DE HAVENLOODS Belangen huurder worden onvoldoende behartigd ft Zoldertheater kreeg naam in kleinkunst-wereldje Objectiviteit huuradviescommissies in discussie r~ j foto engelse EXPOSITIE massief eiken MEUBELFABRIEK S OISTERWIJK U KUNSTGEBITTEN Eerste seizoen van „In de uncle charley MINERVA donderdag 19 juli 1973 22e jaargang no. 29 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN VLAARDINGEN - SCHIEDAM ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER KRIMPENERWAARD E.O KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN, TEL, 34.10.71 Het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties vindt, dat de objectiviteit en integriteit van de huuradviescommissies twijfelachtig is. De N.V.H. heeft daarom de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd een grondig onderzoek in te stellen naar de samenstelling van de huuradviescommissies in het gehele land. Drie studenten van de Erasmus Universiteit, Bert van Meggelen, Ineke Vogels en Jacques Thijssen, hebben begin dit jaar in het ressort Schiedam-Vlaardingen de huuradviescommissie „huurdersachtig beke ken". Zij hebben geconstateerd, dat de huurder in een nadelige positie zit, ook als het gaat om een oplossing te vinden voor geschillen tussen huurder en verhuurder in welk geval de hac om advies gevraagd wordt. De NVH heeft in zijn brief aan de minister ook de mening uitgesproken, dat een groot deel van de adviezen van de huuradvies- coipmissies de verhuurder bevoordeelt. De hac moet adviseren in zaken met tegengestelde belangen (de huurder wil zo goed en zo goedkoop mogelijk woonruimte verwerven en de verhuur der wil een zo hoog mogelijke huur ontvangen en zo min mogelijk geld aan onderhoud e.d. besteden) stellen de drie studenten in hun rapport. Zij behoort dus boven de partijen te staan. In dit verband wijst het drietal op een zinsnede, die onder het kopje „advies mogelijk" staat in de brochure „huur verhogingen april 1972" van het minis terie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Deze luidt: „In die gevallen waarin huurder en verhuurder niet direkt tot overeenstemming kun nen komen of bij uitleg van de huurbe- palingen op moeilijkheden stuiten, zal het ZAKELIJK en ONPARTIJDIG ad vies van een huuradviescommissie meestal helpen". In het rapport concludeert men echter, dat reeds uit de samenstelling van de hac blijkt, dat de commissie niet boven de partijen staat, maar in haar samen stelling juist de partijen tracht te weer spiegelen. De samenstellers zijn bij het zoeken naar een antwoord op de vraag „Wor den de belangen van de huurder opti maal en adekwaat behartigd? tot de conclusie gekomen, dat dit niet het geval is. Tijdens hun onderzoek bleek, dat huurders niet of nauwelijks wisten, dat in de hac vakbondsmensen als hun vertegenwoordigers zitting hadden. Twee van de drie huurders waren zelfs pas op de hoogte van het bestaan van een hac gekomen door mededelingen van de verhuurder, dat hij de hac zou inschakelen ter oplossing van een ge schil over huurbetaling. Aan te nemen is, dat verhuurders beter zicht hebben op wie hun belangen in de hac verdedigt. Jacques Thijssen Nadelig Verboden voor auto's. Het is ongeloof lijk hoe vaak dat bord voorkomt in kleine stadjes en dorpjes op de rand van de Rijnmond. De fietser heeft er geen last van. In dit nummer dan ook een hele pagina over fietsen in en rond de Rijnmond. Om eens wat anders te zien. Van Hogendorplaan 1 Vlaardingen 70.22.62 Koningshoek 92-505 Maassluis 19.08.7 TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN kj TV KASTEN rl DEKENKISTEN Tnon7a.1i BERKEL RODENRIJS Noordeindseweg H6 <16 7U Ook in andere opzichten staan de huurders in een nadelige positie. De strikt formele manier van handelen tijdens de zitting van de hac, de ambtelijke taal en de beperkte toe gankelijkheid tot het belangrijkste do cument (het rapport van de controleur van de hac) maken het de huurder vaak moeilijk zijn belang te verdedi gen. De drie in het rapport vermelde huur ders waren allen ontevreden over werk wijze van de controleur. Bij de een had hij geweigerd alle klachten te noteren („dan moet ik een lang rapport schrij ven en dat willen ze op de hac niet"), bij de ander riep hij onder aan de trap dat hij het wel gezien had zonder ergens naar gekeken te hebben en bij de derde zei hij, dat bij een klacht dat er lekkage was niet kon controleren omdat de zon scheen en hij niet bereid was nogeens langs te komen als het regende. De huurder heeft van een dergelijke, laakbare handelwijze veel nadeel, om dat op het rapport van de controleur door de commissieleden een beslissing wordt genomen en de huurder geen mogelijkheid heeft het rapport te cor rigeren. De huurder krijgt geen af schrift van het rapport. Het kan het alleen - tijdens kantooruren - op het kantoor van de hac komen inzien. De samenstellers van het rapport „Huuradviescommissie huurdersach tig bekeken" concluderen: „De grote so ciale afstand, het gebrekkig op de hoogte zijn, de slecht controleerbare werkwijze, het ontbreken van duide lijke criteria en de opgeworpen buro- cratische en administratieve drempels zijn factoren, die duidelijk in het nadeel van de huurder werken". Machtig De invloed van een individueel com missielid op de beslissing in de hac in volgens de drie studenten gering. Het secretariaat is machtig, het verstrekt inlichtingen, bezoekt de woning, maakt een rapport en voegt daarbij een advies. Pas in de eindfase van deze procedure wordt alle verzamelde infor matie aan de leden voorgelegd, die veertien dagen later in een zitting een beslissing moeten nemen. Hierover hadden de studenten met de hac-leden uit hun onderzoekgebied (het ressort Schiedam) afzonderlijk willen praten. Daaraan is men niet toegekomen. Eerst weigerde secretaris Verhulst de namen en adressen van de leden te verstrekken. Hij vond, dat als er nog vragen waren men die aan hem kon stellen en zag het nut van afzon derlijke interviews niet in („vragen naar persoonlijke overtuiging is poli tiek"). Hij was wel direkt bereid het adres van de voorzitter te verstrekken. Voorzitter C. L. Moerman (van beroep makelaar) wilde eerst overleg plegen met de secretaris alvorens de namen en adressen van de leden verstrekken en toestemming te geven om deze te interviewen. Aanvankelijk weigerde hij de volgende dag ook, maar na ervan overtuigd te zijn, dat er vragen overble ven die niet door de secretaris beant woord konden worden en interviews nuttig konden zijn, verstrekte hij ten slotte de namen en adressen. Geen gesprek In de contacten met de leden van de hac-Schiedam stuiten de onderzoekers echter op nieuwe problemen. Vak bondsvertegenwoordiger Van de Spek (C.N.V.) voelt niets voor een gesprek en zijn collega van het N.V.V., de heer Meijer, wil alleen meewerken als ieder een mee doet. Daarmee heeft men de huurdersvertegenwoordigers gehad. Verhuurdersvertegenwoordiger Tim mermans voelt alleen voor een collec tief gesprek. De drie studenten besloten op deze laatste suggestie in te gaan om uitein delijk tot een gesprek te komen. Van dat collectieve gesprek kwam echter ook weer niets terecht („geen tijd, /-/ et instituut huuradviescommissie bestaat sinds 1951 toen de Huurwet in werking trad. In het oorspronkelijke wetsontwerp kwam geen hac voor, maar op aandringen van de Tweede Kamer werden huuradviescom missies in het teven geroepen. Tot 1951 kende Nederland een absolute hüurstop. Toen bestonden er zogenaamde „prijzenbureaus onroerende goederen" vanuit het ministerie van economische zaken. De Kamer wenste bij de inwerking treding van de Huurwet een vergelijkbaar orgaan om twee redenen; 1) de 'kantonrech ter niet te overbelasten met huurgeschillen en 2) te komen tot een instantie met een minder officieel karakter, die dichter bij de burgers zou staan. Per kantongerecht is er een hac, die min of meer als „zeef" fungeert voor de kantonrechter. De commissie heeft één voorzitter (en eventueel een of meer vice-voor- zitters), die geacht wordt neutraal te zijn en een door de woningvoorraad in het ressort bepaald even aantal leden. De helft daarvan bestaat uit vertegenwoordigers van de vakcentrales, die geacht worden de huurders te vertegenwoordigen. De andere helft vertegenwoordigt de verhuurders en komt uit makelaarskringen, grondeigenaren, huiseigenaren enz. G.S. benoemen leden en voorzitter op voordracht van respectievelijk de vakcentrales en Kamer van Koophandel en in beginsel voor het leven. De huuradviescommissies Schiedam (tevens Vlaardingen, Maassluis en Maasland), Rotterdam, Oud-Beijerland, Delft, Gouda en Brielle beschik ken gezamenlijk over een secretariaat, dat gevestigd is jn Rotterdam. De hac houdt zich voornamelijk bezig met de financiële aspecten van de relatie huurder-verhuurder en is dus ondermeer betrokken bij geschillen over een zogenaamde vrijwillige huurverhoging in niet-geliberaliseerde gebieden. In geliberaliseerde gebieden is de Huurwet niet meer van toepassing en heeft dus geen wettelijke taak meer. was dat de heer Meijer positief stond tegenover het onderzoek maar na een telefoontje van de voorzitter de indruk had gekregen uit de boot te vallen met zijn medewerking - loopt op niets uit. Er restte slechts een schriftelijke vraag stelling aan de heer Moerman, die bij de beantwoording nadrukkelijk ver klaarde, dat hij slechts als particulier, en dus niet als voorzitter van de hac' zijn persoonlijke mening gaf. Inmiddels waren zes weken verstréken, waarin de drie studenten telkens poog den van hac-leden antwoord te krijgen op een aantal vragen. het rapport „Huuradviescommissie huurdersachtig Aanbeveling geen zin, nutteloos"). Zelfs een be middelingspoging nadat gebleken De samenstellers van het rapport con stateren, dat de hac door haar gesloten opstelling, vrees voor openbaarheid en werkwijze niet het aangewezen orgaan is om de belangen van de huurder optimaal te behartigen. Vooral de hou ding van de vakbondsmensen verbaast hen, omdat deze als huurdersvertegen woordigers zitting hebben in de com missie. Zij achten een vertegenwoordi ging van huurders door de in de laatste jaren gevormde huurgroepen beter. In hun aanbevelingen schrijft het drie tal voorts, dat de voorzitter van een hac geen makelaar behoort te zijn omdat deze economisch sterker gebon den is aan verhuurders dan aan huur ders. Dat de commissieleden niet voor het leven benoemd dienen te worden. Dat de zittingen een soepeler karakter moeten krijgen en ook 's avonds die nen gehouden te worden om de ver plichting tot het opnemen van verlof voor de bijwoning te voorkomen. Ook vinden zij, dat een afschrift van het door de controleur opgemaakte rapport naar huurder en verhuurder moet worden verzonden om deze in staat te stellen aanmerkingen te ma ken, waardoor de hac-leden zich beter kunnen prepareren op de zitting. Voorts achten de samenstellers van het rapport noodzakelijk, dat de informa tie over werkwijze e.d. van de hac verbeterd moet worden, er voor ieder een begrijpelijke taal moet worden gebruikt en een collectief optreden van huurders mogelijk moet worden. BEN VAN HAREN Bert van Meggelen REPARATIES 1 ste klas werk 20-karaats GOUDEN KROONf 25- U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 re bereiken met trams 3, 6, 8 en 9 en buslijnen 32. 34, 39 en 49. Het zoldertheater „In de Teerstoof" in Schiedam heeft er het eerste- seizoen op zitten. Beslist geen slecht seizoen, al was het financieel wel moeilijk.. Niettemin is er voor het volgende seizoen/een programma samengesteld, dat er beslist niet om liegt. Op het programma staan namen van kunstenaars, die men in de beste theaters van de grote steden tegenkomt. Het Schiedamse zoldertheater heeft in dit eerste seizoen een goede naam gekregen in de wereld van de kleinkunst. Veel kunstenaars of hun impressario's vroegen niet het volle pond voor hun optreden. Publiciteitsman Jan van der Meer vertelt: „Wanneer we de gebruikelij ke bedragen hadden moeten betalen, zou het niet mogelijk geweest zijn. We worden prima behandeld, ook omdat men zelf plezier in ons theatertje heeft". Wereldbekende merkhorloges met 20 tot 40 KORTING in onze OPRUIMING VAN ANDEL HOOGSTRAAT 164 ROTTERDAM. OMEGA - PONTIAC - CITIZEN Er is in het verleden al heel wat geëxperimenteerd in Schiedam. Vorig jaar was er een groepje jongelui, dat een poging wilde wagen om de klein kunst in Schiedam te presenteren. De meesten van hen hadden zich bezig gehouden met de' sociëteit in het ge bouw aan de Nieuwstraat, waarin het in de loop der jaren al een komen en gaan was van verenigingen en organisa ties. Het gebpuw was eigendom van de Hervormde Kerk, die het pand eigen lijk wel wilde verkopen, maar het viel niet mee een geschikte koper te vin den. Redding bracht het „Alewijn de Groot-fonds", genoemd naar de man, die in het verleden op cultureel gebied en ook in de padvindersbeweging van zich liet spreken. Het gelukte dat fonds1 het gebouw aan te kopen. De bestuursleden van de sociëteit stapten over naar de organisa tie van De Teerstoof. De verbouwing kon beginnen. Jan v-d. Meer: „We hadden in de sociëteit een fijne teamgeest en we wisten wat we aan elkaar hadden. Er viel in het oude gebouw nogal wat te doen. We hadden een aantal technische mensen en voor de uitvoering van de grotere verbouwingswerkzaamheden werd een aannemer in de arm geno- Op 14 oktober vorig jaar kon het zoldertheater worden geopend. Uit de toespraken o.a. van de burgemeester bleek, dat men enthousiast was en goede verwachtingen had. Subsidie Er werden dit seizoen 50 voorstellin gen gegeven. Er was een gevarieerd programma met poppentheater, to neel, cabaret, pantomime en muziek. Toen op 26 mei de balans kon worden opgemaakt was men beslist niet onte vreden. De financiën waren echter een hopeloze zaak. Gemeentelijke subsidie zat er niet in, de Teerstoof viel net tussen wal en schop. Er is echter goede hoop, dat de Schiedamse Gemeen schap straks de helpende hand gaat Voor Uw DAF DAF DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM. NW.MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM - TEL. 26.06.63. bieden en de Teerstoof wat uit de subsidiepot zal krijgen. Jan: „We konden nu nog blijven draai en door de fianciële hulp van sommige mensen en ook door de welwillendheid en het 'meeleven van kunstenaars en impressario's. Maar daar kun je natuur lijk niet op blijven parasiteren. Een kunstenaar die elders een paar duizend gulden voor zijn optreden incasseert, deed het in Schiedam voor de helft minder. We hebben herhaalde malen ondervon den dat kunstenaars erg ingenomen waren met hetgeen we hier in Schie dam proberen. Maar ook die mensen moeten leven. Als ze soms met een paar man hierheen kwamen legden ze er zwaar geld op toe". Na dit proefsei- zoen moet er dus in financieel opzicht meer duidelijkheid komen. Jan: „We zijn ruim tevreden over de belangstelling van de Schiedammers. Er zijn in totaal 2500 bezoekers ge weest, dat is dus gemiddeld zo'n 50 per voorstelling, al waren er enkele bij met nog geen 10 bezoekers. We heb ben moeten uitvinden, waar de belang stelling naar uitgaat en daar richten we ons programma op". Vooral het cabaret bleek in de belang stelling te staan. Hans Otjes trad bij voorbeeld vijfmaal op, „Zonder filter" kwam tweemaal evenals „KienjooJ". Ook „In den Twijfelaar van Ivo de Wijs deden het goed. Muzikaal was er veel belangstelling voor de Sissies, Effendi Ketwaru en Hackensack. Het programma voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: op 1 september Don Quishocking, 7 sep tember Tekstpierment, 8 september Zeg het met vrouwen en 15 september Dimitri van Toren. Drie opeenvolgende data zijn gereserveerd voor cabaret Ivo de Wijs nl. 20, 21 en 22 september. In de laatste drie maanden van het jaar staan op het programma o.a. zang en muziek van het Peter Blanker Consort, het cabaret Schmulewicz, Honoloeloe, Neerlands Hoop Express en tweemaal weer de Sissies. Verder treedt op de toneelgroep Bastaard en Jules de Kor- Jan van de Meer: „Wjj zijn enthousiast, het hangt nu af van de Schiedamse burgerij. Men begon zich hier al lekker thuis te voelen, de sfeer was gezellig. Men bleef vaak wat napraten. Er ko men ook nogal wat bezoekers uit andere steden. Het gaat er om dat we naam krijgen; dat men ons weet te vinden". Het bestuur gaat daar niet stilletjes op zitten wachten. Er zijn plannen om door middel van folders de aandacht op dit unieke Schiedamse theatertje te vestigen. Omdat de prijzen het afgelo pen seizoen iets te laag waren, worden ze in het nieuwe seizoen hoger. Het bestuur hoopt op steun van donateurs (minimaal f 25,— per jaar) waarvoor speciale gratis donateurs-voorstellingen komen. U kunt natuurlijk ook een L.P. kopen van Stef Meeder (dat is dan de makkelijkste manier) Wilt u zelf orgel leren spe len, geeft u dan nu op voor onze muziekschool, (uiter aard ook voor gevorderden) U krijgt les van een uitste kende leraar en bovendien krijgt u iedere week uw leerstof op een cassette band mee naar huis, vol gens ons: 100 PCT. GARANTIE CASSETTE-SYSTEEM Stef Meeder b.v. 's Gravelandseweg 620 Schiedam. Tel. 010-703919- 711238.

De Havenloods | 1973 | | pagina 1