Vlieg er eens paar dagen uit Speuren naar een mens STOTTERAAR LEEFT IN SPANNINGSTOESTAND fStotter-lnn" in Amersfoort N1X0N Door Zeeuwse delta naar Brugge en Gent Boppard aan de Rijn vo°r 151b Zwitserland DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 JUNI 1973 Theo Nijenhuis Ben van Haren Jan Rietveld ne. Vijf maanden was hij geheel uitge blust. Zo loopt hij tot nu toe rond: het hoofd opzij, onsamenhangend spre kend, uitdrukkingloze ogen en traag bewegend. Hulde aan de speciale Sowjet- psychiatrie, zo besluit Gersjoepi. De Haagse Post en De Gids hebben vorige week opnieuw aandacht besteed aan de situatie waarin de oppositie in de Sovjet Unie verkeert. De Gids kwam met een (veelbesproken) num mer over de onderdrukking in Oost Europa. De Haagse Post publiceerde een stuk uit de dagboek-brief van Gersjoeni, een gevangene in de „psychiatrische inrichting" in Orjol. Uit dat dagboek: 9 maart 1971. Het laatste transport is op 27 februari uit de Boetirki-' gevangenis aangekomen. Nu liggen er acht man in een kamer van zestien vierkante meter. Er wordt één uur gelucht op kleine binnenplaatsjes. In de kamers zijn geen tafels. Schrijven kun je alleen zittend naast je brits. Het licht is slecht. 10 maart.Hoe is de medische verzorging? Iedere onvoorzichtig ge sproken zin tot een arts of een ver pleegster kan aanleiding zijn voor een reeks injecties met aminazine (sterk verdovend middel dat op den duur tot apathie en geheugestoornis leidt. Naar het mij toeschijnt is de directeur van het ziekenhuis, luitenant-kolonel Barisjnikow zelf een heel goede kandi daat voor een inrichting. Injecties wor den soms zonder aanleiding gegeven, louter uit willekeur van de arts. Met de net gearriveerden zijn ze begon nen met doses aminazine. Niemand interesseert zich voor het hart of de lever van een „patiënt". 11 maart. Bij wijze van experiment heb ik me beklaagd over mijn slechte conditie, veroorzaakt door haloperi- dol. Ik heb gevraagd de dosis te ver minderen. Het antwoord was het toe dienen van aminazine, nog bovenop wat ik al krijg. Tijdens mijn hongerstaking in januari spoten ze me 12 dagen lang de maximale portie in. Dit medicijn brengt je in een afschuwelijke toe stand: nauwelijks ben ja gaan liggen, of je wilt opstaan, nauwelijks heb je een stap gedaan of je wilt gaan zitten en je zit nog niet of je wil gaan lopen, maar je kan geen kant uit. Je loopt voortdurend het gevaar dat ze je nieuwe injecties voorschrijven. Een verkeerd woord of een andere blik is genoeg. 19 maart. Interessant is nog het ver haal van Viktor Prichodko, 36 jaar. Die talentvolle kerel, een danser en zanger, was altijd één brok levendig heid. Tot zijn arrestatie was hij chauf- Het NVV-blad „Mercurius" onthult dat de president-directeur van uitgeve rij Elsevier, drs. R.E,M. v.d. Brink op 1 januari 1971 f 12.500,- salaris per maand opstreek, terwijl dat in 1970 nog maar f7.500,- was. Dat is een optrekking van 66.2/3 procent met terugwerkende kracht over 1970. Mer curius vertelt verder dat de president- directeur een bedragje aan tantième kreeg van f 1.150.000 (één miljoen honderdvijftigduizend guldentjes). In De Haagse Post (overigens een uitgave van B.V. Bonaventura, één van de dochters van Elsevier) vertelt drs. Van de Brink dat het tantième een aanpassing was op zijn beloning, waar bij de winst over 1971 uitgangspunt is geweest. Er worden nog wel meer woorden aan besteed, maar daar komt het zeer „onduidelijk" wel op neer. Over zijn hoge salaris zegt hij: „Voor deze functie is het een beloning die zowel in Nederland als in de EEG gebruikelijk is, passens bij de verant woordelijkheid en de inbreng". Wij vinden nog altijd dat het salaris van de dokwerker, de boekhouder, de landarbeider, de vrouwen in de textiel industrie, de sigarenwinkelier, de lay- outman, de automonteur en ga zo nog maar een paar dagen door, niet pas send is bij hun verantwoordelijkheid en inbreng en over een „appeltje-voor- de-dorst-tantième" zullen we het dan, nog maar niet eens hebben. Ze werden in alles door Gode bemind, En als.je ging trouwen dan kreeg je een Of zoveelals je wou, al was 't negen Want kinderen dat is een zegen. Die kinderen gingen naar bed voor de lol. Zo werd het in 't landje nog voller dan De voeding was goed... en geen brok- Geen cholera meer en geen pokken. Ze hielden van handelen, ze hielden In drie generaties naar twaalf millioen Begonnen met zes. Dat is léven Dat is doordouwen, doen, dat is stréven. r alles, r geld e Ze streefden i naar goed Twee auto's, een kast van een huis da het doet. Een kleuren teevee en een zwembad En wat je bij anderen gezien had. u veel in dat propvolle wel goed, liep het niet Want ieder i Ging dat no uit de hand? Zo'n kleine landbouwende natie? Welnee... op naar., industrialisatie! Het land werd bij stukjes en beetjes verpacht En dan met machines volledig ver- Die welvaart die moest je zelf maken, En 't is toch zo-., zaken zijn zaken. 't Eens zo groene werd grijs en het grijze werd grauw Fabrieken verrezen, 't eens zo wazige blauw Van de hemel werd goor en men En ieder zei, kifk-es, nou gaat het pas goed. En wie biedt er meer, want het geld dat verzoet En voor geld mag het toch wel wat stinken? Voor geld mag je alles verminken. Geen afval meer lozen, wordt 't water nou drek? Ach die dat beweert, die is hardstikke gek! En vissen en vogels verdreven? Ons een zorg., en lang zullen we leven. Zo riepen zij allen, die twaalf millioen Want hebben is hebben., wie biedt meer., ja en toen Is 't gebeurd dat een walm zich verdik- Ouders van leerlingen van een school in Vlaardingen kregen vlak voor Pink steren een stenciltje van hun kinderen in de handen gedrukt met de inhoud: „Gisteren ontvingen we het bericht, dat het gemeentebestuur had besloten de scholen vrijdag vrijaf te geven. De reden is ons niet helemaal duidelijk, het zal wel iets te maken hebben met het 700-jarig bestaan van Vlaardingen. Voor zover we weten zijn er echter vrijdag geen extra festiviteiten voor kinderen. Uw kind heeft vrij: mis schien kunt u een dag eerder met pinksterweekend gaan". spaar nu geld uit Een van de voorwaarden om een mooi gazon te krijgen, en wat nog belangrijker is, te hou den, is een gazoninjektor Een gazoninjektor met 4 pen nen, waarmee op snelle en effi ciënte wijze het gazon van de nodige lucht- en vochtkanalen wordt voorzien. Dit handige apparaat van een stevige staal- konstruktie (werkbreedte 42 cm, hoogte 82 cm) verkopen wij nu voor nog géén zes gul den. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze gazoninjektor van een stevige staal konstruk- tie met een werkbreedte van 42 cm en een hoogte van 82 cm, C98 Géén tel. of schrift, best. Nog altijd zijn er in onze maat schappij vol opvangmogelijkhe den, sociale voorzieningen en de- helpende-hand-reikende instan ties honderden mensen, die om de .eèn of andere reden veel moeite hebben om in ons dage lijkse levenskringetje mee te kun nen draaien. Een bevolkings groep, die ondanks alle goede zorgen een bijzonder moeilijke plaats in de samenleving inneemt wordt gevormd door de stotte raars in ons land. Deze mensen, die in de omgang met anderen altijd weer angst ondervinden („Zal ik wel uit mijn woorden kunnen komen; lukt het deze keer? behoren tot de „verge ten groepen". Stotteren is een lichamelijk probleem. Goed spreken vereist een beheersing van de ademhaling. „Normale mensen (maar wat is „normaal"? hoeven daar helemaal niet bij na te denken, en ondervinden spreken als iets volkomen normaals, of - om een toepasselijker woord te gebruiken - iets vanzelfspre kends. Voor de stotteraars, door zijn handicap toch al een onzekere man of vrouw, betekent het echter tevens een ernstige geestelijke belasting. Iemand die moeilijk uit zijn woorden komt, wordt regelmatig in pijnlijke situaties geplaatst. De toehoorder kan door ondoordachte reacties, de stotte raar danig van zijn stuk brengen. Een publikatie van de landelijke vereniging Demosthenes, die de belangen behar tigt van deze spraak-gestoorden stelt: Er zijn mensen die liever een treinkaar- ~/<TTTn INBRE groep cursisten, heejt De heer Th. Schoenaker, hier I VVVVVVVVVVVtMVVVWMVWWW Demosthenes, de landelijke ver eniging voor stotteraars, heeft het volgende adres: Voorlich tingscommissie Demosthenes, Postbus 38, Doetinchem. Con tactadres voor Rotterdam en omgeving: Hans de Vries, Mare 70 Rotterdam, telefoon (010)- 193173. De „Stotter-lnn" wordt aanstaande zaterdag, 23 juni, gehouden in de Markthal aan de Breestraat 23 in Amers foort. De bijeenkomst begint om half elf 's morgens. WWMMVVUWAMUVMMUWMVM tje naar Heiloo of Uitgeest vragen aan de lokettiste, dan één naar Castricum, waar ze eigenlijk moeten wezen. Al leen al, om dat moeilijke, voor hen haast niet uit te spreken woord te kunnen omzeilen. Of ze gaan op de fiets om helemaal niets te hoeven zeggen. Spanning De stotteraar bevindt zich iedere maal, als hij in een spreeksituatie terecht komt, in een spanningstoestand, om dat hij bij voorbaat weet dat het wéér fout zou kunnen gaan. Het onderdruk ken van die spanning en het proberen, om met uiterste wilskracht góed te spreken, maakt die spanning echter juist groter. Men gaat zich steeds onze kerder voelen, omdat men merkt dat de poging, het stotteren te onderdruk ken toch niet lukt. In de therapie, die stotteraars volgen, wordt de nadruk in eerste instantie gelegd op het aankweken van een behoorlijke dosis zelfvertrouwen. Een minderwaardigheidscomplex is voor ieder mens uit den boze, maar voor de stotteraar helemaal. Het vertrouwen in de eigen mogelijkheid om wel degelijk goed te spreken is de belangrijkste basis voor het herstel van de gestoorde spreekfunctie. Bijzonder belangrijk is uiteraard ook het geduld, dat de luisteraar zal moe ten kunnen opbrengen. De omgeving moet de stotteraar, om zijn misschien enigszins op een therapie herwonnen zelfvertrouwen niet weer in één klap in de grond te boren, volledig de gelegen heid geven om, als hij weer in het - vooral voor hemzelf "ellendige en zenuwslopende - stotteren vervalt, zichzelf te corrigeren. spaar nu geld uit Zó ziet een goede matras eruit een polyaether interieur, een s.g. van 30 cm en een dikte van 15 cm. Polyaether matrassen van een uitstekende kwaliteit, met fraaie damasten in de kleuren groen en goud. Deze matrassen (s.g. 30 en dikte 15 cm), uit de prijsserie van f 105,-- t/m f 225,--, koopt u nu voor extra lage prijsjes. Vloeiend doen verminderen of verdwijnen. spaar nu geld uit Neem deze relaxfauteuil mee naar Uw zomerhuisje, tent of caravan en U bent verzekerd van een geriefelijk plaatsje in de Relaxfauteuil met hoge rug leuning en beukehouten gelakte armleggers, in diverse standen verstelbaar. Deze fauteuil met roodgebloemde loper, op schuim gestoffeerd, koopt U nu voor nog géén tweeëntwintig gulden. per 2 stuks Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze relaxfauteuil, in diverse standen I Géén tel. of schrift, best. een geheel verzorgde reis. Van 9 tot en met 11 juli kunt u drie zorgeloze dagen doorbrengen in hotel Royal En niet alleen in het hotel. Tours naar Brugge, Blankenberge en Knokke zijn bij de prijs inbegrepen. Die is f 175,— per persoon. Voor een éénpersoonska mer geldt een toeslag van f 10,-. Iedere kamer heeft een bad en een toilet. EERSTE DAG. De eerste dag vertrek ken we van de Westblaak. De bus staat tegenover Cinerama. Het gaat langs Breda naar Antwerpen voor een koffie pauze. En dan naar Gent. In Oostende wacht een uitgebreide koffietafel, waarna iedereen in de middag vrij is om Oostende te verkennen of een wandeling langs het strand te maken. De avond begint met een diner in hst hotel met vervolgens een bezoek aan theater Het Witte Paard, waar een non-stop cabaret optreedt. Er wordt u daar een gratis drankje aangeboden. TWEEDE DAG. d ochtend van de tweede dag aan de Vlaamse kust is vrij. Na een warme lunch in het hotel vertrekt u voor een tour naar Brugge en (via Damme) Knokke. Langse de kust gaat het terug naar Oostende. De avond na het diner is vrij. DERDE DAG. De derde dag maken we een tour naar Blankenberge. Na de warme lunch in het hotel gaan we langzaam weer op huis aan. Over Gent, Antwerpen en Brasschaat (een schitte rend dorp waar we pauzeren) rijden we naar Gorkum voor een uitgebreide koffietafel. Rond negen uur 's avonds zijn we terug in Rotterdam. Van 25 juni t/m 28 juni en van 5 juli t/m 8 iuli maken wij een reis per luxe touringcar langs plaatsen aan de Rijn. Tijdens deze reis zullen wij loge ren in het eerste klas hotel „Bellevue", dat aan de Rijnboulevard van het plaatsje Boppard gelegen is. Niet alleen het verblijf in dit hotel, maar ook de boottocht over de Rijn, de rondrit door het Taunusgebergte, de koffieta fels op heen- en terugweg, en het afscheidsdiner in Arnhem, zijn een boeking voor deze reis meer dan waard. De prijs voor deze reis bedraagt f. 225,- per persoon (1-persoonska mer f. 17,50 toeslag) en is inclusief logies en maaltijden in het hotel, de maaltijden op heen- en terugweg, het boottochtje op de Rijn en alle in onderstaand programma opgenomen rondritten. Het volledige programma luidt als le dag: Vertrek om 8.15 uur vanaf de Westblaak (tegenover Cinerama) via Den Bosch, Eindhoven (koffiepauze) naar Heerlen, waar in het Grand Hotel een koffietafel gereed zal staan. Na deze koffietafel via Keulen, Bonn naar Koblenz. In Koblenz theepauze. Na deze theepauze blijven wij de Rijnoe ver volgen om via Koblenz in Boppard te arriveren. Aankomst in het hotel circa 16.00 uur. Diner in Hotel en 's avonds vrij. 2e dag: 's Ochtends ontbijt in hotel. Om 10.00 uur gaan wij per luxe rijnboot stroomopwaarts plaatsje St. Goarshausen. In dit spaar nu geld uit Wij verkopen de allerbeste ver pleegstersjaponnen die gemaakt zijn van diolen/katoen kreuk vrij) en die geschikt zijn voor iedere wasbehandeling (ook voor de z.g. Hotbox Verpleegstersjaponnen in 6 mo dellen, dé beroepskleding voor o.a. verpleegsters, tandarts- en doktersassistentes, pedicures en laboranten. Deze diolen/katoe- nen verpleegstersjaponnen, in de konfektiematen 34 t/m 50, verkopen wij voor nog géén twee tientjes. LONNEKER Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze diolen/katoenen verpleegsters- japonnen, in wit, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. plaatsje staat onze touringcar op u te wachten om u naar de top van de Patersberg te rijden, vanwaar u een sprookjesachtig uitzicht heeft op de Rijn en de Lorelei. In het Kosmotel Lorelei wordt de warme lunch ge bruikt. Daarna een rit door het Tau nusgebergte naar Rüdesheim. Hierna rijden wij terug naar ons hotel. Diner in het hotel en 's avonds vrij. 3e dag: s Ucntends ontbijt in hotel. Om 9.15 uur vertrek voor een tocht naar Bad Ems. Lunch in hotel, 's Mid dags vrij. Diner in hotel en 's avonds vrij. 4e dag: Vertrek na het ontbijt om 9.15 uur naar Koblenz, Sinzig, Bad Neuenahr naar het Ahrdal. Na deze koffiepauze rijden wij verder door het Ahrdal naar Bonn. Na Bonn rijden we van Keulen (koffietafel) naar Arnhem, waar in hotel Haarhuis het afscheidsdi ner gereed staat. Hierna vertrekken wij naar Rotterdam waar wij circa 22.30 uur zullen arriveren. Van 21 juli tot en met 28 juli. Tijdens onderweg gebruikt zal worden en een middagtocht naar Rapperswil, Zürich en Zugersee. Kortom, wij zullen u met een groot deel van Zwitserland laten kennismaken. De prijs voor deze 8-daagse reis be draagt f 467,50 per persoon, éénper soonskamers f 25,- toeslag is inclu sief alle lunches, diners en logies met ontbijt onderweg, volledige verzorging in Brunnen en alle vermelde dagtoch ten. Bovendien zullen wij zowel op heen als' terugweg verschillende routes door het Schwarzwald rijden, hetgeen een attractie op zich is. Op de heenweg zal gelogeerd worden in Hptel Kreif te Karlsruhe. De lunches op heen- en terugweg in Hotel de Engel in Liestal, in Hotel Ketterer in Villingen en in het Düsseldorfer Hof te Köningswinter. BOEKINGEN: Voor de reizen kan op de volgende adressen geboekt wórden: Op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010- 132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a.d. IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de deze reis zullen wij logeren in Hotel agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Schmid in het aantrekkelijke Brunnen. Hotel Schmid ligt direct aan het Vier- woudstedenmeer, waar zich ook de grote terrassen bevinden. Tijdens ons verblijf in Brunnen zullen wij diverse tochten maken: een mid dagtocht naar Luzern, een boottocht op het Vierwoudstedenmeer, een volle dige dagtocht naar de Süstenpas, Mei- ringen en Interlaken, waarbij de lunch Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bok ser, Zwaanshals 245, Boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109, Boekhandel van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; Boekhandel Bokhorst Peppelweg 128; Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Naou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: Boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Het opvallende is dat stotteraars dik wijls „normaal" (maar nogmaals: wat is „normaal") kunnen spreken. Als ze alleen zijn, of in een vertrouwde omge ving met mensen die ze al jaren ken nen, dan praten ze soms vloeiend, zonder dat er van hun handicap iets te merken is. Zodra ze echter met vreem den in aanraking komen, mensen die vaak verbaasd en een beetje medelij dend reageren op hun moeizame po gingen, gaat het ogenblikkelijk fout. Dan vervallen ze weer in zo'n lastige situatie, waarin ze niet langer de be heersing hebben over spieren of adem haling, zodat het gesprek abrupt wordt beëindigd, of in ieder geval drastisch wordt verkort. Demosthenes, de vereniging die in dit artikel al eens genoemd is en die haar naam ontleent aan de Griekse redenaar en filosoof, die ook stotterde en als - helaas niet werkend - bestrijdings- middeltje wat kiezelsteentjes onder zijn tong legde, houdt zich intensief met het stotter-probleem bezig. Zij doet dit onder meer door middel van het geven van voorlichting en het verzorgen van lezingen op bijvoorbeeld pedagogische academies, om de open heid tussen stotteraar en luisteraar te bevorderen. Ook is er een kontaktblad voor de stotteraar, en in verschillende" plaatsen worden regelmatig oefenbij eenkomsten gehouden. Avonden, waarop de stotteraar uiteraard een enorme steun ondervindt van zijn mede-gehandicapten, om samen een goede therapie op te bouwen. Stotter-lnn Zoals in Koos Postema's televisiepro gramma van dinsdagavonds j.l. al werd aangekondigd, houdt Demosthenes aanstaande zaterdag in de Markthal in Amersfoort een „Stotter-lnn". Het is voor de eerste maal, dat de vereniging op grotere schaal naar buiten treedt met het doel iedereen, die direkt of indirekt met het stotterprobleem te maken heeft, informatie te verschaffen over deze pijnlijke en hinderlijke han dicap. Men verwacht zeker veel belangstel ling; niet alleen van stotteraars zelf en uiteraard logopedisten en dergelij ke, maar ook van luisteraars, die zich interesseren voor het probleem van de spraak-gestoorde. 80 x 190 cm 84?° 90x 190 cm 190 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopten wij op de 1e etage deze polyaether matrassen in 6 ma ten en in de kleuren groen en goud. 2 Fiberfill kussen voor f 23,80. Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Neem deze grote koffer mee naar "t Zonnige Zuiden" en u hoeft niets thuis te laten om dat het er niet meer ingaat. Zeer solide koffers op houten frame van een prima kwaliteit maar toch licht in gewicht. Deze koffers zijn krasvast en kleurecht en ze zijn afgewerkt met stootranden, chroomslo- ten, kunstlederen riemen en pakbanden. Deze koffers, in bruin, zijn er in de maten 70 en 75 cm. 75 cm 3250-1995 70 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze solide kof fers in bruin en in de maten 70 en 75 cm. Géén tel. of schrift, best. We staan in een vreemde wereld. Aan de ene kant leven we steeds dichter bij en op en onder elkaar. Aan de andere kant kunnen we elkaar steeds moeilijker bereiken. Steeds meer mensen voelen zich in een groeiende eenzaamheid verdorren en geestelijk verpauperen. We worden overstroomd met informatie. En toch is het de grote vraag; Wat wordt er door al die informatie nu werkelijk bereikt? Wat moeten we er in Gods naam allemaal mee doen? Bij deze vreemde wereld horen allerlei vreemde ziekten. En we zullen in de genezing nieuwe wegen moeten gaan. Drs. H. van Praag (velen zullen hem kennen van Zienswijze, een programma van de NOS) wil de ziekte benaderen als een INFORMATIE PROBLEEM. Hij zegt in een boekje over Gelijkenissen en Genezingen; Middeleeuwse joodse artsen beweerden: als iemand maagpijn heeft, dan begrijpt hij de wereld met zijn maag. In een ziek orgaan treft men veelal een gevoelige zenuw aan. Zo'n gevoelige zenuw kan men beschouwen als een extra-zintuig. De zieke mens kan de tot hem komende nare levenservaringen niet verwerken. Hij schept zich in dat zieke orgaan als het ware een speciaal zintuig, om moeilijke ervaringen op te vangen en te verwerken. Als men alleen probeert, dat zieke orgaan te genezen, is daarmee de mens zélf nog niet beter. Want de stroom van negatieve levenservaringen gaat gewoon door en zoekt zich eenvoudig een andere bedding. In vele gevallen verplaatst zich dan ook de storing naar een andere plaats in lichaam en ziel". Voor genezing is het dus uiterst belangrijk, dat we de taal van het zieke orgaan leren verstaan en dat we de boodschappen die het uitzendt echt ter harte nemen en begrijpend en reëel beantwoorden. Dit is b.v. het doel van allerlei ontspannings-methodieken, zoals die het eerst door Franse en Zwitserse psychiaters zijn ontworpen. Deze moeten vooral niet verward worden met allerlei -auto-suggestie methoden en met okkulte manipulaties als b.v. het magnetisme. Bij handoplegging en genezing in de Christelijke sfeer proberen wij de mensen niet te suggereren dat ze eigenlijk helemaal niet ziek zijn. De zieken worden in contact gebracht met de Heer, die hun krankheden KENT en liefderijk geneest. In het Hebreeuws is liefhebben en kennen (jada) één woord. Adam (be)kende zijn vrouw. Met een vrouw gemeenschap hebben is je tot haar be-kennen. Als Jezus een blindgeboren man ontmoet, vragen zijn discipelen naar de oorzaak van 's mans kwaal. Maar Jezus „ZAG HEM AAN". De leerlingen zagen de man als een geval, als een probleem. Jezus zag hem als EEN MENS, DIE HIJ LIEFHAD. Door deze liefde kende hij deze man. Hij verstond dq boodschap, die zijn zieke ogen uitzonden. Hij ging erop in en bracht aan die ogen de boodschap van een nieuwe toekomst over, van een gekend worden in Zijn liefde. En dat was genezing. Bij de handoplegging en zalving proberen wij in de dienst der genezing in een zegenend handelen deze poodschap van de Heer op de zieke mens en zijn ziek reageren over te brengen. Maar dat kan nooit mechanisch en aan de lopende band. Daarin mag en moet de hele kring om hem heen medewerken. Hij moet in liefde worden gekend. In een joodse gelijkenis lezen we van rabbi Mosje Leib van Sasso die van een Russische boer leerde wat liefde is. Hij stond in een herberg en luisterde naar het gesprek tussen een boer en een dronkaard. De eerste zei: „Ivan, ik bemin je7 „Wat scheelt me dan?" vroeg de dronkaard. „Hoe zou ik dat weten," antwoordde de eerste. „Efn je beweert, dat je me liefhebf^zei Iwan. De rabbi besloot: Vanaf dat ogenbli begreep ik vpt liefde is: speuren naar wat een t.iens scheelt en wat hij nodig heeft Dr. K. J. Kraan.

De Havenloods | 1973 | | pagina 9