko pen, zien hun toekomst veiliger in de gen, de Nederlandse geneeskundige wetten van 1865, bestaat er namelijk in ons land een scherpe scheiding tussen artsen en apothekers. Zo'n hon derd jaar geleden wilde men namelijk in de wet vastleggen, dat de genees heer, die medicijnen voorschreef ze niet zelf zou mogen afleveren.. Dit werd de taak van de apotheker. Maar in die tijd waren er, op het platteland vooral, weinig mogelijkhe den voor een apotheker om een lonend bedrijf op te bouwen. De plattelands arts, die het met grote afstanden tus sen zijn patiënten financieel toch al niet gemakkelijk had, kreeg er dus een taak bij. Via ontheffing van het afleve ringsverbod werd.hij op die manier dus „apotheekhoudend arts". Het aantal ontheffingen nam echter in de loop der jaren zo'n grote omvang aan. dat zelfs op dit ogenblik nog bijna 1350 van de 4500 Nederlandse huisartsen apotheek aan huis hebben. Br is van de kant van de apothekers grote druk uitgeoefend om verandering in die toestand te brengen. Maar het front van de artsen is sterk gebleken. Op 1 oktober 1963 is er een maatregel van kracht geworden, die in de verre toekomst een oplossing zou kunnen brengen. Artsen, die zich lil. na 1 oktober 1963 hebben gevestigd, krij gen namelijk een apothekersvergun ning „voor onbepaalde tijd", die dus eventueel ingetrokken zou kunnen worden. Alle oudere artsen behouden evenwel het recht om zelf uit te maken of zij willen doorgaan zelf medicijnen te leveren of niet. Wie in zo'n situatie beseft, dat de winsten op de farmaceu tische middelen, vooral de kant- en klaarproducten uit de industrie, hoog zyn, begrijpt het belangenconflict tus- Een apotheek beginnen is geen si KAPITALEN Iedere arts, die namelijk afstand wil doen van zijn huisapotheek, heeft recht op een afkoopbedrag. Na langdu rige onderhandelingen zijn er op dit punt bepaalde tarieven afgesproken tussen de Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst en de Maatschappij voor de pharmacie. Een apotheker, die zich vestigt, moet voor iedere fondspa tiënt f20,08 betalen en voor iedere particulier f30,12. Die „Baco-rege- ling", zoals de afkoopregeling officieel heet, kan echter alleen worden afge dwongen, als voor een bepaald gebied een „apotheekrijpheidsverklaring" wordt afgegeven. Een besluit, waartoe een sommissie, waarin artsen en apo- In de praktijk komt het er op neer, dat de inkomsten uit de huisapotheek voor vele artsen nog van dermate groot belang zijn. dat er maar zeer moeilijk overeenstemming wordt bereikt over de wenselijkheid van zo'n bepaling. Zo doet zich dus de wonderlijke situatie voor. dat een beginnend apotheker zich dolgraag op het platteland, in de randgemeenten wil vestigen, waar hij kapitalen op tafel moet brengen voor de mogelijkheid tot vestiging. Aan de andere kant is er in de stad een gebrek aan adspirant-kopers voor de vrijko mende apotheken, omdat de verhou dingen hier ongunstiger liggen, terwijl de saneringplannen voor de toekomst in de oude wijken weinig materiële zekerheid bieden aan apothekers, die eventueel de kans zouden willen ne- mode van kunt u hier kopen en in Parijs dragen Winkelcentrum Zuidpleii v (naast Vpss) (óók voor monsieur) De gemeenteraad van Rotterdam zag zich enkele weken geleden geconfron teerd met een aantal vragen over de verdwijnende apotheken in de oude wijken. De Raad bleek van mening, dat er in de toekomst wellicht niet te ontkomen zou zijn om als „gemeente" voorzieningen te treffen in het gat, dat de verdwijnende apotheken achterla gen. Maar, zo stelt de afdeling „Volks gezondheid": „Apotheker is een vrij beroep, waar de overheid eigenlijk niets mee heeft uit te staan. Zou je dat toch willen doen, dan zal toch eerst de wet veranderd moeten worden. Tot op dat ogeriblik moeten we met onze handen van de apotheek afblijven..." Het ministerie van Volksgezondheid verwijst naar de wet, die volgens de letter aan de apotheker de voorkeur geeft bij de geneesmiddelenvoorzie ning. Maar terzelfder tijd weet ditzelf de ministerie geen raad met de vraag, wie de schadevergoeding voor zo'n kleine drie miljoen patiënten aan de artsen moet betalen, die nu nog inge schreven staan bij apotheekhoudende artsen. Dit gaat immers honderden miljoenen kosten... HOOG TIJD De patiënt staat machteloos aan de kant en ziet toe. Op een farmaceutisch congres van vorige week kwam men tot een aantal conclusies, die in dit verband van belang zijn. Toenemend geneesmiddelengebruik zou zijn te wij ten aan de jachtige maatschappij, vol onzekerheden. Maar het persoonlijk oordeel van de arts wisselt sterk. „Het is nog altijd een raadsel, waarom de ene arts met een derde gedeelte van het gemiddelde aan geneesmiddelen uitkomt, terwijl zijn collega zestig pro cent meer voorschrijft dan hetzelfde gemiddelde", aldus secretaris J. de Vries van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen. Vrijwel ieder was het er tenslotte over~ eens, dat de farmaceutische industrie de grote schuldige is aan de grote stijging in het middelenverbruik. Meer dan tien procent van de totale omzet wordt door de geneesmiddelenfabrie ken besteed aan gratis-monsters en bezoeken aan de artsen persoonlijk. Dure relatiegeschenken en studiereizen naar de fabrieken zijn aan de orde van de dag. Gevolg is dan ook, dat de kant-en-klaar producten van de fabrie ken meer en meer de zelfbereide apo thekerspreparaten gaan vervangen. De apotheker wordt op die manier een soort overbetaald geneesmiddelen-krui- A1 met al wordt het tijd, dat ook dit aspect van de gezondheidszorg nader wordt bekeken. Hoog tijd. Want het gaat niet aan, dat economische groeps^ belangen hier een goed functioneren in de weg staan. VAN ONDEREN IN ROTTERDAM In het kader van „Van Onderen" wordt op donderdag 10 mei een bij eenkomst gehouden in Rotterdam en wel om 20 uur in het RRJJ-pand, Van Vollenhovenstraat 62. Deze laatste Van Onderen-bijeenkomst in dit sei zoen gaat over de vraag hoe de op gang gekomen activiteiten voortgezet en verbeterd kunnen worden. zullen 26 mei in een jeugdprogramma voor de televisie wor den bekendgemaakt. In beide catego- riën (tekeningen - individueel en affi ches - groepsgewijs te maken) zijn' aantrekkelijke prijzen, zoals reizen naar het buitenland, fototoestellen en cassetterecorders. In de jury hebben naast deskundigen ook enkele scholie ren zitting. Begin juni zullen er tentoonstellingen van ingezonden werkstukken worden gehouden in de Flevohof en in de Haagse Bijenkorf. Bonte avonden voor kennismaking met clubhuiswerk De Commissie voor de Jeugdrecreatie, die deel uitmaakt van de Rotterdamse Stichting voor de Lichamelijke Opvoe ding, organiseert clubs op de lagere scholen om op deze manier de kinde ren in contact te brengen met het werk van de jeugdorganisaties, club- en volkshuizen. Om de ouders en belang stellenden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het werken op de clubs, organiseert de commissie jaar lijks enige feestdagen en avonden. Op dinsdag 15 mei en donderdag 17 mei zal een Bonte Avond worden gehouden in gebouw Atrium, Karei Doormanstraat 143. Aanvang van bei de avonden 19.30 uur. Het programma wordt geheel door de kinderen met hun leiders/sters verzorgd. Men zal kunnen genieten van toneel, creatief- spel, muziek en volksdans. Wij persen volgens geheel nieuw "THE HILO" - SYSTEEM Js eerste en enige inrichting in Nederland nieuwe nylon platen in uw kunst» Met levenslange garantie. Vraag inlichtingen over dit unieke systeem GEHEEL NIEUW VOOR NEDERLAND KUNSTGEBITREPARATIES ALLEEN MAASHAVEN 36B - TEL. 84.36.38 Iedere dag van 9.00 tot 9.00 uur - ook s zaterdags 22e jaargang no. 19 dinsdag 8 mei 1973 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 SCHOONHOVEN 01823-3146* Lente! Behangtijd! modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM heeft het Broersvest 85 - tel.010-269702

De Havenloods | 1973 | | pagina 1