5: Andries van Dijk: een kwart eeuw onder de lat Vlaurdinger Peter de Bruijn (J (i) „kart" steeds in voorste linie 348. 95 IJui'li:1! PHILIPS Zondag in eigen stad actief Schoolkorfbaltoernooi van jubilerende vereniging RADIO LEO iÖLi NU RADIO LEO DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 JUNI 1973 De Vlaardinger Peter de Bruijn behoort tot de kanshebbers in de kartingwedstrijden, die zondag op het parkeerterrein van Gebr. Hooymeijer in het industriegebied de Vergulde Hand, onderaan de Maassluis^dijk in Vlaardingen, gehouden worden. Voor we met hem over het skelteren (of karten, het is maar hoe je het noemen wilt) gaan praten willen we hem de hand schudden. Zijn handen zijn echter zo zwart, dat we voorzichtigheidshalve zijn arm maar pakken. Peter de Bruijn skeltert dus niet alleen. Hij sleutelt ook intensief aan zijn 100 cc, bouwt motoren in en uit, reviseert en onderhoudt zijn bolides tot in de kleinste details zeer punctueel. Dat is veel voor zo'n jongen van zestien jaar, waarvan verwacht mag worden, dat de schoolbank nog rondom hem klemt, maar wat sinds enige maanden niet meer het geval is. Hij werkt nu drie dagen van de week in vader's fabriek en staat de overige dagen peinzend, schroevend en sleutelend gebogen over zijn fragiele karretje in de garage van het ouderlijk huis. Vandaar dat hij het eigenlijk nog steeds niet kan verkroppen, dat hem in Engeland - nu zo'n veertien dagen geleden het goud aan de neus voor bij ging simpel door een gebroken zuigerveer van enkele guldens. „Op het hobbelige circuit daar was het moeilijk rijden", vertelt hij en hoe oneffen dat Britse circuit wel was, zien we pas later bij het aanschouwen van een van de op het frame geplaatste stoeltjes: het zitvlak is bijna wegge schuurd. „Weet je, we reden op een oude landingsstrip van vliegtuigen. Op een vlakke baan hoor je, dat er iets aan de motor mankeert. Daar was het onmogelijk. Tijdens de training was ik één van de besten en daarom begrepen we ook al niet waarom ik het nu niet kon bijbenen. Kijk, we hadden een goede kans die Engelsen in een landen- strijd voor het eerst te verslaan en elke hoge plaats, die je dan meepikt brengt het team dichter bij dat doel. Nu lukte het weer net niet". Volwassen sport Motorische sporten raken duidelijk in de belangstelling en die interesse mani festeert zich al op jeugdige leeftijd. Hoeveel jongeren sjouwen niet met, voor het wegverkeer reeds lang, afge dankte bromfietsen naar afgelegen wei landjes. De autosport grand prix, rally en cross mag zich in een verhoogde populariteit verheugen en krijgt ook alle aandacht. Voor diege nen, die zich niet thuis voelen op een rammelende brommer en de middelen niet beschikken om zich in een auto te hijsen, is er karting. Een sport, die tussen de wal en het schip lijkt te vallen. Die slechts met mondjesmaat de publiciteit bereikt en toch volwas- Op zijn twaalfde jaar ging Vlaardingse Peter de Bruijn onder de hoede van vader Jan de Bruijn naar de skelter baan in Strijen. Dat was het helemaal en het zou uitgroeien tot zijn enige hobby. Zijn enige zorg haast. Maar op de voorgrond bleef nog steeds zijn studie. De Groen van Prinsterer MAVO eiste zijn volle aandacht op. Die gaf hij wel, maar kon het toch niet bijbenen. Zijn ouders hakten de knoop door: Peter kon de maatschappij binnentre den. Inmiddels had hij zich opgewerkt tot een prima self-made skeltersleutelaar. „In de beginjaren heb ik hem nog wel van advies kunnen dienen", zegt Jan de Bruijn. „Maar toen kwam er een moment, dat ik tegen hem gezegd heb, dat hij het verder maar zelf moest uitzoeken. Het ging me allemaal boven de pet". De skelterwijsheid is Peter uiteraard ook niet aangevlogen. Lezen noemt hij een bron, maar het praten, kijken en zelf doen hebben hem mogelijk nog meer geleerd. Het is een handige jon gen, die Peter de Bruijn. Successen Al dat gesleutel heeft slechts een doel: succes en goede klassering bij wedstrij den. En dat heeft Peter de Bruijn bereikt. Bij het doorbladeren van zijn plakboek valt op, dat een lage klasse ring voor hem een uitzondering is. Vooral 1972 was voor hem een succes- jaar: in het Duitse Huffingen won hij bij een vierlandenwedstrijd - Neder land, West-Duitsland, Zwitserland en MAASDIJK Het tienjarig bestaan van de chr. korfbalvereniging „Dijkvo- gels" was aanleiding dat de organisatie van het traditionele schoolkorfbaltoer nooi ditmaal aan de Maasdijkse korf balgemeenschap was toevertrouwd. MAASDIJK - In gebouw de Vluchtheuvel houdt de chr. korfbalvereniging Dijkvogels op vrijdag 22 juni een feestavond ter gele genheid van het 10-jarig bestaan. De leden zullen een revue opvoeren. spaar nu geld uit Een T-shirt in een lekker mo dern modeleen model dat je niet iedere dag tegen komt. Een leuk T-shirt in een moder ne uitvoering met gerimpelde wijde mouwtjes en een lage halslijn. Dit T-shirt van 100% katoen is er in de maten 36 t/m 42 en in de kleuren appel groen, geel, zwart, turquoise, oranje en rosenu voor nog géén zes gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne T-shirts in 6 kleuren en in de maten 36 t/m 42, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. schoolgroepen zich terug, wat veel extra werk gaf. Maar het schrijven, rekenen en overwegen tot in de kleine uurtjes leverde een herzien en nieuw wedstrijdrooster op dat wél volledig kon worden afgewerkt. Er werd gespeeld in drie poules, n.l. MAVO, poule A; poule B, leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van de lagere scholen en poule C leerlingen van de klassen 5 en 6 van de basisscholen. In poule A kwamen de twee teams Van de MAVO te 's Gravenzande winnend in de finale. De beker ging voor de tweede maal in successie naar het eerste team. In poule B werd de Rijckevorsselschool uit Hoek van Hol land eerste, gevolgd door de chr. nat. Wegwijzerschool te Maasdijk, terwijl in poule C eveneens de Hoekse Rijcke vorsselschool als eerste eindigde. Voorzitter J. J. van Dam van Dijkvo gels die deze toemooidag opende, mocht bij de prijsuitreiking door wet houder Nic. Stuijt veel dankwoorden aanhoren voor het geslaagde korfbal- toernooi. Y akantiekampen nog niet vol De Rotterdamse Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding, die jaarlijks vakantiekampen organiseert voor de jeugd van 9 t/m 13 jaar, heeft nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Meisjes kunnen nog terecht in de vakantiehuizen te Baarn en Ulvenhout van 9 t/m 21 juli. Voor jongens is er in het attractieve tentenkamp aan zee (Oud dorp) nog plaats tussen 2 en 21 juli. Het jongenskamp te Leersum is reeds geheel volgeboekt. De kosten voor een week vakantiege noegen bedragen f 38,- per kind. In de periode van 2 t/m 20 juli worden tevens dagtochten per autobus uit alle Rotterdamse wijken naar Hoek van Holland georganiseerd voor de jeugd van 6 t/m 14 jaar. De kosten van deze dagkampen, die gehouden worden van maandag t/m vrijdag, bedragen f 12,- per kind per week. Aanmelding is mogelijk op werkdagen van 9 tot 16 uur in kamer 370 van het E.N.-gebouw, Coolsingel 6, telefoon 147744 toestel 257. Wil Kwast traint jeugd van Sparta Bij Sparta zal Wil Kwast het komende seizoen de jeugd van Sparta onder zijn hoede nemen, ^-trainer Kwast speelde reeds op 17 jarige leeftijd in het eerste elftal van Musselkanaal doch onder brak zijn voetballoopbaan voor zijn CIOS en trainefsopleiding. spaar nu geld uit Gun uw voeten ook de nodige rust tijdens sport, vakantie en vrije tijd.... en ontspannen voelt u zich zeker als u dan deze schoenen draagt. Sport- of vrijetijdsschoen met wit canvas bovenwerk met rood en blauw afgezet en ver stevigde neus en randen. Deze ideale schoen koopt u in de maten 31 t/m 45 voor extra lage prijsjes. Frankrijk - de eerste prijs; in het Belgische Nivelles werd hij samen met Jos Sleegers tijdens een vieruurswed- strijd tweede achter een Belgische equipe met wereldkampioen Francois Goldstein. Zijn mooiste overwinning noemt hij die in Strijen: de revanche voor het Nederlands kampioenschap. Door slechte trainingstijden en pech moest hij in de achterste lijn starten en vanaf dat punt was hij niet te houden. In een rush bereikt hij de leidende positie en versloeg kampioen Harm Abbes. De frappantste zege behaalde Peter de Bruijn in Arnhem: „Met 39,5 koorts zat ik op de skelter. Ik zag niets, joh, van ellende en daarom werd ik eerste". Vader Jan de Bruijn leeft helemaal met zijn zoon mee. Wie eigenlijk niet en zelfs hond Karei gromt instemmend. Jan de Bruijn: ,,Het is onbegrijpelijk, dat het publiek niet meer belangstel ling toont voor karting. Het is een heerlijke sport. De bedrijvigheid van de jongens,, dat sleutelen: de totale be trokkenheid. Als toeschouwer moet je je daartoe aangetrokken voelen en wanneer je eenmaal naar een karting- wedstrijd geweest bent, kom je meer". Honderd kilometer Een skelter kan op lange, recht stuk ken een forse snelheid van zo'n 100 kilometer per uur halen. Het zijn geschatte snelheden, want de kart is niet begiftigd met een snelheidsmeter, toerenteller, rem of versnelling. Als de motor draait is het zaak zo snel moge lijk aan de finish te komen. Zegt Peter: „Er wordt niet op gelet hoe hard je gaat. Als je maar harder rijdt dan de tegenstanders". Daarom ook dat gesleutel en telkens verbeteren van het motorblok. „Elke vrije minuut wordt aan die skelter besteed", reageert Peter de Bruijn. „Kijk, op dit moment heb ik een snelle motor, maar als ik er een week niets aan zou doen, dan is de concurrentie volgende week net even iets sneller. Je rijdt voor de eerste plaats, elke wed- Aan het motorblok van een skelter mag slechts in beperkte mate veran derd worden. De voorschriften zeggen: niets mag aan de motor worden toege voegd. De motoren worden afgeleverd Peter de Bruyn in zijn „snelheidsmonster" Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze canvas sport- of vrijetijdsschoen, nu per paar voor sportief lage prijsjes. Géén tel. of schrift, best. in standaarduitvoering en het is de inventiviteit van de rijder, die het vermogen, de snelheid kan opvoeren. „Na elke wedstrijd gaat bij mij de motor uit elkaar. Dan gaat de cylinder eraf, worden de zuigerveren en de ruimte gecontroleerd. En vooral alle onderdelen van vet en vuil ontdaan. Op die manier ontdek je sneller breu ken of haarscheurtjes in het mate riaal", aldus de jongeman, die op zijn jeugdige leeftijd al internationaal rijdt. „Dat kan op mijn leeftijd, maar ik heb het eigenlijk alleen gedaan om een tijdje niet op te vallen. Het lukt me alleen niet. De anderen rijden veel met pech en daarom krijg ik nog niet de tijd om rustig ervaring op te doen". Peter de Bruijn lijkt een grote skelter- toekomst tegemoet te gaan. Hij is al Nederlands winterkampioen, en het officiële Nederlands kampioenschap schittert aan de einder. Hoewel echter vele kartrijders zijn overgestapt naar de autosport - Toine Hezemans bijvoor beeld - denkt de Vlaardingse karter er niet over naar 4e autosport over te stappen. Trouwens karting is veel vei liger. Zijn skelter is zijn hobby en hij zegt „elke hobby is een obsessie, die je zo volmaakt mogelijk tracht te ma- GERARD S. VERVER Er wordt zondag op het par keerterrein van Hooymeijer aan de George Stephensonweg van af 13 uur „gekart" in vijf klas sen: junioren, senioren, natio naal, internationaal en t/m 125 cc met versnelling. De wedstrij den, die onder auspiciën staan van de Nederlandse Kart Sport Federatie, geiden als selectie voor het Nederlandse kam pioenschap. Derhalve zullen alle kampioenen aanwezig zijn. Precies 25 jaar nadat hij met voetballen is begonnen, heeft doelman Andries van Dijk een streep gezet onder zijn opvallende carrière. Op Flakkee, waar Xerxes eind vorige week uitkwam tegen DBGC blies Andries zijn slotpartij en als laatste handeling voor Xerxes keerde hij een strafschop, waarmee hij zijn club de districtbeker in handen speelde. Een waardig afscheid van een groot sportman, wiens naam al vele jaren in het Rotterdamse topvoetbal wordt genoemd. Op een zonnig terras zegt de 37-jarige keeper: „Na het betaalde voetbal heb ik een flinke stap terug moeten doen, maar daar heb ik nooit onder geleden. Ik heb echter geen zin om nu nog verder af te zakken en daarom heb ik besloten er helemaal mee op te hou den. Niet dat ik nooit meer een bal zal aanraken, maar competitievoetbal is er niet meer bij". Ofschoon Xerxes dit seizoerf naast de titel heeft gegrepen is het in vele opzichten voor de zebra's een gedenk waardig jaar geweest, met als absoluut hoogtepunt de prachtige reis die'on langs naar de West is gemaakt. wending te nemen, want in de wed strijd tegen Neptunus ging hij onderuit zoals nog nooit eerder was gebeurd. Hij zegt: „Bij een duel in de lucht kwam ik zo ongelukkig in botsing, dat ik een hersenschudding op liep en twee tanden verspeelde. Bovendien werd mijn knie zo dik als een voetbal. Op zo'n ogenblik denk je: wordt het onderhand niet tijd dat je er mee ophoudt en misschien heeft deze bles sure er wel een beetje tot mijn beslis sing bijgedragen. Ook het feit dat ik precies 25 jaar heb gespeeld deed het wel een beetje, want zo'n getal is tenslotte een mooie afronding". 1948: Sparta In de loop der jaren heeft Andries van Dijk een heel bijzondere reputatie op gebouwd. Als twaalf jarige kwam hij in 1948 bij Sparta. „Eigenlijk door een toeval" zegt hij. „In die jaren was keeper Wim Land man van Neptunus in topvorm en van zijn spel was ik helemaal weg. Ik wilde dus naar Neptunus, maar in die jaren waren de voetbalschoenen nog op de bon en er was mij verteld dat Sparta voor bonnen zorgde wanneer je daar kwam spelen. Ik meldde me dus, maar dat verhaal over die bonnen bleek achteraf niet waar". Bij Sparta heeft Andries van Dijk overigens wel furore gemaakt en in bijna alle grote wedstrijden van de destijds beroemde formatie stond hij onder de lat. Dat waren de jaren waarin Rotterdam op de Coolsingel te hoop liep om de Spartanen te huldigen met het lands kampioenschap en de jaren waarin de onvergetelijke partijen werden ge speeld om de Europacup, met als uitschieter de drie wedstrijden tegen de Glasgow Rangers, waarvan de laat ste en beslissende in Londen met een negatieve score eindigde. Van Dijk: „Sparta was destijds het eerste elftal dat een gróót Engels team op eigen bodem een nederlaag toe bracht. Voor tachtigduizend toeschou wers eindigde de wedstrijd met een 1-0 overwinning voor ons, dankzij een doelpunt van Tonny van Ede. In het Feyenoordstadion verloren we met 3-2 waardoor de beslissingswedstrijd nood zakelijk werd. Zonder twijfel zijn deze wedstrijden hoogtepunten geweest in mijn loop baan, maar feitelijk was ik even trots toen we van de vierde klasse amateurs naar de derde promoveerden. Ik be doel: wanneer je in de voetbalsport niet écht veel plezier hebt kun je het nooit zo lang volhouden. Ook in de tijd van het betaalde voetbal deed ik het voornamelijk omdat ik het leuk vond en met zo'n instelling is het niet moeilijk om daarna een stapje terug te doen en bij de amateurs te gaan Internationaal Vele jaren heeft Andries van Dijk ook internationaal tegen de top aangeze ten, maar in dit opzicht is zijn pad veelvuldig gekruist door sterren als Pieters Graafland en zelfs Piet Kraak. Wel speelde hij dikwijls in het Rotter dams elftal en in Nederland B. De laatste jaren heeft hij met Xerxes weer goede tijden beleefd, ook al ging het kampioenschap deze keer aan de neus voorbij. Van Dijk: „Misschien waren we door de achtereenvolgende promoties wel een beetje verzadigd, waardoor de strijdlust wat werd getem perd. Van alle elftallen vond ik overi gens ons team toch wel een van de besten en het is zeker geen verloren seizoen geweest". In één opzicht heeft Andries van Dijk zich in de loop van de 25 jaar bijzon der onderscheiden: slechts een maal heeft hij een waarschuwing opgelopen wegens ruw spel. Hij zegt: „Dat was toen ik 18 jaar was en ik ben er nog steeds een beetje boos over, want de scheidsrechter zei dat ik iemand had geslagen terwijl het niet meer dan een duwende beweging". Bij dit kleine incidentje is het zijn hele voetballeven verder gebleven en geen wonder dat Van Dijk op de velden steeds een geziene gast was, die in vele opzichten respect afdwong. Geen wonder ook dat er in de sportwe reld hard aan hem wordt getrokken, om hem als trainer of elftal leider te behouden. „Voorlopig echter zal daar nog niet veel van komen. Ik ga de zaak eerst eens van een afstand bekijken en dan zien we wel verder" concludeert An dries van Dijk, voor wie het stellig even zal moeten wennen dat er op dit voetbalseizoen geen ander meer volgt. Geen grote kindercrèche ANDERE OPZET SPEELINSTUIF MAASSLUIS Van maandag 16 juli t/m zaterdag 3 augustus zal in de Olympiahal (maar nu ook op andere plaatsen in Maassluis) voor het vijfde achtereenvolgende jaar de Speelinstuif worden gehouden. Het\ comité dat dit drie weken dprende festijn jaarlijks voorbereidt heeft voor deze lustrum- instuif een nieuwe opzet ontworpen, die inmiddels de goedkeuring van bur gemeester en wethouders heeft verkre gen. In de nieuwe gedachtengang van het comité staat het streven naar een record-aantal bezoekertjes niet voorop. Men wil voorkomen dat de speelinstuif ontaardt in een grote kindercrèche, waarvan het de vraag is of de bezoeker tjes er helemaal uit eigen initiatief korhen. Meer dan andere jaren wordt daarom nu aangewerkt op grotere va riatie van het programma en op kwali teit van de onderdelen. Vanuit dit idee zal de Speelinstuif 1973 worden opgêsplitst in drie weken die elk een eigen karakter krijgen. Achtereenvolgens zullen geboden worden: een creatieve week, een ont- spanningsweek en een jeugdsportweek. Het programma voor de eerste week vermeldt o.a. een volksdanscursus, eén toneelvoorstelling, een kindercabaret en uiteraard vele mogelijkheden tot zelfexpressie, zoals bloemschikken, handenarbeid, tekenen, schilderen, houtbewerken, pottenbakken en emailleren. De tweede week wordt gevuld met filmvoorstellingen en ande re kinderprogramma's, die behalve in de Olympiahal ook in het wijk- en jeugdcentrum „De Ark" en in het Zalencentrum Maassluis-West worden gehouden. Zo mogelijk komt er ook een kinderkermis. Het programma voor de derde week omvat een aantal open sportinstuifdagen, een zeskamp voor schoolteams, midget-golfwedstrij- den en diverse toernooien. VAN Deze week weer een fantastische aanbieding: LUXE PORTABLE TELEVISIE VOOR THUIS OF CAMPING PORTABLE T.V. op 220 volt lichtnet of 12 volt 12 maanden garantie bij Radio spaar nu geld uit Voorde prijs van een onbekend merk deodorant koopt u bij ons een extra grote bus "8x4". Grote king-size bus 8x4 deodo rant in 2 geuren, in lime en sport. Deze 8x4 deodorant, die ervoor zorgt dat u lange tijd fris blijft, koopt u bij ons voor nog géén vier gulden per bus. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze extra grote bus 8x4 deodorant, nu g\f per stuk J UK voor 'B WH Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4