DE HAVENLOODS Nieuwbouw mag bijzondere karakter van Schiedamse binnenstad niet aantasten LIAVIIilVIAJ In Schiedam-Zuid wordt geschreeuwd om ruimte Hoogstraat wordt afgesloten KUNSTGEBITTEN! Vakantiebezorgers sters Raad wil brief van college lezen over milieubederf donderdag 7 juni 1973 22e jaargang no. 23 SCHIEDAM DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. !\IW MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL. 26.06.63. De Hoogstraat zal op vrijdag 8 juni voor het verkeer geheel en voor de voetgangers gedeeltelijk versperd zijn. De kwestie is dat voor het in aanbouw zijnde middenstands-warenhuisde vloer voor de eerste etage gestort moei worden, waarvoor vele tienduizenden kilo 's beton nodig is. In de nacht van donderdag op vrijdag zal daar ter plaatse een hijskraan met een groot voetstuk worden geplaatst. Voor de voetgangers wordt een looppad van I d I 1/2 meter breed vrijgelaten. Het rijdende verkeer moet met een totale afsluiting rekening houden.. De politie zal maatregelen nemen dat op vrijdagmorgen tot 11 uur de vrachtwagens die op de Hoogstraat moeten zijn voor het laden of lossen van zowel de Koemarkt als de Appelmarkt af de Hoogstraat in zullen kunnen rijden, doch zij zullen achteruit-rijdend de Hoogstraat weer langs dezelfde weg moeten verlaten. De belemmerende hijskraan zal volgens plan vrijdagavond weer verwijderd worden. De winkeliers wordt verzocht de leveranciers tijdig te wijzen op de stremming van het expeditie-verkeer en er ook anderszins rekening mee te houden. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25.- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32. 34. 39 en 49 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KR IMPENERWAaRD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10,71 Havenkerk wordt niet gesloopt Het ministerie van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft gewei gerd vergunning te verlenen voor de sloop van de Havenkerk. Reeds gerui me tijd worden onderhandelingen ge voerd tussen het kerkbestuur en de gebedsgenezer Johan Maasbach te Den Haag, die het gebouw zou willen ko pen. Als voorwaarde geldt, dat het gebouw geen bestemming zal krijgen, die niet in overeenstemming zou zijn met de opvattingen van het kerkbe stuur. VROUWEN MOETEN „HET" BINNEN Wij zoeken nog enkele aktieve voor het verspreiden van De Havenloods op dinsdag en of donderdag, in diverse rayons: Leuke bijverdienste. Aanmelden: Tel. 132170 toestel 28 afd. inspektie. DE HAVENLOODS [ffl „De Zeestraat ligt er rot bij en met de Wilhelminastraa,t is het al niet veel beter gesteld zo constateerde maandagavond Mevr. J. Krikke-Hein (P.v.d.A toen in de raadsvergadering het schrijven van de bewoners vereniging Schiedam-zuid aan de orde kwam, waarin werd gevraagd de onbewoonbaar verklaarde woningen in eerstgenoemde straat te slopen en de vrijkomende ruimte in een speelplaats te veranderen. ,,We heffen hoog onze banier om speelgelegenheid te scheppen in de oude stadswijken," aldus Mevr. Krikke, en ook een plantsoentje voor kinderen en bejaarden. Zij deed een dringend beroep op het college van B. W. om de jongens, die zich beschikbaar stellen om daaraan medewerking te verlenen niet in de kou te laten staan. De mensen in Zuid begrijpen het niet meer. Men schreeuwt om ruimte voor speelgelegenheid en er wordt niets gedaan. Wethouder Bolmers verklaarde begrip te hebben voor de problemen. De gemeente kan evenwel niets doen, omdat er geen bestemmingsplan voor bedoeld gebied is. Als gevolg daarvan kan de gemeente ook geen panden aankopen om die te slopen, hoe graag de wethouder dat ook zou willen. Bovendien zou de gemeente dan ook niet in aanmerking komen voor de tachtig procent rijksuitkering bij sloop van woningen. Het ligt wel m de bedoeling, om binnen niet al te lange tijd deze zaak aan de orde te stellen in samenwerking met de commissie voor Stadsontwikkeling en de stadsplanner. Dan komt dus ook de Zeestraat aan de orde. „Ik mag geen panden slopen die niet van de gemeente zijn, constateerde de wethouder. Maar zo spoedig mogelijk zullen plannen voor verbetering van de oude stadswijken, aan de orde komen Daar houk de wethouder aan," gaf mevr. Krikke te kennen. BLIJVEN DOEN In de vergadering van de ge meenteraad in Schiedam kwam B. W. met een voorstel om f 19.000,- uit te trekken voor de vervanging van twee verou derde urinoirs aan de Lorentz- laan en Hoofdplein. Mevrouw Krikke-Hein zag niets in het voorstel. „Ruim die vieze din gen op", zei ze, „en richt open bare toiletten in, waar ook de vrouwen gebruik van kunnen maken, zodat ertip de openba re weg geen discriminatie be staat". Zij riep de vrouwelijke raadsleden op haar voorstel te steunen. In Schiedam zal de vrouw ech ter ook in de toekomst niet langs de openbare weg in een openbaar toilet een menselijke bezigheid verrichten. -De man nelijke raadsleden steunden het voorstel van het college. Drie van de vier vrouwelijke afge vaardigden stemden tegen. Al leen mevrouw Dirkzwager bleek niet om te turnen en ging met de mannelijke voorstemmers mee. De Schiedamse dames zul len ook in het vervolg als de nood hoog is een cafetaria, wa renhuis of ander gebouw bin nen moeten gaan. De Vereniging tegen milieubederf in en om het Waterweggebied heeft aan het gemeentebestuur van Schiedam een schrijven gezonden, met betrekking tot het lossen van olietankers in het Rijnmondgebied ten behoeve van de Mobilraffinade- rij te Amsterdam. B.en W. stelden de raad voor, dit schrijven in hun handen te geven ter afdoening, doch in de raadsvergadering verklaarde mevrouw M. A. A. Taverne-van Campen daartegen bezwaar te hebben. „Ik zou eerst wel willen weten, wat het college voornemens is om te gaan schrijven", gaf zij te kennen. Wethouder Collé wees erop, dat de brief uit Amsterdam komt over de aanleg van een pijpleiding naar Amster dam voor aanvoer van olie. Dat gaat gebeuren buiten het Schiedamse grondgebied, maar het college is wel voornemens, over een en ander contact op te nemeji met Rijnmond. Mevrouw Taverne bleef er op staan, eerst te wetên wa.t het college zal gaan antwoorden en diende daartoe een voorstel in. „Dan kunnen we voorlopig niets antwoorden want dan moet het antwoord eerst ter goedkeuring naar de raad", opperde de wethouder. De raad deelde met 23-6 stemmen de mening van mevrouw Taverne, zodat het voorstel van het college werd verworpen en in een volgende vergade ring het ontwerp-antwoord aan de orde komt. „De Tempel99 in nieuwe ruimte Na het oude schoolgebouw van het Spinhuispad te hebben verlaten, zal de sociëteit De Tempel volgende week een nieuwe ruimte in gebruik gaan nemen aan de Overschiesestraat. De jongelieden hebben vele maanden hard gewerkt om het nieuwe verblijf een gezellig aanzien te geven en daarin zijn zij uitstekend geslaagd. Er is veel ge timmerd en geschilderd, zodat er voor lopig over voldoende ruimte voor de ruim' driehonderd sociëteitsleden kan worden beschikt. Ter gelegenheid van de opening op zaterdag 16 juni, is er een optreden van de Limburgse groep „Down-side". „De Tempel" is ook gedurende de zomermaanden geopend. De stadsbeiaardier van Schiedam, zal zaterdag 9 juni van 17- 17.30 uur op het carillon van de Grotekerk pinkster liederen ten gehore brengen. Na dertig jaar praten nu goedkeuring reconstructieplannen te verwachten Omdat door de Tweede Pink sterdag de aanstaande werk week met één dag bekort is, verschijnt De Havenloods niet op dinsdag. Leefbare tussenfasen is een verkavelingsplan opgesteld ten behoeve van winkels, woningen, tuinen, stegen en straten. Het uitvoe ringsplan zal zodanig moeten zijn gefa- Rehabilitatie Schiedam is een stad met een zeer eigen binnenstadkarakter, zo stelt de studie. In het Rijnmondgebied is dit een opvallende kwaliteit. De nieuw bouw, die in de stadskern komt te liggen, zal dit als thema moeten ne men, anders wordt een grote kans gemist en verliest Schiedam dit voor deel ten opzichte van andere steden in Rijnmond. Op het terrein van Wilton-Fijenoord te Schiedam is dezer dagen door de beveili gingsdienst een nieuw gebouwtje in gebruik genomen. Hierin is tevens de nieuwe tele- nachtdienst ondergebracht, liet nieuwe ge bouwtje bevat o.a. een was- en kleedlokaal. In verbaniiiermee, is ook na de spitsuren, een andere toegang tot het terrein ingesteld. Het ziet er naar uit, dat na zo'n dertig jaar voorbereiden en praten, dit jaar toch plannen tot reconstructie van de Schiedamse binnenstad de goedkeuring van de gemeenteraad zullen krijgen. Wanneer een voorzichtige conclusie mag worden getrokken uit de discussies in diverse commissies en werkgroepen dan lijkt het er in ieder geval op, dat na de vakanties wethouder Bolmers de strijd voor de huidige plannen zal winnen. Overigens zal dat niet in grote eenstemmigheid gebeuren. Het zal zeker niet aan kritiek ontbreken en ook is van diverse kanten algeheel verzet tegen de plannen te verwachten. seerd, dat tijdens de werkzaamheden goed leefbare tussenfasen gewaarborgd worden. „Bouwen in de binnenstad is iets anders dan bouwen in de polder", aldus de studie. Het slopen, bouwrijp- maken, bouwen, alles gebeurt onder de neus van bewoners, winkeliers, voorbij gangers. Elk plan in een binnenstad zou beoordeeld moeten worden op de leefbaarheid van de tussenfase, de sa menhang van nieuwbouw en oude be bouwing. Zo snel mogelijk zullen klei ne, afgeronde gedeelten van de nieuw bouw opgeleverd moeten worden. Het in fasen uitvoeren van de^bebou- wing houdt ook in, dat er eisén wor den gesteld aan de constructie. De gedachten gaan dan ook uit naar een kleinschalige aanpak in de vorm van stapelbouw met prefab vloerelemen ten. Geen buitenwijk dus in de binnenstad, geen nieuw winkelcentrum in een oude stad, doch een gedeeltelijk vernieuwde historische binnenstad; een zgn. „reha bilitatie" dus. De bestaande binnen stad wordt gevormd door bebouwing in smalle straatjes, welke zich in stegen aaneenrijgen tot meestal gesloten bouwblokken. Het openbaar gebied is een aaneen schakeling van straten, stegen en pleintjes, waarop de deuren en portie ken rechtstreeks uitkomen. Voor een deel zijn deze straatjes niet toeganke lijk voor auto's, zodat de erffunctie van die straten in ere kan worden hersteld. Het parkeren moet nog nader worden bestudeerd. Bouwblokken, die zowel oude als nieuwe panden bevatten, hebben een „expeditiestraatje" nodig, dat gecom bineerd kan worden met een ontslui ting voor het parkeren op het binnen terrein. Dit alles heeft er toe geleid, dat in het nieuwe plan voor de binnenstad, smal le en diepe woningtypen zijn ontwor pen. Eengezinswoningen in twee of drie lagen, breed plm. vier meter en 11-14 meter diep. De meergezinswo ningen hebben een ontsluiting aan de straatzijde via een open portiek. De ontworpen woningen hebben een dui delijke voor- en achterzijde ieder met eigen kwaliteit. Er zijn verschillende typen ontworpen, waardoor een keuze om aan de voor- of achterkant te wonen ontstaat. Men heeft het de wethouder bepaald niet gemakkelijk gemaakt. In de talrij ke rapporten zijn in de loop van de jaren allerlei vóór- en tegenpunten over de verschillende ontwikkelingsvormen van de nieuwe binnenstad aangedra gen. Reeds ten tijde van burgemeester Peek werden er plannen ingediend en een memorandum samengesteld. Het is begrijpelijk, dat in de dertig jaar waar in de plannen „hangende" zijn, de inzichten nogal gewijzigd zijn en er kan meteen aan worden toegevoegd, dat ook wel wat anders tot uitvoering zal komen dan de huidige plannen aangeven. Doch de grote lijnen voor het toekomstige centrum kunnen nu getrokken worden. In het algemeen heeft de Werkgroep zich weinig enthousiast over de thans ingediende plannen uitgelaten. Ook binnen enkele raadsfracties bestaat hierover verschil van mening. Vooral in de eigen fractie van wethou der Bolmers (PvdA) blijkt men niet eenstemmig te denken over deze plan nen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de VVD, die zich positief opstelt. De commissie voor stadsontwikkeling blijkt ook nogal moeite te hebben met de plannen. Iedereen is er echter van overtuigd, dat het hoog tijd wordt dat er iets gebeurt. Kritiek en verschil van mening zal er blijven bestaan en het is ondenkbaar, dat er ooit een recon structieplan ter tafel zal komen, waar over werkelijk iedereen staat te juichen. In de komende herfst zal de Schiedamse gemeenteraad een beslis sing nemen over de thans voorgestelde reconstructieplannen. Plannen wat sloop en herbouw, doch geven aan welk gezciht de oude Schiedamse bin nenstad op korte of lange termijn zal krijgen. Een en ander is voor een zeer belangrijk deel afhankelijk van hogere instanties, die goedkeuring en vooral ook de financiën moeten leveren. In het studieproject wordt gesteld, dat het vernieuwingsproces - dus voorbe reiding en uitvoering van woningen, winkels, bedrijven etc. zodanig moeten verlopen, dat de bestaande groepen van inwoners, winkeliers, bedrijven, scholengemeenschappen en dergelijke er zoveel mogelijk baat bij hebben. Zo wordt onder meer gesteld, dat de huren van de 450 te bouwen woningen in de binnenstad afgestemd moeten zijn op een gevarieerde samenstelling van de bevolking. Dit houdt een com pacte woningbouw in met daarbij pas sende grondprijzen, gunstig afgestemd op subsidie. De huurprijs zal maatge vend zijn, grond- en bouwkosten zijn afgeleid. Volgens het ontwerp, zou - afgestemd op de huurprijzen van 1 januari 1973 - 40 procent van de woningwet woningen gebouwd moeten worden voor een huurprijs van f.250,- tot f.275,-. Voorts 40 procent voor pre mieverkoop en het restant (20 pro cent) in de vrije sector. Op de begane grond zijn woningen ontworpen voor bejaarden. Lente! Behangtijd! modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM heeft het Broersvest 85 - tel. 010-269702

De Havenloods | 1973 | | pagina 1