DE HAVENLOODS Schiedamse raad moet beslissen over concept-contract met Empeo Geen voorrang voor „Ketel"-winkeliers Gigant Bredero School weigert tekenwedstrijd TEXACO PPR-brochure belicht samenwerking SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Werkgroepen zetten zich in voor Schiedam-West 'r KUNSTGEBITTEN MINERVA SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Eerste demonstraties Boycot Outspan Aktie Peter Stolker b.v. donderdag 17 mei 1973 22e jaargang no. 20 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KR IMPENERWAARD E O KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 Drie jaar geleden besloot de Schiedamse gemeenteraad een overeenkomst aan te gaan met de ontwikkelingsmaatschappij van Bredero, Empeo te Utrecht voor de verdere ontwikkeling van een sanermgs- en rekonstruktieplan van de binnenstad. Jn deze overeenkomst verplichtte Empeo zich studies te maken over de verschillende plannen en ideeën, die er waren met betrekking tot de binnenstad, waarbij vooral de financiële en economische uitvoerbaarheid de aandacht zou moeten krijgen. Begin vorig jaar besloot de raad de inhoud van het door Empeo uitgebrachte rapport te aanvaarden als uitgangspunt voor het opstellen van plannen voor de sanering van de binnenstad. Nadrukkelijk werd toen gesteld dat het niet Empeo is, die saneert, gebieden kaal slaat, mensen en bedrijven verplaatst maar dat de gemeente dit doet en dat de raad de plannen vaststelt. Het samenwerken met Empeo betekent niet het uit handen geven van het beleid, maar wel het gebruik maken van een bedrijf met veel kennis en ervarinq op dit terrein. 3 K Binnenkort, (in de vergadering van juni? zal gelijk met het ontwerp-be- stemmingsplan het concept-contract met Empeo in de Schiedamse gemeen teraad komen. Dan zal er beslist moe ten worden of en zo ja onder welke voorwaarden de raad met Empeo in de uitvoeringsfase in zee gaat. Herman Noordegraaf van het PPR-aktiecen- trum in Schiedam belichtte in een brochure uitvoerig wat een projectont wikkelingsmaatschappij (POM) is. Een steeds groter aantal steden gaat gebruik maken van de diensten van de POM's. Het particulier initiatief kan op velerlei wijze betrokken zijn bij stads vernieuwingsprocessen. Bijvoorbeeld partikulieren, die zich met oriënteren de en voorbereidende werkzaamheden bezig houden (stedebouwkundigen), exploitanten van onroerend goed, geld gevers enz. In dit rijtje horen ook de projectontwikkelaars thuis. Een POM is een maatschappij die zich bezig houdt met het voorbereiden van een bepaald stedebouwkundig plan, met de uitvoering daarvan en de exploitatie van het gerealiseerde. Milieu Stadsvernieuwing is een probleem, waarmee vele gemeenten, (zoals Schie dam) te kampen hebben. De problema tiek is veelomvattend en niet bepaald eenvoudig. Er worden steeds meer eisen aan het milieu gesteld. Deze te verdiskonteren in een plan is geen lichte opgave, dat vereist deskundig heid. Ook zijn er enorme sommen geld gemoeid met stadsvernieuwing. De gemeentelijke diensten zijn niet deskundig genoeg en niet zwaar genoeg bezet om zo'n plan te kunnen verwe zenlijken. De financiële positie van vele gemeenten is vaak ook niet roos kleurig te noemen. Een belangrijke hinderpaal is het stelsel van centrale financiering, waardoor de gemeenten in hun aktiviteiten op de kapitaal markt en dus in hun mogelijkheden om leningen af te sluiten beperkt worden. Deze beide punten - gebrek aan vol doende deskundigheid en mogelijkhe den om een en ander te financieren - zijn ook nadrukkelijk door het Schie damse gemeentebestuur genoemd als argument om samen te gaan werken met een POM. Een POM is vaak verbonden met een grote bouwmaatschappij. Hierdoor wordt het voor zo'n maatschappij mo gelijk een beter „aquisitiebeleid" te voeren en continuïteit in de opdrach ten te krijgen, omdat de uitvoering van een plan veelal een zaak van langere adem is. In de brochure wordt terecht de vraag gesteld hoe de samenwerking van een gemeente met een POM te waarderen? Zal een gemeente genoeg „power" hebben om de ongunstige aspekten van een samenwerking ongedaan te ma ken? Belangrijk punt is: houdt de gemeente zelf de beschikking over de grond? Dit kan namelijk een belang rijk machtsmiddel zijn. Als dat zo is, komt de erfpacht er dan zo uit te zien, dat de POM niet heimelijk een subsidie krijgt. Anderen vraag: als er een kon- trakt gesloten wordt, worden er dan voldoende garanties in opgenomen, dat de gemeenteraad en de bevolking niet buitenspel gezet worden? Vragen waarop de Schiedamse raad binnenkort het antwoord zal moeten geven. In 1921 werd door de drie gebroeders Richard, Huub en Adriaan Bredero in Utrecht begonnen met wat later de N.V. Bredero's g Bouwbedrijf zou worden. Het bedrijf maakte, ondanks de crisis, een snelle ontwikkeling door: filialen over het gehele land kwamen tot stand: Venlo, Tilburg, Arnhem en Nijmegen. In 1947 werd de laatste Bredero opgevolgd door drs. J. de Vries. Het was Jan de Vries die Bredero verder uitbouwde. Deze De Vries behoort ongetwijfeld tot de „200 van Mertens", behalve president diftcteur van Bredero is hij: commissaris bij Akzo, bij Albert Heyn, bij Synres NV, bij de Chamotte Unie N.V., bij de Provinciale en Gemeentelijke Utrechtse Stroomleveringsbedrijf, presi- dent commissaris van de Rijn-Schelde, kroonlid van de Akademische Raad, lid van de Raad van Advies voor Wetenschapsbeleid, lid van de centrale Organisatie TNO, lid van de Centrale Commissie voor Statistiek, curator van de TH te Eindhoven, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, I voorzitter van de commissie Bedrijfsleven Hoger Onderwijs, lid van de Commissie Schouten, een werkgroep van het ministerie van Ruimtelij- g ke Ordening en Volkshuisvesting die de problematiek van de rekonstrukties van steden bestudeert. De Verenigde Bedrijven Bredero NV omvatte volgens het jaarverslag I over 1971 vijf groepen: Consulting, Fabrikage, Handel, Uitvoering, Financiering en Exploitatie. In 1961 werd door Bredero de dochter- maatschappij Empeo NV opgericht met een staf van 30 a 40 medewerkers. Doel hiervan was door middel van stadsreconstructies beleggingsmogelijkheden voor Bredero Vast Goed en Breevast te I scheppen en tevens produktiemogelijkheden voor Bredero's Bouwbe- drijf en de bedrijven voor de produktie van bouwmaterialen. Het eerste projekt van Empeo was de Utrechtse stationswijk Hoog Catherijne. Het reconstruktieplan voor deze wijk werd op 1 2 oktober 1962 door Empeo pasklaar aangeboden aan de gemeente Utrecht. In 1963 besloot de gemeente Utrecht een contract aan te gaan. Op 24 I februari 1964 werd de overeenkomst officieel gesloten. 30 Hectaren oude woningen rond het station zijn vervangen door een betonnen kolos, van winkels, kantoren en hotels. Kritiek op de gang van zaken in Utrecht bleef niet uit. De bouw ging echter gewoon door als gevolg van de waterdichte contracten van Bredero. In Hoog I Catharijne is genoeg beton verwerkt om een tien meter brede autoweg van Utrecht naar Zwolle aan te leggen. De woonfunctie is vrijwel geheel verdwenen uit de wijk en voor zover aanwezig onbetaalbaar voor de gewone man. enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel- en Slaapbankcentrale". Industriegebouw Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. HAARIMPORT Bredero bezig in Utrecht (foto Dirk van der Spek) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIIIIIIIIMIIIIIMNIIII De bewonersvereniging Schiedam-West heeft een eerste werkbespreking ge voerd, waarin de definitieve grenzen van haar werkgebied zijn bepaald. De grens loopt van de Schoolstraat via de '"'llsm de Zwijgerlaan, West Fra/.ken- landsedijk. Julianalaan, Vlaardinger- dijk (richting Vlaardingen) tot de Pol- Bewoners willen inspraak De Rotterdamse school, Kralingse Werkgemeenschap in de Tabor- straat, doét niet mee aan de tekenwedstrijd „Doe er zelf wat aan". De wedstrijd, die georganiseerd is door de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties, was bedoeld voor leerlingen van de zesde klas. Het onderwerp moet de vervuiling zijn. Bij een wedstrijd, zo schrijft de werkgemeenschap, gaat het om precies dezelfde mentaliteit als die waaraan maatschappij en milieu kapot dreigen te gaan: concurrentie, prestatie en winst.'In dit geval: mooier tekenen dat je buurman en erg je best doen om een mooie sportfiets te winnen. In een brief aan de organisatoren schrijft de school: „Dat er een wereld- milieudag bestaat is prachtig. Dat in het leerlingenblad geschreven wordt dat niet alleen wij onze omgeving vervuilen, maar ook bijvoorbeeld de regering en de fabrieken, is juist. Maar dat kinderen er niet meer aan zouden kunnen doen dan voortaan geen afval en rommel op straat te gooien, getuigt van grote kortzichtigheid". „Want het is de maatschappij, die ons een wegwerpmentaliteit opdringt! Het zijn de industriëlen, "die van kostbare grondstoffen als hout, ijzer en aardolie verpakkingen vervaardigen als papier, blik en plastic en ons dan aanpraten dat het afval is, waar je niets aan hebt, dus gewoon kunt weggooien. Deze denkwijze dringt door tot bij het produkt zelf: veel maaksels mogen niet langer dan een bepaalde tijd gebruikt worden. Daarna gaat het kapot of is het verouderd en dus tot afval gewor den", aldus de school. Jfet zijn de grote internationale on dernemingen die beslissen over het lot van de aarde en de mensheid. Zij „rommelen" met de kostbare voorra den mineralen, zij vervuile,n (en willen dat wij de lucht, het water en de bodem vervuilen, lawaai maken, indus- trievoedsel eten en een jachtig bestaan leiden, waarbij geld verdienen op de eerste plaats komt, omdat hun enige bestaansmogelijkheid berust op econo mische groei). Zij moeten daarom be concurreren, zoveel mogelijk winst maken en zorgen dat de bestaande structuren overeind blijven", schrijft de school. Tenslotte: „Wanneer er een wedstrijd georganiseerd wordt en daarbij prijzen vallen als „apparatuur voor de klas", cassetterecorder en sportfiets, wordt regelrecht de consumptiemaatschappij, waarbij bezit en luxe zo'n grote rol spelen,/ benadrukt. En vervullen wij precies de wensen van de industrie, zodat wij niet iets tegen milieuvervui ling doen, maar juist ervoor". In november 1974 zal de eerste fase van het winkelcentrum in Kethel- Groenoord worden geopend. Deze eerste fase omvat twee supermarkten en een aantal winkels. De vraag hierbij was, „hoe komt het nieuwe winkelcen trum tot stand? Op deze vraag zijn nogal wat reacties gekomen vanuit de middenstand en van een aantal consu menten in Groenoord-Kethel. Een aantal bewoners in Groenoord maakt bezwaar tegen het feit dat het winkelcentrum tot stand komt zonder enige inspraak van de bewoners, van de consument. „We moeten nu maar af wachten, welke branches er gevestigd worden. Komt er een restaurant bij het winkelcentrum, wat wordt er gedaan ten behoeve van de recreatie, komen er groenvoorzieningen? Vragen waar ve len mee zitten. De Stichting Winkelcentrum Kethel, die adviserend optreedt bevestigt dat inderdaad „Prelude-winkeliers" voor rang krijgen in het nieuwe centrum. Dat is niet het geval met de „Ketel"- winkeliers. Wel kunnen zij op een lijst van gegadigden worden geplaatst. La ter zal nog een selectie plaats vinden. Op de lijst staan een paar honderd gegadigden, niet alleen winkeliers uit Schiedam, maar ook uit andere plaat sen. Waarschijnlijk zal in augustus een bespreking met de gegadigden plaats vinden, om tot een definitieve toewij zing te komen. Voor de burgerij is er geen gelegenheid tot inspraak. Of die gelegenheid nog wordt gegeven is niet bekend bij de Stichting, dat is een zaak van Empeo en anderen die het cen trum gaan stichten. Begrip is er voor het standpunt dat winkeliers uit het winkelcentrum „Pre lude" voorrang krijgen bij de vestiging in het nieuwe centrum. Dat was hen toegezegd bij de vestiging. Geheel an dere geluiden kwamen er van de mid denstanders uit het centrum „De Ke tel". Eén middenstander was boos over het feit dat de Stichting weigerde de Ketel-groep ook voorrang te verlenen. „Ook wij hebben nu ruim drie jaar geleden het risico genomen. Het is gelukkig beter uitgepakt dan we had den verwacht, zelfs zodanig dat enkele winkels ruimte te kort komen. Dan is de enige mogelijkheid om hier op te houden en in het nieuwe centrum weer te beginnen. Daar krijgpn we de kans niet voor. Dat is onbillijk. We vragen niet om een monopoliepositie, maar wel een kans om bijvoorbeeld een filiaal te beginnen. dervaart-Laantje bij de begraafplaats Vlaardingerdijk-Nieuwe Haven tot de Schoolstraat. Er zijn drie werkgroepen gevormd: De werkgroep Informatie en Klachten, (bestaande uit de dames A. Ablas, T. de Visser en de heer G. K. Gootjes) die iedere dinsdag van half zeven tot half acht in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 155 een spreekuur zal houden voor bewoners van de wijk met klach ten over huurinformatie en woningen. De Werkgroep Onderhoud Woningen, (bestaande uit de dames A. Alblas, T. de Visser, de heren H. J. Geeratz, G. K. Gootjes, E. van Heest en A. van Loenen zal trachten met behulp van deskundigen de leden bij te staan in hun pogingen achterstallig onderhoud gerealiseerd te krijgen. In de Werkgroep Verbetering Leefmi lieu/Welzijn Bewoners zal de heer J. M. C. v.d. Ven in samenwerking met een aantal wijkbewoners trachten het leefmilieu in de wijk te verbeteren. De aandacht zal worden gevestigd op de verkeersvoorzieningen, speelgelegen- heid, het bevorderen van het centrale antenne systeem en een watermeter voor iedere woning. Wijkbewoners, die aan deze werkgroep willen meedoen kunnen zich opgeven bij het bestuur. Secretaris is de heer A. van Loenen, Nieuwe Haven 157d tele foon 265014. Kontaktavond gehandicapten vakantiekamp Vrijdagavond 18 mei organiseert de kampcommissie voor de ouders en verzorgers van de deelnemers aan het vakantiekamp voor geestelijk gehandi capten, dat dit jaar van 9 t/m 16 juni wordt gehouden in de jeugdherberg „het NBAS—Bondshuis" te Oldebroek, een kontaktavond. Op deze avond zal informatie gegeven worden over het kamp, er wordt een dia-serie vertoond over de omgeving van Oldebroek en het vakantiekamp van vorig jaar. Tevens is er gelegenheid kennis te maken met de leiding en de ouders van de andere deelnemers. De avond wordt gehouden in de rekre- atiezaal van het bejaardencentrum Thurlede in Schiedam en begint om half negen. Ook de ueelnemers aan het kamp zijn op deze avond van harte welkom. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 "jnen 32, 34, 39 en 49. Piet Veenstra speelt werken van Schubert De pianist Piet Veenstra zal op dinsdag 22 mei in de kleine zaal van De Doelen een avond wijden aan werken van de componist Franz Schubert. Op het programma staan de Sonate in a op. posth. 164 D 537, Wandererfantasie D. 760 en de Sonate in A D. 959. Van de laatste sonate is onlangs door Disko Thiel een grammofoonplaat uit gebracht samen met andere werken van Franz Schubert, gespeeld door Piet Veenstra. De avond vangt aan om 20.15 uur. Kaarten a f 4,-, f 6,- en f 8,- (CJP en 65-plus f 2,50) zijn verkrijgbaar aan de kassa van De Doplen dagelijks van 10-16 uur, 's zondags van 12-16 uur. Ook zijn kaarten in voorverkoop ver krijgbaar bij Disko Th;"', Weena 152. Voor Uw DAF DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. NW. MATH EN ESSE RSTRAAT*® SCHIEDAM TEL. 26.06.63. enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Meubel zaal „Interstijl". Industrieweg 39 Berkel en Rodenrijs. (Veiling terrein). Tel.: 01891 - 3854. Woensdag 23 mei zullen in Amsterdam en Rotterdam demonstraties plaatsvin den in het kader van de Boycot Out span Aktie. Als punt van samenkomst zijn filialen van Albert Heijn N.V. en De Gruyter Zn. N.V. uitgekozen. In Rotterdam wordt gedemonstreerd in Hillegersberg, op de hoek van de Berg- sche Dorpsstraat en de Streksingel. De Boycot Outspan Aktie heeft als doel een algehele boycot van Outspan citrusfruit en wil teVenshet Nederland se publiek informeren over de om standigheden waaronder de zwarte bevolking van Zuid-Afrika gedwongen wordt te leven. Veel mensen, ook veel sinaasappelver kopers, hechten veel waarde aan de vrije keuze van de consument. Zij kunnen sinaasappelen kiezen uit ver schillende landen o.a. uit Zuid-Afrika. Wie echter voor Outspan kiest vindt de vrijheid van de consument kennelijk belangrijker dan de steun aan de bevrij ding van de producent: de zwarte. Zuidafrikaan. De demonstratie vindt plaats kort vóór het Outspanseizoen, dat in juni begint en is een voorbode van verdere akties die tijdens het Outspanseizoen in het gehele land zullen plaatsvinden. Con sumenten en leveranciers van Outspan- fruit zal voortdurend worden duidelijk gemaakt, dat Outspan kopen is Steun aan Apartheid. Lente! Behangtijd! modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM heeft het Broersvest 85 - tel. WO-269702 Geen subsidie voor goedkope woningen De minister van volkshuisvesting ziet geen aanleiding Schiedam een extra subsidie te verlenen voor de bouw van goedkope huurwoningen. Hij deelde dit mee naar aanleiding van vragen over de verhuur van de leegstaande dure flatwoningen. De minister wijst erop dat de gemeente zelf moet bepa len aan wie en onder welke voorwaar den deze flatwoningen kunnen worden toegewezen. Een dagje uit op Hemelvaartsdag BOEKINGEN: Voor f 37,50 maken wij op Hemel vaartsdag een vraagtekenreis met bus en boot (2 uur varen) door een koste lijk deel van ons land. Koffie; koffieta fel en uitgebreid diner inbegrepen. U dient tijdig op de volgende opstap plaatsen aanwezig te zijn: Vlaardingen, Visbank bij het VVV-kantoor om 8.30 uur; Schiedam, VVV-gebouw Tuinlaan om 8.45 uur en Rotterdam, Westblaak tegenover Cinerama om 9 uur. Voor deze reis kan op de vcrfgtn- de adressen geboekt worden: Op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010- 132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a.d.IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen; Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456—460; Magazijn De Bokser, Zwaanshals 245; Boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJsselr Boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. ZELF-SERVICE BENZINE 72,9ct AUTOWASSEN 75 CENT KORTING bij 20 Itr. tanken. Laan van Bol'es Schiedam-Groenoord Tel. 71.06.43.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1