Sport om de sport was onchriste Nol van Zwieten Eén van de werkers achter de schermen SR>RT 399. Ü5S9 f "sW P Ere-voorzitter Jan van Noortwijk van zestigjarig DOK: 'Pu 2' PERZISCHE TAPIJTEN DERAG Q80 9Laat mij gewoon mijn gang maar gaan ARISTONA -.nu QQ75 bmmZJm LANGS DE WATERWEG - DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 MEI 1973 i .Sport behoort geen grenzen te kennen. Niet politiek, niet tussen de rassen en niet godsdienstig. Er mankeert echter nog weieens iets aan. maar we moeten enkele generaties in de tijd teruggaan om religieuze disputen over het nut van de sport terug te vinden. Daarom hebben we in het kader van het zestigjarig jubileum van de christelijke 'Schiedamse gymnastiekvereniging DOK ons licht opgestoken bij een oudgediende van deze jubilaris. Bij de uitvoering, die zaterdagavond in sporthal Margriet een hoogtepunt vormde van de jubileumviering, zat hij met zijn echtgeno te op een ere-plaats naast al die andere mensen van het eerste uur. Ere-voorzitter Jan van Noortwijk heeft genoten van dit schouwspel. De menselijke tolerantie is in een halve eeuw enorm verbreed. Immers, rond en in 1920, toen Van Noortwijk zelf nog student was, behoorde die openbare presentatie tot de onmogelijkheden, omdat gymnastiek nog voorkwam op het taboe-lijstje van dat Nederlandse volksdeel, dat zich op hoogtijdagen onder de kansel schaarde. DOK heeft die evolutie van taboe tot noodzaak - volledig meegemaakt. Heeft zich ontwikkeld tot een sport vereniging, die volledig in de huidige tijd past. Op de basis, die in 1913 door Leen en Jaap Lips en Henk van der Kraan vanuit de CJV (de Christelijke Jongemannen Vereniging) werd gelegd, werd een organisatie gebouwd, die in zijn topjaren zo'n vijftienhonderd le den telde en nu omstreeks duizend. „Die tijd", en dan doelt de heer Van Noortwijk op de twintiger jaren, „was zo heel anders, wanneer ik een vergelij king trek met nu. Bij de mensen, die christelijk dachten, was het onwerke lijk om sport om de sport een goed hart toe te dragen. Het kreeg alleen houvast in die christelijke kringen, waar gesteld werd, dat sport de condi tie verbeterde om het werk beter te verrichten. Je moet namelijk niet ver heten, dat volgens een christelijke op vatting iedere levenstaak zo goed mogelijk vervuld moest worden". Aan een recreatieve functie van de sport werd niet gedacht. Werken en serieus blijven was het parool. En och, hoeveel vrije tijd had de bevolking in die periode eigenlijk? Bar weinig, niet waar. Toch kregen de Christelijke Jon gemannen daadwerkelijke steun van de- „In de beginjaren van onze vereniging heeft dominee Bokma zich volledig achter onze idealen geplaatst. Om de opinie te doorbreken verrichtte hij baanbrekend werk", aldus DOK's ere voorzitter. „En dat, ondanks het feit, dat hij een stoer hervormde dominee was. Maar ten aanzien van de sport was Goedkoopste en-mëêsT^ërïroüwdë- Wij geven 100 pet. iedam: Rubensplein 12 tel. 261975. Rotterdam: Boezemsingel 136-138 tel. 140619 Hillegersberg: Freericksplaats 9tel. 187700 Koopavonden geopend. spaar nu geld uit Alle maaltijden leggen gewicht in de schaalOm dit gewicht op peil te houden is een goede weegschaal onmisbaar. Een personenweegschaal, die een gewicht aangeeft tot 130 kg., bekleed met rood kunst stof. Deze weegschaal koopt u voor nog géén tientje. hij zeer vooruitstrevend. Hij vond ook, dat de sport niet ten dienste moest staan van het werk, zag het als een bron van recreatie. Alleen zagen zijn gelovigen, dat nog niet zo zitten". Ook vrouwen In het begin van de twintiger jaren ook zette DOK de groei in naar een vol waardige gymnastiekvereniging. DOK. dat dan wel een onderafdeling van de CJV was, maar niet strikt gereserveerd voor leden van die CJV, kwam uit zijn mannelijke isolement en haalde de slagbomen op om ook de andere sexe binnen te laten. „Daarbij speelde totaal geen rol, dat gymnastiek voor vrouwen niet toepas selijk was", legt Jan van Noortwijk uit. „We waren in principe die onderafde ling van de CJV. Toen dus de dames erbij kwamen zijn er speciale regle mentsbepalingen gemaakt om de da mes tegen de mannelijke nieuwsgierig heid te beschermen. Behalve leiders en bestuursleden, zo werd bepaald, moch ten er op de damesuren geen heren binnenkomen. Anderzijds was het be stuur uit die tijd zich ook terdege bewust, dat damesgymnastiek een to taal ander karakter droeg. De sierlijk heid moest prevaleren boven de krachtpatserij van de heren. Daarom voor die dames geen toesteloefeningen. Dat kon ook moeilijk met die lange rokken. Hoogstens werd de lage brug gebruikt, maar normaal beperkten de dames zich tot ritmische oefeningen". Veel veranderde in een halve eeuw. Ook de kleding van de dames en de vorm van damesgymnastiek. Een crisis tijd en een tweede oorlogstijd trokken voorbij. Inmiddels had Jan van Noort wijk in 1 939 de voorzittershamer over genomen van zijn voorganger. Hij bleef praeses tot 1956. „Het turnen van nu verschilt weinig met dat van zo'n vijftig jaar geledep", oordeelt hij. „Toen werd er net zo goed naar prestatie gestreefd als nu. De leden van een gymnastiekvereniging kan je eigenlijk indelen in twee soor ten. Eén groep bestaat uit de mensen, die recreatie, beweging en gezelligheid zoeken en de andere zoekt prestatie verhoging. Natuurlijk ook die groep is het om gezelligheid te doen, maar de prestatie sta^t voorop. In onze vereniging hebben we enkele malen getracht, die twee groepen te scheiden. Dat ging enige tijd bijzonder leuk, maar het eigenaardige is, dat de prestatiegroep zich later bij gebrek aan interesse ophief en weer bij de recrea tiegroep gevoegd werd. Voor zover ik weet zijn tachtig procent van onze leden recreatieturners. En dan geloof ik, dat ik nog betrekkelijk laag schat. Och, ik moet zeggen, dat we bewust op deze richting hebben aangestuurd. We wilden niet komen tot topsport en zeker niet als daar jongens en meisjes van zo'n zeventien jaar bij betrokken zijn. Daar hebben we principiële be zwaren tegen. We hebben geen bezwa ren tegen het bereiken van prestaties, maar dat moeten ze dan wel bereiken zonder daarvoor belangrijker taken in het leven opzij te zetten. Het leven moet een harmonieus geheel blijven". Grondslag Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze personenweeg- va Géén tel. of schrift, best. DOK: zestig jaar. Vanaf het prilste begin heeft de vereniging opengestaan voor mensen met andere meningen, van andere gezindten. Dat is nu nog, „maar", aldus de heer Van Noortwijk, „we zijn een vereniging op christelijke grondslag gebleven. Dat houdt in, dat iedereen lid kan worden, die zich aan de consequentie van deze grondslag wil houden Al mag dan DOK in die zestig jaar zijn eigen geest hebben weten te behouden, de verhouding met de gemeentelijke overheid is duidelijk veranderd: Dat die overheid destijds weinig interesse had voor de sport blijkt, Bondsdagen NBB in Vlaardingen VLAARDINGEN - In verband met het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen zullen de bondsdagen van de Nederlandse Bridge-Bond in Vlaar dingen worden gehouden op 25, 26 en 27 mei. Op zpndag 27 mei zal een grote Bridge-drive worden gebouden in Shell sportpark De Vijfsluizen te Vlaardingen. De aanvang is 12.30 uur. Inschrijfgeld f 5,- per persoon. Er zal gespeeld worden in groepen van 8 paren. In elke groep is een le en 2e prijs te winnen. Men kan zich aanmelden tot 1 5 mei bij de heer G. L. Touset, Poeliestraat 47, Hoogvliet, tel. 010-169898. De heer D. A. de Ruiter is belast met de wedstrijdleiding. De organisatie is in handen van District Vlaardingen en omstreken van de Nederlandse Bridge- Noortwijk zich herinnert: ..De be schikbare accommodatie werd ver deeld naar het principe: wie het eerst komt, die het eerste maalt. Nu hadden wij het voordeel, dat we vrij vlot de beschikking konden krijgen over de turnzalen van de christelijke scholen. Maar met de gemeentelijke zalen was het anders gesteld. Je mocht blij zijn als je er één kon huren. Dan mocht je ook niet de illusie hebben, dat ze iets zouden doen om de huurder te gerie- zaten, stond je er telkens toch weer versteld van, dat de mensen er zoveel voor over hadden om een gesteld doel te bereiken. De kas was nooit overvloe dig gevuld en wanneer we een uitvoe ring hadden gingen we met een inte kenlijst rond om te zien of we het risico konden nemen een uitvoering te organiseren. Tegenwoordig schijnt het wat makkelijker te gaan. Althans dat denken de leden. Ze hebben er geen notie van wat de leden van toen voor de vereniging over hadden. Deson danks mogen we ook nu nog niet klagen. We hebben een grote groep, die veel voor de vereniging doet. We heb ben het niet slecht". Niet slecht, nee. Intern niet; er is grote animo om de leiderscursus te volgen, zodat niet altijd duurbetaalde krachten aangetrokken hoeven te worden. En extern niet; met de andere christelijke Schiedamse gymnastiekverenigingen bestaat een hechte, meer dan vriend schappelijke band. DOK: Door Oefening Kracht. Die naam analyserend zegt de heer Van Noortwijk: „Het tekent de tijd, waarin de vereniging werd opgericht". Het tekent ook de tijd, waarin de broers hips, Van der Kaaden, ere lid Wim Nieuwstraten en ere-voorzitter Jan van Noortwijk een taboe naar het rijk der fabelen de jubileumuitvoering Vi ..Als je dit werk doet om dankbaarheid te innen, dan kan je er beter mee stoppen. Laat mij maar gewoon doorgaan. Zonder poespas". Nol van Zwieten heeft nauwelijks een uurtje voor zichzelf. Naast zijn continu-arbeid zorgt hij zo goed als dat mogelijk is voor zijn gezin, maar de overige uren zijn bestemd voor de pupillenjeugd van RK Toen we hem op vrijdag rond het middaguur benaderden, ploeterde hij zich door een berg kaarten, maar zat eigenlijk op hete kolen om zijn „brood-op-de-plank-verzorgende" arbeid te gaan verrichten. Geen tijd dus en ook de laatste uren van die dag waren al gereserveerd: een vergadering van de commissie, die op 12 mei het „Windmill" pupillentoernooi organiseert. En zaterdagmorgen dan? Moeilijk. Om acht uur staat hij dan paraat om de WIK-jeugd te ontvangen, moed in te spreken en naar vreemde velden te dirigeren. „Och, misschien heb ik rond tien uur een onbezet uurtje, maar dan moet je niet gek kijken wanneer we telkens gestoord worden". kereltje schijnt gerustgesteld. Het voet bal voor je en de entourage achter je maakt het hart week en dan begrijp je ook waarom die jeugdleiders zoveel plezier aan hun werk beleven. De andere morgen om half tien is Nol van Zwieten niet aanwezig. Zijn assis tent Joop Tobé verklaart, dat hij bin nen korte tijd wel zal terugkeren: hij is weer even in de bres gesprongen en naar het Vlaardingen-veld in de Zuid- wijk. Intussen genieten we samen met DVO's Jan van der Hoeven van heerlijk ver frissend jeugdvoetbal. Twee teams, die van het moderne voetbal geen notie hebben en zich rond de bal formeren als een groep bijen rond een pot honing. We zien een toegekend doel punt, dat geen doelpunt was en dan om onverklaarbare redenen door de arbiter wordt omgezet in een straf schop. De elfmetertrap wordt gemist. Technische voetbalstaaltjes waar voor het veelal jeugdige publiek nog een oog heeft - worden besloten met een simpel rollertje. Jammer. Joop Tobé vangt een jochie op, dat zich zorgen maakt over het weglijven van een speelmakker. „Het is nu tien uur en om elf uur moeten jullie pas spelen. Hij komt wel. hoor". Het Nol van Zwieten is niet automatisch het jeugdwerk ingerold. Hij had bij RK WIK gevoetbald, was nadien gaan varen en had in 1962 definitief de vaste wal opgezocht. Het pupillenvoet- bal had nog niet de tegenwoordige omvang. Van Zwieten zat echter in de continu, was dikwijls op woensdag- Ziekte ue „Wikkeritus-ziekte" van Van itrepraaid Zwieten beperkt zich niet alleen tot de jeugd. Waar gaten vallen duikt hij in. Voorzitter Jan Remmerswaal, die rus tig de „WIK-vizier" zat te lezen, veert op: „Mag ik wat zeggen? Dat mag. „Hij beperkt zich niet tot de taak waaraan hij zich direct gebonden heeft. Waar een lek ontstaat, moet getracht worden dat te dichten. Daarin echter vormt hij geen uitzondering: tijdens de herhalingsoefeningen van Ursus en VDL ook weer paraat. Hem past geen hokje. „Dat is al zo in mijn leven ingebakken, dat ik het me niet zou kunnen indenken wat het is om met dit werk te stoppen. Dat zou een enorme leegte betekenen", oordeelt hij. Maar hij voelt zich niet als onmisbare schakel. „Och, ik sta op het standpunt, dat Van Zwieten niet onvervangbaar is. Als ik op zou stappen, dan zou er misschien even een probleem rijzen, maar na veertien dagen zou hét héus weer draaien. Dan denken ze mis schien, hoe zou hij-dat gedaan hebben. Ze zouden het misschien op een an dere manier doen. Ik ben niet de man, die alle werkzaamheden aan zich trekt.' Als ik iets kan afschuiven, dan doe ik het. Neem nu Joop Tobé. We vormen een team: twee zielen, één gedachte". „Soms balen" Teleurstelling heeft Van Zwieten uiter aard ook moeten verwerken. „Soms heb je wel flink de balen van je werk", geeft hij toe. „Kijk, het is hard om te horen, dat je iets goed doet, terwijl je weet met hart en ziel aan een project gewerkt te hebben. Dat heb ik ervaren bij mijn werk in de Vlaardingse Pupil len Commissie. Als je dan van andere verenigingen hoort dat het wel goed was, dan denk je zakken met die hap. Ik ben uit de VPC gestapt om me alleen op de jeugd van WIK te kunnen concentreren". Het is een zware taak. Het vergt geduld, het eist medewerking van de echtgenote en begrip van de clubleden „We hebben hier een fijne ploeg", benadrukt hij. „Maar soms, soms heb ik toch de balen. Dan ben ik het beu. Gewoon omdat er dan wat verkeerd loopt. Nee, de oorzaak zoek ik dan toch bij mezelf. Ik ben niet volmaakt; ik maak ook fouten. Op dat moment weet ik, dat ik het anders moet doen. Dan heb ik een blundet begaan". Een heerlijk, oprechte voetballeider Nol van Zwieten. Hij is er één uit dat legioen achter de schermen werkende mensen. Ze willen niet dat hun werk en hun leven uitgerafeld* worden. Ze zijn er gewoon en dat vinden ze zelf en de mensen waarvoor ze het doen de normaalste zaak van de wereld. Ze worden niet eens altijd op handen gedragen. Gek, eigenlijk. GERARD S. VERVER middag vrij en vanuit dat oogpunt was dat doe je allemaal. Wij WIK is geluk- t onlogisch, dat n aanbieding een fantastische LUXE PORTABLE TELEVISIE VOOR THUIS OF CAMPING ML 31 cm PORTABLE T.V. op 220 volt lichtnet of 12 volt accu. 12 maanden garantie van .535^- bij Radio Leo RADIO LEO het n „Arie Wammes praaide (let op de scheepvaartterm -red.) me", herinnert hij zich. „Of het niets voor mij was leider te worden. WIK had toen twee elftallen. De organisatie vergde nog niet veel tijd. Nu hebben we in het voorjaar tien elftallen. Voordat die jongens in het veld staan kost dat enig denkwerk. Ik ben veel van huis. Dat is een belasting voor het gezin. Mijn vrouw moppert wel eens, maar heeft begrip voor het afwezig zijn. Het mijn ontspanning, mijn hobby, classificeren onder de Wikkeritus- ziekte". Nol van Zwieten: een man achter de schermen. Een van de mannen, die hun summiere vrije tijd opofferen aan het welzijn van een vereniging. Mannen, die niet geëerd willen worden met woorden en ambiëren in het nieuws te komen. Dankbaarheid krijgen ze indi rect van hun pupillen. Zegt Nol van Zwieten: „Ach, het is nog de onbedorven jeugd, hoewel er heus wel eens een paar donderstenen tussendoor lopen. Maar weet je wat het met die jeugd is en dat tekent mede hun denkwereld: ze zeggen nog dank u wel en mijnheer". Veranderd Desondanks is die jeugd bewuster ge worden van de tijd waarin ze leven. In het decennium, dat Van Zwieten ^ich bewust inlaat met het pupillenwerk, zijn de eisen aangepast en het voetbal veranderd. „Ze zijn veeleisender ge worden", acht hij. Kijk, ze verwach ten bij iedere vereniging na afloop van een wedstrijd onder de douche te kunnen en wanneer er dan geen douche is staan ze vreemd te kijken. En dan de voetbalkleding. Toen ik met voetbal begon kreeg ik het tenue van mijn broer, ik was de koning -te rijk, want de anderen speelden toen nog dikwijls in een wit shirt. Tegenwoordig staan ze al volkomen in clubkleding op het terrein nog voordat ze lid zijn. Dan vind ik het een triest geval een jongen van zeven jaar te moeten weigeren. Maar er zijn reglementen en hij werd pas in oktober acht jaar. Zijn moeder had alle spullen al gekocht". Het voetbal veranderd? „Ook die jongens kijken naar de televisie", zegt hij. ,,Ze zien van die trucjes, ze zien het toneel. Als het aan mij lag mogen ze die wedstrijdverslagen achterwege laten. Voetbalpedagogisch is het voor de jeugd onverantwoord. Wat anders te zeggen van de jongen, die krimpend van de pijn op het veld blijft liggen. Man, je haalt je de gekste dingen in het hoofd, wanneer je er naar toe rent. n hem bena- kig iedereen erg flexibel: we zitten met onze functie niet in een vakje" Daarom stond Arnold van Zwieten spaar nu geld uit Onmisbaar voor iedere sport man zo'n sportief trainingspak bij ons gaan ze nu de deur uit voor extra lage voorjaars- Herentrainingspak gemaakt van 't soepele Helanca. Het jack heeft een nylon ritsslüiting en tricot gebreide col en boorden, de pantalon een zakje met rits, ritssluiting in de pijpen en hiel- banden. Dit trainingspak van Duits fabrikaat koopt u nu voor nog géén drie tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze Helanca trai ningspakken in de maten 3 t/m 6 en in de kleuren groen, mari ne en koren- Géén tel. of schrift, best. Het programma van de voetbalvereni ging Zwaluwen is als volgt voor 19 mei: 14.30 uur Zwaluwen 1 - Oud „Derf Haag", 14.30 uur, Zwaluwen 2 - DSVO 1, 14.30 uur Zwaluwen Al - DSVP Al. Op 2 juni het Harry v.d. Berg toernooi voor junioreh. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de Vlaardingse Scheidsrech- tersvereniging wordt op maitndag 14 mei gehouden in de kantine aan de Van Viandensfraat. Aanvang 20 uur. Punt 10 van de agenda is: verkiezing bestuursleden en benoeming commis sies. In de vergadering van 5 februari is de heer J. M. Deursen gekozen als opvolger van penningmeester C. M. van der Ven. In dezelfde bestuursvergade ring is de heer H. van Oudenaarden benoemd als opvolger van de heer M. Stigter. Beide benoemingen zullen in de algemene ledenvergadering moeten worden bekrachtigd. Voorzitter W. Hoogervorst, en de secretaris zijn afge treden. De heer K. van Noord is aftredend, doch stelt zich herkiesbaar. De heer J. van Eymeren is bereid een bestuursfunctie te bekleden. Het secretariaat van de voetbalvereni ging MVV '27 uit Maasland maakt bekend dat er geen nieuwe damesleden worden aangenomen. Thans zijn er 18 dames lid en dat is genoeg voor één elftal. Voor meer elftallen is geen In de kwartfinale van het toernooi om het kampioenschap van Vlaardingen (voetbal) hebben dinsdag Zwaluwen en VFC zich voor dé halve finale geplaatst door overwinningen op respectievelijk Vlaardingen (2-0) en CION (3-0). Van avond worden in park 't Nieuwelant gespeeld De Hollandiaan-RK WIK en Satelliet-DVO'32 (aanvang 18.15 uur) Morgen vindt bij juwelier Fr ederiks, wie het toernooi sponsort, de loting voor de halve finale plaats. Deze zal worden verricht door de gastvrouw van Vlaardingen Jeaneite Nieuwstad-Brons. De vereniging UVC Sunlight heeft voor het seizoen 1973-1974 als trainer ge contracteerd de heer J. H. Becker woonachtig te Maassluis. Hij wasaktief als speler van 1945-1952 in het le ■IJtul van ADO (nu FC Den Haag). Als rainer is hij onder andere werkzaam geweest bij ADO (betaalde jeugd). Archipel, Vredenburg, Flamingo's en thans bij Semper Altius waarvan dit Het jaarlijkse volleybaltoernooi van Volley '68 zal worden gehouden in de maand mei. Dankzij de medewerking van Ben Wesseling is het bestuur er in geslaagd om een aantrekkelijk pro gramma in elkaar te zetten. De speel- daturns zijn: vrijdag 11 mei - heren 3 en heren 5 aanvang 20 uur. vrijdag 18 mei heren 4 en heren 6 aanvang 20 uur; dinsdag 22 mei dames 4 aanvang 19 "uur; vrijdag 25 mei dames 2 en dames 3 aanvang 20 uur; zaterdag 26 mei meisjes A en B aanvang 13 uur jongens A en B aanvang 1 7 uur; heren 1 en 2 aanvang 1 7 uur; dinsdag 29 mei finales heren 3 t/m 6 aanvang 20 uur: dames 2 en 3. Er wordt gespeeld via een afvalsysteem. VOETBALPROGRAMMA CLUBS SCHIEDAM: FC Dordrecht-SVV. Lenig en Snel - Hermes DVS (beker) DHS - Alblasserdam, Schiedamse Boys - DESV (zondag). VOETBALPROGRAMMA CLUBS VLAARDINGEN e.o.: Fortuna Vld - Graafschap, Hoek van Holland - ADS 3 (zondag). Door afgelasting van de wedstrijd van afgelopen zaterdag heeft het nieuwe honkbalteam van het Maassluise MSV'71 zich nog niet in Maassluis kunnen presenteren. De wedstrijd tegen Eurostars 5 is nu voor aanstaan de zaterdag vastgesteld op het terrein aan de P.J. Troelstraweg, aanvang 14 Op woensdag 23 mei 1973 zal in Vlaardingen een schoolsportdag voor de leerlingen van het basis-onderwijs worden gehouden. De opzet van deze schoolsportdag is gelijk aan die zoals in het verleden verwerkt. De takken van sport die zullen worden beoefend zijn: atletiek en handbal. Atletiek wordt beoefend op de atletiekbaan aan de Zuidbuurtseweg en handbal op de vel den van de handbalvereniging RK „W.I.K.", aan de Hugo de Vriesstraat in de Westwijk. De inschrijving voor de diverse num mers staat open voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lager scholen.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4