12 VRAGEN OVER KERNENERGIE 4J s 9; marnm hb Uitkeringsregeling slachtoffers 40-45 wordt versoepeld 25.80 lis m 98 EMM EBBSB 95 79 Kras 1075 Q IE opruiming f alles voor^ hippe peuters enkleuters! U.UHL'.IIL!.1 GEI opruiming SS opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 19 JULI 1973 Welke vragen moet je stellen als ze van plan zijn een kernenergiecentrale voor je deur neer te zetten? van kernenergie hebben krachtig bezwaar gemaakt tegen de keuze van sprekers en het informatie-pakket Welke punten moeten milieubeijveraars in ieder geval aansnijden, nu het beeld van zo'n centrale op de voor de voorlichtingsavond die de gemeente Rotterdam op 28 mei organiseerde. Maasvlakte de Rijnmond (en als het goed is heel Nederland) levensgroot aanstaart? Het gezaghebbende Die avond was er echter ook een duidelijk bewijs van hoe ingewikkeld het kernenergie-vraagstuk is - of Britse blad The Ecologist heeft ze in het juli-nummer eens op een rijtje gezet. liever: het energie-vraagstuk als geheel, want daar is de kernenergie natuurlijk nooit los van te denken Aan Tot dusver heeft de kernenergie-voorlichting door overheid en elektriciteitsproducenten niet al te zeer het eind van de avond moest de voórzitter van het deskundigen-forum vaststellen: we hebben eigenlijk nog uitgeblonken door onpartijdigheid en begrijpbaarheid. Wat de Maasvlakte-reactor betreft: tegenstanders maar net aan het probleem getipt, er zullen zeker nog één of meer van dit soort avonden moeten komen. Het probleem is natuurlijk dat je dat waarschijnlijk na elke openbare discussie-avond over kernenergie zult. blijven vaststellen. Iedere keer zal de discussie weer van voren af aan beginnen. Zo'n soort onderwerp is kernener gie. Een avond is er veel te kort voor. Je kunt niet voor alle geïnteresseerde Rijnmondenaren een congres van een week gaan houden; Rijnmondenaren een (misschien al te) nijver volkje hebben ook nog andere verplichtingen. Een groot dilemma. Maar dit mag nimmer betekenen dat overheid en elektriciteitsproducenten zeggen: we organi seren voor de vorm een paar avondjes waar toch niets uit komt en dan zettén we er onherroepelijk een punt achter. Daarvoor is kernenergie een toch wel iets te delikate aangelegenheid. De tegenstanders ervan hebben, zo lijkt het, meer pogingen gedaan om hun argumenten voor een groter publiek begrijpbaar te maken dan de voorstanders. Zo hebben het Centraal Aktiekomité Rijn mond en het Algemeen Informatie Centrum deze maand een boekje uitgebracht, dat het resultaat is van zo'n poging: „Kernenergie ook in Rijnmond? (CAR, post bus 342, Vlaardingen, tel. 357758). Over hun argumen ten kun je van mening verschillen; leesbaar is het wel. Overheid en elektriciteitsproducenten moeten toch ook iets leesbaars kunnen produceren - en dan denken we niet aan iets van het kaliber „Kernenergie en elektrici teit", een zeer misleidende brochure die afdoende is gekraakt, maar die de gemeente Rotterdam nog immer hartstochtelijk verspreidt. Voordat beslissingen over een kernenergie-centrale vallen dient op een aantal vragen een antwoord te worden gegeven. Een uitvoerig antwoord voor de wat meer deskundigen, een zuivere, leesbare samenvatting ervan voor het grote publiek. In een artikel waar ook de veiligheid van kernreactoren en opwerkingsfabrieken, de wettelijke aansprakelijkheid bij ongelukken ermee, de opslag van nucleair afval en economische aspecten van kernenergie aan bod komen, somt The Ecologist die vragen op. Van sommige zijn in onze Nederlandse situatie de antwoorden al bekend, echter lang niet algemeen. Enigszins aan die Nederlandse situatie aangepast luiden de vragen van The'Ecologist: Waarom moet die kernenergie-centrale worden ge bouwd? Is kérnenergie duidelijk de beste keuze? Heb ben we al die energie nodin? Waarom moet hij op deze plaats gebouwd worden? Is rekening gehouden met mogelijke overstromingen? Hoe zit het met het koelwater? Hoe zit het met het lokale milieu? Esthetische overwegingen? Zou hij wel zo dicht bij bevolkingscentra moeten worden neergezet? In het geval zich een vliegtuigongeval voordoet; ligt de centrale zodanig, dat het vliegtuig er wel eens op zou kunnen neerstorten? Wie betaalt de centrale en hoe? Waaruit bestaan de financiële voordeeltjes en wie krijgt die? (Antwoorden zullen dan komen met betrekking tot opdrachten voor de levering van de centrale en zijn installatie, de bouw van de centrale en gelijksoortige factoren. Die antwoorden zulTen veelzeggend zijn en men dient de antwoorden op vraag 3 in de gaten te houden). Wie zal de installatie runnen? (Hiermee bedoelen we niet „welke directie" hoewel dat ook relevant is maar „wat voor staf van deskundigen, en hoe deskundig is die? W^ten de lagergeplaatste technici waar een fout van hen toe kan leiden? Bekommeren zij zichijaarom? Bekommeren hun meerderen zich erom? situaties zijn er bedacht? Zullen ze adekwaat zijn om de gevolgen van een ongeluk te beperken? Of zullen ze de gevolgen alleen beter kunnen verklaren? Wat voor veiligheidsvoorzieningen herbe-gt de centrale? Werken ze ook? Wie beweert dat ze werken? Een computer? Hoeveel radio-aktiviteit zal doorlopend vrijkomen gedu rende normale werking van de centrale?, Wie gaat dat nameten? Wat voor effekten zal het hebben?, Is het wel noodzakelijk? D.w.z. zouden de extra kosten voor het niet laten vrijkomen van radio-aktiviteit de keus voor kernenergie minder aanlokkelijk maken? Wat voor procedures bij toevalligheden of voor nood- Wat voor toeleveringen vergt de centrale? Vooral: om wat voor brandstof-zendingen zal het gaan? Met wat voor transportmiddelen? Langs welke weg? grote elektriciteits-reactor ontmanteld die jaren gewerkt heeft. Het probleem van het „buiten dienst stellen" van zelfs kleine reactoren is aanzienlijk. De brandstof en het koelingsmateriaal kunnen worden verwijderd, maar niets- kan worden gedaan aan de radio-aktiviteit van de reactorkern-materie. Het lijkt waarschijnlijk dat de plaats waar een grote reactor heeft gewerkt opgescheept blijft met de, mogelijk in beton gehulde, reactor, als een eeuwigdurend monument voor zo'n 30 jaar elektriciteits voorziening). Wat voor beveiliging is er in iedere fase tegen schade die niet per ongeluk maar met opzet aangebracht wordt? D.w.z. tegen sabotage? The ecologist (beperkt vertaald: de milieudeskundige)is in korte tijd uitgegroeid tot één der meest gezaghebbende bladen op milieugebied. De artikelen sluiten konsekwent aan op de ideeën die het blad begin vorig jaar heeft neergelegd in de „Blauwdruk voor Overleving". Dit is een zeer veelomvattend, integraal beleidsvoorstel voor een stabiele maatschappij en een zeker zo belangrijk stuk als het rapport van de Club van Rome. De Raad voor Milieudefensie vertaalde en bewerkte deze verplichte kost voor Nederland. Het juli-nummer van The Ecologist bevat overigens behalve het allerminst juichende verhaal over kernenergie andere zeer lezenswaardige stukken (o..a. een zakelijke uiteenzetting van zonne-energie-technieken en hun ver mogen). Het doorworstelen van The Ecologist vergt enige moed, maar dat wordt verlicht door cynische rubriekjes die met Smaak (zij het vaak een wat wrange smaak) kunnen worden gelezen. Onder het kopje „Een kwestie van prioriteiten? meldt, het blad bijvoorbeeld dat het bedrag dat de Amerikaanse vrouwen jaarlijks aan cosmetica uitgeven groter is dan de budgetten van alle Afrikaanse staten die na 1945 onafhankelijk zijn geworden bij elkaar. Ook aardig: tegen 1980 zullen de olie-producerende landen in het Midden Oosten jaarlijks 40 miljard dollar aan royalties ontvangen. Wat wijst een rekensommetje uit? De olie-sjeiks zullen dan in staat zijn om de gehéle Amerikaanse economie op te kopen met het geld dat ze in tien jaar verdiend hebben of misschien nog wel sneller, als ze hun greep op de geïndustrialiseerde wereld nog weten te versterken. Voor Groot-Brittannië zijn de verdiensten van één jaar voldoende. Wat krijgen we dus misschien te zien? Dat de geïndustri aliseerde landen rap zullen beginnen hun industrieën te nationaliseren om niet volledig onder de duim van de niet-geihdustrialiseerde te geraken. The Ecologist, 73 Molesworth Street, Wadebridge, Corn wall PL 27 7DS, Engeland. Jaarabonnement: 4 Pond. Blauwdruk voor Overleving: Vereniging voor Milieu defensie, Herengracht 109, A'dam, 020- 235450, giro 102000, f 5,-. Deze opruimingsaanbieding staat er gekleurd opwant deze gordijnstof verkopen wij in de kleuren groen, rood, oran je, beige, maisgeel, cognac en Extra voordelige opruimingsaan bieding Draion overgordijnstof, 120 cm breed, in 7 fraaie inte- rieurkleuren. Deze bijzonder mooie overgordijnstof koopt u alléén nu voor nog géén vijf gulden per meter. DRALON Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze Draion overgordijnstof, 120 cm breed, in de kleuren groen, rood, beige, maisgeel, oranje, cognac en blauw, nu per me- W\AAA/W\AAAArWV\AAAAAA/y Met andere woorden De oplossing van onze weke lijkse puzzel was: „transport ondernemer". Degenen die het goed hadden en voor de prijs zijn uitgeloot zijn: mevrouw Vos-Holterman, Agniesestraat 99, Rotterdam; A. Schaddelee, Koninginneweg 102 in Zwijn- drecht en D. Magielsen-Mein- ster, Mariënhage 36, Rotterdam 26. Zij ontvangen hun prijs binnen enkele weken. De minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris W. Meijer aan de Twee de Kamer een tussentijds verslag uitge bracht over de toepassing van de Wet Uitkeringen Vervolgingsslachtoffers 1940-1945 (W.u.v.). De achterstand in de uitvoering van de wet heeft in de kringen van de vervolgden grote onrust veroorzaakt. Met een aantal maatregelen willen de bewindslieden deze onrust wegnemen. De belangrijkste daarvan zijn: voorschotten verlenen op periodieke uitkeringen aan 7.000 betrokkenen, die hun aanvragen indienen vóór 1 januari 1973 en aan 4.500 die dit het lopende jaar deden; -voorschotuitkering op 14.0Q0 aan vragen om vergoedingenvan strikt medische kosten; uitbreiding van het personeels bestand met III medewerkers van de vijf organisaties, die belast zijn met de uitvoering van de wet. Bij de behandeling van het wetsont werp uitkeringen vervolgingsslachtof fers 1940-1945 (W.u.v.) is toegezegd dat jaarlijks aan de Kamer verslag-van het verloop van de werkzaamheden zal worden uitgebracht. Gezien de achterstand is CRM nu met een tussentijds verslag gekomen. Het ontstaan van de achterstand heeft di verse oorzaken. Op aandrang van de Tweede Kamer trad de W.u.v., die op 22 november 1972 was aangenomen, al op 1 januari 1973 in werking. Deze snelle inwer kingtreding en de moeilijke; overgang van de bestaande Rijksgroepsregeling Vervolgden 1940-1945 naar deze wet zijn belangrijke oorzaken van de ont stane vertraging. Indertijd is ook door bij uitstek deskundige instanties een veel te lage schatting van hel aantal potentiële aanvragers gemaakt. Men verwachtte op grond van de eerste Rijksgroepsre geling ongeveer 4.000 aanvragen. Het werden er 14.500. Volledig afge handeld zijn er reeds 7.500. 7.000 wachten dus nog op een uitkeringsbe slissing. Op grond van de nieuwe wet zijn sinds 1 januari 1973 nog ongeveer 4.500 aanvragen ingediend. Een klein deel hiervan werd al in behandeling geno men. Doordat de uitkeringsmogelijk heden in de opeenvolgende regelingen telkenmale werden verruimd, moesten de onder de voorgaande regeling toe gekende uitkeringen worden bezien op de noodzaak van aanpassing of herbe - rekening. Verwacht wordt dat de komende tien jaar nog bijna 17.000 personen zich voor een periodieke uitkering zullen melden en ruim 36.000 aanvragen'voor een aanvullende uitkering zullen wor den ingediend. Het is niet uitgesloten dat met name het aantal aanvragen van Indische oor logsslachtoffers in de praktijk hoger zal blijken te zijn. De ervaring heeft geleerd dat ziekten en gebreken als uitvloeisel van de vervolging in het algemeen in de leeftijd tussen 50 en 60 jaar manifest worden. Het is de bedoeling dat de departemen tale werkzaamheden met betrekking tot de Wet Buitengewoon Pensioen, de Wet Zeelieden Oorlogsslachtoffers, de Algemene Oorlogsongevallenregeling (A.O.R.) en de Wet Uitkering Vervol gingsslachtoffers 1940-1945 in het ver volg in een nieuwe (op te richten) Hoofdafdeling Verzetslieden en Ver volgden worden verricht. Alle voorzieningen zouden niet kun nen verhinderen dat pas in april 1975 de bestaande achterstand is ingelopen; de behandelingsduur van de eerste aanvragen zal dan minder dan acht maanden zijn. Zowel de bewindslieden als de Uitkeringsraad vinden dit onaan vaardbaar. Inschakelen van nog meer personeel zal niet kunnen leiden tot een snellere inloop van de achterstand. Om de grote ongerustheid bij de aan vragers als gevolg van het te lange uitblijven van de uitkeringen zoveel mogelijk weg te nemen, zal artikel 33 van de wet worden gehanteerd. Uit gaande van dit artikel kan aan 11.500 aanvragers een voorschot worden ver leend. Diegenen, die menen recht te hebben op dit voorschot behoeven zich niet zelf te melden. Zij krijgen daarover automatisch bericht vanwege de Uitkeringsraad. Uiterlijk binnen vier maanden zullen de voorschotten wor den uitbetaald. Voorschotten op aanvragen die zijn ingediend vóór 1 januari 1973 werken terug tot 1 januari 1973; voorschotten op later ingediende aanvragen werken terug tot het tijdstip waarop de in de wet genoemde termijn van 4 maanden is verstreken. On) snel te kunnen wer ken, worden geen geïndividualiseerde voorschotten verstrekt, maar zal voor alle aanvragers van een periodieke uit kering van dezelfde grondslag worden uitgegaan. Deze grondslag is zodanig gekozen dat zo weinig mogelijk men sen de -kans lopen meer voorschot te ontvangen dan t.z.t. hun definitieve uitkering zal bedragen. Deze grondslag is bepaald op f 1.300 per maand. Dit betekent (Jat van deze grondslag een percentage wordt be taald dat afhankelijk is van gezinssa menstelling en leeftijd. Eigen in komsten worden daarop in mindering gebracht, met dien verstande dat het A.O.W.-pensioen slechts voor 80 pro cent in aanmerking wordt genomen. Om de voorschotverlening van de strikt medische kosten zo spoedig mo gelijk op gang te brengen, zal daarbij worden uitgegaan van een vast te stellen classificatie en richtbedragen. Als dit in bepaalde gevallen niet moge lijk is, wordt een voorschot verleend na overleg met de geneeskundig advi- Achter het bestaande hoofdkantoor van de Amro-bank in Rotterdam aan de Coolsingel wordt binnenkort aange vangen met een aanzienlijk nieuw bouwproject, een kantorenflat van 14 verdiepingen. Dit gebouw dat twee maal zo hoog zal worden als het bestaande bankgebouw, wordt naar verwachting over 2 1/2 jaar opgele- In de Solfège-serie van de Editions du Seuil uit Parijs is van de hand van Odile Vivier een biografie verschenen van de Frans-Amerikaanse componist Edgard Varèse. De hele opruiming lang gaat u profiteren van extra grote voordelen, zoals deze lichtge wicht fauteuil, die u voor zeg maar vijfentwintig gulden mee- Lichtgewicht aluminium fau teuil met gelakte beukenhou ten armleggers en verend opge hangen, op polyaether gestof feerde loper. Een fantastische stoel voor vele zonnige uurtjes met een extra versteviging on der de zitting. Plat opvouw baar, dus makkelijk mee te ne mennu voor iets meer dan vijfentwintig gulden. PER 2 STUKS Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze lichtgewicht fauteuils met een fleurige bekle ding, i Varèse is in de wereld der muziek een uitzonderlijke verschijning. Na eerst als ingenieur te zijn afgestudeerd, heeft hij zich aan de muziek gewijd. In zijn benadering daarvan is hij echter typisch ingenieur gebleven. Zijn mu ziek is dan ook hoofdzakelijk rit- misch-experimenteel te noemen, wat zich uitdrukt in zijn grote belangstel ling voor het slagwerk. Dat hij dusj meer in technische en natuurkundige dan in muzikale termen denkt is te ontlenen aan de titels van vele zijner composities als Ionisati'on (electrolytische splitsing), Hyperprism (hyperprisma) Metal (metaal). In zijn latere jarejr componeerde hij veel voor electronische instrumenten. Odile Vivier heeft van deze in 1883 te Parijs geboren Varèse een korte biogra fie/geschreven die van begin tot eind boeit door de wijze waarop zij zijn ontwikkeling van ingenieur-musicus tot musicus-ingenieur heeft beschreven en met vele notenvoorbeelden heeft ondersteund. Dit modern geïllustreerde boekje mag een verrijking worden genoemd van de Solfège-reeks, waarvan deze uitgave 34 draagt. Evenals Mozart decenniën lang in de schaduw van Beethoven heeft geleefd zo was Gabriel Fauré (1845-1924) door moeilijk te verklaren omstandig heden gedoemd in de schaduw te werken van tijdgenoten als Debussy (1862-1918) en Ravel 1875-1937). Ten onrechte, zoals dit ook blijkt uit de biografie van Nectoux, wordt zijn muziek nog maar al te vaak als te klein van conceptie en gesta|te beoordeeld. Ten onrechte, want ondanks zijn con servatieve instelling schiep hij vele wer ken van een zo verfijnde, aristocra tische en vooral gevarieerde schrijfwij ze, dat er duidelijke indicaties zijn die erop wijzen dat vele impressionistische vernieuwingen van latere Franse com ponisten in Fauré's werken reeds te vinden zijn. Het is dan ook nog steeds de moeite waard de muziek van deze componist te beluisteren om daarin specifieke waarden te herkennen. J.-Michel Nectoux heeft aan deze com ponist een biografie gewijd die, on danks haar beknoptheid (187 bladzij den) ons een verhelderend beeld geeft van deze door en door Franse compo nist. Ondersteund door vele- noten voorbeelden, zeldzame foto's en cari- caturen heeft hij deze nog teveel mis kende componist voor ons geschilderd en dit op een wijze, die ons zijn betekenis en werkelijke hoedanigheden duidelijk in 't licht stelt. Talrijke interessante details, die men fn de grotere biografieën van deze mees ter vergeefs zal zoeken, maken het lezen van dit boekje tot een genot. Wij kunnen dan Ook deze biografie aan alle beroeps-musici en muziekliefhebbers van harte aanbevelen. Verveloze deuren, planken en kozijnen worden weer als nieuw met dit grandioze plak- plastic, evenals een kale muur die ineens een ander aanzien krijgt Opruimingsaanbieding van rol len plakplastic in een groot assortiment kleuren en dessins. Nu per rol van 15 meter (45 cm breed) voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze rollen plakplastic. per stuk Met dit heerlijk geurende schuimbad zou u wel ieder uur van de dag in bad willen gaan. Flacon schuimbad met een in houd van maar liefst 2 liter. Wij verkopen 't in 3 heerlijke geu ren, dennen, lavendel en eau de cologne. Alléén tijdens deze aanbieding betaalt u er nog géén één gulden tachtig voor. t-» Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre dezé grote flacon schuim bad, nu Zelfs de doe-het-zelf-moeders kunnen niet tegen deze prijs op, want f 19,75 is toch wel te geef voor deze hardstikke leuke tuinbroeken. 100% katoenen tuinbroeken van een békende fabrikant, in êen leuk model met zak met grote rits in het voorpand. Deze salo- pettes in de kleuren geel, appel groen, rood of blauw koopt u als speciale opruimingsaanbie ding voor nog géén twee tien tjes per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze moderne tuinbroeken, in

De Havenloods | 1973 | | pagina 13