Dienstencentra staan klaar in alle wijken van Rotterdam In Zuid-Vietnam wordt met groot cynisme gemarteld ER IS OVERAL HULP MOGELIJK DEWOS DONDERDAG IN DE BERGEN KOMEN DE TROEVEN PAS OP TAFEL ,A OTOMATEN Tour-kermis even over de vloer W Onze stad kent in totaal niet minder dan 24 dienstencentra, overal door de wijken verspreid. Je zou zo'n stichting het best kunnen beschrijven als een service-station voor de buurt, een plaats om goede raad en nieuwe moed „bij te tanken". Eik dienstencentrum heeft een autonoom bestuur, terwijl het werk grotendeels door vrijwillige krachten wordt gedaan, zo breed mogelijk uit alle geledingen van de bevolking. Het wordt dan ook gedragen door particulier initiatief, terwijl de adviserende functie overal in handen is van een leider of leidster, aangesteld en betaald door de Raad voor het Maatschappelijk Welzijn, De bedoeling is in de eerste plaats het contact met de maatschappij te handhaven voor mensen, die door ouderdom, ziekte, invaliditeit of partnerverlies in een isolement dreigen te raken. Men kan de leider of De praktijk Tan het ogenblik is wel, dat de dienstencentra in de eerste plaats door bejaarden worden bezocht. Gedeeltelijk ligt dit natuurlijk voor de hand, want juist de ouderen onder ons zijn vaak aangewezen op hulpverlening bij vele alledaagse dingen. Toch vroeg men ons van de zijde van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn er de nadruk op te leggen, dat, nu de centra eenmaal goed op gang beginnen te komen, ook gewerkt zal worden om meer mensen, die het contact met de maatschappij dreigen te verliezen, te kunnen helpen. Nog niet alle centra zijn gelijk. Er zijn enkele gebouwen, waar nog weinig meer is dan een goede spreekmoge- lijkheid over de problemen van de mens. Maar bij de meesten is er al een echt gezellige conversatieruimte, zelfs op sommige plaatsen met werkmoge- lijkheden voor mensen, die er een bepaalde hobby op na houden. Men moet dus beslist niet alleen een leidster zijn, die over je problemen praat, maar in stijgende mate, moet zo'n gebouw een centrum gaan vormen, waar iets van gezelligheid uitstraalt, van bezig- ZELFRESPECT heid ook. Het punt, waarop de ouderen (maar ook veel jongeren...) het goede contact met veel andere mensen dreigen te verliezen, ligt niet bij een bepaalde leeftijd. Je zou eerder kunnen stellen, dat het ogenblik, waarop zij ophouden te werken, een zekere zin aan hun leven schijnt te ontnemen. Dan dreigt die vereenzaming. Iemand heeft eens gezegd: het lijkt wel of ze naast de maatschappij zijn komen te staan, of zij er aan de bovenkant zijn afgevallen. Hetzelfde geldt voor jongeren, die door ziekte of invaliditeit tussen de wal en het schip dreigen te raken, zij vrezen het isolement, het lege gaan en komen van de dagen. Maar denk ook eens aan de weduwe, die haar laatste kinderen getrouwd de deur heeft zien uitgaan. Ook zij staat vaak met lege handen. Zo'n dienstencentrum is er om ieder zo lang mogelijk in staat te stellen met zelfrespect op eigen benen te staan. De voorliefde voor de bejaardentehuizen en verzorgingsflats, die rond de jaren '60 zo'n grote vlucht nam, begint langzamerhand wat te bekoelen. Want juist voor de mensen, die zelf nog vitaal zijn, is het leven in de oude vertrouwde omgeving een hechte band met de maatschappij. In zo'n bejaar denflat, hoe mooi ook, hoe goed ver- Zo'n dienstencentrum ziet er aantrek kelijk uit. Een spelletje biljart, wat schaken en een praatje langs de kant. zorgd, dreigt dagelijks meer de leeg heid. Alles wórdt gedaan, de mens wordt geleefd en voor je het beseft, ben je dan werkelijk oud aan het worden. Men begint langzamerhand terug te komen van de gedachte, dat zo'n samenwonen in een verzorgings flat de eenzaamheid zou verdrijven, omdat er meer mensen van dezelfde leeftijd bij elkaar wonen. De praktijk leert zelfs, dat meer dan tien procent pas werkelijk de eenzaamheid is gaan voelen, nadat zij een plaats in een verzorgingstehuis hadden gekregen. Een goede raad is dan ook om „tussen de mensen" te blijven, in de eigen buurt. Van de zijde van de overheid wordt er tegenwoordig al heel wat aan gedaan om benedenhuizen voor oude ren te reserveren, zodra ze vrij komen. Maar zelfstandig blijven, zolang het mogelijk is, dat ligt ten grondslag aan het huidige beleid van de bejaarden zorg. GROOT PROJECT Het is dan ook in het kade»- van die gedachte, dat de „dienstencentra" langzamerhand in alle wijken zijn ge groeid. De bedoeling is, onder deskun dige leiding en met de onontbeerlijke hulp van vele vrijwilligers er voor te zorgen, dat ouderen hun normale leven zoveel mogelijk kunnen behouden. U kunt er gaan praten met de leider of leidster, als u advies nodig heeft. Er zijn allerlei vormen van dienstverlening mogelijk, van hulp bij de was, van een pedicure, ook, gelukkig in steeds toe nemende mate, van het thuisbrengen van warme maaltijden. Een gigantisch project in feite, vooral als u beseft, dat er op het ogenblik méér dan 90.000 mensen in Rotter dam wonen, die ouder zijn dan 65 jaar. In 1980 zullen dat er rond de honderd duizend zijn, dus 1 op 7 inwoners, een bejaardental, zo groot als de gehele bevolking van de stad Breda. Maar daar staat iets zeer positiefs tegenover, want door de goede gezondheidszorg in ons land is bijna 90 procent van deze groep lichamelijk nog volkomen valide, al thans zeker in staat voor zichzelf te blijven zorgen. Er zijn echter veel kleine dingen, die je zwaar gaan vallen, als de jaren echt gaan tellen. Het zijn maar kleinighe den, maar ze tellen mee. Het kan zijn, dat de vuilniszak naar buiten moet, er moeten boodschappen gedaan en het lopen gaat moeilijk. Er moeten kleren worden versteld, de bedden moeten worden opgemaakt, de kachel moet worden aangehouden. Kijk, dat hoef je natuurlijk in zo'n verzo.rgingsflat niet te doen. Maar zelf standig blijven is misschien met een klein beetje moeite mogelijk. Praat er eens over in het dienstencentrum: mis schien komt u in aanmerking voor een leidster vragen te bemiddelen bij zaken als huishoudelijke hulp, bijzondere dienstverlening zoals het verzorgen van warme maaltij den, het regelen van het boodschappenlijstje, terwijl men er zelfs voor de pedicure of de kapper terecht kan. Maar naast deze materiële voorzieningen zijn er in een aantal dienstencentra ook gezelligheids clubjes, men kart er vaak koffie drinken, met anderen in contact komen, spelletjes doen en alles wat er zo vaak bij inschiet, als men door welke omstandigheid ook, alleen komt te staan. De diensten centra zijn er speciaal voor allen die hulp nodig hebben om in de maatschappij zelfstandig te blijven functioneren. Het is geen luxe meer, het is gewoon een vaste plek in de buurt, waar je naar toe kunt, waar je eens wat hoort, waar je nog eens iemand spreekt en waar ze eventueel ook wat voorde kunnen doen. van het oudere leven: want er zijn er maar al te veel, die vinden, dat het met al dat „stilzitten" maar niets gedaan is. De kennissenkring wordt steeds klei ner, je komt geen deur meer uit. Pas daar vooral voor op: want eenzaam heid is de grootste vijand van de mens. Wist u wel, dat er alleen in Rotterdam al zo ongeveer 150 bejaardensociëtei ten zijn. Je kunt er koffie of thee krijgen tegen spotprijzen, je ontmoet er andere mensen, je maakt nieuwe' kennissen en de tijd gaat voorbij voor je het weet. De leiders of leidsters van de dienstencentra kunnen u precies vertellen, waar u het best terecht kunt. Trouwens „uit is goed voor u..." en voor vele bejaarden hoeft het tegen woordig ook al niet zo heel erg duur meer te zijn. Rotterdam kent het „65-plus paspoort", dat grote reduc ties geeft op vele voorstellingen in De Doelen, in De Schouwburg, het Hof pleintheater, het Luxortheater en nog veel andere vermaakcentra. Zo'n pas poort moet u ieder jaar opnieuw aan vragen bij de Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen, Kruisstraat nr. 2, Rotterdam. Weh een pasfoto insluiten of meebrengen*. Bovendien, als u nog tot de fitten hoort, die er graag eens op uit trekken, misschien wilt u dan ook nog wel eens een paar daagjes wat bijverdienen, al was het alleen maar om in de weer te zijn. Zo'n halve dag werk is er soms best nog te vinden, al moet men er wel rekening mee houden, dat er nog altijd een flinke werkloosheid heerst, zodat het niet altijd meevalt. Toch zijn er ook al enkele dienstencentra (infor meren bij 23.52.90), die, naast het GAB, zelf incidenteel arbeidsbemidde ling verlenen. Als je niet probeert, weet je niets. Natuurlijk willen we niet pretenderen volledig te zijn met onze schildering van de werkzaamheden van de dienstencentra. We willen alleen, even als met onze vorige, artikelen op dit gebied, de weg wijzen naar voorzienin gen die onze maatschappij tegenwoor dig kent voor iedere burger. Het be langrijkste van het dienstencentrum is, gezinshelpster, die een paar keer per week de boel op orde komt helpen brengen. Als u precies wilt weten, waar u hiervoor terecht moet, bel dan bij voorbeeld even naar telefoonnummer 23.52.90 en men zal precies kunnen vertellen, waar u het best terecht kan. Of dus: probeer het zelf op één van de spreekuren bij de leider in het Dienstencentrum. WARM ETEN Het warme eten is ook één van de zorgen, waarover vaak wordt geklaagd. dat"het een rugdekking is voor alle Veel mensen komen er eenvoudig niet ouderen, die zo lang mogelijk op eigen meer toe, om voor zichzelf nog te benen willen blijven. Deze mensen koken, al weten ze dan best dat juist vinden in het dienstencentrum alle als je een daagje ouder wordt, goede tmlp, die maar te bieden is, bij elkaar, voeding dubbel belangrijk is. Ook voor Een dienstencentrum is een begrip, dit probleem zijn oplossingen gescha- maar om er over mee te praten, moet je er wel een keer geweest zijn. Tonny Bok pen: steeds meer dienstencentra in de stad bieden de gelegenheid om tussen de middag warm te komen eten. Trouwens, in bepaalde gevallen wordt het eten ook warm en wel thuis gebracht. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft daarvoor een grote organisatie opgebouwd. Zelfs met dieetpatiënten is rekening gehouden. En.... de prijs hoeft geen bezwaar te zijn. Langzamerhand wordt er een heel sca la van zorgen en moeilijkheden opge somd, die de oudere of eenzame mens even hulpeloos kunnen maken. Het moet wel, omdat er onder onze lezers zullen zijn, die hun eigen situatie herkennen en die dus wellicht de juiste weg zouden kunnen vinden via dit artikel. Want waar blijf je, als je b.v. alleen bent en ziek wordt1? Waar moet je heen, als je in het laatste stadium van je genezing uit een ziekenhuis naar huis wordt gestuurd, zonder nog in staat te zijn voor jezelf te zorgen. Voor al dat soort zaken kan er gebruik worden gemaakt, zover hei de verple ging betreft, van de diensten van de wijkzuster of haar assistentes. Dat geldt dan voor verbinden, injecties geven, maar ook voor wassen, verscho nen en verbedden. Alleen moeten we er wel'op wijzen, dat de wijkzuster alleen kan worden ingeschakeld op advies van de huisarts. Buiten die zorgen zijn er ook wel mogelijkheden, waarbij een vrijwilligster een paar uur per dag inspringt om een huishouden draaiend te houden. Maar, mocht u dergelijke probelemen hebben: het dienstencentrum, als u er persoonlijk heen kunt gaan of weer het centrale nummer 235290. Uw voeten doen pijn? Er zijn oudere mensen, die zo'n last van hun voeten krijgen, dat ze hun schoenen zelfs niet meer durven aantrekken. Je komt dan natuurlijk niet uit je pantoffels, dus.. ook weinig of niet meer buiten de deur. Ieder dienstencentrum in Rotter dam beschikt over een eigen pedicure of heeft een adres, waar men zijn voeten kan laten verzorgen. UIT IS GOED Nu nog even naar de positieve kanten Uit de trui gereden.Joop Zoete melk in gesprek met Jean Nelisse aan de finish in Rotterdam. Het werd je geel voor de ogen. Scheve- sproken, dat is sinds jaar en dag de ningen, een chaotische inleiding op de formule, waar iedere Tourwinnaar Tour, die Jacques en Eelix Levitan de handen in Gallische wanhoop ten hemel deed heffen, bracht voer voor de chauvinistische Hollanders, want in de tijdrit bevestigde Joop Zoetemelk zijn goede conditie. De overwinning in de tijdrit, die hem in het geel voor de eerste etappe liet vertrekken; is een prestatie, die men niet moet onder schatten. Want zo'n zeven kilometer over een moeilijk parcours tekent vrij goed de conditie van de renner. Ook in de bergen (donderdag en vrij dag zitten we al in het voorportaal van de Alpen) is immers iedere renner op zichzelf aangewezen. Daar helpen geen ploegmaten, daar vecht ieder voor zichzelf. Zonder veel achterstand aan de voet van de bergen komen, zonder het krachtemascrvoir te hebben dange- luistert. Toegegeven, in het verleden was er eens een verrassende ontsnap ping in het begin van een Tour door Pingeon, die nooit meer kon worden goedgemaakt. Goed, Herman van Springel had in St'. Niklaas wat teveel gewonnen, om Zoetemelk, Ocana en Thévenet helemaal rustig te laten sla pen, maar het grote spel moét nog beginnen. Na de chaps in Scheve ningen leek Rotterdam een organisatorische ra ademing te worden. Langs de route en vooral bij het Sportpaleis was de erva ren hand van Harry Hofmeester en Harm Scheepbouwer te herkennen. te kort. De ravitailering liep in Je soep (om in .etenstermen te blijven) en de lege maag speelde vele renners parten op huri weg naar St. Niklaas. We hebben even aan de echte Tour mogen ruiken.' Het waren fijne dagen mor duizenden en duizenden mensen. De Franse gendarmerie, stoer in het leer demonstreerde vele 'jaren Tour-er varing. Het circus van de reclame karavaan verbijsterde. Joop Zoetemelk mocht in het geel van Scheveningen naar Rotterdam rijden. Maar de topprestaties moeten nog ko men. Het wordt een „open" Tour: we gaan een paar spannende weken tege moet. Tonny Bek. Amnesty International heeft gisteren een beroep gedaan op politici en par ticulieren om internationaal druk uit te oefenen op de regering in Zuid-Viet nam. Het gaat Amnesty om de onge veer 100.000 burgers die meer dan 5 maanden na de afkondiging van het bestand in Vietnam - nog steeds ge vangen worden gehouden door de rege ring in Saigon. De oproep viel samen met de publica tie van een uitvoerig rapport van A.I. getiteld „Politieke gevangenen in Zuid-Vietnam". Het geïllustreerde rap port telt 40 pagina's en beschrijft de omstandigheden die leiden tot de ge vangenschap van enorme aantallen niet-criminele burgers, de verminkende martelingen en andere mishandelingen die velen van hen hebben ondergaan, en het falen van het Parijse Vredesak koord om het probleem tot een oplos-1 sing te brengen. Het rapport beschrijft de pogingen van de gewone en pare-militaire politie diensten om door middel van massa arrestaties en martelingen alles wat zweemde naar oppositie tegen de Saigon-regering te onderdrukken, van aanhangers van het Nationaal Bevrij- dingsfront (NLF) tot neutrale critici. Ook* wordt gemeld dat soortgelijke Een groot aantal van de gearresteerden arrestaties na-het bestand gewoon zijn is volgens het rapport jarenlang zonder doorgegaan. proces vastgehouden. Als er dan al „Een andere afdeling van de staatspo- processen worden gehouden moeten -i belast met de uitvoering"— het Phoenix-progfamma, dat samen met het plan F-6 dat in 197.2 van start ging, verantwoordelijk is geweest voor de arrestatie en executie van tiendui zenden „verdachten" aldus het rap port. Het citeert officiële Amerikaanse schatiingen dat er minstens 20.000 Vietnamezen zijn gedood door Phoenix, dat tot doel had „uitroeiing de infra-structuur van de Viet- politieke verdachten voor militaire rechtbanken verschijnen,..die de zaak dan meestal in minder dan vijf minu ten afhandelen. „Het is ook heel gewoon dat gevange nen, nadat ze hun straf uitgezeten hebben, nog jarenlang in de gevangenis worden vastgehouden, omdat ze „weerspannig" zouden zijn, weigeren om de Zuidvietnamese vlag te groeten, meer van dat soort dingen", zegt C'ong". Sinds het januari-bestand is het het rapport. „Amnesty heeft gevallen Phoenix programma blijven door draaien, terwijl het werd aangepast aan de politieke behoefte van de nieuwe situati? die na het bestand was ont staan. Bewijs Als bewijs van het feit dat het pro gevangenen in haar dossiers, die op deze wijze vijf jaar of langer zijn vastgehouden". Tijgerkooien Een deel van het rapport handelt over de toestanden in enkele van de ergste v_ gevangenissen waar politieke gevange- g-amma werd gebruikt tegen alle te- nen zitten, waaronder die op het ei genstanders van het regiem citeert het land Con Son met zijn beruchte „tij rapport de volledige tekst van een ger-kooien". Uitvoerig wordt het ver- officieel telegram van het ministerie slag geciteerd dat werd uitgebracht van Buitenlandse Zaken, waarin staat door een Engels te le visie team, dat in dat bij processen tegen verdachten de maart van dit jaar Zuid-Vietnam be- terrn „op beschuldiging een oom- zocht en gevangenen interviewde die munist of een agent van de communis- nu blijvend verminkt zijn door jaren- ten te zijn" niet meer moet worden lange opsluiting in de kooien. Ook gebruikt. In de plaats daarvan moet worden twee Quakers geciteerd die in het worden vervangen door „beschul- een ziekenhuis werken waar digd van het verstoren van de openbare slachtoffers van martelingen na volledi- orde". ge ineenstorting naar toe zijn gebracht. uncle charley Zoemen is gelijk aan brommen De regels voor bromfietsen met een verbrandingsmotor zullen voortaan ook van toepassing zijn op fietsen met een electromotor, de zogenaamde zoemfietsen. Tot nu toe konden deze zoemfietsen juridisch niet zonder meer als gewone bromfiets worden geaccep teerd omdat zij niet zijn uitgerust met een verbrandingsmotor. Nu de zoem- fiets in de handel is bebracht acht de minister het niet aanvaardbaar, dat de ontwikkelingsmogelijkheden voor dit rijwiel met hulpmotor zouden worden belemmerd door wettelijke bepalingen. Van overheidswege wordt de ontwik keling van de zoemfiets uit milieu overwegingen positief gewaardeerd. „Er bestaat geen twijfel over.dat mar telingen momenteel op grote schaal worden gebruikt in gebieden die door de Zuidvietnamese regering beheerst worden, niet allen als instrument van intimidatie, maar ook als doel op zichzelf", zegt het rapport van A.I., dat dit jaar een over de hele wereld verspreide campagne voor het afschaf fen van martelingen voert. „Martelen is een standaard-onderdeel geworden bij het verhoor, niet alleen van NLF-ver- dachten, maar ook van een grote ver scheidenheid aan niet-eommunistische politiek andersdenkendenHet wordt met buitengewoon cynisme toegepast", aldus Amnesty Internatio nal, dinsdag 3 juli 1973 22ejaargaïig no.'27 EDITIE - SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCH1EDAV - V LAAR DINGEN KRIMPENERWAARD E.O.- HQOFDKANT. PFUNS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.2TJ0

De Havenloods | 1973 | | pagina 1