Vlaardingers hun eigen maken show 8 2750 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 10 MEI 1973 19-517 zondag moederdag 400 costuums n klinken er negro-spirituals, folk-songs of andere liederen. Uit het kleine kamertje naast het praathuis komen de naaisters van de circa 400 historische costuums, rijgdra den van hun kleding plukkend. Ze gaan ook nog even zitten, een roseetje nippend. De het zaagsel uit de haren vegende decorbouwers pakken er een pilsje bij en de grimeurs willen er nog juist een slachtoffer om te oefenen tussen uit slepen. Oud en jong, alles zit door elkaar op de afgedankte banken en stoelen of op de grond. Een mevrouw van in de zestig vraagt me: Vindt u deze tekst niet onbe schoft? Ik zeg: Neen, dat past er JAN HOUDIJK De titel van de Vlaardingse show „Even goeie maatjes" is bedacht door de journalist Jan Houdijk, die ook het leeuwen deel van de teksten schreef en de aanplakbiljetten ontwierp. Het woord „maatjes" appel leert aan het zeebanket (de Hollandse Maatjesharing), dat jarenlang de Vlaardingse econo mie bepaalde. toch precies in. „Oh meneer, wat vind ik dat fijn. Ik speel toch 'n volks vrouw, dus dan ben ik het. Wat kan het mij schelen wat de mensen den- E'en verre veertiger vertelt: „Zé hebben er me met een telefoontje ingeluisd. Ik heb vroeger veel toneel gedaan, maar had vijf jaar niet meer op de planken gestaan. Ik kwam erbij in een periode dat ik wat vrije tijd had en zat er toen aan vast. Ik kan het eigenlijk niet meer taien en passen. missen. Al die jongeren, waarmee je werkt dat geeft ontspanning na een drukke werkdag. Men is wel eens geneigd de jeugd kritisch te bekijken, maar hier merk je toch wat een enor me mensen eronder zitten Volle zaal De „goeie maatjes" van Vlaardingen werken hard aan hun show, die niet alleen uit verheerlijking van stad en voorvaderen bestaat. Ook de meld- en regelkamer komt ter sprake. Toch is niet iedereen gerust. Een schil der, die als amateur-conferencier en zanger regelmatig solo is opgetreden, en nu een aantal rollen in de show vervult, zegt - terwijl hij geniet van het sfeertje in het praathuis: „Ik vraag me weieens af of iedereen er ook van overtuigd is, dat je hier niet alleen voor je lol bent. Ikzelf sta al in gedachten voor die volle zaal". Producent Walter van Ginneken is op timistischer. „Het overtreft al mijn verwachtingen. Dit wordt een groot succes. Let maar op". Op 19 mei gaat „Even goeie maatjes" in première. Morgenochtend geeft de Avro in zijn ochtend programma „Dag met een gaatje" (van 7.20 tot 9 uur) een voorproefje. Ben van Haren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze handige "Leifheit" shampoo- master met een grote flacon shampoo. Als extraatje krijgt u een 2e flacon kado. Nu heel voor^^^ Géén tel. of schrift, best. Vrije Akademie exposeert VLAARDINGEN - De Vrije Akademie exposeert werk van cursisten van 11 tot en met 26 mei in expositiezaal „Het Weeshuis", Weeshuisplein 18 in Vlaardingen. De expositie bestaat uit: tekeningen, schilderijen, grafische tekeningen en producten van boetseren, handenarbeid, edelsmeden, naaldwerk en weven. Morgen (vrijdag) zal de heer L. F. Jansen, directeur van de Scholengemeenschap „Groen van Prinsterer om 20 uur de tentoonstelling openen. De expositie is op werkdagen geopend van 14 tot 17 uur, op zaterdagen van 10 tot 17 uur en op de koopavonden bovendien van 19.30 tot 21.30 uur. De toegang is gratis. Deze expositie is georganiseerd door de sectie „Beeldende Kunst" van de Culturele Raad Vlaardingen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII Is dat niet de wens van alle moeders, zo'n shampoomaster die van een vervelend karweitje een makkelijk karweitje maakt. Een "Leifheit" shampoomaster met een grote flacon shampoo voor het snel en grondig reini gen van vloerbedekking. Tijdens deze aanbieding krijgt u een 2e flacon (inh. 550 cc) ter waarde van f 5,60 kado. U koopt de "Leifheit" sham poomaster tijdens deze aanbie ding voor nog géén achtentwin tig gulden. Even goeie maatjes. Massale geluiden en bewegingen op de repetities. Ballet op de planken. 1 WÊÊÊÊÊÊÊÈÊ k „Even goeie maatjes". Dat werd uiteindelijk de titel van het WÊ&J* l§! 'V. If*** J muzikaal-historische spel, dat in het kader van het 700 jaar stad zijn van Vlaardingen „door en voor Vlaardingers" op de planken wordt gebracht. Het is steeds meer op een show gaan lijken, waarvoor de eerste tot de laatste letter èn noot uit een Vlaardingse pen is gevloeid wf ^jB i ||311 en waarin vrijwel uitsluitend „poorters van deze s tanks tad" acteren, zingen en muziek maken. Waarbij ook al weer Vlaardingers^ voor organisatie, regie, choreografie, costuums, grime zorgen. Ruim 200 inwoners van de alle uiterlijkheden een feest I verkrijgende oude stad verzorgen van 19 mei tot en met 4 juni de 'ÈXÊwÊSÈi n 'r 'x n show „Even goeie maatjes", waarin „de lotgevallen van 'n 700-jarige gepekeld, gehekeld èn bezield bezongen" worden. Organist Dirk Jansz Zwart bespeelt Maassluise orgel MAASSLUIS Op 12 mei zal de bekende Rotterdamse organist Dirk Jansz Zwart een concert in de Grote Kerk van Maassluis geven. De werkelijk grote Jan Zwart, vader van de concertgever, heeft zich al jaren geleden er toe gezet een boekje te schrijven over dit, zoals hij het orgel noemde: „Het Deftige Orgel". Dirk Jansz Zwart heeft het zich voor deze concertavond niet gemakkelijk gemaakt en een zeer aantrekkelijk programma uitgekozen met werken van Bach, Cesar Franck, Louis Viérne, Langlais, Andriessen en ook enkele werken van zijn voor de orgelkunst onvergetelijke vader. De toegangsprijs is f 2,50 per persoon; houders van een CJP hebben reductie. De kerk is open vanaf 19.15uurende aanvang van het concert is 20.15 uur Walter van Ginneken, de directeur van de Stadsgehoorzaal, het in de wederop bouw verkregen Vlaardingse culturele centrum, is de geesteüjke vader van de show „voor, door en over Vlaardin gers". Hij legde nog niet afgesmeerde rollen behang en de behangkwast neer, toen hij na weken wachten van zijn burgemeester een teken van belangstel ling kreeg voor zijn idee. Burgemeester mr. JHeusdens, de grote regisseur van het eeuwfeestspektakel in Vlaardingen, werd gewonnen voor het showplan en daarmee was de kans op realisering Het rhuzikaal-historisch spel kwam op de begroting. Walter van Ginniken werd benoemd tot producent, evenals Cees Romers, en les Hoogland, die in zijn studententijd al showwerk had geleid, werd artistiek leider. Via publiciteit werden eerst ideeën en teksten gevraagd, later componisten, choreografen etc. en tenslotte „bad- zangers, bekkentrekkers, muzikanten en andere figuranten", waaronder klus jesmannen, naaisters, decorbouwers en koffiezetsters. Het resultaat was overweldigend. Via audities werd tenslotte een „cast" sa mengesteld van 140 acteurs, actrices en muzikanten. Daarnaast ontstond een groep van zo'n zestig mannen en vrouwen, die het werk achter de scher men voor hun rekening namen. show „Even goeie maatjes" Vlaardin gen er minstens één nieuwe musical-, toneel-, cabaret- of muziekgroep bij- krijgt. Avond aan avond wordt met volle overgave geoefend' op professionele wijze. Alle medewerkenden, die er massa's vrije tijd aan opofferen zonder uitzicht op enige vergoeding, zijn en thousiast. „Het kost me ontzettend veel tijd, maar als ze me opnieuw zouden vragen deed ik het weer". Dat zeggen zowel de langharige bouwvakker, als de keu rig gestropte hoofdonderwijzer, de stylistisch gekapte middenstander, het hippe schoolmeisje, de slungelige stu dent en de agent van politie. Janke Verhoeff, de zangpedagoge, die het stembanden-gebruik controleert, is er ook iedere avond. Zij zegt: „Je wordt er jong van". Maria Judels- Kemény, de balletlerares, die de bewe ging lijn geeft: „Het is heerlijk werken. Als je de bedrijvigheid ziet, dan lijkt het wel een wereldshow". In het repetitielokaal brult zij even later: „Stop, stop. Als jullie zo blijven doorkletsen, dan stop ik er mee. Dan ga ik naar huis. Komaan nog even terug en een, twee, drie ....tata, boem Praathuis Enthousiast Maandenlang wordt nu reeds op de eerste verdieping van het voormalige gemeentelijk ziekenhuis aan de show gewerkt. In die periodï is de groep van 200 samengegroeid tot een grote vrien denkring. De „maten" zijn een aparte bevolkingsgroep van Vlaardingen ge worden. Rasechte en import-Vlaardin gers legden hier nieuwe contacten. Zo intens werd de band, dat nu reeds t na beëinding van de Ze gaat niet naar huis. Als de repetitie afgelopen is, komt ze ook even naar het „Maatjes-praathuis". Daar verza melen de „maten" zich tussen en na de repetities. Iemand pakt een gitaar, een ander zijn bas en weer een ander zijn trompet. De piano wordt er ook heen- gesleept en in het kortste ogenblik

De Havenloods | 1973 | | pagina 9