ODS Nederlanders kansloos, maar Zoetemelk kan doorbreken nAvriiBiAJ DÉWOS JAN DERKSEN, RINY WAGTMANS EN TON VISSERSï j foto engelse s <- f ia EERSTE ETAPPES VAN DE TOUR Deelnemende ploegen Vakantiebezorgers sters OTOMATEN 65-plussers weer de Plomperf in dinsdag 26 juni 1973 22e jaargang no. 26 EDITIE SGHIfOAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONCLRDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAV v'LAAR DING EN KRIMPENERWAARD E.O.- HQOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 De gouden dagen van de Nederlandse profs in de Tour zijn voorbij. VV'out Wagtmans, Wim van Est, Jan Nolten en Gerrit Voorting zijn namen uit de vaderlandse wielergeschiedenis. Donderhond Pellenaars, succesvol Nederlands ploegleider sinds de Tour van '53, staat voorlopig aan de kant. De enige Nederlandse ploeg van dit jaar, „Canada-Dry-Gazelle"', staat onder leiding van Ton Vissers, maar niemand zal kunnen ontkennen, dat onze nationale ploeg dit jaar tot de zwaksten van het hele veld hoort. Vanmorgen sprak ik nog even met Vissers aan de telefoon: „Ik lig voor het eerst van mijn leven de laatste weken 's nachts wakker. Mijn vrouw weet niet, wat me mankeert. Maar ik zie het niet zitten, we komen volkomen kansloos aan de start", aldus onze nationale ploegleider. Ton Vissers, normaal gesproken toch beslist niet de verlegenheid zelve, weet er dit jaar eigenlijk iu«" goed raad mee. Alle tegenslagen, die hem maar konden treffen, kwamen met de regelmaat van de klok op hem af. De oorspronkelijke kopman, Rien Wagtmans, altijd goed voor een paar ereplaatsen, moest afhaken. Hartklachten betekenden het einde van zijn .wielercarrière. Ton Vissers zat zonder kopman. Koken maakte een ernstige val en is ook voor maanden lang uitgeschakeld. Voor Canada-Dry/Gazelle is het dit jaar zelfs moeilijk om met een volledige ploeg aan de start te verschijnen. De kans op succes lijkt verder weg dan ooit: er zijn eenvoudig geen renners van klasse in de enige Nederlandse ploeg, die aan de statf; verschijnt. Ton Vissers In het gesprek, dat we dezer dagen hadden met ploegleider Ton Vissers, liet hij maar weinig twijfel bestaan aan zijn sombere vooruitzichten. Zelfs zou hij de laatste weken aan zijn directie ernstig hebben geadviseerd om de Tour dit jaar te laten varen, dus niet aan de start te verschijnen. Een serieuze kans op ereplaatsen zit er immers niet in. Ton Vissers zei letterlijk: „Ze hebben geen honger meer, de jongens. Je ziet ee naar de start komen met een Merce des, een Volvo of een dure BMW, maar afzien in een koers is er niet of nauwelijks meer bij. We zitten dit jaar, vooral na het uitvallen van Riny Wagt mans, duidelijk in het slop. Er zal heel wat moeten veranderen: we zullen alle zeilen moeten bijzetten om de misère van de afgelopen jaren te boven te komen. De wegrennerij ligt domweg op peeapen en de Tour zal dat helaas dit jaar wei gaan bewijzen". De Nederlandse wegkampioenschap- pen op het Cauberg-circuit heeft hern, jammer genoeg, zondag in het gelijk gesteld. De overweldigende meerder heid, die Joop Zoetemelk, Nederlander in Franse dienst (Gitane), ten toon spreidde, was eenvoudig verbluffend. Het hele veld werd zonder meer kapot gereden in een solo 'van meer dan 90 kilometer. Wie er dan rekening mee houdt, dat Joop zonder hulp van ploeggenoten aan de start verscheen en dus zijn eigen koers moest maken, kan zelf wel een oordeel vellen over de kwaliteiten van de enige grote Neder landse ploeg, Canada-Dry/Gazelle. Ben Jan broers was dan misschien de enige prettige verrassing voor Ton Vissers, want dat al zijn Limburgers (Wim Keileners, Mathieu Pustjens, The van der Leeuw en Jan Spetgens) zo simpel weg naar huis gereden zouden worden, had eigenlijk toch niemand gedacht. Een trieste dag voor de Limburgse supportersclubs, die van nature zeer- chauvinistisch achter hun favoriet Riny Wagtmans Ook met de vroegere kopman van de eerste seizoen. In dat jaar bij Driessens ploeg, Riny Wagtmans, hebben we heb ik als het ware de hogeschool gesproken over de vooruitzichten van meegemaakt, ik heb er college gelopen de Nederlanders in de Tour de France, diend. Maar je weet, dat is voor mij nu Hij zag alleen wat kans in de eerste allemaal verleden tijd. Denk nu niet, als er op het vlakke wordt dat het kinnesinne is, maar als je het -•*T r— Van Hogendorplaan 1 Vlaardingen 70.22.62 Koningshoek 92-505 Maassluis 19.08.7 gereden en de kleinere goden f riien wat ruimte krijgen in <fe koric tappe naar Rotterdam of bijvoorbeeld de rit door Brabant naar Sint Niklaas. „De instelling van de jongens is niet best, voorzover ik de laatste tijd heb gehoord. Natuurlijk is het voor Vissers een moeilijke opgave: hij moet nu eenmaal roeien, met de riemen, die hij heeft. In een enkele dagkoers, die zo'n drie of vier uur duurt wil dat nog wel eens lukken, maar een Tour duurt twintig dagen en vooral dit jaar, nu de bergen zo'n grote rol spelen, zie ik het voor de Hollandse ploeg somber in". „De tegenwoordige jongeren weten veel te goed, wat ze precies willen en als je het mij vraagt, krijgen ze het- allemaal te gemakkelijk voor elkaar. Het karakter is bij de meesten niet voldoende. Het klinkt gek, maar ik beweer altijd, dat het de „boeren" zijn, die het in de wielrennerij maken. mij vraagt is het in 1975 afgelopen met de hele beroepsrenherijAlles drijft nu nog op een paar mannen van vroeger, maar wat is er nu eigenlijk de laatste jaren bijgekomen? Ik zou het graag anders zeggen, maar het is voor mij een zinkend schip, waar de muizen al af Springen", aldus Wagtmans. Geen Tour de France voor campionis- simo Eddv Merckx. Hij kan rustig wat blijven luieren, maar voor ome nieuwe nationale kampioen JOOP ZOETE MELK komt de grote kans om zich voorgoed waar te maken. Zal de „wiel- tiesplakkër", die iniitffèn tweemaal direct achter VHert kx de Tbür besloot en vorig jaar vijfde werd. al rijp zijn voor een bekeken course? De vorm is er. maar Ocana, Thévenet en de „oude" Poulidor hebben wat meter ervaring. Koning Merckx rust uit: leve de nieuwe troon-pretendenteh. de Dauphiné Libéré en in de Midi Libre ondervond hij goede steun van zijn ploegmaats. Trouwens ook met Desvages, zijn nieuwe ploegleider, kan hij heel wat beter opschieten dan destijds met de Belgische krachtfiguur Brik Schutte, zodat Joop zelf met heel moet ziet. Zijn rijden in Frankrijk van de laatste maand, maar bovenal zijn magistrale overmacht tijdens het Nederlands kam- Jan Derksen Bij al onze gesprekken met groten uit de wielerwereld, kon natuurlijk Jan Derksen, die bij de organisatie van het Tourgebeuren zo'n grote rol heeft meegespeeld niet worden vergeten. Hij is eigenlijk wat jaloers op de financiële iedere weekend het hele land door afschrikken. De tijden van Willem II en Goudsmit-Hoff zijn voorbij. Goed, ook Frisol en Keja doen het een en ander, maar de ware animo is er uit. Er zit immers voor de sponsors veel meer reclame in de amateurcriteria, die mogelijkheden, die de wegsport op dit ogenblik nog heeft. Want de baansport zit de laatste jaren steeds me hoekje, waar de slagen vallen. Ook met hem spraken Denk maar eens aan de gouden dagen crisis, die de wegrennerij in ons land van Wim van Est of Wout Wagtmans. 'bedreigt: „Het is jammer, dat we met Kijk, die kwamen zo in St. Willebrord de weinigen, die nog bereid zijn de uit gezinnen van 10 tot 12 kinderen, beroepsrenners op de weg te sponso- Verwennen thuis was er natuurlijk ren, door de slechte resultaten anderen beslist niet bij. Je moest ervoor knok ken om door te breken. Je jeugd had toen al meegewerkt om je tot een vechter te maken". „Ik heb enorm veel geleerd, toen ik onder Merckx bij Lomme Driessens reed. Je hebt tijd nodig om te kunnen rijpen, want als je van de amateurs overstapt naar de profwereld, dan sta je eenvoudig met legen handen zo'n mm1 j v Een deel van de Sparta-ploeg en twee Feyenoorders hielden vakantie aan de Spaanse Costa del Sol in het luxe appartementendorp Playamar, een buitenwijk van Torremolinos. Nol Heijermans (Sparta): „Ik ben hier ver leden jaar ook geweest. Het beviel mij toen uitstekend. Dat is de reden, dat ook de anderen hier zijn". Behalve de Spartanen Klamer, Venneker, Ter Horst, Heijerman en Bent zon vertoe) den ook Israël en Van Hanegem met vrouw en kinderen in de wolkenkrab bers. Ook de nieuwe trainer van de stadionploeg. Wiel Coerver, liet zich in dezelfde contreien zien. De heren voetballers mochten van Silverjet in Amsterdam en Sntlreizen ff A in Rotterdam, waarmee zij naar het zonnige zuiden trokken, vrij gebruik maken van alle sport-accommodaties. Vandaar, dat verschillende van hen veelvuldig op de tennisbanen van het dorp te zien waren. Op de foto (van Robert Lantos Israël in gesprek met Coerver (links) en Haarlem-speler worden gehouden". ,,Er zit trouwens ook geen doorstroming meer in. Want ie zou stomverbaasd zijn, als ie de inkomsten kende van, laten we zeggen, de beste tien amateurs, die we op dè weg hebben. Zo'n jongen als, Fedor den Hertog schat ik jaarlijks minstens op zo'n f 50.000, Trouwens, dat is niet alleen in ons land hèt geval. In Duitsland is het nog veel erger. Profs kennen ze daar haast niet. Want de Sporthilfe betaalt de amateurs wel en dan is het ook niet zo'n wonder, dat West-Duitsland ieder jaar met een amateurachtervolgingsploeg op de baan komt, waartegen onze jongens kansloos zijn. Het zit niet in ide pure klasse, maar wel in de trainingsfacilitei- Harry Hofmeester, de- baas van Sport paleis Ahoy, vertelde in dit verband, dat er op het laatste internationale wielercongres ernstig over dat euvel van het schijnamateurisme is gespro ken. Men beseft ook daar, dat de beroepssjWt, waarvan de successen de massa nu eenmaal veel meer aanspre ken, ten dode gedoemd is, tenzij er binnenkort maatregelen worden geno- Als Zoetemelk Sombere geluiden allemaal. Inderdaad, maar toch blijft er een mogelijk licht punt aan de horizon. Want sinds de schuchtere Joop Zoetemelk, die drie jaar achtereen een rol speelde bij de eersten in de Tour, in de Midi Libre zijn grote vorm bewees, die hij zondag jongstleden in Valkenburg nog eens dunnetjes onderstreepte, zou de situa tie in ons land toch nog wel ten.gunste kunnen keren. Alle voorspellingen van teleurgestelde experts ten spijt zou een vooraanstaande rol van Joop in de komende Tour alles met éèn klap kunnen veranderen. Het publiek is immers gevoelig voor succes, voor, resultaten. De Tour zal misschien, meer dan in de laatste jaren het geval was, de krantenpagina's voor zich kunnen gaan opeisen. Want, nu fenomeen Eddy Merckx niet aan de start verschijnt, is het een. open Tour. Er ziin zo'n vijf, zes kanshebbers: natuurlijk de favoriet Ocana, dan de nieuwe Franse kampioen Thévenet, een vervaarlijk klimmer, evenals trou wens de Spanjaard Fuente, al kent deze dan ook regelmatig slechte dagen. Maar vergeet niet, dat ook Joop Zoete melk, als hij tenminste attent en voor uit zal kunnen blijven rijden, zijn reputatie als wieltjesplakker bij Merckx ten spijt, beslist tot de serieuze kanshebbers behoort, met Poulidor en Guimard, die „in eigen huis" rijden. Belangrijk dit jaar is wel; dat Joóp voor het eerst werkelijk als enig kop man start in een jonge Franse ploeg, waar de sfeer goed is. Ook bij de laatste etappewedstrijden in Frankrijk. bestaat. Jan Janssen sprak er wat weifelend over, want het eist veel wedstrijdinzicht om in een open Tom- met meer favorieten de juiste slag te kiezen. Jan zelf was daar een meester in geworden, hij was de grote reken meester onder de coureurs. Trouwens niet voor niets was hij de eerste en enige Nederlander, die ooit een Tour de France heeft gewonnen. Wagtmans geloofde ook niet helemaal in Zoetemetk. Kiik. zei hij. als je een zescylindermotor nodig heb en je moet het met viercylinders doen, dan zul ie toch altijd net wat tekort komen. Maar toch.... Joop Zoetemelk is „groter gegroeid" in dat laatste jaar. Sinds hij, na zijn huwelijk, in Frankrijk woont heeft hij meer zelfvertrouwen gekregen en tegelijk/heeft hij heel wat in zijn stiel bijgeleerd. Hij is en blijft een eenvoudige'jongen, met een gezonde constitutie. Het zou er in kunnen zitten, dat hij dit jaar tóch voor een prettige verrassing zorgt. Tonny Bok. Medisch Komitee deed niet mee Op de voorpagina van De Havenloods van donderdag 21 juni werd melding gemaakt van een zwartboek, dat uitge geven is door het Landelijk Vietnam Komitee. Het zwartboek sprak van een tegenactie op het Schouwburgplein, waaraan ook het Medisch Comité zou meedoen. Dit laatste is niet juist geble ken. Het Medisch Comité, afdeling Rotterdam had zich vorige week dag reeds gedistancieerd van de 30 JUNI. PROLOOG TOUR DE FRANCE IN SCHEVEN1NGEN noopdzee ijl; L=Stark 2= Aankomsl-en jury. 3=PersJY radio. k=Erepodium. Zaterdag 30 juni: de „proloog", een tijdrit over de Scheveningse boulevard van 7 kilometer individueel. De rit zal ongeveer 21/2 uur in beslag nemen. Het parcours loopt niet alleen over de boulevard, maar ook door het Sche veningse havengebied. De snelste ren ner start zondag in de gele trui. Aan vang 4 uur. Zondag 1 juli: Eerste etappe van de Tour de France '73: van Den Haag. via Leiden en Rotterdam, naar St. Niklaas in België (zie routekaartje). De tourkaravaan, voorafgegaan met ongeveer een uur tot anderhalf voor sprong door de bekende reclame-kara vaan. start van het Scheveningse Adriaan Maasplein voor de eerste halve etappe, waarvan de finish gepland is bij liet Rotterdamse Sportpaleis. Na de lus naar Leiden komt men tegen kwart voor twaalf weer in Rijswijk, waarna de route over de Westvlietweg en de Delftweg zal gaan. In Delft passeert de Tour een aantal karakte ristieke oude straatjes. Daarna gaat de route via de Nieuwstraat, Oude Delft in de richting Nijhofflaan. om via de Westlandseweg Delft te verlaten (plm. 12 uur). 1e eteppe 1 juli LEIDEN cviROTTER Hierna voert de rit via Den Hoorn Schipluiden en Maasland naar Vlaar dingen, waar de route over Rijksweg 36 naar de Beneluxtunnel zal voeren In Rotterdam zelf (plm. half één) gaat het van het Benehixtracé over de Vondelingenweg, Reeweg, Waalhaven zz, Korperweg, Groene Kruisweg, Ol- degaarde. Zuiderparkweg en Ahoyweg Volgens het routeschema is de finish rond één uur des middags gepland. De finish -van de eerste halve etappe ligt ter hoogte van de buitenijsbaan. Een zeer geschikte plaats voor een spannende eindsprint, omdat er een laatste rechte eind is van ongeveer 400 meter. Er zal dus voluit gesprint kun nen worden. De renners rusten en ravitailleren tot kwart voor twee binnen in het Sport paleis, waarna zij Rotterdam verlaten voor het tweede deel van de etappe, via de Pleinweg, Zuidplein en de Vaan weg, op weg naar St. Niklaas (België). Het routekaartje spreekt voor zichzelf. In ons nummer van donderdag zullen wij nadere bijzonderheden geven over verkeersregelingen, parkeerplaatsen en dergelijke noodzakelijke voorzienin- Meer nog dan ooit tevoren hangt er een zeker waas van geheimzinnigheid over de samenstelling van de ploegen. Dinsdagmiddag half drie valt de beslis sing: er is in het Congresgebouw te Den Haag de laatste persconferentie, waarbij de Franse organisatoren defi nitief de kaarten op tafel zullen leggen. Op het ogenblik staan er definitief 12 ploegen ingeschreven: twee ploegen uit Spanje (LaCasera en KAS;, vijf Franse pleogen waaronder Gitane. Peu geot j BP, Solonor, Gran-Mercier en De- kova-LejeuneJ. België verschijnt met twee ploegen aan de start, te weten Watney-Maes en Flandria. It'est-Duits- land en Nederland tenslotte geven ieder met één ploeg acte de presence, namelijk Rokado en Canada-Dry- Gazelle. De officiële presentatie van de ploegen aan het Nederlandse publiek kunt u vrijdagavond op de televisie bekijken, tijdens een directe uitzending van het Congresgebouw te Den Haag. Van tien voor half negen 's avonds tot 21.50 ziet u namelijk in het AVRO-pro- gramma op Nederland-I de officiële voorstelling van alle deelnemende ploe gen. De avond is ook voor publiek toegankelijk. iuy ertkele aktieve voor het vesrspreiden van De Havenloods op dinsdag en of donderdag, in diverse rayons: Leuke bijverdienste. Aanmelden: Tel. 132170 toestel 28 afd. inspektie. DE HAVENLOODS SCHOONHOVEN 01823-3146* Evenals het vorige jaar is er gedurende de zomermaanden weer de gelegenheid voor 65-plussers aan de bewegings oefeningen en het zwemmen in het zwembad „De Plompert" deel te ne men. De oefeningen zullen plaatsvin den in de maanden juli en augustus en wel op dinsdag- en donderdagmorgen. De aanvangstijd is op beide dasen half 10. Begonnen wordt met bewegingsoefe ningen op het grasveld (bij koud weer in de restauratieruimte), waarna men gezamenlijk het water ingaat. Na af loop van de oefeningen staat het kopje koffie weer klaar. De kosten bedragen f. 3,- per maand, uiteraard voor de dinsdag als de donderdag apart te voldoen. Voor deelname is goedkeu ring van de huisarts noodzakelijk. Na dere informaties kan men verkrijgen bij de Rotterdamse Kruisverenigingen (de heer Van Dijk, telefoon 653963 of 671122).

De Havenloods | 1973 | | pagina 1