29T5 8; Groeiende belangstelling voor geologie 95 Het probleem van sterven OPEN HUIS Stichting Gea breidt aantal kringen uit rs?SW!=Ö»rt' SÜ^ST"-"""40bJn Ro,,e" ARIE DE BOOM DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 MEI 1973 Het staatsbezoek dat koningin en prins in 1971 aan Indonesië brachten blijkt f 1.190.000,- (bijna één en éénvijfde miljoen te hebben gekost). Het bezoek zal om met Luns te spreken wel „nuttig" zijn geweest. Bijdragen Hanny Vroegh Theo Nijenhuis Ben van Haren Redactie: Jan Rietveld. Beestachtig. Dat zijn de methodes èn de omvang, waarop president Thieu van Zuid-Vietnam iedereen terroriseert die niet klaarstaat om hakkenklappend zijn politiek te steunen. Twee Franse leraren M. Menras en M. Debris, heb ben twee jaar doorgebracht in Züid- vietnamese gevangenissen en concen tratiekampen, omdat ze in Saigon vre- despamfletten hadden uitgedeeld. Uit hun getuigenissen zomaar een greep: De ondervragers legden hem op een bank, bonden zijn polsen onder de bank vast, trokken zijn hoofd aan het haar naar beneden en hielden zijn mond open met een vuile doek als bij een paardenbit. Daarna goten de poli tiemannen zeepwater en afgewerkte motorolie over hem heen tot hij be wusteloos raakte. Toen werd zijn mond dichtgemaakt en sloegen de agenten met hun knuppels op zijn ribben zodat hij door zijn neusgaten moest overgeven. Over gevangenen in de concentratie kampen: Elke morgen worden ze geslagen, voor al op de ribben, tot ze bloed spuwen. Daarna worden ze naar vochtige cellen gebracht, waar ze vrijwel alle/naai t.b.c. krijgen. In cel OB I, die we vrij goed kenden, hadden in januari 1971 23 van de 25 gevangenen t.b.c. Er is ook een apotheek in deze gevangenis, maar elke gevangene die om medicij nen vraagt krijgt ten antwoord: „De Amerikanen hebben hun hulp vermin derd Er zijn geen Amerikaanse dollars om medicijnen voor de politieke gevange nen te kopen; er is wél een kontrakt van 400.000 dollar met de Amerikaan se firma Raymaond, Morrison, Kund- son-Brown (RMK) in Saigon om nieu we tijgerkooien te bouwen op Poulo- Condor in de kampen 7 en 8. Deze toestand duurt voort ondanks het schandaal dat er in de internationa le pers in 1969 over is geweest. Tal van vrienden van ons waren in die nieuwe tijgerkooien, die nu buffelkooien wer den genoemd, geweest. Ze waren nog verder „verbeterd": nog lager dan de oude en in donkere vertrekken zonder ventilatie. Het aantal politieke gevangenen van Thieu wordt geschat op 200.000, on der wie veel vrouwen en kinderen. Volgens de akkoorden van Parijs had het er op 27 april al niet één meer mogen zijn. Ene verkoopster tegen de andere in een supermarket: Gut, wist je dat niet? Ik sta al wekenlang tussen de vleeswaren. Het bedrijfsleven heeft enige jaren geleden de gemeente Rotterdam een goedkoop plan voorgelegd om van het Schouwburgplein in een intiem cen trum te maken, waar de Rotterdam mer zich op de dag en 's avonds kon ontspannen. Het mocht niet. Er kwa men grote tegels, ondiepe waterpartij en, wat banken en later een paar cafeetjes. Het plein zelf is nu een paar maal in het jaar aantrekkelijk als de zon schijnt en de wind zwak is. 's Avonds ligt het plein er verlaten bij (zie foto). Rotterdam heeft de boot gemist. Lachverwekkend is daarom het t l volgende stukje zelfbevredigend proza Toenstische tip: Ga eens kijken in het dat we van de gemeentelijke werk- 700"jar'gef, Vardingen Veiligheids- J voorschrift: „Neem een gasmasker mee ?snwefZtvfnd nrJtTiT\bekend Vardingen: De stank golft voort 7l1n eindeloze deining. (Vrij naar Kloos). Gehoord: omdat ie zo stinkt naar drukinkt is De Havenloods alleen goed houden. t mee uit de kleerkast te MEDEDELING „New-Liberty"-kapsels van Jnhn Postmus 'n enorm sue- Voor H'berg. Schiehroek en on Weissenbruchlaan 64, tel. 010-186226 Kralingen. Prins Alexande igeving: Oudedijk 5, tel. 010 -122105 'iet Zuiden, de Eilanden el Zuidplein 04, tel. 010-844067 'iet Noorden en Bli|dorp: Ungerplein 2, tel. 010 - 248241 tl Wesk dingen, richting Hoe liedam. en Rotterdam: 4. lel. 010-119055, of it Banekertplaats 174. als wereldhaven nr. 1 en industriële ontwikkeling, wordt vaak gezien als een stad, waar alleen maar wordt gewerkt. Nu zijn er uiteraard talloze nijvere zwoegers in de Maasstad, maar ook deze zwoegers hebben er, naast hun werkzame bestaan, behoefte aan ook nog iets anders te doen en te %ien dan zwoegen in onze havens en in onze industrieën. Onze vroede vaderen heb ben dit laatste wel zeer goed onder kend. Vlak na de oorlog werd de Rotterdam se Schouwburg herbouwd, dan kwam Drongen drommen er een hele tijd niets en heel in de verte Als groepjes bijeengedrei tegenover deze Schoifwburg kwam De straat over toen later onze muziektempel onder Hij stond.daar de naam „De Doelen" jot stand. Vervolgens werd er in de ontzaglijke ruimte tussen deze gebouwen een on dergrondse parkeergarage gemaakt. Toen dit er allemaal was, moest er nu eenmaal met die enorme open ruimte iets gaan gebeuren. Met de bekende Rotterdamse energie wérd de zaak aangepakt. Er verrees toen een prach tig betegeld plein met kleuterbadjes en wat ludiek opgestelde cafeetjes en eet- gelegenheidjes. Het is uiteraard niet de bedoeling, dat zo'n groot en mooi plein - Schouw burgplein - er zomaar ligt te liggen. Er moest, ten gerieve van onze burgerij, wat leven in de brouwerij komen. Dat gebeurde dan ook. Het Gemeente- stuur stelde daartoe een gezelschap De overkant samen, dat thans onder de naam ^o stond hij daar Werkgroep Centrumactiviteiten opereert. U moet er dan ook niet vreemd van o opkijken, als u op vrijdagavonden of Maar groen of rood woensdag- en zaterdagmiddagen daar Waren begrippen allerlei activiteiten ziet gebeuren Zo D*e hij niet verstond hebben wij er parachutisten zien dalen, le mensen dromden voort artiesten en drumbanden zien optre- Onaangedaan den, basketbalwedstrijden zien spelen HtT bJeef daar staan dikke-banden-races zien houden, kort- ToJdat ik hem hielp oversteken om dit plein biedt velerlei moge'lijkhe- lachte u}[ bekwijlde mond den om de langskomende Rotterdam- mer enige prettige uren te bezorgen. Aan de rand van 't trottbir stond hij Bij de oversteekplaats Telkens wanneer 't licht op groen sprong Stopten auto's Verloren en verlaten Op doorgezakte knieën Soms werd hij geduwd Van links van rechts Zijn dikke rechterknuist Met afgekloven nagels Omklemde vast Een haltepaal De dikke vingers Van z 'n linkerhand Plukten zenuwachtig Aan de broek van corduroy Uit rood ontstoken oogjes In een onnozel hoofd Dat op de zware hals Voorover reikte En bijna haaks op 't lichaam stond Keek hij verlangend naar MOEDERDAGTIPeen han dige kamera met eenvoudige bediening, waarmee u de leuk ste resultaten bereikt. flitsaansluiting blokkering tegen dubbelopna- instelmogelijkheden voor zon nig en bewolkt polsriem Deze kamera koopt u nu als speciale moederdagaanbieding voor nog géén drie tientjes. De Stichting Geologische Activiteiten organiseert op donderdag 17 deskundigen lezingen worden gegeven mei een bijeenkomst om te komen tot de oprichting van een kring en cursussen. voor Rotterdam en omstreken. De stichting heeft reeds kringen in verschillenden plaatsen waaronder Amersfoort, Nijmegen en Kenne- merland, terwijl er in West-Brabant, Twente, Noord-Holland en Groningen plannen bestaan voor de oprichting ervan. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze KODAK INSTAMATIC 33 kamera Géén tel of schrift, best. De Stichting Geologische Activiteiten telt op het ogenblik ongeveer 250 donateurs in Rotterdam en omstreken. Alle donateurs ontvangen vier keer het blad Gea, dat gedrukt wordt in een oplage van 3100 exemplaren. In het goed verzorgde tijdschrift wordt op juist voor de amateurs begrijpelijke wijze geschreven over geologie en mi neralogie. Nagenoeg bij elk artikel wor den titels van boeken genoemd, die over het betreffende onderwerp hande len. De stichting is in 1970 opgericht met als doel meer belangstelling te kweken voor de geologie en mineralogie en de studie en zelfwerkzaamheid op' deze gebieden te stimuleren. Het zijn vooral liefhebbers en gespecialiseerde ama teurs, die een beroep op de vereniging doen, hoewel de vele deskundigen, die de vereniging behulpzaam zijn, zich ook voordeel doen met de vondsten van donateurs. De heer M. Haver, zie zich bezighoudt met de organisatie van de op te richten kring in Rotterdam e.o., krijgt, zoals hij vertelt, wel eens vondsten toege stuurd. Hij bekijkt dan eerst zelf of het inderdaad wel een fossiel is en pleegt dan overleg met een deskundige. Hij praat op zeer enthousiaste wijze over zijn hobby. „Het is niet stomweg zoeken en verzamelen. Dat Fossielen zijn de stille getuigen van vroeger leven. Als je er eenmaal door gepakt bent, laat het je niet meer De kringen leiden een zelfstandig be staan. Zij ontplooien zelf een grobt aantal activiteiten en hebben een eigen bestuur. Het is vooral het onderling contact tussen de amateurs, dat van groot belang is, vanwege het uitwisse len van ervaringen, zodat kringvorming sterk bevorderend kan werken. Prenrtrarfln Pe °Prichtingsbijeenkomst van de l tïjJLlf vran kring Rotterdam en omstreken vindt "-iwkeurigheid dient te geschieden. n onderlip hing Hoe oud hij was? Misschien wel dertig jaar omlaag En stootte klanken u.. Die 'k niet verstond Met trage dribbeldraf Verdween hij in de menigte. Gelezen: Laatste stelling bij het proef schrift van dr. B. QQ. P. J. de Wit: „Fieldtheoretical approach to symme try aspects of the weak and elector- magnetic interactions" (Utrecht): „Wie zich genoopt voelt de finale van Beethovens Negende Symfonie voor té stellen als „volkslied" voor een Verenigd Europa, realisere zich dat dit niet zeer voortreffelijk voor stemmen geschreven koorfragment oorspronke lijk een „Bacchusfeier" had moeten I wordén". heeft gëen gevonden Holzmaden de Onder-Jura West-Duitsland Een fossiel kan gauw beschadigd zijn. Bij de vereniging kan men echter de speciale preparatietechniëken onder wezen krijgen. Als voorbeeld noe™f heer Haver het prepareren vai. fossiel in een leiplaat. Het is slechts een flauwe welving, die de aanwezig heid van een fossiel verraadt. Het fossiel wordt door middel van schraap- staal en korte spitse beiteltjes van het omhullende besteente bevrijd en ver schijnt de fossiel in zwart op de helgrauw geschaafde ondergrond. Met smalkantige vijlen en naalden worden de laatste resten lei verwijderd en schrapt men de omgeving van de fos siel glad. Tenslotte wordt de fossiel met een messingborstel opgepoetst en wordt het een goudgeel fossiel op een zwarte ondergrond. In de Europese landen zijn vele vind plaatsen en de hereniging heeft sinds enige tijd een archief met gegevens daarover. De donateurs kunnen tegen een zeer gering bedrag voor onkosten inlichtingen hieruit krijgen. Uiteraard is het ook de bedoeling, dat zij op hun beurt over nieuwe vindplaatsen uitvoe- rige informatie verstrekken aan het archief, iets dat volgens de heer Haver nog te weinig gebeurt. Ook in het tijdschrift van de vereniging wordt steeds aandacht besteed aan vind plaatsen. Zo verscheen er in maart van dit jaar een nummer, dat speciaal gewijd was aan België. Ruilen Onder de donateurs wordt vaak ge ruild. Dat gaat uiteraard met gesloten portemonnee. Twee maal per jaar ech ter houdt de vereniging een nationale beurs, waar men ook fossielen e.d. kopen kan. Verder organiseert de stichting bijeenkomsten, waarop door wang is 20 uur. Het contactadres voor de op te richten kring is Joh. Vermeerstraat 43, Papen- drecht, tel. 01850 (na vrijdag) 11 mei 22 uur 078) -53478. Theo Mellenbergh. Een zelf geborduurd soedan- kussen is mooier en geeft meer voldoening dan een kant en klaar kussen. Soedan kussenpakketten in ver schillende dessins, kompleet met voldoende 100% denim-kelim wol, een borduurnaald en een duidelijke werkbeschrijving nu, ondanks de sterke wolprijs stijgingen, voor nog géén negen gulden. [meubels en geschenken !uit oma-s en onze tijd Ibeukelsdijk 104 r-dam jtelefoon 23 65 75 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze soedan kussenpakketten long. c 42 cm) in verschillende dessins, ni per stuk Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land vinden dat een statenlid dat per fiets vergaderingen bezoekt, geen hoge re reiskostenvergoeding nodig heeft dan het al jaren geldende tarief van drie cent per kilometer. Zij die per auto reizen, kunnen op een vergoeding van vierendertig cent per kilometer rekenen. Gelijk hebben ze, want wie gaat er nu nog voor dertig cent 10 kilometer fietsen in de frisse buiten lucht! Dertig cent voor een gezond kleurtje en een fit lichaam, hoe halen ze het in hun hoofd! Als je diezelfde afstand ongezond zittend, milieuver vuilend en vloekend - omdat de file zo lang is - aflegt, krijgt je f3,40 toegeschoven. Een gek, die het niet doet. WATERSPORTCENTRUM HELLEVOETSLUIS Kom kennismaken met ons nieuwe watersportcentrum. Deh,K°TENSH0WR00M en de eerste 'ase' van ♦de jachthaven is gereed. Kom nu kijken en reserveren, het gehele komplex is met Pinksteren gerealiseerd. Telefoon 01883 - 2166 - Industriehaven 12 - Hellevoetsluis Hoofdkantoor Krimpen aan den IJssel, Postbus 30, tel. 01807-3444* spaar nu geld uit Op 't strand, in de tuin, op de camping of zomaar op een plek je waar u een dagje doorbrengt, zet u dit windscherm neer en u kunt ongehinderd genieten v^n 't zonnetje. Windscherm vervaardigd van synthetisch doek (waterbesten dig), afm. 360 x 140 cm. Dit unikleurige windscherm koopt u nu voor nog géén zestien gulden. heei'nm!angl efn Pr"£ramma over „Angst voor de Dood" uitgezon den. Jack van Belle kondigde dit programma als volgt aan: „Uit allerlei publicaties en uit persoonlijke gesprekken blijkt dat heel veel mensen grote vrees voor de dood hebben. Het bezitten van een godsdienstige overtuiging neemt in vele gevallen deze vrees met weg en sommige deskundigen beweren dat gelovige mensen vaak banger voor de dood zijn dan ongelovige. Voor tallozen is dat wat achter de drrnn*! de dood Ugt een huiveringwekkend mysterie. Ook „t g eigen toekomst, heeft op ODteerde niet vn H lntefemleel' hlJ geloven. Die dame kan alleen weer in opteerde met voor de dood, maar voor God gaan geloven als ze eerst van die dodelijke wrok tegen haar vader door Hemzelf genezen wordt. Maar die moe- dat wat achter de drempel het beeld van de dood, de confrontatie menigeen een schokkende uitwerking". het leven. Voor het leven van anderen heett hij zijn leven prijsgegeven. Maar 11CJ1, het heeft hem veel angst gekost, zijn der? leven over te geven in onze dood. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, 2e etage, dit windscherm, nu_ oo 80 Géén tek of schrift, best. De eerste die aan het woord kwam was Cri Stellweg, journaliste, bij velen be kend als Saartje Burgerhart van de Volkskrant. Ze erkent eerlijk dat het sterven voor haar een klemmend pro bleem is. Het hoort bij het leven en je moet het dus zo goed mogelijk doen. Het is, hoe het dan ook verloopt, een eenzaam karwei dat je alleen moet klaren. En de omstandigheden worden al beroerder. Vroeger gebeurde het bij je thuis en de hele familie maakte het mee, als er een gezinslid met dat zware karwei bezig was. Je kreeg daardoor duidelijke beelden, hoe het straks wel licht ook bij jezelf zou verlopen. Maar tegenwoordig is de stervende meestal weggemanoeuvreerd in een zie kenhuis of een inrichting, en slechts een enkele familie maakt het hele proces mee. Dat bezorgt haar grote angst: je moet sterven, maar je" ziet niet hoe. De televisie brengt telkens het meest intieme van de mens op de beeldbuis: abortus, geboorte, ges lachtsgemeenschap, operatie, marteling en moord. Maar ..normaal" sterven wordt nauwelijks getoond. Hoogstens alleen als „toneel". Drs. J. M. Bierens de Haag, psychothe rapeut, probeerde een relieuze, wereld beschouwelijke oplossing voor de doodsangst te geven, door onderscheid te maken tussen het individu en de mens met zijn tijdelijk-bepaalde levens vorm. Eng ding' In het gesprek, dat hierop volgt, blijkt duidelijk, dat we tweeërlei doodsangst moeten onderscheiden: de angst voor het doodGAAN en, de angst voor het doodZIJN. Zoals iemand zei: ,,Ik vrees het doodzijn niet. maar wei de weg die ertoe leidt". Mevr. Stellweg kon zich in deze uit spraak uitstekend vinden. Dut lichaam, dat achterblijft en dat gaat vergaan, dat ben je niet meer. Het is niet meer aanspreekbaar, het is een „eng ding" gewordendat eenvoudig moet worden afgevoerd. Net als een dood vogeltje. Maar ik heb een spoor achtergelaten, ik heb mijn best gedaan en liefde gegeven. Die sporen, die ik heb achter gelaten, zijn de moeite waard. Omdat ik waarden heb verwerkelijkt en over gedragen in de geschiedenis van andere mensen, is mijn leven toch zinvol geweest. Dat leeft voort, al zal ik er straks niet meer zijn. Als je de gedach te aan een hiernamaals kwijt bent, komt het des te meer op het goede leven van NU aan. Jacq. van Belle vraagt zich af, of Jezus zonder doodsangst is heengegaan, om dat hij de dood zocht terwille van zijn ideaal. Zuster Joanna, van de Orde der Ongeschoeide Karmelieten komt hier tegen in het geweer. Jezus heeft de Kwelling' Als we aan Jezus zelf denken, krijgen we ook licht in het probleem, dat velen kwelt: wat heb je aan geloof, als een gelovige vaak nog meer doodsangst heeft dan een ongelovige? Een dame zei eens tegen mij: Mijn vader was een sadist, een vrome huichelaar en hij is, zonder enige doodsstrijd zo maar ge storven op de w.c. Mijn moeder was een vrome vrouw, vol liefde en opoffe ring en ze heeft door haar huwelijk heel veel geleden. Ze is heen gegaan in nameloze pijn en angst. Als er een rechtvaardige God was, was het net omgekeerd geweest. Dat heb ik altijd gehoopt. Sinds die zachte dood van mijn vader en die vreselijke dood van mijn moeder kan ik niet meer in God Ik geloof dat we scherp moeten onder scheiden tussen ziel en geest. Dat verschil is veel en veel belangrijker dan het verschil tussen onze ziel en ons lichaam. De geest is het orgaan in ons, waarmee we contact mogen hebben met God. Als het niet met God vervuld is, kan het zich tevreden stellen met menselijke waarden. Of met een diep besef van oneindigheid. Of met mach tige idealen. Zuster Joanna heeft fn diepe, eenvoudige woorden proberen óver te dragen, hoe haar geest door het contact met Christus de doodsangst overwint. Al erkende ze eerlijk, dat haar ziel wel bang was voor de pijn. spaar nu geld uit Uitgeslapen slaapkamer-kopers die van een slijplak kamer droomden, komen nu naar Ter Meulen en hurvdroom wordt werkelijkheid Slaapkamer uitgevoerd in wit slijplak met moderne paarse knoppen bestaande uit een ledikant van 140x190 cm of 140 x 200 cm, 2 nachtkastjes, een toiletspiegel, boeken plank en opzetkast. Normaal rond de f.500,- nu (zonder spiraal) ipassende 3-deurs kast f. 219 Verkoop vanaf jdagmorgen 9 op de 1e etage. ter meulen hefl winkelen wa Snorkel Als je bij een stervende staat, die een afschuwelijke doodsstrijd meemaakt, kan je je troosten met het getuigenis van zr. Vos, die veel overledenen moet afleggen. Ze meent, dat er vaak van al die angst en pijn minder tot de zieke zelf doordringt dan je als toeschouwer denkt. Maar als de stervende gelooft kan je er zeker van zijn, dat zijn of haar diepe geest in Gods liefde gebor gen is, terwijl de ziel alleen maar één brok angst is en zijn lichaam één wringende pijn. Zoals de duiker met zijn snorkel verbonden blijft aan het zuurstof-apparaat in alle duisternis en mysterie van de diepzee overal om hem heen. Zo mag onze geest blijven ademen in Jezus, als ons doodGAAN en doodZIJN ten sprijt. Jezus zelf riep in vreselijke aanvechting uit „Waarom hebt Gij, God, mij verla ten Maar diep in Zijn hart was er toch ook het: MIJN God, MIJN God En daarom was zijn laatste woord, voor hij stierf: Vader, in uw handen beveel ik mijn GEEST. Het was zeer waardevol, die mensen zo van hart tot hart over-dit diepe pro bleem te-zien praten. Dat moesten we meer doen. Allen warén het er over eens: Je moet het probleem van je sterven vooral niet verdringen. En ook kinderen hebben recht op een eerlijk voorzichtig, veiligheid-biedend ant woord. Dr. K. J. Kraan

De Havenloods | 1973 | | pagina 19