DE HAVENLOODS Ongeschoolden worden op hun werk vaak als kinderen behandeld - foto engelse MINERVA Kinderen actief betrekken bij medium televisie KUNSTGEBITTEN donderdag 12 juli 1973 22e jaargang no. 28 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - KR IMPENERWAARD E.O. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL. 34.10.7t Aan die berusting wil het Van Onde ren-project wat doen. Het begon met een t.v.-uitzending, waarin gewone mensen hun hart luchtten. Dat was in februari vorig jaar. De Vara vroeg om reacties en er kwamen niet minder dan 300 brieven binnen van mensen, die in het programma iets van hun eigen werksituatie hadden herkend. Zij had den nu eens op de beeldbuis géén deskundigen horen debatteren, maar gewone mensen in gewone taal horen zeggen waar zij in het gewone leven mee zitten. Meer uitzendingen volgden, ook op de radio. Hier en daar werden plaatselijke Van Onderen-groepen opgericht. De bedoeling van deze uitzendingen en groepen was, dat de mensen een spreekbuis zouden krijgen voor hun problemen, dat ze erover zouden gaan nadenken, en vervolgens aan een oplos sing zouden gaan werken. Een eerste succesje van de zo ontstane Van Onderen-beweging is, dat de Vara ook in het komende seizoen doorgaat met de uitzendingen, hoewel de top van de omroep er liever mee wil stop - pen. Ook de gespreksgroep die in Rijn mond bestaat gaat door in het nieuwe seizoen. Op 6 september worden oude en nieuwe deelnemers verwacht in het RRJJ-gebouw, Van Vollenhovenstraat 62 (bij de Veerhaven) in Rotterdam. Tussen oktober j.l. en nu zijn daar acht bijeenkomsten geweest. Het aantal deelnemers lag tussen de 25 en de 70 per keer. Er is over heel wat onder werpen gepraat: over zichzelf, over de vakbeweging, over de politieke par tijen, over de westerse maatschappij en over democratie in de bedrijven. Over dezelfde zaken kortom, die in de radio- en tv-programma's ter sprake zijn gekomen. Gek De laatste bijeenkomst tot nu toe, op 10 mei, hebben wij bijgewoond. We noteerden toen enkele puur spontane „getuigenissen". „Een jaar geleden dacht ik nog: Ik kan het allemaal niet volgen, ik ben zeker gek, ze zoeken het maar uit, ze zullen het wel weten. Nu denk ik: Misschien ben ik gek, maar dat kan me niet schelen, ik zeg wat ik er van vind". „Ik heb dertig jaar zitten slapen. Door één programma ben ik wakker gewor den. Ik ben altijd erg bedeesd geweest, maar op die Van Onderen-dag in Utrecht van vorige maand ben ik op minister Boersma afgestapt en heb ik met hem zitten praten". „Ik zit al twaalf jaar in de P.v.d.A. Het was erg moeilijk om over de politiek je zegje te moeten doen. Ik kan zeggen, dat ik in al die jaren niet zoveel heb geleerd als dit jaar bij Van-Onderen". Dat klonk een beetje als bij een reli gieuze beweging, zo'n plotselinge ver andering en bewustwording. Tineke de Vries-Deckers, die de vaste begeleidster is van de Rotterdamse van Onderen- gespreksgroep, zwakt dit wat af in een gesprek, enige dagen lateer: „Ik krijg de rillingen als die term „bewustwording" valt. Werkelijke be wustwording is een zaak die jaren nodig heeft. Het komt ook niet alleen door Van Onderen. Er is momenteel een sfeer in de samenleving die deze uitingen mogelijk maakt. De VPRO heeft zijn Namens-programma's ge bracht, waarin ook over het werk en de verkeerde verhoudingen op het werk is gesproken, en zo is er meer, wat heeft meegewerkt". Men spreekt inmiddels al over „de Van Onderen-gedachte" en over „Van On deren-mensen". Wat houden deze be grippen feitelijk in? Tineke de Vries: „De Van Onderen-ge dachte is eigenlijk, dat men de dage lijkse gang van zaken in het werk, de werkstrukturen en de daarmee verbon den maatschappelijke strukturen niet meer als vanzelfsprekend beschouwt, maar dat men gaat proberen er veran dering in te brengen. Meedenken over je werk moet iets normaals worden, en het moet in het werk niet alleen gaan om de ekonomische resultaten, maar ook om sociale kanten, dus om het wel en wee van de mensen die er mee bezig zijn. Die mensen zijn dan de Van Onderen-mensen, die van hun 20e tot hun 65e jaar het ongeschoolde Werk doen en zich niet in staat voelen om zich op te werken". Gaat het er alleen om, dat de werktoe- stand verbetert, of is het ook de bedoeling, dat de Van Onderen-men sen inzicht krijgen in het waarom, en dus kritiek krijgen op de grondslagen van onze hele maatschappij? Is het doel bereikt, wanneer men wat pretti ger kan werken, aangenomen dat dat lukt? het om gaat, als ik zeg dat de sociale kanten invloed moeten hebben op de werksituatie. Het kan best zijn, dat men het nu wél aangenaam vindt, of er althans in berust, dat alles van bovenaf uitgedokterd wordt - en dat men zich juist minder happy gaat voelen, wan neer men de kans krijgt om zichzelf te ontplooien. Want zelfontplooiing heeft niet altijd een plezierig gevolg. Je moet dan een beetje harder aan jezelf trekken. Je kan dan niet meer alles afschuiven op andere mensen, je moet meer kennis vergaren. Dat zijn allemaal niet zulke vanzelfsprekende dingen, want deze mensen worden er nu eenmaal ook niet toe aangemoedigd. En als op een bepaald moment de kans er is, dan zullen lang niet alle mensen genegen zijn om die stap uit de vertrouwde sleur ook te maken. Het is een cirkelgang: Als je altijd maar genoegen genomen hebt met beslissin gen van anderen, en als er dan plotsê- ling mogelijkheden ontstaan, dan zul len die echt niet direkt ook aangegre pen worden, omdat dat op korte ter mijn een hoop inspanning extra ver langt. Het is heus niet verboden, om een lts-opleiding of een mavo met avondlessen af te maken. Maar veel mensen beginnen er niet aan, omdat ze voor de consequenties terugdeinzen. Ze zullen dan niet meer zo fijn met hun collega's van nu kunnen omgaan, en ze moeten avond aan avond gaan zitten blokken, en straks zullen ze verantwoordelijkheid moeten durven aankunnen. Daar deinzen heel wat mensen voor terug. Men is dan in feite zo lang geremd geweest, dat men niet meer los komt. En dat is toch ook geen toeval, dat men in die situatie terechtgekomen is, omdat men van jongs af aan in die rol geduwd is, wanneer je ouders het ook nooit ver hebben kunnen schoppen, en daar in berusten, en wanneer je op school niet best mee kon volgens de bestaande normen. En de bedrijven hebben ongeschoolde arbeidskrachten die niet lastig zijn, nodig. Dus dat geremd-zijn vind ik een stukje struk- tuur van onze maatschappij. „Ja, ja, heel beslist". En als je dat als eenling gaat doorzien heb je grote kans dat het je alleen maar moedelozer maakt. „Ja, óf men gaat doorslaan, dat is ook mogelijk. Dan gaat men in het wilde weg tegen" die hele samenleving aan schoppen, net alsof dat nou maar één blok zou zijn, waar je even flink tegenaan moet duwen, totdat de deur openvliegt, waardoor ineens alles mo gelijk wordt. Zo is het ook helemaal weer niet". Je remt ook bewust sommige mensen af, heb ik gemerkt, die bij wijze van spreken willen dat de Van Onderen- groep van Rijnmond de barricade op gaat. „Kijk, onze keus is typisch die van een gespreksgroep. En als mensen zich meer tot een aktiegroep of iets derge lijks aangetrokken voelen, dan zullen ze zich hierin niet zo happy voelen". Ben je daardoor niet een aantal men sen kwijtgeraakt, dus doordat er welis waar interessant gepraat wordt, maar niets tastbaars gedaan wordt door de groep? -Als je nu die stap hebt gedaan om naar de gespreksgroep toe te ko men, - en dat is een hele stap -, dan Van Hogendorplaan 1 Vlaardingen 70.22.62 Koningshoek 92- 505 Maassluis 19.08.7 moet daar volgens hen ook iets uit komen. „Ja, zo zeggen ze dat". Jij bekijkt het wat nuchterder, en je zegt: Maar je bent nog niet zo ver? „Van mij mogen ze best aktie gaan voeren, maar ze moeten zich wel reali seren, waar ze aan beginnen. Als ze in hun eentje tegen hun baas gaan zeg gen: Ik vind dat jij het niet goed doet, dan is het gevolg eerder dat ze hun baan kwijtraken, dan dat die baas zegt: Ja, dank je wel, het zal veranderen; Zo zijn er inderdaad wel mensen in fikse moeilijkheden geraakt. En daarom zeg ik: Je kan hier als individu door gesprekken een beetje meer inzicht krijgen. Ik kreeg de indruk dat deze groep iets aan het worden is, waarop men kan terugvallen, dat het in het komende seizoen een soort moedernest wordt, men op terug kan keren met proble- „Ja, zoiets zou je kunnen zeggen. Als men besluit om zich op zijn werk eens wat kritischer op te stellen - maar dan wel in een groepje - en daarvoor plannen opstelt, dan kunnen we dat in onze Van Onderen-Groep met zijn allen bekijken, of misschien kan ik er in bemiddelen bij een figuur, die voor hen niet zo gemakkelijk bereikbaar is". Wordt het niet moeilijk, om straks in zo'n tweede jaar nieuwe mensen op te vangen, die voorgaande gesprekken niet meegemaakt hebben? „Als er een aantal tegelijk kortit dan kunnen ze ten nieuw groepje vormen, waar dan een van de anderen bij kan gaan zitten. We hopen wel, dat er door de publiciteit aan het begin van het seizoen heel wat nieuwe mensen bij komen. We komen steeds op de eerste donderdag van elke maand bij elkaar, dus wie op 6 september niet kan, kan dat altijd later nog doen". En hoe gaat het met de financiën? De deelnemers betalen geen contributie of (vervolg elders.) i Voor Uw DAF 1 DAF DEALER VOOR m GEHEEL SCHIEDAM. NW.MATHENESSERSTRAAT45 1 SCHIEDAM TEL. 26.06.63. „VAN ONDEREN" GAAT VERDER, OOK IN RIJNMOND Met zijn Van Onderen-uitzendingen heeft de Vara heel wat mensen aan het denken gezet over het feit, dat zij op hun werk als kinderen behandeld worden. Mensen, die daar normaal niet over praten, kwamen in deze programma's los en brachten 19e eeuwse toestanden aan het licht. Anno 1973 blijken veel mensen overdag op hun werk niets in te brengen te hebben, terwijl die zelfde mensen in hun privé-leven wél moeilij ke en vérstrekkende besluiten moeten nemen, in de opvoeding van hun kinderen bijvoorbeeld, of in de zorg voor oude familieleden en bij het rond zien te komen met het loon. In „hun" fabrieken, werkplaatsen of kantoren wordt echter VAN BOVEN af beslist wat ze moeten doen, en wanneer, en wat verboden is. Opslag, ontslag, beoordeling en bevordering komen van boven. Dat is de grote, stille groep „Van Onderen-men sen", dat zijn mensen die meestal vervelend werk doen, die geen „papiertjes" hebben om ooit hogerop te kunnen komen, die afhankelijk zijn van de gunsten van hun chefs en die daarin berusten, al of niet kankerend. Nederland-waterland. Het is een oude gewoonte van ons om in de zomer verkoeling te zoeken. Vissend langs de kant of varend. Met een roeiboot, een zeilboot of een motorisch aangedreven boot. Modern is peddelend in een rubberboot, maar om te schaften moet je naar de kant anders kiep je om en dat is gevaarlijk. Het water is namelijk zo vuil, dat overheidsinstanties zwemmen en spelen in singels en vlieten afraden in verband met het risico van schade aan de gezondheid. Dat is ook modern. Tijdens Kinderdorp in Margriethal: Tijdens het Kinderfestijn van 30 juli tot 10 augustus in Sporthal Margriet zullen de kinderen in het Kinderdorp o.a. vertrouwd worden gemaakt met het medium video. De heer Summerwill van de Nederlandse Sport Federatie zal op woensdag en donderdag 1 en 2 augustus met de kinderen in spelvorm een t.v.-programma maken. Dit houdt in dat de kinderen zelf met suggesties komen voor de diverse onderdelen van dit programma. Gedacht wordt hierbij aan het thema regio, zodat Schiedam en Kinderdorp centraal zullen staan. Video betrekt de kinderen actief bij het medium t.v., waarbij ze tot op heden alleen maar passief over zich heen lieten komen, wat volwassenen voor ze hadden uitgedacht. Binnen het dorp wordt een kinderboerderij opgebouwd, waarbij medewerking is verzekerd van de dierenverzorgers van de kinderboerderij in het Beatrixpark. De kennis van en de omgang met dieren zal daarbij centraal staan. De gebrekkige kennis van dieren bij kinderen en volwassenen maakt dit project dubbel belangrijk. 's Morgens worden speciaal op kinderen afgestuurde natuurfilms gedraaid van het Instituut van Natuur-Educatie. Op de boerderij zal ook een open broedmachine worden geïnstalleerd, terwijl de levende have o.a. bestaat uit geiten, een kloek met kuikens, eenden, biggen, konijnen en cavia's. Voor de kinderen zal ook duidelijk worden hoe ze dieren thuis kunnen houden, welke dieren bepaald niet geschikt zijn als huisdier en aan welke eisen de baas of bazin zelf dient te voldoen. Voor de ouders genoeg redenen hun kinderen gedurende de eerste twee weken van augustus ingezetenen van het Kinderdorp te laten worden. REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25.~ U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32, 34. 39 en 49. H AARIMPORT Historisch raadhuis moet plaats maken voor winkelcentrum De wijkvereniging Groenoord heeft het gemeentebestuur gevraagd, het oude raadhuis in Kethel in stand te houden en dus geen uitvoering te geven aan de sloopplannen. Reeds eerder hadden enkele raadsleden hierop aangedron gen. Wethouder Bolmers heeft echter te kennen gegeven dat sloop noodzakelijk is in verband met de bouw van het nieuwe winkelcentrum aan de Zwaluw laan. De kans dat het raadhuisje, dat historische waarde heeft, behouden zal blijven, is niet erg groot. De kunstenaar Jacob Kleyngeld ex poseert tot en met 28 juli werk in de uitleendiscotheek, Kruisplein 42, Rot terdam Centrum. Kleyngelds tekenin gen zijn van dinsdag tot en met zater dag te zien van 10 tot 18 uur en 's avonds van 19 tot 21 uur. Kleyngeld tekent, aquarelleert en schildert bij voorkeur landschappen, stillevens, ou de gevels en boerderijen.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1