Carrière van een muziek-meteoriet Feyenoord-zege had groter moeten zijn Met; Woorden 6.50 DE NIEUWE HEER VAN HET PHILHARMONISCH BALLONFEEST IN KRALINGSE BOS Trim op de fiets Internationaal festival van showkorpsen in Gorinchem DAMESKAPSELS TEGEN AANTREKKELIJKE PRIJZEN EN VAKKUNDIGE BEDIENING. O.,, pracht.,. N ATUURPERM ANENT 14.50 9.50 ,5.75 DAMES- EN HEREN KAPSALON èu A. DEN HOLLANDER IGOVORITELI - JUGOSLOVENSKI DE HAVENLOODS, DINSDAG 22 MEI 1973 Als je 31 jaar bent, een contract van zes jaar in je zak hebt om straks in september de functie te gaan bekleden van dirigent-artistiekleider van een orkest, dat thans als tweede genoemd(niet gehonoreerd) wordt in ons land („Het Concertgebouworkest met zijn eerbiedwaardige traditie, met vooral een Mengel berg in z'n geschiedenis, om dit te willen evenaren is gewoon een illusie, aldus Edo de Waart); je daarnaast bij je paperassen ook nog een exclusief contract hebt met Philips voor het maken van grammofoonplaten, je leidt een in korte tijd gerenommeerd blazers-ensemble, en hebt tenslotte ook nog een reeks van gastdirecties in je agenda staan,- dan mag men toch wel spreken van een pijlsnelle carrière. Zo iemand is Edo de Waart, met wie we dezer dagen een telefonisch interview hadden. Zijn - financieel moeizame - studie maakte hij op de conservatoriumafde ling van het Amsterdamse muziekly- ceum met Haakon Stotijn als leraar voor hobo. Maar al vroeg reikten zijn ambities verder dan een orkestlesse naar. De Waart ging daarnaast namelijk al snel directjelessen volgen bij Jaap Spaanderman. Na de studie werd hij aangesteld als hoboïst bij het Concert gebouworkest. Zodra de gelegenheid zich voordeed, ging hij een zomercur sus van 6 weken voor jonge dirigenten volgen bij de N.O.S., waarop hij de ambitieuze stap maakte naar Amerika, om er deel te nemen aan de Dimitri Mitropoulos-competitie voor dirigen ten, waar hij een eerste prijs vandaan sleepte: een jaar assistent van Leonard Bernstein bij het New York Philharmo- Zeer eervol moet hij daarna zijn eerste vaste aanstelling gevonden hebben, n.l. Bernard Haitink te assisteren bij het Concertgebouw (1966-67). Sinds 1967 heeft hij echter deze functie ingeruild voor het dirigentschap in Rotterdam, eerst naast Decker, later naast Four- net. Deze verbintenis zou juist dit jaar verbroken worden, ware het niet, dat men hem het totale leiderschap van het Rotterdams Philharmonisch toe vertrouwde. Goede plaals üc perschef van Philips, Rob Bouma, verheugt zich er over thans de beschik king te hebben over twee belangrijke orkesten in de twee beste zalen van ons land. Over dat laatste valt moeilijk te twisten, maar bent u het ook met het eerste eens, vroegen we Edo de Waart. „Dat we het Residentie-orkest, vroeger altijd als tweede beschouwd, zijn voor bijgestreefd, komt gewoon doordat zij pech hebben gehad met zalen en diri genten. Ze rommelen maar wat aan met dan deze en dan die, terwijl een orkest gewoon een vaste lijn nodig heeft. Ik vind dat heel gevaarlijk. Wel is duidelijk zo je al vergelijkingen kunt maken en zonder chauvinistisch te zijn dat het Rotterdamse orkest op het ogenblik zelfs in Europa een belangrijke plaats bezet. Het heeft een groot potentieel doordat het sterk verjongd is, waarnaast een goede oude kern". Wat is de opeenvolging van dirigenten, waarin men Flipse kan zien als de grondlegger, Decker als de „krikker" en Foumet als verfijner, zodat u min of meer in een opgeschud bed komt, wat is nu uw gerichte doel met dit orkest Vooreerst heb ik vanaf 1967 dat bed zelf helpen opschudden naast de onbe twistbare diensten van Fournet. Bo vendien zijn de moeilijkheden die er geweest zijn, o.a. die van de afvloeiing, vooral op mijn hoofd terechtgekomen, niet op dat van Fournet. Tegelijk is juist daardoor een band ontstaan tus sen mij en de orkestleden, waar ik zeer veel aan hecht. Maar verder zal er gewerkt moeten worden, zolang we nog geen Berliner Philharmoniker zijn; een orkest, uniek in de wereld, want dat heeft letterlijk alles in de superla tief. Tot zolang mogen we niet blijven staan waar we zitten". (Desondanks vindt De Waart von Kara- jan niet - als Willem van Otterloo en vele anderen - de beste dirigent van de wereld. Zijn ideaal ontleent hij ook niet aan n één dirigent, maar aan de combinatie van meerderen. Hij wil trouwens vóór alles zichzelf zijn); Muzikaal credo Iedere musicus, en toch zeker elke dirigent, heeft zo zijn „muzikaal cre do", iets wat hem duidelijk voor ogen staat en waar liij bewust op afstevent. „Moeilijke vraag, althans om te om schrijven met een paar woorden. Je zou er een pocket over kunnen vol schrijven. (Enig gegrinnik). Maar om toch iets te noemen: een grote veelzij digheid, grote eerlijkheid aan de parti tuur; zeer belangrijk is ook de werk sfeer waarin alles gebeurt. Verder dien je te bedenken, dat we een verouderd instituut zijn, gewoon omdat er nau welijks nog symfonisch werk gescha pen wordt. Tussendoor neem je toch wat nieuws mee, omdat je anders dicht slibt, verzandt. Maar ik heb van eigen fouten geleerd, dat je dit met mate moet doen, omdat je mensen, die „uit" zijn niet van alles kunt opdrin gen, wat ze niet lusten. Maar ik vind het ook een voortdurende uitdaging de grote symfonische werken zo goed mogelijk te spelen. Zo is Beethoven een enorme uitdaging. Het initiatief Deze keer een honingraat, vol zoet venijn. Rondom de genummerde vak jes moeten woorden van vier letters worden ingevuld. De eerste letter van de eerste acht woorden komt precies boven het nummer, maar alle andere woorden beginnen op willekeurige plaatsen. Wel draaien ze allemaal in dezelfde richting rond de nummers: de wijzers van de klok. Bij naar rechts, de namen van zeven bloe men. Alleen zeven namen moeten, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden naar Met Andere Woorden, Postbus 5204, te Rotterdam, Uiterlijk dinsdagmorgen 29 mei moet de briefkaart binnen zijn, wil men meedingen naar de drie tien tjes die voor goede oplossers worden uitgeloofd. Oplossing en prijswinnaars in ons blad van donderdag 31 mei. Opgave: 1. gewicht; 2. ladder; 3. diploma; 4. erkentelijkheid; 5. Peruaanse titel; 6. stad in N.-Afrika; 7. kleurstof; 8. ondeskundige; 9. inwendig orgaan; 10. legende; 11. hemellichaam; 12. uniek; 13. voertuig of vaartuig; 14. Indon. eiland; 15. zoogdier; 16. zoogdier; 17. kader; 18. treffend; 19. onwel; 20. vertrekken; 21 muziekstuk; 22 titel, 23 oorlogsgod; 24 zeer dom; 25 hande ling; 26 opdracht; 27 Spaanse rivier; 28. over tijd; 29. begin; 30. ongevuld; 31. organisatie; 32. hoofddeksel; 33. muur; 34. soort handschoen; 35. knijp werktuig; 36. haaTstrik; 37. hechtpen; 38. zin, trek; 39. zandheuvel; 40. geestdrift; 41. Ned. rivier; 42. metsel specie; 43. rooftocht; 44. teken; 45. vlug; 46. lichaamsdeel; 47. dapper mens; 48. voor 50 procent; 49. model, 50. dikwijls; 51. bloedvat; 52. inke ping; 53. wig, spie; 54. zwemsprong; 55. vrucht; 56. made; 57. gebogen; 58. rustig; 59. zangstuk; 60. soort koe; 61. brommerig mens; 62. fris; 63. teug; 64. speer; 65. vogel; 66. eiland in Middell. Zee; 67. Westindisch eiland; 68. kerk vorst; 69. visbak; 70. vogelverblijf; 71. kleur; 72. grote plaats; 73. gerstenat; 74. tijdperk; 75. vreemd; 76. verbin ding; li. geschenk; 78. telwoord; 79. muziekinstrument; 80. buigzaam; 81. deel van boom; 82. les; 83. breiterm; 84. Europeaan; 85. stuk chocolade; 86. opening; 87. kledingstuk; 88. proef; 89. tijdperk; 90. pers. v.n.woord; 91. soort spot; 92. sier; 93. stip; 94. tobbe; 95. slim; 96. roeiboot. RUSSISCHE FILMS IN T VENSTER In het theater 't Venster in Rotterdam wordt van donderdag 24 tot en met dinsdag 29 mei een Russische film- week gehouden. Donderdag t/m zater dag (19.30 en 21.45 uur) Koning Lear, zondag t/m dinsdag (19 uur) de zes uur durende versie van Oorlog en Vrede, donderdagnacht (00.15 uur) De witte vogel met de zwarte vlek, vrijdag nacht (00.15 uur) Oom Wanja en zaterdagnacht (00.15 uur) De witte zon van de woestijn. Topfiguren op internationaal gaslucht- vaartgebied zullen op zaterdag 9 juni te Rotterdam deelnemen aan de 29-ste Internationale Holland Ballon Wed strijd. Dit unieke gebeuren wordt geor ganiseerd door de Stichting Weten schappelijke en Sportieve Organisatie van de Internationale Ballonvaart op verzoek van de 100-jarige Holland— Amerika—Lijn. Niet minder dan elf grote wedstrijdbal lons zullen aan de start, verschijnen op het grote grasgazon tussen het Kraling- se Bos en de Kralingse Plas. Daar zal voor één dag. een echte ballonhaven worden ingericht, waar grote geruislo ze luchtkastelen zullen worden gemon teerd. Dit internationale luchtvaart evenement, dat de HAL als feest voor om na lange onderbreking weer zo'n Beethoven-cyclus te brengen, is dan ook van mij afkomstig. Hij is een van de moeilijkste componisten, waarbij de wisselende stemmingen en expressies telkens even voor zoet zijn, om ze te leiden. Toen ik 16 was, zag ik Beetho ven niet hangen; nu ben ik er bezeten van. Om te slagen moet je er helemaal achter staan, waarbij het zelfvertrou wen en de band met je orkest centraal staan. Dan durf je pas en gaat het ook. En mijn persoonlijke doorbraak naar Beethoven heeft plaats gehad met het dirigeren van „Fidelio" bij het afscheid van Gré Brouwenstijn. Dat was voor mij een enorme ontdekking. En na dat succes durfde ik pas door te breken naar de symfonieën". U had destijds plannen om uw gezichts veld te verbreden en ervaring op te doen met de opera. Door deze aanstel ling gaat dat natuurlijk de mist in? „Niet helemaal, want ik heb op dit moment nogal wat aanbiedingen lig gen, er zelfs moeten afzeggen. In de toekomst wil ik er toch een tweetal per jaar doen, want de opera heeft voor mij naast Rotterdam een grote prioriteit. Ik denk dan vooral aan Wagner, Verdi, Puccini, Strawinsky en vele anderen. Er liggen dus nog heel wat plannen. Je moet trouwens nooit het idee hebben, dat je het nu wel allemaal „hebt", want dan houd ik er mee op". Blijft u in de toekomst ook gastdirec ties doen, zoals u nu regelmatig o.a. in Londen circuleert, bij de vier grote orkesten en doet u dat graag? „Graag niet, want ik behoor tot het type van de vaste dirigent. Ik werk nu eenmaal het beste en het liefste met mensen die ik goed ken en die mij kennen (de herder met zijn kudde). Je kunt dan iets opbouwen wat blijvend is. Maar voorlopig staat er nog heel wat op het programma: in Engeland, een paar maal Amerika enz. Teveel om zo te blijven doorgaan". Speeldiscipline „Ja, het komt op een gelukkig mo ment, dafik behoefte had te consoli deren en aan bepaalde ideeën gestalte te geven. Maar ik ben vooral gelukkig, dat het juist dit orkest is, dat ik hoog aansla, waar ik met allemaal prettige Edo de Waart mensen werk (vijanden heb ik met, wel vrienden). We hebben .een goed blaas- orkest; de strijkers zijn op aanmerke lijk hoger niveau gekomen. En dit maakt het weer mogelijk - wat ik zeer, belangrijk vind -, dat we goede solis ten en vooral goede gastdirigenten kunnen aantrekken. Het is Trouwens voor een orkest een verschrikking al tijd tegen hetzelfde gezicht te moeten aankijken, terwijl goede dirigenten sti mulerend werken". Tenslotte een laatste vraag. Dat betreft dan uw leeftijd in verband met het noodzakelijke gezag. Van Haitink her inner ik me een opmerking daaom- trent:- „ik maak er geen probleem van, en dan i s het er ook niet". „Dat ligt bij mij niet anders: gezag is er of is er niet. Maar ook een goéd orkestmusicus heeft op zijn terrein gezag, dat ik graag respecteer. We praten dan ook over allerlei dingen, over het hoe en wat. Maar er moet speeldiscipline zijn, want we zijn er allemaal maar voor één zaak: zo goed mogelijk muziek te maken. Datzelfde geldt ook voor een voetbal-elftal. Het individu moet tenslotte verdwijnen in het ensemble omwille van de eenheid, echter zonder zichzelf te verliezen. Dat is het ideaal". Dat naar eigen gevoel met wisselende cijfers. Maar die zelf kritiek is van onschatbare waarde in combinatie met zoveel talent. Je loopt dan ook niet het gevaar naast je schoenen te gaan lopen. Rotterdam mag blij zijn zo'n dirigent in zijn midden te hebben. Piet van Bree. Door de Nederlandse Sport Federatie is zaterdag 26 mei 1973 gekozen als Nationale Trimdag. In het kader van deze aktiviteiten heeft Fietsclub „De Maasstad" een rijwieltoertocht uitge zet van ongeveer 30 km, die onder meer langs de Rottemeren voert. Ieder een wordt uitgenodigd om op deze dag de stad te ontvluchten' en eens op de fiets een paar uurtjes van de natuur en frisse lucht te genieten. Van 10 tot 12 uur is er gelegenheid om te starten bij café Plasbos, Terbregseweg 258, Rot terdam. Deelnemerskaarten ad f.1,00 zijn aldaar verkrijgbaar. Na het vol brengen van de rit zal aan de deelne mers de trimspeld worden uitgereikt. Roem is als een mooie vrouw die elke dag van minnaar verandert. Dat schoot me zaterdagavond in gedachten bij de strijd tussen PSV en Feyenoord in een overigens redelijk bezet stadion. In deze laatste ontmoeting van een voor beide clubs teleurstellend seizoen kon vastgesteld worden, dat van de beide partners, eens tot de room van het vaderlands voetbal behorend, weinig is overgebleven. Dat betreft dan vooral de ploeg uit de Lichtstad. De enige uitzondering in de ploeg van zaterdag waren Schmidt Hansen, Pleun Strik en Jan van Beveren. De rest bleef zeer onder de maat. verdient vermelding, daarvoor en daar na vlogen de ballen dan ook doelloos over Treytels schuur. Trouwens, vlak Bij Feyenoord was het ook lang niet alles botertje tot de boom, als mogen er complimenten losgelaten worden voor het solospel van Wim van Hane- gem. die op eminente manier zijn trucjesdoos opende als eens Pandora de hare. Hij deed prachtige dingen, zo rustig en professoraal, dat de bijval der massa verdiend was. Daar waren trou wens meer aardige aanknopingspunten in het team, doch zowel Lex Schoen maker als Theo de Jong, veel te statisch helaas, en Peter Ressel, (veel vaart, veel vlijt, maar voor open doel vrijwel volledig de kluts kwijt) vielen opnieuw buiten de orde voor een gerenommeerd elftal als Feyenoord. TWEE TREFFERS Dit alles was aan- en inleiding voor een kort verslag van dit avondlijk gebeu ren, waarin Kristensen opnieuw frivool en vaardig van leer trok en Schoenma ker althans veel vergoedde door de twee door hem gescoorde doelpunten. Een hoekschop in de 5e min voortge komen. uit een afweerslag van Van Beveren, bracht Haagse Lex in schiet positie (1-0). Hij gaf er even later een soort reprise van door de stand op 2-0 te bepalen uit een Rotterdams over wicht waartegen het matig opererend PSV weinig kon klaarstomen. Slechts één schot met goede richting, afkom stig van de voet van Mulders van PSV de misser van Schneider in de 32ste. min. ook niet weg; na een fameuze anticipatie met Kristensen faalde hij vlak voor Van Beveren. Na de rust liet ook Feyenoord het afweten. Een verdiend derde doelpunt ging Feyenoords neus voorbij, omdat na een kwartier Kristensen fraai vak werk niet kon bekronen toen hij vrij wel in het PSV-doel was aangekomen. En dat Ressel tegen het einde rap naar het doel van Van Beveren holde en de rooilijn ver buiten de palen zocht onthield de Feyenoorders eveneens een voltreffer. de burgerij aanbiedt en waartoe dus de toegang vrij is, belooft een kleurig schouwspel te worden, waartoe de volgende balloncommandanten zijn uitgenodigd: België: Albert van den Bemden; Duitsland: A. Eckert - H. Hassold - W. Haueisen - B. Kemper E. Weber; Engeland: Anthony Smith: Frankrijk: Graaf André de Saint Sau- veur; Japan: H. Isogai; Nederland: Nini en Jan Boesman, Ben Steenman en Frans Verbunt; U.S.A.: Ed Yost en Zwitserland: Fred Dolder. Een legertje van ruim honderd man grondpersoneel zal zich bezig liouden met de vele uren durende voorberei dingen voor de start. Grote 25-tons tankwagens zullen af- en aanrijden om de tien miljoen liter waterstofgas aan te voeren, nodig voor het vullen van de elfs aerostaten en twinïig weerkunde ballons.. Waterstofgas wordt gebruikt, omdat het de lichtste gassoort ter wereld is en omdat het niet giftig is, zoals aardgas en kolengas. Vele technici zullen het vulgas binnen enkele uren onder een druk van tweehonderd atmosfeer in de historische luchtvaartuigen persen. De ballonnen worden verankerd aan ruim 600 zandzakken en 12.000 kg. ballast- zand. Het gaat er in deze wedstrijden om, wie van de piloten de grootste afstand, hemelsbreed gemeten, weet af te leggen. Deze luchtrace is dus enigs zins te vergelijke met de wereldbe roemde vooroorlogse lange afstands race on de Coupe Gordon Bennett. De wedstrijd, die te Rotterdam wordt gehouden, maakt het de piloten extra moeilijk,, daar de vaartijd wordt be perkt. Als de piloot een noodlanding in het water maakt wordt hij gediskwa lificeerd. Bovendien is hij verplicht met het complete luchtvaartuig en volledige bemanning te landen. Het afkappen van de gondel (zoals dat soms in prestatie-vaarten wordt ge daan) of het overboord springen van bemanningsleden is dus verboden. Ook tussenlandingen en een verblijf van meer dan vijftien minuten in de boom toppen bezorgen de aëronauten straf- punten. „Het dak" op tv Op maandagavond 28 mei zendt de KRO-televisie in de serie „Vittorio de Sica, akteur en regisseur" de in 1955 gemaakte film „Het dak" (II Tetto) uit. Deze film, die werd geregisseerd door Vittorio de Sica, behandelt het probleem van een jong echtpaar, Luisa (Gabriella Pallotta) en haar man Natale (Giorgio Listuizzi). Het paar gaat in wonen bij de ouders van de man, maar kijkt langzamerhand reikhalzend uit naar een eigen woning, omdat er teveel mensen bij elkaar wonen en allerlei geprikkelde toestanden ontstaan. Als de vtouw in verwachting raakt besluit de man tezamen met een paar vrienden een eigen huis te gaan bou wen, hoewel dat eigenlijk verboden is. Staat eenmaal echter het dak van het huis, dan kan niemand hen meer ver hinderen, het huis af te maken en er te gaan wonen. Vandaar dat er een span nende race tegen de tijd en de ingrepen van de overheid ontstaan, om het dak zo snel mogelijk op het huis te hebben. De film „Het dak" werd in 1956 op het filmvestival van Cannes onderschei- Vijftien internationale vermaarde marching bands en showkorpsen gaan drie dagen lang in Gorinchem voor een vredelievend alternatief van de taptoe Delft zorgen. Vele honderden muzi kanten en majorettes uit Nederland, Amerika, België, Denemarken en West-Duitsland zullen in het hart van deze middeleeuwse vestingstad op 27, 28 en 29 juni een kleurrijk en muzi kaal scherp geselecteerd spektakel brengen. Het is het tweede Internatio nale Muziekfestival, dat op deze wijze in Gorinchem wordt gebracht. Het is de bedoeling van de organiseren de Stichting van het festival in de (naar verwachting nabije) toekomst de rol over te nemen van de taptoe Delft, die door haar militaire karakter steeds meer onderwerp van discussie is gewor den. Men denkt de enorme publieke belangstelling, die voor het optreden van de zogeheten „bewegende" fanfa re- en showorkesten in Nederland be staat, een meer eigentijdse uitwerking Het internationale muziekfestival, dat in Gorinchem vorig jaarnogals experi ment werd georganiseerd, trok al eén overweldigende stroom toeschouwers uit alle provincies van ons land. Na deze bemoedigende ervaring is de Stichting Internationaal Muziekfestival Gorinchem dit jaar op breder basis te werk gegaan. De drie festivalavonden zullen met twee speciale evenementen worden op geluisterd. Op dinsdagavond 26 juni zal in de Gorcumse stadsschouwburg „De Nieuwe Doelen" een galaconcert worden gegeven door de All Student Band and Chorus uit de Verenigde Staten. Op donderdagmiddag 28" juni zal door de deelnemende groepen aan dit festi val een streetparade door de Gorin- chemse binnenstad worden gehouden. In de stad zelf zijn verschillende activi teiten ontplooid om de festivalgangers bezig te houden. Daaronder vallen onder meer georganiseerde boottoch ten naar slot Loevestein. WASSEN EN WATERGOLVEN BESTAANDE UIT: KNIPPEN. PERMANENTEN. CREME BAD. VERSTEVIGER EN WATERGOLVEN HOUDBAARHEID 3 MAANDEN. flUTE III III UIA1IC COMPLEET W iltu geen permanent, n«emtudan UI14LI1 IHIlil "TlHVC Bestaande uit wassen, knippen, mini vaque, crèmebad, versteviging en watergolven HOUDBAARHEID 2 MAANDEN. Dit is 'n natuurlijke golving in het haar. Deze kost slechts lak. iedere zi e dagen F. 7.25 NAARVENVEN U WORDT BEHANDELD DOOR VOLSLAGEN KAPSTERS LANG HAAR WASSEN, WATERGOLVEN - EN OPSTEKEN zonder versteviging en lak f g,. DIT IS OOK GESCHIKT VOOR HEREN DIE HALF- OF LANG HAAR DRAGEN. TEVENS ZIJN WIJ GESPECIALISEERD I IN HEREN- HAARWERKo.a.onderhoud ADVIES EN VERKOOP TEGEN CONCURRERENDE PRIJZEN. INLICHTINGEN OOK NA 18.00 UUR f OOK HEREN HAARVERVEN IN EEN APARTE AFDELING 1 Deze reklame is geldig t/m 30 juni MIDDELLANDPLEIN 28 A TEL.: 230120 I TE BEREIKEN MET DE LIJNEN 19-10

De Havenloods | 1973 | | pagina 3