Éénmaal op zee zeilen nooit meer op de plas Big Dutchman stal de show op Man 8. 599.- lS 32.80 98 Zaterdag korfbal in park 't Nieuwelant 88 RADIO LEO FRIGIDAIRE WAS AUTOMAAT DE HAVENLOODS, DONDERDAG 14 JUNI 1973 Clubgebouw Hoekse Watersport Vereniging geopend Vrijdagavond, 8 juni. Nederland maakt zich op voor een - wat men vurig hoopt - zonnig, extra lang Rinks terw eekeinde. Het lijkt een desillusie te worden. Aan het Hoekse strand zijn die avond de schaduwen verdwenen ten teken, dat de rode vuurbol daar aan de einder zijnstrijd tegen het forse nevelscherm al heeft opgegeven. Het zicht is nauwelijks enkele honderden meters en dat zal in de loop van het voorhoofd, zeer tegen de zin van het meisje, dat verder wil en schijnbaar al langer problemen heeft in een redelijk tempo vooruit te komen. Ze vervolgen hun weg; een spoor in het vlakke zand achterlatend. Waar vijftien maanden geleden nog zo 'n tien meter water stond is nu de avond nog minder worden. Een wandelaar kuiert eenzaam langs de ru^te voor wandelaars en zonnebadende dagjesmensen. Twee dui- waterlijn pierwaarts, terwijl de golven in een monotoon ritme afrollen nenrijen herinneren aan al dat zand, dat Rotterdam bij het graven van tegen het glooiende zand. Het watertapijt reikt niet ver: de zee is scheepvaartgeul overhad en gebruikte om de oppervlakte van ons rustig. Een halve kilometer landinwaarts regelt de electronische apparatuur in de Rijkswaterstaattoren bij de noordelijke parkeerplaats de scheepvaart door de appendix van de Waterweg. Dag en nacht, maar dat merken ook die twee jeugdige amazones tegen de duinenrand niet. Langzaam sjokken de paarden naar het punt waar hun rijdsters hen willen hebben. Het gaat moeizaam. Een verkwikkend woord haalt de laatste gang uit de viervoeters. We strelen een van de edele dieren over land met enige vierkante kilometers uit te breiden. Als vrienden staan aan de buitenste duinenrand de gebouwen van de strandwacht en de Hoekse Watersport Vereniging naast elkaar. Bij en in het reddingscentrum zijn de lichten gedoofd. Er valt niets te redden of te beschermen. Op een boei na is het water leeg. De houten vlonder stopt voor de opstallen van de HWSV. Achter een afzetting liggen tientallen boten. Enige eigenaars knutselen nog wat aan hun bezit. Een lang verbeide dag wacht. Op pinksterzaterdag zal de HWSV zijn clubgebouw officieel openstellen. de Hoekse Watersport Vereniging Oogverblinden nieuw en schoon, frap pant groot en zeker ook sfeervol is het interieur. Voorzitter Nico van Duyn voorziet met een schare medewerkers brosse snacks van een laagje boter en een passende hartigheid. Deze nazaat van het beroemde Katwijkse Van Duyn-geslacht straalt van trots wan neer hij zijn colbertje aantrekt en aan een korte rondleiding begint. Die trots is hem gegund. Wie in 1971 aan de wieg van de HWSV gestaan heeft mag stralen wanneer daar binnen twee jaar de boreling een thuishaven krijgt, die een getaxeerde waarde heeft van ruw weg zestigduizend gulden. Plassen overvol Zeezeilen, brandingzeilen of kustzei- len: drie termen voor één vorm van zeilen en dat juist vormt de hoofd moot van de HWSV-activiteiten. „Als je eenmaal op zee hebt gezeild, wil je nooit meer naar de plas", zo luidt de kop boven een artikel in „De 1 Kustzei- j Ier"; het officieel orgaan van de Kust Zeil Vereniging Scheveningen. Een zus- tervereniging van de HWSV. Het is geloofwaardige taal. „De plassen en rivieren raken overbe volkt met zeilboten, roeiers en speed boten. Vooral de speedboten ontne men alle plezier aan het varen op de binnenwateren", mediteert Nico van Duyn. „Ze storen zich niet aan het vaarreglement. Varen zo snel als ze zelf willen en scheren langszij zeilboten, vervaarlijke boeggolven achterlatend. Vanuit dat standpunt weigeren we pertinent deze boten toe te laten tot onze vereniging. Het is gevaarlijk voor zwemmers en vervuilt de zee". De zee een bijna nog onontgonnen avontuurrijk gebied voor zeilers. Je weerberichten, die tijdens ons bezoek aan de HWSV. binnenstromen lijken de toepasselijke opening van de ge bouwen volgens draaiboek in de weg te staan. Het draaiboek: Vanuit de Hoek se haven vaart een boot met aan boord de gastvrouwe van Hoek van Holland, Elizabeth de Winkel, en Neptunus. Rond de pier naar de boei voor de kust, Een boot van de HWSV brengt het gezelschap daarna naar de kust. Maar een depressie nabij Engeland en een koufront bij Ierland, die richting lage landen koersen laten de wenk brauwen fronsen. „Dan maar geen boottocht", aldus het alternatieve draaiboek. „Dan maar over het strand per jeep". Wat kunnen wij, Nederlanders, toch enorme pessi misten zijn als ons weer in het geding is. De HWSV had zich die Pinksterza- terdag echt geen beter weer kunnen wensen. Daarmee kwam de bekroning op drie maanden keihard werken. spaar nu geld uit Voor vader, moeder en de kin deren een paar vrijetijds- of sportschoenen in rood/wit/blau we linnen uitvoering. Stevige vrijetijds- of sportschoe nen met een linnen bovenwerk, verstevigde rubber randen en neus en een ijzersterke rubbe ren anti-slip zool. Deze stevige schoenen in de maten 35 t/m 44 koopt u nu voor extra lage 41 t/m 44 Nico van Duyn heeft zijn huiswerk goed gedaan. Twee jaar historie Hoek se Watersport Vereniging in een note- dop: we kunnen het als dictaat opne men. Historie In 1971 werd een voorlopig bestuur gevormd, dat besprekingen startte, die zouden moeten leiden tot de oprich ting van een watersportvereniging. „In Hoek van Holland was helemaal geen gelegenheid om een bootje neer te leggen. We hebben zoveel zee, maar geen aanlegplaats", benadrukt Van Duyn. Op 31 maart 1972 kwam er een bestuur, dat 28 leden overkoepelde. Contact werd opgenomen met de heer Ton van Dillen, ambtenaar van sport en recreatie in Hoek van Holland, en zijn reactie was positief. Vooral door zijn interventie kreeg de HWSV een stuk strand toegewezen, waarop door Bos Kalis een dubbeldeksbus werd geplaatst, die dienst deed als bergplaats van materialen, clubgebouw en jury- kamer. De animo voor het kustzeden bleek eerder toe dan af te nemen. De HWSV groeide uit zijn bus. Van de Rijksgebouwendienst werden drie tweedehands huisjes overgenomen en een actie werd gestart om de nodige middelen te verzamelen. Dertigduizend gulden aan obligaties werden zowel bij leden als niet-leden verkocht. Giften kwamen binnen van instellingen en er is hoop, dat ook de gemeente Rotter dam zijn subsidieduit in het zakje zal doen. Vergunningen werden aangevraagd bij het hoogheemraadschap Delfland, Rijkswaterstaat, sport en recreatie van Hoek van Holland en Rotterdam, bouw en woningtoezicht, welstands commissie en nog enkele instanties. Er mocht gebouwd worden. Van Duyn: „Ze zeggen in Hoek van Holland wel eens, dat we er in Rotterdam maar bijhangen. Nou, de steun, die wij van de gemeente gehad hebben mogen we appreciëen". Vierhonderd kubieke meter zand werd afgegraven, helmgras voorzichtig ver-, wijderd. De „2 aprilstorm" werd ge lukkig omzeildop 6 april werden de eerste fundamenten gelegd. 3500 man uren zijn er-gewerkt. Dikwijls onder moeilijke omstandigheden en bijna al les door eigen mensen. Academicus naast electriciën; stoffeerder naast in genieur. Dan is het 9 juni. Komen jeugdige Elizabeth de Winkel en Nep tunus uit zee opdoemen. Het glas wordt geheven. De notedop is vol.. Strenge voorschriften „Wie eenmaal op zee gezeild heeft, wil Dit weekeinde wedstrijden I Op zaterdag 16 en zondag 17 juni zijn er in zee ter hoogte van het gebouw van de Hoekse Watersport Vereniging zeilwed- strijden voor hobie-cats: de kleinere uitgave van de catama- I ran, die bij gunstige weersom- I standigheden snelheden kunnen j halen van omstreeks veertig ki- lometer per uur. Zaterdag is de eerste start om twaalf uur en de tweede om drie uur. De derde start is zon- I dag om elf uur er\ de vierde om twee uur. nooit meer naar de plas terug". De leek, die op de bijvoorbeeld Ka- gerplassen een zestienkwardraats huurt kan daai _iee het ongeluk tegemoet. Naar kennis wordt niet gevraagd; het vaarreglement wordt aan de laars ge lapt. „De veiligheidsvoorschriften voor kust zeden zijn streng", vertelt de heer Van Duyn. „We eisen, dat de boot gekeurd wordt door een technische commissie. De boot moet een bepaald drijfvermo- gen hebben en een anker. Dan moet de zeiler een zwemvest om hebben en gehoorzamen aan de signalen, die aan de wal gegeven worden". Of er gevaren mag worden hangt af van de weersgesteldheid. Hangt ook af van de ervaring van de zeiler. Maar één vrees hebben alle kustzeilers gemeen: waak ervoor, dat de mast breekt. „Ongelukken komen bijna niet voor. De zeilers mogen maximaal drie kilo meter uit de kust en bovendien moe ten ze voor vertrek het logboek invul- len. Daarin ook vermelden de vermoe- delijke tijd van terugkomst. Zijn ze J dan nog niet terug, dan gaan we na een I 'kwartier wachten op onderzoek uit", aldus Nico van Duyn. Op vrijdagavond zijn er geen zeilen in zee. Er is geen gevecht van de stuur- I man en zijn fokkenist met de golven. Geen spannende ogenblikken in de branding, die het ranke scheepslijfje op een witgekruinde golf zet en weer in I een golfdal smijt, in een laatste poging een dankbare speelbal te bemachtigen. Dat is het avontuur van de zee. De eenzaamheid van de zeiler op die grote I plas met slechts ver weg de met helm- gras beplante duinrand. j „Nieuwelingen laten we eerst met een geroutineerde kustzeiler varen. Eerst I als fokkenist en later andersom. Pas wanneer we weten, dat hij in zjjn eigen j schip veilig is mag hij van ons zee op", vertelt Nico van Duyn. Het avontuur lokt, maar dit is in Hoek I van Holland slechts weggelegd voor de inwoners van dat stukje deelgemeente van Rotterdam, dat aan zee ligt. „Als we die grens niet hadden kregen we wellicht een monstervereniging", rea geert de heer Van Duyn. „De stelregel van onze zusterverenigingen is: tot honderd schepen is het nog overzichte lijk en verder willen wij ook niet gaan". In dat beleid past ook volledig het Het clubgebouw opleiden van omstreeks zestienjarigen voor het zeezeilen. „De aanschaf van een zeilboot is een behoorlijke investe ring", zegt Van Duyn nog. „Met min der dan drieduizend gulden doe je niets. We willen de jeugd graag opvan gen en als fokkenist met de schepen meesturen. Dan krijgen ze tegen zeer geringe kosten een ideale training". De nevel buiten is dichter geworden maar pinksterzaterdag werd met zon overgoten: de Hoekse gastvrouwe en Neptunus kwamen toch uit zee. GERARD S. VERVER VLAARDINGEN In het kader van Vlaardingen 700 jaar Stad organiseert de „Commissie Korfbal Vlaardingen 700" zaterdag een internationaal vier steden korfbaltoernooi. Het toernooi zal worden gehouden op het sportcom plex van v.v. De Hollandiaan in park 't Nieuwelant van 10 tot 16 uur. De prijsuitreiking zal plaats vinden om 16.15 uur. Aan dit toernooi nemen deel de verte genwoordigende twaalftallen van Ant werpen, London, Utrecht en Vlaardin gen. De vier steden-teams spelen een volledige competitie, zodat elk team 6 wedstrijden speelt van elk 25 minuten. Omdat dit toernooi in het teken van Vlaardingen 700 jaar Stad staat, heb ben de organisatoren gemeend om naast korfbal ook nog een aantal ande re attrakties te moeten bieden. Hiertoe worden er op het terrein, vlakbij de ingang, een aantal versierde marktkra men opgesteld, „bemand" met meisjes in klederdracht. Hier zullen dan o.a. haring en Vlaardingse ijzerkoekjes ver kocht worden, terwijl er verder een stand zal zijn van het Vlaardingse VVV en een propaganda-stand van de korf balsport in het algemeen. Het Vlaardingse twaalftal bestaat uit speelsters en spelers van de drie Vlaar dingse korfbalverenigingen Oranje Nas sau, Spirit en Vlaardingen. De training en opstelling zijn in handen van de Vlaardingen-trainer Nico Meyer, die dit twaalftal na een uitgebreide selectie als volgt heeft samengesteld: Aanval: Sjanie Huis in 't Veld - Vlaar- dingen. Christien Waasdorp, Alex Braat (aanvoerder) en Jacob v.d. Kooy - allen Oranje Nassau. Middenvak: Angeline Verburg - Spirit, Carla v.d. Vooren, Evert van Boven en Rob Krabben - allen Vlaardingen. Verdedi ging: Agnes Vos - Spirit, Sjanie van Zelm - Oranje Nassau, Mari v.d. Krans en Arie Verburg - Spirit. Wisselspe lers: Janneke van Bergen - Spirit, Francina Ruseier, Aüce Spek en Coen Staal - Vlaardingen, Jaap Oppe - Spirit en Ton Sluimer Oranje Nas- In een oogwenk hadden de duizenden fanatieke motorfans op het autosloperij), Zeeland's Roem en_Ca&- roemruchte eiland Man een passende bijnaam voor hem bedacht: ,,Big Dutchman". Het sloeg allemaal op de 93 kilo van de Rotterdamse coureur Jan Kostwinder, die het in de internationale race op 125 cc helemaal maakte. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze vrijetijds; of sportschoenen voor sportief la- Géén tel. of schrift, best. Op het levensgevaarlijke circuit, waar tal van prominenten zich vanwege de risico's niet waagden, snorde de brede Rotterdammer in die lichte klasse naar een tweede plaats, achter het feno meen Tommy Robb. Een schitterende race waarin Jan Kostwinder een fantas tisch gevecht leverde dat de bijna tweehonderdduizend toeschouwers langs dit circuit, tot uitzinnig enthousi asme bracht. Wat gebeurde? In de training de dagen tevoren was Jan Kostwinder op zijn nieuwe Yama ha niet verder gekomen dan een negen de plaats. Voor de man die de laatste jaren duidelijk op zijn retour leek, op zich als niet onaardig. Toen kwam de- dag van de race en wanneer de Rotterdammer ook rond die koers had zullen finishen, zou iedereen al dik tevreden zijn geweest. In zijn woning aan de Hoofdweg, zegt hij enkele dagen na de race: „Op Man worden een aantal renners om de tien seconden gestart. Het eerst ging de Brit Williams weg, die in de training de snelste tijd had gemaakt. Twintig se conden na hem mocht ik vertrekken. Ik had een uitstekende start en al na drie kilometer kreeg ik Williams in het vizier. Ik denkals ik in zijn buurt blijf zit ik in ieder geval voorin, maar al na zeven kilometer schoot ik hem voorbij en toen kreeg ik het gevoel dat er iets bijzonders ging gebeuren". Het werd inderdaad iets bijzonders: niet alleen op het gebied van snelheid, want halverwege de rit vloog er boven dien een stuk van zijn windscherm af en behalve een race tegen het uurwerk werd het vooral een race tegen de inhoud van de benzinetank, omdat het op Man verboden is bij te tanken en het na de training nodig was gebleken een extra tankje aan te brengen omdat op de normale inhoud, de 186 kilome ter met zijn ruim duizend bochten, niet haalbaar zoiu zijn. Zou de inhoud van de tank tenslotte toereikend zijn om zijn schitterend tweede positie te handhaven? Eerlijk gezegd geloofde Jan Kostwin der dat zijn machine ieder moment zou kunnen stilvallen, maar het onge looflijke gebeurde: met een tweede plaats achter Tommy Robb schoot hij over de finish en had aan het eind van de race nog precieseen kwart litertje benzine over. Langs' het parcours werd Jan Kostwin der, als sensationele buitenstaander, luidruchtig aangemoedigd door de toe schouwers die dit stukje stuntwerk wel konden waarderen. Met zijn tweede plaats veroverde Jan voor het eerst in zijn dertien jarige loopbaan als motorcoureur twaalf pun ten voor het wereldkampioenschap, dat overigens in deze klasse met ruime marge wordt aangevoerd door de Zweed Andersen, die al ruim zestig punten heeft. De nieuwe Yamaha waarmee Jan zijn succes oogstte was de evenknie van de machine van de andere Rotterdamse motorvedette Cees van Dongen, die het blokje van Jan Kostwinder overi gens piekfijn had klaar gemaakt. Thuis spelen de kinderen van de cou reur graag met wat mini-race speelgoed en het beeld van de racende vader is hun zeer vertrouwd. De gehele familie vergezelt hem namelijk op zijn toer- nee's langs de Europese circuits en zelfs tijdens de race op Man (waar juist die dagen de 101e renner dodelijk verongelukte) was er geen spoortje Jan: „Het heeft nu eenmaal risico's, maar daar ben ik vertrouwd mee ge- In zijn carrière als semi-prof-renner is hij bepaald-niet onfortuinlijk geweest. Eenmaal slechts een slippertje op de Nürburgring, waarna hij zes uur bewus teloos bleef in een ziekenhuis, maar enkele dagen later alweer op zijn machine zat. Dankzij zijn vader (eigenaar van een spaar nu geld uit Dat wordt snel-erbij-zijn gebla zen, want u begrijpt natuurlijk zo wel dat 'n stoel voor een dergelijk prijsje supersnel uit verkocht is. Vouwfauteuils met gelakte beu kenhouten armleggers en een verend opgehangen loper in 'n streepdessin. Deze plat opvouw bare fauteuils koopt u nu bij ons voor nog lang géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze vouwfauteuils, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. trol kan Jan Kostwinder veel tijd aan de racerij besteden en nadat het ergste vuur bij gebrek aan succes geblust scheen te zijn, is de vlam er op Man weer helemaal ingeschoten. Vreemd dat deze zwaar-gewicht juist op zo'n klein motortje tot de beste resultaten komt. Dat kleine ding moet niet minder dan 93 kilo de circuits rondbrengen en het laat zich raden wat er zou gebeuren wanneer Jan Kostwin der eens flink zou afslanken. Hij zegt: „Dat zit er echter niet in, want ik eet graag lekker en zo gaat het ook leuk". Met zijn vriend Cees van Dongen is hij volgende week van de partij tijdens de befaamde TT van Assen, waar hij aanvankelijk werd geweigerd voor de race in de 125 cc klasse, maar waarvan 'J hii Man er alsnog ir voor 5 kg. goed voorwassen - wassen spoelen en centrifugeren van 998,— nu RADIO LEO VIERAMBACHTSSTR 39 TEL. 2M.7ÜO MA I.SSI. UIS - In Maassluis is onlangs een begin gemaakt met het herstel van de door de storm van 2 april uit het lood geraakte achtermuur van de Olympiahal. Üe ontzette muur is verwijderd en met het plaatsen van een nieuwe achtergèvel vorderen de bouwers snel. De herstelkosten (omstreeks f35.000, worden door de verzekering gedekt. Er wordt naar gestreefd de hal op twintig juni, bij de manifestatie van de Maassluise sportverenigingen ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester W. J. van Dijek, weer in gebruik te nemen. Ook kleine spaardertjes vinden bij ter Meulen een mooi en betaalbaar vaderdagkado. Mi-Lock herenanklets in tien tallen kleuren en dessins, keus uit Diolen, wol, Pratica-Orlon, linnen, wol-mousse, enz. Deze anklets in uni of gedessineerd koopt u normaal voor f 4,95 tot f 5,50 nu per paar voor nog géén twee gulden. Diolen Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze Mi-Lock herenanklets in vele kwalitei ten, tientallen dessins en kleu- Géén tel. of schrift, best. Hermes-DVS zal bij de KNVB ernstig protesteren, dat Dick Schaap na mon delinge toezegging uiteindelijk toch niet in aanmerking is gekomen voor een wedstrijd in het Nederlands jeugd- spaar nu geld uit Om tijdens de vakantie net zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed en om een onver wachte logé een prima slaap plaats aan te kunnen bieden zijn deze inklapbare veertjes bedden de oplossing. Komfortabel rustbed kompleet met matras voor in Uw tuin huisje, caravan enz. De kahvas loper is verend opgehangen en verstevigd door een speciale band. Nu niet voor f 40,50 maar voor nog géén drieëndertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze komfortabele rustbedden kom pleet met matras. In de maat 70 x 190 Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4