"Wilde beestenspul" slaat tenten op in hart van Rotterdam PLHLVJEjIHJAJ Wij doen boekje open over oud Rotterdam 1 Circus: puur amusement Sarassoni bij Hofplein Vandaag eerste voorstellingen Olifanten Tijgers poema's leeuwenluipaarden en panters bij elkaar Antickïttmkt BEZORGERS STERS dinsdag 28 augustus 1973 22e jaargang no. 35 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAV - V.LAARDINGEAI KR1MPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 AFFICHE van vóór de oorlog, uit de gouden dagen van Circusvorst Hans Stosch Sarassani. Kaartverkoop voor Circus Sarassani Zuid: Milot, Slagheks traat 36 tel. 010- 19.46.00. Centrum: Karei Doormanstraat 300 tel. 010- 13.08.40 West: Westblaak 180 tel. 010- 12.96.45 Schiedam Gerrit Verboonstraat 17—19 tel. 010- 26.60.77. Alle inlichtingen bij Circus Sarassa ni, Pompenburg (bij Hofplein) tg- dens de gehele duur van het ver blijf in Rotterdam, dus van van daag af t/m woensdag 12 septem ber, telefonisch bereikbaar onder nummer 010- 24.21.66. Alle werkdagen voorstellingen om 16.30 en 20.15 uur. Zaterdag en zondag kunt u terecht om 15 en Het circus staat.... Sarassani beheerst de eerstko mende weken het amusementscentrum van Rot terdam, rond het Hofplein. De gloednieuwe tent, geslaagd resultaat van Italiaans-creatief ontwerp en gedegen Duits fabrikaat is in de loop van de nacht op Pompenburg als het ware uit het niets verrezen. Honderdvijftig wagens, een keur van internationale artiesten en een scala aan dieren, dat de toeschouwer het beste belooft, wat we de laatste jaren op circusgebied in onze stad hebben gezien. Zeventig jaar bestaat het Circus Sarassani, tegen- woordig onder directie van eigenaar Fritz Mey, die overigens al sinds 1923 bij hetzelfde circus werk zaam is. Waardig opvolger van de stichter, Hans Stosch Sarassani, de man van grote ideeën, wiens eerzucht destijds nauwelijks grenzen kende. Als zoon van een rijke fabrikant uit Posen liep Hans Stosch, 16 jaar oud, al van huis weg na een ruzie met zijn gouvernante. Hij vond werk in een klein circus, begon als stalknecht, oefende in zijn weinige vrije uren met zijn eigen poedel, een varken en een aap en kreeg een eerste kans als dressuurclown met zijn wonderlijke groepje die ren. Het werd een succes, maar het was hem niet genoeg. In 1902, 29 jaar oud, begon Hans Stosch, die de fantasienaam Sarassani had geadopteerd het kleinste circus, dat men zich maar denken kan: drie wagens, wat paarden, drie beren en... zijn eigen zelfvertrouwen. Zeventig jaar later is zijn naam nog al tijd een legende.'maar bovendien een waarborg voor de kwaliteit van het pro gramma. Want. hoewel Sarassani zelf tijdens de beruchte tournee door Zuid-Amerika in 1934 in Sao Paolo (Brazilië) over leed, de fakkel is overgenomen door Fritz Mey, enig eigenaar van het huidi ge circus, die al in 1923 bij het toenmalige circus in dienst kwam. Met recht dus... in dienst van het vak vergrijsd. De huidige directeur, tevens leider van een fabriek in bouwmaterialen, heeft vele goede eigenschappen van* het oor spronkelijke legendarische circus van Vorst Sarassani overgenomen, zowel wat betreft de perfecte organisatie als de straffe regie. Het programma, dat wij eind vorige week voor u in Utrecht gingen bekijken, bestaat zonder uit zondering uit eerste klas nummers, waarbij de werkelijk klassieke circus kunst volledig aan haar trekken komt. Vooral de dierennummers hebben gro te indruk op ons gemaakt. Dompteur Dieter Farell, een Duitser uit Lübeck, werkt met een aantal roofdieren in de zogenaamde gemengde dressuur. Vijf tijgers, twee leeuwinnetv-twee luipaar den. twee zwarte panters en twee poema's staan tegelijkertijd in de piste. Een „wildébeestenspul", waar je van de eerste tot de laatste minuut gespan nen naar blijft kijken. Geen wonder dan ook. dat Dieter Farell vorig jaar in Brussel bij Circus Knie, waar hij toen werkte, de Ernst Renz Plakette uitge reikt kreeg, een zeer hoge onderschei ding voor de ingewijden in de kleine circuswereld. Maar, zoals altijd bij Sarassani, zijn ook de olifanten een attractie van het eerste plan. Ze komen, met Stanislaw Basta, van het Poolse Staatscircus en vormen samen met de bruine beren van Ferdinand Berousek tot het beste, wat er in Oost-Europa aan roofdier- dressuur te vinden is. De zes beren komen van het Tsjechisch Staatscircus en zorgen voor verrassing na verba zing.... MH9HMI de clowns, les Courtials, een gerijpt nummer muzikale clownerie, dat o.a. via Strassburger en Krone nu bij Saras sani een inirzikaal-komisch nummer BIJ DE TIJGER op schoot.... zo lijkt het. als je langs de pistèrand de domp- tuur van Dieter Farell meebeleeft. bekende Nederlandse circusdirecteur Uit de verte lokt het verlichte front van het circus ons al aan. Circus Sarassani. Het was de eerste keer, dat ik naar een circus ging, dus ik was razend nieuwsgierig. Vele rijen dik stonden de mensen voor de ingang. De tent was helemaal uitverkocht, al is er plaats voor niet minder dan 4860 mensen, één van de grootste circussen dus Van Europa. Toch lijkt het klein, want de sfeer is extra-gezellig. Je zit er, als het ware, met je neus bovenop. Misschien zegt u wel: op de tv zie ik het zo vaak en dan zik ik er ook goed voor. Maar, o mensen, het is zó anders. Bij het trapezewerk vliegen de mensen met hun schitterende pailletten vlak boven je, hoofd. Je zit er echt te griezelen, met je hoofd in je nek. Je ziet precies hun gezichten, je merkt, hoe gespannen ze zijn, als ze hun gevaarlijke salto's van de ene trapeze naar de andere moeten maken. Je voelt met ze mee. Een verlossend applaus barst los, als ze het dan halen. Later hoor je, dat één van de mensen heeft gewerkt met een geblesseerde knie, wat hem veel pijn en de anderen veel angst bezorgd inoet hebben. Maar, zo is het nu eenmaal in het circus: the show must go on. De dieren spelen bij Sarassani, zoals bij alle circussen, een belangrijke rol. De hele tent buldert van het lachen, als de beren voorbij komen op hun fietsent Twee van die beren zitten zelfs op een motor. In het midden staat een strenge man, met grijs haar en een fantastisch pak aan, die alles streng in handen houdt. Hoe lang heeft hij moeten werken met die beren, die allesbehalve ongevaarlijk zijn, hoe goeiig ze er ook uitzien, voor ze dit alles voor hem wilden doen? Enkele hoogtepunten wil ik nog wel noemen: de paarden en de ponies, met hun glanzende vachten en wapperende manen. Dan verder 's werelds beste jongleur, die wel zoveel dingen tegelijk in de lucht doet, dat het lijkt of hij zes armen heeft. De werkers op het slappe koord, die een handstandje maken op één vinger en de acrobaten, die een menselijke pyramide bouwen. Natuur lijk ook de clowns. Na de pauze, waarin je de stallen kunt gaan bezichtigen, komt het nummer, wat ik zelf het allermooiste vond: de roofdieren. Nooit eerder zijn zoveel verschillende roofdierrassen bij elkaar gekomen. Als je de temmer bezig ziet, lijkt het, of er geen gevaar bij is. Hij staat daar zo zelfverzekerd tussen de dieren. Maar leeuwen, tijgers, luipaar den, poema's en panters, allemaal bij elkaar met één mens in de getraliede piste, blijven toch levensgevaarlijke Na afloop stroomt iedereen erg vol daan de tent uit. Ze zullen aan het circus .alleen schitterende herinnerin gen overhouden. Ze hebben de roman tiek, het avontuur ervan even geroken. Het was een avond om niet gauw te Suze Duinkerke. InvalidenFeest gaat door! Een opgelucht telefoontje ontvangen, dat het grote feest voor minder-vali- den, woensdag 5 september in de Energiehal, in ieder geval doorgaat. De laatste financiële belemmeringen zijn door enkele giften uit de weg geruimd en vele instanties hebben be langeloos hun medewerking toegezegd. Secretaris A. Vermaat van de ontspan ningsvereniging „Streven doet herle ven" - de grote motor achter dit gebeuren - vertelt dat hij nu helemaal uit de zorgen is. „Niets houdt ons nog tegen om er een daverend succes van te maken", aldus de gelukkige secretaris. voor niets in het vak werden geboren. Vooral de Russische steppepaarden, waarmee Willie Mullens voor het pu bliek optreedt, lieten een uitstekende indruk achter. Paarden, roofdieren, acrobaten en clowns zijn van oudsher de onmisbare pijlers in ieder circusprogramma. De paarden brengen de schoonheid, de roofdieren de onmisbare sensatie, de acrobaten verbazing en verwondering, terwijl de clown ons de spiegel voor houdt. Een goede clown, één van de moeilijkste vakken in de artiestenwe reld raakt de mens direct. Zo'n sponta ne lach is voor ieder circus een nood zaak, omdat de spanningen van de trapeze en de roofdierdressuur op die manier gezond worden afgereageerd. Bij het teruglezen van alles, wat ik hierboven heb geschreven, lijkt het allemaal wat kritiekloos. Maar wij heb ben de voorstelling in Utrecht bezocht om op de eerste dag van hét Rotter damse optreden van Sarassani een ge fundeerd oordeel te kunnen geven over de kwaliteit van het gebodene. Welnu, zonder enig voorbehoud: gaat dat zien... gaat dat zien. Circuskunst is ..eerlijke" kunst. Het blijft, ook in deze tijd nog, onvermin derd boeien, zolang het vakwerkis. Wat daar in de piste wordt getoond aan dierehdressuur, aan kracht, moed en schoonheid, is geen „nep" en geen dubbele bodem. Het boeit door een prima presentatie, waarbij vrijwel nie mand onder de toeschouwers zich zal kunnen onttrekken aan de vreemde prikkeling, die de prestaties in de piste, gekruid door de typische geur uit de -stallenHet circus leeft. De lange rijen voor de kassa bij Sarassani in Utrecht leverden het bewijs. Wij wensen Fritz Mey en zijn circus een succesvol optre den in Rotterdam. Zij verdienen het voor de volle honderd procent. TONNYBOK GOUDA 5 jaar Antiekstad Dagelijks tot en met I don^prdag 30 augustus van 14-22 uur. K ZAG TWEE BEREN... MOTORS SMEREN, zou het liedje hebben moe ten zijn, want twee bruine beren van de Tjech Ferdinand Berouzek komen bij Sarassani gierend door de bocht. Ook de kinderen op de tribune gie- maar dan van het lachen. uncle charley Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt tan mei den: Prins Hendrikkade 14. Rot tel. 13.21.70, toestel 28. DE HAVENLOODS Het tweede deel van „Wijs mij de plaats waar ik woonde" samengesteld en geschreven door Joop Mekes komt op 1 september aanstaande uit. Opnieuw een levendige rond gang door de oude stad met verklarende tekst en ruim 200 foto's. Ter gelegenheid van dit gebeuren zal de auteur zelf aanwezig zijn in de kraam die we ingericht hebben op het Beursplein. Elke woensdag in de maand september ook op. de nationale feestdag zijn wij daar ter plaatse om u alle mogelijke inlichtingen te geven die u wenst en om uw boekje door de schrijver te laten signeren. Van 10 tot 17 uur kunt u bij onze kraam terecht. Beide delen zijn ook verkrijgbaar bij onze agentschappen (zie elders in dit blad). - mmnf* m I

De Havenloods | 1973 | | pagina 1