Vanaf donderdag turen duizenden naar hun wiegelend simmetje Rijnmond Grieks comité vraagt vrijlating gevangene Viermaster op bezoek mmu HENGELAARS VOELEN ZICH GEDISCRIMINEERD Vis-papieren Leven 4% duurder in 4 maanden vr „FARAKOS STERFT IN GEVANGENIS" dinsdag 29 mei 1973 22e jaargang no. 22 EDITIE VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDI.NGEN -- KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70* Voor het vissen met één gewo ne hengel dient men in het bezit te zijn van een zogenaamd bijdragebewijs, dat f. 4,- kost. Kinderen beneden 15 jaar zijn hiervan vrijgesteld. Men heeft een kleine visakte nodig voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels, of één speciale hengel, of één peur. Een kleine visakte kost f. 10.75. Wie tege lijk met meer dan één van deze vistuigen of met andere vistui gen wil vissen heeft een grote visakte nodig. Die kost f. 32,-. Alles plus legeskosten die nooit meer dan 1 gulden mogen be dragen. Behalve bijdragebewijs of akte dient men in het bezit te zijn van een vergunning van de rechthebbende op het visrecht. Dat kan een particulier zijn. een beroepsvisser of een overheids instantie. Maar meestal is het de een of andere visserijvereniging. Die vergunning moet geviseerd zijn door de Kamer voor de Binnenvisserij. Men kan ook dagvergunningen bekomen bij b.v. botenverhuurders. Er is één mogelijkheid om te vissen zonder vergunning. Dat geldt echter maar voor één ge wone hengel. Dat wil zeggen een hengel geaasd met b.v. 1 deeg, aardappel of worm (dus niet voor de zgn. speciale of 1 snoekhengel) in wat men aan merkt als openbare vaarwate- 1 ren. Het bijdragebewijs is echter ook daar vereist. 1 Een speciale hengel is elke hen- I gel geaasd met ander aas als geoorloofd voor de gewone I hengel. In het algemeen is dat de zogenaamde hengel geaasd met vis, ook wel snoekhengel. Een werphengel kan zowel een I gewone als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas I waarmee men vist. Bijdragebewijs. kleine en grote visakten zijn met betaling van I legeskosten verkrijgbaar bij de politie of in sommige kleine gemeenten op de secretarie. Als het lokaas met storende plonsen in hpt water is gegooid, als na enig geharrewar met peillood de diepte van de plas op die piek is bepaald, dan is het tijd om de schroefdop van de thermosfles te draaien om warm van binnen en gespannen over het hele lijf te wachten op de eerste „hobbel", het teken dat er vissen leven. Een lange dobber met een rood puntje, een zogenaamde Rotterdam mer", staat dan keurig uitgebalanceerd te deinen op een spiegelend watervlak. In de verte roept de koekoek. Dat betekent regen, maar die conclusie zit ook in de grijze lucht. Bij &en rietkraag maakt een eend ochtendgymnastiekbewegingen. En dan.... de punt van de dobber trilt en zakt dan even weg. Er is geen wereld meer, alleen nog die bevende „Rotterdammer", die langzaam als een periscoop uit het water rijst. Een korte klik en de holglashengel staat in een gespannen boog. Onder water begint een log lichaam zigzaggend weerstand te bieden. Als de vissekop boven water komt, kantelt het lichaam en de eerste brasem komt als een natte dweil richting schepnet. Dat is vissen in de overtreffende trap. gevecht, maar er zijn ook scherende Het weer zit mee, de boot is goed, de zwaluwen, dobberende waterkippen - man naast je is een rustig figuur en de een roerloze reiger en die „vreemde" vis bijt. Het gaat ook wel eens anders, planten, die in geen enkele stadstuin te Ais het poldergemaal m werking is en zien zijn. het water sterk stroomt, dan kunnen er elders op die morgen hele rijen MELKKOEKJE vissers kankerend langs de kant zitten. wu hen andere keer kan de wind bondge- Sportvissers moeten tevreden zijn. Ver- vissen eisen rijk, provincie en gemeente noot 2ijn als -er op baars wordt gevist, maar een sterke golfslag met een witte chuimstreep kan het vissersleven geet het maar. In de jaarvergadering van de Algemene Hengelaarsbond, die deze maand in Krasnapolsky gallen als het materiaal waarmee de stérdam werd gehouden kwam er vemj- ZEVENHUIZEN AANVANG 2.30 UUR N.M kans gewaagd wordt niet geschikt is voor die omstandigheden. Zo is er nog opdringerig vuil, plenzende regen, een blakerende zon of een stel rumoerige jongelui, die een visdag mooi naar de knoppen kunnen helpen. En toch... het blijft in welke omstandigheden dan ook zjjn bekoring behouden. Vissen staat niet gelijk met wat van gen. Hengelen is recreatie. Ontspan ning tussen de knotwilgen van de Vlist, in een wrakke boot op de Oude Rijn bij Zwammerdam of op het land van een boer, waar „looprecht" betaald is en de koeien aan de overzijde van de sloot met glazige ogen nieuwsgierig toekijken. De hengelsport brengt één en een kwart miljoen sportvissers in de vrije natuur. Velen van hen komen op Hemelvaartsdag, want dan mag het al dit jaar, voor het eerst echt buiten. Natuurlijk gaat het op de eerste plaats om het verschalken van de vis. om de spanning bij de opslag of bij het Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie voor werknemersgezinnen, zo als het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1969 is 100, liep op van 126, 7 medio maart tot 128,8 medio april. Dit komt neer op een stijging van 1,7 procent. Hierbij zij opgemerkt dat eerst thans de verhoging van de zieken fondstarieven in de prijsindexcijfers van januari 1973 af kon worden ver werkt. Voor de eerste drie maanden van dit jaar luiden de indexcijfers: januari 124,9, februari 125,4 en maart 126,7. Van de genoemde 1,7 procent prijsstij ging nioet 0,6 worden toegeschreven aan de huurverhoging per 1 april en 0,4 aan de kledingprijzen. Wat de kleding betreft dient erop te worden gewezen dat de maartindex nog gedeeltelijk op het winterpakket en gedeeltelijk op het zomerpakket betrekking had, ter wijl voor de index van april de winter- I kleding geheel buiten beschouwing I. bleef. nige kritiek. Voorzitter Kees Vrijling zei daar dat de overheid de hengelaars nog steeds beschouwd als een finan cieel melkkoetje. Hij lichtte zijn aanklacht toe met enkele voorbeelden. Als een AOW'er met twee hengeltjes in een kanaal wil hengelakte en huurgeld voor vis rechten. Als een miljonair met een motorjacht komt aanvaren lopen de overheidsinstanties zich het vuur uit.de sloffen om kosteloos de bruggen te voordat het eerste „stootje' er is. Of de vis dan nog aanbijt is vraag twee. Soms zijn er lange wachttijden nodig openen, gratis te schutten en de boot in dik gesubsidieerde jachthavens te laten afmeren.. Vele sportverenigingen krijgen behalve een likse subsidie siechts een symbo lisch huurbedrag van de gemeente op gelegd. Menige visclub moet echter dik geld voor het viswater betalen. ..Waar om investeert een gemeente wel ton nen in sportvelden maar niet in viswa teren, terwijl er vaak meer hengelaars dari voetballers zijn? zo vroeg Vrij ling zich af. Ook op het water is er sprake van verregaande discriminatie tussen hen gelaars en andere watergebruikers, meende hij. Rijk, provincie en gemeen te kopen oeverstroken op die als lig plaatsen voor de watersporters worden ingericht. „Recreatieve vaarwegen wor den Uitgebaggerd. Bruggen en sluizen worden van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat bediend. Er zijn kostelo ze vuilnisophaaldiensten in de havens, maar de hengelaar moet vaak nog betalen voor simpele looprechten langs het water om zijn hengeltje uit te gooien", aldus Vrijling. Hij deed tegen de achtergrond van deze discriminatie een dringend beroep op alle sportvis sers van Nederland zich sterk organisa torisch te verenigingen. De hengelaars in hun kleine clubjes hebben zich tot nu toe te geïsoleerd opgesteld, zo meende hij. Ook uit andere hoeken zijn er dergelij ke „opstekertjes" gekomen. Voor de lokkende vrijheid van de natuur moet veel betaald worden en op het moment dat een dartele ruisvoorn met de nylon vislijn wegloopt, wordt de sportvisser als het ware gekielhaald. Jan Rietveld openbaar lichaam Vasteland 96-104 - Rotterdam Telefoon (010) 11 13 20 OPENBARE KENNISGEVING In het kader van het selektief investeringsbeleid zal door de Raad van Rijnmond binnenkort advies moeten worden uitgebracht over gronduitgifteplannen van de gemeente Rotterdam ten behoeve.Van de vestiging van N.V.NEDERLANDSE GASUNIE op de Maasvlakte voor de bouw van 3 opslagtanks en CHEVRON PETROLEUM MAATSCHAPPIJ (NEDERLAND) N.V. aan de Seinehaven voor de aan- en afvoer benevens de opslag van gasotie. Een uittreksel van deze stukken wordt U op verzoek toegezonden. Schriftelijke reakties kan een ieder binnen 14 dagen na dagtekening van deze publikatie indienen bij het dagelijks bestuur van Rijnmond. Rotterdam, 29 mei .1973. —■"nut» *1 Na DU n^deliike Toting van twee politieke gevangenen in Griekenland (Kaloudis en Phelltnis) is het Antidiktatoriale Komitee voor de Grieken in Nederland een actie begonnen voor de Griek Farakos, die door de kolonels ook tot levangslang veroordeeld is en die zwaar ziek ligt in de Korydallos-gevangenis in Athene. Wrigons farakos is wegens zijn verzet tegen de dictatuur in Griekenland veroordeeld tot levenslange, eenzame opsluiting. Telegrammen van het Rode Kruis hebben tot nu toe geen effect gehad. Vanmorgen heeft deze trotse viermaster een ligplaats gekozen aan de Parkkade in Rotterdam. Vrij dagmorgen vertrekt het weer. Het is het Chi/eens opleidings schip „Esmeralda", dat per 1 februari de haven van Valpa raiso verliet. De Chileense Ma rine beschouwt een oplei dingsperiode aan boord van dit imposante zeilschip als de belangrijkste episode in de vorming van de jonge marine mannen voor hun verdere le ven op zee. De Chileense marinemensen wacht een uitgebreid pro gramma, dat hen o.a. met bustrips in de gelegenheid stelt wat meer te zien van Nederland. Naast het bezich tigen van toeristische beziens waardigheden zullen zij in het kader van deze opleidings- en representatiereis ook een be zoek brengen aan de Delta- -werken, het Koninklijk Insti- De „Esmeralda" is woensdag 30 mei alleen van 10—12 en van 14—16 uur te bezichtigen voor georganiseerde groepen van maximaal 20 personen. Afspraken hiervoor via de ma joor der mariniers M. H. Hei- neman (010- 363700). Don derdag 31 mei is het schip van 12 tot 17 uur voor iedereen opengesteld. Grigoris Farakos is bijna 50 jaar oud. Hij streed mee met de partizanen tegen Hitler. Aan deze strijd hield hij hersen letsel over door een granaatver wonding. Toen de kolonels de macht grepen, verzette Farakos zich opnieuw. Tot 1970 heeft hij geijverd voor her stel van dé democratie, toen werd hij gepakt en opgesloten. Farakos heeft inmiddels in alle slecht bekend staande gevangenissen en kam pen van Griekenland gezeten, bang als de junta kwam, dat deze moreel sterke man vat zou krijgen op bewakers en andere gevangenen voor zijn demo cratische overtuiging. Op 29 maart werd Farakos na een hevige crisis door de gevangenis-di rectie naar St. Savras gebracht, het bekende kankercentrum in Athene. Hij lijdt aan zware hoofdpijnaanvallen en kan nauwelijks meer voedsel binnen houden. In de gevangenis is de me dische behandeling voor zijn geval niet de juiste geweest, constateerden de artsen van St. Savras. De voorgeschre ven behandeling in dit ziekenhuis ging niet door; Farakos werd 's avonds 'naar; zijn cèl teruggebracht. Daar ligt hij nu uitgeput op zijn bed, tegen de slapeloosheid krijgt hij elke dag een injectie, doch deze hebben alleen nog een negatieve invloed op zijn toestand. De medegevangenen yan Farakos in de gevangenis Korydallos hebben voor hem aan de algemene internationale en Griekse opinie een oproep gedaan. Farakos sterft als hij hier blijft, aldus een naar buiten ge smokkelde verklaring. De afdelingen Rijnmond en Utrecht van het Antidiktatoriale Komitee voor de Grieken doen nu een beroep op personen en organisaties om een brief kaart met één of meer handtekeningen te sturen naar de Griekse ambassade, Alexanderstraat 17 -in Den Haag met het verzoek Farakos althans tijdelijk in vrijheid te stellen. Strafonderbreking voor een met „levenslang" gestrafte, is een van de' weinige rechten die overge- Fabrieh voor verneuh-tabah Imperial Tobacco Ltd. heeft bekend gemaakt, dat zij 75 miljoen gulden gaat investeren in de bouw van een fabriek in Ardeer (Engeland) voor de productie van een tabakvervangend materiaal, dat bekend staat als NSM (New smoking material). Een goede Nederlandse aanduiding zou verneuk- -tabak kunnen zijn. De fabriek, die in 1975 gereed moet zijn, zal aanvankelijk een capaciteit van ca. 10.000 ton NSM per jaar hebben. Naar wordt verwacht zal deze fabriek aan 200 mensen werk bieden. ♦Woensdag vindt de onthulling plaats van een speelplastiek aan de Rotter damse Heemraadssingel. Het zijn vier grote appels, een ontwerp van Cees Franse. Het wordt aangeboden door Ogem N.V. *De in de week van 7-12 mei gehou den openbare geldinzameling ten bate van de astmabestrijding heeft in Rot terdam een bedrag van f31.658.38 opgebracht. In 1972 was de opbrengst *Op de late avond van maandag 4 juni besluit de KRO-televisie de wekelijkse serie uitzendingen onder de titel „Tele- -zet", waarin onder auspicieën van de Nederlandse Bond van Corresponden tieschakers de schaakmatch Nederland- -Polen werd gespeeld. *k Lente! Behangtijd! modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM heeft het Broersvest 85 - tel. 010-269702

De Havenloods | 1973 | | pagina 1