Naar het stikhok ermee. we kopen wel een nieuwe „Schepen op de plaat Meer ijzer en butaan in Hm atmosfeer CUlVHilUAJ DIEREN ALS WEGWERPARTIKEL JEUGDFOTOWEDSTRIJD Vakantiebezorgers sters ikoopjeS' totale opheffings uitverkoop bij Juwelier Regli dinsdag 10 juli 197." 22e jaargang no. 2 EDITIE 'p, SCHIEDAM •P DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARD.INGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM TEL. 13.21.7t: De voor luchtverontreiniging ongunsti ge meteorologische omstandigheden tussen 13 en 23 maart van het vorig jaar hebben zich het eerste kwartaal van dit jaar niet herhaald. Werden vorig jaar in de- periode met lage windsterkte en variabele windrichtin gen in Hoek van Hollend en Maassluis- West daggemiddelde zwaveldioxide concentraties tot boven 900 microgr./m3 gemeten, in het eerste kwartaal is de maximaal gemeten zwa- veldioxickconcentratie 564 micro- gr./m3, gemeten op 2 februari in Vlaardingen. Het kwartaalgemiddelde van het ijzer gehalte in de atmosfeer aan de^Radar- post Nieuwe Waterweg tegenover Hoek van Holland is 2,52 microgr./m3. Deze waarde wijkt niet sterk af van gemid delden van eerdere kwartalen. Tóch zijn in het eerste kwartaal meer waar - nemingen dan ooit hoger dan 10 mi - crogr./m3. De ozonconcentraties in het centrum van Rotterdam zijn op 24 maart enige Drs. W. Polhuijs van de Rotterdamse verkeersdienst gaat van 13 tot 24 augustus een cursus volgen aan het Massachusetts Institute of Technology in Boston (VS). Studiepunten op zijn programma zijn: stedelijk vervoer, nieuwe technieken daarvoor en de ontwikkeling in de vraag naar vervoer,. uren hoger dan 100 microgr./m3 ge weest. Het maximum was 133 micro- gr./m3 tussen 14 en 15 uur. De metingen van koolwaterstoffen in het centrum van Rotterdam tussen 6 uur 's morgens en 16 uur 's middags zijn elk uur van de dag gedurende het eerste kwartaal uitgevoerd. De concen traties van propaan, propeen en n-bu- taan zijn hoger dan in het voorafgaan de kwartaal. Vooral voor n-butaaii zijn hoge waarden gemeten. uncle charley OPPERT 1. R'DAM-C. De /.aak met sfeer en gezelligheid tenen dagprijzen, 's Zaterdagsmiddags van In 's-Gravenzande zal op 27, 29 en 31 augustus het Druivenschaaktoer- nooi worden gehouden in „De Brug". Er wordt gespeeld in groepen van vier met twee prijzen per groep. Het in schrijfgeld bedraagt f 5,—. Voor de jeugd t/m 15 jaar f 3,—. De inschrijving kan geschieden op girorekening 597702, ten name van penningmeester Druivenschaaktoernooi te De Lier. Wij zoeken nog enkele aktieve minimum leeftijd 15 jaar voor het verspreiden van De Havenloods op dinsdag en of donderdag, in diverse rayons: Leuke bijverdienste. Aanmelden: Tel, 132170 toestel 28 afd. inspektie. DE HAVENLOODS ijfjj „Het is triest om te zeggen", aldus de Rotterdamse dierenarts H. H. van Neerbos,"maar in de laatste weken lijkt het er op, dat de Dierenbescherming aan het veranderen is in een soort dierenverdel- ging. Het aantal van honden en katten, dat door de eigenaren aan hun lot wordt overgelaten, omdat de vakantie voor het huisdier blijkt te gaan, is zó groot, dat zonder overdrijving kan worden gesteld, dat er de afgelopen maand duizenden dieren in de asiels door plaatsgebrek moesten worden vergast. Auschwitz voor de huisdieren, zou je kunnen zeggen". Nederland kent zestig dierenasiels van de Dierenbescherming. De beheerders doen hun uiterste best om het leed van de dieren te verzachten, maar er is op vele plaatsen geen redden meer aan. Vooral in en rond de grote steden heeft de liefde voor het huisdier klaarblijkelijk plaatsgemaakt voor een modern-harde wegwerpmentali- teit. De lieve hond of poes, waar de kinderen het hele jaar mee optrokken, wordt een overlast, zodra de vakantieplannen verwezen lijkt moeten worden. Naar het buitenland meenemen komt al bijna helemaal niet in de plannen voor, omdat daar nu eenmaal die simpele rabiesinjectie voorgeschreven is. Voor de meeste dieren„vrienden" lijkt dat al te veel moeite en.omdat zo'n asiel immers van de Dierenbescherming is, wordt het geweten al gauw gesust. Er komt immers best weer een eigenaar opdagen, zeggen vele huichelaars tegen zichzelf. Welnu, vergeet dat maar, kijk in de spiegel en besef, wat een laffe, smerige streek u uithaalt. De dood, daar komt het op neer. Ondanks alle moeite, die verschillende mensen en ook dagbladen doen, om nieuwe levenskansen voor de dieren te scheppen, is de vraag in de vakantie maanden minimaal. In het Rotter damse asiel aan de Abraham van Stolk- weg werden in de afgelopen week niet meer dan' zes honden afgehaald, die een nieuw tehuis vonden. Het_zal duidelijk z§a, wat dit betekent. Er is immers een nieuw aanbod van vele tientallen honden en katten per week. Ieder heeft wel gelezen van de praktij ken van keurige autombilisten, die met de hond op de achterbank naar de bossen rijden en daar de hond domweg uit de auto smijten of aan een boom vastbinden. Meldingen van dien aard komen uit alle delen van het land. Er zijn ook mensen, die eenvoudigweg 's avonds laat de dieren bij het asiel over het hek zwiepen om op die manier ook de bijdrage aan de Dieren- bescheiming niet te hoeven beta len. De asiels zijn bijna alle gedwongen een vaste „sterfdag" per week in te stellen, waarbij de gasklok haar luguber werk doet. Volgens dokter Neerbos een heel onaangename ervaring. De dieren wor den namelijk eerst in de gaskamer bij elkaar gebracht, waar zij natuurlijk het komende onheil intuitief aanvoelen. Nadien wordt er ter verdoving chloro form in de ruimte gebracht, waarbij echter vaak voorkomt, dat vóór de verdoving intreedt de dieren plotseling zeer aggressief reageren, waardoor er in de letterlijke zin des woords eerst nog een harde doodsstrijd volgt. Zouden de mensen, die hun dier als .wegwerparti kel" aan de kant zetten, eigenlijk wel beseffen, wat zij het dier, zichzelf en hun gezin aandoen? Vergist u zich niet: de kinderen zijn in vele gezinnen de stem van het geweten. Hoeveel leugens zullen er dagelijk door ouders aan kinderen worden verteld over het hondje, dat ziek is en bij de dokter misschien weer beter wordt gemaakt? Hoeveel malen gebeurt het niet in de praktijk van iedere dieren arts, dat mensen, die hun dier brengen om „in te slapen" gelijk aan dokter vragen om een „leugentje om bestwil" Mag het zoontje of dochtertje soms even naar dokter opbellen? Ze hebben dan gezegd, dat de dokter probeert het diertje beter te maken. Wil dokter stoep zetten. Wat daarna gebeurt, is hun zorg niet. Zij willen het eenvoudig niet weten. Zij liegen erom tegen de kinderen, die de waarheid meestal be ter beseffen, dan de ouders zichzelf willen toegeven. Want een kind voelt dat soort dingen. Wij spraken hierover ook met de Rot terdamse dierenarts, mevrouw Beuvery. Zij bevestigde in grote lijnen deze trieste gang van zaken. Goed beschouwd zou je kunnen zeggen, dat de mensen, die hun dieren naar het asiel brengen nog tot de fatsoenlijke horen. Een mens maakt zichzelf nu eenmaal graag iets wijs. Maar beseffen ze eigenlijk wel, dat de gang naar het asiel vaak de beslissende stap is naar de dood? Van alle katten, die naar de asiels worden gebracht, blijf er vrijwel geen enkele in leven. De poes naar het asiel betekent een zeker doodvonnis. Zouden ze niet wat meer moeite doen voor die paar vakantieweekjes een an- dere oplossing te vinden, als ze de harde waarheid nu eens zonder meer onder de neus gewreven kregen? Praktisch honderd procent van de poe zen wordt dus vergast, maar er zijn asiels in ons land (vooral in de grote steden), waar de. cijfers in deze maan den voor de honden niet veel gunstiger liggen. Tachtig tot negentig procent komt er op sommige plaatsen niet meer levend uit, vertelde ons dokter Neerbos. Ze komen op de lijst, het merendeel wordt afgeschreven, net als vroeger in de concentratiekampen. Er wordt geselecteerd, net als toen. Al leen de-jonge en sterke exemplaren krijgen een kans, ze moeten er goed uitzien en niets mankeren, dan krijgen ze een overlevingskans. Begrijpt u, hoe pijnlijk selectiewerk is voor de werkelijke dierenvrienden, die in de asiels hun werk doen, die er dagelijks met de dieren omgaan, als het weer op zo'n selectiedag aankomt? Veel mensen, die met de dieren op trekken, verafschuwen in deze maan den hun werk en hun medemens, die voor hun eigen vakantieplezier hond of kat simpelweg afdankt. Maar is er dan geen enkel alternatief? Let wel: de Dierenbescherming treft geen blaam. Zij wordt eenvoudig door de genadeloze mentaliteit van vele welvaartsburgers voor feiten gezet, waaraan zij niet kan ontkomen. Helaas geldt dit voor de mensen niet. Zij kunnen in schijn hun schuld afkopen door voor een paar luttele guldens hun geweten te paaien en hun huisdier, als wegwerpartikel bij het asiel op de STOM GEMAAKT Alleen in het Rotterdamse asiel wor den dagelijks zo'n twintig zwerfhon den gebracht, waarbij dan nog de vakantiestroom komt. Op één dag wer den er voor de bouwvakvakantie niet minder dan tachtig katten aange bracht. De mensen beschouwen de Dierenbescherming hoe langer hoe meer als gelegaliseerde dierenverdel- ging. Het alternatief bij het afwijzen van aangebrachte dieren is duidelijk, ze belanden bij de honden- en katten meppers, die een bloeiende handel onderhouden met verschillende phar- maceutische industrieën. Dierproeven moeten nu eenmaal doorgaan, zegt men daar. Vergeleken met het lijden, dat de dieren op die manier te wachten staat, is de dood in het asiel inderdaad een genadige uitweg. Deze week werden er in Amerika door een congreslid vragen gesteld over een paar honderd honden, die als proefdier werden gebruikt bij het testen van zenuwgassen. Het Penta gon antwoordde, dat men bij de dieren de stembanden had doorgesneden om de ongeoorloofde drukte in de labora toria te voorkomen. Het congreslid vertelde uit medische bron te hebben vernomen, dat de dieren „stom" waren gemaakt om te voorkomen, dat hun gillen van de te doorstane pijnen voor de mens te veel-zou worden. Het is allemaal zó in tegenspraak met elkaar. We brengen in theorie de kinde ren liefde bij vóór het dier. Ze leren het op school, ze zien het op de televisie, ze willen zelf niets liever en hechten zich aan het hondje of poesje, dat ze, vaak na veel bedelen, dan eindelijk zelf hebben gekregen. Iedere pedagoog zal de ouders vertellen, hoe goed het is voor een kind om al in een vroeg stadium zich te hechten aan een dier, ermee op te groeien. Maar diezelf de ouders bezorgen hun kinderen zon der enig nadenken een frustratie, soms een trauma voor het leven, door hun wrede, gevoelloze afdanken. NIET NODIG Het is niet nodig, mensen. Er zijn dierenpensions, waar de dieren het heel behoorlijk hebben en die betaal baar zijn. Dokter Neerbos noemde er enkele bij naam, waar de prijzen varië ren van zo'n f 4.- tot f 9. per'dag. Zou dat er echt niet bij kunnen op de vakantiepost? Moet men om die paar tientjes een dierenbeul, een huichelaar en een moordenaar worden? Ook op de campings mag u bijna altijd uw hond meenemen. Natuurlijk moet u ze aan de lijn houden en ook op de kampeerplaatsen wordt er een kleinig heid berekend, zo van twee kwartjes tot f 2.— per dag. Tien cigaretten e een pilsje minderen en uw geweten blijft rein, maar wat belangrijker is: hond blijft leven en uw kinderen hou den vertrouwen in de rechtvaardigheid van hun ouders. Want: excuses zijn gemakkelijk te den. Maar heeft men er wel eens o nagedacht, hoezeer mensen, die gemakkelijk over leven en dood r hun dieren beschikken, hun kinderen in de war brengen. Zij leggen met hun levensverruwing en hun leugens de grondslag tot problemen, waar juist een opgroeiend kind mee gaat worste len. De ouders willen, dat de kinderen hen geloven en vertrouwen. Laten zij door hun daden tegenover het machte loze dier bewijzen, dat zij dat geloof en vertrouwen ook werkelijk waard „Lege" taxi's mogen op vrije baan rijden Ook lége taxi's mogen voortaan ge bruikmaken van enkele voor alle ver keer (behalve autobussen van openbare lijndiensten) gesloten weggedeelten op de 's Gravendijkwal, de westelijke se cundaire rijbaan bij de Snellinckstraat, de westelijke rijbaan bij het Acade-, misch Ziekenhuis Dijkzigt en de noor delijke secundaire rijbaan van de Plein- weg ter hoogte van de Verschoorstraat. Hoogstraat 139 Rotterdam010-131500* Opvangcentra middagpauze schoolkinderen I)e Stichting tussen Twaalf en Twee in, Rotterdam stelt zich ten doel kleuters en lagere schoolkinderen tussen de middag op te vangen en wel speciaal die kinderen, waarvan de moeder door haar werkzaamheden in die uren afwe zig is, of die door andere omstandighe den van welke aard dan ook niet in staat zijn de middag thuis door te brengen. Op de rechtèr Maasoever zijn de vol gende centra: Blaak 1, II en III, Grote Markt 4, tel. 144443Alexanderpolder, De Waghemakerstr. 15, tel. 207750; Blij- dorp, Noorderhavenkade 20, tel. 655415; Kralingen, Gashouderstraat 54, tel. 115404; Meidoorn, Meidoorn singel, tel. 228257; Middelland, Mid dellandstraat, tel. 235406; Ommoord, Open Hofkerk, tel. 209820; Overschie, Jan Steenstraat, tel. 371330; Pijn- acker, Pijnackerplein, tel. 207750; Schiebroeic (kleuters), Schoolstraat, tel. 181684; De Wissel, M. Bolkplein, tel. 200333 en C. P. Tiele, Heemraads singel 19J, tel. 252970. I Jongeren in de leeftijd van 11 tot en met 18 jaar worden uitgenodigd tot deelname aan een fotowedstrijd met als titel „Schepen op plaat". Het the ma omvat in de ruimste zin van het woord - alle onderwerpen en situaties, die met de zeescheepvaart, marine, loodswezen, zeesleepvaart, binnen vaart, visserij e.d. te maken hebben. Het onderwerp „watersport" maakt géén deei uit van het wedstrijdthema. De wedstrijd, die de belangstelling van de jeugd voor het wel en wee van de Nederlandse maritieme bedrijvigheid wil bevorderen, wordt georganiseerd door de Stichting voor Maritieme Jeugdvoorlichting Nevas te Rotterdam, in samenwerking met de Stichting Amateurfotografie te Amsterdam. De wedstrijd loopt tot en met 30 septem ber. Er zijn aantrekkelijke prijzen mee te winnen, zoals cruises naar de Baha ma's, Londen en Torquay, retourpassa ges naar Engeland, bezoeken aan de Koninklijke Marine in Den Helde excursies met marineschepen,JJcustre: zen met vrachtschepen, bezoeken aan tankers, tochten met reddingsboten en maritieme boekwerken. De volledige „spelregels" van deze fotowedstrijd kunnen per briefkaart of telefonisch worden aangevraagd bij de Stichting-voor Maritieme Jeugdvoor lichting Nevas, Parkhaven 101, Rotter dam, telefoon (010) 360384.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1