Het afscheid doet pijn SPOT AAN" OP HET KASTEEL Eigen dak boven het een menselijk 99 [U1V£j1V1A Per jaar 12.000 scheidingen MAAR TOCH: DE KINDEREN BLHVEN HET SLACHTOFFER Feijenoord en Sparta bescheiden winnaars lilïlll Dokter Van Londen BEZORGERS STERS RSCHI dinsdag 21 augustus 1973 22e jaargang no. 34 EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - YLAARDINGEN KRIMPHNEHU'AAHU tHOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 uncle charley Per jaar worden 120.000 huwelijken gesloten. Eén op tien misluktblijkens de offi ciële gegevens. Er zijn namelijk jaar lijks 12.000 echtscheidingen. Kosten voor de gemeenschap: 190 mil joen. Bijstandswet. Echtscheiden is nooit makkelijk geweest. Niet alleen door de gerechtelijke problemen die het met zich meebrengtmaar ook door de financiële en persoonlijke moeilijkheden. In oktober 1971 is een nieuwe echtscheidingswet ingevoerd waarin de wetgever geprobeerd heeft het ons op enkele punten wat makkelijker te maken. Wat er met deze wet veranderd is? In het kort het volgende: Duurzame ontwrichting van het huwelijk is de enige echtscheidingsgrond geworden, waarbij het al voldoende is dat beide partners het hier over eens zijn, of dat de rechter die mening is toegedaan. De schuldvraag speelt bij het toewijzen van de alimentatie geen rol meer. De ouder die de. kinderen niet krijgt toege wezen, heeft het recht gekregen de kinderen te mogen bezoeken. Kinderen die ouder zijn dan 14 jaar moeten gehoord worden over de vraag aan wie van de ouders ze toegewezen willen worden. Het aantal echtscheidingen is toen inderdaad gestegen en wel van 8000 naar 12000 in 1972. In datzelfde jaar werden 120.000 huwelijken geslo ten. De kans dat zo'n huwelijk in een echtschei ding eindigt is dus nietzö gering. Iets om over na te denken. Ook de vele problemen die de wetgever niét heeft opgelost geven stof tot nadenken. Meestal raakt de MAN zijn kinderen kwijt. Hem is weliswaar door de rech ter bezoekreeht toegewezen (bijv. ééns in de veertien dagen), maar als zijn vrouw niet mee wil werken kan daar tegen geen enkele wettelijke dwingen de straf tegenovergesteld worden. In ieder geval ziet hij zijn kinderen niet vaak meer, waardoor ze snel van elkaar kunnen vervreemden. Zeker als zijn vrouw hem tegen de kinderen afschil dert als degeen aan wie het te wijten is dat alles fout gegaan is. Als zij her trouwt kan de situatie helemaal pijn lijk worden. Maar verder: niet alleen zijn kinderen, ook zijn huis raakt hij kwijt, waardoor hij "dan meestal aangewezen zal zijn op een kamertje bij een hospita. Dat is niet makkelijk, als je een huis gewend bent. De alimentatie kan een zware financiële last inhouden en ook een psychische, omdat het best mogelijk is, dat je moet zorgen voor een vrouw die er in jouw ogen de schuld van is dat alles mis is gegaan. En of dat alles nog geen verdriet genoeg geeft, draag je als gescheiden man ook nog steeds het stempel met je mee, dat vrouwen voor je op moeten passen waardoor het vaak moeilijk wordt een nieuwe, geluk kiger relatie op te bouwen. Bijstandswet De vrouw komt er echter ook niet makkelijk af. Vaak is de alimentatie nauwelijks of helemaal niet voldoende onl in haar onderhoud en dat van de kinderen te voorzien. Dan zal ze al snel een beroep op de bijstand moeten doen. In 1971 leefden dan ook 21.000 ■gescheiden vrouwen beneden de 65 jaar van de bijstand. Daarvan hadden 13.000 vrouwen de zorg voor 1 of meer minderjarige kinderen (in totaal waren dat 28.000 kinderen! Bijstand bedrag 190 miljoen gulden per jaar! Het is niet leuk om van de bijstand te moeten leven, al schijnen sommige mensen die indruk te hebben. Het is beslist geen vetpot en door velen word je nog met een scheef oog aangekeken •zo van: „Kan zo'n gezonde meid nou niet voor zichzelf zorgen? Iets bijver dienen al was het alleen maar om onder de mensen te blijven - is er niet bij omdat er dan altijd wel iemand is die je verwijt van twee walletjes te eten en er werk van maakt. Een volledige werkkring? Probeer het maar eens met een of twee peuters. Waar laatje die? Crèches zijn dun gezaaid en duur en „oma" kun je toch ook niet altijd met de kinderen opschepen al zegt ze misschien dat ze het niet erg vindt. 'Nee je zult thuis moeten blijven zitten. Vaak komen gescheiden vrouwen er dan achter dat ze mèt hun man ook vele van hun sociale kontakten verlo ren hebben. In veel gevallen is de man immers voor de vrouw nog de brug naar de wereld buiten het huis. Vroe gere vriendinnen gaan zo'n vrouw soms ineens als een rivale zien, als iemand die wel eens wat te veel een beroep op hün man zou kunnen gaan doen, al was het alleen maar om de lamp op te hangen. Bij een echtscheiding kan nog een derde partij betrokken zijn, die van het gebeuren nog het minst begrijpt en soms het meest te lijden heeft: de kinderen. Misschien hebben ze al een moeilijke periode achter de rug waarin hun ouders veel ruzie maakten. Mis schien waren ze daar zelf wel vaak de inzet van en hoorden ze boven hun hoofden de verwijten heen en weer slingeren. Dan is vader ineens wegge gaan en blijven ze met hun moeder achter en worden ze door de buren met medelijden bekeken. Hoe moeten ze hun vriendjes dit alles verklaren? Ze begrijpen het zelf nauwelijks. Het kind voelt zich in de steek gelaten. Wat heb je nou aan een vader die je èèns in de veertien dagen ziet. Een nieuwe wet kan veel veranderen, aan kinderver driet verandert jammergenoeg niets. Suze Duinkerke. iiiiiilli KRONINGSSTUIVER T Volgend jaar weer Visma De internationale sportvisserij tentoon stelling Visma wordt volgend jaar van 19 t/m 24 april in het Ahoy-complex te Rotterdam gehouden. Het is de zesde expositie in deze vorm waar veel aandacht wordt besteed aan de geor ganiseerde hengelaar en zijn mogelijk heden. Aparte verkoopstands worden inge richt en dagelijks zijn er lezingen over binnen- en zeevisserij. De Visma-orga- nisatie betreurt het dat er geruchten in omloop zijn gebracht over een even tueel niet doorgaan van dit evenement. „Integendeel, we komen naar Rotter-: dam. En als het lukt uitgebreider dan ooit", aldus een woordvoerder. De Sparta penningmeester heeft nieu we moed gekregen. Sinds op het Kas teel de lichtjes aan het branden gaan, zodra Thomassen aan de knop draait, zijn er in vier dagen zq'n dikke 40.000 betalende toeschouwers langs de loket ten geschuifeld. Tegen Barcelona was het bovendien B&W hebben besloten om voorlopig van 1 september 1973 tot 1 februari 1974 het bureau reisdokumenten voor het aanvragen van paspoorten en toeristenkaarten op vrijdagavond te sluiten. Na 1 september kunnen reisdo kumenten dus uitsluitend tijdens de openingstijden van de gemeente-secre tarie, afdeling Burgerzaken, elke werk dag van half negen 's morgens tot drie uur 's middags worden aangevraagd. een aantrekkelijke wedstrijd, waarbij de 2-0 zege de bevestiging schijnt van Sparta's vaste wil zich in de sub-top te handhaven. Zaterdagavond tegen ADO ging het heel wat moeizamer. Na een pittige eerste helft, waarin Kreuz een modelstrafschop langs Ton. Thie schoot, was er na rust nogal wat paniek in de rood-witte defensie. Cor van der Hart, die op de tribune zowel Mansveld als Stef Walbeek in de praktijk aan het werk kon zien, heeft beiden gewogen en voorlopig te licht bevonden. Dit blijkt tenminste uit de opstelling van het Nederlands elftal tegen IJsland, met Neeskens in de achterste lijn. Opvallend is wel, dat Mansveld zelfs bij de reserves ont- Ook de andere Rotterdamse favorie ten, op bezoek in Alkmaar bij AZ, kwamen maar met de hakken over de sloot. Coerver moet kennelijk nog heel wat sleutelen, want met de strafschop, door Schneider goed benut, kon Feyenoord beide handen dichtknijpen. Tonny Bok. Wirn Meutstege bleek bij Sparta-ADO een aanwinst voor de Kasteelbewoners, al blijft er voor Leo Steegman voorlo pig nog wel werk aan de winkel. Het probleem van thuislozen heeft altijd bestaan. De maat schappij zoals we die nu kennen, heeft veel tijd, studie en geld besteed aan de vraag, wat er in de praktijk moest gebeuren om in onze welvaartmaatschappij een menswaardige oplossing te vin den. Het vraagstuk van daklozen, van thuislozen en zwervers hangt sa men met vereenzaming van de mens of een andere, afwijkende houding tegenover het leven in het algemeen. Altijd is 'er wel samenhang geweest tussen ellen de, gebruik van alcohol of verdo vende middelen, maar het pro bleem op zichzelf bestaat bok .zonder al deze noviteiten al ja- Denk aan de groep „clochards" in Frankrijk, aan de thuislozen in Engeland en daarbij, volkomen identiek, aan de groep mensen, ook in ons land, die geen andere vorm van leven willen aanvaar den. Toch... er is een fundamen teel verschil tussen de grote groe pen van thuislozen, tussen de verslaafden, de losgeslagenen en de zwervers ,,pur sang". Er wordt gezworven met een bepaald doel, een onrust in het bloed. Er bestaats zelfs een zwerven met een zekere status, het door de wereld trekken. Om een voorbeeld te noemen, het reizen naar Turkije, naar India bijvoorbeeld, om vrij te zijn, vrij van geest te worden, om bijzondere sensa ties te 'ondergaan. Denk eens aan het trekken van Amerikaanse jongeren door Europa, een typisch voorbeeld van „zwerven mét een hogere status". Dat mag je natuurlijk geen echte zwer vers noemen, zij bedrijven een soort ..amatéur-vagabonderen". Sommigen komen gerijpt in het dagelijks leven terug, na hun idealen aan de praktijk van het leven te hebben getoetst. Anderen, percentueel vrij velen, derail leren eenvoudig. ïn ons eigen Nederland, met alle nieüwverworven sociale voorzieningen willen we eigenlijk (als we de waarheid durven bekennen) liever niet zien, dat er zoiets als een thuislozenprobleem bestaat. Maar, dit neemt niet weg: het vraagstuk bestaat en er is geen of nauwelijks een aanvaardbare oplossing. Accoord, er is een aantal andere 'lan den, dat achterloopt bij onze nationale opvangmogelijkheden, waar men zon der meer accepteert, dat er een zekere thuisloosheid is. Maar wij pretenderen ons op sociaal gebied tot de meest ZUSTER HAAYER: GELD NODIG „Gelukkig hebben we al veel bemoedi gende reakties gehad. Maar om werke lijk te kunnen helpen is er geld nodig. Veel geld zelfs" zegt zuster Haayer in haar kwaliteit als bestuurslid van het Sociaal Noodfonds. Het fonds stelt zich ten doel een opvangcentrum voor alleenstaanden en thuislozen te creë- Op zuster Haayers dringende verzoek herhalen wij het rekeningnummer, waarop uw bijdrage meer dan welkom is: giro 460.175, Amro-Bank, ten na me van Stichting Sociaal Noodfonds, rekeningnummer 47.97.75.990. Voor de verspreiding va Aanmelden: Prins Hendrikkade'14, Rot tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS ''oir IM M -> progressieve landen ter wereld te beho- Jongeren worden er soms door aange trokken. Er zijn inderdaad jonge men sen, die gerijpt uit zo'n proces het leven verder aankunnen. Maar vele anderen lopen tijdelijk of voorgoed uit de rails, ze derailleren Er ontstaat dan een proselietisme al hoort dat meer thuis bij de zogenaamde subcultuur, dan bij de specifieke thuislozen, Als psuchiater vind ik persoonlijk „motivatie" een bepaalde voorwaarde tot het opvangen van mensen. Motiva tie is dus het bewust meewerken aan een genezingsproces, aan een verande ring van levenshouding of aanpassing via de hulp van een psycholoog .of psychiater. Maar.... het grote probleem is juist, dat het ontbreken van die motivatie nu juist primair tot het ziektebeeld hoort. De Amerikanen noemen dat het ^motivational syndrome", het ziektesymptoom, dat eruit bestaat, dat men in het geheel NIET is gemotiveerd, tot wat dan ook. Wie dan wil helpen, moet dit doen „desondanks" of misschien beter nog „zijnsondanks^. Dit is wel het grootste probleem, waar wij, als medici, al tijden lang mee hebben getobd. Moet je dan maatregelen treffen, dwangmaatregelen? Of is het veel be ter, waar ik persoonlijk veel meer voor voel, gelegenheid te bieden tot ge sprek, tot opvang, vrijwillig en vol maakt vrijblijvend? Maatregelen dus, waarbij je, op het moment, dat de impuls ontstaat, gelegenheid biedt tot opvang, omdat er misschien juist dan iets te doen valt? Het is wel merkwaardig, dat we voor de jeugdige vagebonden dat alles in een minimum van tijd hebben georgani seerd, via sleep-ins, ook inclusief maal tijden. Maar voor de „echte thuisloze", die. aan de zelfkant leeft en daar bovendien zelf verkiest te leven, is er weinig of niets geregeld, althans na jaren van werk nog altijd slechts voor een onbevredigende oplossing gezorgd. Maar vergeet niet: het is een menselijk recht voor ieder individu, voor ieder levend wezen, een eigen dak, wat eten en een eigen bed te hebben. Daar heb ik als Hoofd Psychiatrie in Rotterdam en later in Den Haag jaren geleden voor gepleit. Jaren geleden. En ik wil daaraan toevoegen: dat doe ik nu nog. Er moet een pand zijn, een gebouw, zoals werd beschreven, met een aantal bedden, met een keuken, verwarming, wat geborgenheid en natuurlijk ook begeleiding. Daarmee bedoel ik, dat ieder, die er binnen komt een mens vindt,, om mee te praten, gis daar behoefte aan is. Iemand, die de proble men kent, een geschoold verpleegkun dige, die weet te luisteren en af en toe met een paar woorden de weg kan wijzen naar begrip, naar opvang. Zo'n huis stel ik me voor als een algemeen opvangtehuis, waar je kunt komen aanwaaien en kunt verdwijnen, zodra je er zin in hebt. Een huis, waar je kunt slapen in,een schoon bed, als er behoefte aan is, waar je kunt eten, als je trek hebt, waar je een stukje eigen levensrespect kunt terugvinden, zodra je er rijp voor wordt. Goed, er moeten regels zijn en een dag en nachtritme. Als medicus denk je natuurlijk aan risico's van ziekte, van infectie, van luizen. Minimale hygiënische controle is een absolute eis. Maar, het moet ook mogelijk zijn, dat er bnmiddellijk een huisarts geconsulteerd kan worden, zo dra er iemand aanklopt in'et ziekte. Denk aan de wintermaanden, aan bronchitus, longontsteking en alle an dere kwalen, die mensen bedreigen, waarvan alle weerstand praktisch on dermijnd is. De man, die binnenkomt, zal er gelukkig mee zijn. Alleen kende hij .de kanalen niet, hij had zijn papie ren niet in orde. Maar.... hij móet geholpen kunnen worden op basis vén de verstrekkingswet. Zo.n huis vergt geen kapitalen. Er moeten geschoolde gesprekspartners zijn, verpelegers dus, één of twee artsen, een part-time psycholoog en/of psychiater. Al die voorzieningen, ook de bedden, kosten de gemeenschap beslist geen kapitaal. U doet er goed aan dit werk te steunen. Gezamenlijk initiatief van en kele integere particulieren (Sociaal Noodfonds) samen met de overheid kan ik niet anders dan toejuichen^ Mensen m nood hebben het RECHT té* worden geholpen.... Dokter J. van Londen (Hoofd Soc. Psychiatrie en Geestelijk Hygiene s Gravenhage)

De Havenloods | 1973 | | pagina 1