ilffl DE HAVENLOODS Opbouwconsulent gaat gezinnen begeleiden in nieuwe omgeving Door extreme droogte dreigt hongersnood voor miljoenen Afrikanen in Brandbeveiliging Grote Kerk onvoldoende foto engelse Per jaar moeten 500 woningen gesloopt Stedelijk Gymnasium zet zich in voor Dierenasiel „Druksels en schrijfsels" KUNSTGEBITTEN donderdag 21 juni 1973 22e jaargang no. 25 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KRIMPENERWAARD E.O. - KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.71 informatie centrum stadsontwikkeling Naar aanleiding van vragen in de Schiedamse gemeenteraad is gebleken, dat de brandbeveiliging in de Grote of Sint Janskerk onvoldoende is. Het gebouw is eigendom van de kerkelijke gemeente, de toren is van de burgerlijke gemeente. Het kerkbestuur beschikt niet over de middelen om voldoende veiligheids maatregelen te treffen. Zoals bekend, verkeert het kerkbestuur in financiële zorgen, om het kerkelijk werk vol doende op gang te houden. Reeds eerder moest ertoe worden overgegaan het aantal predikanten te beperken. Een actie, om de kerkelijke bijdragen te verhogen heeft geen verbetering gebracht in de financiële moeilijkhe den. Dit heeft z'n invloed ook op het onderhoud van de kerk, waarmee aan zienlijke kosten zijn gemoeid. Alleen voor het vernieuwen van de Sprinkler beveiligingsinstallatie zou een bedrag tussen de f20.00,- en f30.000,- nodig zijn. Deze installatie, die werkt op rook- en hitteontwikkeling, waardoor automa tisch de brandweer wordt gealarmeerd, is al zeven maanden buiten werking. President-kerkvoogd A. Kappetein est dit erkennen. „We hebben daar- r reeds overleg gepleegd met Rijks monumentenzorg, om zo mogelijk fi nanciële hulp te krijgen, maar ook daar heeft men geen geld. Wat de kerkelijke gemeente betreft, er zijn al zorgen genoeg om de diensten gaande te houden". Als er brand in het gebouw zou uitbre ken, kan de brandweer slechts op de normale wijze op de hoogte gebracht worden. Hetgeen uiteraard, een zorge lijks situatie is. I Van Hogendorplaan 1 Vlaardingen 70.22.62 Koningshoek 92-505 Maassluis 19.08.7 De grootste collectie behang modern, klassiek of exclusief HULST BEHANG SCHIEDAM heetthe, Broersvest 85 - tel. 010-269702 Op 27 juni organiseren de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in Schiedam een fancy fair ten bate van het Schiedams Dierenasiel, dat er zeer slecht aan toe is. Het dierenasyl zal naar een nieuw gebouw moeten verhuizen, waarvan de kosten niet gering zijn. De fancy fair wordt om 9 uur geopend door burgemeester H. Roelfsema. Op het voorplein van de school aan de Hugo de Grootstraat 4-6 wordt een kermis en een rommelmarkt gehouden. Verder is er een tentoonstelling over het asyl, een tentoonstelling over het eeuwenoude gymnasium, een klein, maar fijn Grieks restaurantje, huisnijverheid in de vorm van zelfgemaakte sieraden, potten enz. bovendien is er de hele dag muziek. 's Avonds is er een groot feest m.m.v. een discoshow en enkele artiesten waaronder de Schiedamse goochelaar Al Preston. Alle aktiviteiten vinden plaats in de gebouwen van het Gymnasium en de Rijksscholengemeenschap. De fancy fair heeft een tweeledig doel. Enerzijds proberen de organisatoren de Schiedamse afdeling van de Dierenbescherming te helpen door een nijpend geldgebrek dat zij hebben een beetje te verzachten en daardoor het ruimtegebrek van de dieren in de bouwval aan de Sint Annazusterstraat te helpen oplossen. Anderzijds proberen zij wat meer bekendheid te geven aan het Gymnasium. De school wordt nameljjk bedreigd met inlijving bij de Rijksscholengemeenschap Nieuwelant, wat schadelijk zou zijn voor de kwaliteit van het gymnasiaal onderwijs op de „afdeling", ondermeer door dat het aantal lesuren in klassieke talen onherroepelijk verminderd zal worden. „Op leven en dood" is het motto, waarmee Caritas Neerlandica/Mensen in Nood een oproep lanceert tot hulp verlening aan die landen, die door een extreme droogte fcijn getroffen, waar de veestapel reeds grotendeels is be zweken en daar zes miljoen Afrikanen met de hongerdood bedreigd worden. De Wereld Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties heeft bij monde van Raymond Scheyven - promotor en coördinator van de internationale hulpverlening - 15 mil joen dollar gevraagd voor aankoop en transport van voedsel en zaaigoed. 3 miljoen dollar waren 5 juni beschik baar en voor 4 miljoen dollar was hulp toegezegd. Caritas Intemationalis - waarvan „Mensen in Nood" de Nederlandse afdeling is heeft 200.000 dollar ter beschikking gesteld. De Caritas-organi- saties in de betreffende landen zullen met personeel en materiaal behulp zaam zijn bij het transport en de distributie van voedsel. In het getrof fen gebied van 3.5 miljoen vierkante kilometer vormt het transport het grootste probleem. Er wordt thans een strijd gevoerd op leven en dood om de zeer verspreide en geïsoleerde bevol king nog tijdig van voedsel en zaaigoed te voorzien. Voor oplossingen op langere termijn is het volgens FAO deskundigen noodzakelijk een geheel nieuw ontwik kelingsprogramma op te stellen, dat voorziet in een meer geïntegreerde en evenwichtige aanpak van de oorzaken, die tot deze ramp hebben geleid. De actie heeft als gironummer 1111222 ten name van „Mensen in Nood" met vermelding ,,0p leven en dood". tr Schiedam heeft nog ongeveer 2000 woningen die in de vorige eeuw gebouwd werden. Ofschoon een aantal van deze woningen nog goed is of eventueel voor renovatie in aanmerking komt, moet tocht worden uitgegaan van het feit, dat een groot aantal van deze woningen voor sanering in aanmerking komt. Bovendien zullen ongeveer 1900 woningen om andere redenen (bijvoorbeeld door de verhoging van de waterkering in Zuid) gesloopt moeten worden. Als men deze woningen in bijvoorbeeld tien jaar wil saneren of amoveren en tevens de veroudering van het Schiedamse woningbestand wil tegenhouden, zullen per jaar ongeveer 500 woningen moeten worden ontruimd. Dit aantal is aanzienlijk groter dan in de laatste jaren het geval was. Dit blijkt uit een rapport dat het gemeentebestuur heeft samengesteld ten behoeve van een aanvraag om rijkssubsidie voor de aanstelling van een opbouwconsulent voor de stads vernieuwing. De sociale adviescommis sie zal fungeren als begeleiding voor de functionaris. Het rapport zegt: Het verplaatsen van gezinnen uit de saneringswijken is uiteraard reeds lang aangevangen. In de jaren 1961/1971 zijn 869 gezinnen verplaatst, die daar bij een beroep moesten doen op de verschillende vormen van maatschap pelijke dienstverlening. Bij grotere ge tallen stijgt de behoefte om deze vor men van dienstverlening, die door ver schillende instellingen worden verricht, op elkaar af te stemmen en het tempo van de sanering en de capaciteit van de vormen van dienstverlening te coördi- Eén van de mogelijkheden om de ontruiming te versnellen is een goede planmatige samenwerking bij de door stroming vanuit de te saneren wijken naar het woningbezit van de gemeente én van de woningbouwverenigingen. Eén van de bijzondere taken van de opbouwconsulent is er aan mede te werken, dat woningbouwverenigingen en de gemeente in deze goed samen- Samenspel Bij de verplaatsing dient er op gelet te worden, dat de gezinnen zoveel moge lijk de gelegenheid krijgen zich te vestigen in buurten, waar zij zich thuis kunnen voelen. Ook hier ligt een taak van de opbouwconsulent, die daarbij tevens kan letten op de opvang van de verhuisden in hun nieuwe omgeving, b.v. door wijkverenigingen e.a. op een en ander voor te bereiden. Hier zal samenspel met het buurt- en wijkop- bouwwerk nodig zijn. Bij het uitoefenen van zijn coördine rende functie zal de opbouwconsulent stuiten op het ontbreken of onvol doende functioneren van een aantal voorzieningen van gezondheids- en maatschappelijke zorg, zoals de onvol doende opvang en het daardoor ge brekkig functioneren van het algemeen maatschappelijk werk en van het so ciaal pedagogisch werk, het ontbreken van een medisch opvoedkundig bureau en een bureau voor levens- en gezins moeilijkheden en het gebrekkig func tioneren van de instellingen voor so ciaal-cultureel vormingswerk, die zich vnl. nog beperken tot de jeugd, hoewel een begin wordt gemaakt met wijk-en buurtwerk. Hij zal deze tekortkomin gen moeten signaleren en duidelijk moeten aangeven, en stimulerend moe ten werken om tot hun opheffing te komen. Inmiddels is met de minister overeen gekomen, dat de opbouwconsulent een taak heeft o.a. door onderzoek en inventarisatie van stadssanering en we deropbouw; het verzamelen van gege vens inzake woonruimte, gezinsvor ming, inkomen enz.; het bijhouden van het aanwezige materiaal. Voorts coör dinerende taken zoals het opstellen van een werkplan en in het plan aangeven van lijnen en betrekking tot samenwerking tussen de diverse instel lingen en de bevolking. Hij heeft een adviserende taak omtrent het huisves tingsbeleid, de fasering van de afbraak, maatschappelijke begeleiding en op vang. Het concretiseren van opvangmo gelijkheden, houden van spreekuur en het doen van huisbezoeken. De minister heeft inmiddels toegezegd in de kosten van een opbouwconsulent stadsvernieuwing Schiedam bij te dra gen, hetgeen betekent dat de gemeente een subsidie van 50 procent ontvangt in personeelskosten en in de kosten van de activiteiten 45 procent. De overige kosten blijven voor rekening van de gemeente, maar daarvan wordt 80 procent vergoed vanwege de sociale zorg, zodat uiteindelijk voor Schiedam plm. tien procent resteert. Op jaarbasis van de huidige lonen en prijzen, wor den de kosten voor de opbouwconsu lent begroot op totaal f 60.000,- per jaar. Tot en met 23 juli wordt in het Stedelijk Museum Schiedam een tentoonstelling gehouden van grafieken, proza en poëzie, ge maakt door Schiedammers onder de 21 jaar. Tevens wordt werk geëxposeerd van leerlingen van de zesde klas van negen basis scholen. De tentoonstelling ..Druksels en schrijfsels" is tot stand gekomen door samenwerking tussen het museum en de Schiedamse Ge meenschap, aansluitend op de vorig jaar gehouden Jeugd Ex pressie Schiedam. Aan het projekt hebben het afgelopen jaar 22 basisscholen deelgeno men, waarbij leerkrachten wer den begeleid door de beeldende kunstenaar Rob Kooman. De tentoonstelling geeft een duide lijk beeld van wat op deze manier is bereikt. Jan de Grauw, educatief mede werker van het museum is tevre den over het resultaat, al zou hij een groter aantal leerlingen wensen. Hij zou graag een open grafisch atelier inrichten, waar de jeugd gelegenheid heeft nu dan eens binnen te lopen en wat te werken. Bij de opening van de expositie werd aan de bezoekers de „Jesposter '73" uitgereikt, i graficus Rob Kooman gaf een drukdemonstratie. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Aan de Huis te Riviereweg in Schie- i, naast de restanten van het oude kasteel, is gisteren het informatiecen- n van de gemeente in gebruik genomen. In het centrum wordt infor matie gegeven over de reconstructie plannen van de binnenstad. Het cen trum is op dinsdag, woensdag en don derdag van twee tot vier uur geopend, op donderdagavond van zes tot negen en op vrijdag tot vier uur. Financiële moeilijkheden

De Havenloods | 1973 | | pagina 1