Gerard de Jong (85) grand old man in diamantwereld Vlieg er eens paar dagen uit TROUW AMSTERDAMMER BLEEF ANTWER Laatste inspraak-vergadering ontwerp streekplan Rijnmond Vragen over felefoon voor 65-plussers Peel flora en fauna in Asten te zien Door Zeeuwse delta naar Brugge en Gent Zwitserland Dagtochten in juli jpWBIiiW DE HAVENLOODS, DINSDAG 3 JULI 1973 De 85-jarige Gérard de Jong te Antwerpen heeft nooit gedeeld in de roem, die aan zijn zuster de actrice Fie Carelsen ten deel is gevallen. Hij is voor het grote publiek een onbekende gebleven. *Jjn naam geniet slechts aanzien in een besloten kring van mensen, wiens leven gewijd is aan het mooiste juweel en het hardste werktuig: de diamant. In hun gezelschap heeft onze landgenood als bestuurder „geschit terd". De voormalige secretaris-generaal van de wereldfederatie van diamantbeurzen - thans ere-president - heeft zijn carrière gebouwd op edelstenen. Daar is hij jong bij gebleven. In één van de vier diamantbeurzen aan de Pelikaanstraat te Antwerpen fungeert hij voor ons als gids door een wonderland. De zwaar bewapende dorpelwachters groeten hem met een zekere Hoewel de Sinjorenstad het eens roem ruchte Amsterdam verre heeft over vleugeld als mondiaal diamantcentrum en daar uitermate trots op is, een Hollander heeft mede de stoot gegeven tot deze ontwikkeling. Voor de Belgi sche federatie van handelaren, fabri kanten en makelaars, een selectieve groep met 4500 leden, was De Jong 36 jaar algemeen secretaris^ Gezwegen van allerlei nevenfuncties zoals ondervoor zitter van de Beurs voor Diamanthan del en het voorzitterschap van de scheids- en verzoeningsraad. Eerbied In de Pelikaanstraat bezoekt hij vrijwel dagelijks de zalen waar de partijen diamanten van hand tot hand gaan. Het zeldzame gesteente - waarvan per jaar op heel de aardbol maar 6000 kilogram wordt ontgonnen - is ver pakt in zogenaamde partijbriefjes, die lijken op de puntbuiltjes, waarin vroe ger snoep werd verkocht. Maar de inhoud is dermate kostbaar, dat speci ale weeginstrumenten het gewicht kun nen vaststellen tot op één honderdste karaat: de minuscule hoeveelheid van 0.002 gram. Alles wat te maken heeft met deze verblindende bodemschatten concen treert zich te Antwerpen in een gebou wencomplex dat niet alleen de vier beurzen omvat (er bestaan plannen voor een ondergrondse verbinding van - dit kwartet) maar ook enkele duizen den burelen, gespecialiseerde banken, kluizen en conferentiezalen. Er zijn zelfs wolkenkrabbers verrezen >m huisvesting te verlenen aan dit giganti sche apparaat met een totale omzet (invoer en uitvoer) van 57 miljard franken. Het is nauwelijks te geloven dat aan de lange tafels voor miljoenen guldens wordt verhandeld. Er gebeuren on doorgrondelijke dingen. Mensen zitten tegenover elkaar op eenvoudige stoel tjes, of ze voornemens zijn meege brachte eetwaren te nuttigen. Maar in plaats van de boterham nemen zij juwelen ter hand, die zij met een zekere eerbied tegen het licht houden. Kaftan Orthodoxe joden, merendeels met in drukwekkende baarden en een gleuf- hoed op het hoofd, trotseren de zomer in een zwart pak. Zij dragen de even eens zwarte koffertjes - die als zij op straat lopen- met een kettinkje aan hun lichaam zijn bevestigd. Ongeveer zeventig procent van alles wat zich afspeelt rondom de diamant wordt in de Scheldestad beheerst door joden van allerlei herkomst. Velen van hen komen uit Oosteuropese landen en zijn hun strenge, chassidische opvattin gen trouw gebleven. Op het heetst van de dag houden zij hun hoofden be dekt. Kippa en kaftan ziet men in Antwerpen nog vrij veelvuldig dragen en in de deuropeningen staan kinderen met dé voorgeschreven haardracht, staartjes aan weerzijden van het hoofd. De diamanthandel met zijn puur we reldse aspecten vormt een vreemd con trast met deze handhaving van eeuwen oude traditie. De handelswaar van deze beurzen, die bij velen hebzucht en begeerte zullen wekken, staan in een buurt met twee dozijn synagogen, met winkels vol religieuze artikelen en He breeuwse boeken. De wijk draagt alle kenmerken van de eigen godsdienst, zeden en gewoonten. Voor Gérard de Jong hebben deze dingen geen beteke nis meer. Hij is dermate vervreemd van het geloof der vaderen dat hü zich een atheïst noemt. „In de diamantwereld raken streng-orthodoxe joden wel eens verwikkeld in gewetensconflicten. Wij laten alleen leden toe, die een stropdas dragen, hoewel tegen die mode soms religieuze bezwaren bestaan, zoals te gen het fotograferen („gij zult u geen gesneden beeld, noch enige gelijkenis maken"). Maar er wordt geen lidmaat schapskaart uitgegeven zonder pasfo to". Deze voorschriften worden ten slotte geaccepteerd, omdat dit volk nu eenmaal heeft geleerd zich in een vreemdelingschap te conformeren aan andere wetten en gebruiken. Bijna even ondoorgrondelijk en geva rieerd zijn de regels van het spel met de diamanten. Hard als deze juwelen misschien, anderzijds berustend op een gentlemens agreement. Vaak ontbreekt in deze gesloten clan elke vorm van zekerheidsstelling. Een makelaar. Wiens opdrachtgever in een partij is geïnteresseerd, kan voor miljoenen in zijn koffertje meenemen, zonder ook maar enig bewijsstuk achter te laten. Hij komt er prompt mee terug om de transactie af te werken. De ingewijden - er is een strenge ballotage - stellen een onbeperkt vertrouwen in eikaars onkreukbaarheid, tot eventueel het te gendeel blijkt. Is er ooit een niet helemaal „kosjer", dan wordt hij suis Heiligdom We voelen ons toegelaten in een soort heiligdom. Een wereld van stilte en concentratie. Alleen een zacht gemom pel verbreekt die stilte. Handen strij ken in een gebaar van bezinning door volle baarden. Overal tasten pincetten naar minuscule sieraden, ogen zijn langdurig gericht op vergrootglazen die iets moeten onthullen van een fascine rende schoonheid, zoals de schittering van 58 facetten in een briljant. Ervaren ook zakelijk geinteresseerden als Gérard de Jong - wiens visitekaar tje aan de keerzijde naam en functie in Japans schrift vermelden omdat dit land zich koortsachtig op de diamant markt stort - iets van deze semi-mys- tieke sfeer? Vast staat, dat een edel steen met allure hem niet onberoerd laat. Zijn moeder sneed in Amsterdam al roosjes uit diamant toen hij nog een kind was. Zij zat met dertig meisjes in een werkplaats. Het gezin kwam in 1895 naar Antwerpen, waar de vader zich opwerkte tot werkgever in de diamantnijverheid. De zoon trad in zijn voetsporen, voelde zich later aan getrokken tot de handel en beklom toen in internationale en nationale bestuursregionen de ladder, die hem naar de top voerde. Dientengevolge heeft hij zich geen fortuinen vergaard, zoals wijlen zijn vriend Romi Gold- muntz. Deze schatrijke diamantair liet de joodse gemeenschap in Antwerpen negen miljoen gulden na, voor welk bedrag een cultureel centrum is ge bouwd dat zijn weerga niet heeft. Hij liet in Antwerpen ook nog een grote synagoge bouwen en maakte grote sommen geld over naar Israël. Gérard de Jong, getrouwd met een Vlaamse vrouw: „Ik ben niet schatrijk. Dat word je niet in een bestuursfunctie. Mijn handel loopt ten einde, omdat ik alle klanten overleef. Ik heb er nog één, in Spanje, genaamd Jesus." Internationaal Is het niet vreemd dat een Amsterdam mer zoveel bijdroeg aan de bloei van deze concurrerende stad aan de Schel de? Hoewel hij nog altijd de Neder landse nationaliteit bezit ervaart de heer De Jong dit niet als een opmerke lijk verschijnsel. ,.We zijn allemaal in ternationaal georiënteerd. Amsterdam is van grote betekenis geweest, maar heeft de slag verloren. Maar toeristisch gezien is het nog een Mekka voor de mensen, die zich diamanten kunnen pennittfiZSO, Er wordt veel gekocht eerbied, die op zijn gasten afstraalt. Wij mogen deze heilige hallen strikt verLout-n voor onbevoegden betreden zonder een „een- zelvigheidskaart" te tonen,het pasje dat alle leden in hun bezit dienen te hebben. Onze landgenoot bezit decorum. Hij draagt de hoogste Belgische onderscheiding in zijn knoopsgat als commandeur in de kroonorde en was voordien reeds benoemd tot commandeur in de orde van Leopold II. Op zijn das glinstert een diamantje in de vorm van een handje. In het gezelschap van deze nestor hebben hoogwaardigheidsbekleders als keizer Hirohito van Japan zich laten voorlichten over het diamantwe zen. Hij is in deze wereld een autoriteit. Het zijn nog altijd de machtigen der aarde, die zich aan de top bezig hou den met het beheer van deze bodem schatten. Tachtig procent van de we- reldproduktie wordt door een centrale organisatie in Londen over de inge schreven kopers verdeeld, zonder dat die al te veel stem in het kapittel hebben. Op lager niveau rollen de stenen in hun weergaloze schittering over tal van schijven. Ze worden aangeschaft als geldbelegging en kunnen dan lucratieve diensten bewijzen. Gérard de Jong kocht in 1936 een vier karaatje voor zijn vrouw, dat hem 32.000 franc kostte. De ring waarin het sieraad is verwerkt, zal nu zo'n 200.000 waard zijn, ongeveer 15.000 gulden. De kostbaarheid waardoor diamanten in vroeger jaren hun bijna magische aantrekkingskracht kregen, is overigens betrekkelijk geworden. Er is sprake van een zekere „democratisering". Al lerlei diamantjes, bescheiden van afme ting en kwaliteit, zijn qua prijs onder handbereik gekomen van velen in het geihdustrialiseerde westen. Onmisbaar Antwerpen heeft mede door rationali satie en mechanisatie van deze eeuwen oude industrie nieuwe vermaardheid gekregen als bewerkingscentrum. Dit alles toonde de glorieuze „Diamant- expo", waar professoren en andere geleerden in dB1 stahds aanfrë2& warén' om .vaar feq^qgrst £e fysische, geologi sche en scheikundige aspecten op we tenschappelijke wijze te belichten. De tijd dat de vondsten in een primi tieve zeef werden gewassen, behoort tot het verleden. Diamanten zijn als het ware produkten geworden van een moderne industrie. „Je moet je er niet blind op staren", is de Jong's conclusie, als de diamant als onvervangbaar sieraad ter sprake komt. „Die functie is belangrijk. Maar de grootste omzet béstaat uit industrie diamanten. Er zijn nog steeds geen hardere materialen bekend. Sinds met diamant versterkte boren gebruikt zijn bij het aanleggen van de Sint Gotthard- tunnel, heeft deze toepassing een onge kende vlucht genomen. Iedereen kent het diamantje in de glassnijder. Een simpel voorbeeld. Er zijn nu duizenden variaties. Zonder diamant zou er geen ruimtevaart zijn geweest, geen superso nisch vliegtuig, geen computer, noch de geperfectioneerde optische indus trie, om maar enkele voorbeelden te noemen. Kortom, onze wereld zou er heel anders uitzien". L. J. Leeuwis. door particulieren. Men heeft een beurs die er zijn mag. En volgend jaar wordt in de RAI het internationale congres van de federatie gehouden". Ons landj dat rond de eerste wereld oorlog al achterop raakte, behoudt in deze kring toch een zekere glorie. Er wordt te Antwerpen veel gehandeld in guldens, zij het dat de diamantairs er een eigen koers op nahouden. De traditie wil, dat de gulden op de beurs een waarde heeft van twintig Belgische Terwijl alarmerende berichten over uit putting van onze bodemschatten de ronde doen, blijven nieuwe diamant vondsten de aandacht trekken. In Sibe rië hebben de exploraties succes opge leverd. Vorig jaar werd de Star of Sierra Leone aan de oppervlakte ge bracht, de op drie na grootste diamant ter wereld. Zij zette de traditie voort van sensationele monsterexemplaren als de Koh 1 Noor, de Cullinan. de' Groene Dresden en de Orlow. De rush, in 1870 aangewakkerd door de ontdekking van rijke diamantvelden in Zuid-Afrika, zet zich onverminderd voort, zij het in een andere vorm. In tal van landen worden tonnen zoge naamde blauwe grond verzet in de hoop dat het minimale concentraat van één procent een rijke buit zal bevatten. Op de wereldmarkten woedt een voortdurende strijd om het zo grootst mogelijke portie van de win sten, deviezen en belastingen, die via handel in en bewerking van diamant verkregen kunnen worden. Desnoods delft men daarvoor weer gaten als de in 1914 verlaten Kimberleymijn, de grootste put die mensep ooit gegraven hebben met een diepte van 1100 en een breedte van 463 meter. Het Rotterdamse gemeenteraadslid M. van Hattem stelde B. en W. de volgen de vragen: „In de knipselkrant van de Gem. Soc. Dienst staat een bericht en een mede deling van het gemeentebestuur van Gorinchem, waarin wordt gesteld, dat het van mening is, dat iedere bejaarde van 65 jaar en ouder over een telefoon moet kunnen beschikken, om in vol doends mate aan het maatschappelijke verkeer te kunnen deelnemeh. Het biedt .-daarin de bejaarden*die op financiële gronden zich geen telefoon kunnen aanschaffen, hulp aan door het betalen van de aanleg- en abonne mentskosten, via de bijstandswet. Door een dergelijke voorziening - eventueel met de kosten van de omroepbijdrage - regelmatig onder werp van gesprek is in de Commissie bezwaarschriften voor de A.B.W., wil ondergetekende u de volgende vragen stellen. 1Is het College ook van mening, dat het initiatief van het College van B. enW. in Gorinchem een aanmerke lijke uitbreiding kan geven aan de mogelijkheden voor de bejaarden om aan het maatschappelijk verkeer te blijven deelnemen? 2. Is het College het met vragensteller eens, dat het hebben van een telefoon en de mogelijkheid om naar de radio te luisteren of T.V. te kijken, belangrijke factoren zijn voor de bejaarden om langer zelfstandig te blijven wonen? 3. Is het College bereid om eventueel tesamen met de raad initiatieven bij de regering te ontwikkelen om deze vorm van bijstand mogelijk te maken, daar ons steeds is medegedeeld dat integrale toepassing schorsing van het besluit zou meebrengen en daarmede de indi viduele hulpverlening, die hier in Rot terdam wel wordt gegeven, in gevaar zou brengen? Het postkantoor Coolsingel heeft de beschikking gekregen over een pasfoto automaat. De automaat levert naar keuze 4 pasfoto's tegen de prijs van f. 2,- of 1 foto (formaat 9x12 cm), welke f. 1,- gaat kosten. Onlangs werd.in Asten bij Helmond aan de Ostadestraat 15 het natuurstu diecentrum en museum Jan Vriends geopend. Dit museum toont op boeiende wijze alles „wat leeft en groeit" in de Peel, o.a. meer dan 150 vogelsoorten, duizenden vlinders, rep tielen, zoogdieren, stenen, het leven van bijenstanden, een aquarium met imitatiesloot, een peel- en heide bio toop en nog veel meer. De openingstijden zijn op werkdagen van 10-17 uur en volgens afspraak. Op zondagen is het museum geopend van 13-17 uur. De entreeprijs be draagt f 1,- per persoon, kinderen be neden de 13 jaar (onder geleide) heb ben vrije toegang. Voor n.dere inlich tingen telefoon 04936- 1865. Op dinsdag 3 juli zal in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw in Rotterdam de laatste voltallige openbare vergadering worden gehouden van de deelnemers aan de inspraakgroepen over het ontwerp streekplan Rijnmond Tijdens deze vergadering, die om 8 uur 's avonds begint, zullen de streekplankaar ten worden getoond en besproken, zoals die volgens de wensen van de inspraakgroepen zijn samengesteld. Op dinsdag 31 juli en donderdag 2 augustus zullen afgevaardigden van de inspraakgroepen in staat worden gesteld hun meningen over het ontwerp streekplan naar voren te brengen bij diverse commissies van de Rijnmondraad. Deze openbare bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van Rijnmond. Vasteland 96 te Rotterdam. Op 31 juli te 9.30 uur zal dat gebeuren bij de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, te 14 uur bij de commissie voor milieuhygiëne en recreatie, en te 19.30 uur bij de commissie voor sociale aangelegenheden, economische aangelegenheden en volkshuisvesting. Op 2 augustus volgt dan te 9.30 uur de inspraak bij de commissies voor verkeer en vervoer en voor onderwijs. Geldbelegging De federatie omvat nu 'veertien beur-" zen, maar drie kandidaten staan op de nominatie om toegelaten te worden: Duitsland, Hongkong en Japan. Israël doet pogingen om de beurs van Tel Aviv te doen uitgroeien tot een nieuw wereldcentrum. Daartoe kan men uit gaan van historische verworvenheden. Het zijn vanouds veel-joden geweest^ die diamanten gekloofd, gekookt, ge slepen, gesneden, gesorteerd, gezaagd en gezet hebben en bovendien in de handel domineerden. Maar Antwerpen blaakt in deze dagen van trots, nu cijfers de wereldheer schappij onomstotelijk hebben bewe zen. Op een voor tientallen miljoenen verzekerde „Diamantexpo" werden mensen uit aller heren landen ontvan gen. Elke 5000ste bezoeker kreeg een briljanten ringetje. Naar de beroemde Belgische badplaats Oostende organiseert De Havenloods een geheel verzorgde reis. Van 9 tot en met 11 juli kunt u drie zorgeloze dagen doorbrengen in hotel Royal En niet alleen in het hotel. Tours naar Brugge, Blankenberge en Knokke zijn bij de prijs inbegrepen. Die is f 175,- per persoon. Voor een éénpersoonska mer geldt een toeslag van f 10.-. Iedere kamer heeft een bad en een toilet. EERSTE DAG. De eerste dag vertrek ken we van deWestblaak. De bus staat tegenover Cinerama. Het gaat langs Breda naar Antwerpen voor een koffie pauze. En dan naar Gent. In Oostende wacht een uitgebreide koffietafel, waarna iedereen in de .middag vrij. is om Oostende Ie verkennen of een wandeling langs het strand te maken. De avond begint met een diner in het hotel met vervolgens een bezoek aan theater Het Witte Paard, waar een non-stop cabaret optreedt. Er wordt u daar een gratis drankje aangeboden. TWEEDE DAG. De ochtend van de tweede dag aan de Vlaamse kust is vrij. Na een warme lunch in het hotel vertrekt u voor een tour naar Brugge en (via Damme) Knokke. Langs de kust gaat het terug naar Oostende. De avond na het diner is vrij. DERDE DAG. De derde dag maken we een tour naar Blankenberge. Na de warme lunch in het hotel gaan we langzaam weer op huis aan. Over Gent, Antwerpen en Brasschaat (een schitte rend dorp waar we pauzeren) rijden we naar Gorkum voor een een uitgebreide koffietafel. Rond negen uur 's avonds zijn we terug in Rotterdam. Van 15 t/m 18 juli en van 29 juli t/m 1 aug. weer een toer naar Parijs. Ook nu zullen we in het Paris-Lyon-Palace logeren, waar ook alle maaltijden ge bruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen wjj u geheel Parijs laten zien: wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gele genheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reisleider weet er alles van en de touringcar is er steeds ter beschikking. De prijs bedraagt f 225,- per persoon (éénpersoonskamer met f 17,50 toeslag) inclusief logies en alle maaltijden en hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, kof fietafel op heen- en terugweg en groot afscheidsdiner te Gorkum. Hét volledige programma luidt als le dag: Vertrek om 8.15 vanaf de Westblaak in Rotterdam (tegenover Cinerama) via Breda (koffiepauze) Antwerpen, Gent, Kortrijk waar in Restaurant Frangaise een uitgebreide koffietafel genuttigd zal worden. Ver volgens via Lille naar de autoroute nr. 1 en aankomst in het hotel te Parijs om 17 uur. Diner 19.00 uur. 2e dag: na het ontbijt om 10 uur een tocht naar Montmartre. Sacré Coeur en de beroemde Place du Têtre, waar u gelegenheid krijgt om op één van de vele terrasjes van dit unieke stukje Parijs te genieten. 13 uur lunch in het hotel. Om 14.30 uur gaan wij toeren naar' de Opera de Madeleine, Arc de Tromphe, Palais de Chaillots, Eifelto- ren. Panthéon en Graf van Napoleon. Om 19 uur diner en 's avonds gelegen heid voor eventueel theaterbezoek. 3e dag: Om 10 uur gaan wij weer gezellig toeren naar andere stadsdelen van Parijs, o.a. langs de boekenstalle tjes van de Seine en bezoek aan de Notre Dame, het Louvre en de Con- ciergerie. Tijdens deze rit krijgt u ook gelegenheid om te winkelen. Om 1.30 uur lunch. Na de lunch om 14.30 uur gaan wij een tocht maken naar Versailles, waar bij wij dwars door hét Bois de Boulog ne zuilen rijden en waarbij u de gele genheid heeft het Paleis van Versailles met zijn beroemde spiegelzalen te be zichtigen. Om 19 uur diner. Om 21 uur staat de touringcar weer gereed en gaan wij een uitgebreide rondrit door verlicht Parijs maken. 4e dag: Na het ontbijt gaan wij Parijs weer verlaten en rijden eerst naar Kortrijk voor de koffietafel. Verder rijden wij terug over Gent en Antwer pen (pauze) en gaan dan naar motel Gorkum voor het afscheidsdiner. Te rug in Rotterdam 21.00 uur. Van 21 juli tot en met 28 juli Tijdens deze reis zullen wij logeren in Hotel Schmid in het aantrekkelijke Brunnen. Hotel, Schmid ligt direct aan het Vier- woudstedenmeer, waar zich ook de grote terrassen bevinden. Tijdens ons verblijf in Brunnen zullen wij diverse tochten maken: een mid- dagtocht naar Luzern, een boottocht op het Vierwoudstedenmeer, een volle dige dagtocht naar de'Süstenpas, Mei- ringen en interlaken, waarbij de lunch onderweg gebruikt zal worden en een middagtocht naar Rapperswil, Zurich en Zugersee. Kortom, wij zullen u met een groot deel van Zwitserland laten kennismaken. De prijs voor deze 8-daagse reis be draagt f 467,50 per persoon, éénper soonskamers f 25,- toeslag is inclusief alle lunches, diners en logies met ont bijt onderweg, volledige verzorging in Brunnen en alle vermelde dagtochten. Bovendien zullen wij zowel op heen als terugweg verschillende routes door het Schwarzwald rijden, hetgeen een attractie op zich is. Op de heenweg zal gelogeerd worden in Hotel Kreif te Karlsruhe. De lunches op heen- en terugweg in Hotel de Engel in Liestal, BOEKINGEN: Voor de reizen kan op de volgende adressen geboekt worden: Op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14. tel. 010-132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-341071: Krimpen ajd IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807-6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460. Sig. mag. De Bok ser, Zwaanshals 245. Boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109. Boekhandel van Dordrecht, Benthuizerstraat 84. Boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128. Boekhandel Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: Boekhandel Naou, Hoogstraat 50. In Capelle ajd IJssel: Boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Op zondag 8 juli gaan we een dag lang naar Antwerpen. De prijs: f 37,5,0. incl. een bezoek aan de vogeltjesmarkt. Ook bij de prijs inbegrepen is koffie met gebak, later een uitgebreide koffietafel en een uitstekend diner. Een Pannekoekentocht staat op dinsdag 10 juli op ons programma Prijs is weer f 37,50 incl. koffie met gebak, een pannekoeken-maaltijd en een uitgebreid diner. Een „vraagtekentocht" staat op het programma van zaterdag 14 juli. De prijs blijft f 37,50, maar het reisdoel is aeheim. Het enige dat u mag weten is dat we naar sprookjesachtige bossen gaan en dat u onderweg koffie met gebak, een complete koffietafel en een diner tegenkomt. Voor boekingen: zie onder driedaagse reizen.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3