Vrouwelijke judoka's strijden voor erkenning van hun sport 25.= SalMll T 3280 °Ss2?498r Mensen van een zittend leven opgelet! MARIJNEN 888 H.l-MJ.HM BW i IiTHb RADIO LEO RADIO LEO DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 MEI 1973 Judobond kon niet volhouden: „Alleen wopen tegen aanranders" Drie decennia judo in Nederland heeft voor de vrouwelijke judoka bijna drie decennia discriminatie meegebracht. Pas in 1972 namelijk is de Nederlandse Budobond voor de druk van de dames en de, met hen symphatiserende, leraren gezwicht. Schoorvoetend werd het vrouwe lijk wedstrijdjudo erkend. Voordien had het hoogste bestuurcollege zich met hand en tand plus onhoudbare bewijsvoeringen verzet tegen de introductie van de vrouw in judowedstrijden. Maar de ontwikkeling was op gang gebracht en kon niet meer tegengehouden worden. Het is alleen triest, dat de leiding van de Budobond dat vorig jaar pas echt inzag. De argumentatie, waarmee deze mensen de dames bij wedstrijden van de mat trachtten te houden is typisch conservatief Nederlands: het zou onesthetisch zijn, ook geen gezicht om dames te zien knokken en het zou kunnen ontaarden in krabbelen en aan eikaars haren trekken. In West-Duitland, Groot-Brittanië, Alleen leraren mochten het toernooi Italië en Spanje hield men echter geen bijwonen. rekening met die zienswijze. In deze landen was de vrouwelijke judoka reeds lang geaccepteerd en daarom kwamen vanuit die landen met de regelmaat van een klok uitnodigingen voor internationale toernooien. De Budobond propageerde het judo echter nog steeds als wapen tegen aanranders! Dat botste tenslotte in 1968. Toen namelijk werd het eerste verzoek om voor dames wedstrijden te mogen organiseren resoluut afgewezen. Argumentatie: zie boven. Maar de dames zouden geen dames zijn als ze niet doorzetten. Op bescheiden en zeer geheime schaal werden toch wedstrijden gemaakt, terwijl de Budo bond het vingertje ophief tegen die leraren, die hun dojo voor deze wed strijden beschikbaar stelden. Bondsre- presaille was een forse schorsing, het geen de bondsleiding na de acceptatie van het dameswedstrijdjudo voor een Salomonsoordeel stelt. Want wat nu te - doen met de geschorste leraren uit de onderduikperiode van het vrouwelijk - judo. Zij, immers, vragen om rehabili- tatie. „Kijk eens, een voetballer traint ook om ooit in een elftal te worden opge steld. Wel, wanneer je voor judo traint is dat dikwijls niet alleen om een worpje te leren. Judo is een volwaardi ge wedstrijdsport - en als zodanig een Olympische sport. Logisch, dat een judoka ook wel eens bewezen wil zien wie de sterkste is. De heren kregen geen beperkingen opgelegd. Maar waar om dan de dames wel? Arie de Bruijne - chef de bureau van de Bodubond, judoleraar en zelf derde dan behoort tot de groep, die het dameswedstrijdjudo immer positief heeft behandeld. Zelfs een warm pleit bezorger was. Zonder publiek „Toen in 1968 het eerste verzoek om wedstrijdjudo op het bondsbureau arri veerde heeft men - naast de commis- siesdie er al waren - een commissie damesjudo opgericht", gaat hij verder. „Maar het was niet zozeer deze com missie, die schreeuwde om wedstrij den. Het waren de dames in het land en omdat deze commissie in dienst staat van de leden waren ze gewoon gedwongen de bond te verzoeken dit wedstrijdjudo toe te staan Na een lang en rijp beraad - zoals dat formeel heet - kwam in 1972 toch het fiat. Een toernooi zou geen strobreed in de weg gelegd worden. Slechts één maar was er: publiek was niet welkom. spaar nu geld uit Om tijdens de vakantie net zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed en om een onver wachte logé een prima slaap plaats aan te kunnen bieden zijn deze inklapbare veertjes bedden de oplossing. Komfortabel rustbed kompleet met matras voor in Uw tuin huisje, caravan enz. De kanvas loper is verend opgehangen en verstevigd door een speciale band. Nu niet voor f 40,50 maar voor nog géén drieëndertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze komfortabele rustbedden kom pleet met matras. In de maat 70 x 190 Géén tel. of schrift, best. Toen eenmaal die kogel door de dojo was konden ook de buitenlandse invi taties niet langer meer geweigerd wor den. Een delegatie van tien dames vertrok naar West-Duitsland en moet gedesillusioneerd teruggekomen zijn. De halsstarrige houding van de Budo bond had de Nederlandse meisjes op een kloofgrootte achterstand gezet in vergelijking met hun buitenlandse te genstanders. Arie de Bruijne „Door ons werd nog het zuivere judo gespeeld", aldus Vlaardinger Arie de Bruijne (28). „Technisch goed. Niets op aan te merken, maar veel te lief, veel te zacht. Het ontbrak aan wed strijdervaring. De eerste internationale confrontatie liep uit op een afgang. Daarbij kwam dan nog, dat een coach was meegezonden, die voor de heren van bijzondefe waarde is, maar met het damesjudo geen ervaring had. Zelfs het meesturen van Geesink of Ruska had niets veranderd, hoewel het mannen zijn met een klinkende judonaam. Maar ook zij hebben weinig kennis van het damesjudo". Voor de Budobond ging inmiddels de ontwikkeling van het dameswedstrijd judo te snel. Het hoofdbestuur ver zuimde in de toekomst te kijken en reserveerde nauwelijks middelen om deze tak daadwerkelijk te steunen. Om dadelijk bij internationale ontmoe tingen weer niet van de mat geveegd te worden was het volgens Arie de Bruijne noodzakelijk, dat de dames centraal gingen trainen. „We moesten dus een leraar aantrekken, die achter het dameswedstrijdjudo stond en dat ook belangeloos wilde helpen. Maar symphatisanten vind je wel, dat is geen probleem. Alleen is niemand bereid voor nop een training op zich te nemen. Het is hun brood en daarom kan ik ze diep in mijn hart ook geen ongelijk geven. De Bond zei: dames, er is geen geld en echt - ik zit er zelf middenin - het is er ook niet". Ik ben toen zelf met de dames gaan praten", zegt hij. „De vereniging Kian Schi in Den Haag stelde belangeloos zijn dojo ter be schikking en omdat ik zelf ook leraar ben, heb ik de training op mijn schou ders genomen". Het is geen op de borst slaan van Arie de Bruijne. Hij trok zich het lot aan van het dameswedstrijdjudo gewoon, omdat hij zag, dat deze judoka's inter nationaal niet betekenden en de inte resse snel zou verzanden als successen zouden uitblijven. „Mijn dagen zijn overbezet", consta teert hij. „Kijk, de week telt nog steeds zeven dagen, maar wanneer het er negen zouden zijn, dan werkte ik negen dagen. Onder die druk zou ik nu kunnen zeggen: ik stop. Maar wat dan? Stel, dat de bond volgend jaar geld voor het damesjudo gaat uittrek ken. Stel dan, dat blijkt, dat - door een gebrek aan leiding - die kloof met het buitenlandse judo nog even groot is als vorig jaar. Dan wordt het gereserveerde geld bestempeld als weggegooid en krijg je het nadien nooit meer. We zitten nu met onze dames op een behoorlijk niveau. Dat peil moeten we zien aan te houden tot 1974, wanneer mogelijk de Europese dameskampioen schappen gehouden worden. Daarbij njoeten we zien resultaten te behalen. Op die manier kunnen de dames bewij zen, dat het hun ernst is. Misschien komt er dan wel geld om een trainer voor die dames aan te stellen". Het Westduitse debacle heeft gewerkt als een rode lap op een stier. Met één man en zeker tien machten werd in die Haagse dojo gewerkt aan de revanche van het Nederlandse damesjudo. „Ik heb getracht een goed leraar te zijn", poneert Arie de Bruijne. „Zelf heb ik enige tijd in de kernploeg gezeten en ik heb zo in de loop van de jaren mijn eigen ideeën gekregen over de judotraining. Vooral bij dames is de benadering leraar versus leerling zeer belangrijk. Wanneer je in staat bent het vertrouwen te winnen, ben je een heel eind op de goede weg. Maar ook de dames moeten met de wil behept zijn om iets te bereiken. Het materiaal moet goed zijn. En dat is het ook.Zon der uitzondering zijn ze allemaal eerste dan, hoewel we de groep nu met enige bruine banders hebben uitgebreid". Een half jaar had De Bruijne nodig om zijn dames naar betere prestaties te leiden. Zes maanden praatte hij zijn vrouwelijke selectie durf aan, liet hij geen minuut verloren gaan om te benadrukken, dat initiatiefnemen de tegenstandster afbluft. Hij gaf ze wed strijdmentaliteit en toen in oktobef 1972 de Nederlandse damesequipe op de Duitse open kampioenschappen één gouden, twee zilveren en één bronzen medaille veroverde liet hij een stomver baasde Duitse coach Schuhmacher ra den naar zijn toverformule. Ook de Engelse coach Laura Palman en de voorzitter van de Engelse Judo- bond, die tevens voorzitter is van de Internationale Judo Federatie, Charley Palmer, spraken hun bewondering over dit miraculeuze Nederlandse herstel Judo, ook sport voor dames niet onder stoelen of banken. Dat brachten ze onder woorden in het Engelse Bletchley, waar ook een Japanse delegatie was. In het land van de rijzende zon - de bakermat van het judo - is vooral de oudere garde nog fel gekant tegen damesjudo. „Zij vinden", vertelt Arie de Bruijne, „dat judo slechts door mannen beoefend kan worden. Maar de jongere, meer westers, ingestelde judoka's en leraren wijken totaal af van die mening. Zij menen, dat judo zowel voor mannen als vrouwen is". Arie de Bruijne gelooft ook in dat dameswedstrijdjudo. Het moet als vol- Mensen-van-een-zittend leven opgelet! Zaterdag wordt u voor een ongewone bezigheid verwacht in het Kralingse Bos of in Terbregge. Overmotgen namelijk is het nationale trimdag en voor het eerst worden er in dit kader ook ontwikkeld. Er kan worden gelopen en gefietst. De lopers kunnen aan de slag in het Kralingse Bos terwijl degenen die hun krachten op de tweewieler willen me ten in Terbregge moeten zijn. Wat het lopen betreft zegt atletiek secretaris W. L. Witvliet: „We gokken op mensen die een zittend leven heb ben en die om welke reden dan ook bijna geen lichaamsbeweging meer ne men. Voor die groep hebben de Rot terdamse atletiek verenigingen in het kader van de nationele trimdag een leuk programma opgesteld, dat door iedere ongetrainde gemakkelijk kan worden afgewerkt. Er kan gelopen worden over een afstand van 2 1/2 of 5 kilometer. Het wordt geen prestatie tocht of een uitputtingsslag. Deskundige trainers zullen de mensen begeleiden en van tijd tot tijd zal het lopen worden afgewisseld met wat gymnastische oefeningen. Het gaat er alleen maar om de mensen op een plezierige manier te laten kennis ma ken met het trimmen en ze stormrijp te maken om ook na zaterdag door te gaan met lopen orrrdaarmee de condi tie weer een beetje op peil te bren gen". De ir waardig geaccepteerd worden en dat kan alleen als de bond dadelijk fond sen beschikbaar stelt voor een trainer „Een betaalde kracht. Dan moet ik me terugtrekken. Dat is niet erg, als ik maar weet, dat het goed overgenomen wordt. Niet dat het iemand is, die het damesjudo zelf niet ziet zitten en het alleen doet om wat bij te verdienen. Kampioenschappen Op 27 mei strijden de dames in de Haagse sporthal Overbosch om het officieuze - het mocht toch niet „offi cieel" van de bond - Nederlandse kampioenschappen. „De inschrijving is nu nog vrij. W hebben er omstreeks honderd binnei Volgend jaar hoop ik echter een sta, verder te zijn. Dan zouden eerst in do zeven districten kampioenschappen ge houden moeten worden. De kampioen en mogelijk het meisje, dat zich als tweede klasseert, kunnen dan afgevaar digd worden naar de nationale kam pioenschappen. Dan pas krijgen de nationale kampioenschappen inhoud". Of het allemaal kan en mag zal volledig afhangen van de stellingname van de mannen, die bij de Budobond de touwtjes in handen hebben. Stelt Arie de Bruijne nog: „We hebben al ver zocht hier open Nederlandse kam pioenschappen te mogen organiseren. Dat is geweigerd, omdat men eerst wil zien of het damesjudo levensvatbaar heid heeft. Ze zien nog steeds bergen problemen, maar ik zie echt geen grote ongelukken gebeuren". Op een warme zomerse dag heeft ook u natuurlijk het luch- tigste aan wat er op modege bied te vinden is Zoals deze moderne acryl jersey blouse met kontraststiksels en ronde panden in de kleuren appelgroen, oranje, blauw, grijs, bleu en rose. Deze blouse in de maten 36 t/m 44 koopt u nu voor nog géén vijftien gulden. GERARD S. VERVER Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl jersey blouse in diverse leuke kleu- Rotterdam enige activiteiten twaalf uur, terwijl er tussen twee en vier uur gestart kan worden. De kosten bedragen één gulden. Degenen die het zittend af willen worden verwacht bij café Plasbos (of tewel café Biesheuvel) aan de Terbreg- seweg 258. Organisator van de fiets tocht K.W. van Oost zegt: „Er kan worden gestart tussen 10 en 12 uur en men heeft niet méér nodig dan een Dw normale fiets. Het traject bedraagt aanslaan. Misschien een gemiste kans, activiteiten in alle delen van het land zijn vele duizenden sportleiders be trokken geweest en op bijna 500 plaat sen gaan de mensen van het zittende leven uit de startblokken. Bijna 300 zwembaden in Nederland worden in het kader van de trimdlg opengesteld voor de prijs van één gulden. Ofschoon het zeer valt toe te juichen dat ook Rotterdam zich ditmaal niet onbetuigd laat, is het programma ge zien het landelijk gemiddelde hier erg ondermaats. Er zijn voor de gehele stad slechts twee mogelijkheden en daarmee ligt de Maasstad vèr achter bij andere grote steden waar behalve gelo pen en gefietst ook gezwommen kan worden. Waarom is Rotterdam zo ver achter gebleven? Dg stichting Sport en recre atie zegt: „De activiteiten in het kader van de nationale trimdag hebben ons een beetje verrast. We zijn eenmaal benaderd om medewerking. Er is ge vraagd de Plompert beschikbaar te stellen en dat is geweigerd, omdat we ons toen niet hebben gerealiseerd dat de trimdag overal in het land zo zou rond dertig kilometer en voert de deelnemers rond de Rottemeren. Het parcours loopt door het pas aangelegde maar een volgende keer beter". In Nederland begint de gedachte lang- het prachtige natuurschoon rond de de getaande conditie weer snel op stad kennis te maken. Na afloop ont- niveau kan brengen en over de nood vangen de deelnemers DUBBELDEURS KOELKAST ringsspeldje van de Nederlandse Sport Federatie". Ook voor de fietsers geldt dat er niet op snelheid wordt gereden en het wedstrijd-element geen rol speelt. Rus tig pedaleren dus en dan maar hopen dat de fiets daarna niet voor goed de ;~i gaat. herinne- zaak daarvan zei dezer dagen de beken- schuur ir de cardioloog prof. dr. J. Th. Ch. Vonk uit Nijmegen: „Er is zonder meer verband tussen het snel toene mende aantal hartinfarcten en een slechte lichamelijke conditie. Nu is een goede conditie nog geen waarborg dat het hartinfarct uitblijft, maar iemand die er goed opstaat heeft D;. maai icinauu uie er goea opstaat neen «.uiya-uau, Diucswcg, j. Bij het organiseren van de bewegings- jj, dat gevai vee] meer overlevingskan- Traas, p.a. Kolpad, tel. 010- 345166 sen dan iemand wiens conditie uitge sproken slecht is. Nu zou ik niet graag willen dat de natie er ineens op los gaat stormen, uitsluitend uit angst voor een hartinfarct. De mensen moe ten zich gewoon prettiger gaan voelen en pas dan is er stimulans voldoende om er ook mee door te gaan. Trimmen enkel en alleen op de nationale trim dag is zinloos. Hopelijk wordt bij velen zaterdag wél zoveel interesse gekweekt om met een of andere vorm van lichaamsbeweging door te gaan en dan wordt zaterdag toch het doel bereikt dat de Nederlandse Sport Federatie zich voor ogen stelt". Zelf is de professor van een zittend leven overgeschakeld op tal van sport activiteiten en in Brabant waar hij woonachtig is kan men hem regelmatig op zijn racefiets aantreffen. Hij zegt: „Iedereen denkt: dat hartinfarct is voor mijn buurman, dat zal mij niet zo snel overkomen. Een onbegrijpelijke redenering en jammer omdat met be trekkelijk weinig inspanning het getij kan worden gekeerd en het risico belangrijk kan worden teruggedron-, gen". Op een rijtje nog even de startplaatsen in Rotterdam en omgeving: Rotterdam lopen: Sporthal IJsselmon- de, Dwarsdijk 1. Sintelbaan Langepad. Fietsen: Café Plasbos, Terbregseweg 258; rijwielbedrijf Schoonen, Wol- phaertsbocht 280. Krimpen a.d. IJssel zwemmen: Zwem bad De Lansingh, Van Ostadelaan 4. Schiedam, zwemmen: Bad Groenoord, Schiedamseweg 138. Schoonhoven: zwemmen: Zwembad 't Wilgenrak, Lekdijk. Lopen: Sintel- baan, Nieuwe Singel. Ouderkerk a.d. IJssel zwemmen: Zwembad De Boezem, Dekkerstraat 18. Vlaardingen Kolpa-bad, Broekweg, J. Maandagmiddag werd in de zuidelijke hoek van het snijpunt van rijksweg 20 en de Zoomweg op Schiedams grondgebied de eerste paal geslagen voor een nieuwe accommodatie van de hockeyvereniging Spirit. Daarmee werd het startsein gegeven voor de uitwerking van plannen, die reet in 1966 door de Schiedamse hockeyers geopperd werden. De stichtingskosten bedragen bijna f 170.000. -waarvan een groot gedeelte uit eigen middelen komt, een deel wordt ge subsidieerd niet door de gemeente Schiedam) en f 60.000. - wordt geleend. Over vijf maanden wil het gebouw opleveren, waarna de leden zelf voor inrichting en verdere verfraaiing zorgdragen. 265 LITER TOTAAL 60 LITER 3 STERREN VRIESVAK VOL AUT. ONTDOOIER VANJ&Qr- EN VRUCHTENPERS GRATIS Handbal-wedstrijden sportpark Thurlede Op zondag 27 mei worden op de DWS-velden in het sportpark Thurlede te Schiedam de wedstrijden om het Nederlands kampioenschapll-handbal gespeeld. Het junioren-kampioenschap wordt gespeeld via poule-wedstrijden met bij de dames-junioren o.a. Athene-Den Haag, DWS-Schiedam, en bij de heren junioren o.a. Animo-Rijs- wijk en DWS-Schiedam. Bovendien zullen twee finale wedstrij den worden verspeeld om het Neder lands seniorenkampioenschap en wel een dameswedstrijd (HMS-SDOL) en een herenwedstrijd. De wedstrijden be ginnen om 11 uur. Woensdag 16 mei behaalden de leerlin gen C. Dubbelt, E. Smith, C. Keemink en R. Asmus van de Openbare LTS aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam de 2e prijs op de landelijke veiligheidswed strijden. De wedstrijden werden gehou den in het Veiligheidsinstituut te Am sterdam. In dyvoorronde behoorde de school tot de 10 beste van 157 scholen uit het land. In de finale bleven drie scholen over, die nu voor een prakti sche test werden opgeroepen. Een sta len steiger moest gemonteerd worden, daarbij rekening houdend met de vei ligheidsaspecten. Op vrijdag 8 juni houdt de SVV Schiedamse Boys de jaarvergadering. Deze wordt gehouden in de kantine op het sportpark Harga. spaar nu geld uit 31 Mei wordt het visseizoen weer geopend, zorg dat u er op uit trekt met deze stevige vis- laarzen. Waterdichte vis- en werklaars met verstevigde anti-slip zool met diep profiel. Een handige kuitlaars, waar u z6 in en uit stapt, nu voor nog géén acht gulden per paar. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze vislaars, in groen en in de maten 40 t/m Op het Internationale Boksgala (op 28 mei in Sportpaleis Ahoy') staan op het canvas: Fighting Mack - José Du- ran (Spaans kampioen), Jan Lubbers - Bert Nikkelen Kuyper, Benny Zweze- rijnen - Pierre Lambert, Iwan Roesli - Soleymane Ba (Guinee). Prijzen vanaf f 10,—. Voorverkoop bij de Ahoy en bij alle VW-kantoren. spaar nu geld uit Zelfs de hoogste plaatsjes kunt u met deze trapleer bereiken..... Een aluminium huishoudtrap met 4 treden en plateau; de treden, het plateau en de poten zijn afgewerkt met anti-slip rib bels. Deze veiligheidstrap koopt u nu voor slechts vijfentwintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze aluminium huishoudtrap (roest vrij) met 4 treden en plateau (hoogte tot plateau^ 1.10m.), Jkte zelf mee- --■■ of schrift, best. l.v.m. expeditiedrukte zelf n nemen s.v.p. Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4