Rijnmond zwijgt over de toekomst van Zwartewaai "i4480 SRJJ wil geld uit watercontract voor trefcentrum en speelplaatsen Maassluis krijgt geen rode burgemeester Dorp vecht tegen stankgrenzen opruiming 99 opruiming Confessionelen winnen T.V. DEFEKT Gebr. de Veld opruiming DE HAVENLOODS, DONDERDAG 19 JULI 1973 Burgemeester J. G. Bosch van het dorpje Zwartewaai op Voorne-Putten heeft ruziën met het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. De ruzie betreft de beruchte Rijnmondiale stankgren- zen, die de woningbouw in Zwartewaai in een wurgende greep houden. Zwartewaai ligt binnen de 70-procent stankgrens samen met de gemeenten Heenvliet, Geervliet, delen van Spijkenisse en Hoog vliet en op de rechter Maasoever de binnenstad van Vlaardingen alsmede geplande nieuwbouwwijken van Maassluis. Dat betekent dat volgens de normen die Rijnmond hanteert, hierbinnen geen woningen •mogen worden gebouwd. Burgemeester Bosch, die stug ontkent dat zijn gemeente nu al last heeft van luchtvervuiling: „Rijnmond moet die stankgrenzen niet gebrui ken om de woningbouw tegen te houden, Rijn mond moet er de industrie aan banden leggen. Als Rijnmond zegt, dat er industrievestiging komt bij de Britannia-haven dan zeg ik op mijn beurt, laten ze' de vervuilende petrochemische industrie maar ergens anders plannen en van de Brittannia-haven een ferryhaven maken. Ze heb ben het toch altijd over de transportfunctie van de haven". Zwartewaai kwam in februari van dit jaar in het nieuws na uitlatingen van dr. L. A. Clarenburg jegens twee mede werkers van het Centraal Akslekomitee Rijnmond. In de Havenloods van 15 februari stond een getrouwe weergave van dit gesprek. Dr. Clarenburg, weten schappelijk stafmedewerker van het openbaar lichaam lichaam Rijnmond zei: „Ik hoop dat er over twintig jaar geen mensen meer zullen wonen in Zwartewaai. Door de uitbreiding van de petrochemische industrie rond de Brittanniahaven zullen de leefomstan digheden daar steeds slechter worden. Als het aan mij ligt, wordt er geen huis meer gebouwd. Ik zou het niet graag op mijn geweten hebben dat daar willens en wetens een tweede Hoog vliet komt, dat immers de planolo gische blunder van deze eeuw wordt genoemd". Deze onheilsvoorspelling bleek goed v^ior landelijke publiciteit. De VPRO bracht in „Berichten uit de Samenle ving" nog wat stuiptrekkingen uit èen dorp, dat volgens dr. Clarenburg maar beter van de kaart kan verdwijnen. De uitlatingen van dr. Clarenburg hebben voor Zwartewaai kwade gevol gen gehad. Het gemeentebestuur van Zwartewaai zegt: „Hetgeen zich heeft afgespeeld, heeft grote schade toege bracht aan de goede naam van Zwarte waai als woongemeente". In de praktijk komt die schade neer op de onverkoopbaarheid van enige tien tallen nieuwbouwhuizen. Schade dus voor de bouwonderneming, schade voor Zwartewaai, want de kwade reuk boven dit dorp is nog niet weggewaaid met de zuidwesten wind en ook het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond doet niets öm Zwartewaai te rehabiliteren. Onlangs heeft het gemeentebestuur van dit dorp nieuwe plannen aangedra gen om het gat rond de oude dorps kerk, ontstaan door sloop van onbe woonbaar verklaarde huizen, te dichten met nieuwbouwhuizen. Rijn mond zegt „nee" en blijft star de stankgrenzen hanteren, die vorig jaar werden uitgevonden door dr. Claren burg, de man die uit zijn mond heeft laten vallen dat wat hem betreft Zwartewaai in de toekomst gaat ver dwijnen. „In de krant" Burgemeester Bosch heeft in de achter liggende maanden alles gedaan om het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond een verklaring te ontwringen omtrent de uitlatingen van één harer ambtenaren. Tijdens de VPRO-happening in Zwartewaai ver klaarde Rijnmondgecommitteerde Joh. de Jong in het openbaar: „Dr. Claren burg heeft het inderdaad gezegd. Dat was erg onvoorzichtig van hem. Want hij wist dat hij sprak met mensen die aan zijn woorden ruime publiciteit zouden geven". Maar kennelijk is dr. Clarenburg min der naief dan zijn chef Joh. de Jong denkt, want na afloop van het gesprek dat plaatsvond in de parkeergarage onder het Schouwburgplein, zei hij: „Ik zie het wel in de krant". De golf van publiciteit moet het dage lijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond, alsmede dr. Clarenburg wel onaangenaam hebben verrast. Op het matje geroepen door diverse burge meesters uit het Rijnmondgebied, ver klaarde het dagelijks bestuur dat de heer Clarenburg geheel voor eigen re kening had gesproken. Dr. Clarenburg op zijn beurt weinig gelukkig met de situatie, deelde mede dat een en ander volledig uit zijn verband was gerukt. De kous was af geweest als burge meester Bosch voor Zwartewaai geen recht en helderheid was blijven zoe- Tijdens het vooroverleg in het kader Sloopgaten zijn gevallen in Zwartewaai:geen nieuwbouw Als u eenmaal op zo'n prima polyaether matras heeft gesla pen, zal het u spijten dat u er niet veel eerder een kocht. Polyaether matrassen van een prima kwaliteit in 4 maten en in de kleuren blauw en goud. Deze 13 cm dikke matrassen, uit de prijsserie van f 89,50 t/m f 145,--, zijn aan twee zij den doorgestikt en hebben een s.g. van 25. 80 x 190 cm 0^ go 90 x 190 cm 80 20 x 190 cm n/\80 130 x ,9°cmjQg80 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze polyaether matrassen in de kleu ren blauw en goudnu extra laag in prijs. Matrasdekken v.a. f 7,20. Extra bus naar Kinderdorp Tijdens het Kinderdorp, dat van 30 juli tot 10 augustus wordt gehouden in de sporthal Margriet zal er iedere dag een kinderbus rijden vanaf verschillende punten in Schiedam. Het retourbiljet naar en van de sporthal zal 75 ceht gaan bedragen. De regeling geldt voor de wijken zuid, west, centrum en oost. De bus vertrekt een uur 'voor de opening van het Kinderdorp. Verder heeft het coördinatie-team van de SRJJ de mogelijkheid nagegaan ook gehandicapte kinderen naar het Kin derdorp te laten komen. Het is gelukt wat betreft het vervoer een regeling te treffen. Men kan daarvoor contact opnemen met de organisatoren, tele foon 264334. Het dorp is bestemd voor alle Schiedamse kinderen tussen de 5 en 12 jaar. Maandagavond 30 juli (aanvang 8.15) geeft de Groningse organist Charles de Wolff een concert in de Pauluskerk. Toegang (incl. programma f 2,50). Kaarten verkrijgbaar bij de kerk en bij het Kerkekantoor, Grote kerkplein 3. ZWARTEWAAL van het voorontwerp streekplan Rijn mond legde hij het hete hangijzer maar weer eens in het vuur en vroeg het dagelijks bestuur zich schriftelijk uit te spreken over de handelwijze van dr. Clarenburg. Rijnmond zwijgt Het dagelijks bestuur zweeg. Op 27 april van dit jaar vroeg burgemeester Bosch in aanwezigheid van Rijnmond gecommitteerde drs. Burger, het dage lijks bestuur van Rijnmond in het openbaar, zich nader te verklaren inzake de toekomst van Zwartewaai. Het dagelijks bestuur bleef zwijgen. Tijdens het tweede vooroverleg inzake het voorontwerp streekplan op 6 juni zwengelde de burgemeester de zaak opnieuw aan. De gecommitteerde Roozemond, zelf een vurig bewon deraar van het stankgrenzenidee, be loofde de zaak binnen het dagelijks bestuur te bespreken en op zeer korte termijn schriftelijk te reageren. Tot op de dag van vandaag zwijgt het dagelijks bestuur van Rijnmond echter over de toekomst van Zwartewaai. Tot groot ongenoegen van burgemees ter Bosch en zijn medestanders ver schenen er over de Zwartewaalse pro blematiek zoals die in het vooroverleg waren besproken, maar zeer summiere notulen. In het laatste vooroverleg is geruime tijd gesproken over het con flict tussen Rijnmond en Zwartewaai, in de notulen werd het levensbelang van Zwartewaai opnieu,w in enkele regels weergegeven. Deze miskenning van de zijde van Rijnmond pikken burgemeester en wethouders niet meer. Ze maakten nieuwe notulen, waarin een wat uitge breidere weergave van de bespre kingen, en verspreidden deze via de dienst van het openbaar lichaam Rijn-' mond op ruime schaal in het Rijn mondgebied. Tot grote verbazing van het Centraal Aksiekomitee Rijnmond, bleek de actiegroep in notulen te figureren. Tijdens de besprekingen met Zwarte waai heeft dr. Clarenburg namelijk beweerd dat het CAR zijn verontschul digingen heeft aangeboden voor de onjuiste publikaties. Volgens het CAR is deze bewering van dr. Clarenburg „borreltafelpraat" en „volkomen uit de lucht gegrepen". Het CAR houdt echter vast aan de uitla tingen zoals die door hem zijn gedaan en houdt staande dat een en ander niet uit zijn verband is gerukt. Desgevraagd zei de voorzitter van de Rijnmondraad W. A. Fibbe: „Ik weet niets over verontschuldigingen die door het CAR zouden zijn aangeboden. Ik weet ook niet goed wat ik aan doen moet. Dr. Clarenburg heeft die opmerkingen voor eigen rekening gemaakt". Fenomeen Zo langzamerhand wordt dr. Claren burg binnen het bestuurlijk apparaat van Nederland wel een fenoneem. Al dan niet in officiële gesprekken ver tolkt hij zijn eigen mening. Valt die mening verkeerd, dan distantieert Rijn mond zich en zegt dat alles voor rekening van dr. Clarenburg komt. Stoot niemand zich aan de opmerkin gen van de stafmedewerker dan is het de officiële 'mening van Rijnmond. In beide gevallen echter zijn de resultaten gelijk. De ideeën die dr. Clarenburg over het Rijnmondgebied heeft, worden door het openbaar lichaam Rijnmond over genomen met of zonder protest van de Rijnmondbevolking. Onlangs organiseerde de werkgroep 2000, die in het Rijnmondgebied een inspraakprocedure organiseert, een tus sentijdse enquête. Het merendeel van de geënquetteerden toonde zich tegen het stankgrenzenbeleid. Het is interes sant om na te gaan in hoeverre deze mening weerklank vindt in het streek plan. Het zou het einde betekenen van een stuk schijn-milieuwetgeving uit de koker van dr. Clarenburg, wiens plan netjes als manna schijnen te zijn voor het openbaar lichaam Rijnmond. Philips Het is spijtig dat op deze vreemde gang van zaken de sleutelgifuur dr. Claren burg geen commentaar kan leveren. Hij is in een ver werelddeel op studiereis voor het Philipsbedrijf te Eindhoven. Naast zijn drukke werkzaamheden als stafmedewerker van Rijnmond, heeft dr. Clarenburg ook nog het adviseurs schap van Philips op zich kunnen nemen. Philips levert aan Rijnmond de meet- en regelapparatuur waarmee het openbaar lichaam het Rijnmond-milieu denkt te kunnen zuiveren. Het is ge makkelijk voor Philips om de milieu deskundige van Rijnmond op de loon lijst te' hebben staan. En bij Rijnmond zelf zijn de politiek verantwoordelijke bestuurders allang gewend aan het zelfstandige optreden van hun deskun dige ambtenaar. Met deze nieuwe boodschappen tas kunt u op alle opruimings koopjes afgaan en vele voordeel tjes meenemen. Ruime skai boodschappentas met stevige ritssluiting en goed bevestigde handvatten. Deze boodschappentas (bodemmaat ong. 45 cm) met 5 bescherm- doppen is er in de kleuren cognac, zwart en blauw en kost nu nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze schappen SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA MAASSLUIS - De Maassluise socialis ten hebben hun zin niet gekregen. Binnenkort zal de benoeming bekend worden .gemaakt van de nieuwe burge meester van Maassluis en die is lid van de Anti Revolutionaire Partij. Wie het is, weten we nog niet met zekerheid. Het belangrijkste feit is echter al be- Programma culturele week in Schiedam Van maandag 27 augustus tot zaterdag 1 september organiseert de Schiedamse Gemeenschap voor de tweede maal een culturele week. Het programma is, in afwijking van vorig jaar meer op het theatergebeuren gericht. De toneel groep Amsterdam start met de opvoe ring van de klucht De. Herbergierster van Carlo Goldoni. Het stuk wordt opgevoerd in De Plantage, er zijn ongeveer 200 plaatsen beschikbaar. Voor de jeugd worden er op 29 augus tus poppenkastvoorstellingen gehou den, verspreid over vijf plaatsen in de stad. Hieraan werken mee de poppen theaters Henk Abbing, Jan de Noord en Otto van der Mieden. 's Avonds treedt in het Passage Theater de con ferencier Rients Gratema op. De Rijnmondband en OBK geven don derdag 30 augustus een show in de Plantage. Het muzikale gedeelte van het programma voor de culturele week wordt voortgezet op 31 augustus in het Passage Theater. Daar wordt een jazz-concert gegeven door Chris Hinze, Louis van Dijk en het kwartet Pat Cool. De Green River Jazz Band en Roaring Seven zorgen op zaterdag 1 september voor een dixilandprogramma in de Plantage. De Schiedamse Gemeenschap zal het programma besluiten met een optreden van het cabaret-gezelschap Don Quishocking in het zoldertheater In de Teerstoof. De heer A. G Bouter uit Honselersdijk heeft de invalidensportvereniging „De Ooievaars" in Schiedam twee rolstoelen geschonken. Het is voor de ledeh van de vereniging nu mogelijk in het komende seizoen beter basketbal te spelen. Er zijn echter nog vier stoelen nodig. Hoewel de resultaten met de glascontainers op verschillende plaatsen in Schiedam niet zo gunstig zijn, ligt het toch in de bedoeling met de proef nog een jaar door te gaan. In het algemeen reageert het publiek weinig positief. Daar komt nog bij dat een aantal containers hinderlijk zijn opgesteld. kend, namelijk de politieke kleur van de nieuwe burgemeester. Zoals bekend heeft de PVDA, ge steund door enkele andere politieke groeperingen, op grond Van een pro gressieve meerderheid in de raad, ge pleit voor een socialistische burgemees ter als opvolger voor de per 1 juli vertrokken partijloze W. J. D. van Dijck. Deze was echter lid geweest van de AR en zjjn opstelling was, hoewel hij er altijd prat op ging politie^ onafhankelijk te zijn, duidelijk confes sioneel geihspireerd. Achter de schermen is, zo is in Den Haag bekend, een hevige strijd gevoerd over de benceming van een nieuwe opper-bestuurder voor Maassluis. Hier bij heeft vel degelijk, ook al ontkende commissaris der koningin Maarten Vrolijk die mogelijkheid tijdens de bijzondere raadszitting van een aantal maanden geleden, de verdeelsleutel een overheersende rol gespeeld. Want niet alleen in Maassluis maar ook in diverse andere gemeenten in Zuid- Holland moeten r ieuwe burgemeesters komen. En al zou Vrolijk dan graag op basis van raadsmeerderheden misschien wel overal socialisten neer willen zet ten, in Den Haag zitten nog meer politici, die op dit gebied iets in de melk te brokkelen hebben. Doorslag gevend met betrekkking tot het benoe men van een AR-burgemeester in Maassluis, schijnt o.m. het besluit ge weest te zijn om in Gouda een PVDA-man neer te zetten. Ook Schiedam, Vlaardingen en Rotter dam zijn binnen niet al te lange tijd aan de beurt voor een nieuwe burge meester. Of dat allemaal socialisten zullen worden staat nog niet vast. Maait duidelijk is wel, dat door de aanstaan de benoeming in Maassluis een rood front langs de Nieuwe Waterweg voor komen zal worden. Zaterdag 21 juli orgelbespeling op het Hess-orgel in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Van 3-4, uur speelt René Rakier. WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF ST. LIDUINASTR. 78 A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF. PHILIPS DEALER SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren heeft in een schrijven aan de gemeenteraad de suggestie gedaan een deel van de afkoopsom van het watercontract te bestemmen voor speelplaatsen in de oude wijken en een trefcentrum in het Achterhuis van het Proveniershuis. De SRJJ denkt ongeveer 1 miljoen nodig te hebben voor de realisatie van de plannen. Daarvan is een deel bestemd voor het inrichten van speelplaatsen in de wijken. Geadviseerd wordt in de oude stadswijken minimaal vijf speelplaatsen in te richten, genoemd worden één in het centrum, één in oost, één in zuid en twee in west. Een en ander zou in overleg met de wijkverenigingen tot stand moeten komen. Trefcentrum De kosten van een goede speelplaats, inclusief grond, beplanting en inrich ting worden geraamd op f 100.000,—, de jaarlijkse exploitatielasten voor on derhoud enz. f.4000,- in plaats van één grote speelplaats zou per wijk ook gekozen kunnen worden voor enkele kleine voorzieningen. De totale kosten van aanleg, inrichting en exploitatie worden geraamd op f 700.000,-. Vol gens de SRJJ is het mogelijk dat op grond van de Rijksregeling. Samenle vingsopbouw 50 procent van de aan- legkosten op rekening vdn het rijk te laten komen. De tweede suggestie van de SRJJ, het trefcentrum in het Achterhuis is er één, die niet alleen jongeren in in al dan niet georganiseerd verband, maar ook ouderen ten goede komt. Vooruit lopend op een nog te houden gericht onderzoek naar het gebruik van de bestaande accommodaties in Schiedam voor jeugd- en jongerenwerk, vereni- gingsaktiviteiten en dergelijke kan nu reeds worden gesteld, ondermeer op grond van eerder verzamelde gegevens, dat er een gebrek is aan ruimten voor geregeld, maar niet permanent gebruik. Enerzijds zijn er een aantal verenigings accommodaties, clubhuizen e.d. die door frequent eigen gebruik niet ge- uurtjes is al een begin gemaakt Met het wegbreken Aan de andere kant zijn er de zalen centra. Zeer geschikt voor incidenteel gebruik voor vergaderingen, maar on geschikt voor regelmatig gebruik door meestal niet erg draagkrachtige vereni gingen; bovendien door hun aard niet geschikt voor het creëren van iets als een eigen sfeer. Wat hier tussenin zou kunnen liggen, en tot nu toe ont breekt, is een „trefcentrum". Dat houdt in: een complex van ruim ten, verschillend in grootte en sfeer, die tegen geringe vergoeding kunnen worden gehuurd door verenigingen, groepen, aktie-comité's. Het zou de leemte moeten opvullen tussen de ei gen accommodatie, waaraan vaak geen behoefte is omdat b.v. slechts eenmaal per week aktiviteiten worden ont plooid en de telkens af te huren zaal in het zalencentrum. Het trefcentrum zou moeten worden, een gebouw met semi-permanente en incidentele programmering, met socië- teits-avonden, vergaderingen en discus sies, hearings, filmvoorstellingen, ten toonstellingen, politieke en religieuze manifestaties enz. Voor dit doel is het Achterhuis van het Proveniershuis uitermate geschikt. Na verbouwing volgens de reeds goedge keurde plannen is er te beschikken over zalen en ruimten in diverse groot te; en zeker als eenmaal het gehele gebouw ter beschikking komt, biedt het ongekende mogelijkheden voor ontmoeting en aktiviteiten. De SRJJ is al begonnen met de verbe tering van het Achterhuis. Er is reeds begonnen met het wegbreken van een aantal muurtjes. De SRJJ heeft het initiatief genomen om althans een deel van de absoluut noodzakelijke ver bouwing op korte termijn met niet- professionele krachten te realiseren. Het betreft hier slechts een gedeelte Puttershoeksestraat ook speelstraat Het Schiedamse college van B. W. overweegt de Puttershoeksestraat in te richten tot speel-parkeerstraat. De straat zal afgesloten worden voor het doorgaande verkeer. De proef in de Ridderkerksestraat zal met een maand verlengd worden, voor namelijk omdat de verkeerscommissie in juli door vakanties niet bij elkaar komt en eerst de uitspraak van de contmissie moet worden afgewacht. Dit is eveneens het geval met de plannen voor 'de Puttershoeksestraat. De meningen verschillen binnen de commissie nogal over de resultaten van de proeven. van het gebouw. Dit deel kan met het - beschikbare budget slechts zeer provi- sorisch worden opgeknapt. Daarom - vraagt de SRJJ een deel uit het water- I contract. Hoeveel er echter nodig is, <- valt niet precies te bepalen, de schat- ting is dat enkele tonnen nodig zijn - voor de verbouwing. Het ligt in de bedoeling het trefcentrum zoveel mo- gelijk self-supporting te laten zijn, o.a. door verhuur en bar-exploitatie. Wel- licht zal dan een beheerder-projectlei- der moeten worden aangesteld, waar- voor f 25.000, - per jaar uitgetrokken dient te worden. Eetkamerstoelen kunt u overal en altijd kopenmaar koopt u ze dan ook zo voordelig als nu bij ter Meulen? Solide eetkamerstoelen in teak- kleur met zwarte of groene skaibekleding. Deze stoelen met een zwaar generfde skaibekle ding koopt u nu voor nog géén vijfenveertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze eetkamerstoelen in teakkleur met zwarte of groene bekleding, nu Tafels leverbaar vanaf f 57,50.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3