Hulpcentrum daklozen onder dak In kerk 4.98 Zorgeloos met Havenloods op stap in luxe toerbus (Drunott ongezond r |750 mssbssbbsssm Eerste dagverblijf in Nederland Theaterkamp voor jeugd KmwB DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 JUNI 1973 Bijdrage: Theo Nijenhuis Redactie: Jan Piptveld. actie ,,Heel Vietnam") is te sterk om door een reclameman ontworpen te zijn. Oorlog is ongezond, in Vietnam weten ze er alles van. Al meer dan 25 jaar lang. 'k Heb weer eens op de Veluwe ge zworven VALOUWE. Slechte grond. Wat ik daar steeds het moo, Was 't goudgetinte zand. Weliswaar onvruchtbaar. r Hoe zonneklaterend Doorplekte dat verstuifde zand Het purper, 't groen, het blauw. Alle kleuren vierden feest. Een vogel schaterde het uit. 'k Heb weer eens op de Veluwe ge- VALOUWE. Slechte grond. Er ronkten grauwe monsters wreed Door 't zwart geblakerd zand Dat moe en nooit meer schoon te wassen 't Geweld en 't gif doorstond Van rupsbanden en uitlaatgassen. De zon gaf geen geluid. Alle kleuren weenden dof. Een vogel schreeuwde 't uit. Leen de Zwart. spaar nu geld uit U kunt nu uw hele balkon, tuin of huiskamer omtoveren in een zomerse bloemenweel de! Gloxinia's en Begonia's in pot met schotel en het juiste grond- mengsel; ze kunnen zowel bin nen als buiten bloeien. U heeft keus uit diverse kleuren en u betaalt nu nog lang géén één gulden per stuk. Een reklamefolder van Ariël toont naast elkaar drie prentjes met onder schriften. Op het eerste prentje een dame, die met onthutst gezicht een vuile gestreepte bloes laat zien. Het tweede prentje laat zien dat een kook- wasmiddel de zaak wel schoon maakt, maar ook danig verkleurt. Het derde prentje toont „de oplossing" de vuile bloes is gewassen met Ariël en daar door schoon maar niet verkleurd. Maar wat zien de oplettende plaatjes-kijker tjes? De vuil en de door Ariël gereinig de bloes zijn niet dezelfde; het streep- dessin öp de borstzakjes loopt net andersom. Of zouden de strepen door de kracht van Ariël rechtsomkeert hebben gemaakt? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum Gloxinia's en Begonia's in diver se kleuren door elkaar per Géén tel. of schrift, best. Het stond op een tekening aan de muur van het Quaker-ziekenhuis in Quang Nai: „Oorlog is zeer onge zond.... Er zit iets cynisch in die woorden. De tekst (gebruikt voor de spaar nu geld uil Deze 3-vaks clippertas, waar voor U gisteren nog f 28,95 moest betalen, koopt U tijdens deze aanbieding voor slechts f 17,50. 3-Vaks clippertas, ideaal voor naar kantoor of naar school. Deze tas, in zwart, koopt U tij dens deze aanbieding met meer dan een tientje voordeel. zondag vaderdag Geef een stukje veiligheid op vaderdageen knipperlicht automaat, zodat vader op tijd gezien wordt bij pech of wan neer hij plotseling moet stop- Knipperlicht-automaat, gemak kelijk aan te sluiten op de ridhting aanwijzers. Door de schakelaar uit te trekken gaan alle aangesloten lampen knip peren. Nu kompleet met kon- tfolelampje voor nog géén vijf gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 3-vaks clippertas, voor g g Géén tel. of schrift, best. De Stichting Jeugd en Toneel organi seert deze zomer het „Nederlands Jeugdtheater '73", een theaterwerk kamp waar jonge mensen tussen de 16 en de 25 jaar de kans krijgen een toneelstuk te produceren. Het kamp duurt 5 weken. De laatste week wordt besteed aan een toernee door Neder land. De regie in het kamp is in handen van Janet Mokades, de jonge Engelse leider van het Cockpit Theatre in Londen. Het stuk waarop de keuze gevallen is, is: mijnheer Puntila en zijn knecht van Bertold Brecht. Het NJT'73 wordt gehouden van 9 juli tot 11 augustus op het terrein van het Nederlands Centrum voor Amateurto neel in Maarssen. De kosten (all in) bedragen f 393,— voor de volle vijf weken. Inlichtingen en/of opgave bij: Jeugd en Toneel, Zandpad 28 in Maarssen, tel. 03465- 4843. In en rond twee Rotterdamse scho len, de ds. G. A. v.d. Hooftschool en de Pr. Marijkeschool (beide aan de Hoogmadestraat 57) wordt op zater dag 16 juni een feestmarkt gehouden. Dit feest, voor kinderen en hun ou ders, begint om 10.30 uur en eindigt om 16.30 uur. In een voormalige kemruimte aan de Linkér Rottekadehof is sinds januari 1972 ruimte gecreëerd dat als dagverblijf en hulpcentrum fungeert voor dak en thuislozen. Dit dagverblijf „Van Speyk" is opgericht door het Centrum voor vrijwillige Hulpverlening en is het eerste dagverblijf in Nederland. Voor heen beheerde dit Centrum, in samenwerKing met de Gemeente lijke Sociale Dienst en het Katho liek Maatschappelijk Centrum een nachtverblijf in een voormali ge politiepost in de Van Speyk- straat, waaV slaapgelegenheid was voor twintig personen. Aangezien het pand niet voldeed aan de nieuwe logementsverordening, en de gemeente het gebouw boven- Rustige dien nodig had om er een bad- worden gedronken voorziening te bouwen voor de bewoners van het Oude Westen, werd via Rentegevende Eigen dommen optie verkregen op de kerkruimte. Burgemeester en wethouders keurden de plannen goed voor een experiment van een drankje kan kleding kan in de Van Speyk worden gewassen. De eerste maanden werd het centrum bezocht door 4450 bezoekers, gemid deld 35 per dag. Toen 1 juni 1972 het experiment met een jaar werd ver lengd, kon een vaste staf van drie medewerkers worden benoemd. Pro een half jaar met ondersteuning •iektle,ider Jan van de Burgt, assistent 6 Droiektleider Heinz Vnot m c^riai van een bedrag van f 44.500,-. Al spoedig bleek dat het dagverblijf en hulpcentrum aansloeg bij de dak- en thuislozen. De openingstijden werden verlengd. Het centrum is nu geopend (behalve op vrijdag) van 8 tot 17 uur. De resterende ruimte van het kerkge bouw moest worden verbouwd om alle mogelijkheden zoveel mogelijk te be nutten. Er kwam een ruimte waar men zich kan douchen en scheren. In de grote keuken kan tegen betaling van f 2,50 een warme maaltijd worden verkregen. Twee grote afgescheiden ruimtes bieden de mensen de mogelijk heid rustig te zitten of te slapen, een drankje te nemen aan de bar of een spelletje tafelvoetbal te doen. Ook de geschenken uit oma's en lonze tijd Ibeukelsdijk 104 rdam 1 telefoon 236575 projektleider Heinz Vogt en social barkeeper Hero de Haas lossen elkaar in wisseldiensten af. Onderling ver schillen hun taken niet veel. Opzet is iedereen die binnenkomt op te vangen en wanneer daartoe behoefte bestaat de helpende hand te bieden. VICIEUZE CIRKEL Directeur van het centrum voor Vrij willigers, Clem Hodes, zegt hierover: „De hele bedoeling van de commissie Sociale Zaken is met het dagverblijf een stuk hulpverlening te creëren, zo dat deze mensen overdag niet aan hun lot worden overgelaten en in een vi cieuze cirkel blijven rondlopen. Daar om is de Sociale Dienst ook van mening dat met nachtverblijven teveel ruimte wordt gecreëerd naast de 40 slaapplaatsen van het Leger des Heils en het passantenhuis met 44 bedden, die overigens geheel door de Sociale Dienst worden betaald. Dit heeft vol gens hen een „hospitaliserende wer king". Een term, waartegen ik in het begin nogal vreemd aankeek, maar waarmee men wil zeggen dat het hun niet te makkelijk moet worden ge maakt, zodat ze niet meer uit hun moeilijkheden komen. Wij waren het daarmee niet eens. Buiten de zes nachten, die men per maand bij het Leger des Heils mag doorbrengen, blijven er nog heel wat over waarvoor onderdak gezocht moet worden, en die men dan vindt in wagons, auto's of portieken. Sociale Zaken had hiervoor wel begrip en Bij vele mensen heerst het misverstand dat wanneer iemand geen dak boven zijn of haar hoofd heeft hij een zwer veris. Het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening maakt ook duidelijk on derscheid tussen daklozen, mensen die door bepaalde omstandigheden tijde lijk geen onderdak hebben, maar over het algemeen een normale relatie met hun omgeving, over een geregeld inko men en vast werk beschikken en thuis lozen: zij die geen binding hebben met gezin of familie en geen vast onderdak hebben. Meestal hebben zij ook geen vast werk en velen hebben een (tijdelij ke) uitkering. De eerste groep vormt onder de bezoekers van de Van Speyk een minderheid. Van de Burgt: „Thuislozen kunnen mensen zijn die gevaren hebben en geen binding met huis meer hebben en jaren wat aanrommelen. Of mensen die gescheiden zijn en het niet meer zien zitten of soms moeilijkheden hebben gehad met de justitie. Sommigen kun- nen moeilijk aan de slag komen omdat zij niet onder een baas kunnen werken. Er zijn er ook bij die dit soort leven verkiezen. Wij hebben een open huis. Je zou ons kunnen vergelijken met een dienstencentrum voor bejaarden. Nie mand wordt geregistreerd. Ze moeten het idee hebben, dat dit hun eigen huis is, waar zij zich op hun gemak voelen en hun gang kunnen gaan. Wanneer zij willen praten, dan doen wij dit natuur- een maand een huisje heeft. Daar knapt hij op af". Ook al mislukt het wanneer mensen op zichzelf gaan wonen, de Sociale Dienst blijft in alle gevallen helpen. De Haas: Er is nu eenmaal een groep erg moeilij ke mensen. Maar de Sociale Dienst kan niet stellen jij bent zo'n geval, je leeft niet volgens de spelregels van de maat schappij en daarom laten wij je schie ten. De relatie staf/groep is erg goed. Re den waarom de mensen ook steeds weer bij ons terugkomen BEGRIP „Het denken van de diverse instellin gen over deze categorie mensen is de laatste jaren wel vooruit gegaan" aldus Hodes. Men toont meer bereidheid om over deze specifieke problemen van deze groep mee te denken. Maar wij zijn er nog lang niet. De gemeente Rotterdam heeft echter volledig begrip voor deze categorie. Wij hebben over subsidie dan ook niet te klagen. De exploitatiekosten worden volledig ge subsidieerd. De kosten voor de hulp verlening betaalt het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening zelf". Momenteel wordt gewerkt aan een enquête, in samenwerking met de afde ling onderzoek van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn. Door middel van persoonlijke gesprekken en groeps gesprekken wordt getracht een beter inzicht te verkrijgen in de problema tiek van de bezoekers van de Van Speyk en de achtergronden van hun leefsituatie. Hanny Vroegh Zilver is eerlijk, decoratief en.... betaalbaar! t Is daarom, dat Brunott 'n heel aparte kollektie zilver heeft! ringen hangers letterbroches armbanden Vrijdagavond - Koopavond Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze knipperlicht:automaat kompleet met kon- trolelampje Vier dagen Boppard aan de Rijn Van 25 juni t/m 28 juni en van 5 juli t/m 8 iuli maken wij een reis per luxe touringcar langs plaatsen aan de Rijft. Tijdens deze reis zullen wfj loge ren in het eerste klas hotel „Bellevue", dat aan de Rijnboulevard van het plaatsje Boppard gelegen is. Niet alleen het verblijf in dit hotel, maar ook de boottocht over de Rjjn, de rondrit door het Taunusgebergte, de koffieta fels op heen- en terugweg, en het afscheidsdiner in Arnhem, zijn een boeking voor deze reis meer dan waard. De prijs voor deze reis bedraagt f.225,- per persoon 1-persoonska- mer f. 17,50 toeslag) en is inclusief logies en maaltijden in het hotel, de maaltijden op heen- en terugweg, boottochtje op de Rijn en alle onderstaand programma opgenomen rondritten. Het volledige programma luidt als volgt: le dag: Vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak (tegenover Cinerama) via Den Bosch, Eindhoven (koffiepauze) naar Heerlen, waar in het Grand Hotel een koffietafel gereed zal staan. Na deze koffietafel via Keulen, Bonn naar Koblenz. In Koblenz theepauze. Na deze theepauze blijven wij de Rijnoe ver volgen om via Koblenz in Boppard te arriveren. Aankomst in het hotel circa 16.00 uur. Diner in Hotel en 's avonds vrij. 2e dag: 's Ochtends ontbijt in hotel. Om 10.00 uur gaan wij per luxe rijnboot stroomopwaarts naar het plaatsje St. Goarshausen. In dit plaatsje staat onze touringcar op u te wachten om u naar de top van de Patersberg te rijden, vanwaar u een sprookjesachtig uitzicht heeft op de Rijn en de Lorelei. In het Kosmotel I Jirelei wordt de warme lunch ge bruikt. Daarna een rit door het Tau nusgebergte naar Rüdesheim. Hierna rijden wij terug naar ons hotel. Diner in het hotel en 's avonds vrij. 3e dag: s Ucntends ontbijt in hotel. Om 9.15 uur vertrek voor een tocht naar Bad Ems. Lunch in hotel, 's Mid dags vrij. Diner in hotel en 's avonds vrij. 4e dag: Vertrek na het ontbijt om 9.15 uur naar Koblenz, Sinzig, Bad terugwee het ?e£enahr naar, het Ahrdal- Na d«" n en alii» in kofflePauze "Jden wij verder door het Ahrdal naar Bonn. Na Bonn rijden we van Keulen (koffietafel) naar Arnhem, waar in hotel Haarhuis het afscheidsdi ner gereed staat. Hierna vertrekken w(j naar Rotterdam waar wij circa 22.30 uur zullen arriveren. Schmid in het aantrekkelijke Brunnen. Hotel Schmid ligt direct aan het Vier- woudstedenmeer, waar zich ook de grote terrassen bevinden. Tijdens ons verblijf in Brunnen zullen wij diverse tochten maken: een mid- dagtocht naar Luzem, een boottocht op het Vierwoudstedenmeer, een volle dige dagtocht naar de Süstenpas, Mei- ringen en Interlaken, waarbij de lunch onderweg gebruikt zal worden en een middagtocht naar Rapperswil, Zürich en Zugersee. Kortom, wij zullen u met een groot deel van Zwitserland laten kennismaken. De prijs voor deze 8-daagse reis be- ZONDAG 17 juni 9 Acht dagen Zwitserland draagt f 467,50 per persoon, éénper soonskamers f 25,- toeslag is inclu sief alle lunches, diners en logies met ontbijt onderweg, volledige verzorging in Brunnen en alle vermelde dagtoch ten. Bovendien zullen wij zowel op heen als terugweg verschillende routes door het Schwarzwald rijden, hetgeen een attractie op zich is. Op de heenweg zal gelogeerd worden in Hotel Kreif te Karlsruhe. De lunches op heen- en terugweg in Hotel de Engel in Liestal, in Hotel Ketterer in Villingen en in het Düsseldorfer Hof te Köningswinter. KOFFIE MET GEBAK. KOFFIETAFEL, EN EEN UITSTE KEND DINER IN EEN RESTAU RANT AAN HET WATER. Prijs f 37.50 BOEKINGEN: Voor deze reizen kan op de volgende adressen geboekt worden: Op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010- 132170. .Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a.d. IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw Binnenweg 456-460; Sig.Mag.de Bokser Zwaanshals 245, Boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109 Boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; Boek handel Bokhorst, Peppelweg 128; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Hanou Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: Boekhandel Bokhorst, De Koperwiek lijk.- De groepen zijn wel veranderd ten opzichte van vroeger. Toen waren het echt ouderwétse zwervers. Nu zijn het anderen, soms de moeilijkste gevallen uit de samenleving. Wij hebben zelf het idee dat er nog enorm veel groepen zijn die niet bij ons komen met hun problemen en vragen rond huisvesting. Er ligt dan ook nog een groot terrein SOLIDARITEIT Al is de Van Speyk in principe voor de opvang van Nederlanders toch wor den geen buitenlanders geweigerd. Hodes: „Wanneer blijkt dat er gastar beiders in nood zitten, worden deze niet geweigerd. Wel verwijzen wij hen eventueel naar de betreffende instan tie. Er bestaat ook een duidelijke band onder de mensen die ons bezoeken. De solidariteit is groot. Zij trekken vaak in groepen met elkaar op en hebben vaste ontmoetingsplaatsen". Heeft iemand totaal geen geld en is hij uitgehongerd dan wordt hem een gratis maaltijd verstrekt. Ook kan door mid del van een corveedienst in het cen trum de maaltijden worden „ver diend". Ditzelfde geldt voor de kle ding. Heeft men geld, dan moet er ook voor betaald worden, anders wordt het in het café uitgegeven. Bewust is geko zen dat alles niet gratis wordt ver strekt. Als iemand aantoonbaar geen werk kan krjjgen en geen onderdak dan is de gemeentelijke Sociale Dienst de eersty die moet helpen, waarbij als voorwaar de geldt dat hij ingeschreven moet staan bij het Gewestelijk Arbeids Bu reau. Door het ontbreken van een vast adres kunnen de dak- en thuislozen ook niet i worden ingeschreven bij ziekenfond sen. De Van Speyk heeft echter con tact met een vaste arts, diy in overleg met de Sociale Dienst wordt betaald. Ook de zgn. meubeluitkering wordt door deze Dienst betaald. Van de Burgt: „Voor sommigen is het moge lijk een huisje onder de huurwaarde te bemachtigen, al wordt dit steeds moei lijker. Het uitzoeken van de Sociale Dienst gaat soms snel, andere keren heel langzaam. Waarom is «nij niet duidelijk. Zo wacht ee man nog steeds op zijn meubeluitkering, terwijl hij al zondag vaderdag Zelfs de kleinste beurs is al groot genoeg om vader zondag een mooie lederen portemon nee te geven. Lederen herenportemónnee met 2 portefeuillevakken, 2 klein- geldvakken, lederen souffle's en een fotovakje. Nu in bruin en zwart voor nog géén vijf gulden. LEDER Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze lederen herenportemonnees i bruin en tel. of schrift, best. zondag vaderdag Alle fotograferende vaders scha kelen vanaf zondag over op kleureen dia kost nu nog géén kwartje per stuk! Perutz C 19 diafilm voor 36 briljante kleinbeelddia's (24x 36). Deze 19 DIN film kost nu nog géén negen gulden. bhiht hoUse FAMILIE DRUKWERK Printkunst brengt et phihL hoüse Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder de Perutz C 19 diafilm voor 36 kleinbeelddia's f\f\ inklusief ont- UI I wikkelen W*/V voor m Géén tel. df schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 17