Dringende maatregelen nodig voor schoner produktie-proces 1. m i9_95 - 25.80 Wie het heter weet9 kan het nu zeggen Marokkaanse (lichter gevangen en gemarteld [UIVJCjIHIAJ een jonge redakteur pf hr UIT ENQUETE BLIJKT: Uitslag vragenlijst 35 f speciaal voor baby uitzetten f ILL! i ii 25 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 JUNI 1973 25-50** Een belangrijke taak voor het Openbaar Lichaam Rijnmond is het maken van een streekplan. In het streekplan wordt voor een periode van 10 a 15 jaren de meest gewenste ruimtelijke ontwikkeling voor het gebied omschreven en in een plan vastgelegd. Om de bewoners de gelegenheid te geven, betrokken te zijn bij de besluitvorming over het voorontwerp streekplan, is door de Werkgroep 2000 een inspraakprocedure opgezet. Hiervoor is een vorm van inspraak gekozen, waarin bewonersgroepen in kleine gespreksgroepen zelf hun oordeel kunnen vormen over het voorontwerp-streekplan. De inspraakgroepen van bewoners uit het Rjnmondgebied omvatten zo'n 500 mensen en hebben de eerste resultaten van hun diskussie neergelegd in een doelstellingenverslag. Bij dit verslag zijn een aantal vragen gerezen, waarover de Werkgroep 2000 een bredere meningsvorming heeft willen verkrijgen. Het verkrijgen van deze bredere meningsvorming is verlopen via een zogenaamde „raadpleging" van de lezers van de bladen „De Havenloods", „Het Vrije Volk" en „Het Zuiden". Daarnaast zijn nog een aantal vragenlijsten aan geïnteresseerden toegezonden. De uitslag is niet representatief, in die zin dat het niet „de mening van de bevolking van de Rijnmond" weergeeft. Wel is het zo dat deze vragenlijst een representatief beeld geeft van de mening van de Rijnmond bewoners die zich betrokken voelen bij de ontwikkeling van de Rijnmond, daar alle gezinnen in de Rijnmond de beschikking hadden over een exemplaar van de vragenlijst. Totaal zijn ca. 750 vragenformulieren ingevuld. De Werkgroep 2000 hoopt dat de „lezersraadpleging" een goede bijdrage zal kunnen leveren aan de meningsvorming zoals deze nu plaatsvindt en zal gaan vinden in de inspraakgroepen en de Raad van Rijnmond. Bij de vraag hoe de milieuvervuiling door bedrijven moet worden tegengegaan wordt door 65 pet. (de hoogste score) dringende maatregelen voor een schoner produktie-proces gevraagd. Bevolking De eerste vraag van de vragenlijst luidde: Vindt u dat de bevolking van het gehele Rijnmondgebied moet groeien? Het antwoord luidde als volgt: sterk groeien 1 pet langzaam groeien 14 pet. gelijk blijven 31 pet. langzaam moet afnemen 42 pet. sterk afnemen 12 pet. Slechts 15 pet. van de antwoorden is het eens met de groei van de bevolking zoals dit is voorgesteld in het voorontwerp Streekplan. De meerderheid 54 pet. is zelfs voor afname van de bevolking. Een standpunt dat ook door vele inspraakgroepen wordt onderschreven. De tweede vraag luidde: Waar moet de toekomstige groei bij voorkeur worden opgevangen? De antwoorden waren: In bestaande (middel)grote plaatsen 12 pet. In nieuwe middelgrote plaatsen zoals bijv. Hellevoetsluis, Spijkenisse e.d. 15 pet. In kleine plaatsen 5 pet. Zowel grote als kleine plaatsen 22 pet. Buiten het Rijnmondgebied 40 pet. Het beeld dat wij in de eerste vraag zagen wordt hier weer bevestigd, bijna de helft ziet de groei van de bevolking het liefst buiten het Rijnmondgebied opgevangen. verkeersprobleem door in sterke mate (46 pet.) gezien via beter openbaar vervoer en afremmen van het particulier vervoer. de wensen: Méér en beter openbaar vervoer. de helft van mening dat bewoners toch niets te vertellen hebben en het bestuur toch beslist. 2/3 van de deelnemers aan de lezersraadpleging die wel met inspraak mee wilde doen, vond meer dan de helft dat de bewoners van het Rijnmond gebied meer te zeggen moeten krijgen over een eigen leefmilieu. Deelnemers Rijnmondgebiec de spreiding van de deelnemers over de verschillende deelgebieden was gelijk aan de spreiding van de bevolking over deze deelgebieden. wat betreft het opleidingsniveau waren in vergelijking met cijfers voor het i middelbaar-, semi hoger- en Milieu W erkgelegenheid Vindt u dat het aantal arbeidsplaatsen in het Rijnmondgebied in de toekomst moet groeien? De antwoorden op vraag drie luidden: Sterk moet groeien 3 pet. Langzaam moet groeien 24 pet. Gelijk moet blijven 37 pet. Langzaam moet afnemen 31 pet. Sterk moet afnemen 5 pet. ëij nadere analyse van de antwoorden op vraag 1 en 3 bleek dat men positie ver staat tegenover de groei van de werkgelegenheid dan groei van de bevol king. Dit neemt echter niet weg dat ook bij de vraag over werkgelegenheid meer mensen voor afname (36 pet.) dan voor groei (27 pet.) van het aantal arbeidsplaatsen is. Verkeer en vervoer Welke manieren van de volgende manieren zou u de beste bijdrage geven tot het oplossen van het verkeersprobleem in het Rijnmondgebied. De antwoorden op vraag vier: Wonen, werken en recreatie dichter bij elkaar brengen, dan hoef je niet zoveel te reizen 15 pet. Meer en beter openbaar vervoer plus afremmen particulier vervoer 43 pet. Meer en beter openbaar vervoer 21 pet. Meer en beter openbaar vervoer plus betere wegen 18 pet. Meer betere wegen 3 pet. Welke van de volgende maatregelen moeten volgens u worden genomen om de milieuvervuiling door bedrijven in het Rijnmond tegen te gaan. Antwoorden op vraag vijf: Sluiten en/of verplaatsen van bedrijven die het milieu vervuilen 17 pet. Dringende maatregelen voor een schoner produktie-proces 65 pet. Beperking van de produktie van bedrijven tijdens bepaalde weersomstandigheden 2 pet. Boetes en/of vrijheidsstraffen opleggen aan bedrijven die het milieu vervuilen 5 pet. Woongebied scheiden van gebieden waar bedrijven zijndie het milieu vervuilen 11 pet Deze vraag levert een zeer interessant resultaat op. Slechts 24 pet. stelde voor maatregelen te nemen, zoals nu tijdens alarm-fasen worden genomen, namelijk het beperken van de produktie tijdens bepaalde weersomstandigheden. De in het Streekplan voorgestelde maatregel, namelijk het schieden van woongebieden en gebieden waar milieubelastende bedrijven zijn, werd slechts door 11 pet. van de deelnmers onderschreven. De meerderheid, dat is 65 pet., stelde voor dwingende maatregelen te nemen voor een schoner produktieproces. Bij een nadere analyse van de resultaten bleek men er in alle gedeelten van de Rijnmond hetzelfde over te denken. Recreatie Op welke afstand van uw huis zou u bij voorkeur méér en betere voorzieningen voor recreatie in de openlucht willen hebben? De antwoorden op vraag zes: Dicht bij huis 22 pet. Binnen 1 kilometer van huis 14 pet. Tussen 1 en 5 kilometer van huis 36 pet. Tussen 5 en 15 kilometer van huis 22 pet. Verder dan 15 kilomer 6 pet. In totaal 72 pet. wenst meer en betere openluchtrekreatievoorzieningen binnen 5 kilometer van huis. Dit betekent, dat een grote behoefte wordt gevoeld aan openluchtrekreatie-mogelijkheden op buurt- en wijkniveau. gehele Rijnmondgebied veel deelnemers met hogeronderwijsopleiding. Relatief weinig waren er in de groep met alleen lager onderwijs. Wat betreft de verdeling in percentages was er het volgende beeld. Antwoorden vraag tien: lager onderwijs 23 pet. uitgebreid lager onderwijs 29 pet. middelbaar onderwijs 26 pet. semi-hoger en hoger onderwijs 22 pet. Tevens bleek dat er bij de jongeren (jonger dan 39 jaar) zeer veel deelnemers waren met een hoog opleidingsniveau. De conclusie is gerechtvaardigd dat veel studenten en jonge academici de vragenlijst ingevuld hebben. Inspraak n het enquête-formulier Aan de prijs zou u het niet zeggen, maar deze panties zijn van de allerbeste kwaliteit. Mini-panties (ook geschikt voor de grotere maten) half gevormd en met ingezet kruisje. In drie modekleuren en in de maten 38 t/m 48. Deze panties koopt u nu voor slechts één gulden vijf endertig per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze naadloze mini panties, per stuk Géén tel. of schrift, best. ARBEIDERSCOMITE Het Marokkaans Arbeiderskomitee ver heugt zich erover, dat in Poetry Inter national aandacht zal worden besteed aan de Marokkaanse dichter Abdellatif Laabi. Deze gedichten zijn in het Frans gemaakt, niet de moedertaal van de dichter, in de gevangenis, waar Laabi al enkele jaren verblijft vanwege zijn poli tieke overtuiging. De gedichten zijn de gevangenis uitgesmokkeld en het MAK heeft er een exemplaar van gekregen. Abdellatif Laabi is leraar, direkteur van het culturele blad Souffle (in het Marokkaans Anfasse), dat in Marokko Op de REDAKTIE van DE HAVENLOODS is plaats voor die zijn werkterrein hoofdzakelijk in de stad zal vinden. Wij zoeken een journalist, die een „eigen verhaal" kan maken en de eindredaktie van de stadsedities kan voeren. DE HAVENLOODS PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. niet mag verschijnen. Hij is lid van de socialistische partij Union Nationale des Foces Populaires, welke na jaren lange achtervolgingen in april van dit jaar officieel werd verboden. Abdellatif Laabi is ernstig gemarteld in de gevangenis en hij werd met name genoemd in een rapport van Amnesty International. Zijn verblijf in de gevan genis heeft hem chronische gewrichts aandoening bezorgd. De gedichten gaan over zijn verblijf in de gevangenis. Ze zijn een kreet tegen de onrechtvaardigheid. Eén is van gro te wijsheid en gericht aan zijn zoon. Het Marokkaans Arbeiderskomitee hoopt, dat door het brengen van deze gedichten tevens de aandacht wordt gevestigd op de beproevingen, die het hele Marokkaanse volk onder het be wind van Hassan II worden opgelegd. De enige hoop van dit ogenblik is gevestigd op de querrilla, die in de bergen is begonnen. Van vakantie te rugkerende Marokkanen vertellen, hoe vooral in het zuiden voortdurend schietpartijen in de bergen plaats vin den. De politiekontrole is scherper dan ooit en ook buitenlanders worden veel vuldig gekontroleerd. Abdellatif Laabi verschijnt waarschijn lijk deze week nog met 47 andere politieke gevangenen voor "de recht bank. Amnesty International hoopt, dat juridische waarnemers van deze onpartijdige organisatie, bij het proces worden toegelaten. Het proces zal waarschijnlijk een farce zijn, omdat de advocaten nauwelijks de tijd hebben gehad de enorm dikke dossiers door te >paar nu geld uit Kniekousen zijn helemaal in, ze staan leuk onder een rokje en dragen prettig onder een lange broek. Leuke en sterke kniekousen voor jongens en meisjes, van schoenmaat 21 t/m 42. Deze acryl mousse kinderkniekousen in een leuk fantasiedessin (uit de prijsserie van f 2,50 t/m f 3,50) zijn er in de kleuren appelgroen, beige, bruin, hard geel, kobaltblauw, marine, rood 1-2 en 3 4 5-6 en 7- 9-10en «J 95 icr/2-1 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl mousse kinderkniekousen in vele kleuren en maten. Géén tel. of schrift, best. Acht miljoen schoolboeken per jaar Per jaar verwerkt de boekhandel de levering van ruim acht miljoen school boeken, die door circa 800.000 leerlin gen worden besteld. Deze leverantie heeft betrekking op 13.000 verschil lende titels, afkomstig van 30 Neder landse en enkele buitenlandse uitge vers. Verreweg het merendeel van deze boeken dient in krap twee maanden, namelijk tussen eind juni en half au gustus te worden verwerkt. Dat wil zeggen: besteld bij de boekhandel die de orders sorteert, totaliseert en door zendt naar depóts of aan de uitgever. Na eventuele aanmaak van tekorten volgt aflevering aan de boekhandel, sortering per besteller, controle en tenslotte aflevering aan de klant. Het is duidelijk, dat de uitgever reeds vroeg in het jaar probeert te achterhalen welke van zijn boeken door de scholen zullen worden geselecteerd om op deze manier plotselinge tekorten te voorko men. Niet elke onderwijsinstelling is echter in staat om een dergelijke opga ve tijdig in te sturen. Daarbij moet men ook bedenken dat met de invoe ring van de Mammoetwet de keuzevak ken kwamen, waarmee de verscheiden heid aan boeken, zelfs per klas, aan merkelijk toenam. Vandaar dat in de zomermaanden me nige titel door de schoolboekenuitge ver dient te worden bijgemaakt. Ko men echter dan ook nog bestellingen laat binnen, dan dreigt de schoolboe kenmachine oververhit te raken met alle gevolgen van dien. Behalve de leerlingen die werkelijk niet anders kunnen - en dat zijn eigenlijk alleen de herexamenkandidaten - alle reden dus om nog vóór de vakantie de schoolboeken-bestelling in orde te ma ken. Wat vóór 10 juli binnen is, wordt gedurende de dan volgende weken door de boekhandel steeds met, voor rang behandeld. "Kleren maken de vrouw" tenminste als ze niet vergeet de juiste asseccoires erbij te dragen. Moderne tas van prachtig leder met verstelbare schouderriem. Deze tas in een fraaie uitvoe ring is er in de kleuren zwart of bruin en kost nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze fraaie lederen schoudertassen in bruin of zwart, Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Dat u met wandvinyl goed uit bent is een vaststaand feit, want het isafwasbaarniet duur en het gaat veel langer mee dan gewoon behang. Wandvinyl op schuimbasis, 130 cm breed, in diverse kleuren w.o. ivoor,groen, beigeen bleu. Deze wandbekleding met piep kleine schoonheidsfoutjes koopt u nu voor slechts vijf kwartjes per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit wandvinyl met piepkleine schoonheidsfout- tjes, n m of schrif&UB^B spaar nu geld uit Bent u al bezig uw vakantie uit te stippelen, vast welkoop dan nu alvast een goede slaap zak. Een geheel uitritsbare, uni ny lon slaapzak met lichtgewicht polyester vulling. Deze heer lijk warme slaapzak koopt u nu voor nog géén zesentwintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze slaapzakken in uni blauw, snij- maat 160x190 Géén tel. of Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7