2> 3.98 Komt er kernenergie op de Maasvlakte? Vf t Heeft Nixon vuile handen? ^ble r-r *25 Internationale werkkampen voor gehandicapten Milieudefensie vraagt vrijwilligers: Kom helpen in 't DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 MEI 1973 spaar nu geld uil "Lovable"het merk beha, waarvan iedere vrouw weet dat de pasvorm en de kwaliteit per- fekt zijn. Lovable beha met voorsluiting in wit en zwart en in A-cup (70 t/m 80) en B-cup (70 t/m 85). Deze beha's koopt u nu voor nog géén drie gulden per stuk. de tel. of schrift, best. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dpze Lovable beha's, per stuk FUNKTIONEEL 69.95 39.95 ROTTERDAM L spaar nu geld uit Neem Nivea mee op vakantie en u komt terug met een prach tig gebruindé huid. Nivea sunoil of sunmilk in een grote flacon van 250 cc. voor nog géén vier gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Nivea sunoil of sunmilk, per tel, of schrift, best. VRAAG: Wat betekent: een sluitende gemeentegroting? ANTWOORD: De tering naar de rege ring zetten. Wat is V.V.P.? Nee, geen Vereniging Van Petdragers, maar gewoon - het ligt toch zo voor de hand - Volle Vazen Plan. In een pagina-grote adver tentie spreekt de Nederlandse Bloe misterij het volgende met ons af: „We gaan met z'n allen op zoek naar leegstaande vazen, potten, kannen, kruiken. We vinden ze op zolder, in de kelder, in het schuurtje (hoe weten ze het). Daar st^an ze dan vergeten en verguisd (of vergruisd). Een verpieter de Keulse pot. Een theeketeltje dat geen thee meer schenkt (als er dan maar water in kan). „O ja, we vinden ook nog een tonnetje waar een kamer plant in kan. Nee, nee, geen speelgoed in opbergen. Er móet een kamerplant in. In die oude troep moet u bloemen zetten, want straks draaien de bloemen door en komen ze op de mesthoop terecht. Dat kan en mag niet, want de Nederlandse bloemisterij die vorig jaar al een recordomzet bereikte (de winst was navenant) moet dit jaar nog meer winst maken. Dus een ferme bos om het VVP te doen slagen. P. Hintzen in „nieuw wereld nieuws", uitgave van Morele Herbewape ning: ,,Nog kortgeleden was Nixon de zelf verzekerde triomfator, verkozen met enorme meerderheid. Nu is hij bijna onontwarbaar verstrikt in het Water- gate-sehandaal. Wie daarover gnuift, vergist zich: dit schandaal is een klap voor ons allemaal. Niet zo lang geleden was Amerika het meest idealistische land ter wereld. De „doorsnee-Amerikaan" zag zijn rege ring als een Sint Joris die overal de Draak van het kwaad bestreed. Dit geloof is flink geschokt door Vietnam. Blijkt nu dat de President der Verenig de Staten leider is van een stelsel van bedrog, dan is dit een nieuwe gevoelige knauw voor het geloof in het democra tisch proces". De Amerikaanse regering heeft het kwaad niet bestreden maar het opge - roepen. „De wijze waarop het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de pro fessionalisering van de lerarenopleiding introduceert wekt de indruk dat aan tot nu toe opgeleide docenten de amateurstatus zou moeten worden toe gekend". „Het toekennen van studiebeurzen en renteloze voorschotten is geen oplos sing voor het onderwijsprobleem met betrekking tot de economisch zwakke re bevolkingsgroepen, het is slechts een hulpmiddel. Een oplossing kan worden gevonden door een verbetering van de studiemotivatie welke behalvé door natuurlijke aanleg in hoge mate wordt bepaald door de omgeving. Het is daarom noodzakelijk reeds op het laag ste onderwijsniveau, de basisschool en opvang- en begeleidingsmogelijkheid te scheppen, waarin niet alleen de leerlin gen maar vooral ook de ouders worden betrokken". Bijdragen: Hanny Vroegh Redactie: Jan Rietveld. In het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging van de chemische industrie staat onder het hoofdstuk milieuver vuiling de volgende passage Van geheel andere aard is de milieu conferentie van de Verenigde Naties in Stockholm geweest. Het is moeilijk te taxeren wat de praktische betekenis van dit soort conferenties is. Voorlopig houden we het erop, dat het hier gaat om een massaal gebeuren, dat een nuttig effect heeft op het proces van bewustwording van het milieuvraag stuk bij bevolking en overheid, een waarschuwingssignaal en een veilig heidsklep voor het afblazen van emo tionele stoom Toch liever emotionele stoom, dan thermische verontreiniging. GELEZEN: „Hoewel bij intensieve ,,Ster"-reclame anders wordt beweerd, is Aiax een afdroogmiddel". Weer een paar stellingen: „De artsen dienen bü bun opleiding beter geih- strueerd te worden dat de recepten leesbaar, maar vooral ook volledig moeten zijn", „Als Freud in zijn jeugd Prikkebeen had gelezen, zou er nu een Ursalacomplex bestaan". Het gaat er niet om of men veel met mensen te doen heeft, maar of men met de mens met wie men te doen heeft, écht te doen heeft. Martin Buber. 'k Herinner me zo goed de tijd Dat ouderwets bekrompen was dt nieuwerwets was IN Voortaan heette dat MODERN En dat was het begin We gooiden al wat oud was weg De strijkbout en de olielamp De potkachel, de klok De speeldoos en de fonograaf En opa's wandelstok De stoelen en de linnenkast De prullen, heel de krullenlast Het lichtje voor de thee Wat mot je niet die ouwe troep We zeiden: wég ermee 't Ging alles naar de vuilnisbelt De lorreboer die gaf geen geld 't Was opoe, zonder waarde We vonden het maar smakeloos En niemand die 't bewaarde Nu staan we aan een nieuw begin Modern is UIT en opoe is IN Ze is plotseling antiek Wat restte, dat is nu te koop Héél duur. in de boutique Tweeduizend gulden voor een kast Drieduizend voor een klok Opoe is weèr ontwaakt Oh nostalgie, geef opoegoed Desnoods dan. nagemaakt. Leen de Zwart. VERVOLG VOORPAGINA le. Over kernenergie wordt nauwelijks gerept, maar helemaal op z'n Rotter dams praat men over „een elektrici teitscentrale, die in de toekomst zal kunnen uitgroeien tot de grootste cen trale van Nederland en een van de grootste van West-Europa". een overdruk uit het GEB-perso- neelsblad „Energie": een interview met ir. P. Mostert, reaktorfysicus van de KEMA en nauw betrokken bij de Arnhemse instellingen, die bagatellise rend de bezwaren van Milieudefensie te lijf gaat. Een schat „lk zelf zie eigenlijk nog maar één belangrijk probleem, de verwerking van het radio-actieve afval je (moet) het zo opslaan dat een volgen de generatie die slimmer is dan wij, het technisch kan behandelen. Maar wie weet, hoeven we niet zo lang te wach ten. En het kan ook weieens zo zijn, dat die volgende generatie zegt: ze hebben ons een schat aan radioactivi teit nagelaten". Naast kritiek op forum en informatie pakket hebben Schone Randstad Zuid en Milieudefensie bezwaar tegen de gang van zaken op maandagavond: na een algemene inleiding wordt het pu bliek verdeeld over de zeven sprekers. Jannie Möller van de MD-werkgroep kernenergie: „Daardoor heeft iedereen dan één deskundige voor zich en dan krijg je déélproblemen, terwijl juist het gehéél onaanvaardbaar is. Dus ik ben er wel voor om te weigeren je te laten indelen. Gewoon zeggen: bij elkaar blijven". De MD-werkgroep kon nog niet doelen op deze voorlichtingsbijeenkomst toen ze schreef: „De openbare discussie over de mogelijkheden en gevaren van kernenergie wordt ernstig belemmerd door de eenzijdige en overoptimisti sche voorlichting van de belanghebben-' de instanties". Deze kritiek is nu wel van toepassing. Nu schrijft Milieudefensie aan B. en W. De electriciteitscentrale op de Maasvlakte over de forumsamenstelling dat zij het vermoeden vestigen niet op de hoogte te zijn van de problematiek. „Het gevolg hiervan is dat door onvolledige informatie op ontoelaatbare wijze de mening van de bevolking kan worden bei'nvloed". En B. en W. antwoorden dat het niet uitgesloten is dat bij de behandeling van een zo veelzijdig pro bleem bepaalde aspecten van het on derwerp niet geheel tot hun recht komen. In dat geval moeten in een volgende bijeenkomst die aspecten ver der kunnen worden uitgediept. Mis schien wel nodig, ja. spaar nu geld uit Dat wordt snel-erbij-zijn gebla zen, want u begrijpt natuurlijk zo wel dat 'n stoel voor een dergelijk prijsje supersnel uit verkocht is. Vouwfauteuils met gelakte beu kenhouten armleggers en een verend opgehangen loper in 'n streepdessin. Deze plat opvouw bare fauteuils koopt u nu bij ons voor nog lang géén negen Sinds lange tijd worden in vele landen gedurende de zomermaanden de zgn. „Internationale Werkkampen" gehou den: een twintigtal jonge mensen uit verschillende landen komt gedurende 3 weken bijeen, om samen als vrijwilli gers een maatschappelijk nuttig werk project uit te voeren. Men werkt zowel aan handarbeidsprojekten (bv. natuur bescherming) als aan sociale dienstver- leningsprojekten. (bv. hulp in inrich tingen voor geestelijk gehandicapten, hulp aan bejaarden). De Stichting Internationale Werkkam pen organiseert jaarlijks een 15-tal werkkampen in Nederland. Ool^ licha melijk gehandicapten kunnen aan een werkkamp deelnemen. Het SIW en enige buitenlandse organisaties verzor gen ieder jaar één kamp dat qua onderdak, werk en medische begelei ding speciaal is aangepast voor deelna me door lichamelijk gehandicapte jon geren. Zo'n kamp, dat een handicamp word genoemd, bestaat uit ongeveer 20 jon geren, waarvan ongeveer de helft ge- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze vouwfauteuils, nu per stuk bitn tel. of schrift, best spaar nu geld uil Een kleine op komstkoop dan nü tijdens deze aanbieding de luiers, dat bespaart u een hoop geld. 1e Kwaliteit oogjesluiers, 68 x 66 cm, goed vochtopnemend. Deze hagelwitte luiers koopt u nu per stuk met 90 cent voor deelvoor slechts één gulden vijfentwintig. Kernreactor Naar uitspraken van professor Schwab, prof. Werner Zimmermann (Zwitser land) en tenslotte Einstein brengt kern(atoom)splitsing dood en verderf en VERNIETIGING VAN DE MENS HEID. De uitspraak van Einstein luidt: „Atoomenergie kan altijd alleen maar de vernietiging dienen" en hij heeft daarom voorspeld „dat wij door radio actieve vervuiling van de lucht en het water de algemene vernietiging van elk aards leven en daarmede een catastrofe tegemoet gaan, zoals de wereld nog nooit gezien heeft". Een andere uitspraak van Einstein: „Zullen onze kindskinderen ons ver vloeken? Daarom: een kern(atoom)reactor op de Maasvlak te? Dat nooit! L.C. Veldman, Rotterdam. handicap t is. Dit jaar wordt er van 16 juli tot 6 augustus een handicamp gehouden in Maartensdijk. Het werk kamp heeft tot taak het voorbereiden en leiden van een recreatieweek voor •de lagere schooljeugd van Maartens dijk. Verder zullen in Denemarken drie han- dicamps worden gehouden, werkpro ject aanleg van kinderspeelplaatsen. In Zwitserland wordt in de periode juli/ augustus een kamp gehouden waar kinderspeelgoed voor tehuizen ge maakt zal worden. Voorts zullen han- dicamps plaatsvinden in Ierland, Groot Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Finland. Nadere inlichtingen bij de Stichting Internationale Werkkampen (SIW), Breestraat 53, Leiden, telefoon 01710-32722. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze oogjesluiers van een eerste kwa- Géin tel. of schrift, best. Met andere woorden De drie tientjes, die deze week verdeeld worden onder de goe de oplossers gaan naar mevrouw B. Steehouwer, bejaardenstich ting, Noordstraat 21, Bolnes, E. Heintz-van de Pluym, Schoon- veld 86, Rotterdam en J. M. Groeneweegen, Oudedijk 263, Rotterdam. Zij haalden niet uit de oudheid, maar uit de „Met Andere Woorden"-puzzel uit de krant van vorige week dinsdag de volgende geld-opbrengende namen: Agrippina, Agamem non, Akropolis en Ahasveros. Proficiat! spaar nu geld uit Een ruime reistas die u graag meeneemt tijdens een daguit stapje maar ook in uw vakantie voor de dingen die niet meer in de koffer gaan. Grote reistas van een prima kwaliteit kunstleer. Deze ruime tas is er in de kleuren zwart, bruin, blauw, cognac of naturel en u betaalt er nog géén t tientjes voor. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze extra grote reistas De Vereniging Milieudefensie organiseert een landelijke aktie door vrijwilligers om de stormschade in de bossen te helpen opruimen. De hul van vrijwilligers is op vele plaatsen m ons land zeer welkom. h6t gIi0tec.aantu1 aanvragen van gemeenten, boseigenaren en beheersinstituten, zoals Staatsbosbeheer en de Vereniging tot behoud van ..„f.monumenten- 0ok de Kroondomeinen hebben veel werk dat door vrijwilligers kan worden gedaan. Wie zich een dag gezond wil inspannen en van echte boslucht wil genieten kan zich telefonisch als vrywilliger opgeven bij de Vereniging Milieudefensie I Herengracht 109, Amsterdam, telefoon 020-235450 en 020-251069 Als buitenstaander vraag je jezelf aan de ene kant af, waarom president Nixon met direct, al was het maar tijdelijk, zijn ambt heeft neergelegd, toen de stromen van verdenking hem begonnen te omvloeien. Aan de andere kant is het moeilijk te begrijpen, dat er 'nu rondom Watergate zo'n geweldige deining ontstaat. Corruptie in de Amerikaanse politiek is immers geen incident, maar eerder een slepende ziekte. Op de beoordeli/igsstaat van de Yankees handhaven politici zich maar net boven de groep van souteneurs en prostituées. De democratische presidentskandidaat MacGovern heeft zich zeker niet populair gemaakt door ziiti naiéf" t6ge" atergate en tegen alle leuSens in de politiek. Men vond hem te Wie politiek bedrijft vraagt nu eenmaal om vuile handen. Zijn protesten tegen afluisteren deed men af met het grapje: „Nu er eindelijk iemand naar de Democraten luistert, worden ze boos". Als je even ruikt aan wat alle partijen in de heksenketel van de Amerikaanse verkiezingen weten te brouwen lijkt het onbegrijpelijk, dat juist de eigen partij van Nixon in de zuiveringsacties om Watergate een zeergroot aandeel wenst te nemen. Is dat geen heksenjacht Dit alles en nog veel meer is alleen te begrijpen, als men aanvoelt dat de koestërt V°°r He' presidentschap een bi>»a godsdienstige verering De historicus Clinton Rossiter schrijft in zijn boek „The American Presidency": „De opstellers van de constitutie namen een monumentale stap, toen zij de waardigheid van een koning en de macht van een premier samenvoegden in één verkiesbare functie Iedere president moet zich gerealiseerd hebben dat al zijn macht versterkt wordt, ja een nieuwe dimensie van autoriteit krijgt, omdat hij het symbool is van onze soevereiniteit, continuïteit en grootsheid. Weinig naties hebben zo eenvoudig en toch zo groots het probleem opgelost van het vinden en handhaven van een staatsambt, dat hun majesteit belichaamt en hun karakter weerspiegelt Oud-gouverneur Pat Brown vatte het kort geleden kernachtig samen in de woorden: ,Het Witte Huis is een heilige plaats' br zijn culturen, waarin aan een man yóór zijn huwelijk alle mogelijke avontuurtjes en vreemde verhoudingen makkelijk vergeven worden maar als hii eenmaal getrouwd is. verwacht men dat hij een toonbeeld van fatsoen en lZla,ë"hëe Z; Wezen-Z(> staa' Amerikaan tegenover zijn president Men verwacht van hem met, dat hij zonder vuile handen het hoge ambt bereikt maar als hij het eenmaal ontvangen heeft, dan moet hij verder zijn handen te allen tijde in onschuld kunnen wassen. De enige oplossing lijkt te zijn van een nationale kruistocht tegen alle politieke corruptie. Het idealisme van de kruisvaarder is nog steeds een belangrijk aspect in de Amerikaanse mentaliteit. De herinnering aan de nationale campagne tegen alle drank, waarbij jarenlang heel de U.S.A. werd drooggelegd ligt nog vers in de hcnnneroig De strijd tegen het Nazidom in Europa en tegen het Communisme in het Vtrrt Oosten zijn mede door een soort kruisvaarders-idealisme bevleugeld. We zullen een nationale kruistocht tegen corruptie natuurlijk met veel belangstel ling volgen. Maar toch ook met gemengde gevoelens. De campagne tegen de 'nderti!d de dranksmokkel en daarmee het gangsterdom machtig bevorderd, ben criminoloog uit Miami zei van de corruptie: „Dit is niets nieuws Het doel van onze maatschappij is geld en als de mensen het niet op legale wijze kunnen bemachtigen, bedienen ze zich van illegale middelen b.nitte, HuiS e" rn de politici zal een dubieuze zaak "in en blijven als met de dollar als nationale afgod radicaal in de mensenharten en in de menselijke relaties wordt onttroond. En voor Nederland mogen we dan in plaats van de dollar best ook de gulden invullen. We,lezen ergens inde Bijbel in een brief van Paulus aan zijn leerling en vriend dwaze Tns'rhndJpv a verzoeki"g. een strik, en in veel dwaze en schadelijke begeerten, die de mensen doen verzinken in verderf en ondergang. Want de wortel van alle kwaad is de geldzucht. Door daarnaar te doorboornd.SOmmigen ^eloof gedwaald en hebben zich met vele smarten f,hihZtïïlXT e,en d°lendJ geworden door het Watergate-schandaal, maar ook zijn uitspraak na de behouden terugkeer van de eerste maanlanders zegt iets in fflnJë i'ngh Ze]l n gZeS' AP°ll° zal de wereld genezen". Door die J* ril'', 'S gevallen. De Geest van Apollo is een dwaalgeest en heeft niets met de Geest van Christus van doen. Zou er een nieuwe kruistocht mogelijk zijn waarbij Zijn Geest werkelijk ons diepste Zijn gaat vernieuwen?

De Havenloods | 1973 | | pagina 19