Onder water metBaracuda wil publiek dienen Orkest Duiken naar materiaal op zeebodem yilartens „EEN GETRAINDE DUIKER LOOPT NAUWELIJKS PHILHARMONISCH BRENGT VEELZUDIG PROGRAMMA Henk Beenen heeft „Noordzee-bak" alles \im? mi babv Tocht door de schemering GEVAAR" s Q 98 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 MEI 1973 21-507 PILSNER Een paar duikers van Baracuda Baracuda opgeven bij de De duikvereniging Baracuda Hoogvliet bestaat ongeveer Vakmanschap is Meesterschap W u HOOGSTRAAT-ROTTERDAM n tinnetjes, flessen en in pijpjes Het Rotterdams Philharmonisch Orkest publiceert vandaag de volledi ge concertprogramma's voor het komende seizoen. Een seizoen, dat een nieuwe periode inluidt in de geschiedenis van het orkest. Jean Fournet heeft de leiding van het orkest overgedragen aan Edo de Waart, die overigens al sinds 1967 aan het orkest is verbonden aanvankelijk naast Franz-Paul Decker en sinds 1968 naast Jean Fournet. De periode-Fournet is er een geweest van artistieke groei. Edo de Waart krijgt het orkest nu in handen onder optimale omstandigheden. Het R.Ph.O. heeft zich zowel binnen onze grenzen als internationaal een uitstekende reputatie verworven en staat op het punt zich een plaats op de platenmarkt te veroveren. Voor de werksfeer is het van groot belang dat het orkest met een vrijwel ongewijzigde bezetting het nieuwe seizoen ingaat. Het verloop van de afgelopen jaren lijkt tot staan te zijn gekomen. dus niet alleen meepraten, maar ook meebeslissen over alle zaken die het orkest en de individuele orkestleden betreffen. De stichtingsraad kan zich bovendien laten bijstaan door advies commissies die zij zelf in het leven roept. Een daarvan is b.v. een artistie ke commissie, waarin de orkestleden sterk vertegenwoordigd zijn en die met Edo de Waart en artistiek adviseur gaan storten, vergist zich. ,,Het heeft geen zin de mensen onnodig te choqueren", zegt hij zelf. „Wij hebben een groot, trouw publiek en onze voornaamste zorg is dat te behouden. Natuurlijk moet de nieuwe muziek aan bod komen, maar we winnen er niets mee om mensen die daaraan geen behoefte hebben met agressieve klan ken de zaal uit te jagen. Dat heeft met Binnen de organisatie van het orkest heeft zich onlangs een aantal struktu- rele vernieuwingen voltrokken. Het vernieuwde stichtingsbestuur heeft zichzelf een minder op de voorgrond tredende rol toebedeeld en bepaalt zich als een raad van commissarissen tot het uitstippelen van grote beleids lijnen, terwijl de dagelijkse leiding van het orkest in handen is gekomen van een ondernemingsraad met zeer vér strekkende bevoegdheden. Deze stich tingsraad, bestaande uit vier orkestle den en directeur drs. J. Oosterlee als voorzitter, is anders dan de vroegere orkestcommissie een „orgaan van me dezeggenschap, overleg, advies en com municatie binnen de stichting" en mag Jeugdig élan Wie gedacht had dat Edo de Waart met jeugdig élan het Rotterdamse muziek leven en de niet-populaire hedendaagse muziek met geweld over de hoofden van de argeloze concertbezoekers zou Omdat abonnementen de ruggegraat van het verkoopsysteem vormen en er nu eenmaal verschillende publieken bestaan, heeft het R.Ph.O. er naar gestreefd de diverse series duidelijker een eigen gezicht te geven. Zo kan iemand die een bepaalde serie kiest, er zeker van zijn een bepaald soort mu- ziqk te horen, of liever niet te horen. Wie beslist niet van hedendaagse mu ziek houdt, kiest de dinsdag/woensdag serie. Wie liever wel wat moderners heeft, maar met mate, heeft de keuze uit vrijdag, twee donderdag- en eei zondagmiddagserie. We avontuurlijk i: ingesteld, kan op een andere reeks donderdagavonden terecht. En tenslot te blijven dan de nachtelijke knaakcon certen in de hal van de Doelen gehand haafd waar de allernieuwste muziek in ruime mate aan bod komt. Een prak tische opzet, die niemand meer onder valse voorwendsels de concertzaal in lokt, maar wel een zo breed mogelijk geschakeerd publiek bereikt. ♦De Kralingse Orkestvereniging geeft zaterdag een concert in de Rotterdam se Manege, Kralingseweg 120, Rotter dam. Uitgevoerd worden werken van Mendelssohn, Mozart en Andriessen. Dirigent is Paul Vugts. Fagottist Job Kroon is solist. Het confcert begint om 20.15 uur. De ski-diver die aan de oppervlakte blijft en dus alleen het gezicht onder water houdt loopt geen enkel risico, maar menigeen wil af en toe de diepte in. Een geroutineerd duiker haalt met snorkel een diepte van 25 meter, maar daaraan vooraf gaat een forse training. Druk Bij de afdaling treden drukverschillen op. Wie een meter of vier onder de oppervlakte is, voelt de druk qp de oren toenemen. Wie dieper gaat zonder op dit signaal te letten, loopt een goede kans dat het trommelvlies barst. Het koude water stroomt het oor binnen, de evenwichtsorganen raken in de war. De duiker die dit overkomt, raakt in paniek, weet niet meer wat boven en onder is. Na een paar minu ten zal bewusteloosheid intreden. Nu zal een gewone sportduiker zelden dieper dan 10 meter gaan, maar ook op die diepte bestaat het gevaar van fyet barsten van het trommelvlies, een gevaar dat met een eenvoudige tech niek voorkomen kan worden. Na een afdaling van een paar meter „klaart" de duiker de oren. „Decompresseren" heet het ook wel. Het komt simpel hierop neer dat men na een paar meter in de neus knijpt en wat lucht perst in de buis van Eustachius, het verbin dingsstuk tussen mondholte en oren. De druk binnenin het oor wordt dan gelijk aan die aan de andere kant van het trommelvlies. Een tweede techniek die de snorkel duiker moet beheersen is het leegbla- zen van het masker. Bij de training Een zondagmorgen in Zeeldnd. Vanaf de dijk bij het plaatsje Dreischor op Schouwen Duiveland lijkt de Grevelingen koud. Een frisse bries veegt kleine koppen op het water. Onderaan de dijk, bij het gemaal van Dreischor, staan twintig auto's. Mensen wriemelen rond de wagens. Duur uitziende apparatuur en ouikpakken komen te voorschijn. Duikers van verschillende nationaliteit - veel Duitsers - vinden elkaar hier. Dreischor is een geliefde duikplaats. Present zijn ook een stel Rotterdammers: leden van de afdeling Hoogvliet van duikvereniging Baracuda. hebben zich een week of vijf over mij ont fermd. Vijf woensdagavonden hebben ze me een stoomcursus duiken gege- Als het moment daar is dat ik mijn doop zal ondergaan, is er niets meer dat me aan stoom doet denken. Ter wijl een van de Baracuda's me in een geleend pak helpt, zie ik de ene Duit ser na de andere terug klauteren naar z'n auto op de dijk. Van het „Deutschland über alles" is weinig over. Rode koppen met klapperende kaken steken af bij de zwarte rubber- pakken. Veel tijd om te piekeren is er niet. Om me heen werken duikers zich verbluf fend vlot in hun pakken. Over de zwembroek gaat een strakke rubber broek en daarop een dito jak. Rubber schoenen, een rubber muts gaan vlot aan. Mijn helper hijst een zuurstoffles op m'n rug. Vier kilo lood hangt om het middel. Nog een stuk of vijf uitrustingsstukken volgen. Dan ben ik van geen andere duiker te onderschei den. Gelijkheid en broederschap in de duiksport. We zijn moeilijk van elkaar te onderscheiden. Het leidt tot vragen als: ben jij dat Jan? Na een moeizame klauterpartij over de dijk is het voor mij zover. Gerard, de kleine gespierde Baracuda zal me bege leiden. We staan tot de knieën in het water. Hij wijst me waar we onder zullen gaan en demonstreert hoe je het best loopt over de bazalt-glooiiing. Dan knikt hij. De zuurstofapparaten zitten in onze mond. We gaan. IJselijk koud is mijn eerste gedachte als we naast elkaar voortglijden. Dan realiseer ik me dat het mooi is onder water. We zijn nog ondiep. Een bruin grijze schemering verlicht duizenden mosselen. Gerard maakt een hoekduik. Omdat we in de kou - die ik al vergeten ben - verbonden zijn dooi een meter koord, volg ik. De benen naar achteren, de romp naar beneden buigen en alsof je een vis bent glij je Eigenlijk begrijp ik dan pas wat dui kers tot hun enthousiasme brengt. Er ghat een andere wereld open. Stilte wordt alleen verstoord door de afge werkte perslucht die naar de opper vlakte blubbert. De wereld onder water is fascinerend. Minstens zo fas cinerend als de manier waarop je je voortbeweegt: moeiteloos. Je zweeft. Gerard gebaart me dat hij dieper wil. Ik beduid dat ik daarvoor even water uit m'n masker moet blazen. De riem Het leegblazen van het masker zit niet strak genoeg. Hij wacht. Ik trek m'n masker van onderen een kiertje van het gezicht. Door de neus blaas ik lucht uit en het masker is schoon. Dan gaan we verder, op naar de vijf meter diepte. Dat is niet diep. Terwijl we bij een constructie van stangen en balken zijn aangekomen, zie ik nog een meter of drie onder me ook iemand bezig bij de paal. Gerard gebaart en demonstreert hoe je jezelf in evenwicht kan houden. Ik heb iets te weinig lood om. De knieën om de paal geslagen en er is tijd om naar anemonen, zeesterren en en kele vis en een paar krabben te kijken. Gerard maakt een gebaar: hij knijpt wijsvinger en duim tegen elkaar alsof hij een lastig insekt doodknijpt. Het is de vraag: alles ok? Ik maak eenzelfde teken en we zakken nog een stuk in de wereld van de schemering. Twee tientjes De tijd is voorbij dat duiken een exclusieve sport was. In Nederland duiken naar schatting 5000 mensen bij een vereniging. Erg kostbaar is dat niet. Voor een of twee tientjes per maand is men lid van een duikclub. Geld speelt geen rol, conditie wel. Voor veilig duiken zijn kort gezegd drie dingen nodig: een grondige trai ning, een stabiele mentaliteit en een redelijke conditie. De beginnende dui ker krijgt de eerste training in het zwembad. Duikclub Baracuda traint iedere 'woensdagavond in zwembad Zuid. De eerste stap is de training in het snorkelen (ski-diving). Uitrusting voor het snorkelen: vinnen, duikbril, snor- kelpijp en een loodgordel. Het snorkel- duiken is niet gevaarlijk, als de duiker zich een aantal technieken heeft aange leerd. De ongelukken die gebeuren, zijn vaak aan onwetendheid te wijten. I><? standaarduitrusting van de duiker: rubberschoenen, pak, mes, snorkelpijp, veiligheidsvest, vinnen, persluchtflessen, luchtslangen mei mondstuk en wat kleiner spul: lamp, dieptemeter, drukmeter. ongeveer twee jaar. De club is een onder afdeling van de Haagse vereni ging Baracuda, de grootste duikvereniging in Nederland. Baracuda Hoogvliet heeft onge veer 90 leden, een aantal dat snel stijgt. Belangstellenden kunnen zich bondsinstruc- teur, de heer M. C. van Pelt, Beemd 53, Hoogvliet, tel. (010) 161661. Een indruk van de duikerswereld is ook op te doen bij Baracuda-duiker Henk Beenen, die in de Van Marum- straat 2 in Schiedam in zijn dierenwinkel een zelfingericht Noordzeeaquarium heeft staan. „Mijn grootste vijand is tijdgebrek", aldus Henk Beenen (49 jaar), eigenaar van „Tropica" in de Van Marumstraat 2 in Schiedam. „Komt u maar vroeg, dan heb ik nog wel even tijd". Praten met Henk Beenen is praten over aquaria en over het prachtige noordzee aquarium, dat sinds enige tijd in de winkel staat. „Ik geloof dat ik meer energie heb dan een ander". Henk Beenen is dan ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig met zijn zaak en zijn hobby's. Hij is bondskeurmeester van de Nederlandse Bond van Aquaria en Terraria NB AT. Hij houdt lezingen door heel het land en is bovendien nog actief en enthousiast lid van de Rotterdamse duikersvereniging Baracuda. Henk is en blijft Limburger al woont hij sinds 1957 in Schiedam. „Ik heb het geluk gehad tot m'n 23ste jaar te kunnen studeren. M'n vader werkte bij de Staatsmijnen. Ik kwam daarna bij de Gusto terecht. Ik werkte in Limburg en Zeeland als nacalculator en later als loonadministrateur. Toen het werk daar klaar was kwam ik bij de Gusto ih Schiedam. Tien jaar zat ik in de ondernemingsraad voor de beambten. Ze vonden het jammer dat ik weg ging. Maar ik had angst voor de mechanisatie, ik dacht ik pleit hem". Kweken In die tijd groeide ook z'n belangstelling voor alles wat met aquaria te maken heeft. „Bij de Gusto was een aquariumvereniging. De bak in de kantine trok m'n aandacht. Ik werd enthousiast en begon zelf ook met het kweken van vissen en waterplanten. Dat ging goed. Zo ontstond het plan om van m'n hobby m'n beroep te maken". De realisering van die plannen vergde enorm veel doorzettingsvermogen. Henk Beenen ging studeren. In recordtijd haalde hij 12 vakdiploma's, waaronder het middenstandsdiploma, een diploma voor het verkopen van hengelsportartikelen. een aquarium en terrarium-diploma. Ook vogels en pluimvee mag hij officieel verkopen. Henk Beenen kon een zaak beginnen. „Toen begon de ellende pas goed. 63 keer ging ik op pad om een zaak te krijgen. 63 keer stootte ik m'n neus. Het lukte niet. Tot ik hier terecht kwam". Voorlichting Beenen is een opgewekt mens. „Ik ga graag met mensen om, ik bekijk m'n klanten ook als mensen. Ik vind dat er meer goede voorlichting nodig is. M'n klanten moeten weten wat ze kopen en wat ze kunnen verwachten. Trots toont Henk zijn totaal verbouwde ?elfbedieningszaak. Alles deed hij zelf, in het weekend en in de, avonduren. Zo maakte hij in de kelder plaats voor 15 kooien waarin meer dan 40 soorten vogels rondfladderen. In de kelder zal binnenkort een speciale afdeling geopend worden voor onderwatersportartikelen. In de winkel staat ergens achteraf een foeimachine om de conditie op peil te houden. Drie keer per dag wordt er fors getraind. „Ik moet gewoon zorgen voor een goede conditie, dat is een eerste vereiste bij het duiken. Vroeger deed ik aan wielrennen, boksen en atletiek. Ik geloof dat ik daardoor een individualist geworden ben". Duiken In de vakanties trekt Henk Beenen er op uit met zijn zoon René. Samen duiken ze materiaal op voor de aquaria Samen genieten ze dan van de prachtige flora en fauna onder water. In Nederland duikt hij met de leden van Baracuda. Meestal duiken ze in Zeeland of op de Maasvlakte. Honderden dia's vertellen van zijn ervaringen. In de winkel is iets van die prachtige wereld terug te vinden in het noordzeeaquarium. H.S. gooit de instructeur het masker van de leerling ergens in het water. De leerling duikt erheen, zet het masker op en blaast het - nog steeds onder water - leeg. Ook deze techniek is snel onder de knie te krijgen. Het duiken met persluchtuitrusting is een stuk gecom pliceerder, maar ook dat is met een grondige training te beheersen. Start Instructeur bij Baracuda Hoogvliet is de heer M. C. van Pelt. Hij organiseer de in mei 1971 een dia-avond over duiken, de start van de afdeling Hoog vliet van de Haagse vereniging Baracu da. De afdeling die nu ongeveer 90 leden telt, van overal uit de Rijnmond, groeit langzaam uit naar een zelfstan dige vereniging. Op 3 september 1971 had Baracuda Hoogvliet de eerste trai ningen. Sportleraar Van Pelt startte zelf met duiken in de vijftiger jaren. Ook hij was gefascineerd door het zweven in een onbekende wereld. „Het is de enige sport waarbij het avontuur blijft bestaan", aldus Van Pelt. „Bij elke duik kom je in een andere wereld, maar andere risico's. Andere sporten hebben die afwisseling niet". Volgens Van Pelt zijn de gevaren nooit zo groot dat ze met een goede training niet te overwinnen zijn. „Het grootste gevaar is niet de wereld onder water. Ik ben zelf nog nooit een haai tegengeko men", zegt Van Pelt, „de grootste risico's Ipopt de duiker die niet ge traind is. Er wordt wel gezegd dat de autorit naar de duikplaats gevaarlijker is dan het duiken zelf". Theo Nyenhuis spaar nu geld uit Onze kollektie l.p.'s van f 3,98 is uitgebreid met meer dan 60 verschillende platen. Beslist de moeite waard om dit weekend even naar. ter Meulen te komen, want daar vindt u l.p.'s van Eddy Christiani, Joseph Schmidt en Robert Stolz. Verder nog dansmuziek, Englands top 12 en vele andere genresvoor nog géén vier gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze grote kollektie Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Zo'n handige viskoffer mag ge woon niet aan uw visattributen ontbreken als straks het vissei- zoen geopend wordt. Viskoffer van slagvast kunststof, dus licht in gewicht en roestvrij. Deze ideale koffer met open slaand deksel en 2 laden met totaal 13 vakjes voor kleine visattributen. Deze koffer koopt u nu voor nog géén zes gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping .jarterre deze viskoffer van slagvast kunststof (afm. 35 x of schrift, bes

De Havenloods | 1973 | | pagina 11