Groots festijn voor daalder Jeugland 1973 (J) fiMooo# hi Portugese regering deporteert advocaat ÏK0ÓPjES' totale opheffings uitverkoop bij Juwelier Reqli EDITIE SCHIEDAM dinsdag 17 Juli 1973 22e jaargang no. 29 ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER SCHIEDAV VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Wethouder Van der Pols prikte er eentje door en tegelijkertijd gingen een paar duizend andere kleurige ballonnen de lucht in, er werd feestelijk vuurwerk ontstoken en aan een parachute zweefde een kleurige vlag, met de woorden WELKOM levensgroot als groet aan de kinderen van Rotterdam, die op deze eerste dag van „Jeugdland" het Ahoy-complex al bevolkten. Meer nog dan ooit tevoren heeft de gemeente Rotterdam alles op alles gezet om dit zestiende jeugdfestijn volledig te doen slagen. Bij Sport en Recreatie is beslist niet op een paar gulden gekeken, want er zijn tonnen uitgegeven om de jeugd van Rotterdam de gelegenheid te bieden in de komende vakantieweken voor weinig geld een paar fijne dagen te beleven. Trouwens niet alleen de gemeente heeft bewezen er geld voor over te hebben, ook het bedrijfsleven is niet achtergebleven. Er is van start gegaan na een zeer grondige voorbereiding en de nieuwe Jeugdland- bouwer J. Koedood heeft binnen- en buiten het Ahoycomplex voor een originele en boeiende opbouw gezorgd. Jeugdland wordt dit jaar weer op één centraal punt gehouden. Vorig j. ar werd geëxperimenteerd met een com binatie van activiteiten aan beide zij den van de rivier, n.l. in de Energiehal aan de Abraham van Stolkweg en in het Zuiderpark. Het resultaat stemde de organisatoren niet tevTeden, zodat men de grote stap waagde: Jeugdland is gecentraliseerd in en rond het terrein van het Aioy-complex aan de Zuider parkweg. Twee enorme tentoonstel lingshallen zijn in een eldorado voor de jeugd herschapen, terwijl ook op het buitenterrein een groot aantal activitei ten zijn gebundeld. Jeugdland 1973 belooft een unieVgebeuren te worden. Bij goed weer is het buitenterrein ideaal voor alle kinderen, die zich eens willen uitleven. Er zijn allerlei vormen van sport mogelijk, badminton, volley bal, handbal, korfbal, doelschieten en ook het grote succes van vorig jaar, het fierljeppen, oftewel het polstoksprin- gen over een sloot. Trouwens, kinderen en water zijn toch altijd moeilijk van elkaar te scheiden. Daarom is de Rotterdamse brandweer speciaal uitgerukt en de kinderen kun nen zich vermaken met het spuiten met „echte slangen". Trouwens in de waterpartijen rond Ahoy is een heel circuit uitgezet, waar de kinderen kun nen varen in electrisch aangedreven bootjes. En vergeet niet: alles is inbe grepen in de toegangsprijs. Meer den tachtig attracties, deskundig toezicht en speeltijd van 's morgens half tien tot 's middags half vijf voor f 1,50. We hebben buiten nog even goed onze ogen de kost gegeven: de kinderboer derij blijft altijd voor ieder kind een attractie, maar ook rolschaatsen, een zeepkistenbaan en een echt hutten- dorp, waar je naar hartelust tekeer kan gaan, zitten beslist niet zonder klan ten. En als je moe bent: het circus staat er niet voor niets. Kindercircus Hoepla geeft acte de presence met een heel nieuw dierenprogramma. Trou wens, in Jeugdland dat tot 10 augus tus geopend blijft - kan er zelfs op paarden of ponies worden gereden door de jonge bezoekers zelf. gingen, NOS-journaal incluis, die alle in de loop van de komende weken zendtijd zullen besteden aan Jeugd land- Rotterdam, om als stimulans te diehen voor andere plaatsen in ons land. Jeugdland is er voor alle kinderen ouders èn Yoor de kinderen, om in de lange schoolvakantietijd de mogelijk heid geboden te krijgen tot goed ver maak onder verantwoord toezicht. Daarom is dan ook de toegangsprijs (f.1,50) zo laag gehouden, terwijl ook de hele dag eten en drinken niet van huis hoeft te worden meegenomen. Voor f 1,50 extra kun je een consump- tiekaart kopen, waar van alles op te krijgen is: zes consumpties, zoals kren tenbollen, melk en limonade. Maar ook bij de diverse stands zijn er vaak allerlei zaken, die aan de kinderen worden aangeboden, zodat honger en dorst geen probleem vormen. Het Rotterdamse initiatief is uniek in Nederland. Harm Scheepbouwer, voor lichtingsman sport en recreatie vertel de me vandaag nog over de spontane reactie van vrijwel alle omroepvereni- Wethouder Van der Pols van zes tot veertien jaar en niemand zal de kans krijgen zich daar te verve len. Daar staat het totale programma, de veelzijdige opzet, waarover dr. Last post zich jaarlijks het hoofd buigt, borg voor. FANTASIE Als de regen uit de hemel mocht vallen, is in twee van de drie hallen van het Ahoy-complex een „binnengebeuren" uit de grond ge stampt met niet minder dan 67 ver schillende mogelijkheden voor het kind. In de hallen kun je o.a. aan sport doen: tafelvoetbal, ringgooien, tafelbil jart spelen, midgetgolf. Maar de ruim 150 leidsters en leiders, die op de kinderen letten, zijn van meer markten thuis. In de Maashal staan bijvoorbeeld niet minder dan 25 stands voor han denarbeid. De kinderen, die hun fanta sie en handen willen gebruiken, kun nen er terecht voor pottenbakken, emailleren, borduren, weven of tekeer gaan met verf om bijvoorbeeld flessen voor moeder te verven. Ze kunnen slingers maken, een mobile, een echte ding-dong, een eigen werkje van touw of kralen. Jeugdland is een traditie geworden. Maar wat dit jfar in het Ahoy-complex wordt gepresenteerd, overtreft de afge lopen vijftien jaar Jeugdland. Er is gedacht aan alle leeftijdsklassen: er is lego voor klein en groot, je kunt er spelen met Spirograph, de kinderen kunnen er zelf le'ren dansen, leren een toneelstukje naar eigen inventiviteit op te voeren. Er is theater, want iedere maandag-, woensdag- en donderdag ochtend komen er beroepsartiesten, die het theater gebruiken. Dik Trom kan men er vinden, Scapino, poppen kast, Paulus uit het KRO-programma „Oebele". Voor f 1,50 per dag kan ook elk kind genieten van alles, wat Jeugdland te bieden heeft. En.... bij één dag zal het niet blijven. Na de eerste keren komen ze al om een LAGE PRIJS Jeugdland is royaler opgebouwd dan ooit tevoren. Wethouder Van de Pols, met wie wij vorige week een kort gesprek hadden, legde er in het bij zonder de nadruk op, dat dit jaar alles op alles wordt gezet, om weer een bezoek van zo'n 50.000 kinderen te halen. Op de begroting is er dan nog altijd zo'n half miljoen gulden verlies voor uitgetrokken Het is van groot belang, èn voor de WORDT DR. AROUCA UIT DE WEG GERUIMD Amnesty International heeft een kaar tenactie gestart om het leven te redden van Domingos Arouca, de eerste en enige negeradvocaat in Mozambique. Arouca, die op 29 mei 1965 in handen viel van de Portugese geheime politie, is op 17 juni uit een gevangenis bij Lissabon naar Mozambique gebracht: één dag voor zijn vrijlating. Amnesty vreest voor zijn leven. „Het is mogelijk dat de Portugese autoriteiten zich voorgoed van hem ontdoen", aldus een woordvoerster van Amnesty Interna- Dr. Domingos Arouca (45 jaar oud, getrouwd, twee kinderen) werkte in 1949 als verpleger in Lorenzo Marques. In dat jaar won hij een prijs van 25.000 escudos in een loterij. Hij ging naar Tissgbón, studeerde daar rechten en keerde in 1960 terug naar Mozambique. Tot 1965 was hij voor zitter van de „Mozambique Negro As sociation", een partij die na zijn arres tatie verboden werd. Pas twee jaar na zijn arrestatie, in 1967, stond dr. Arouca terecht. Een militaire rechtbank veroordeelde hem tot 4 jaar gevangenisstraf (met één jaar aftrek) op beschuldiging van „samen- Hoogstraat 139 Rotterdam010-131500* Domingos Arouca werking kmet Frelimo", het bevrij dingsleger in Mozambique. Ook werd hem voor 15 jaar alle politieke rechten ontzegd. In '67, bij het bezoek van paus Paulus aan Lissabon, kreeg Arouca geen am nestie, in tegenstelling tot andere ge vangenen. „Hij was lastig", zeiden de autoriteiten.. In werkelijkheid hielp Arouca zijn medegevangenen bij het opstellen van verweerschriften. ..Dat ze me niet vrijlaten", zo schrijft hij in een uit de gevangenis gesmokkelde brief, „hangt misschien samen met het feit dat ik zwart ben". In '68 werd dr. Arouca overgebracht naar Portugal. Tot half juni zat hij gevangen in Fort Peniche, 50 kilome ter van Lissabon. Zijn gevangenisstraf werd verlengd met drie jaar „wegens veiligheidsmaatregelen". Later werd hij overgebracht naar het gevangenishospi taal S.Joao de Deus, acht kilometer van de Portugese hoofdstad. Daar is hij een paar maal in hongerstaking gegaan. Het waren wanhoopspogingen om de aandacht te wekken van de publieke Het heeft niet geholpen. Nog niet. Maar na zijn deportatie in juni roept Amnesty International iedereen op van zijn ongerustheid blijk te geven. Dat kan schriftelijk door een kaart of brief te sturen naar dr. Marcelo Caetano. Largo das Cortes in Lissabon en schrif telijk of telefonisch bij de Portugese Ambassade in Den Haag, Bazarstraat 21, tel. (070) 630217 of 601458. Nog eens een blik in het Rotter dam van een eeuw geleden. Koetsjes zoeken zich een weg door de neringdoenden op de Kaasmarkt. Een van de koop vrouwen moet een dienaar van de wet met hoge hoed en stok (rechts op de voorgrond) inzage geven in haar negotie. Het domi nerende gebouw is het stadhuis, dat in 1826 werd gebouwd en in mei 1940 aan zijn einde kwam. Het hek er omheen werd later verwijderd en vervangen door een stoep. Het straatje dat men in kijkt, is de Kipstraat met zij straatjes die luisteren naar namen als Stinkslootsteeg, Halvemaan steeg en Doodkistensteeg. Deze prent is er één uit de serie die uitgeverij Europese Biblio theek op de markt bracht, fraai in zwart-wit gedrukt (50x70 cm). Prijs is f 8,50. We zouden graag nog één belangrijk punt bij de ouders aan de orde willen stellen. Want er zijn er waarschijnlijk velen, die niet zonder angst hun kinde ren alleen op stap durven sturen naar het verkeersknooppunt aan het Zuid plein. zo ver van de eigen straat, zo ver van de eigen buurt. Juist hierover hebben wij van gedach ten gewisseld met wethouder Van der Pols. De organisator, J. M. Trees van Sport en Recreatie heeft alles tot in de puntjes geregeld. Het Ahoy-complex is bereikbaar vanaf de rechter-Maasoever via de Metro en de kinderen, die naar Jeugdland gaan, behoeven geen enkele straat over te steken, geen enkel ver keerspunt te passeren. Bij het eindpunt van de Metro staan levensgrote wijzers, die de weg naar Jeugdland duidelijk aanwijzen. Er kan eenvoudig niets ge beuren. Voor de kinderen van Zuid ligt de zaak even simpel. Er wonen op de Linker Maasoever zo ongeveer een 40.000 kinderen tussen de 6 en 15 RIT ERHEEN Jaar' maar waar ZÜ °°k vandaan ko- men, overal op Zuid zijn er bussen, die regelrecht naar het eindpunt Metro- Zuidplein rijden. Eén keer meegaan, is ons advies aan de ouders, en ook u zult overtuigd zijn, dat Sport en Recratie - een loffelijke prestatie heeft geleverd. Wethouder Van der Pols nodigt ieder ouder uit de eerste keren zijn kind persoonlijk naar Jeugdland te brengen zich ervan te overtuigen, dat er geen enkel gevaar is. Tegelijkertijd kan va der of moeder zich dan ook persoon lijk even op de hoogte stellen van alle activiteiten, die Jeugdland voor de kinderen op touw heeft gezet. Men mag er rustig een half uurtje blijven. Daar hoeft men dan niet voor te betalen. De organisatoren willen hier mee bereiken, dat iedere vader en moeder zgn kinderen met een gerust hart op weg stuurt naar het grootste kinderfestijn van de laatste vijftien jaar, Jeugdland 1973. TONNY BOK Woonwagenbewoners in Brandpunt In de reeks van vier thema-uitzendin gen, die KRO's actualiteitenrubriek „Brandpunt" in deze zomermaanden brengt, wordt op zaterdag 21 juli een uitzending gewijd aan de problematiek van woonwagenbewoners. De uitzen ding komt uit het Noord-Veluws Woonwagencentrum te Harderwijk- Hierden. Tijdens deze uitzending wor den' de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek, ingesteld door het an dragogisch instituut van de Nijmeegse universiteit naar de verhouding kleine kampen - grote kampen. Dit onderzoek is van belang, ingevolge de woonwagenwet 1968, die o.m. voorschrijft dat per 1 oktober aan staande de „kleine" woonwagencentra aan een groot aantal nieuwe voorwaar den dienen te voldoen. *L

De Havenloods | 1973 | | pagina 1