„Tuig dat het is onderwijs niet waard te krijgen" beugen iff i ■3.1 Actie „Heel Vietnam" vraagt om meer steun T.V. DEFEKT r— A 98 1/195 Vuil In augustus kinderdorp in sporthal Margriet DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 JUNI 1973 (Vervolg van voorpagina) en leerlingen nogmaals in al zijn gele dingen werd bevestigd) spontaan De Wentelwiek te bezetten. Een bezetting die zich in de eerste dagen in niets onderscheidde van het prototype-bezetting. De bezetsters wis ten tal van instellingen en organisaties achter zich te krijgen (waaronder vak bonden en politieke partijen) en tot sympatic- en solidariteitsbetuigingen te bewegen; ouders en Bergpolderse mid denstanders zorgden ervoor dat de inwendige-bezetsters niets te kort kwa men; de bezetting zelf was voldoende voer voor dagbladen. De resultaten waren echter nihil: het bestuur hield voet bij stuk. Toch bleek na drie dagen al dat de bezetting, ook al zou het schoolbe stuur niet wijken, in geen geval nutte loos zou zijn. Reeds enkele dagen na de bezetting merkten leden van de door ouders en leerlingen te hulp geroepen Onderwijsgroep Rotterdam (een aantal mensen die op één of andere manier met onderwijs en onder wijsvernieuwing te maken hebben) een mentaliteitsverandering bij ouders en kinderen op. De bezetting had een bewustwordingsproces op gang ge bracht. Een moeder: „Ik vind mijn dochter veranderd. Ten goede. Ik vind haar volwassener; de bezetting is voor haar een levenservaring". Andere ouders kwamen met soort gelijke berichten: „Mijn dochter heeft in drie dagen meer geleerd dan op school in drie jaar". Ook de leerlingen zelf lieten zich niet onbetuigd: „Saam- WIJ HELPEN DIREKT EVT VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld RSI ST. LIDUINASTR. 78 A jirSjil SCHIEDAM ImjJ TEL 268638 I2ÊJ OFF PHILIPS DEALER zondag vaderdag Is vader een verwoed hobbyist dan maakt u hem op 17 juni erg blij met dit ladenkastje dat hij voor schroefjes, bout jes, spijkers, postzegels of mun ten kan gebruiken. Hobbykastje van hardplastic met liefst 20 gekleurde laadjes met transparante deksels. Een kompakt kastje <22,3 x 15,9 cm) met enorm veel opberg ruimte (12 laadjes van 6,5 x 5,2 x 3,4 cm en 8 laadjes van 6,5 x 5,2 x 1,7 cm), onderling opstapelbaar, nu per stuk voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de kelder deze hardplas tic hobbykastjes met 20 ge kleurde laadjes, onderling voor wrm Géén tel. of schrift, best. horigheidsgevoel en het met elkaar leren omgaan heeft nooit op het les rooster van De Wentelwiek gestaan". En: „We leren hier spelenderwijs. Als we niet willen verhongeren, zullen we aardappelen moeten schillen en koken; als we niet willen vervuilen, zullen we moeten schoonmaken en afwassen; als we ons willen vermaken, zullen we dat zelf moeten doen en als we eten kopen, zullen we zelf de kosten moe ten berekenen". Los Positieve geluiden. Maar op de bezette Wentelwiek staken ook negatieve gelui den de kop op: „De handen van de meeste meisjes staan verkeerd". „Wat hebben ze op school eigenlijk uitgevre ten? „Ze zeggen dat w(j met onze bezetting een chaos scheppen. De be zetting is geen chaos. In de hoofden van onze kinderen is het een chaos. Ze hebben dingen geleerd, zonder te we ten waarom. Ze hebben alles los van elkaar, los van de basis en los van het leven geleerd". Langzamerhand kwamen ouders en leerlingen tot de ontdekking dat de meisjes op De Wentelwiek eigenlijk geen goed onderwijs hadden genoten. Sterker nog: mét de Onderwijsgroep Rotterdam kwam men tot de slotsom dat onderwijs zoals dat tot de bezet ting werd gehanteerd, geen bestaans recht meer heeft. Gesprekken met leerlingen bevestigden deze mening: „We kregen eigenlijk nooit écht kinderverzorging. We moes ten het altijd met een plastic pop doen. Maar een pop spartelt nooit tegen, hoef je nooit achterna te ren nen, hoef je nooit te troosten en kan je bü het verkleden zonder protest op z'n kop houden". En: „De was deden we altijd in een metalen teiltje, terwijl er grandioze wasautomaten stonden, die we niet hadden leren bedienen". Rode lampjes De lijst onvrijheden van De Wentelwie- kers was mogelijk nog groter en ty peert feilloos de sfeer waarin de leer lingen zich moesten ontwikkelen: „Als een leraar je ooit met een jongen had zien vrijen, dan beschreef hij dat in geuren en kleuren voor de klas"; „Als er een jongen voor het raam stond en je waagde het om te kijken dan kreeg je naar je hoofd: „zal ik de rode lampjes vast aandoen? „Je mocht niet te nette kleren dragen(! „Soms werd iemand in een paskamer opgeslo ten „om af te koelen". Een moeder: „En dan had De Wentelwiek nog een zeer behoorlijke naam. Kun je nagaan hoe het op andere huishoud- en nijver heidsscholen moet toegaan". Het proces dat zich tijdens de bezet ting bü ouders en leerlingen voltrok, had nieuwe eisen tot gevolg. Behalve het behouden van de school, eisten de ouders en leerlingen ook onderwijsver nieuwing én de daaruit voortvloeiende consequenties: eigen school, zelfbe stuur, vryheid van handelen. Op basis van de ervaringen tijdens de bezetting en samen met leerlingen en ouders draaiden vrijwilligers van de Onderwijs groep in ijltempo een nieuw leerplan in elkaar. Een leerplan waarin de leerling zich op grond van eigen ervaringen, interesse's en problemen kan ontwik kelen en de tijd wordt gegund inzicht in zichzelf te krijgen. Een leerplan dat betere perspectieven vooi het „huis houdschool-meisje" bood dan tot dus ver het geval was. De Onderwijsgroep: „Wü streven naar een ondergemeenschap, waarbü alles Vergadering sociale adviescommissie Vanavond 14 juni, om acht uur zal in de kantine van het Stadskantoor de Schiedamse sociale adviescommissie een vergadering houden. Hierin komen aan de orde: bespreking over het wijk en buurtwerk, rapport van de opbouw- consulent stadsvernieuwing, statuten van een federatie van instellingen voor sociaal cultureel werk en besteding afkoopsom watercontract. In volgende vergaderingen zullen voor stellen met betrekking tot de structu rele positie van de sociaal raadsman kinderopvang op middellange en lange termijn, vorming en nascholing van jongeren, ruimtelijke accommodatie en onderzoek naar de ontwikkeling van sociale dienstverlening ter sprake ko- ouders zullen actief bij het onderwijsproces betrokken moe ten zijn... Reeds tijdens de bezet ting namen ouders de taken van leerkrachten over. wat in de maatschappij gebeurt bij het onderwijs wordt betrokken en omge keerd, de maatschappij wordt betrok ken bij alles wat in het onderwüs gebeurt. Wij kunnen onderwüs niet los zien van de maatschappü en bepleiten samenwerking met die maatschappü". „Büvoorbeeld: Leerlingen van een huishoudschool leren met wasmidde len omgaan. Maar ze leren niet wat wasmiddelen eigenlük zün, wat erin zit, hoe het aan de vrouw wordt gebracht, wat de gevaren zün, welke goed en welke niet goed zün, hoe ze worden verpakt. Als je wel op deze dingen ingaat, komen büvoorbeeld milieu en industrie ter sprake. En hoe je de gevaren voor het milieu kan bestrüden, de aktiegroepen die zich daarmee bezighouden en "de houding van de konsumentenbonden". „Ook met aardrijksunde kun je alle Tcanten op. Je kan een leerling uit het hoofd laten leren waar die en die plaats in dat en dat land ligt, maar je kunt ook iemand die uit dat land komt of erg veel van dat bepaalde land weet laten vertellen wat de moeilükheden in dat land zün en wat daarvan de gevol gen zijn. Neem büvoorbeeld Suriname. Onder de Wentelwiekers zitten ook een paar Surinaamse meisjes, maar zelfs hun naaste vriendinnen weten niet bü bena dering waaróm Surinamers naar Neder land komen. En wat de Nederlanders in Suriname te zoeken hebben. Hoe de verhouding Nederland-Suriname is. Vragen die .weer tot andere vragen leiden en die de leerlingen zelfs op het punt ontwikkelingssamenwerking kun nen brengen". „Als leerlingen ondergeschikt zün aan het leerplan, komen ze nooit aan dergelüke vragen toe. Het werken met zogenaamde „objectieve grenzen" (het naar een rapport of examen toewerken en daarvoor zo- en zoveel leerstof in zo- en zoveel tüd onder de knie moe ten hebben) is voor de kinderen zeer frustrerend. Ze moeten zich zonder deze dwang-activiteiten kunnen ont wikkelen. In alle vrüheid". Op het lesrooster van De Wentelwiek- nieuwe-stül komen dan ook vakken voor die op geen enkele huishoud school in Nederland te vinden zün: techniek (electrotechniek, auto- en bromfietstechniek, repareren van huis- houdelüke apparaten, timmeren, rui ten inzetten), maatschappü leer, een crèche (voor kinderverzorging), bejaar- denwerk (voornamelük buiten de school), boekhouden en andere kan toorbezigheden, vrüe expressie, een open markt, video. Eén en ander zeer naar de zin van De Wentelwiekers, die reeds enige dagen met het nieuwe leerplan droogzwommen. De Onderwüsgroep: De Vrüe Wentel wiek '73 is in wezen een school zonder muren. Onderwüs begint niet bü de schooldeur en houdt er ook niet op". Ouders: „Er bestaan geen stomme leerlingen en geen stomme ouders". Peter Post spaar nu geld uit Koop nti deze hardstikke leuke acryl jersey blouse, want volgen de week betaalt u er weer vijf gulden meer voor! Moderne acryl jersey blouse metsierstikselsen sierklepjes, in de kleuren rood, geel, wit, bleu en appelgroen. Deze acryl jer sey blouse, in de maten 36 t/m 46, koopt u bij ons voor nog géén vijftien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl jersey m f\wm PT» Géén tel. of schrift, best. mp ter meulen het winkelen waard Rotterdam ontvangt delegatie uit Israel Rotterdam zal op vrijdag 22 juni ee.. delegatie uit het Israëlische parlement ontvangen. Het gezelschap is zeven man sterk en brengt een bezoek aan Nederland op uitnodiging van de beide kamers der Staten-Generaal. Enkele Nederlandse kamerleden en ambtena ren komen mee. De groep zal eerst de haven bezichtigen en dan een bezoek brengen aan Museum Boymans-Van Beuningen. Als verstekeling naar Nowosibirsk voor een badstofjas? Onzin! Niet nodig! Mode van ver - dicht bij huis... de herenmodezaak van schiedam broersvest 6 - tel. 010-26 82 06 Dit jaar gaan we vader eens extra verwennen (en verrassen! met zo'n mooie poplin pyjama. Poplin pyjama's met een royale pasvorm en zeer goed afgewerkt. Deze pyjama's met 4 naalds elastiek in de pantalon en 2 zakken op het jasje koopt u nu voor nog géén tientje. Na ongeveer 25 jaar het café De Instuif, op de hoek van de Hoogstraat en Koemarkt te hebben gedreven, zal de caféhouder eind van de volgende maand zijn zaak moeten sluiten. Het pand is eigendom van de firma Jansen op de Hoogstraat, die zowel het aan zijn winkelmagazijn grenzende pand waarin de Gruyter was gevestigd als het café gaat benutten voor een aanzienlijke uitbreiding. De actie Heel Vietnam vraagt de Ne derlandse bevolking opnieuw om bij dragen voor de zo noodzakelijke hulp verlening aan de slachtoffers van de Vietnamese oorlog. De eerste f 2 mil joen. die begin dit jaar werd ingeza meld, is in alle delen van Vietnam (Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam en ge bieden van het bevrijdingsfront), Laos en Cambodja besteed voor directe eer ste hulp en wederopbouw. Blijkens het overzicht van de opkomst van de bevolking tijdens het onderzoek van de stichting „Tuberova" in Schiedam, met be trekking tot ziekten der borstorganen en t.b.c., verschenen totaal 34.245 personen ter keuring. Er waren 56.267 personen opgeroe pen. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Heeft Nixon vuile handen? Nee! De gene, die vuile handen heeft en tevens een zwarte ziel, huist in het Vaticaan. Elke paus heeft er een moordenaar-' staktiek op nagehouden en had daar voor een geheimschrüver nodig. Het is de bedoeling van de Roomse leiders om president Nixon te doen vallen ten gunste van Kennedy, die dan Israël weer van de kaart kan vegen. Dus heeft Paulus VI vuilen handen. A. van Gils Schiedam *Van de gemeente Rotterdam is deze dagen het boekje verschenen „Stude ren in Rotterdam". Dit jaargidsje geeft een overzicht van mogelijkheden en voorzieningen' voor studenten in Rot terdam. Het is vooral bedoeld voor niet-Rotterdammers. Het boekje is ver krijgbaar bij de afdeling voorlichting van de gemeente NJF zet steunfonds op voor buurtwerk Het bestuur van het Nationaal Jeugd- fonds in Utrecht gaat een „overbrug gingsfonds" opzetten. Het fonds is bedoeld voor het jeugd- en buurtwerk. De bedoeling is dat instanties die zich met dit werk bezighouden en in finan ciële nood verkeren een renteloze le ning voor een periode van een jaar kunnen krijgen. Redenen van de geld nood zouden kunnen zijn: het uitblij ven van toegezegde subsidie, storm- of brandschade. Gezien de nu al ontvangen aanvragen ziet het ernaar uit dat de NJF-fonds in een grote behoefte gaat voorzien. Ook dir jaar collecteert het NJF. De opbrengst is voor ongeveer de helft voor meewerkende jeugd- en jongeren- groeperingen. De collecte wordt ge houdenvan 12-18 november. Meer inlichtingen over collecte en „overbruggingsfonds" zijn te krijgen bij het Nationaal Jeugd Fonds, Malie singel 27 in Utrecht, tel. (030) 31.33.13. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre luxe poplin herenpyjama's in bleu, beige en lindegroen^ dessin, maten 48 t/m 58 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goedkeuring verleend aan de volgen de besluiten van de gemeenteraad van Schie dam: f 6.000,- voor de ombouw van par- keermeters; f 111.000,- voor de aanschaf van een autospuit voor de brandweer; f 140.000,- voor de vernieuwing van huur- F 105.000 voor de bouw van een kas op de stadskwekerij van de afd. plantsoenen va dienst van gemeentewerken, f30500,- de aanschaf van hartbewakingsappara Strand Maasvlakte wordt beveiligd De stranden aan de Maasvlakte trekken deze zonnige dagen al zoveel bezoe kers, dat B. W. van Rotterdam het nodig vinden maatregelen te nemen voor de veiligheid van de baders. De Rotterdamse Reddingsbrigade is bereid de beveiliging van de zwemmers in de weekends op zich te nemen. Er zal een oude strandpost van Hoek van Holland worden overgebracht naar de Maasvlakte, zodat de Reddingsbri gade, de EHBO en de politie er een onderkomen zullen kunnen krijgen. De gemeente Rotterdam moet ook voor enige tienduizenden guldens strandbe- veiligingsmateriaa) aankopen. verkeerscommissie Schiedam, welke donder dag 14 juni zou worden gehouden, niet door. De eerstvolgende vergadering vindt nu plaats op 12 juli. De Kon. Mü voor Tuinbouw en Plant kunde afdeling Schieda, heeft mede werking toegezegd, voor het organise ren van een bloemschikcursus met levende bloemen, tijdens het kinder dorp, dat van 30 juli tot en met 10 augustus in de Schiedamse Margriethal wordt ingericht. Het ligt ook in de bedoeling, om in dit dorp een volledige kinderboerderij te maken met levende have, zoals kippen, geiten, konijnen enz., terwijl ook allerlei boerderij-be nodigdheden aanwezig zullen zijn. Midden op het dorpsplein komt een SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA houten muziektent, door de SG be schikbaar gesteld, waarin de kinderen zelf kunnen optreden en waar o.a. een mode-show van door hen zelf vervaar digde kleding wordt gehouden. De kinderen kunnen middels een type- en stencilmachine, tenminste tweemaal per week, een krant samenstellen. Er komt ook een eigen radio-omroep. Verder zijn er de gebruikelijke bezig heden voor het maken van vliegers, poppen, boetseren, verven enz. Ver schillende Schiedamse bedrijven heb ben materialen ter beschikking gesteld. Shell bouwt kolos aan het Hofplein Rotterdam krijgt er een kolos bij. Achter het „oude" gebouw van de Shell aan het Hofplein komt een kan door van 94 meter hoog, ook van de 'Shell. In oktober hoopt men met de bouw te beginnen. Het nieuwe kantoor komt op een parkeergarage van drie verdiepingen te staan. De bouwkosten zullen ongeveer 20 miljoen gulden bedragen. De kan toorverdiepingen hebben elk een op pervlakte van ruim 800 vierkante me ters. alle projecten, die in overleg met de plaatselijke bevolkingen op touw zijn gezet, te bekostigen. Deze projecten omvatten voedsel- en medische hulp voor vluchtelingen, on derdak vooj daklozen, ziekenhuisvoor zieningen vóór jeugdige slachtoffertjes onderwijs voor volwassenen en kinde ren, bijstand aan gehandicapten en wezen. Er is op dat punt de afgelopen maanden en jaren al veel gedaan. Maar er is veel meer nodig! GIRO 777 De acht Nederlandse hulporganisaties, die samenwerken in de Nationale Actie Heel Vietnam, vragen deze week de bevolking opnieuw om geld te geven via giro 777 in Den Haag. Ook met oproepen in de grote dagbladen en via televisie en radio wordt de aandacht gericht op deze landelüke actie, die zal uitmonden in een klemmend appèl aan de bezoekers van alle kerken in Neder land op zaterdag 16 en zondag 17 juni om giften over maken. In Nederland werken de protestantse en katholieke hulporganisaties, Novib, Unicef, Unesco en Rode Kruis nauw samen om het leed van deze oorlog te helpen verzachten. In alle delen van Vietnam. Het kan. Als u nu helpt. Heel Vietnam, Giro 777, Den Haag. Fruli burolamp idaail licht Bijzondere vaderdagverrasiing grot# prijskorting, slechts 19 y 5 spaar nu geld uit Een aanbieding filet in 7 fijne kleuren en daardoor passend in ieder interieurl Extra brede polyester filet (150 cm breed) in 7 mooie kleuren. Deze vitrage van een sublieme kwaliteit koopt u nu bij ons voor nog géén drie gulden tach tig per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze polyester filet, 150 cm breed, in de kleuren oranje, appel groen, bruin, geel, paars, lila meter'"JQ tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3