KRETEN VERTALEN IN BELEIDSADVIEZEN JONGEREN MOGEN NIET AAN ..LOPENDE RAND" AFZUIG KAP Vakantieblijspel in Hofpleintheater 'Wijs mij de plaats waar ik woonde' Arbeidsbesluit jeugdigen DANSLES! DANSSCHOOL C.F. WUYSTER Met De Havenloods naar bloemencorso in Zundert RADIO LEO „Ik hou van uw vrouw" Zo kunt u ook bestellen Werkende jongeren willen meepraten Muziek en dans op straat De werkgroep centrumactiviteiten, ge vormd door de vertegenwoordigers van de Rotterdamse Kunststichting, de af deling Sport en Recreatie en het bu reau wijkaangelegenheden, heeft weer een aantal manifestaties op het pro gramma van „Gratis Zomer" staan. Zo geeft de Rotterdamse dansgroep Penta vrijdagavond om 19.30 uur een straat- voorstelling op het Lijnbaanplein. Op dezelfde tijd geeft de r.k. harmoniever eniging „St. Michaël een concert op het Beursplein. Zaterdag 18 augustus is er op de Lijnbaan en in de muziektent op het Lijnbaanplein straatmuziek door het Willem Breuker Kollektief. Zaterdag wordt op het Schuttersveld in Crooswijk de voetbalfinale gespeeld van de Rotterdamse speeltuinvereni gingen. De wedstrijden beginnen om 10 uur, de prijsuitreiking is omstreeks 16 uur. Om 12.30 uur speelt een meisjeselftal een ere-wedstrijd. „Het onderwijs stoomt jongeren klaar, die ^lleen maar kunnen horen. Er is geen inspraak, geen samenspraak. Het gevolg is dat de jeugdigen, die van de school in het bedrijf komen, zich als horigen gedragen. Ze weten niet beter omdat de structuur van de school dezelfde is als die van het bedrijf. Wisten ze in ieder geval maar iets van de sociaal-eco nomische ontwikkelingen in ons land, dan zou hier en daar een wederwoord mogelijk zijn, maar ook de kennis van de sociale wetten is hen in de meeste gevallen in hun schooljaren niet bijgebracht". Wim van Seters, landelijk medewerker jongerenzaken van de industriebond NKV gooit dit verwijt op tafel in een gesprek over de werkende jeugd. De jongeren willen meepraten, maar zijn dikwijls door hun onmondig heid alleen maar in staat om kreten te slaken. „Je bek is te groot", brult dan de werkgever en „ga aan je werk". Jans Maatje, gesalarieerd bestuurder voor de industriebond NKV in het Rijnmondgebied kent de kreten van de jfuMBHBHteafc, jongeren - hij is één van hen - maar kent ook het verhaal, dat er achter steekt. „De jonge werknemers", zegt ^^Bf hij, „willen meedoen, meepraten, mee- denken, maar door onervarenheid en te weinig kennis van zaken, worden ze nog als schooljongens in de hoek gezet. lÉglimiii Gelukkig blijven ze daar niet staan. 99HHB Tijdens de stakingen, die er geweest ft 'lij zijn om de centen en procenten-zaak, bestond ongeveer een kwart van de stakenden uit jongeren. En dat niet om uitsloverig te doen, maar in het besef dat het voor een goede zaak was". QB^^^B v Eugêne Bonefaas, jonge werknemer bij Wilton Fijenoord en lid van een Mtm bedrijfsledengroep haakte bij het on- derwerp onderwijs in op de bedrijfs- JUHW T^B school. „Ze hebben daar een gepro- fl grammeerd lesrooster, dat al jaren gehanteerd. De van de opleiding komen overeen met de praktijk. In de fabriek is men al vertrouwd met moderne werkmetho- B™ -1^ den, terwijl op de bedrijfsschool de A oude leerstof nog wordt onderwezen JBB^^ Dat is nog niet het ergste. De opleiding staat geheel en al in het teken van het ''-'MM bedrijf. In het lesrooster is geen tijd ''Mwê. ingeruimd voor wat algemene ontwik keling en inspraakmogelijkheden zijn Eugene Bonefaas er al helemaal niet. .Alles wordt van bovenaf geregeld". Dat regelen van bovenaf, het inpom pen van ideeën gebeurt ook uoor vakbondsbestuurders. De industrie- bond NKV voelt daar weinig voor. Dat verschil van benadering komt onder Inpompen andere naar voren in het tweegesprek in de Haagse Post van vorige week, waar NVV-jongerenbons Jetten in dis cussie treedt met KWJ-leidster Gerdie Scheffer. „Gerdie heeft op punten gewonnen", zegt Wim van Seters. „Als wij er iets inpompen, dan is het alleen maar informatie. Dat gebeurt op de bedrijven, in de afdelingen, in de rayons en tijdens vormingsdagen. De werkende jongeren met alleen lagere school of een voortgezette opleiding moeten zelf met de actiepunten ko men. Dat doen ze dan ook". Met kreten? „Ja, met kreten, die wij moe ten vertalen in genuanceerde beleidsad- Een jongere tot 18 jaar mag geen arbeid verrichten waarbij hij of zij regelmatig terugkerende handelingen moet doen, waarvan het tempo door de machine wordt bepaald. Hieronder wordt ook verstaan werk aan de lopende band. Dit soort werk leidt tot een te grote psychische (D.i. geestelijke) belasting voor de betrokken jeudige. Het distriktshoofd van de arbeidsinspektie is bevoegd die arbeid voor jeugdigen te verbieden als de binding aan het arbeidsproces door de machine schadelijk.is voor zijn of haar gezondheid of lichamelijke ontwikkeling, aldus het kaderblad van de Industriebond NKV. meer ondergeschikt, ook te ver opge voerde tariefstelsel- en beloningsyste men kunnen volgens het Arbeidsbe sluit verboden gaan worden. Maatregelen Bovenstaande bepaling staat onschre- ven in het nieuwe arbeidsbesluit voor jeugdigen dat vanaf 1 januari 1973 van kracht is geworden. „Door de vergaande mechanisatie en de ontwikkelingen in de chemische industrie was het noodzakelijk dat er nieuwe beschermende maatregelen voor jeugdigen van kracht zouden wor den". Deze woorden van de minister van sociale zaken in de zogenaamde Toelichting geven al duidelijk aan dat het oude arbeidsbesluit achterhaald was. Maar wat is dan wel het nieuwe? Vooral dat niet alleen verboden wordt arbeid die schadelijk is voor de licha melijke gezondheid van jeugdigen maar dat ook arbeid verboden wordt die een nadelige invloed kan uitoefenen op het geestelijke welzijn van jongere mensen in de werkkring. Eenzaamheid Deze nieuwe ontwikkeling komt met name naar voren in artikel 27. Daaruit blijkt dat vooral gedacht wordt aan werkzaamheden die eenzijdig zijn (zo als lopende band werk). Verder wordt hierbij gedoeld op werkzaamheden die weerzin opwekken of onvoldoende mogelijkheden hebben tot sociale kon takten. Te denken valt aan het werken in eenzaamheid of het niet passen in een bepaald groepsverband. Ook vond de minister het noodzakelijk dat jeug digen moeten kunnen werken onder gunstige omstandigheden (werkklimaat en verlichting). Meisjes Door het arbeidsbesluit kan een einde worden gemaakt aan de verderfelijke toestand, dat ieder jaar weer opnieuw jeugdigen van 15 en 16 jaar (vooral meisjes) ingezet worden als verlengstuk van de machine. Terwijl zij nog in de groei en hun ontwikkeling zijn moeten ze geestdodend werk verrichten. Moge lijk zullen ze daar hun hele verdere leven nadelen van ondervinden. Terwijl anderen jongeren aangezet worden tpt nadenken en het vormen van een eigen kritische mening zullen zij verder gees telijk afstompen en zich aanpassen aan het ritme van de machine en de tech niek. Daaraan zijn zij dan ook min of AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN NOORD - ZUID - OMMOORD - IJSSELMONDE - SCHIE- BROEK - SPIJKENISSE. Inlichtingen en inschrijving tel. 010-24.72.75- 65.78.86. Voor f 37,50 per persoon kunt u op zondag 2 september met de Havenloods naar het bloemencorso in Zundert bij de Belgische grens. Voor dat geld bieden wij een gereserveerde plaats op de tribune, 's morgens koffie met gebak en na het bewonderen van de rijdende bloemenpracht een diner in restaurant Bosheck in Breda. Hierna volgt de thuisreis naar Rotterdam waar we omstreeks 21 uur arriveren. Vertrek 's morgens vanaf de Westblaak om 9 uur. Naast de soorten arbeid die een nadeli ge invloed kunnen uitoefenen op het geestelijk welzijn van de jeugdige, wordt vooral arbeid verboden die scha delijk is of kan zijn voor de lichamelij ke gezondheid van jeugdigen tot 18 jaar. Belangrijk daarvan zijn: het wer ken met chemische stoffen, waardoor een beschadiging van de huid of de ogen kan ontstaan, of inwendige stoor nissen kunnen optreden. Verder mag een jeugdige geen arbeid verrichten als de geluidssterkte zodanig is dat er gevaar bestaat voor schade aan het gehoororgaan. Ook werkzaamhe den met gereedschappen of werktuigen waarbij zodanige trillingen optreden dat lichaamsorganen kunnen worden beschadigd zijn verboden. Niet toegestaan is arbeid waarbij ge vaar bestaat voor explosies, evenals het werken in de nabijheid van explosieve stoffen. Dat geldt ook voor stoffen die plotseling kunnen ontbranden. In de buurt daarvan mogen jonge werkne mers niet werken. Doel Het eigenlijke doel van het arbeidsbe sluit is om jeugdigen in de werksituatie extra te beschermen tegen de gevaren. Dat is noodzakelijk omdat rekening moet worden gehouden met een aantal specifieke eigenschappen van jeugdigen - te weinig ervaring - jeugdige overmoed - het nog onvoldoende kunnen onder kennen van bepaalde risico's. Bovendien verschillen jeugdige van ou dere werknemers. Een aantal specifie ke kenmerken zijn volgens de minister: - in de leeftijdsfase van 15 tot 18 jaar treden grote veranderingen op in de lichamelijke vermogens. - jeugdigen hebben meer behoefte aan slaap en rust dan volwassenen. - ze hebben meer beweging nodig. - de wil tot doorzetten is geringer dan bij volwassenen. - de karaktervorming en het zoeken naar geestelijk evenwicht is nog volop gaande. - er is vaak nog te weinig verantwoor delijkheidsbesef en inzicht in risico. - jeugdigen hebben ook een sterke drang tot onderzoeken. - het niet voldoende kennen van de eigen lichaamskracht. Toezicht De arbeidsinspectie moet toezien op de naleving van het arbeidsbesluit. Zij moeten ook toestemming geven voor uitzonderingsmogelijkheden en bepa len, wanneer de Wet het niet om schrijft, of dat de arbeid in een bepaald bedrijf verboden is. De arbeidsinspec tie in Rotterdam is gevestigd in de Van Vollenhovenstraat 12, telefoon 010- 36.50.66, 4e district van de Arbeidsin spectie. De informatie over de sociale wetten, over partiële leerplicht, over jeugdlo nen, over het functioneren van onder nemingsraden en over de vakbond komt eigenlijk te laat. Als jongeren de school verlaten zijn ze over deze zaken niet geinformeerd of ze missen de ondergrond om zich in deze dingen te kunnen verdiepen. Wim van Seters: „We proberen daar wat aan te doen. i/orig jaar is er een „lesbrief" uitge gaan naar de onderwijzers van lagere technische scholen en mavo's. Veel van die lesbrieven zijn in de prullenmand terechtgekomen". „In veel bedrijven wordt de onwetend heid van de werkende jeugd uitgebuit en de honger naar geld opgevoerd door prestatiebeloningen op grond van een puntentelling. Het leerlingstelsel of de bedrijfsscholen zijn geheel en al gericht op het bedrijf. Door het duwen in de richting van specialisme, wordt een VAN LUXE verdeel-en-heers-systeem gehanteerd om zoveel mogelijk rendement uit de jonge arbeidskrachten te halen", zegt Wim van Seters. „Wij weten dat verbe tering van de positie van de jonge werknemers na het onderwijs moet geschieden. Wij proberen samen met de KWJ te bereiken dat de basis-op leiding voor iedereen vergroot wordt". Onderwijs Het is dus niet vreemd dat het gesprek met de drie georganiseerden vooral over het onderwijs gaat. De jongeren zelf zijn tpt de overtuiging gekomen, dat het niét op de eerste plaats om het geld gaat, maar vooral om het geeste lijk peil. Er ligt dan ook een eisenpak ket van de georganiseerde jeugd op de tafel van de verantwoordelijke landbe stuurders om een verdere onderwijs vernieuwing te beginnen bij de basis. De middenschool moet de oplossing brengen. Dit jaar wordt gestart met tien experimentele middenscholen. Drie met een brede opzet en zeven in nauwe samenwerking met het beroeps onderwijs. De middenschool zal een voortzetting moeten zijn van het basisonderwijs, waar iedereen verplicht wordt om de jaren vol te maken. Er wordt gedacht aan een individuele- of groepsaanpak om ook de minder intelligente leerlin gen in ieder geval zoveel bij te brengen, dat zij een algemene basiskennis krij gen, die noodzakelijk is om in het tegenwoordige bedrijfsleven niet ach terop te raken. De vakbond hoopt dan ook dat uitbuiting van onervaren jonge arbeiders afgelopen is. 60 cm breed roestvrij staal met verlichting 2 snelheden verwisselbare filter 1 jaar garantie RADIO LEO (partiële leerplicht), met het tarief- werk en het werk aan de lopende band (jongeren tot 18 jaar mogen dit werk al niet meer doen) met het jeugdloon, met de sfeer op het werk en waarom meisjes minder verdienen dan jongens. Omdat via de ondernemingsraden wei nig gedaan wordt en de jeugdigen hoegenaamd niets te vertellen hebben over het door het bedrijf opgelegde onderwijs (bedrijfsscholen), blijft het moeilijk om rechtstreeks wat te berei ken. Er zijn nog te weinig jongeren groepen in de onderneming zelf, die als Wim van Seters georganiseerde groep een „vuistje" kunnen maken in het belang van hun leeftijdsgenoten". Erkenning Vuistje Zover is het natuurlijk nog lang niet. Wim van Seters: „Op dit moment proberen wij prcies uit te zoeken wat er in de bedrijven gebeurt. De jonge werknemers vertellen wat hun erva ringen zijn met de acthurige werkdag, met de opleiding in het leerlingstelstel, met de cursus op het vormingsinstituut Intussen hebben de jonge werknemers, die georganiseerd zijn ook nog een erkenningsgevecht te leveren in hun eigen bonden. De verbondsraad van het NVV stak zich in de moeilijkheden toen het ging over de versterking van de structuur van het NVV-jongeren- contact. In de andere bonden, zoals b(j het NKV zijn de jongeren in de ver bondsraad alleen als toehoorder aan wezig. In de commissie voor beleids voorbereiding daarentegen zit wel een jongere. Dan ligt er nog het .feit dat jongeren niet graag in besturen gaan zitten en van de andere kant de oude ren in de besturen de jonge georgani seerden omdat zij nog geen ervaring hebben, niet helemaal voor „vol" aan zien. Wim van Seters, Jans Maatje en Eugène Bonefaas, drie jongeren die door functie of activiteiten toch enige houvast hebben, zullen nog heel wat moeten praten om voor hun leeftijd genoten wat ruimer zicht te krijgen. Jan Rietveld In het Hofpleintheater, het gezelligste theater van Rotterdam spelen van dinsdag 21 augustus tot en met zondag 9 september 2 echtparen het blijspel „Ik hou van uw vrouw". Marijke Merckens speelt de geliefde van haar eigen man Jacques Luyer en Simone Rooskens en Luc Lutz, zijn ook in het stuk een echtpaar, dat in huwelijksmoeilijkheden raakt door misverstanden, die ontstaan door hun wederzijdse vriendinnen. Het stuk „Ik hou van uw vrouw" is de Nederlandse bewerking van Harriët Freezer van het Engelse blijspel „Say who you are". („Een heerlijke erva ring, ik deed het voor het eerst. Het lijkt me zo enig, de acteurs straks dingen te horen zeggen, die je bedenkt"), aldus Harriët Freezer. TWEEDE DEEL VERSCHENEN Zoals aangekondigd op de voorpagina verschijnt het tweede deel (192 pagina's) van het fotoboek over oud-Rotterdam, samengesteld door Joop Mekes, per 1 september. Vanaf deze datum is deze nieuwe uitgave verkrijgbaar aan ons kantoor Prins Hendrikkade 14 of bij één van onderstaande agentschappen. In 1969 brachten wij een fotoboekje uit met bijna tweehonderd foto's van oud-Rotterdam onder de titel „Wijs mij de plaats waar ik woonde". Dit boekje (deel 1) - in groen-wit-groene omslag - heeft nu de vierde druk gehaald. Er bleek echter grote behoefte te bestaan aan een tweede deel. Dat tweede deel met een rood-wit-rode omslag bestaat uit meer dan tweehonderd foto's en afbeeldingen van Rotterdam zoals het was, maar ook met afbeeldingen van een domiciliekaart uit 1920, een broodkaart uit '14-'18, een tabakskaart uit 1940 en de zeldzame prent van „Eén cent een duikelaar". Ook dit boekje is samengesteld door Joop Mekes, die jarenlang de Oud-Rotter- dam-rubriek in dit blad verzorgde. De nieuwe uitgave (deel 2 dus), waarin op vijf pagina's een plattegrond van Rotterdam omstreeks 1930 is opgenomen, kost maar f 9,— (garengenaaid, formaat 18 x 22 cm.) Vanaf 1 september verkrijgbaar bij de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bokser, Zwaanshals 245; boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84, boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; boekhan del Bokhorst, Schubertlaan 183. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. De nieuwe uitgave (deel 2) door storting van f 11,25 (verzendkosten zijn dan inbegrepen) op postrekening 18344 ten name van De Havenloods, Rotterdam met vermelding „Fotoboek".. De vierde en verbeterde druk (deel 1) door storting van f 10,- op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Deel 1". Beide delen kunnen ook besteld worden door overschrijving van f 19,- op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Beide £elen". Jacques Luyer, die zijn werkzaamhe den bij het Rotterdams Toneel heeft moeten beëindigen omdat Rotterdam in het nieuwe seizoen geen gezelschap meer zal hebben, vindt het geweldig in dit blijspel een rol te spelen en dacht dat het een zeer geschikt luchtig ver maak is ter afsluiting van de zomer. Om de inhoud van het stuk te vertellen heeft geen zin (Luc Lutz: ik vind het net zo iets, als je ergens lekker gaat eten en je wilt van de kok precies van te voren weten wat er in zit) het is wel leuk te weten wat Harriët Freezer er over zegt „Als je trouwfoto iedere vrijdag onder je bed ligt, en er staat plotseling een foto van een wildvreemde vrouw op je tafel, dan komt de 'wereld wel op losse schroeven te staan. Vooral als er dan nog een man volhoudt dat hij van je vrouw houdt, terwijl hij haar niet eens kent. Zij ziet trouwens alleen haar j eigen man als doelwit van het liefdevol gooien met drank en het knippen van perament. Haar vriendin verwart het huweu/K met twee tandenborstels in een plastic beker en vlucht voor dat gruwelijk visioen, alleen wel de verkeerde kant op. En haar minnaar verwart alles: portretten, telefoontjes, mannen en vrouwen. Het geheel geeft een treffend beeld van de verwarringen van liefde en huwelijk". De spelers, die het stuk zonder subsi die uitbrengen, hopen het Rotterdam se publiek tussen 21 augustus en 9 september in grote getale in het Hof pleintheater te kunnen begroeten. Be halve 's maandags. Aanvang 8.15 uur. Hofpleintheater tel.: 242044. Prijzen f 11,50, f 9,50, f 8,50 en f 6,50. Kaart verkoop 3 dagen van te voren tussen 10.00 en 16.00 uur. Zondags en telefo nisch tussen 12.00 en 16.00 uur. Tel. 010- 242044. Van rechts naar links: Luc Lutz, Marijke Merckens, Jaques Luyer en Simone Rooskens. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 Met een ABONNEMENT is uw dagtocht guldens voorde liger. Iedere dag een andere DAG TOCHT Vraag telefonisch de folder voor augustus en september Touringcarbedri|t en reisbureau „ISLAMUNDA" Ebenhaezerstraat 49b Telefoon 844333 „en 81 29 78

De Havenloods | 1973 | | pagina 13