a DE HAVENLOODS "WONINGBOUW IS EEN VORM VAN RUIMTE-VERSPILLING" Bezwaren tegen bestemmingsplan ongegrond geacht Architect Andries van Wijngaarden: „H0LY-N00RD" OP DE KORREL KUNSTGEBITTEN Open brief aan minister Gespreksgroep pleit voor Staalduinse bos mSÊÊÊÊ IF©® „Druksels en schrijfsels" in Stedelijk Museum vrijdag 1 juni 1973 22e jaargang no. 22 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 GIETBOUW „Ér is", aldus Andries van Wijngaar den, „een tijd geweest, dat Nederland voorop liep met de volkswoningbouw. Dat was in de twintiger jaren, toen men het lang niet slecht deed in ons land. Na de oorlog is de lijn van die goeie volkswoningbouw niet voortge zet. Toen we uit de rotzooi kwamen, wilde iedereen zo veel en zo vlug mogelijk bouwen. Het werd door heel het land hetzelfde. Stapelbouw rond portieken. Dat bouwen ging zo maar door tot 1950, 1955, toen kregen we ineens hoogbouw. Die hoogbouw liep aardig parallel met de ontwikkeling van een bouwkraan, je kreeg gietbouw en ze konden steeds hoger bouwen, fly mijn weten is er nooit een onderzoek geweest naar het nut van hoogbouw of de gevolgen. Ze hebben het proces omgekeerd. Pas later zijn er sociologen aan te pas gekomen en sommigen van hen hebben het goedgepraat. Maar je moet wel erg goeie argumenten hebben, om mensen boven de bomen te laten wonen. Die hebben ze niet. Er komt bij, dat hoogbouw geen hogere bebouwings dichtheid geeft en dat er krankzinnige investeringen moeten worden gedaan. Als je gaat kijken b.v. in de Bijlmer meer (Amsterdam) naar al die ver hoogde wegen en alle mogelijke din gen, die er moeten worden aangelegd voor die verhoudingsgewijs paar wo ningen, dan is het geen wonder, dat de huren niet meer betaalbaar zijn. En zo is het overal. Waar huizen staan moe ten wegen komen, er moet gas, licht en water in de grond. Als dat er allemaal ligt, moeten er zoveel mogelijk mensen gebruik van kunnen maken, anders wordt het te duur en gebruiken we het landschap te snel op. En ook dat landschap hebben we nodig. Ruimte verspilling, ik zei het al, is ook een milieuzaak. Afgezien van dat worden de mensen in die gigantische slaapste den neurotisch en is het niks voor kinderen". EXPERIMENTEN „Gelukkig", aldus Andries van Wijn gaarden, „komen er nu eindelijk weer andere gedachten over het hoe en waarom van woningbouw. De lijn uit de twintiger en dertiger jaren wordt weer opgenomen. Kr zijn voorzichtige experimenten in Nederland, al is het op het moment nog zo, dat van alles wat een beetje afwijkt, de heren politi ci zeggen: „Het is te duur". „Voor de oorlog was een be bouwingsdichtheid van 80 tot 100 woningen per hectare in de stad een getivoije zaak. Tegen woordig vindt men 30 woningen per hectare al veel. Wordt het er allemaal zoveel gezelliger op? Ik betwijfel het. Ik vind de woning bouw zoals die nu wordt toege past een vorm van milieu-vervui ling, ruimte-verspilling. We zijn het dichtstbevolkte land ter we reld en we bouwen alsof we ruimte zat hebben. Ik denk dat we beter eens kunnen gaan na denken over stadsveTdichting in- plaats van overal in het landschap steenblokken neer te zetten". Deze opmerkelijke uitspraak is van Andries van Wijngaarden, ar chitect hbo en één van de leden van de werkgroep „Beheers de Groei" van PvdA en D'66-leden. Hij verduidelijkt: „De steden waarin we zouden moeten wonen, breken we af en omdat de mensen toch ergens moeten wonen breken we ook nog het landschap aan de randen van de steden af. We hebben een tekort aan ruimte, toch krijgt iedereen steeds meer privé- ruimte in zijn hpis. Maar wat doet hij? Hij ontvlucht met zijn gezin zijn huis en gaat naar een caravan of een zomer huisje, ergens waar het gezellig is en leefbaar. Ik zoek naar evenwicht. Iedereen praat tegenwoordig over herstel van het bio logisch evenwicht in de natuur. Ik betwijfel of ons woonmilieu evenwich tig is. Het lijdt aan de algemene schaal vergroting,, Je. kunt in je woning eten en slapen, om te werken moet je ergens anders heen, om te winkelen dito. Je staat in de file om naar je werk te gaan, er is een hele discussie aan de gang over auto of openbaar vervoer en ieder kampt met onbehagen. Alles wordt gecentraliseerd. Als ik een pakje cigaretten wil halen, moet ik een kwar tier lopen naar een winkelcentrum. Ik heb liever een sigarettenwinkeltje op de hoek. Maar om dat weer te bereiken is een dichtheid van laten we zeggen tachtig huizen per hectare wel noodza kelijk, anders verdien) de winkelier het zout in de pap niet". woordig staan de kranten bol van casco-woningen, huizen met alleen een dak, buitenmuren en pluggen, die uit de muren komen voor water, gas en elektrisch. Die casco-woningen zitten nog steeds in de koopsector. Maar als ze in de woningwetsfeer kunnen wor den gebouwd, dan wordt het pas inte ressant. Wanneer zal dat 's gebeuren. Woningwet-woningen worden nog al tijd gebouwd volgens de „wenken en voorschriften in de woningbouw". Een soort bemoederen, waar helaas het al dan niet verkrijgen van subsidie van afhangt. Alles moet daarom volgens het boekje, 't wordt ook steeds dikker en uiteraard het bouwen duurder. Je wordt op het laatst verplicht om voor een eenvoudig huis 400 gulden neer te tellen per maand. Maar dan zit de helft er in, waaraan je geen behoefte hebt. Als de mensen zo'n huis betrekken, beginnen ze met het behang van de muren te scheuren en er steentjesbe- hang of zoiets op te plakken. Na een half jaar is de helft er uit, inclusief verf en hebben de bewoners hun eigen sfeer en hun eigen kleurtjes en behangetjes. CASCOBOUW Als je uitgaat van cascobouw kunnen de mensen meteen zelf doen waar ze zin in hebben. De gemeenschap finan ciert de bouw van casco's in erfpacht of in huur tegen een minimaal basisbe drag. Kantoorgebouwen en winkels worden ook kaal te huur aangeboden. De gebruiker heeft daarna maximale mogelijkheden om het zo mooi en zo duur of zo goedkoop te maken als het hem uitkomt. De middelen om te wonen zoals aanrecht, wc, bad, meubi lair moet hij zelf betalen. Hij houdt dit in eigendom en heeft er zelf de verant woordelijkheid voor. Je staat er versteld van wat mensen niet kopen aan aanrechten, keukens en wanden. De creativiteit onder de men sen is groot. Wie gaat kijken in sane ringsbuurten, staat er van te kijken wat de mensen soms van hun huizen ma- Nu we het over saneringsgebieden heb ben, er staan veel oude woningen waarvan het casco nog in uitstekende staat is. De lagerbetaalden zijn op eigen kosten soms jaren bezig om zo'n casco te voorzien van nieuwe ingewan den. Het resultaat is echter, dat de huisbaas „bedankt" zegt en de huur verhoogt. KNUTSELEN Je zou hele stadswijken kunnen redden door ze te rehabiliteren en daarbij het casco-systeem toe te passen. En waar huizen worden afgebroken, daar kun nen de grote jongens uit de bouw toch casco's neerzetten. Dat kunnen ze toch zo goed? Er zijn genoeg mensen, die zelf graag hun handen gebruiken en die graag betaalbaar wonen. Kunnen ze niet knutselen, dan hebben ze altijd een vriendje of een familielid, die het wel kan en dan zijn er natuurlijk ook nog die kleine aannemertjes, die nu als sneeuw voor de zon verdwijnen omdat de grote jongens alles moeten doen. Is er bezwaar tegen, dat de kleine aan nemertjes weer es wat verdienen? Je zou graag willen, dat de heren politici al die zaken rond de woning bouw eens met andere ogen gingen bekijken. De gemeenteraden moeten voorop lo pen. Nu lopen de deskundigen voorop, maar het zou zo moeten zijn, dat de politici de deskundigen voor zich lie ten werken. Gemeenteraden moeten eisen, dat ze kunnen kiezen uit meer dere plannen. En ze moeten kiezen volgens de ideeën, die hun achterban daarover heeft". zal zetten over de IJssel met zijn hoogbouw de polder in. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben de raadsleden, die volgende week, 6 juni in vergadering bijeenkomen, het ontwerp-bestemmingsplan „Holy- noord" toegezonden. Zij zeggen daarin: „Dit ontwerp-bestemmingsplan beoogt een regeling krachtens de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de noordelijke helft van de wijk Holy. Deze regeling heeft tot doel de kaders te formuleren voor een flexibele planontwikkeling, zodat het tijdens de realisatie mogelijk blijft tot in laatste instantie de jongste inzichten in de woningbouw mede in beschouwing te nemen. Het ontwerp-bestemmingsplan „Holy-noord" heeft eveneens tot doel de woningbouw in de gemeente Vlaardingen weer op gang te brengen en tevens de afronding te bewerkstelligen van het woongebied aan de oostzijde van de Vlaardingse Vaart, zoals dat is aangeduid in het Streekplan Rechter Maasoever en naderhand is uitgewerkt in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Holy"." Er zijn over dit plan een tweetal bezwaarschriften binnengekomen van de heer M. G. Nieuwstad en van de Jeugdgemeenteraad van Vlaardingen. Het voornaamste bezwaar van de heer Nieuwstad is als volgt omschreven: „Het plan tast de aard en het karakter van het landschap ten noorden van Vlaardingen alsmede van de Vlaarding se Vaart aan. Het is een principiële fout in de opzet dat openbaar groen uitsluitend in het centrum van de op te zetten wijk is gesitueerd en niet in hoofdzaak langs de Vlaardingse Vaart en de noordrand". De Jeugdgemeenteraad van Vlaardin gen heeft bezwaar tegen de volgende aspecten van het plan. 1. Het wi/k-winkelcentrum ligt te geïsoleerd ten opzichte van het woongebied van Holy-Noord. Dit is bieden van 45 tot 57 woningen per n beiden worden onge- te wijten aan de verbinding van de beide gedeelten van de Kuropabou- levard aan de noordzijde van dit .1. Kr wordt met betrekking tot de wijkverzamelweg gepleit voor veili ge oversteekplaatsen (tunnels) rondom het wijkpark mede in ver band met de functie van kinder speelplaats van dit wijkpark. 4. De normen inzake de verhouding hoogbouw-laagbouw zijn volkomen terzijde gelegd. De jeugdgemeente raad bepleit verkleining van de ge- ha. De bezwaren grond geacht. Met betrekking tot de in het noord westelijk gedeelte van het ontwerpplan geprojecteerde „parkeerterrein" delen B. en W. het volgende mee: „Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben verzocht om een terrein in de gemeente Vlaardingen beschik baar te stellen voor de aanleg van een klein regionaal woonwagencentrum. Gelet op de gevoerde discussie in uw raad met betrekking tot de vestiging van een woonwagencentrum en mede gelet op de recentelijk gevoerde be sprekingen ten provinciehuize, hebben wij gemeend om het onderhavige ont- werp-plan alsnog zodanig te wijzigen, dat de aanleg van een woonwagencen trum in de toekomst mogelijk zal zijn. Hiertoe is aan het oostelijk gedeelte van het bovengenoemde parkeerterrein door ons de bestemming „woonwagen centrum" toegekend". Op 5 juni is hel 50 jaar geleden dat Breitner overleed. Ter herdenking van deze in Rotterdam geboren kunstenaar is in het Museum Boymans-van Bcuningcn een ten toonstelling ingericht van de tien schilderij en twintig tekeningen en zeven etsen uit de collecties die zich in het museum bevinden. De afdeling Schiedam van de C.P.N. belegt op dinsdag 5 juni een openbare vergadering. C. IJmkers, lid van het partijbestuur spreekt over de regerings verklaring van het kabinet Den Uijl. De vergadering wordt gehouden in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, aanvang 20 uur, toegangsprijs 50 cent. Er is gele genheid om vragen te stellen. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. MAASKANT BEHANG irfjezclligheid Dpi.rrA Dienstencentra zoeken hulp voor vakantie De dienstencentra Feijenoord en Noor dereiland zoeken ook dit jaar weer vrouwen en meisjes boven de 18 jaar, die zich in de periode tussen 4 juni en 25 augustus tijdelijk en tegen vergoe ding enkele uren per week beschikbaar kunnen stellen als invalhulp bij bejaar den. Het gaat hierbij om een tijdelijke huishoudelijke hulp bij een aantal chronisch zieke of minder valide be jaarden in de wijken Feijenoord en Noordereiland, die tijdens de vakantie van hun vaste helpster een vervanging voor deze moeten hebben. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer P. E. Hooyer, Van der Takstraat 14a, tel. 133896. De gespreksgroep Maassluis, die ge vormd is in het kader van het inspraak plan van het Openbaar Lichaam Rijn mond, heeft in een open brief aan de minister van Defensie, de heer H. Vredeling het volgende vastgesteld 1. gezien de geringe afmetingen van het Staalduinse Bos elke aantasting daarvan als* een ernstige bedreiging van landschap en recreatiemogelijkheden moet worden gezien; 2. het oprichten van bouwwerken en het uitvoeren van andere werken an ders dan ten dienste van het Staalduin se Bos schadelijk is voor aard en omvang; 3. gezien de armoede aan bossen in Zuid-Holland volledige openstelling ge wenst is om de „asfaltmens" de moge lijkheid te bieden op korte afstand van zijn woning van de natuur te genieten; 4. de omgeving van het Staalduinse Bos bij uitstek geschikt is voor uitbrei ding (weinig bebouwing, geschikte grond), overweegt dat, het in bezit houden van het grootste en mooiste deel van het Staalduinse Bos door de MARINE voor een onbe tekenende hoeveelheid munitie lijn recht met het voorgaande in strijd is voor deze munitie in een goed bewaakte legerplaats de nodige ruimte moet zijn te vinden en is daarom van mening dat, 1. het nu door militairen in gebruik zijnde deel zo spoedig mogelijk moet worden ontruimd en voor het publiek opengesteld; 2. het Staalduinse Bos door middel van verwerving van grond en aanplant tot een volwaardig bos voor de omgeving moet uitgroeien; 3. een verbod moet worden ingesteld voor het oprichten van bouwwerken en andere werken»in het bos of de direkte omgeving daarvan anders dan ten dienste van het Staalduinse Bos (en dit geldt dan met name voor de geplan de EUROPOORT-TUNNEL en RIJN- POORTHAVEN). Sociaal rapport krijgt onvoldoende De Sociale Adviescommissie heeft in een onlangs gehouden vergadering het rapport besproken van de sociale, cul turele en recreatieve voorzieningen in de binnenstad van Schiedam. De com missie gaf het rapport een onvoldoen de en zei ondermeer, dat te sterk de nadruk wordt gelegd op allerlei ge meentelijke voorzieningen, zoals de administratieve kantoorruimten, waar van het nog de vraag is, of deze vanwege hun functie, wel in het cen trum moeten worden geplaatst. Een en ander was voor de Sociale adviescom missie reden, om zich niet achter het genoemde rapport te plaatsen, voorzo ver dat betrekking heeft op het werk terrein van de commissie. vrijblijvend. als echt haar H AARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 neskapsalon. Van 16 juni tot 23 juli wordt in het Stedelijk Museum Schiedam een tentoonstelling gehouden onder de titel: Druksels en schrijfsels". Het is een tentoonstelling over grafiek, poëzie en proza door Schiedammers onder de leeftijd van 21 jaar vervaardigd. Een en ander wordt georganiseerd in samenwer king tussen de Schiedamse Gemeenschap, het Museum, JKSde jettgdexpressie Schiedam 1973 en het museumprojekt „Grafische technieken voor het onder wijs". Voor deze tentoonstelling, kunnen alle voor muzikale omlijsting worden ge- Schiedamse jongeren tot en met 21 zorgd. jaar werken inzenden. Dat kan worden Donderdag 7 juni wordt in het ingeleverd aan het museum op de Hoogstraat 112, op dinsdag 5 juni en woensdag 6 juni van 10-12 en van 14-16 uur. Het deelnemen is kosteloos. Bij de opening op zaterdag 16 juni, 11 uur wordt aan alle bezoekers de „JES- poster 1973" uitgereikt. Ontwerper hiervan is Rob Kooman, die een druk- jecten en Johannes Gachnang met et- demonstratie zal geven. Een bekend - auteur zal worden uitgenodigd, om ingezonden werk voor te lezen. Er zal de expositie: „Kongrontatie XII" geopend. In deze confrontatiereeks worden werken getoond van Wim Drion, met schilderijen en gouaches, Meggie Dirks met kleden, Jenny F. Losinger met schilderijen, gouaches en collages, Thijs van Kimmade Deze expositie zal dagelijks van 10-17 uur en zondags van 12.30-5 uur geopend zijn. Zoekt U een echt apart behang HULST BEHANG SCHIEDAM heen het Broersvest 85 - tel. 010-269702 Laatste avond in Ichtus-kapel VLAARDINGEN Op 30 mei wordt het laatste avondgebed van het seizoen 1972/1973 gehouden. In dit seizoen is iedere woensdagavond om 19.30 uur in de kapel van de Ichtuskerk aan de van Maerlantlaan het interkerkelijk avondgebed gehouden, geleid door niet-predikanten. De Wijkraad van Kerken te Vlaardingen-West overlegt op welke wijze in het seizoen 1973/1974, dat in september begint, zal worden verder gegaan. Zij wil de belangstelling stimuleren en zoekt nog een aantal trouwe medewerkers. Collecte voor Mode Kruis Het is voor mij de vraag, of de collecte van het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Schiedam, die gehouden wordt van maandag 28 mei tot en met zaterdag 9 juni, nog in het bijzonder moet worden aanbevolen. Het werk van het Rode Kruis is in de hele wereld en ook in ons eigen land zo bekend en het wordt zo gewaardeerd, dat een ieder bijkans bereid is door middel van een geldinzameling zijn of haar bijdra ge in de kosten te geven. Niettemin voldoe ik graag aan het verzoek van het afdelingsbestuur u nogmaals te wijzen op het vele goede werk, dat hier en in de wereld door het Rode Kruis wordt verricht. Mag ik nog een paar voorbeelden noemenLangs de wegen heeft het Rode Kruis 900 hulpposten opge bouwd, die dag en nacht ten dienste van de weggebruikers staan. Er is een prachtige bloedtransfusiedienst in het leven geroepen. Het Welfarewerk is van grote betekenis, b.v. in'de ziekenhui zen. De vakantieweken voor langdurig zieken en chronisch invaliden trekken in het bijzonder aller aandacht. Bij natuurrampen tracht het Rode Kruis in de hele wereld het menselijk leed te verzachten. Het spreekt vanzelf, dat zowel de huis-aan-huis collecte als de straatcol lecte op zaterdag 9 juni a.s. in Schie dam een goede opbrengst tegemoet mag zien. Maar een aanbeveling kan toch nog geen kwaad. H. Roelfsema Burgemeester van Schiedam. Voor Uw DAF DAF DEALER VOOR GEHEEL

De Havenloods | 1973 | | pagina 1