ODS N.S. helpt zittenblijvers in het zadel Edo de Waart wil vechten voor zijn Philharmonisch TRIMPROGRAMMA ALS VERLENGSTUK VAN RAILVERVOER DE ÏIOS OTOMATEN 'Ilc heb meer levenservaring gekregen' dinsdag 22 mei 1973 22e jaargang no. 21 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RbCHTËR MAASOEVER SCHIEDAM - V LAAR DING EN KRIMPENERWAARD E.O. HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. T L L. 13.21.70 Als het aan de Nederlandse Spoorwegen ligt zal binnen onze grenzen spoedig een ferm en gespierd volk wonen, dat niet langer wordt bedreigd door bewegingsar moede. Dit klinkt onwaarschijnlijk. Vorig jaar hebben treinreizigers zich immers over een afstand van 8 miljard kilometer door de NS per trein laten vervoeren, ge zeten in comfortabele fauteuils. Deze passagiers kunnen hun plaats van bestem ming bereiken zonder ook maar een vin te verroeren. Zij kochten gezamenlijk voor f 525 miljoen kaartjes. Gaat de N.S. gebukt onder schuldbesef over deze grootscheepse bevordering van de zitcultuur? Vast staat, dat steeds meer pogingen worden ondernomen, om de passagiers tevens een soort trimprogramma te verkopen. Met ingang van 1 mei is aan dit pakket een nieuwe offerte toegevoegd: het maken van fietstochten in Drenthe, met als uitgangspunt de rijwielstalling van het station te Assen. Beheerder A. de Vrlm heeft daar de rekken voigezet met het soort voertuigen dat vroe ger als „stalen rossen" werd omschreven. Zij passen zich bij de Nederlandse volksaard aan door hun kleur {zwart), degelijkheid en ge brek aan uiterlijk vertoon. Het meest op zienbarende van deze sobere N.S.-fietsen waaraan zelfs de spatlap ontbreekt is de soepele wijze waarop zij zich voortbewegen, zelfs els ze door onervaren fietsers worden bestegen. Tijdens een introductietocht is ons gebleken, dat de noordelijke routes een prachtige aanwinst vormen voor het pro gramma „Fietsen met de N.S.",. dat ook ai tochten vanuit Putten en Salland omvat. Er is keus uit drie trajecten, die vanuit Assen grote lussen beschrijven door een afwisselend landschap. De gasten kregen op deze dag de zwaarste condi tietest voor hun rekening omdat de langste afstand (45 kilometer) voor hen was gereserveerd: Assen-Ekehaar- boswachterij Grollo-boswachterij Schoonlo-Orvelte-Westerbork-bos- wachterij Hooghalen-Anreep-Assen. De twee andere routes doen het iets kal mer aan met respectievelijk 40 en 35 kilometer. Men moet zich bij de Nederlandse Spoorwegen wel sterk bewust zijn van het feit dat zitten in treincoupees tot spierverslapping aanleiding kan geven. Het gecombineerde retourkaartjes As sen (verkrijgbaar op tien stations, waaronder Amersfoort, f 18,20, De venter, f 14,40 en Zwolle f 11,40) leidt rechtstreeks naar het avontuur van een fysieke restauratie. Drenthe ontvangt de fietsers met de couleur locale van een oud land, waar de civilisatie de natuur nog niet heeft overrompeld. Deze illussie - Staats bosbeheer bepaalt al vanaf 1898 gro tendeels de structuur van het land schap - is een sterk pluspunt voor de provincie. De boswachterijen zijn er veel uitgestrekter dan men ooit had kunnen vermoeden, er staan eeuwen oude boerderijen en de routes voeren door brinkdorpen die het karakter hebben van een openluchtmuseum (zo als Orvelte) en langs hunnebedden. FIETSLAND Al jaren geleden is men hier begonnen met het werven van fietsers, mede door te wijzen op het groeiende net van verharde rijwielpaden, thans 250 kilometer lang en in de toekomst 400. Op deze grijze, twee meter brede as- faltbanen is een geringe inspanning toereikend, om de wielrijder het gevoel te geven dat hij nog in blakende condi tie is. Hij dankt dit aan de service van de door rijk, provincie en gemeenten gesteunde stichting „Het Drenthse Fietspad". Hoewel de uitbreiding van dit net op f 50.000,— per kilometer komt, blijft het in lengte toenemen. Nabij Assen zal er binnenkort weer 22 kilometer aan worden toegevoegd. De route-uitzetters hebben echter be grepen, dat de hedendaagse mens te vens snakt naar een uitdaging, om zich zelf te bewijzen dat hij nog niet geheel verwekelijkt is. Daarom zijn ook zand paden en landwegen met afwisselend mulle of modderige trajecten in hun schema opgenomen. Zij laten de fiet sers hobbelen over verzakt plaveisel en slaloms beschrijven om takken te ont wijken. Fietsen in Drenthe krijgt dank zij deze afwisseling al gauw het karakter van een vermetel avontuur, voor mensen die elke inspanning zijn ontwend. Het wordt onder die omstandigheden ook duidelijk, waarom de N.S. de voorkeur hebben gegeven aan een voertuig dat meer betrouwbaar dan charmant is. Hoezeer onder de indruk van de omge waaide bomen de storm heeft grote verwoestingen aangericht in de bos sen de eerste berijders van deze nieu we routes zongen al transpirerend een UITGANG exstJlORT'.c ,^£an 'Ml' Solidair met andere volken De Verenigde Naties hebben alle lan den in een resolutie opgeroepen een „Solidariteitsweek met de volkeren van Zuidelijk Afrika" te organiseren (de Nederlandse regering onthield zich hierbij van stemming). De solidariteits week begint op 25 mei op „Africa Liberation Day". In het kader van deze solidariteitsweek organiseert de Wereldwinkel Rotter dam-Centrum een tentoonstelling waarop de situatie in zuidelijk Afrika centraal zal staan. Deze tentoonstelling zal worden geopend op zaterdag 26 mei en is verder te bezichtigen gedu rende de openingstijden van de winkel, Weena 8; 14.30 - 17.30 maandag, dinsdag, woensdag en donderdag; 14.30 - 21.00 vrijdag; 11.30 17.30 zaterdag. Tijdens de tentoonstelling zal gratis een speciale Solidariteitskrant verkrijg baar zijn. loflied op Drenthe. Er zijn hier nog ge bieden, waar alleen vogels de stilte ver storen. Het afwisselende landschaps- schoon - ook veel licht golvende ak kers met zeer donkere aarde, kanalen met ophaalbrugjes, heidevelden, ven nen in het zand - moet op stedelingen een diepe indruk maken. Vandaar mis schien, dat de kaartjes - met reduct ie hoofdzakelijk verkocht worden op stations in de Randstad. YIERDAAGSE De N.S. heeft met dit soort fietstoch ten al aardig" wat ervaring opgedaan. Hoewel de arrangementen in het kader van de dagtrips nog een vrij bescheiden rol spelen. In 1966 ging men van start vanuit Staveren en Hulshorst en vooral op laatstgenoemd station kon men de aanvragen nauwelijks verwerken. Door omstandigheden gedwongen werd het uitgangspunt vorig jaar verlegd naar Putten. Er werden in 1972 meer dan 1750 speciale kaartjes verkocht. Thans hebben de liefhebbers keuze uit laatst genoemde Veluwse gemeente (drie routes, waaronder een van 65 kilome ter) Nijverdal (vier routes) en de nieu we trajecten vanuit Assen. Drenthe bezit alle mogelijheden om spoedig de twee andere stations voor bij te streven. Het is inderdaad de fiets- provincie bij uitstek. De provinciale V.V.V. laat geen mogelijkheid onbenut om daarop de aandacht te vestigen en biedt zelf een gevarieerd programma met maar liefst vijftien toeristische routes die - inclusief de overlappin gen een gezamenlijke lengte hebben van 725 kilometer. In een fraai uitge voerde brochure werft men gegadigden voor rondritten als de Vagevuur-route en de Veenpluis-route. Op alle mogelijke manieren- ook de Stichting Fiets laat zich niet onbe tuigd - worden de bezoekers in het za del geholpen, onder het motto dat fiet sen hen de natuur teruggeeft. Er zijn in Drenthe al ongeveer tww 'ui/end fiet sen te huur. Een sportief festijn dai i iuvincie en het rijwiel toerisme hecht aaneen heeft gesmeed, is de Drentse rijwielvier- daagse, begonnen met 23? deelnemers en uitgegroeid tpt een massaal gebeu ren. Vorig jaar kwamen 9000 fietsers lliltü - liM iüs J. aan de start en men hoopt qua aantal ooit de Nijmeegse wandelvierdaagse te gaan evenaren. Nu reeds wordt deze tourtocht, die spoedig weer de aan dacht zal vragen als het grootst beken de evenement op dit gebied omschre- BAANBREKEND Het is dus duidelijk, de N.S. verricht hier geen baanbrekend werk, maar haakt in op een ontwikkeling. Toch komt er voor een bedrijf dat dagelijks plaats biedt aan 500.000 reizigers - in 4000 treinen - nog heel wat kijken om van de fiets een ideaal verlengstuk van het railvervoe{ te maken. De belangstelling voor deze tochten is moeilijk voorspelbaar. Vandaar dat de contractanten (rijwielverhuurders bij de station) en de N.S. zich beperkin gen moeten opleggen. In Assen zijn voorlopig vijftig fietsen van de in to taal 150 voor dit doel gereserveerd en het aantal stations waar de gecombi neerde kaartjes te koop zijn, bedraagt slechts tien. Als op elk van die uit gangspunten vijf biljetten verkocht worden, is de voorraad dus al uitgeput. De ervaringen in Putten en Nijverdal heeft overigens bewezen, dat de fiets- lus't gekenmerkt wordt door een gun stige spreiding over de zeven dagen van de week. Wie in Putten van start wil gaan moet er overigens wel rekening mee houden, dat de stalling daar op zondag gesloten is. De huidige contrac tant vindt, dat hij zelf ook recht heeft op een vrije dag. Deze Veluwse gemeente is bij de N.S.-fietser zeer in trek, omdat de rou tes minitieus beschreven in een vouw blad en voorzien van aantekeningen over alles wat bezienswaardig is - door een prachtig natuurgebied (veel bossen en heide) zijn uitgezet. Het zijn voor namelijk de bewoners van grote steden die van deze service gebruikmaken. Zij profiteren van het hele scala aan dag- toerisme, w.aarin de Nederlandse Spoorwegen een steeds groter aandeel krijgen. De formule van de „gecombi neerde kaartjes" slaat aan. Het „inclu sief" omvat behalve de fietstochten een keuze uit ongeveer dertig toeristi sche attracties zoals de Hoge Veluwe, Dierenparken, De Efteling, het Rijks museum enz. en er is ook een aantal buitenlandse bestemmingen. Een plus punt van deze arrangementen is, dat de reizigers van tevoren niets behoeft te regelen, zelf zijn dagindeling mag bepa len en eerst naar het weerbericht kan luisteren. Trein-toegangsbiljetten naar evenementen van tijdelijke aard - ten toonstellingen, beurzen, concerten behoren eveneens tot dit dienstbetoon. WANDELEN Zeer populair is al voor het fietsen het ..Wandelen met de N.S." geworden. Dit kost heel wat minder hoofdbre kens aan de organisatie, omdat geen limieten gesteld behoeven te worden. Deze kaartjes zijn aan een groter aantal stations verkrijgbaar. Het scala van voettochten omvat nu vijftien bestem mingen, met als nieuwste een wande- Lente! Behangtijd! modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM Broersvest 85 - tel. 010-269702 Addie de Jong, cantor en organist van de Goede Herderkerk in Schiebroek geeft maandag 28 mei een concert in de Prinsenkerk, hoek Sche penstraat Statensingel, in Rotterdam. Het concert begint om 20.15 uur. Medewerking verleent de alt Reinata Heemskerk. Toegang f 2,50. EDO DE WAART, dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, 31 jaar jong, is de meest veelbelovende dirigent, die ons land thans kent. Een gesprek met deze man, die als Kunstenaar tegenwoordig in het middelpunt van de belangstelling staat, is door zijn eenvoud een plezierige zaak, Edo de Waart heeft deze maand definitief gekozen voor Rotterdam. Hij tekende namelijk een zesjarig contract bij het Phil harmonisch als chef-dirigent en artistiek leider. Bovendien, nu hij eenmaal definitief zijn keus heeft gemaakt, verlaat hij zijn geboor testad Amsterdam. Begin septem ber zal hij een nieuw huis aan de Essenlaan in Rotterdam betrek ken. „ten dirigent begint", zo zegt Edo de Waart, „zo rond zijn veertigste jaar te functioneren. Herbert von Karajan heeft wel eens gezegd, dat je tien jaar nodig hebt om dirigent te worden en daarna nog eens een volle tien jaar om werkelijk een goed dirigent te worden. Als jonge snotneus, zoals men toen wel eens zei, ben ik in Rotterdam begon nen. Langzamerhand ga je inzien, hoe waar die woorden eigenlijk zijn. Mijn start in 1966 was gemakkelijk. Zo leek het althans. Ik werd ervoor uit Ameri ka gehaald en het eerste concert was een doorslaand succes. Maar de lucht blijft niet altijd blauw. Alle musici, alle kunstenaars zijn rui eenmaal emotione le mensen. Er is geen alternatief: je bent enorm goed of volkomen waarde loos. En na die eerste successen begint de twijfel in je eigen kunnen onvermij delijk een deel van je leven te worden. uncle charley ling over de Stabrechtse heide, vanaf het station Heeze. Vorig jaar hebben 57.700 reizigers van die gelegenheid gebruik gemaakt en sinds in 1959 de eerste duintocht werd gepresenteerd heeft de N.S., een kleine driehonderd duizend speciale wandelkaarten ver kocht. Ook de Veluwe en omgeving zijn uiteraard in dit arrangement opge nomen, waaronder de bostrajecten Hulshorst-Nunspeet, Lunteren, Wolf- heze-Westerbouwing, Veluwezoom en Leuvenum. Vanuit Assen wordt alleen maar ge fietst. Daarbij maakt men dankbaar ge bruik van de stichtingspaden, die ook de vierdaagserijders krijgen toegewe zen. Een aardige attractie voor de wiel rijders is, dat zij in de storingsvrije (voor motorrijtuigen verboden) zone» worden toegelaten, waar een dozijn ge weldige radio-telescopen de hemel af tast. In dit domein van de stilte zijn zij zich hun bevoorrechte positie terdege bewust. (rij zult niet begeren in Laurens Zondagmorgen 3 juni om half elf wordt in de Sint Laurenskerk de laatste dienst door jonge mensen gehouden van dit seizoen. Rond het onderwerp „Gij zult niet begeren....is een spel opgebouwd door Ad Booijen en de commissie voor deze diensten. Het spel doet denken aan Monopoly: er is tenslotte één winnaar, die het geld, alle straten, alle hotels en alle huizen bezit! Daarop is immers het streven van alle spelers in dit bikkelharde spel gericht. Van de hoogtepunten uit de afgelopen tien diensten verschijnt - op verzoek van veel bezoekers een langspeelplaat met liedjes en teksten, vergezeld van een begeleidend boekje. Intekening op deze plaat is na de dienst mogelijk en ook tijdens de koffie op „de Heuvel". De diensten zijn niet alleen vóór jonge mensen bedoeld: ook ouderen zijn welkom. Het gaat echter om een type dienst waarvan jonge mensen - in dit geval de commissie zeggen: zo zouden wii het graag zien. De vele honderden bezoekers stem»" - *-'w - enswvze -V hun aantal vermeerdert op waardering voor eikaars prestatie. Kijk, als je op een avond voelt, dat het gaat, zodra je in je rug voelt, dat het klikt, met het publiek en je orkest, dan ben je zo'n avond intens gelukkig. Natuurlijk ben je goed fout, als je denkt dat je er op zo'n ogenblik bent. Je gaat, hoe volwassener je wordt, relativeren. Er is een sterke relatie tussen je werk en je leven. Langzamer hand begin ik te beseffen, dat je niet altijd met jezelf kunt leven. Natuurlijk, ieder kunstenaar is van nature op zichzelf gericht. Je leert je twijfels verwerken. Ideaal is, als je een klank bord hebt voor je eigen onzekerheid. Operahuis Edo de Waart groot deel te danken aan mijn jeugd, in het bijzonder aan mijn vader en moe der. Wat die mensen voor mij hebben gedaan, wat zij voor mijn toekomst als musicus hebben willen opofferen, be paalt nu, meer nog dan ooit tevoren, mijn leven. Zij hebben me geleerd te vechten, omdat hun niets te veel was om mij omhoog te brengen. Op mijn achtste jaar stond vast dat ik in de muziek moest. Thuis hadden we het arm, erg arm, mag ik wel zeggen. Mijn vader, die zelf musicus had willen worden, moest met loden pijpen sjou wen. Zelf begon ik met de piano, maar toen ik twaalf jaar oud was, werd het de hobo. Het instrument kon niet worden betaald. Ik mocht voor een vol jaar zonder verdere kosten het instru ment gebruiken. Ik kreeg zelfs een heel jaar gratis les van Cees v.d. Kraan, tegenwoordig solohoboi'st van het con certgebouworkest. Mijn vader wilde zelf nog de muziek in. Op zijn acht tiende jaar wilde hij violist worden. Maar dat gaat nu eenmaal niet, omdat je vingers dan te stijf zijn. Hij nam zanglessen en kwam tenslotte bij het koor van de Nederlandse Opera te recht. Misschien dank ik juist daaraan nog mijn grote droom, eens in Bayreuth, op het Wagneriaanse vlak te mogen werken met de beste zangers van de wereld en dat enorme orkest in de bak. Maar vooral mijn moeder zal ik altijd dankbaar blijven voor de manier, waar op zij, in de moeilijkste jaren van mijn leven, keihard uit werken ging om mijn studie te bekostigen. Het zal niemand verbazen, dat juist al die opofferingen van mijn ouders mij hebben geleerd te vechten voor erkenning. Klankbord In Rotterdam begin ik dus opnieuw, misschien wel aan de belangrijkste periode uit mijn muzikale leven. Mijn ambities? Mijn idealen? Het zal niet makkelijk worden, omdat ik nu een maal niet gauw tevreden ben. Mijn enige hoop is eigenlijk, dat ik over zo'n jaar of veertig terug kan kijken op een loopbaan als dirigent, dat ik dan eerlijk in de spiegel durf te kijken en mezelf kan zeggen, soms wat te hebben be reikt. Gelukkig krijg ik de laatste jaren steeds meer het gevoel, dat ik groei. Als dirigent werk je met kunstenaars, die zelf emotioneel en intui'tief reage ren. Als dirigent streef je naar een eenheid in je orkest, die alleen functio neert, als je gezamenlijk werken stoelt Hoe stel ik mij mijn toekomst voor? Kijk, ik heb door mijn jeugd een andere levensinstelling dan bijvoor beeld Herbert von Karajan, een kunste naar van uitzonderlijk formaat.»Ik heb geen behoefte aan hoogdravend ge drag, dat op blinde verering is gestoeld. Om mijn hoofd past geen aureool. Maar vergis u niet Von Karajan is geen man die zichzelf overschat. Hij is een uitstekend muzikant, alleen kun je vaak slachtoffer worden van bepaalde dingen in je eigen karakter, als pers en publiek je op een zo hoog voetstuk Ik zou ons orkest willen uitbouwen voor het meest uiteenlopende werk. Met het blazersensemble hebben we in het recente verleden al een kleine revolutie teweeggebracht. Dit kan op ieder gebied van het muzikale repertoi re. Voor muziek wordt een vaste kem van publiek gecreëerd. Muziek, in wel ke vorm dan ook, heeft een functie voor ieder mens. Goed, mijn vage droom is natuurlijk een Operahuis. Dat is voor niemand een geheim. Maar ik heb geduld, want misschien heb ik er zo'n veertig jaar voor nodig. Voorlopig sta ik met beide voeten op Rotterdamse grond. Van nu af sta ik voor de volle honderd procent achter het Philharmonisch. Voorlopig heb ik nu dus voor zes jaar getekend. Ik hoop, dat er nog een contract voor de volgende zes jaar achteraankomt. Dan wordt het tijd voor een nieuwe In deze tijd moet ik nog zo'n vijf weken per jaar als gastdirigent optre den. Je moet, als jong musicus, je horizon verruimen. Maar eerlijk ge zegd, haat ik al dat reizen. Ik ben nu eenmaal een uit de klei getrokken Hollander. Als ik te lang uit ons land weg ben, krijg ik eenvoudig heimwee. Ik hoor in Nederland thuis. Een stille wens blijft, omdat een goed dirigent niet vast mag roesten, over zo'n jaar of drie een tweede honk er bij te krijgen: een orkest in het buiten land. Veel nieuws kan ik er nauwelijks aan toevoegen: er ligt een nieuwe wereld voor me open. Met inzet van al mijn krachten zal ik er voor vechten het Philharmonisch en de Rotterdamse Doelen, samen met mijn musici, een volwaardige plaats te bezorgen in de internationale muziekwereld. Mijn jeugd ten spijt, of misschien juist, omdat ik nog jong ben en bepaalde idealen wil verwezenlijken". Zie ook volgende pagina De sopraan Marie-Cecilc Moerdijk werkt mee aan een voorjaarsconcert dat het Open Hofkoor donderdag 24 mei (20 uurgeeft in de Open Hofkerk aan de Sliedrechtstraat in Rotterdam- Pendrecht. Zij zingt niet alleen met het koor, doch ook voor en met de aanwe zigen Nederlandse en andere volkslie deren.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1