n t GROOTSCHEEPSE WONINGBOUW IN RIJNMOND NIET NODIG Recreatie-projecten in Rijnmond in gevaar ijSjansssi ^Oi* f prettige vakantie in marokko ZT'"*'095 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 24 MEI 1973 21-515 spaar nu geld uit spaar nu geld 'uit Wanneer u een frisse en ver zorgde tuin wilt hebben, moet u er allereerst voor zorgen dat hij regelmatig besproeid wordt. In ons tuincentrum verkopen wij daarvoor 10 meter tuinslang kompleet met spuitstuk en wa terdiefje..... nu voor nog géén vier gulden. Kunst voor Antwerpse stakers Een aantal Rotterdamse kunste naars verkoopt morgenavond werk in het Groothandelsge bouw. De opbrengst is helemaal bestemd voor de Antwerpse en Gentse havenstakers: Op de bij eenkomst vrijdagavond in zaal Piet Hein, die georganiseerd is, door het Rotterdamse solidari- teitscomité, verkopen de kunstenaars ook hun „haven- affiche". Prijs f. 2-, waarvan f.,1,50 voor de Belgische sta kers. Door hdL onlangs opgerichte comité is onder meer een verte genwoordiger van de Antwerpse stakingsleiding uitgenodigd. Het gironummer van het comité is 1986130 t.n.v. C. Rijken, Rot terdam, met de vermelding „so- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, 10 meter tuinslang kompleet met spuitstuk en v terdief- Jachthaven „De Eendragt" is klaar. De haven, genoemd naar de Eendragtspolder, wordt zaterdag officieel ge opend door dr. R. Eijsink, lid van gedeputeerde staten van Zuid Holland. Na de opening houdt de watersportvereni ging Zevenhuizen" zeilwed strijden op de meren. De nieuwe jachthaven, een belangrijk element in de re creatievoorziening, wordt geëxploiteerd door het recrea tieschap Rottemeren. Daar aan nemen deel de gemeenten Rotterdam, Bergschanhoek, Bleiswijk en Zevenhuizen. Het totale recreatiegebied heeft een oppervlakte van on geveer 900 ha. Bij het uitwerken van de plan nen voor de Rottemeren is veel nadruk gelegd op de re creatie rond en op het water. Voor het zwemmen zijn twee baden aangelegd, het water van de meren is te vuil. De jachthaven „De Eendragt" is zo aangelegd dat hij goed bereikbaar is, vooral voor Rotterdammers. Rekening houdend met bij komende werkzaamheden werd door het bestuur van het recreatieschap Rotteme ren een bedrag van f. 260.000 voor de realisering van de bouw beschikbaar gesteld. In dit bedrag is ook de aanleg van een dependance voor de jachthaven begrepen. Een viertal steigers werd gebouwd in de Hennipsloot even ten Zuiden van het kampeerter rein „Zevenhuizen". Voor de zeilers is er tenslotte een spe ciale startsteiger gemaakt in de Rottemeren ter hoogte van het café „De Roerdomp". De haven is gebouwd door het aannemingsbedrijf van der Vlies uit Sliedrecht. Het toe zicht tijdens de bouw was in handen van de technische dienst van het recreatieschap Rottemeren in casu de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland. Wat de overige plannen be treft: de Bleiswijkse en Ze- venhuizer Zoom zijn nage noeg geheel gerealiseerd. Van het Lage Bergse Bos is de tweede fase in uitvoering, ter wijl ook met de ontgraving van het gebied voor de Zeven- hu izerplas is gestart. Niet-vooraanstaande leden van PvdA. en D'66: Stagnatie door geldtekort De plannen voor grootscheepse woningbouw zoals deze onder meer worden bepleit in het voorontwerp streekplan van het openbaar lichaam Rijnmond behoeven slechts zeer gedeeltelijk te worden uitgevoerd. Door renovatie (het opknappen van oude woningen die bouwtechnisch nog in redelijke staat zijn) en compacte nieuwbouw kunnen namelijk 25.900 anders te slopen woningen in oude stadswijken e.c. behouden blijven. Omdat de bevolking van Rijnmond blijkens de jongste progno ses niet zal vermeerderen (er is de laatste jaren een aanzienlijk vertrekoverschot) zijn er in feite alleen maar nieuwe woningen nodig als men aanneemt dat de trend tot woonverdunning zich voort zal zetten. ontwikkeling van buitenstedelijke re creatieprojecten. De werkgroep verwacht dat de uitvoe ring van de recreatieprojecten Brielse Maas. Oude Maas en Rottemeren ern stig in gevaar zal komen. Vooral de aan het project Rottemeren deelnemende gemeenten Bleiswijk, Bergschenhoek en Zevenhuizen worden dit jaar al geconfronteerd met enorm hoge bij dragen. De uitvoering van nieuwe pro jecten Midden Delfland, Lickebaert, Oostvoornse Meer, Krimpenerwaard, Haringvliet, Hitlandbos en Zandwinput bij Heenvliet zal slechts door een gezamenlijke inspanning van alle Rijn mondgemeenten kunnen worden ge realiseerd. Tekort Voor het samenstellen van het concept voorontwerp streekplan is een aantal onderzoekingen verricht. Hieruit is ge bleken dat het tekort aan recreatie ruimten in het Rijnmondgebied in 1973 geschat kan worden op ca. 1150 ha. In 1986 zal ongeveer 5000 ha. aan het huidige bestand moeten worden toegevoegd. De werkgroep komt tot de conclusie dat alle 23 Rijnmondgemeenten aan de totstandkoming van de projecten zul len moeten meewerken. Met een bij drage van f5,- per inwoner per jaar zal het mogelijk zijn de projecten rond te krijgen. Een aantal projecten' liggen gedeeltelijk op grondgebied van ge meenten, die niet bij Rijnmond zijn aangesloten. Ook deze gemeenten moeten bij de plannen betrokken wor- voor Voorne en Putten in de openbaarheid brachten). „Onze indruk is, dat er in de huidige plannen sprake is van een bewust in de hand gewerkte ontvolking van de Rot terdamse binnenstad", aldus de „Club van niet-vooraanstaanden". „Dit ten gunste van de city-functie van Rotter dam, d.w.z. veel voorzieningen, nauwe lijks of geen woningen. Deze ontwik keling komt ons als zeer ongewenst voor". Het openbaar lichaam Rijn mond is er bij het voorontwerp streek plan van uitgegaan, dat de gemiddelde woningbezetting zal teruglopen van 2,9 personen nu tot 2,5 personen in 1986. Hoewel de werkgroep van „niet- vooraanstaanden" betwijfelt of de woonverdunning inderdaad zal voort schrijden zoals Rijnmond verwacht en men het getal 2,5 voor de gemiddelde woningbezetting in 1986 op z'n minst spekulatief acht gaat men toch uit van de cijfers van Rijnmond omdat er geen exacte andere cijfers bekend zijn. De „woonverdunning" zal dan de enige reden zijn, dat er nieuwe wonin gen moeten worden gebouwd in Rijn mond. Op grond van de berekening van de werkgroep zijn er tot 1986 in het gehele Rijnmondgebied niet meer dan 37.700 woningen in totaal nodig. De „Club van zes" kwam tot een aantal van niet minder dan 60.000 nieuwe woningen (tot 1990) alleen al op Voorne en Putten. Het vooront werp streekplan Rijnmond gaat uit van 52.000 nieuwe woningen alleen op Voorne en Putten. Als men gaat bekij ken hoe de verschillen tot stand ko men blijkt inderdaad dg „ontvolking" van de Rotterdamse binnenstad hier van een der hoofdoorzaken te zijn. Opknappen De berekening van de werkgroep komt er op neer, dat er voor de dalende woningbezetting van 2,9 naar 2,5 tot 1986 rond 52.000 nieuwe woningen nodig zullen zijn, maar dat er door het vertrekoverschot uit Rijnmond niet minder dan 20.800 woningen vrijko men. Voor renovatie en het afbreken van woningen voor buurtvoorzieningen in oude stadswijken behoeven niet meer dan 6500 te verdwijnen. Door het opknappen van woningen in oude stadswijken kunnen niet minder dan 25.900 woningen behouden blijven. Daardoor zijn er tot 1986 niet meer dan 37.700 woningen op nog niet voor woningbouw in gebruik zijnde grond nodig waarvan slechts een deel op Voorne en Putten behoeft te worden gerealiseerd inplaats van de 60.000, die de „Club van zes" alleen al op dit eiland wil of de 52.000 nieuwe wonin gen die het voorontwerp streekplan van Rjjnmond vraagt. De conclusie, die men uit de cijfers kan trekken, is interessant. Voor het openbaar Rijnmond zowel als de „Club van zes" moeten er aanleidingen z(jn bij de dalende bevolkingsprogno ses toch aanzienlijke aantallen nieuw bouwwoningen te willen plannen. Het zou kunnen betekenen dat men óf inderdaad de binnenstad van Rotter dam op grootscheepse wijze wil ont volken óf dat men toch straks aanzien lijke aantallen woningen op Voorne en Putten wenst te hebben, omdat men bijvoorbeeld toch rekening houdt met de bouw van een hoogoven. Ook de fractievoorzitter van de PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad, drs. A. J. Lems, sloot blijkens een kortgeleden in het weekblad Vrij Nederland gehouden interview de mogelijkheid van de vesti ging van een hoogoven niet geheel uit. Ruimteverkwistend De werkgroep „Niet-vooraanstaanden" uit kritiek op de „Club van Zes" en vindt, dat de manier van extensieve woningbouw, die deze club wil toepas- M~ï Malawi Naar aanleding van het bericht over de vervolging van Jehovah's Getuigen in de Havenloods van 10 mei, wil ik als één van de Jehova's Getuigen mijn dank tot uitdrukking brengen voor het plaatsen van de oproep tot een brief kaartenactie tegen de regering van Malawi. Wij, als Jehovah's Getuigen hopen dat door de spontane reactie van naar rechtvaardigheid strevende mensen de regering van Malawi tot andere gedach ten zal komen en zo de druk op Jehovah's volk zal verminderen of doen ophouden. D. L. v. Alphen, Rotterdam sen, ruimteverkwistend is. De „Club van niet-vooraanstaanden" gaat er van uit, dat voor de nieuw te bouwen woningen een dichtheid van gemiddeld 70 huizen per hectare haalbaar en gewenst is. Met deze visie gooit de werkgroep nieuwe moderne inzichten omtrent be bouwingsdichtheden in het strijdperk. De werkgroep maakt hierover de vol gende opmerkingen: „Sommigen ver onderstellen, dat een geringe woning dichtheid per hektare het woonmilieu ten goede komt. Veelal wordt daarbij op suggestieve wijze een woning of krot in een verouderde, nooit verbeter de stadswijk vergeleken met blokken doorzon-woningen met ruime tuinen. Maar een lage bebouwingsdichtheid biedt op zichzelf geen enkele garantie voor een leefbaar woonmilieu. Integen deel, bestaande nederzettingen zijn sinds jaar en dag ontstaan vanuit ge meenschappelijke belangen en worden gekenmerkt door een hoge concen tratie rondom gemeenschappeüjke voorzieningen zoals markt, haven etc. Tot voor de Tweede wereldoorlog was een bebouwingsdichtheid van 60-100 woningen per hectare normaal. Onze nieuwbouw wordt gekenmerkt door een zeer kwistig gebruik van de ruimte. Per hectare heeft men momenteel soms niet meer dan 20 tot 30 wonin gen. Zorgvuldiger Niemand zal echter zeggen, dat het er beter door is geworden. Bij toekomsti ge bouwplannen moet zorgvuldiger worden omgegaan met de ruimte. Er moet zo intensief mogelijk worden gebouwd, opdat zoveel mogelijk aan eengesloten open ruimte overblijft. De netto-bebouwingsdichtheid zal daarom voortaan niet op 35 maar op ongeveer 70 woningen per hectare moeten lig gen. Dit ten gunste van een evenwich tiger leefklimaat en een hoogwaardiger publieke ruimte. Dit behoeft bepaald niet te leiden tot hoogbouw, waaraan grote medische en psycho-hygiënische bezwaren kleven. Als goede voorbeelden van hedendaag se „dichte bouw" noemt het rapport van de werkgroep de „paalwoningen" te Hengelo met circa 85 huizen per hectare, de lage flatjes met 4 gezinnen met gemeenschappelijke ruimte per laag te Utrecht-Overvecht, woning bouw te Berkel-Rodenrijs (55 huizen per liectare) en het plan Oranjeplein- Schilderswijk te Den Haag, dichtheid zelfs 110 huizen per hectare. De werkgroep^omvat een negental le den vati I'vdA en D'66 o.a. A. van Dijk uit Brielle, M. I.uinge-Eibersen en 11. E. Mol uit Spijkenisse. Stoof uit Geervliet en de architect G. A. van Wijngaarden uit Capelle aan den IJssel. Als niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden voor de financiering komen een aantal recreatieprojecten in het Rijnmondge bied in gevaar. Een werkgroep bestaande uit afgevaardigden van Rijnmondgemeenten wil tot een bundeling van krachten komen in de sectie buitenstedelijke recreatie. In en om Rijnmond is vanaf omstreeks 1960 een omvangrijk aantal recreatieplannen ontwikkeld. De uit deze plannen voortvloeiende kosten zijn zeer aanzienlijk en zullen de komende jaren tot vrijwel .onbetaalbare kosten stijgen als niet op korte termijn maatregelen worden genomen om de huidige ontwikkeling in de goede richting om te buigen. Recreatieplannen in een min of meer, gevorderd stadium van ontwikkeling zijn: Brielse Maas, Oude Maas, Rotte meren, Bernisseplan en Westelijk Voor ne. In een gevorderd stadium van voorbereiding zijn: Midden Delfland, De Lickebaert, Oostvoornse Meer, Krimpenerwaard en Haringvliet; plan nen in voorbereiding zijn het Hitland- bos bij Cape'ie aan den IJssel en de Zandwinput bij Heenvliet. Regeling Om deze projecten te realiseren is door de meeste bij het project betrokken gemeenten een gemeenschappelijke re geling aangegaan. Daarnaast is het Ber- nisseproject aan Rijnmond overgedra gen evenals het recreatieproject Oost voornse Meer. De kosten voortvloeien de uit de aanleg van deze projecten kunnen geleidelijk aan de hand van het aantal inwoners over de Rijnmondag glomeratie worden verdeeld. De exploitatiekosten van de in uitvoe ring zijnde projecten zullen de komen de jaren sterk toenemen. De werk groep is van mening dat de aanpak van nieuwe projecten vrijwel onmogelijk zal zijn als de huidige ontwikkeling wordt gecontinueerd. Verreweg het grootste deel van de kosten wordt door de gemeente Rotterdam als grootste gemeente bijgedragen. Over 1973 zal deze gemeente ongeveer f 6,25 per inwoner betalen voor de in uitvoering zijnde recreatieprojecten. De bijdrage per inwoner met name voor de gemeente Rotterdam zal nog stijgen door de afname van het aantal inwoners. De werkgroep vindt het noodzakelijk dat met name gemeenten als Capelle aan den IJssel, Ridderkerk en Spijke - nisse zullen gaan deelnemen aan de Deze conclusies zijn te trekken uit een visie, die een werkgroep „niet-vooraanstaande leden van PvdA of D'66'" op de ontwikke ling van Voorne en Putten heeft gegeven als een soort antwoord op dé visie van de „Club van zes" (met o.a. Rotterdamse ambtena ren van. PvdA en D'66, die kort geleden „vingerstad-gedachtert" Over een paar weekjes is vader aan de beurt om verwend te wordenkoop daarom nu al vast deze prachtige poplin pyja- Poplin herenpyjama van 100% katoen in prachtige kleuren en dessins. Deze herenpyjama in de maten 46 t/m 58 koopt u bij ons voor nog géén negen gulden. toeristen komen, prijzen stijgen Het Marokkaans Arbeiders Momitee (Mak) heeft een affiche uitgegeven. De tekst spreekt voor zich. Afgezien van het feit dat het toerisme naar Marokko wind is in de zeilen van het anti-democratische regiem van koning Hassan II, veroorzaakt de toerist zeer sterke prijsstijgingen in het land van bezoek. Het pas opgerichte comité is ook in actie gekomen tegen de Marokkaanse bank (Banque du Marot). In pamfletten waarschuwt het comité landgenoten dat ze hun geld niet op die bank moeten storten,, maar op een Nederlandse bank. De Banque du Maroc zou maar drie procent rente uitkeren en bovendien zou deze bank Marokkanen niet de vrijheid geven het gestorte op te nemen. Bij vertrek naar het buitenland mag men maar 400 dollar opnemen, aldus het Marokkaanse arbeiderscomité. Vanaf vrijdgamoraen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze poplin heren- voor Géén tel. of schriftxbest.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7