nmm 7. 29.80 169.= 1595 98 Q95 Edelsmid Frits Thiele Eg 55.= Bloemencorso op Thurlede DE HAVENLOODS, DONDERDAG 26 JULI 1973 Frits Thiele bezig in zijn atelier „Huurad-Vies" Met genoegen heb ik het verhaal „Huurad-Vies" gelezen en ik heb daar bij ontdekt, dat de drie jongelui die daarin aan het woord zijn, de spijker op de kop slaan. Ik heb namelijk van zeer dichtbij meegemaakt hoe autori tair het optreden van de HAC kan zijn. Mijn vader kreeg in 1970 een huurver hoging aangeboden, die hij weigerde op grond van het feit, dat er zich lekkages voordeden, alsmede slecht sluitende ramen en doortrekkende muren, waaraan nooit iets werd ge daan. Als men klaagde zei de verhuur der „man rot er uit". (Bij de aanvang van de huur was het een zeer slecht onderhouden woning. Door jarenlang extra verdiend geld er in te steken is het een gezellig huis geworden, dat je dan niet zo gemakkelijk verlaat). Intussen werd de HAC ingeschakeld. Men kwam op inspektie en er werd een zitting uitgeschreven. Voor de zitting werd er gauw een kliekje verf aan de buitenzijde aangebracht (dat moest zo snel en goedkoop mogelijk zeiden de schilders). Op de zitting werd prompt meegedeeld opruiming "Moedertje Aarde" heeft vele bezienswaardigheden, plekjes waar u misschien eens in uw le ven komtzou het dan niet grandioos zijn, als u die dingen levensecht kunt vastleggen. Fujica P1 super 8 smalfilmka mera met: automatische diafragma-in stelling Fujinonlens 1:1.8-11.5 mm blokkeerinrichting voor de ontspanknop automatische filmteller Deze kamera, kompleet met batterijen, lederen hoes, pols- riem en 1 jaar garantie, koopt u nu voor nog géén honderdzeven tig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Fujica P1 smalfilmkamera kom pleet met batterijen, lederen hoes, polsriem en 1 jaar garan- Géén tel, of schrift, best. dat de verhuurder de boel goed onder hield. Pas had hij de boel nog laten schilderen. Over de gebleven gebreken werd niet gesproken. Toen mijn vader daarop wilde wijzen werd hem de mond gesnoerd met de dooddoener. „Zo kort mogelijk want we hebben weinig tijd". Door interruptie van de leden van de HAC kon er toen praktisch niets meer gezegd worden. De conclusie werd dan ook dat verhuurder gelijk kreeg. Mijn vader legde zich daarbij neer en betaal de de huurverhoging. Een week later kreeg hij te horen, dat hij f 138,- moest gaan betalen (was f 82,-) want in dezelfde straat staan huizen, die f150,- huur doen, dus kreeg de ver huurder met terugwerkende kracht nog f 1600,- te betalen binnen 8 da gen. (In dezelfde straat heeft ook voorzitter Moerman zijn kantoor en woning). Intussen is de zaak voor de rechter geweest met een pro deo „advokaat", zijnde een deurwaarder, die naar mijn mening niets aan de zaak heeft gedaan (Er is hem verscheidene keren gewezen op artikel 12 van de Huurwet). Tot nu toe heeft hij dat niet gebruikt. Wel adviseert hij de zaak nu maar zo te laten en de gevraagde huur te betalen. Een broer van de verhuurder is weer lid van de HAC Schiedam en op zijn beurt is dat weer een kennis van de deurwaarder. Zo komt het kringetje langzaam rond. En als er niet, zoals de drie studenten nu doen, publiciteit omheen komt, zal het weldra een hecht gesloten kringetje zijn en blijven. Mevrouw C.A. Versteeg, Schiedam. Veiling van zestien oude panden Notaris C. F. J. v.d. Valk te Schiedam zal op woensdag 1 augustus bij inzet en de daarop volgende woensdag bij afslag in totaal zestien oude woningen aan het publiek verkopen op verzoek van de eigenaren. Het betreft tien woningen aan de Mariastraat, drie aan de Rotterdamsedijk, één in de Chr. Huygensstraat, één in de Oosterstraat en één in de Willem Brouwerstraat. De verkoop zal voor de huidige huur ders geen gevolgen hebben. Uiteraard bestaat ook voor hen de mogelijkheid het huis te kopen. De huur van de woningen bedraagt tussen de f 1300,- tot f 2800,- per jaar. De veiling wordt gehouden in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71 en begint op beide dagen om elf uur. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA MATHENESSERSTRAAT 45 O O „Soms, als ik het niet meer zo zie zitten om iets te ontwerpen, loop ik de straat op waar je ontzettend veel zilver", terwijl het in werkelijkheid ideeen opdoet. Je kunt een meisje zien lopen met een zeker motief in haar jurk of een bepaalde lichtval op helemaal geen zilver bevat en het straat, waaruit je ideeën put. Ook uit de natuur, bijvoorbeeld de planten, valt veel te halen. Maar het meest aUeen de Ueur die aan zilver doet trekt mij de Jugendstil aan door de sierlijke belijning in de sieraden en het gebruik van de kleuren" Frits denlV:n Maar de men!*n gaan alleen Thiele, edelsmid van beroep, is 30 jaar Op de Hoogstraat 42 in Vlaardingen heeft hij een juwelierszaakje chroomdTzo'udan ook^euw zUv"; met daarachter een atelier waar hijzelf zijn sieraden ontwerpt. Hij is de enige in Vlaardingen, Maassluis genoemd kunnen worden Schiedam en Rotterdam, die zelf ontwerpt. Aanvankelijk wilde Frits Thiele naar de zeevaartschool, omdat hij vroeger het nut van leren niet zo inzag. Maar toen hjj de Mulo verliet, was hij te oud om toegelaten te worden op de zee vaartschool en belandde hij in militaire dienst. „Daarna besloot ik naar de driejarige vakschool in Schoonhoven te gaan, waar je een opleiding kunt vol gen voor goudsmit, edelsmid, juwelier of graveur. "Eigenlijk was het mijn bedoeling gra veur te worden, maar aangezien je in dat beroep niet zoveel vrijheid hebt om je creativiteit bot te vieren, ben ik de richting van het goudsmeden opge gaan. Wanneer je dit diploma hebt en je naast het goud met andere materia len gaat werken, ben je tevens edel smid. Dus een zilversmid mag ook naast het onwerpen van sieraden wand plastieken maken en zich dan edelsmid noemen. Ik heb nooit spijt gehad van de rich ting die ik opgegaan ben. Dit is toch leuker." Ter afsluiting van de vakschool moet een jaar in de praktijk worden ge werkt, die Frits Thiele doorbracht bij de firma Gideonse in Rotterdam. Frits: „Daar heb ik veel geleerd. Naast het ontwerpen van sieraden, deed ik ook veel reparaties, waarbij je verschil lende technieken tegenkwam, die ik dan later weer in mijn ontwerpen kon combineren. Ik heb altijd het plan gehad om voor mijzelf te beginnen, omdat je dan veel meer mogelijkheden hebt. Soms kan ik maandenlang niets ontwerpen en dan ineens maak ik de ene ring of armband na de andere. De tijd dat ik niet ontwerp vang ik op met reparaties". Eigen prijs men een ring te hoog vindt of te breed en dat ze hem niet dagelijks kunnen dragen. Maar een ring is toch een sieraad en kan dagelijks gedragen wor den. Laatst kwam er een vrouw bij me, die dezelfde armband wilde kopen als haar vriendin. Ik legde haar uit dat het een exclusief model was, en een ander model beter bij haar zou passen maar zij was moeilijk te overtuigen. Bang Mensen zijn vaak bang om moderne sieraden te dragen, ze moeten er aan wennen. Daarom zeg ik altijd tegen klanten die een ring kopen, die na 14 dagen niet bevalt, dat zij een andere mogen uitzoeken. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd. Wel krijg ik soms te horen dat hij goed bevalt. En dat is een stimulans voor me. Je werkt altijd alleen en soms vraag je je weieens af: doe ik het goed? Maar klanten die iets gekocht hebben, komen altijd weer terug". Frits Thiele werkt met diverse mate rialen, zowel edele als onedele. In goud verwerkt hij vaak stenen, liefst door zichtige zoals amethist, madeira, to paas en tourmalijn, omdat deze qua kleur het mooiste bij dit edel metaal passen. Bij zilver is het gebruik van stenen niet zo noodzakelijk, omdat zilver voor zichzelf spreekt. In sommi ge gevallen moet een steen gebruikt worden om de ring compleet te ma ken, waarvoor dan ook weer niet elke steen kan worden gebruikt. „Ik werk het liefst met sterling-zilver, al is het iets duurder", licht Thiele toe, „omdat het witter van kleur is door de grote hoeveelheid zilver die erin zit, Enige voorbeelden van zelfontworpen Het liefste maakt Frits Thiele sieraden in opdracht. Een ring bijvoorbeeld, die boven de prijs van f 150,- ligt wordt eenmalig ontworpen; bij zilver ligt dit boven de f 100,-. Onder deze prijzen worden er van een sieraad meer exem- plarep gemaakt, maar nooit meer dan vijf stuks. ,,De mensen kunnen hun eigen prijs bepalen aldus Frits Thiele. „Komt er iemand in de winkel met het verzoek een ring te ontwerpen waar voor zij niet meer dan bijvoorbeeld f 120,- kunnen of willen betalen, dan is dat mogelijk. Ik pas de materialen aan. Het mag dan eens vijf of tien gulden duurder uitvallen, maar meer ook niet. Om een indruk te krijgen van hun smaak laat ik een keuze maken uit diverse soorten ringen. Daarna maak ik een ontwerp op papier en toon dat eerst aan de klant. Is het niet naar de zin van de toekomstige draagster of drager dan maak ik iets anders en houd ik het ontwerp dikwijls voor .mezelf Het meest ontwerp ik ringen, maar ook wel hele sets, dus armband, ring, ketting en oorbellen De Hollandse vrouw is volgens Thiele vrij conservatief. In de Scandinavische landen en in Duitsland is men veel verder dan in Nederland. De mensen daar zijn zich meer van de vormgeving Ook het horloge heeft de laatste jaren een sterke verandering ondergaan. Was het eerst alleen een ronde wijzerplaat met twee wijzertjes, nu is de vormge ving erg belangrijk en is het niet langer alleen maar een uurwerk. Ook hiermee houdt Frits Thiele zich bezig. Wanneer mensen een horloge hebben waarom heen ze een andere, vierkante of ovale kast willen hebben of een andere band dan ontwerpt hij deze ook. Evenals sieraden die van oudere datum zijn en waarbij men oorbellen of een broche wil hebben. „Daarmee onderscheid ik mij ook van de grotere juweliers, die dit nooit zullen doen", aldus Frits Thiele. Andere richting Naast de sieraden die Thiele zelf ont werpt, koopt hij ook collecties in Duitsland en enkele in Finland „Het grootste gedeelte van de winkeliers koopt sieraden in", vertelt Thiele. „Ik moet het ook wel doen, omdat ik niet alleen kan ontwerpen. Je moet leven en er moet brood op de plank komen. Bovendien is de goudprijs bijna ver dubbeld en moet je in een andere richting gaan zoeken. Daarom ben ik bezig een eigen collectie zilveren sieraden te ontwerpen. Je moet pro beren de mensen iets over te brengen, j.x. zoals ook een kunstschilder dat tracht lyieuw Zilver te doen- In Duitsland vind ik veel modellen die erg aanvaardbaar zijn en daar ligt de prijs ook lager. Sieraden moeten voor iedereen betaalbaar zijn en toch goed van vormgeving zijn". Deze vormgeving probeert Thiele ook over te brengen op cursisten van de Vrije Academie in Vlaardingen, waar hij twee avonden in de week les in edelsmeden geeft. In november van dit jaar bestaat Frits Thiele's zaak op de Hoogstraat vijf jaar. Het liefste zou hij een plekje willen hebben in het centrum van Rotterdam, maar dat is onbetaalbaar of wanneet het mogelijk zou zijn een ruimte in het koopcentrum van Vlaar dingen. De moeilijkheid is dat hij op het laatste stukje van de Hoogstraat zit waar mensen die lopen te winkelen niet zo snel komen. Er zijn daar voornamelijk speciaalzaken gevestigd, zoals een reformhuis, een pottenbak-' ker en een warme bakker. Thiele:,,De huren in het centrum liggen voor mensen die een kunstzinnig beroep uitoefenen veel te hoog. Wanneer ik in zo 'n duur pand zou gaan zitten, zou ik me volkomen materialistisch moeten gaan opstellen, hoge prijzen gaan bere kenen en alle andere dingen van de baan moeten schuiven en daar voel ik niets voor". Hanny Vroegh. want de meeste sieraden die bij een juwelier te koop zijn hebben een twee de gehalte. Dat wil zeggen dat er meer koper in verwerkt zit en daardoor een snellere en zwartere aanslag geeft dan sterling-zilver. Daarnaast gebruik ik veel alpaca, een onedel metaal, dat veel goedkoper is en waarmee je heel simpele dingen kunt doen. De meeste modesieraden worden hiervan gemaakt. De trend van deze sieraden verandert snel, ze worden meestal maar één jaar gedragen. Met andere sieraden is dat niet het geval. Maar het ligt veel aan de drager of draagster zelf. Hoe is iemand zelf afgestemd? Wanneer een sieraad goed gekozen wordt, verveelt het niet gauw. Het is niet als bij een jurk, men gaat het juist met meer plezier dragen. Het zijn meestal oudere mensen die de hyper moderne sieraden kopen al klinkt dat misschien vreemd. Wat tegenwoordig ook nogal eens ge zegd wordt is dat zilver een modever schijnsel is. Dat zie ik niet zo. Je ziet minder goud, omdat dit zo duur is geworden. Maar vroeger werden er ook zilveren sieraden gedragen en goud werd dikwijls gekocht door rijke men sen die de buren wilden laten zien hoeveel geld ze wel hadden. Tegenwoordig wordt er ook veel ge werkt met eenvoudige materialen, zoals bijvoorbeeld hout en perspex, die het qua vormgeving heel goed kunnen doen, al wordt er soms tegenaan geke ken als zijnde minderwaardig mate- opruiming Je ziet ze steeds meer deze smeedijzeren buitenlantaarns, die een romantisch tintje verle nen aan de voorkant van uw huis. Smeedijzeren buitenlantaarns van zwart gemoffeld plaatstaal met amberkleurige plexiruitjes. Deze fraaie buitenlantaarn heeft een hoogte van 37 cm en kost nog géén zestien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze fraaie smeedijzeren buitenlan taarn van zwart gemoffeld plaatstaal met amber kleurige plexiruitjes Géén tel, of schrift, best. HERVORMDE KERK: Grote kerk 10 uur ds. J. Feunekes, Capelle aan den IJssel, 17 uur cand. W. Dikker, Ermelo. Bethelkerk, 10 uur ds. M.C. Baart. Opstandingskerk 10 uur geen dienst. Magnalia dei'Kerk 10 uur ds. D.J. Spaling. Aula, Pinasplein 10 uur ds. H.W. Waardenburg, Rotterdam. KETHEL: Dorpskerk 10 uur ds. Stolk, 19 uur de heer De Bruyn, Den Haag. Ark, geen dienst. St. Martinuskerk 9,30 uur ds. S. Gerbrandy. Ned. Prot. Bond Westvest 10.30 uur ds. C. Beukman uit Groningen. Oud-Katholieke kerk, Dam 28, paétoor F. Smit 10.30 en 19 uur dienst. Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- straat, 10 uur ds. A. Steinhart. Leger des' Heils, Lange Haven 27. Leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol. Samenkomst 10 en 19.30 uur, dienst. Woensdagavond 20.uur, samenkomst. Apostolisch Genootschap, Lindeyer- straat 9.30 uur, dienst. Chr, geref. kerk, Warande, 10 uur en 16.30 uur, dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donder dagavond 19.30 uur in de kapel van de Broeders, Warande 155. Baptisten Gemeente, Warande 30, dienst, 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Westvest, 9.30 uur en 16.30 uur ds. J. Meester. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Schiedam- Overschie. Gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat, 8.15 uur en 17.30 uur ds. P. Lok. Ned. Herv. Evangelisatie, gebouw Ire ne, Lange Haven, 10 uur ds. J.J. Poort uit Oisterwijk, Grote Kerk 17.00 uur, ds. Poort. Zevende dags adventisten, Luth. kerk, Westvest. Zaterdag van 10-11 uur, Bij belstudie, 11-12 uur, ere-dienst. opruiming Stuntverkoop in werktruien voor het aanstaande seizoen u koopt ze nu voor nog minder dan de helft van de prijs. Acryl werktrui van een ijzer- sterke kwaliteit, in de maten 48 t/m 56 en in de kleuren marine, groen, bordeaux en rafblue. De ze ideale werktruien koopt u nu voor nog géén tientje. 24ste weekkamp van ,Het Singelkwartier Voor de 24ste keer organiseerde de buurtvereniging Het Singelkwartier in Schiedam een weekkamp voor de jeugd. De kinderen brengen deze week door in het kamp van het Amsterdams Speeltuinverbond te Voorthuizen. Honderd Schiedamse kinderen vertrok ken vorige week zaterdag naar het kamp. Volgens de berichten amuserqp de kinderen zich uitstekend en is het kamp goed ingericht. De leiding is in handen van de heren H. de Goede en J. Fredriks, terwijl een groot aantal moe ders assistentie verlenen. opruiming Als moedertje natuur er niet voor zorgt dat uw tuin voldoen de water krijgt, zorgt u er zelf voor met deze handige tuin slang. Prima tuinslang van een zware kwaliteit plastic, geschikt voor koud en warm water. 15 Meter tuinslang kompleet met spuit- stuk en verzinkte slangklem voor nog géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage 15 meter tuinslang kompleet met spuitstuk en verzinkte slangklem. Géén tel. of schrift, best. opruiming Niet alleen thuis maar ook op de camping of in des tuin heeft ieder toch graag een gemakke lijke stoel. Een luxe kussenfauteuil om tij dens Uw vakantie en uitstap jes in te zonnen en te luieren. Deze stoel met hoge rugleuning en houten armleggers is in di verse standen verstelbaar, het met cretonne overtrokken kus sen is gevuld met veerkrachtige polyaether. Nu van f 37,50 voor nog géén drie tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze luxe kussenfauteuils met hoge rugleuning, houten armleggers en in diverse stan den verstelbaar, Géén tel. of schrift, best. Op zaterdag 28 juli organiseert de Volkstuinvereniging Thurlede in Schie dam een sportdag voor de jeugd. Op het programma staan hardlopen, volleybalwedstrijden, balwerpen en sla lomlopen. Op 4 augustus volgt een teken- en Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl werktruien, in de maten 48 t/m 56, Géén tel, ot schrift, best. Bus om de noord rijdt in oktober Op 20 oktober zal door de RET een nieuwe vervoersregeling wor den ingevoerd waarin ook de noor delijke busroute Vlaardingen/- Schiedam is opgenomen. Deze bus route zal voeren van het NS-station Schiedam via het centrum, langs de Schiedamse ziekenhuizen, de wijk Groenoord, de Vlaardingse wijk Holy naar het Holy-ziekenhuis en. vervolgens naar het Vlaardingse Het ligt in de bedoeling zodra de Burgemeester Heusdenslaan gereed is, vermoedelijk in het voorjaar van 1975- de bus vanaf het Holy-zie- kenhuis via deze laan naar het centrum van Vlaardingen te laten rijden. In afwachting van het gereedko men van de Burgemeester Heus denslaan zal echter tijdelijk een andere route moeten worden gere den, richting centrum via de Prins Bernhardlaan en in de richting Holy via de Burgemeester Verkade- kleurwedstrijd voor de jeugd in het clubhuis, waarbij uiteraard de volkstul: nen een dankbaar onderwerp zullen zijn. Op 25 en 26 augustus wordt eefl bloemententoonstelling gehouden*, Z waarvoor prijzen beschikbaar zijn ge- steld. een bloemencorso voor de jeugd met versierde voertuigjes en fietsen. Er Z zullen ook gecostumeerde kindergroe- pen meelopen, 's Avonds is er een 7 r U kunt natuurlijk^ ook een L.P. kopen van Stef Meeder Wilt u zelf orgel leren spelen, geeft u dan nu op voor onze muziek school, (uiteraard pok voor gevor derden). U krijgt les van een uitstekende le raar en bovendien krijgt u iedere week uw leerstof op een cassette band mee naar huis, volgens ons: 100 procknt garantie: CASSETTE-SYSTEEM stefmeeder 's GRAVELANDSEWEG 620 SCHIEDAM ^TELEFOON 010-70.39.19 71.12.38^

De Havenloods | 1973 | | pagina 3