Duizenden Belgen komen met goesting visje verschalken INZET VOERT FEIJENOORD NAAR KLINKENDE ZEGE Met Andere Woorden 0 0 0 0 0 0 „DEN TOR" IN STRIJBEEK WEET ALLES internationale badmode voor internationale stranden Q Q Q Q n O Q O rS W Q DE HAVENLOODS DINSDAG 8 MEI 1973 19-500 (maar natuurlijk ook voor dichter bij huis) Telkenjare als de opening van het visseizoen aanstaande is worden honderdduizenden inwoners van België opeens onze beste vrienden. Zij vergeten alle ooit tegen Nederlanders gekoesterde bedenkingen en vertellen minder vaak de moppen, waarin onze slechte eigenschappen op de hak worden genomen. Het zijn de hengelaars, die deze verzoening nastreven. Als eind mei weer gevist mag worden, zullen zij Vlaanderen de rug toekeren en bij drommen ons beloofde land binnenstromen. De voortekenen van deze massale grensoverschrijding zijn reeds allerwege waarneembaar. Zij concentreren zich het sterkst in een staminee in Strijbeek ongeveer halfweg tussen Breda en Antwerpen, waar de zestigjarige Hector Bogaerts en zijn vrouw Maria (M iet) Cornelissen de hand aan hun bierpompen slaan. Zij zijn in heel België bekend als tussenperso nen voor landgenoten, die in Nederlandse wateren hun geluk willen beproeven. „Den Tor", zoals de kastelein genoemd wordt is min of meer een nationale figuur geworden in het Belgische hengelsportwezen. Hij geniet een onaantastbaar gezag als vraagbaak voor de administratieve rompslomp van het hengelen in den vreemde. In het seizoen is zijn kwistig met réklameborden voor Wiel's bier versierde herberg dag en nacht geopend. Dit heeft er toe geleid, dat deze onbewaakte grensovergang een buiten alle proporties gegroeide drukte krijgt te verwerken. Volgens ramingen krijgen wij jaarlijks bezoek van meer dan een kwart miljoen hengelende zuiderburen, die zich over alle provincies verspreiden en met name in de weekeinden elkaar verdringen aan de viswateren. lang naar hun dobber te kunnen turen. Er worden formidabele bedragen aan deze liefhebberij ten koste gelegd. De Belgen staan bekend om de kwaliteit en variatie van uitrusting, inclusief de obligate blauwe parasol die hen tegen regen en zonneschijn moet bescher- Wielrennen, postduivensport en het schieten met de kruisboog staan als vormen van ontspanning in België hoog genoteerd. Merkwaardigerwijze groeit echter ook de belangstelling voor het vissen nog steeds aan, hoewel bekend is dat de mogelijkheden in eigen land beperkt zijn. De voor deze sport in aanmerking komende wateren zijn over het algemeen sterk vervuild. Gezwegen van een bijzonder aktraktie als het verschalken van forellen in bergriviertjes (de Ardennen), heeft Bel gië de hengelaars niet zoveel te bieden. Tal van visclubs scheppen zich een eigen domein door vijvers te graven en die te bevolken met uit Nederland aangevoerde pootvis. Aan de rand van deze „putten" houden zij hun prijs kampen in plaatselijk en regionaal ver band. Het voordeel van deze kunstma tige hengelvoorzieningen is, dat er ook in het gesloten seizoen gevist mag worden. Alle standen Maar zodra de eerste dag van juni is aangebroken, komt toch de pelgrimage naar het echte viswater op gang. Vol gens een kenner als Hector Bogaerts is er gemiddeld in elk Belgisch gezin één verstokte hengelaar en het is dus een miljoenenleger, dat zich in beweging zet. Mensen, die er heel wat voor over hebben om op een rustig plekje uren De voorschriften die onder het op schrift „beteugeling dronkenschap" in het staninee van „Den Tor" hangen, dreigen weieens overtreden te worden als de ware liefhebbers zich hier bezin nen op de dingen die komen gaan. Mannen uit alle rangen en standen - zowel professoren als handwerklie den laven zich hier aan hun nationa le drank, terwijl zij spreken over aas en tuigage. Wat Bogaerts en zijn vrouw (vaak bijgestaan door hun twee kinderen) voor de kengelsport doen is uniek en bijna ontroerend. „Genen mens in gans België staat aldus voor u klaar", is het onbewimpelde oordeel van de klanten. Hebben zij hun voorraad aas te krap bemeten, in dit café is altijd wel vers-de-vaSes voorhanden, een soort bloedworm waar de paling zo dol op is. Hetzelfde geldt voor sloorkoek (broodaas) en monsterkemp, het hen- Hef café van „Den Tor" delaar. De vrij ingewikkelde bepalingen over looprecht, aas (zeepier, steurkrab, gekiemde zaden enz.) de beperkingen in de vangst (één snoek per dag), hij weet er alles van. Het gaat er soms uitbundig toe als gezelschappen op thuisreis nog even aanleggen om de buit te tonen. Schub ben glinsteren dan overal en ronde dansjes met een verse paling als trofee om de nek, behoren niet tot de onmo gelijkheden. Daags daarop kan een diepte stilte vallen onder de aanwezigen, als een bidprentje van hand tot hand gaat. waarop staat te lezen dat iemand van het gilde tijdens de beoefening van de door hem zo geliefde hengelsport plot - seling is overleden. Mevrouw Bogaerts-C'o melissen: ,,A1 meerdere mannen zijn op die manier bezweken" Voorlopig speelt dit staminee een unie ke en voorbeeldige rol in het contact tussen zuid en noord. Er komen ook veel Nederlanders. Zij worden aange lokt door de betrekkelijke rust geen jukebox, geen speelautomaten en een vermaarde bierkelder met keus uit wel twintig soorten. Hoog genoteerd staan het door benedictijnen gebrouw de Maredsous en de edele trappist uit het klooster van Westmalle. Regelmati ge bezoekers leren het onderscheid kennen tussen het paterke, de tripel en een abt, een overtreffende trap in de Vlaamse biergeneuchten. In de zomermaanden legt „Miet" soms een vers geplukt radijsje met wat zout naast de glazen. Zij zegt, dat ge daar goesting van krijgt. L.J. Leeuwis Slankkledend badpak in een mooie soepele kwaliteit. Het geslaagde dessin zorgt voor 'n extra charmant geheel. 29.50 Modische bikini, heerlijk om te dragen en erg apart door de aktuele halssluiting. Bedrukt in een zonnig dessin. 19,95 SPORTCENTRUM LANGENHORST 387 - ROTTERDAM-ZUID 3023 - TELEFOON 811716 Schaduw-ambtenaren Tor's voornaamste bezigheid is echter het fungeren als „makelaar" voor ad ministratieve beslommeringen. De Ne derlandse gemeente Chaam heeft een absolute top bereikt in het uitreiken van bijdrage-bewijzen, dankzij deze grossier in Vlaanderenland. Hector Bo gaerts koopt deze vergunningen (het paspoort dat alle hengelaars op zak moeten hebben) bij duizenden en reikt ze zonder prijsverhoging aan de gega digden uit. Ze kosten vijf gulden. De omzet wordt dit jaar geraamd op vijfduizend exemplaren. En aangezien elk bewijs Chaam een gulden aan leges oplevert mag Den Tor gezien worden als een schaduw-ambtenaar, die veel bijdraagt tot de glorie van dit Brabant- Zonder morren noteert de kastelein op een lijst, aan wie deze vergunningen worden uitgereikt, teneinde ter secre tarie verantwoording te kunnen afleg gen. Met eindeloos geduld buigen „Den Tor" en „Miet" zich over de individuele problematiek van hun klan ten. De vraag bijvoorbeeld, of het raadzaam is tevens een kleine visakte (kosten f 11,75) te kopen, die het recht geeft om met méér dan een stok in openbare wateren te vissen. Ook deze aktën kunnen ter plaatse worden uitgeschreven Een houten kistje boordevol beschei den bevat wat nodig is om processen- verbaal te kunnen voorkomen. De faam van dit doorgangshuis wordt me de bevorderd door het ijzersterke ge heugen van de eigenaar, voor alles wat met gewoonten, voorschriften en regle menten te maken heeft. ;Den Tor weet bij welke Nederlandse dominee je Böse Menschen haben keine Lieder", heeft eens een Duits dichter gezegd en dat de goede man gelijk had bleek zondagmiddag in de Rotterdamse Kuip. Daar immers is in lang niet gezongen, doch opeens schoten na de rust van de ontmoeting Feyenoord- Amsterdam de hymnen weer omhoog, gedragen door de onverdroten trouwe volgelingen, die vooral op de staantri- bunes toen hun rood-witte vanen zege vierend ontplooiden. De lieverdjes uit de hoofdstad wilden heus wel andere gezangen horen, maar die waren er ditmaal voor hen niet bij. omdat Feyenoord, zonder Happel doch goed geïnstrueerd door Zonderland, er iets goeds van wilde maken. Rijsbergen en de Jong konden noch tans hun weg niet vinden, maar dat was niet zo heel erg, omdat aanvoerder Dick Schneider een grandioze partij vertolkte, die hem tot de allerbeste speler van het veld maakte. De Jong kwam na rust niet terug, vervangen als hij was door de jonge Feteris, die in dit milieu niet opviel, maar toen algemeen uitgebazuind werd dat nog meer vlijt en inzet moesten worden gerequireerd droeg hij daarin zijn aandeel bij. Voortvarend begonnen de Feyenoorders na de eerste aftrap te werken aan een overwicht waaruit na 4 min. het eerste doelpunt viel. Uit een korte hoekschop presenteerde Ressel het leer keurig aan Rijsbergen uit wiens hoge voorzet De Jong oneberis- pelijk langs Jongbloed kopte (1-0). Nauwelijks een minuut later kreeg V.d. Merkt een open kans op 1-1 toen hij alleen voor Treytel verscheen, maar zijn inzet was slecht gericht en ook Dekker slaagde er vrijstaand niet in de bal in het doel te plaatsen. Feyenoord bleef de toon aangeven, al mislukte de opzet wel eens, maar toen een samen werking tussen Ressel en Kristensen zich plots openbaarde leidde dit na 24 min. naar 2-0, omdat Kristensen dit maal de juiste afwerking wist te schep pen. Amsterdam wilde er iets tegen over stellen, toonde dit door werk zaamheden van Flinkevleugel en Kra mer, maar tot aan de rust kwam er geen succes uit voort. HEK VAN DAM Na de rust heeft Feyenoord definitief het initiatief uitgebreid. Bij Amster dam was V.d. Ban door Rob Jansen vervangen. Een harde knal van Ressel raakte na tien minuten de onderkant van de lat bij Jongbloed, maar vijf minuten later werd het na veel geharre war voor het Amsterdam-doel toch 3-0 door Van Hanegem en toen leek voor de thuisclub het hek van de dam. Welnu, kameraden, de doelpunten kwamen. Eerst verdween Couperus nog bij de bezoekers voor Meijer, maar in de 20ste min. sprankelde een keuri ge driemansanticipatie toen Van Hane gem, Ressel en Kristensen op toernee togen en de kleine Jürgen voor 3-0 zorgde, een voorsprong die wat later tot 4-0 uitdijde toen Ressel de roos trof. Een Ressel die in de 32ste min. na weer een goed samenspel zelfs voor 5-0 zorgde. Jammer was het dat de goedleidende Pijpers een buitenspelge- val ontging, waardoor Schneider in de verwarring in eigen doel scoorde (5-1), maar Feyenoord kwam onversaagd te rug. Gedragen door riieuwe geestdrift alsof het een kampioenschap gold ruk ten de Rood-Witten opnieuw op. Ze ven minuten voor tijd leidde zulks door Kristensen naar 6-1, zelfs kort daarop naar 7-1 door Ressel. Dat Amsterdam daar een tweede punt te genover stelde was leuk, omdat een knots van een schot van Fransen door Treytel tot hoekschop werd verwerkt en daaruit plaatste V.d. Ban zo prach tig het leer op de kanus van Fransen, dat er een juweel van een doelpunt uit ontstond (7-2). RECEPTIE Zondag speelt Feyenoord in Deventer tegen de Eagles en wellicht lukt het de brave borsten ook in die uitwedstrijd te tonen, dat ze toch nog tot wat goeds in staat zijn, hetgeen een lekkere opsteker zou betekenen voor de slot wedstrijd in de Kuip tegen P.S.V. Woensdag(morgen)avond houdt RWH in Ridderkerk zijn kampioens- en promotiereceptie ter gelegenheid van het kampioenschap van de 2e klas KNVB zaterdagvoetbal en de daarop geënte promotie naar de eerste klas. Van acht tot tien uur die avond bestaat gelegenheid bestuur en spelers officieel te complimenteren en daarvan zullen zonder twijfel velen gebruik maken. Die receptie vindt plaats in restaurant Sport op het Raadhuisplein te Ridderkerk. Proost en proficiat R.V.V.H.! FLIP VAN AMSTEL dagelijks de tuin mag betreden om te vissen in een kanaal, behalve op zon dag. De mogelijkheden van de speciale hengel, de plaatsen waar afgeknotte gapers als aas gebruikt mogen worden, het maximum rantsoen aasvisjes dat een bepaalde club heeft voorgeschre ven, getijdentabellen, alles zit in zijn door vermoeidheid lichtelijk verfrom melde hoofd. 500 kilometer In het holst van de nacht zetten van hier uit gezelschappen koers naar het noorden, om bij het ochtendkrieken de hengel te kunnen uitwerpen. De reizen strekken zich uit tot zelfs in Groningen en Friesland. MonrtiRehiöam' en Lelystad vormen bekende reisdoe len, maar ook Hoorn, de Friese hitrenr Zwolle en Den Helder zelfs, het zijn plaatsnamen die in het etablissement vah „Den Tor" allemaal een bekende klank hebben en een eigen waarde ringscijfer. Gezwegen van meer nabije viswateren: Biesbosch, riviertjes als Giessen en Linge. Merwedekanaal en De viskaart van Nederland geeft hier aan de geografie een aparte dimensie en een vleugje avontuur, omdat het streven er altijd op gericht is een wonderstek te vinden en die zelf te exploiteren. Het is geen zeldzaamheid als aan de vissport toegewijde families elk weekeinde 500 kilometer rijden om in Nederland ongestoord te kur nenvissen. Veel groepsreizen worden per bus gemaakt. „Bedenk wat dat kost aan naft (benzine)", aldus een Belg die weke lijks met de eigen auto naar Medem- blik rijdt. Hij verklaart reeds als jonge ling fietstochten te hebben gemaakt naar Keizersveer (150 kilometer vice- versa) om al.daar zijn onbedwingbare neigingen te kunnen botvieren. Toen was vissen nog een bezigheid voor de werkman, die hoopte met een rijke vangst huiswaarts te keren en aldus de middagpot enige variatie te verschaf fen. Thans worden aan deze liefhebberij forse bedragen uitgegeven. Toch zou den de Belgen er nog meer voor willen betalen, als zij daarvoor het recht konden kopen om in alle wateren te hengelen. Zij worden herhaaldelijk ge confronteerd met de claims van Neder landse verenigingen, die viswater heb ben gepacht en niet aan vreemdelingen toestaan daar gebruik van te maken. Geen conflicten Hector Bogaerts acht dit een ernstige handicap, waar duizenden vissers door gedupeerd worden. Er is toch al sprake van een zekere controverse tussen de sportvissers in beide landen. De Neder landers verwijten hun gasten nogal eens dat zij te veel achter „de kleintjes" aanzitten. Een aantijging, die volgens de man uit Strijbeek ner gens op slaat. Belgen zijn verzot op een confrontatie met de voorn (minium- lengte 15 centimeter), omdat deze vis flink weerstand biedt en zich niet zomaar uit het water laat slepen. De Nederlanders daarentegen vissen liever op brasem, over het algemeen veel groter, maar volgens „Den Tor" lui als een vloermat en derhalve geen ideaal jachtobject. Dreigen er ooit conflicten tussen beide groeperingen? In Nederland blijft de hengelsport dermate in populariteit toenemen, dat de beroepsvissers ter rein moeten afstaan aan „de sport". Worden die drommen Belgen met hun formidabele uitrusting langzamerhand niet als indringers beschouwd? Daar is blijkbaar nog geen sprake van. De meest visclubs weigeren Belgen weliswaar als lid, maar andere ontvan gen hen met open armen. Een vereni ging als „De Baroniesche Hengelaars" te Breda bijvoorbeeld heeft het leden tal van 4000 overschreden, dank zij het feit dat zeker een kwart uit Belgen bestaat. Tegen betaling van f 25,- per jaar mogen zij vissen in tientallen wateren van dit genootschap, of van De Ruischvoorn in Tilburg of een Roosendaalse vereniging. De lidmaat schapboekjes gaan in Strijbeek bij hon derden over de tapkast, want ook daarvoor is „Den Tor" de grote bemid- In bijgaand drieluik moeten links en rechts woorden van 5 letters worden ingevuld en in het middenstuk woor den van 10 letters. Elk woord van 10 letters is samengesteld uit de beide woorden links en rechts van 5 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „trouwen - landbouwgodin - roepen", dan moest worden ingevuld „huwen Ceres - schreeuwen". Bij juiste oplos sing van de gehele puzzel leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. Alleen deze zegswijze moet als oplossing worden ingezonden. Voor 15 mei verwachten wij uw brief - kaartep op ons adres: Met Andere Woorden, postbus 5204Wfeottfcrdam. spuwbakje; 3. plotseünge binnenkomst - water in Z.Holland - luchtverversings apparaat: 4. schaden - opdracht - wanen; 5. graansoort - verdragen - beraden; 6. glazen klok - buigzaam - onverwachts: 7. hoofddeksel - snoet - losbreken; 8. voorzetsel - ras - berus tend brengen, doen; 9. naderhand aangeboren - wilde rozelaar; 10. vis operacomponist - bedroevend; 11. op recht - vogel - aandrijven; 12. spellei ding - spinsel - dierentuin; 13. onb v.n.woord - ontvangen uit nalaten schap - beleggen in bedrijf; 14. kleur duivel - moed inspreken; 15. verdie ping - Friese weide - opgewonden; 16 gewichtje - vervoermiddel - nieuws gierigheid prikkelen; 17. godslastering Europeaan - soort zweet; 18. bende oude munt - zwoeger; 19. vrucht teken voor scheepvaart - vechten; 20 slinger - universiteitsbode - regisseur Van 22 t/m 26 mei zal in de Expohal Hilversum de eerste vakbeurs voor thermische en akoestische isolatie wor den gehouden. De tentoonstelling on derstreept de belangrijke rol, die de isolatie speelt in de industrie en in werk/woonmilieu. De tentoonstelling wordt ondersteund door een interna tionaal symposium, met dia- en film vertoning. 21. lust - krachtig - sterrenkunde; 22. afscheidingsprodukt - klinkende klap - ketenen; 23. vrucht - trottoir - zwam; 24. ongebogen - bjjeen - Engelse stof; 25. laten zien - sein - losmaken. In april hebben de spaarders bij De Spaarbank te Rotterdam en de aange sloten Nutsspaarbank te Gouda f 98,4 miljoen gestort en f 88,3 miljoen opge nomen. Hierdoor ontstond een spaar overschot van f 10,1 miljoen tegen f9,1 miljoen vorig jaar). Het spaar overschot sinds het begin van 1973 van f 39 miljoen komt overeen met het spaarresultaat over de zelfde periode van 1972. V rS rS A A

De Havenloods | 1973 | | pagina 3