6. Natuurvrienden vieren 20-jarig bestaan van August Reitsmahuis Op stap met De Havenloods I?*A. 95 ESHEOi ■•rill'gj NIVON kreeg Duitse Weermachtkantine FIJN! DANSLES! DANSSCHOOL C.F. WUYSTER DE HAVENLOODS, DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 34-505 Bijdragen: Ben van Haren Redactie: Jan Rietveld Gelezen in het clubblad van de voet balvereniging HVO: „Door bemidde ling van Jetze Ploeg en met medewer king van Ben Strating, Otto Verbrugge en Piet van Reij zijn we weer in het bezit van een destijds door de storm gebroken doellat". De storm was in april en het is een verdienste van de vier HVO-leden, dat zij. de lat thans teruggevonden hebben. De vereniging is volgens de mededeling in het club blad zeer gelukkig met de gebroken doellat. Ze gaan het waarschijnlijk met een groot kampvuur vieren. rondscharrelen. De miljoenste „dons slaper" - belist geen haantje de voor ste - zal wel een eierklopper krijgen. De tijden van kussengevechten met de kans dat de veren in het rond vliegen komen weer terug. Verder stelt zo'n bericht weinig voor, maar er is ver wantschap met deze rubriek. Daarom toch maar een „kukelekuutje". „De discussie of Nederland over enige jaren 20 of 15 miljoen inwoners zal tellen is voor de wereld als geheel volledig oninteressant. Wij Nederlan ders zullen immers als deel van de rijke wereld toch wel onze welvaartstoene ming opeisen. En we verkeren ook in de machtspositie om dat te doen. Of zijn we bereid om dat niet te doen? Dat wil zeggen: zijn we bereid het milieuvraagstuk als een vraagstuk van de hele wereld te zien. Aan al degenen die het willen beschou wen als alleen maar een probleem van „het westen" zou ik willen zeggen: dat wordt dé grote historische vergissing van de mensheid. Als u denkt, dat het alleen maar een probleem is van ons, dan bent u nu al bezig de grote ramp voor te bereiden", aldus dr. Sicco Mansholt, onlangs op een milieubijeen komst in Boxtel. Sicco Mansholt wijst een beschuldigen de vinger naar Frankrijk als hij praat over de internationale samenwerking, die noodzakelijk is om de Rijn van riool weer rivier te maken: „Frankrijk is een remmende factor in die interna tionale samenwerking, omdat het alles ondergeschikt maakt aan economische groei. Ieder die heeft meegemaakt wat voor een lijdensweg die samenwerking is, weet dat het nog lang zal duren. Intussen worden we zoet gehouden met een zogenaamd akkoord van de Internationale Rijncommissie. Maar de normen en activiteiten waarover men- het in dat akkoord eens is geworden zijn van dien aard dat de Rijn over vijftien jaar vuiler zal zijn dan ze nu Het slapen onder donsdekens blijft zienderogen terrein winnen: sinds 1968 is het aantal donsslapers" ver tienvoudigd. Als de populariteit in hetzelfde tempo toeneemt, mag worden aangenomen dat binnen 3 a 4 jaar de miljoenste „donsslaper" in Nederland kan worden verwelkomd, aldus de verwachting van Irisette, de grootste producent en leverancier van donsdekens, lakenover- trekken en bijbehorende kussenslopen in ons land. De grootste categorieën aankopers van donsdekens zijn jongeren die gaan trouwen en ouderen van plm. 35 jaar die toe zijn aan vernieuwing van het slaap ka m erin terieur. Ruim zes miljoen voor mensen in nood Stichting Mensen in Nood/Caritas Nederland heeft in 1972 ruim 6.2 miljoen kunnen besteden. Sedert juni 1973 voert Mensen in Nood de actie „Op leven en dood" voor de door droogte getroffen gebieden in West- Afrika. Tot heden is voor dit doel op giro 1111222 Den Bosch ruim 1 mil joen binnengekomen. Zij die een finan cieel overzicht wensen of nadere infor matie over de actie „Op leven en dood" kunnen deze gratis ontvangen als zij even een briefkaartje sturen naar postbus 1041, Den Bosch. Men kan daar ook gratis ingesloten affiche aan vragen. 'k Zat aan de bochtige rivierdijk in de zomerzon Ik had mijn schoenen en mijn sokken uitgetrokken Mijn blote voeten proefden de prikkel van het pas gemaaide gras En ik genoot van het kontakt met ongeschonden grond. Ik was De stad ontvlucht, de stank en ook de groene en de rode lampen Die op hun grijze lange stelen automa tisch, onvermoeibaar Te bevelen stonden, aan en uit en om Ik was de stad ontvlucht. Ik dacht hier lacht het leven nog 't Blauw van de lucht omvatte aan de overkant van 't water Een kleine werf, een kerk omkranst met huisjes en ginds een boerderij En vóór mij schoof omkruld door spattend wit een boot voorbij. Ik was zó blij. Baldadig zocht ik op de dijk wat platte steentjes En ik keilde ze, als in mijn jeugd, over het watervlak Ze deden 't nog. Ze scheerden, spron gen, een en twee en drie en vier Ze dansten. Zonneflenters dansten mee.... ik had plijzier Ik had plijzier voor tien, maar 'k was alléén.... en niemand om mij heen En languit in het groene gras wist ik dat 't zomer was En 'k dacht aan al die drommen mensen die ingeblikt, elkaar verwen- In lange slierten op al of niet verstopte wegen en regelmatig Naar hun eigen voorhoofd wijzend achter 't stuur vertoeven En 'k dacht „Laat mij maar STEEN TJES KEILEN" Voor mij heeft 't niet „gehoeven". Leen de Zwart Prijsbewuste fotografen komen nu bliksemsnel hun flitslampjes en - blokjes bij ter meulen ko- Philips flitslampjes en - blokjes in de vertrouwde verpakking met de handige diafragmatabel op de achterkant. 10 Flitslamp jes of 3 flitsblokjes nu met 1,30 tot ruim 2 gulden voordeel. 10 flitslampjes PF 1B of AG 3B 2 gQ van 4.20 voor 3 flitsblokjes van 5.94 voor Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder Philips flitslampjes en - blokjes voor lichte prijsjes. Met andere woorden „Overdaad schaadt, middelmaat baat". Dit is de oplossing van de puzzel. Een goed gezegde, vandaar dat wij ook maar drie tientjes uitkeren. Het ihoet een aardigheidje blijven. De drie lapjes van tien worden verdeeld onder de volgende winnaars: mevr. S. Kruit- Schouten, Berkenlaan 39, Klaaswaal, mevr. Van Nemezade, Jacob van Len- nepstraat 26b, Schiedam, mevr. C. Zeedijk, Hoogvlietstraat 36b, Rotter- dam-20. eigenl'ijdseeigen'kol/"kt ie fapiiliedrukwerk. Mei bijpassende enveloppen. oor lieve verlovingen, hechte huwelijken, blije geboorten, jubelende jubileums en recepties, verheugende verhuizingen en al w al er verder maar aan te kondigen of phihthoüse ÉH spaar nu geld uit Hi-fi liefhebbers kennen natuur lijk het merk Scotch én de ge bruikelijke prijzen. Aan die prijzen gaan wij dit weekend iets doen, Originele Scotch cassettes in de beste kwa liteit (Lownoise, High Fidelity) koopt u vrijdag en zaterdag voor minder dan de helft van de ad viesprijzen. Scotcti C 120 Uitsluitend aanstaande vrijdag en zaterdag verkopen wij in de kelder originele Scotch cassettes in low noise kwaliteit voor klinkende prijzen. m Géén tel. of schrift, best. ABONNEMENT is uw dagtocht guldens voorde liger. Iedere dag een andere DAG TOCHT. Vraag telefonisch de folder voor augustus Touringcarbedrijf en reis bureau „ISLAMUNDA" Ebenhaezerstraat 49b Telefoon 844333 en 812978. Het August Reitsmahuis: duizenden natuurvrienden hadden hier een ge slaagde vakantie. In Hoek van Holland, ongeveer 30 km. van Rotterdam, 25 km. van Den Haag, ligt één van de veertien Nederlandse natuurvrienden huizen: het August Reitsmahuis, genaamd naar de helaas te vroeg overleden direkteur van de toenmalige Rotterdamse Kweekschool voor onderwijzend personeel. Het August Reitsmahuis aan de Nieuwlandsedijk 160 neemt onder de Nederlandse natuurvrienden huizen een bijzondere plaats in. De meeste natuurvriendenhuizen fijn gebouwd op plaatsen, waar de gebruikers rust en natuurschoon vinden. Staande op het duin achter het vakantiehuis ziet men aan de ene zijde in de verte de industrieën, aan de andere zijde, vlak voor de voeten, de glazen stad van het Westland, groentetuin van West-Europa. Tien minuten lopen van het huis is er het brede strand aan de Noordzee en de Nieuwe Waterweg. Daar ziet men de scheepvaart van zeer nabij. wordt gehouden. De kinderen hebben een eigen programma. Een poppen kastvoorstelling wordt gegeven. In de vooravond wordt een lampionoptocht gehouden. De lampions kunnen de kinderen zelf maken. Op de zaterdag avond wordt op het kampeerterrein een vrolijk programma onder het motto „Wij zijn al bijeen" gebracht. Er is gelegenheid tot volksdansen. Het Nivon-ka baret „De Jeukboks" uit Rotterdam treedt op. Begeleid door onze eigen muzikanten zingen wij onze liederen. Na afloop is er voor de liefhebbers nog een strandwandeling met misschien een strandvuur. Zondag staat in het teken van een receptie op het Aug. Reitsmahuis. Verder staat de zondagochtend voor de deelnemers aan het feest in het teken van de recreatie en transpiratie. Een puzzel-wandeltocht wordt gehou den. Voor jong en oud is er gelegen heid deel te nemen aan sport en spel. Zij, die hun handvaardigheid willen bewijzen, kunnen leerwerk maken, bloemschikken of op andere wijze creatief bezig zijn. Op en rondom het Reitsmahuis is er gelegenheid tot „markf'-bezoek. De zondagmiddag wordt doorgebracht in het teken van „Ook dit is het Nivon". De volksdansgroep La Popoldancantoy zal zijn wervelende dansen brengen. Het Harmonie-orkest uit Rotterdam, t.w. Excelsior, zal op treden. Behalve muziek en dans, zal het gesproken woord in de vorm van voordracht onze aandacht vragen. In de onmiddellijke omgeving liggen steden, die een bezoek zeker waard zijn. Delft met zijn oude huizen en grachten, Gouda met zijn stadhuis en Goudse glazen, Den Haag met het Binnenhof en Musea, Rotterdam met zijn havens. Deze combinatie van mogelijkheden, strandgenoegens, gade slaan van internationaal scheepvaart verkeer en stedenbezoek, maakt een verblijf in het August Reitsmahuis tot een gebeurtenis, waaraan goede herin neringen bewaard blijven bij de be zoekende natuurvrienden. Lustrum „Wij zijn al bijeen". Onder dit motto wordt op 1 en 2 september in Hoek van Holland het 20-jarig bestaan van het August Reitsemahuis gevierd. In de loop van de zaterdagochtend worden de deelnemers verwacht. Het Reitsmahuis zelf biedt onvoldoende overnachtingsgelegenheid. Daarom is een afspraak gemaakt met de beheer der van de gemeentelijke camping in Hoek van Holland, gelegen in de on middellijke nabijheid van het Reitse mahuis. De kampeerders onder de natuurvrienden kunnen aldaar hun tent opslaan. Er is voldoende plaats en de camping is van alle comfort voor- De festiviteiten beginnen na de ope ning op zaterdagmiddag op de camping. Er zijn gezamenlijke wande lingen. Een motief-foto-wedstrijd bhiht hoUse FAMILIE ■§1111 Voor de kinderen is er op zondag middag in en rondom het Reitsmahuis een eigen programma. Het traditionele ganzenbordspel wordt gespeeld, terwijl de jongerengroep van het Nivon uit Den Haag er borg voor staat, dat de kinderen zich amuseren. Velen worden verwacht op het Reits mahuis aan de Nieuwlandsedijk op 1 en 2 september 1973. De toegangsprij zen zijn redelijk gehouden, f 2,- per persoon voor het weekend en f 1,50 per persoon voor de zaterdag of zondag. Kinderen betalen resp. f 1, en f 0,75. Inlichtingen over deelneming, ook voor groepen, worden gaarne verstrekt door de secretaresse van de jubileum commissie, mevrouw Gré Ditiecher, Melis Stokelaan 4, Vlaardingen, tele foon 010- 34661 1. Onstaan Hoe ontstond het August Reitsma huis? In de bezettingstijd plaatste de Duitse Weermacht aan de Nieuwland sedijk een gebouw, dat gedurende de oorlog 1940—1945 voor verschillende doeleinden diende. Zo werd het ge bruikt als kantine voor leden van de Duitse Weermacht. Na de oorlog werd het gebouw eigen dom van de Gemeente Rotterdam, die er niet goed raad mee wist. Na bespre kingen met het Gemeentebestuur werd het huis door de Stichting tot exploita tie, onderhoud en beheer van Natuur vriendenhuizen en kampeerterreinen gehuurd met de bedoeling het gebouw tot natuurvriendenhuis te verbouwen. Om het huis echter als vakantieverblijf voor de leden van het Nivon geschikt te maken, was een grondige verbou wing nodig. Plannen en tekeningen werden ge maakt en goedgekeurd. In februari 1953 begonnen vrijwillige arbeids krachten met de werkzaamheden. Het eerste werk-weekend zal door de wer kers van het eerste uur niet licht worden vergeten, want in dit zelfde weekend werd ons land getroffen door dijkdoorbraken en overstroomde een groot deel van ons land. Zonder gas, licht, water en verwarming vergden de eerste weekenden van de werkers een groot doorzettings- en aanpassingsvermogen. Elke vorm van comfort ontbrak, doch het idealisme was groot en de geest uitstekend. Enorm veel werk werd verzet en op 20 juni 1953 kon het huis worden ge opend. De werkers kunnen met trots naar de Natuurvriendenvlag kijken, die op die dag gehesen wordt. De accommodatie is dan: een dames slaapzaal met 26 bedden, een heren- slaapzaal met 20 bedden en 6 gezins kamers, bevattende elk 4 bedden. Totale capaciteit: 70 bedden. Na 10 jaar intensief gebruik, bleek het nodig het natuurvriendenhuis uit te breiden, maar bovenal te moderni seren. De beheerscommissie bepleitte bij het Stichtingsbestuur de noodzake lijkheid van verbouwing, daar de gasten, mede door de gestegen wel- Nieuwe Marty Feldman-show Op de late avond van maandag 27 augustus zendt de KRO-televisie een nieuwe aflevering uit van de serie „Marty Feldman Comedy Machine". In deze aflevering ontvangt Marty Feldman als gasten: de filmakteur Orson Wellfes en comedian Spike Milli- gan. vaart, meer comtort op-prijs gingen Op 21 oktober 1967 opende burge meester Thomassen van Rotterdam het gemoderniseerde huis. De slaapzalen zijn verdwenen. Twee-persoonskamers met stromend water zijn er voor in de plaats gekomen. Enkele gezinskamers zijn gehandhaafd. Het gemeenschappe lijke dagverblijf is aangepast. Een twee de, kleiner dagverblijf biedt plaats aan diegenen,, die zich wat willen afzonde ren. De zelfverzorgingskeuken is uitge breid en biedt alle gelegenheid aan de gasten, die daar hun eigen maaltijden kunnen klaarmaken. Het huis is cen traal verwarmd en douches ontbreken evenmin. De gasten betalen slechts een matig tarief voor overnachting, volwassenen betalen f 5,55 per nacht en kinderen f 4,30. Doordat het Reitsmahuis en ook de andere natuurvriendenhuizen vrijwel geheel worden beheerd door vrijwilligers, kan worden volstaan met lage tarieven om de normale exploita tie-kosten te dekken. Bij toerbeurt reinigen de gasten de gemeenschappelijke ruimten. De pret tige geest en de sfeer, die het samen zijn kenmerken, het gezamenlijke corvee, maken het verblijf op het Reitsmahuis en ook op de andere natuurvriendenhuizen tot een beleve- Parijs Van 6 t/m 9 sept. We logeren in het Paris-Lyon-Palace, waar ook alle maal tijden worden gebruikt. Met rondritten onder meer naar Versailles krijgt u veel van Parijs te zien. Winkelen en theater bezoek is ook mogelijk. De prijs: f 225,- per persoon (éénpersoons- kamer f 17,50 toeslag). Wegens ziekte nog 2 twee-persoons ka mers vrij voor de reis van 26 tot en met 29 augustus. Inlichtingen De Haven loods, tel. 13.21.70, toestel 24. Boppard Van 10 tot en met 13 september gaan we per luxe touringcar langs de Rijn. Tijdens deze reis logeren we in hotel „Bellevue" aan de Rijnboulevard in het plaatsje Boppard. Er is verder een boottocht op de Rijn, een rondrit door het Taunusgebergte, koffietafels on derweg en afscheidsdiner in Arnhem. Dit alles voor f 235,- per persoon (éénpersoonskamer f 17,50 toeslag). Vertrek om 8.15 uur vanaf de West- blaak. Aankomst in Rotterdam op de vierde dag rond 21 uur. Hoorn Woensdag 22 augustus dagtocht naar de oud-Hollandse markt in Hoorn. Vertrek 8.30 uur (Westblaak). Aan komst in Rotterdam 17.30 uur. De reis, inclusief koffietafel kost f 25,- per persoon. Knokke-Gent Vrijdag 24 augustus staat de badplaats Knokke op het reisprogramma met koffietafel en diner. Vertrek 8.30 uur. Via de Haringvlietbrug en de Ooster- scheldebrug gaat de reis naar Vlissin- gen en vandaar verder met de boot naar Breskens. Na een trip door Zeeuws-Vlaanderen staat er in Sluis een Zeeuwse koffietafel gereed. Ver volgens is er een rondrit door België met een ruime pauze in Knokke. Na het afscheidsdiner in Breda arriveren we om 22 uur in Rotterdam. Prijs f 37,50 per persoon. Maandag 27 augustus organiseert De Havenloods weer een vraagtekentocht naar de bloeiende heide. Vertrek vanaf de Westblaak om 8.30 uur, terug om 20 uur. Prijs f 37,50 inclusief koffie met gebak, koffietafel en diner. EBEN HAEZERSTRAAT 49B, ROTTERDAM TELEFOON 844333 en 812979. AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN NOORD - ZUID - OMMOORD - IJSSELMONDE - SCHIE- BROEK -SPIJKENISSE. Inlichtingen en inschrijving tel. 010-24.72.75 - 65.78.86. Safaripark Dinsdag 28 augustus een dagtocht naar het Grootwild Safaripark in Tüddern in Duitsland. In het park zijn niet alleen leeuwen en tijgers, maar ook struisvogels, zebra's, kamelen en ande re dieren. De toeringcar rijdt door het park heen. Vertrek 8.30 uur. Aan komst in Rotterdam 21 uur. Prijs f37,50 per persoon, inclusief koffie tafel, entree en diner. Texel Donderdag 30 augustus voor de laatste maal een dagtocht naar Texel. Inclu sief koffie en diner voor f 37,50 per persoon. Vertrek 9 uur, aankomst 22 uur. Alkmaar Vrijdag 31 augustus, dagtocht naar Alkmaar met bezoek aan kaasmarkt en een kijkje in Volendam. Vertrek 8.30 uur, aankomst 18 uur. Prijs f20,— inclusief koffie met gebak. Bloemencorso Zondag 2 september met De Haven loods naar het bloemencorso in Zun- dert. Voor f 37,50 per persoon is er een gereserveerde plaats met onderweg Op alle dagtochten in de maand augus tus wordt er voor kinderen tot 15 jaar reductie gegeven. Nadere inlichtingen over onze reizen geeft mevrouw Val kenburg, tel. 132170 Voor de reizen kan op de volgende' adressen geboekt worden: op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010-132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-341071, Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig. mag. De Bok ser, Zwaanshals.245; boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekh. Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; boekh. Bokhorst, Peppelweg 128; boekh. Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoog straat 50. In Capelle a/d IJssel: boek handel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Al onze dagtochten vertrekken vanaf de Westblaak tegenover de Cinerama. spaar nu geld uit Bij ons koopt u dit weekend dubbelbrede open weave voor de prijs van enkelbreed. Acryl open weave, liefst 200 cm breed, in de kleuren berber, wit en ivoor. Deze dekoratieve gor dijnstof verkopen wij voor nog géén zeven gulden per meten Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze leuke acryl open weave, 200 cm breed, in de kleuren berber, wit en ivoor, nu per QO voor UO 0 Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Je hoeft geen spijkerbroek te verknippen om deze leuke tas te maken; hij wacht bij ons, kant en klaar. Jeans bag van echt blue denim met lange schouderriem, grote rits en natuurlijk 2 opgestikte zakken met sierstiksels. Deze geinige tas ook voor naar school) nu voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze jeans bags in blue Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 9