Evenals in Rotterdam conflict met de bonden 7. 1795 BgililrMisftMMiki Uit de tijd van,,Opoe Herfst", loodgieter nog pleeduiker was toen een HAVENSTAKING IN BELGIE I lm 95 T.V. DEFEKT Geen Internationale solidariteit 095 IrlliUiiil-lllJill Scheepvaartkantoor ontslaat 100 man Eerste Albrecht Aldi Markt in Nederland DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 MEI 1973 19-518 In Ons Huis, het pompeuze pand van de socialistische vakbond te Gent, daverde het maandagavond van het honend geroep, het schelden, het gescandeerd „dieven, dieven" aan het adres van die socialistische vakbond. En daarmee besloten de duizend Gentse havenarbeiders hun staking voort te zetten. Zij zullen solidair zijn met de Antwerpse stakers. „Wij zullen de Antwerpse stakers niet in de rug schieten". Furieus waren de Gentenaren over het door een gewestelijk vakbondsleider aangevoerde argument dat de Antwerpse havenbaron nen zich in de handen zullen wrijven als Gent doorstaakt, omdat de schepen dan door zullen varen naar Antwerpen, waar nog veel werkwilligen zijn, benevens studenten en ander los werkvolk, dat bereid is een graantje mee te pikken. De Nederlandse kranten meldden deze plotselinge wending in de staking, die ten einde scheen te lopen, niet eens. België ligt kennelijk ver weg. Toch lijkt dit Belgische conflict veel op het Ne derlandse havenconflict in 1970. Ook de Rotterdamse stakers keerden zich tegen hun bonden; ook zij eisten meer loon, een betere regeling van de ploe- gensterkte en meer democratie binnen de vakbonden. De Rotterdamse haven werkers schijnen alleen verbitterd te reageren op de strijd van hun collega's aan de Schelde. „In 1970 zijn er meer dan tien scheepvaartlijnen naar Ant werpen uitgeweken. Een aantal daar van is nooit teruggekomen. In Antwer pen werkte men liever over om de zondag moederdag Houdt moeder van 't klassieke interieur?Geef haar dan op 13 mei deze luxe schemer- Klassieke schemerlamp met sa tijnen paraplukap in de kleuren goud, ivoor of rose, een mas sief koperen voetje en onyx tussenstuk. Deze schemerlamp (hoogte 38 cm, 0 20 cm) koopt u nu voor nog géén achttien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe schemerlamp met satijnen paraplu- Géén tel. afschrift, bes zondag moederdag Verras moeder zondag met één van deze twee leuke schortjes, waarmee zij beslist in de wol ken zal zijn. Vlotte huishoudschortjes in drie verschillende modellen en in 10 kleuren w.o. lila, bleu, rose, wit, oranje en paars. Deze schortjes, in de maten 38 t/m 50, koopt u nu bij ons voor nog géén acht gulden per stuk. ~b\ la Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze leuke schortjes, in de maten 38 t/m 50, nu per stuk uitgeweken schepen te kunnen behan- Ter gelegenheid van de 1 mei viering heeft het Antwerpse stakerscomitee duidelijk op papier gezet waarom het gaat: „18 jaar lang was er geen havenstaking. Nu is onze havenactiviteit sinds drie weken verlamdf Naast zovele spontane en in overleg georganiseerde stakingen tegen het dure leven, zijn ook wij havenarbeiders verplicht geworden in staking te gaan. Sinds vele jaren vragen wij dat onze lonen en sociale vorderin gen zouden gesteld worden met mede beslissingsrecht als gesindikeerden (vakbondsleden). Maar neen: alles ge beurt boven onze hoofden heen! Een kleine groep beslist over onze sociale toestand zonder dat wij er aan te pas komen. GESINDIKEERDEN Vele vakbondssecretarissen van Gent, Antwerpen en elders steunen de sta king in de overtuiging dat ze dat ze resultaten moet opleveren, noodzake lijk voor de toekomst van de vakbewe ging in zijn geheel. Daarom deden verschillende verantwoordelijke vak bondssecretarissen van beroepcentra- len voorstellen aan de „Intersindikale van transport" (de leiding van de drie erkende vervoersbonden) om met de stakende havenarbeiders tot een rede lijk overleg te komen. Maar neen: de transportbondleidingen, liever dan naar goede raad te luisteren, blijven volhouden dat ze de staking niet willen erkennen omdat ze elk vertrouwen bij de patroons zouden verliezen. Kamera den, door zulke starre houding is men doende het vertrouwen van de gesindi keerden volledig te verspelen". „Behoudens de vergadering in 1964 zijn onze havenarbeiders nooit in de gelegenheid gesteld geworden om zich over hun eigen problemen uit te spre ken. Het gevolg daarvan is dat onze dokwerkers een achterstand hebben opgelopen op het vlak van de lonen en sociale vergoedingen. Vergelijk onze toestand met deze van de scheepsher- stellers, petroleümwerkers, en andere werkers, om zich daarvan te vergewis sen! De breuk tussen de leiding en de ONZE LONEN „De leugenpers stelt als zouden onze havenarbeiders in een zeer voordelige loonkategorie zijn ondergebracht. Ons brutoloon (basisloos) bedraagt 807 fr. JOP-project gaat werkloze jongeren helpen Jaap van der Vlugt (28) uit Den Haag en Arie Hoogendam (24) uit Delft zijn bezig plannen uit te werken voor het zgn JOP-project in Schiedam, dat zich gaat bezig houden met werkloze jonge- Er kwamen 20 sollicitanten naar aan leiding van de oproep van de gemeente voor leiders van het project, dat in. overleg met het ministerie van CRM tot uitvoering zal worden gebracht. Het project, zal gestart worden in samenwerking met de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Het bureau van JOP krijgt onderdak in het Proveniershuis. In samenwerking met de bestaande werkgroep wordt óp het ogenblik na gegaan welke mogelijkheden er zijn om voor werkloze Schiedamse jongeren iets te gaan doen. Dit kan o.a. gebeu ren door herscholing. In Schiedam zijn ohgeveer 100 jeugdige werklozen in de leeftijd tot 27 jaar. Vele van hen zijn ongeschoold. STEDELIJK MUSEUM: tot 4 juni expositie „Het nieuwe wereldbeeld" het begin van de abstrakte kunst in Nederland 1910-1925, mei-4 juni expositie „Editions Alecto", 11 mei-12 juni eigen collectie, 11 mei vrijdagavondconcertserie - vocaal en semble Cambiata o.l.v. Hein Prins met o.a. werken van Schütz en Monteverdi. Aanvang 20.15 uur. ZOLDERTHEATER IN DE TEER STOOF: Nieuwstraat 12, Schiedam, zaterdag 12 mei Cabaret Kienjol, aan vang 21 uur. Poppentheater 12 mei, aanvang 14.30 uur, Poppentheater Ot to van der Mieden „De Rinkelkwast". SUPER SISTER: is op zaterdag 1 2 mei in Arcade, aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Rust in de Antwerpse haven per dag voor 7 1/2 uur zware arbeid. Netto worden ons 640 fr. uitbetaald waarop nog eindejaarsbelasting wordt afgehouden. Zoals gezegd werken en slaven we als havenarbeiders in zeer ongezonde omstandigheden en in alle weeromstandigheden Het havenkapitaal verdient jaarlijks miljarden en dit in de eerste plaats tengevolge van de inspanningen van alle hand- en geestesarbeiders tewerk gesteld in het havengebied. Ziedaar kameraden, wat wij u meenden te moeten zeggen. Ziedaar waarom wij vandaag eisen: - 100 fr per dag meer in plaats van 40 fr. - een dertiende maand aan het mini mumloon - herziening van het ploegenstelsel Wij hopen hierbij op uw gevóel, wel willendheid en solidariteit ten opzichte van onze rechtvaardige strijd te kun nen rekenen. Wij wensen zo snel moge- OVERLEG Zaterdag 5 mei praten we in het Antwerpse stakingslokaal „Club Jef van Extergem" met Dolf Kerschaver en Staf Philips, die een leidende rol spelen in het Antwerpse stakerskomi- tee. De vrijdagavond is er overleg geweest tussen de gewestelijke vakbon den in Gent, de leiding van de ver voersbonden en het Gentse stakersco mitee. Tot hun verontwaardiging zijn de Antwerpse stakers bij dit overleg nadrukkelijk geweerd. In het overleg is men gekomen tót een gemeenschappelijk standpunt: - dit jaar 6.000 fr. erbij, en in 1974 een volledige dertiende maand bij het minimumloon - een aanwezigheidspremie van 80 fr. per dag - 3.000 fr. uit dg bondskassen, uit te WIJ HELPEN DIREKT EVT VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78 A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF. PHILIPS DEALER betalen op de eerste dag dat men weer aan het werk gaat, ter overbrugging van de periode tot de eerste loonbeta- ling. Dit is dus geen stakingsgeld. Op deze manier willen de bonden probe ren gezichtsverlies te voorkomen. Het cao-akkoord met de werkgevers blijft overigens onaangetast. Vandaar dat de 80 fr. extra per dag wordt aangeduid met tefmen als aanwezigheidspremie, technische of veiligheidspremie. Van deze 80 fr. was al 40 fr. opgenomen in de verhoging per 1 mei volgens de geldende cao. Zaterdagochtend zijn de Gentse sta kers met de voorstellen akkoord ge gaan. Echter onder voorwaarde dat in Antwerpen dezelfde voordelen tot stand zouden komen. De teleurstelling bij het Antwerpse stakerskomitee was groot toen zaterdag bleek dat de bon den in Antwerpen niet bereid waren tot eenzelfde akkoord als in Gent te komen. Dit wordt door de beide stakingskomi- tees gezien als verraad aan de gemaakte afspraken- en maandag bleek overdui delijk dat de stakers daar precies zo over dachten. De indruk is dat de bonden eerst Gent over de streep hebben willen trekken, met het idee dat Antwerpen dan wel zou volgen. Om zo de staking te breken. STEUN De ontwikkeling van de staking echter is dat de onderlinge solidariteit groeit en dat er steun komt uit steeds bredere lagen. De Belgische staking werd van de aanvang af geleid dóór stakingsko- mitees die uit havenarbeiders bestaan. Deze komitees hadden vanaf het begin de steun van de Belgische Kommunisti- sche Partij. De stakingskomitees probe ren bewust zoveel mogelijk steun bin nen de bonden te verwerven. In Gent maken vakbondssecretarissen deel uit van het stakerskomitee. Ook ontvingen de stakers daar 570.000 fr. van de Gemeenschappelijke Socialistische Ak- tie in Gent. Dit is een gezamenlijke instelling van de socialistische vakcen trale ABVV, de Belgische socialistische partij BSP, de verbruikerscoöperaties en de mutualiteiten (ziekenfondsen). De stakerskomitees hebben zich aan vankelijk gekeerd tegen groeperingen als „Alle macht aan de arbeiders", „Arbeidersmacht Antwerpse haven" en de „Revolutionaire arbeiders liga" die aktie voerden tegen de bonden als zodanig. Op dit moment lijkt het er op dat de standpunten wat raar elkaar toegroeien. Internationale solidariteit bestaat io Rotterdam nog niet. We vroegen de in de haven werkende organisa ties en groepen naar het waarom. De Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel zegt alleen een soli dariteitsactie te kunnen starten als het samenwerkingsorgaan van de vervoersbonden, de Internationale Transport Federatie, zich daarvoor uitspreekt. De ITF moet dan eerst een verzoek daartoe ontvangen van de Belgische vervoersbonden. Bo vendien vraagt men zich bij de NBV af of de Belgische stakers wel havenarbeiders zijn. Het zijn vol gens de NBV losse arbeidskrach ten, die in de haven gaan werken als het hun uitkomt en niets voelen voor een vast dienstverband bij één organisatie, zoals de Rotterdamse SHB. Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) zegt achter elke actie van arbeiders te staan. Het vindt dat de eisen van de Belgische stakers lang niet ver genoeg gaan omdat de arbeidsom standigheden in de Belgische ha vens veel slechter zijn dan die in de Nederlandse havens. Het OVB meent dat er van een boycot van uitwijkende schepen niets terecht kan komen omdat veel schepen lading voor zowel Antwerpen als Rotterdam vervoeren. Het geven van financiële steun aan de stakers is volgens het OVB moeilijk ojndat „de contacten met de stakers slecht zijn". En: „Je komt bij zo'n staking altijd een helehoop comité's tegen". Dat de Belgische staking wordt geleid door één Gents en één Antwerps comité, die beide voornamelijk uit leden van de Belgische Kommunistische Par tij bestaan, is voor het OVB een reden temeer oip geen steunactie te voeren: „Van de Kommunisti sche Partijen moeten we niets heb ben. Ze stinken voor mij (aldus Paul Breem) allemaal. In 1970 zouden de stakers ook ruim f.'11.000,- krijgen uit de kassen van de Kommunistische Partij. Maar dat geld moet nog steeds komen". Het OVB wil wel contact met de stakende arbeiders zelf. Daartoe kan men zich aan het Antwerpse Kempischdok vervoe gen. Het Rotterdamse Arbeidersmacht zegt onherroepelijk achter de sta kende arbeiders te staan, ongeacht de kleur van de stakingsleiding. Deze groep pleit voor internationa le verbondenheid van de arbeiders, vooral omdat ook de werkgevers in de haven internationaal samenwer- De Kommunistische Eenheidsbe weging Nederland (KEN) wil een steunactie in Nederland organise ren. Deze groep deelde twee pam fletten uit in de Rotterdamse ha ven om op te roepen tot een boycot van uitwijkende schepen. De Belgische staking is volgens de KEN in handen van .revisionisten', maar dit weerhoudt de KEN niet van het geven van steun. De groep heeft contact met „Alle macht aan de Arbeiders" (Amada) in Antwer- Men ziet: de verschillen tussen de Nederlandse en Belgische havens, de onbekendheid met de feiten in het Belgische conflict en de con troversen tussen de verschillende organisaties vormen een muur tus sen de Belgische en Nederlandse dokkers. De Belgische stakers heb ben wel het „Hand in hand, kame raden" overgenomen. Veel meer uit Nederland hoeven zij niet te verwachten. zondag moederdag Met Desert Flower als kado zit u altijd goed, dat merkt u wel als moeder haar pakje heeft opengemaakt. Eenkadosetje van Desert Flower bestaande uit een flesje eau de cologne en een busje talkpoe der. Dit leuke setje koopt u nu voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dit setje van Desert Géén tel. of schrift, best. NEEMT KNSM WERKNEMERS OVER Bij al die ter-Meulen-moeder- dag-ideetjes valt het niet moei lijk om een leuk kado te kie- bijvoorbeeld deze elektri sche haardroger met standaard en voorzetstuk, waarmee moe der haar haar tegelijkertijd droog en in model föhnt. Nu bij ons voor nog géén dertien 1 jaar garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze elektrische haardroger met stan daard en voorzetstuk, in diver- Bijpassende plastic drooghoes f 1,95. Géén tel. of schrift, best. Honderd van de ongeveer 240 werkne mers bij het Rotterdamse scheepvaart kantoor Hudig en Veder aan de Wil lemskade worden in de loop van dit jaar ontslagen. Reden is dat de KNSM het zeven jaar oude agentschap van Hudig en Veder stopt en de werkzaam heden gaat onderbrengen in een eigen maatschappij. Ongeveer 100 werkne mers bij het scheepvaartkantoor deden het werk voor de KNSM. Op 1 januari 1974 eindigt het contract van het kantoor en de KNSM. Volgens direc teur W. Veder loopt het nog niet zo'n vaart met de ontslagen. De heer Veder: „Het is niet zo dat er op 1 januari 100 man hier op de Willemskade staan. Wij zijn de zaak met de KNSM aan het bespreken. Daar kan men een aantal mensen van ons gebruiken. De bedoe ling is dat wij een ontslagaanvraag indienen bij het Arbeidsbureau - dat is nog niet gebeurd - en dat de KNSM die mensen daarna aanneemt, als ze ze kunnen gebruiken tenminste." Bij de KNSM zegt men nog njet te weten hoe de nieuwe werkmaatschappij wordt ingericht en hoeveel mensen er een plaats kunnen vinden. Volgens de afde ling public relations is het niet waar schijnlijk dat alle honderd betrokken werknemers ervoor voelen te verhuizen naar het KNSM-kantoor aan de Bea- trixhaven. Ook bij de KNSM rekent men erop dat een deel van hen voor 1974 een andere werkkring heeft ge-' vonden. „U staat nu in de goedkoopste winkel van Rotterdam". Met deze overigens zeer laconiek uitgesproken woorden verwelkomt drs. Th. J. Verhaaren een bezoeker in het eerste filiaal in Neder land van het Albrecht-concern. Van daag opent de eerste Albrecht Aldi Markt de deuren in Hillegersberg. De zaak aan de Argonautenweg is ingericht zoals alle andere 600 vestigin gen van het Albrecht-concern ongeveer *5 „Dit boekje is onwetenschappelijk, onvolledig, ongevaarlijk en onnut tig". Met deze zin leidden de samenstellers van ,,Opoe Herfst" hun boekje in. Het is een verzameling Rotterdamse uitdrukkingen, woorden en namen van straatspelletjes van zo'n twintig tot dertig jaar geleden, die medewerkers van het reclame-adviesbureau Advertising Marketing Design uit Rotterdam hebben aangelegd. Vorige week verscheen hiervan de handelsuitgave, nadat het bij de laatste jaarwisse ling in beperkte oplage door A.M. D. onder haar relaties was verspreid. De samenstellers stellen geen enkele pretentie te hebben met het boekje „behalve misschien het laten zien dat taal aan slijtage onderhevig is". Algemeen gebezigde woorden, uitdrukkingen en straatspelletjes uit de jaren '40-'50, die op een enkele uitzondering na zijn verdwenen, staan in het boekje keurig gerubriceérd. Het boekje kreeg als titel de naam van de toenmalige oudste inwoonster van Nederland „Opoe Herfst". Het is een genot om de ruim dertig bladzijden van het boekje door te nemen. Telkenmale ontdek je dan welke originele dingen uit het Rotterdam van nu verdwenen zijn. Je hoort vrijwel niet meer praten over hijvoorbeeld een „kikker in blik" (engerd), over „Mina Bak- graag" (vrouw die veel tijd in de keuken doorbrengt) of over een „moot", „stuk", of „stoot" (aantrekkelijke vrouw). Ook de kwalifica tie „pleeduiker" vóór een eerbare loodgieter is historie. Achter vele uitdrukkingen, woorden en spelletjes, die vermeld zijn is trouwens de sfeer en situatie van die tijd te vinden. Dingen, die door veranderde gewoonten, woonvormen e.d. verdwenen zijn uit die Rotterdamse samenleving. De aanduiding „knijverzak" past niet meer in deze tijd van plasticverpakkingen en kant en klare maaltijden in kantines. Rotterdam-Zuid is nauwelijks meer „De Boerenzij" en bij „pisauto" wordt niet direct aan een kinderwagen gedacht. Het „kippekontje" is uit de haarmode, evenals het „bebobhaar" en de ontbijtkoek heet geen „stereospek" meer. In de nieuwe massale woonwijken speelt men geen „blauwstoepie" (krijgertje, waarbij men op de stoep en de trottoirbanden „vrij" was) of „bussietrap" meer. Het boekje „Opoe Herfst" heeft nu al historische waarde als „Rotterdams woordenboek" en zal bij velen plezierige herinneringen aan een snel voorbij gegane tijd oproepen. henen bij uitgeverij Ambo B. F. te Bilthoven r!M f 6.50 Blauwstoepie gehoord zijn ingericht: geen verfraaiingen, wei nig reclame. De heer Verhaaren, com mercieel directeur van de dochteron derneming Combi B.V. pakt een pak rijst: „Kijk dat verkopen we voor 81 cent. Gewoon kost dat f 1,30. Dat is geen stunt. Dat handhaven we, zoals de prijzen van alle produkten hier". Bij Albrecht winkelen is geen „avon tuur". De prijzen worden laag gehou den door consequente rationalisatie van het verkoopproces, door het aan bod van artikelen sober te houden (vijf smaken jam4 maar dan één fabrikaat) en onwrikbaar handhaven van de kwa liteit van de produkten. In de zaak aan de Argonautenweg 17 is het woord „service" taboe. De klant kan een oude doos krijgen voor het gekochte, geen plastic zak. Geen ver chroomde rekken met fraaie opschrif ten. In de schappen staan de opengesneden dozen, zo uit het magazijn. Het assor timent bevat pakweg 500 artikelen, die veel gevraagd worden. Twintig soorten Franse kaas verkopen zou de stroom lijn en de snelheid uit de omzet halen. In de Albrecht-politiek passen ook geen prijsgebonden merkartikelen. Men koopt gewoon een concurrerend merk in dat niet prijsgebonden is. In Nederland staan nog een tiental Albrecht-filialen op stapel. Het con cern had in 1971 een omzet van tegen de twee miljard gulden. Over de moge lijke concurrentie met de al wat langer gevestigde cash and carry bedrijven is direkteur Verhaaren kort: „Wij willen dat de consument prijzen vergelijkt en koopt waar dat het voordeligst is. Punt". De Nederlandse Christen Vrouwen bond, afdeling Schiedam houdt op dinsdag 15 mei de laatste bijeenkomst voor de vakantie in de zaal van de Bethelkerk, Nieuwe Maasstraat. Me vrouw A. Wolting zal spreken over „Dagverblijven van het gehandicapte kind". Aanvang 20 uur. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA

De Havenloods | 1973 | | pagina 3