9 7. 15 Werkgroep: integratie van twee vijandige groepen EIGEN MUSEUM VOOR MEESTERWERKEN VAN VINCENT VAN GOGH Boussac 50Z korting 98 KrMIrUwiillliii'l 90 Noord-Ierse kinderen drie weken in Schiedam HH DE KLERK Posthume eer in Amsterdam DE HAVENLOODS, DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 34-510 spaar nu geld uit Voortaan hoeft u zich 's mor gens niet meer direkt aan te kle den als u deze ochtendjas aan trekt, waarin u gezien mag wor den. Ochtendjas van soepel tricot in 4 moderne kleurstellingen en in de maten 40 t/m 46. Deze ochtendjas koopt u nu voor nóg géén zestien gulden. Vanaf vrijdagmórgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze ochtendjassen van soepel tricot. Vlak voor de zomervakantie is in Schiedam-Noord een werkgroep opgericht, bestaande uit representanten van de Raad van Gezamen lijke Kerken en de wijkvereniging Groenoord en omstreken. Deze werkgroep wil een groep van 40 Noord-Ierse kinderen in de leeftijd van 12 tot 17 jaar in het najaar voor drie weken naar Schiedam laten komen en hen onderbrengen bij gastgezinnen in Schiedam-Noord. De kinderen komen uit de wijken Falls Road en Shankil Road in Belfast waar sinds jaren onlusten, intimidatie, bomaanslagen en schietpartijen tot de orde van de dag behoren. Deze kinderen zijn dus opgegroeid in een sfeer van diepe haat, geweld, wantrouwen en onrust. De groep zal voor 50 procent uit Rooms Katholieke en 50 procent uit Protestantse kinderen bestaan. Het doel van de werkgroep is de katholieke en protestantse kinderen te laten ontdekken en ervaren, dat met respectering voor elkanders geloofs overtuiging toch een normaal sociaal contact mogelijk is. Daartoe dienen zo veel mogelijk gezamenlijke activiteiten te worden ontplooid, zoals sportwed strijden, excursies, culturele evenemen ten en gezamenlijke maaltijden. Het gehele programma moet gericht zijn op de intregatie van twee groepen, die vijandig tegenover elkaar staan. De werkgroep werkt onder auspiciën van de landelijke Stichting Hulp Noord- pierland te Utrecht. Deze Stichting werkt samen met de Stichting Europa Kinderhulp, de Johanniter Orde in Nederland, N.P.B. en Terre des Hom mes. Bovendien wordt in Noord- -Ierland samengewerkt met de N.I. Community Relation Commission te Belfast, die weer gevormd wqrdt uit representanten van protestante en katholieke organisaties en de Noord- Ierse overheid. Deze N.I. Community Relation Com mission selecteert ook uit welke buur- ten de kinderen het hardst toe zijn aan Aangezien het voornaamste doel is, de integratie van rooms katholieke en protestante kinderen hier in Nederland op gang te helpen brengen, zullen de kinderen de meeste dagen samen weg zijn en bij de gastgezinnen slechts slapen en ontbijten. De overige maaltij den worden gezamenlijk gebruikt om o.a. het integratieproces te bevorderen. Bijdragen een verblijf van enkele weken, ver van de vreselijke toestanden in hun directe omgeving. Speciaal de kinderen, die het meest getroffen zijn door de onlusten, t.w. kinderen uit gezinnen waarvan één der ouders is omgekomen, of waarvan de vader is geïnterneerd, of waarvan de kinderen zijn omgekomen door bom aanslagen en schietpartijen, komen voor uitzending in aanmerking. Het zijn dus gezinnen, waarbij sprake is van psychische nood, ontstaan door de onlusten. Kinderen van 12 tot 17 jaar zijn in een leeftijdsfase, dat ze de zaken gaan begrijpen. De toestanden, waarin deze kinderen moeten opgroeien zijn der mate ellendig, dat het niet te verwon deren is, dat 90 procent van de kinde ren in bed plast en dat vrijwel elk kind slaapmiddelen gebruikt. Uit ervaringen van mensen uit andere plaatsen, waar reeds Noord-Ierse kinderen zijn ge weest blijkt, dat dit .na enkele dagen niet meer voorkomt. Om dit te bekostigen is uiteraard veel geld nodig. De werkgroep schat de kosten op ca. f 18.000,-. Door allerlei akties wordt getracht geld bijelkaar te brengen (postgiro nr. 382623 Rabo Bank, Schiedam-Kethel, t.g.v. Actie Hulp Noord-Ierland). Daarnaast wotdt gerekend op een gel delijke bijdrage, of bijdrage in natura van het bedrijfsleven. Voor het organi seren van sportevenementen met de Noord-Ierse kinderen wordt de mede werking ingeroepen van sportvereni gingen, die de organisatie willen ver- Integratie VLAARDINGEN - De sectie beel dende kunst van de Culturele Raad Vlaardingen organiseert van 25 augus tus tot en met 8 september in de expositiezaal van „Het Weeshuis" een expositie van Karin Daan, Jan Hein Maters, Marcel van Vuuren, Wim Korvinus en Mik Thoomes van het bureau voor milieu-architectuur te Arnhem. Zij maken onder andere het plan voor de omgeving van het Lijn baancomplex. zorgen. Ook gaan de gedachten van de werkgroep uit naar plaatsen of be drijven, die b.v. één hele dag de kinde ren te gast willen nemen. Na een noodgedwongen rust i.v.m. de zomervakantie, is de werkgroep thans volop gestart met de organisatie. Voor eventuele nadere informatie kan men zich wenden tot mevr. A. van Kan, Toon Verheystraat 55, Schiedam tel. 704762 en de heer H.F.W. Haan, J. Oreliosingel 99, Schiedam, tel. 702593. Raadsagenda telt 50 punten De agenda, die de Schiedamse raad op maandag 27 augustus en donderdag 30 augustus gaat behandelen telt 50 pun ten. De vergaderingen beginnen om 20 Er is een groot aantal hamerstukken bij zoals het regelen van canongelden e.d. Verder komt ter sprake de aanstel ling van een buurtwerker in Schiedam- Noord; het PPR-rapport „Het zal je maar gebeuren" en de opheffing van de Bedrijfs Economische Dienst. Het Bestuur van de Chr. Nijverheids scholen deelt mee definitief af .te zien van de bouw van een school in Woud- hoek. Het leeggekomen gebouw van de chr. school aan de Burgm. van Haaren- laan kan worden betrokken, zodat de aangevraagde grond niet nodig is. Voor de bouw van zes eengezinswonin gen aan de Schiedamseweg wordt voor gesteld aan H. van der Kraan's Bouw bedrijf de benodigde grond in erfpacht uit te geven. Echte Romanex Boussac de Paris gordijnstoffer^ In verschillende fleurige bloemmotieven. In twee breedten. Romanex Boussac de Paris -150 cm breed. Normaal 22.50 Nu 11.90 Rotterdam: WoonWarenHuls, Binnenwegplein/Lijnbaan Winkelcentrum Zuidplein - Gordiinboetiek I Winkelcentrum Beijerlandselaan II Winkelcentrum Groot IJsselmonde VESTIGINGEN ROTTERDAM/DEN HAAG UTRECHT;VLISSINGEN/DE LIER Wie een dagje uit wil zijn in Amsterdam verïuime niet enkele uren door te brengen in het Rijksmuseum Vincent van Gogh, dat door Koningin Juliana op 2 juni officieel is geopend. Met Rembrandt is Van Gogh de meest besproken schilder van Nederlandse afkomst. Van de meer dan. 800 schilderijen en 800 tekeningen, die deze kunstenaar in de laatste tien jaar van zijn korte leven heeft gemaakt - Van Gogh was 37, toen hij stierf zijn er honderden over de gehele wereld in musea en in particulier bezit verspreid. Voor de Nederlandse schilderkunst mag het dan ook een wonder heten dat Vincent van Gogh 's vier jaar jongere broeder Theo nog in het bezit is gebleven van circa 230 schilderijen en tekeningen die, met de collectie Van Gogh-schilderijen in het Kröller-Muller Museum te Otterloo, voor Nederland bewaard zijn gebleven. spaar nu geld uit Als moedertje natuur er niet voor zorgt dat uw tuin voldoen de water krijgt, zorgt u er zelf voor met deze handige tuin slang. Prima tuinslang van een zware kwaliteit plastic, geschikt voor koud en warm water. 15 Meter tuinslang kompleet met spuit- stuk en verzinkte slangklem voor nog géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage 15 meter tuinslang kompleet met spuitstuk en verzinkte Géén tel. of schrift, best. HERVORMDE GEMEENTE - Grote Kerk 10 uur ds. S. Tijmstra (H. Doop en H. Avondmaal), 17 uur ds. T. Cazander van Middelharnis. Bethelkerk 10 uur ds. H.J. Groenewegen; Opstan- dingskerk 10 uur eerw. heer W.D.J. van der Kaaden van Rockanje. Aula, 'Pinasplein 10 uur ds. D.J. Spaling. KETHEL - Dorpskerk 10 uur ds. S. Gerbrandy, gezinsdienst, afscheid leer lingen zondagsschool, 19 uur ds. S, Gerbrandy. St. Martinuskerk 9.30 uur ds. P. Magré. Ned. prot. bond, Westvest 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Oud-katholieke kerk, Dam 28, 10.30 uur pastoor F. Smit. Evang. Luth. gemeente, L. Nieuwstraat 10 uur ds. A. Steinhart. Leger des heils, Lange Haven 27, lei ding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol, samenkomst 10 en 19.30 uur dienst, woensdagavond 20 uur samenkomst. Gebedsaktie Schiedam, iedere donder dagavond 19.30 uur in de kapel van de broeders, Warande 155. Baptisten gemeente, Warande 30, dienst 9.30 en 16.30 uur. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest, 9.30 uur en 16.30 uur ds. L. W. G. Blokhuis. Geref. kerk (vrijgemaakt) Schiedam- Overschie, gebruik gebouw evang. unie, Oranjestraat 8.15 uur en 15.00 uur ds. A. Kooij. Ned. herv. evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven 10 uur cand. P. L. de Jong uit Utrecht, 17.00 uur ds. J. T. Cazander uit Middelharnis. Zevende dags adventisten. Luth. kerk Westvest, zaterdag van 10-11 uur Bijbelstudie 11-12 uur ere-dienst. Als erfgoed is deze collectie in 't bezit gekomen van Theo's zoon Vincent Willem, de nu in Laren wonende dr. ir. V. W. van Gogh, die dit omvangrijk bezit, nog aangevuld met schilderijen van Gauguin, Bernard en Monticelli, tijdgenoten en kunstenaarsvrienden van Vincent, in 1962 in een Stichting heeft ondergebracht. In deze collectie zijn ook de bijna complete brieven van Vincent opgenomen. Nog in hetzelfde jaar besloot de Stich ting deze omvangrijke verzameling aan het Rijk in permanente bruikleen af te staan, dat voor deze kostbare schat een museum in Amsterdam heeft laten bouwen op door deze gemeente daar toe afgestane grond. Het is de wens van Vincent's neef en naamgenoot dr. ir. Vincent Willem van Gogh geweest om „het museum met de kunstwerken van Vincent tot een plaats te maken waar de individu zich niet alleen in de aanschouwing van zijn kunstwerken kan recreëren, maar waar hij zich bovendien kan ontplooien in creatief bezig zijn". De in het Rijksmuseum Vincent van Gogh ondergebrachte schilderijen, te keningen en brieven omvatten alle perioden die tot Van Gogh's stormach tige ontwikkeling als mens en kunste naar hebben bijgedragen. Sociaal bewogen Vincent was een dynamische persoon lijkheid: in hoge mate onafliankelijk, vrijheidslievend, agressief, onconven tioneel, maar bovenal waarheidslie- vend. Hij verdiepte zich niet alieen in het landschap, maar ook in de bevol king en hun arbeid op het land. Hij had een sterke sociale bewogenheid, die hij vooral in zijn werk uit de Nuenense periode van 1883 tot. 1885 tot uitdrukking bracht. Deze sociale bewogenheid inspireerde hem tot het schilderen van zijn kunstwerk „De aardappeleters" dat in de collectie van het Rijksmuseum Vincent van Gogh te bewonderen valt. In november 1885 vertrekt Vincent plotseling naar Antwerpen om er op de Academie opnieuw te beginnen, alsof hij met „De aardappeleters" geen schil derij had gemaakt dat achteraf tot de meesterwerken van de Europese schil derkunst blijkt te behoren. Even plotseling als hij uit Nuenen, waar zijn vader predikant was, naar Antwerpen vertrok, al zijn schilderijen en tekeningen achterlatend, vertrok hij vier maanden later naar Parijs naar zijn broer Theo, die in de kunsthandel werkzaam was en met wie hij ging samenwonen. Daar sloot hij vriend schap met de schilders Henri de Tou louse Lautrec en Emile Bernard. In deze periode (1886—1888) ontstaan o.a. de beroemd geworden schilderijen „Een paar schoenen", „Gezicht op Montmartre", „Stilleven" met bord, citroenen en sinaasappelen en „Boule vard de Clichy", allen in het Museum Van Gogh te bewonderen. In zijn Parijse periode distancieert hij zich onder invloed van de Franse schilders meer en meer van de donkere kleuren uit- zijn Nuenense tijd. Zijn palet wordt fonkelend en speelser van toets. Na twee jaar sluit hij zijn Parijse periode af met een magistraal zelfpor tret, waarvan hij aan zijn zuster Wille nden schreef: 'n portret dat ik in de spiegel schilderdeen 't is niet mak kelijk zichzelf te schilderen -in alle geval IETS ANDERS dan een photo- grafie". Bloesempracht Het is niet bekend waarom Vincent Parijs verliet en naar Arles :n het Zuiden van Frankrijk vertrok. Was het om zich voor goed te bevrijden van de donkere, aardse kleuren, waarin hij in zijn Nuenense tijd schilderde? Zijn eerste reeks werken uit de Provence (1888-1889) stralen in elk geval de verrukkelijke bloesempracht uit van de Zuidelijke boomgaarden. Het zijn weelderige impressies, die wel in volko men tegenstelling staan tot de sombe re, kale vruchtbomen uit de pastorie- tuin in Nuenen. In Arles maakt hij kennis met de schilder Gauguin, waarmede hij vriend schap sluit. Hier ontstaan zijn in fel geel geschilderde zonnebloemen, die als decoratie bedoeld waren voor zijn atelier in het gele huis in Arles, dat hij met Gauguin deelde. Vincent's huis aan de Place Lamartine in Arles in onder de titel „Het gele huis" in het Van Gogh-Museum te aanschouwen, alsmede 29 andere schilderijen uit zijn Arles-periode (1888-1889). De dynamische, vaak tot het uiterste gespannen Vincent, die door zijn agres sieve natuur nogal eens in conflict met zijn omgeving leefde - we herinneren hier aan zijn verhouding in zijn Haagse periode (1881-1883) met een verlaten, zwangere vrouw, die hij na kortere tijd, Den Haag ontvluchtend, verliet; aan de breuk met zijn oom Anton Mauve in diezelfde tijd en de hooglo pende ruzies met Gaugin - vertoonde langzaam aan verschijnselen van over spanning, waardoor hij in een hospitaal in Arles moest worden opgenomen. Op eigen verzoek werd hij overgebracht naar het gesticht Saint-Paul-de-Mausole te Saint Rémy, in de omgeving van In Saint Rémy, waar hij van mei 1889 tot mei 1890 vertoefde, kon hij alleen werken als hij zich goed voelde. Was hij daartoe in staat dan werkte hij met alle kracht waarover hij beschikte. Door zijn zeer beperkte bewegingsvrij heid, vooral de eerste maanden, kon hij niet naar de natuur schilderen. Hij beperkte zich toen tot de door hem bewonderde voorbeelden van andere schilders zoals Rembrandt („Opwek king van Lazarus"), Delacroix („Pieté") en Millet's landschappen „De ploeg en de eg" en „De avondstond". Vincent's genie herschiep deze voor beelden echter zo geheel in overeen stemming met zijn eigen visie en per soonlijkheid, dat het moeilijk valt te vergeten dat niet de werkelijkheid, maar het voorbeeld van een ander schilder model heeft gestaan. Herstel Mocht hij, onder leiding van een ver pleger van het asyl, buiten werken dan tekende zich, waarschijnlijk door het gemis aan de veilige beslotenheid van het gesticht, zijn afwijkende geestesge steldheid in zijn werken af, die vaak zonder duidelijke vormgeving en ver ward waren geschilderd. Naarmate Vincent zich echter herstelde, kreeg ook de vormgeving weer duidelijker contour en werden ook de kleuren weer rijker aan schakering. Drie-en-der- tig schilderijen uit de periode Saint Rémy zijn in het Van Gogh-museum terug te vinden, waaronder de beroem de schilderijen „Bloeiende amandel- tak" (februari 1890) én zijn „Slaapka mer in Arles" (mei 1889). In mei 1890 genezen verklaard, ver trekt Vincent terug naar Parijs. Hij ontmoet er zijn broer Theo en oude vrienden, maar hij houdt hetin deze metropool slechts drie dagen uit. Dan vertrekt hij naar Auvers-sur-Oise, waar dokter Paul Gachet een kunstenaars kring heeft gevormd. Drie maanden werkt hij weer, van mei tot en met juli 1890. In juli schildert hij nog het „Korenveld met kraaien": een chao tisch landschap, waarin de zwarte kraaien als een voorbode van een naderend onheil domineren. Kort na dien -de 27ste juli - verwondt hij zich in een vlaag van waanzin, waarop zijn tragische dood op 29 juli 1890 volgt. Vincent is in Auvers nog zeer produc tief geweest. Na de brandende zon van de Provence boeit hem nu de eenzaam heid der korenvelden in het Noorden van Frankrijk. Hij ontdekt nieuwe kleuraspecten: het geel van het koren, afstekend tegen de blauwe lucht; en het groen tegen het wit van de wolken; kleurencombinaties, die hij nog niet eerder ontdekt had. Zo eindigt het leven van een groot genie, die van zijn 37 levensjaren er slechts tien en wel de laatste tien jaren - uitsluitend aan de schilder kunst heeft gewijd en met zijn totale oeuvre van 1600 schilderijen en teke ningen heeft bijgedragen tot de glorie van de Nederlandse schilderkunst door alle eeuwen heen. Alleen dit is al een bezoek aan het Rijksmuseum Vincent van Gogh ten volle waard. En wie een feis naar Frankrijk onder neemt, verzuime niet de twee graven van Vincent en Theo van Gogh op het dorpskerkhof van Auvers-sur-Oise te bezoeken, een 30-tal kilometers van Parijs verwijderd. IDO EYL. Het is helemaal "in", een pul lover over een blouse heen. daarom bieden wij die leuke jumpertjes nu zo goedkoop aan. Pullovers in vele modellen, kleu ren en kwaliteiten, waaronder dezegladgebreide pull met leuke kontraststrepen waarin borduur- motiefjes. Leuke pullovers nu door elkaar per stuk voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre pul lovers in vele modellen, kleuren en kwaliteiten, maten 36 t/m Na 28 jaar afscheid van „VROM-dienst" De heer L. J. van der Laan, ontsmetter bij de gemeentelijke Vervoers-, Reini- gings-, Ontsmettings- en Marktdienst, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd per 1 septem ber de dienst zal verlaten waar hij sinds 1 augustus 1945 werkzaam is geweest, heeft afscheid genomen tijdens een bijeenkomst in de kantine van de VROM-dienst. Directeur E. T. Kraan heeft zijn waar dering voor de scheidende onder woor den gebracht en ook zijn activiteiten buiten de dienst gememoreerd. Het raadslid mevrouw J. Krikke-Hein sprak namens de commissie voor de VROM- dienst. De heer G. J. Koppenlo bood namens de jubileum-commissie een fraaie hengel-uitrusting aan, terwijl mevrouw Van der Laan, die vergezeld was van kinderen en kleinkinderen êen bos bloemen ontving. De heer M. A. de Vries, chef van de heer Van der Laan sloot de rij van sprekers, waarna de heer Van der Laan met een kort woord dankte. MAASSLUIS - In het gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16 exposeren tot en met 10 september Dick Bouman en Joke Bouw man-Hendriks keramiek, leer- en textiele objecten. De expositie is geopend van dins dag tot en met zondag van 14-17 uur, dinsdag ook van 19-21 uur.

De Havenloods | 1973 | | pagina 7