Lager agrarisch onderwijs wordt steeds algemener mm 4: m 98 groene wolk LEERSTOF MINDER GERICHT OP PRODUKTIE Agrarisch onderwijs CULTUREEL JONGEREN PASPOORT, EEN VORMINGSDOCUMENT Een fijne baan voor meisjes. amrobank DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 MEI 1973 19-506 Rotterdam heeft de grootste school voor lager agrarisch onderwijs in Neaerland. De „Hugo de Vries"- school aan de Bosdreef, waar een opleiding gegeven wordt voor hovenier en bloembinder telt in het volledige dagonderwijs 312 leerlingen. Het part-time onderricht wordt gevolgd door 237 leerlingen en in de avondopleidingen zitten 146 leerlingen. Buiten de'directeur, de heer G. L. van der Weide, zijn er 19 leraren/leraressen in volledige dienst en 26 in niet volledige dienst. In de vier jaar die de opleiding duurt, worden jongens en meisjes opgeleid voor bloembinder, hovenier en bloemist. De toelatingseisen zijn zes klassen gewoon lager onderwijs. In de hogere leerjaren worden leerlingen toegelaten met één of meerjaren mavo, lts enz. De Rotterdamse school kent ook een M.E.L.-afdeling (Met Eenvoudig Leerplan), die een driejarige opleiding (in de toekomst waarschijnlijk vier jaar) kent, waarin de theoretische vakken een lichter accent krijgen. De eerste twee jaar van de opleiding zijn sterk theoretisch. De praktische vorming en een grotere gerichtheid op het toekomstige beroep krijgt meer aandacht in de laatste twee jaren. Als de leerling na deze vier jaren het beroep ingaat dan valt hij meestal in een tweejarige opleiding in het kader van het leerlingstelsel. Doorstroming naar middelbare agrarische scholen en zelfs naar het hogere agrarisch onder wijs is-natuurlijk ook mogelijk. De ontwikkeling in het onderwijs is niet aan de agrarische sector voorbij gegaan. Vroeger was de leerstof in eerste instantie afgestemd op de pro ductie. De leerlingen gingen na school voor het grootste deel direct ^an het werk op een land- of tuinbouwbedrijf, bij een hovenier of een bloemist. De opleiding heeft de laatste jaren een veel algemener karakter gekregen. De gerichtheid op de productie komt pas tot uitdrukking in de laatste oplei dingsjaren. Er gaan echter stemmen op om de veralgemening van het lager agrarisch onderwijs verder door te trekken. Op 17 mei wordt in de lagere tuinbouwschool in Bleiswijk een regio nale conferentie gehouden, waarin de veralgemening in discussie komt. Binnen lokken Die discussie is er nu 'al op papier. In de ouderkrant van de Opleiding voor Hovenier en Bloembinder ,,Hugo de Vries" in Rotterdam trekt directeur Van der Weide aldus van leer: ,,Het geluk van de kinderen tijdens de schoolopleiding, die zo langzamerhand een belangrijk deel van een mensen leven gaat uitmaken, mag niet opgeof ferd worden aan te ver Verstandelijk doorberedeneerde ideeën. Wie dat wel wenst te doen, doet er goed aan alle lagere beroepsscholen op te heffen en te vervangen door de Middenschool". Dan weet iedereen waar hij aan toe is en worden de leerlingen niet met verkeerde voorlichting binnengelokt. Zover is het echter nog lang niet. Aan onze school zal dan ook aan het De belangstelling voor het agra- risch onderwijs (vooral in de steden) neemt toe. De grotere betrokkenheid met de natuur is I daar niet vreemd aan. De oplei- dingsmogelijkheden zijn als na lagere school - opleiding duurt vier jaar I voorbereiding op tal van beroe pen in land- en tuinbouw. J MIDDELBAAR: Na mavo-4 en lager agrarisch onderwijs - opleiding twee of drie jaar opleiding voor be- j roepen of functies in land- en I. winkels, kassen en tuinen, binnen de vierjarige lagere beroepsopleiding, wel degelijk aandacht worden besteed. Immers, de school is een opleiding voor hovenier en bloembinder. Dat daarnaast het algemeen vormend on derwijs terecht aandacht zal krijgen behoeft geen betoog. De gelegenheid om snel van beroep te kunnen verande ren mctet er wel zijn. Veralgemenise ring mag wel een nevendoel zijn maar niet het einddoel". «■IK Het aanleggen Algemene technieken Een goede opleiding is voor iedereen erg belangrijk. Een baan waarin de meegekregen talenten kunnen flonkeren lijkt misschien een brokje zevende hemel. Maar is dat zo? Naast de opleiding in scholen, die nog een trekje van het gevangeniswezen in zich meedragen en de verplichte arbeidsuren in het beroep, dat toch niet zo alleenzaligmakend is, blijft er een ruimte over, die de „vrije tijd" genoemd wordt. Die vrije tijd wordt dikwijls zeer opdringerig gevuld door de televisie of door een met reclameboodschappen bezwangerde popzender. Gelukkig is er nog meer. Dikwijls ook op amusementsgebied, maar er zijn ook cultuur-verheffende evenementen en stille plekjes, waar zonder een leraar algemene vorming kan worden opgedaan. Jongeren van 15 tot en met 25 jaar en dan doet het er niet toe of je op school zit of bij een baas, kunnen met een Cultureel Jongeren Paspoort voor gereduceerde prijzen naar de opera, het kabaret, de popshow, de toneelvoorstelling en in de rijksmusea kunnen zij zelfs voor niets naar binnen. Met een CJP-paspoort kan men zich zelfs tegen een lagere prijs abonneren op een dertigtal weekbladen en tijdschriften. Voor een bedrag variërend van f 2,- tot f 4,50 kan men zich bij de secretarie van de gemeente zo'n Cultureel Jongeren Paspoort aanschaffen. Van oktober tot oktober is dit document geldig (straks zelfs in een groot deel van België). De reductie in theaters, concertzalen en andere ruimten waar de cultuur aan de wand hangt of op een sokkel staat, bedraagt 50 procent, soms zelfs meer, soms ook minder. In een discussienota, samengesteld door drs. C. A. M. van Schaik, direc teur afdeling Landbouw van het Katholiek Pedagogisch Centrum in Den Bosch wordt duidelijk dat de eigenlijke (agrarische) vakopleiding pas zal moeten plaatsvinden in het middel baar agrarisch onderwijs of in het Bezoek aan Koninklijke tuinen van Belgie VLAARDINGEN - In samenwerking met de Nederlandse kring van Fuchsia vrienden gaan leden van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Vlaardingen en omstreken op zaterdag 12 mei per autobus naar België. Daar worden al lereerst de beroemde kassen van de Koninklijke tuinen in Laeken bezich tigd, vervolgens wordt de Hortus te Gent bezocht en ook nog een speciale kweker. Op de terugweg wordt een korte middagmaaltijd gebruikt. Vanwege het bijzondere karakter van de reis en omdat alleen groepen op aanvraag toegang krijgen gedurende een paar weken per jaar, kunnen ook niet-leden zich voor deze reis aanmel den. Deelnamekosten vanaf Breda twintig gulden alles inbegrepen. De reis naar en van Breda moet men zelf verzorgen. Inlichtingen en aanmeldingen bij de secretaris: H. K. van Minnen, Hofsingel 3, tel. 342983. TJakmanschap is Meesterschap in tmnetjes, in beuflelflessen en in pijp]es „GROOT NIEOWS VOOR U" VLIEGT DE DEUR UIT De ruime aandacht die „Groot Nieuws voor U", het nieuwe testament in de omgangstaal, bij de presentatie heeft gekregen is niet verflauwd. Dezer da gen verschijnt een nieuwe druk, omdat de eerste 100.000 exemplaren uitver kocht zijn. Dit nieuwe testament is gesteld in een taal die iedereen, onge acht zijn opleiding, kan begrijpen. Om dat het gemaakt is voor mensen met geen of weinig kerkelijke achtergrond wordt de uitgave ook wel zendingsbij bel genoemd. De feiten wijzen uit, dat deze vertaling inderdaad in handen gekomen is van hen, die tevoren nooit de bijbel lazen. Maar ook veel kerkelijken hebben „Groot-Nieuws voor U" met waarde ring ontvangen. Regelmatig dringt deze vertaling tot de kansel door, waarvoor hij in eerste instantie niet was bedoeld. De eerste druk van 30.000 was eind verleden jaar in één week uitverkocht, zodat wachtlijsten moesten worden aangelegd. Daarop volgde de tweede druk van 70.000 exemplaren, die nu bijna is uitgeput, zodat de derde druk ter perse is die in mei uit zal komen en de oplaag op 140.000 zal brengen. MF.l— MOEDERDAG lisberg- A 247. SO 169.50 Wérkelijk een im ^-^54. 39.50 tuinbouw en verwante bedrij- I HOGER: na havo (met wis- en natuur- kunde of scheikunde en biolo- i gie) na driejarige opleiding middelbare landbouwschool drie of vier jaar (inclusief prak- tijkjaar) hogere functies in I agrarische sector. LANDBOUWHOGESCHOOL na havo of hoger beroepsonder- wijs opleiding voor i landbouwkundig ingenieur. Een groot deel van de afgestudeer den is werkzaam in het weten- schappelijk onderzoek, bij de I overheid of het particuliere be- I drijfsleven. Een belangrijk per- centage gaat naar het buiten land. iff ffiff iff iffff fftffff ffrff ff ffff- ken in de lagere opleiding zullen daar door verdwijnen of ook een algemeni- sering ondergaan. Men heeft zelfs al een nieuwe term bedacht voor een nieuw praktijkvak, „algemene technie ken". Wat daar precies onder valt vormt ook nog een punt van discussie. Globaal houdt het in een opleiding in handvaardigheid, gericht op algemeen voorkomende karweitjes. Het opknap pen dus van klussen, die in welke bedrijfstak dan ook regelmatig zullen voorkomen. De directeur van de lagere tuinbouw school „De Kring" in Bleiswijk, de heer K. Roodenburg vertelt dat hij al zes jaar geleden het gerichte vakonder wijs heeft verlaten. „Toen ik op een gegeven moment zag dat bij een tuin der ongeschoolde gastarbeiders precies dat werk deden, waarvoor mijn leerlin gen ii; wezen werden opgeleid, toen heb ik gezegd: nee. Ik zit verkeerd. Sindsdien is de opleiding breder, dus algemener geworden. De vier school jaren in „De Kring" geven de leerlin gen de mogelijkheid om alle kanten op te gaan. Ze hebben dan een brok algemene vorming gehad, die een ste vige basis vormt om van daaruit aan de specialisatie te beginnen". Ontwikkeling Roodenburg blijkt een voorloper te zijn op de plannen, die nu op tafel worden gelegd. Plannen die misschien wel terecht weerstanden oproepen, maar die anderzijds in de pas lopen met de ontwikkeling in het totale onderwijs. Het lijkt verstandig, zo dat mogelijk is, de ontwikkeling aan de basis op te schroeven om de grote verschillen, die ontstaan door ver door gevoerde specialisatie vanuit een vroeg stadium, zo klein mogelijk te houden. Men vermijdt er een te grote opbouw in pieken mee en komt tegemoet aan een betere intermenselijke communica tie op grond van een grotere algemene ontwikkeling. Het gevaar dat zwak- begaafden in dit systeem nog meer dan nu het kind van de rekening worden, blijft levensgroot. Er blijven nog meer vragen zweven. Hoe zal een zwakke mavo-leerling, die „balen" heeft van theoretische vakken het ondervinden als hij na overplaat sing in bijvoorbeeld een school met lager agrarisch onderwijs tot de ont dekking komt dat hij weer op een soort mavo is terecht gekomen. Alleen de entourage zal wat verschillen. En Bloemschikken en binden behoort tot de praktische vakken in het lager agra risch onderwijs. dan andersom. Hoe zal een begaafde leerling, die bijvoorbeeld door een onzorgvuldige test of een verkeerd advies in een lagere beroepsopleiding komt, die dan nog voornamelijk op de produktie is geënt, de kloof die dan ontstaan is overbruggen om toch op mavo of havo-niveau verder te gaan? Zo blijft de algemene vraag hangen. Wat moet een leerling in zijn kruiwa gen meenemen om in de samenleving zowel in zijn beroep als in zijn algeme ne ontwikkeling te slagen? Jan Rietveld. LrOKKen op geluk Drs. M. J. Rood, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Schooldekanen (NVS): „Ik geloof dat de maatschappij meer gebaat is bij mensen die met hart en ziel achter hun werk staan, dan met mensen die maar hebben gekozen voor wat de maatschappij wil. Een ander aanbod op de arbeidersmarkt dwingt de maatschappij ook in een andere richting. Ik geloof dat de mens meer moet gokken op zijn eigen geluk dan op een dik belegde boterham". achter de „Hugo de Vries - school. ^ROTTERDAM IN DE ZEVENTIENDE EN ACHTTIENDE EEUW'V door Drs. R.A.D. Renting Eert prachtig kunstwerk, dat een ieder zou willen bezitten. VRAAGT ERNAAR BIJ UW BOEKHANDELAAR Recuperatie '73 in Ahoy hallen Een bijzondere beurs, die van 14 t/m 17 mei in de Ahoy Hallen zal worden gehouden, is Recuperatie '73. Deze tentoonstelling richt zich op de her winning van grondstoffen uit afvalma- terialen en op de vernietiging van waardeloos afval. Recuperatie is daarom zo bijzonder, omdat de industrie, die zich met deze zaken bezighoudt, zo weinig van zich doet spreken. Toch worden er kapitale bedragen geïnvesteerd in machinerieën, die nodig zijn voor de verwerking van afvalmaterialen. Enorme schrootper- sen, scharen en balenpersen verwerken gigantische hoeveelheden schroot, pa pier, textiel etc. Het aantal bedrijven, dat zich het recupereren van afvalma- teriaal tot taak stelt, is betrekkelijk klein. Wel zijn zij bijzonder internatio naal ingest eld. Vrijwel alle grote „recuperanten" zijn door middel van de nationale organisa ties bij het Bureau International de la Récuppération aangesloten. Het secre tariaat hiervan is in Brussel gevestigd. Deze federatie zal tegelijk met de tentoonstelling een Congres organise ren, dat in het Congresgebouw te Den Haag zal worden gehouden. De bezoe kers van dit Congres, die uit de gehele wereld komen, zullen ook de tentoon stelling in Rotterdam bezoeken. Deel 1 van de expositie „Rotterdam se kunstenaars 1973" wordt van 13 mei tot 4 juni gehouden in het Lijn baancentrum, Lijnbaan 165. De expo sitie wordt op 13 mei om drie uur geopend. Wethouder Van der Pols zal zaterdag een weermeter (barometer, thermome ter plus vochtigheidsmeter) overdragen namens het gemeentebestuur aan dier gaarde Blijdorp. De gemeente kreeg de meter van het Rotterdams Natuurkun dig Genootschap ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. spaar nu geld uit Op de 1e etage gaat een bijzon der mooie partij overgordijn- stof voor een heel laag prijsje de deur uitvoor veel minder dan de helft van de prijs. Dekoratieve overgordijnstof in diverse moderne dessins en kleu ren. Deze extra brede gordijn stof (150 cm) koopt u nu met kleine drukfoutjes voor nog géén vijf gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze moderne overgordijnstof, 150 Géén tel. of schrift, best. leder kind weintzic^w&l eens een plekje^fjr de wereld mar het nóu echt fijn om te leven is. IederfmhoopFin zijn leven ooit eens ienjpftd tegen te komen die zo ontzettend wijs is, zo aardigdat*Hlf li'i \mtfmtï}P)ieid kan zijn waar men naar Een boek om naar de hoofden van Het Gezag te werpen, maar het is zo spannend, dat niemand het met die bedoeling prijs zou willen geven zoekt. Meestal komt zo iets in boeken voor en dat is dan ook het geval met „De groene wolk, of de laatste mensen op de wereld", door A. S. Neill. Alleen is het in dit geval echt en is het nog een school ook. Hij ligt in het Engelse graafschap Suffolk, waar de nu 80-jarige Neill 41 jaar geleden de Summerhill school oprichtte. Het is een school waar niets moet en alles mag. Er zijn geen lokalen en er is geen rooster waar precies op staat wat er moet gebeuren. Er leven 60 kinderen van 6 tot 16 jaar samen. Ze gaan niet naar huis om te eten of te slapen. De school is er voor dag en nacht en dat houdt in dat men er een soort groot huisgezin vormt. Maar dan wel een gezin waar iedereen evenveel te vertellen heeft. Op een vrij groot terrein staan een aantal gebouwen, waar de kinderen wonen. Men heeft er veel bomen, planten, dieren, die de kinderen zelf verzorgen en er is ook een zwembadje. In deze omgeving leven de kinderen zonder dwang. Men is er vrij om te doen en te laten wat men wil. De kinderen kiezen zelf de lessen die ze willen volgen. Toch is het geen toep of ordeloze bende op die school. Iedere week komt men een paar uur bij elkaar en bepraat dan de problemen en helpt men elkaar indien nodig. Als iemand bijvoorbeeld iets kapot heeft gemaakt, dan wordt h(j niet in de kamer van de hoofdonderwijzer geroepen, maar moet hij zich tegenover de hele groep verantwoorden. En als de groep het nodig vindt, dan zal hij de schade van zijn zakgeld moeten betalen. Neill, die geen „mijnheer" is voor de kinderen, maar iemand waar je gerust „stomme idioot" tegen mag zeggen, heeft de school indertijd opgericht, omdat hij van mening was dat de bestaande scholen gevangenissen waren, waar de kinderen afgericht wer dén en alleen dingen moesten leren die vervelend zijn. Daardoor wordt het leven vervelend en ieder initiatief ont nomen, omdat alles toch wel geregeld wordt. Neill gelooft in vrije onafhankelijke mensen, die met elkaar beslissingen durven nemen en niet bang zijn voor zichzelf of anderen. Mensen die fouten j Bij oris werken veel meisjes zoals jij, van 16, 17 jaar, die na de lagere school nog wat doorgeleerd hebben. Je hebt dus zó vriendinnen. Op verschillende afdelingen krijg je -f; leuk en afwisselend kantoorwerk te doen. Kom even langs bij het AMRO kantoor in je buurtOf bij AMRO bank, afdeling Personeelzaken, Coolsingel 119, Rotterdam. Tel. 010 - 3056 21 Hoor je ook alles over je salaris en zo. Bel eerst even. durven maken en die niet altijd maar „hogerop" willen, waarbij ze vaak ver geten te leven. Het boek gaat over Summerhill, met Neill en de kinderen in de hoofdrollen. Iedere zondagavond vertelt Neill een verhaal waar de kinderen, na ieder hoofdstuk, kritiek opgeven of voorstel len doen over het verdere verloop van het verhaal. Neill houdt rekening met de psychologie van ieder kind en pro beert zich aan de smaak van de hoor ders aan te passen. Zij zijn de enige overlevenden op de wereld, nadat een groene wolk de rest van de mensheid (dieren zijn blijven leven) in stenen beelden heeft veranderd. Er volgen de meest dwaze en spannende avonturen, die met veel humor beschreven zijn. Voor iedere vader of moeder kan het boek een stimulatie zijn om iets derge lijks te proberen. Men kan het ook met dit boek doen en zoals Neill schrijft: „waar mijn naam in het boek jroor- komt, kan een vader er papa voor In de plaats stellen, zoals hij ook de namen van zijn kinderen kan invullen. Maar dat kan alleen een vader die geèn kinderen heeft die bang voor hem zijn; een vader die zelf kind kan zijn, die kan lachen, niet om zijn kinderen maar mét hen". Een fijne kerel die Neill en een fijn boek, dat leesbaar is voor mensen van 10 tot 100 jaar. Rob van Olm. Uitgeverij de Fontein f. 12,75.

De Havenloods | 1973 | | pagina 15