svnres f Champignon houdt niet van al te hoge temperaturen peg Bemiddeling raadslieden hielp lezers uit de brand Eetbare paddestoel in opmars Wl ■iittLL^asSÉS' LABORATORIUM ASSISTENTEN Competitievoetbal begint interessant te worden DE HAVENLOODS, DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 mSmm Mp^pp ""GO. Ook ia ons land wordt de champignon, de™" grijs-witte, eetbare paddestoel, veelvuldig eji dankbaar in de koekepan gevleid om een sympathiek kleurtje te krijgen. Een bijzondere lekkernij, die echt niet alleen thuishoort in de Franse keuken. En terecht. De reklame- spots hebben eigenlijk wel een beetje gelijk als ze stellen: met champignons maak je er méér van... Maar er zijn slechts weinigen die weten, dat de champignon ook in ons land gekweekt wordt, en wel op toch eigenlijk niet zo kleine schaal. Hoe dat kweken in zijn werk gaat vertelt de heer De Man, die sinds een zestal jaren in 's Gravendeel, in de Hoeksche Waard, zijn beroep van champignonkweker uitoefent. houden namelijk de groei van de kleine knoppen tegen. De winter heeft weer het nadeel dat je moet stoken, waar door je een te droge lucht krijgt met het gevolg dat je de bedden veel water moet geven. Het voorjaar en de herfst is voor ons daarom de beste kweektijd. 16 i 17 graden is voor een goede champignon-cultuur het beste. „Na zo'n zés weken wordt het zo langza- merhand tijd om te gaan plukken. Er kan ongeveer veertig dagen doorge- plukt worden. In het begin is de oogst zó groot, dat je dagelijks bezig bent. Het plukken neemt driekwart van onze tijd in beslag. Daarom heb ik een aantal dames in „los-vaste" dienst die het klappen van de zweep kennen. Champignons plukken is namelijk wel iets waar je even handigheid in moet krijgen. Je plukt een champignon en terwijl je hem nog in de hand hebt snij je met een mesje het voetje eraf. Vooral te lang in de hand houden is slecht voor de kwaliteit van de champignon. Ie mand met ervaring kan per uur 10 kg. plukken. Champignons worden gekweekt in cellen. Een cel is een geïsoleerde betonnen ruimte, waarin boven elkaar houten bedden zijn aangebracht. In deze bedden moeten uiteindelijk de champignons tot groei komen. Die bedden bestaan uit een mestbodem van een bepaalde, uitgebalanceerde samenstelling. De heer De Man vertelt erover: „Het champignonbroed wordt met een spe ciale kleine fraismachine de mest inge werkt. Alvorens hieraan echter begon nen wordt is alles ontsmet: de houten bakken, de vloeren, de machines, sjoem maar op. Trouwens: het cham- ♦ignonbroed zélf is ook gesteriliseerd, hopeloos die periode wordt zo weinig mogelijk ventilatie gegeven. Is het eenmaal zo ver dat de schimmels door de dek- grond aan de oppervlakte komen dan is ventilatie wèl noodzakelijk want dan ga je jie knopvorming krijgen". wanneer het binnenkomt. Dit cham pignonbroed lijkt net beschimmeld graan. Bij het juiste vocht- en kool- zuurgehalte klontert het bij elkaar en groeit dan uit. Wanneer het champig nonbroed in de mest zit gaat er papier overheen. Na verloop van tijd wordt daar 4 cm. dekgrond opgebracht. In De juiste temperatuur is bij cham pignons erg belangrijk. Erg warm weer is hopeloos. De kwaliteit wordt er niet beter op, omdat de ontwikkeling veel te hard gaat. Om nog een beetje die snelle ontwikkeling tegen te gaan laten we de grote champignons staan; die post vindt gretig aftrek bij tuingrond handelaren in het Westland. De tuin ders hebben dit liever dan stalmest, omdat ze bij deze compost geen last hebben' van onkruid". afzet Praktisch iedere dag is er champignon veiling, ook zaterdags. De champig nons den de heer De Man worden Praktisch iedere dag is er champignon veiling, ook zaterdags. De champig nons van de heer De Man worden geleverd. Hiervan gaat 75 procent in geconserveerde vorm de grens over, voornamelijk naar Duitsland en België. Het restant is voor binnenlands ge bruik. „Na 1967 zijn er praktisch geen kwekers meer bijgekomen. Als je van de grond af aan moet beginnen mag je wel rekenen op een investering van f 175.000,-. Je moet minimaal kun nen beginnen met 3 cellen, anders loont het niet". Je hoort wel eens beweren dat alles wat klein is ook fijn is. Geldt dat ook voor champignons? „Beslist niet", antwoordt de heer De Man. „Er is geen verschil in kwaliteit of smaak. Groot of klein maakt niet uit, hangt alleen af van wat je wilt. Nee, de behandeling van champignons is veel belangrijker. Heeft een winkelier een grote omzet in dit produkt dan zal de consument nooit bruine of slappe champignons hoeven te kopen. Volgens mij zou er nog veel meer reklame gemaakt moe ten worden voor dit produkt, omdat er veel voedingswaarde in zit. Bovendien leent de champignon zich voor prak tisch elk gerecht om er iets mee te met inetniktie- worden er door de voorlichtingsdienst studie-dagen georganiseerd waarop men geconfronteerd wordt met de nieuwe ontwikkelingen, maar waar on derling ook over eventuele problemen gesproken wordt. Henny Minnaard TALENPRAKTICUM 'GROEN VAN PRINSTERER" VLAARDINGEN Onder leiding van een bevoegd docent kunt U, geheel in uw eigen tempo, de volgende cursussen volgen: FRANS, ENGELS, DUITS, SPAANS EN NEDERLANDS voor buitenlanders Lesgeld: beginners I f. 125,-, beginners II f. 125,-, gevorderden f. 150,-, spreekvaardigheid f. 150,- onafhankelijk van de tijd, die u per cursus nodig hebt. N.B. zowel op groepsinschrijvingen (10 of meer personen) als op gelijktijdige inschrijving voor meer dan 1 cur sus wordt korting verleend. 1 inschrijvingen het gehele jaar door mogelijk. bij alle cursussen gelegenheid voor zelfstudie. Prospectus wordt op telefonische aanvrage toegezonden (010) -349925). Dierenasiel Wat een brok realiteit en waafheid schreef Tonny Bok in uw blad ovei mens en dier. Dit is de pure werkelijk- SCHIEDAM Met vragen en opmer kingen kunt u terecht bij onze raadsfractie. Spreekuur op de 3e maandag van de maand om 8 uur in de fractie kamer in het Stadhuis. heid die vele duizenden mensen, al dan niet dierenliefhebbers toch moet ra ken. Ik kan er bijna niet onderuit om te denken dat vele mensen van de dieren asiels in ons land 's nachts drojnen over subsidie om ook hokken te ma ken voor de lieve baasjes, die hun huisdier komen aanbieden. Misschien wat grof, maar het is ook maar een gedachte van de schrijver van dit artikel, töch hoop ik dat door dit artikel vele gewetens gaan spreken. In een normaal gezinsleven wordt toch ook gesproken over gezinsuitbreiding wat de kinderen betreft, laat dit ook zo zijn bij de aankoop van een huisdier wat tenslotte ook gezinsuitbreiding is. Wat een baby en later een kleuter en kind nodig hebben, nl. liefde en opvoe ding, hebben ook uw huisdieren nodig, en niet alleen tot de vakantie of tot u het uitlaten zat bent, u schaft uw kind toch ook niet af na b.v. een jaar of als het lastig is, „maar het is maar een dier tenslotte". Overweeg toch duidelijk met uw gezin de aankoop van b.v. een hond of poes, vooral met uw kinderen, die meestal de boventoon voeren bij het aanschaf fen van een huisdier, bespaar uw kin deren een frustratie voor hun verdere leven en denk hierbij ook eens aan de mensen in de asiels die uw slordige beslissing weer goed moeten maken of ,,af moeten maken". Er wordt ook vaaK gesproken over „zwerfkatten en -honden", maar let wel mensen dit zijn ook dieren die losgelaten zijn door hun eigenaars, wat nog erger is dan een asiel voor de dieren, ook met het oog op de verme nigvuldiging m.n. de poezen, waar de nu inderdaad op Auschwitz gelijkende image van alleen maar door verhoogt wordt, laat de asiels weer worden waar ze voor bestemd zijn. Of bent u misschien 'ook zoals ik laatste een „meneer" trots hoorde Bij de aanvang van onze artike lenreeks over sociale problemen, die wij de laatste maanden voor u verzorgden in samenwerking met het Instituut Raadslieden, heb ben wij ook de gelegenheid open- jjiwi gesteld voor lezers ons per brief volgens"haar' zeggeiTtraigeToige'van het 1RR in te schakelen doet wonderen". Briefschrijver 2 vragen te stellen. Weliswaar hadden we duidelijk gesteld, dat onzerzijds een direkte gang naar de raadsman of het betrokken. Bureau voor Rechtshulp werd geprefereerd, doch niettemin stellen wij nog altijd dé mogelijkheid open uw vragen aan de redaktie van onze krant te stellen, met: vermelding op de enveloppe „raads- De betrokkèn brieven werden door ons doorgezonden en besproken met ge noemd instituut, waar men u desge wenst ook telefonisch inlichtingen kan verstrekken (tel. 235290), waar u, zo dicht mogelijk bij huis, een raadsman om advies kan vragen. De mogelijkheid om per brief, via onze redaktie, vragen te stellen, bestaat weer vanaf heden. ongeoorloofde ontslag van haar man. In verband met de grootte van het gezin' (7 kinderen) moet en kan zij ook een grotere woning betrekken. Mede door het feit, dat voor .vijf kinderen nog geen kinderbijslag is ontvangen (voor 2 kinderen ontvangt zij kinder toeslag van de G.S.D.) ziet zij geen kans de verhuizing en de nieuwe huur te betalen, zodat de nieuwe woning voor haar verloren dreigt te gaan. Voorts heeft zij kritiek op het lange uitblijven van toereikende G.S.D.-uit- keringen. Door de bemiddeling van de raadsman is het volgende bereikt: 1De Raad van Arbeid zal trachten de betaling van de kinderbijslag voor 5 kinderen te bespoedigen .en een spoed- JTeder, die inlichtingen wenst te ont vangen over maatschappelijke of juridi sche problemen, die samenhangen met echtscheidingsproblemen of procedu res, kan (met verwijzing naar dit arti kel) telefonisch inlichtingen verkrijgen bij het Instituut Raadslieden, tel. 23.52.90, toestel 139, (hr. Van Man- sum). Hij zal adviseren tot welke raads man of juridisch medewerker van het Instituut u zich kunt wenden om tot. een mogelijke oplossing van uw proble men te geraken. i, bestaat weer vanat heden. chemie uit te. schrijven, j ÉSrbeelden mf. veje. van resul- zZBe Ji^eiiudoar betrokkene ir onze lezers blrelkt/ I inlte disnlnnïamrraag vbsr verhuiskos- Briefschrijver 1 Een chauffeur, wordt buiten zijn schuld betrokken bij een aanrijding. De tegenpartij is schuldig. Schade aan zijn auto ca. f 450,-. Na weken wachten en herhaaldelijk rappéleren is dit bedrag nog niet over gemaakt door de verzekeringsmaat schappij van de tegenpartij, hoewel deze maatschappij elke keer opnieuw beweert het bedrag „zojuist te hebben overgemaakt". Tenslotte deelt de betrokkene de ver zekeringsmaatschappij mede het Insti tuut Raadslieden te zullen inschakelen en doet dit inderdaad. Nog voor een raadsman één stap kan ondernemen volgt een tweede brief van betrokkene waaruit blijkt, dat de verzekeringsmaatschappij tot betaling is overgegaan en verontschuldigingen heeft aangeboden. Betrokkene eindigt zijn brief aan het instituut raadslieden ongeveer met de woorden: „Zelfs het dreigen om het tenvergoeding welwillend in behande ling nemen. 3. De woningbouwvereniging zal de grotere woning voor betrokkene aan houden tot de beslissing van de G.S.D. bekend is. Briefschrijver 3 Een dame schrijft in een dagblad iets gelezen te hebben over een uitkering aan oorlogsslachtoffers. Zij deelt mede, dat haar zoon tijdens de oorlog in een kamp in Duitsland heeft gezeten en na de oorlog ernstig ziek thuis is gekomen na de nodige omzwervingen. In eerste instantie heeft de raadsman verwezen naar de afdeling sociale za ken van de woonplaats van haar zoon. In een tweede brief zet betrokkene uiteen, dat haar zoon reeds 27 jaar geleden is overleden ten gevolge van een tijdens de oorlog opgelopen ziekte. Na nog wat nadere informaties te hebben ingewonnen blijkt de zoon nooit gehuwd te zijn geweest. We hebben betrokkene dan ook helaas Briefschrijver 4 Via een makelaar huurt een winkelier een winkelpand nabij het centrum van een middelgrote stad en tekent daar voor een huurcontract voor vijf jaren. De makelaar spiegelt de huurder een góedé lobRóiffstVoor, mpde in ver%n| met de gemeentelijke plannen voor uitbreiding van het winkelcentrum.' Na drie jaar is daarvan nog niets gerealiseerd, erger nog, de gemeente herziet de plannen en ziet van uitbrei ding af. De winkelier ziet zijn „gouden toe komst" in rook opgaan, kan het niet meer bolwerken en moet zijn bedrijfje sluiten. De verhuurder eist echter voldoening van de huur voor de volle vijf jaren. Het IRR heeft betrokkene erop gewe zen, dat contractueel is vastgelegd, dat hij het winkelpand gedurende vijf jaren zal huren. Tenzij hij kan bewijzen, dat de makelaar misleidende informatie heeft verstrekt, zal daaraan weinig te doen zijn. Voorts wordt hem erop gewezen, dat wanneer aantoonbaar kan worden gemaakt, dat door wijzi ging van de plannen door de gemeente schade is ontstaan bij die gemeente een verzoek tot schadeloosstelling kan worden ingediend. Tevens is hem geadviseerd hierover contact op te nemen met zijn midden standsorganisatie. SYNRES INTERNATIONAAL B.V. behorend tot een belangrijk kan enkele jonge ialiseerd in de research en ontwikkeling van kunstl In een klein team van medewerkers zullen zij zelfstandigheid gespecia" bestaande en ontwikkeli De belangrijke toepas: De eisen die a verband met ni Een ^opleiding Hoek van Holland. Sgebieden van^deze harsen zijn o.m. de verf rkingstechnieken en andere toepassingen. -niveau is vereist, terwijl voor het volgen var medewerking wordt gegeven, a de afd. Personeelszaken, Slachthuisweg 30 t< Banketfabriek W. KESTER B.V. Broersveld 67 - Schiedam, vraagt voor dirékt voor lichte werkzaamheden: Jongens Meisjes Magazijnbediende ca. 18 jaar. 65+ Hulp-arbeiders _(voor halve dagen) Gehuwde dames (voor halve dagen) Nette kantoorwerkster Aanmelden op ons kantoor aan bovenstaand adres of telefonisch nr. 26.48.55. vertellen dat hij zijn hond wel 200 km. van zijn huis in een bos had achtergela ten, vastgebonden aan een boom, en liet dier zich na 3 dagen weer meldde bij zijn baas, „wat een trouw dier", zeiden de omstanders, maar een flinke beet van diezelfde hond was beter ge weest dacht ik persoonlijk. Ik wil besluiten met dezelfde zin als Tonny Bok zjjn artikel besloot, nl., de ouders willen dat de kinderen hen geloven en vertrouwen. Laten wij door hun daden tegenover het machteloze dier bewijzen dat zij het geloof en vertrouwen ook werkelijk waard zijn. Bent u weieens in een asiel geweest en die honderden ogen naar u zien kijken vragend naar een echt dierenbestaan? J. Huisman Mauritsstraat 12 Nieuw Bejjerland KRO's aktualiteitenrubriek „Brand punt" besluit op zaterdagavond 1 sep tember de serie thema-uitzendingen van deze zomer met aandacht te beste den aan het gevangeniswezen in Neder land. Het programma wordt recht streeks uitgezonden vanuit de Peniten tiaire Vormingsinrichting „Neder- heide" te Doetinchem, een zg. „half open gevangenis", die 30 augustus officieel werd geopend door de staats- sekretaris van Justitie, prof. mr. J. F. Glastra van Loon, hoewel de inrichting al geruime tijd „draait". Uitgangspunt van deze uitzending is de beginselenwet op het gevangeniswezen, waarin o.a. vermeld staat, dat de straf o.a. tot doel heeft de voorbereiding van de delinkwent op diens terugkeer in de maatschappij. Gevangenen en personeelsleden van „Nederheide" en funktionarissen van het ministerie van( Justitie zullen in Brandpunt dis- kussiëren over de vraag in hoeverre het gevangenistype „Nederheide" ge noemd doel méér dient dan de oudere gevangenissen. Aan de hand van een filmreportage zal een beeld gegeven worden van een oude „bajes", gezien door de ogen van een delinkwent. Speciale gast in deze uitzending: dr. J. van der Grient, plaatsvervangend hoofd van de direktie gevangeniswezen. Eindredaktie van „Brandpunt": Ed van Westerloo. Voor de liefhebbers van de echte, onvervalste spanning rond het compe-, titievoetbal, volgt hier het voetbalme- nu voor de eerstkomende weken: ERE-DIYISIE 2 september AZ '67- Go Ahead Eagles Feijenoord - Haarlem N-A.C. - Utrecht. F.C. Twente-P.S.V. N.E.C. - Ajax F.C. Amsterdam M.V.V. F.C. Groningen De Graafschap Roda JC - Sparta F.C. Den Haag Telstar 9 september Haarlem - AZ '67 F.C. Utrecht - Feijenoord P.S.V. - N.A.C. Ajax - F.C. Twente M.V.V. - N.E.C. De Graafschap - Amsterdam Sparta F.C. Groningen Telstar- Roda J.C. Go Ahead Eagles - FC Den Haag EERSTE DIVISIE 2 september V.V.V. - Dordrecht Den Bosch - SVV HVC - PEC Zwolle Fortuna SC Veendam Heerenveen Vitesse Wageningen Heracles Volewijckers - Cambuur Helmond Sport - Willem II Eindhoven - Excelsior Fortuna VI Volendam. 9 september SVV-VW PEC Zwolle - Den Bosch Veendam HVC Vitesse Fortuna SC Heracles Heerenveen Cambuur Wageningen Willem II Volewijckers Excelcior - Helmond Sport Volendam - Eindhoven Dordrecht Fortuna VI. Ter gelegenheid van zijn 90-jarig be staan speelt de Haagse amateurver eniging H.V.V. op woensdag 29 augus tus a.s. een jubileumwedstrijd tegen het 85-jaar oude Rotterdamse Sparta. Sparta zal bij deze gelegenheid uitko men in zijn sterkste opstelling. De wedstrijd vindt plaats op het ter rein van H.V.V. gelegen aan de Van Hogenhoucklaan te Den Haag. Aan vang 18.00 uur. Op het - stadhuis zijn maandag de eerste reacties binnengekomen op de oproep zich als collectant op te geven voor de actie „Kind in Nood", die maandagavond 3 september in het hele land zal worden gehouden. Rotterdam heeft op korte termijn 4.000 collec tanten nodig om de actie in deze stad tot een succes te doen uitgroeien. Dat aantal is nog lang niet bereikt. De gemeentelijke inspecteurs bij het On derwijs zullen proberen in elke school en in elke scholengemeenschap in Rotterdam een coördinator te vinden, die de medewerking van de school jeugd in goede banen kan leiden. Op het stadhuis kan men zich dagelijks voor de actie „Kind in Nood" tele fonisch (147744, toestel 433 of 179) als collectant opgeven. I

De Havenloods | 1973 | | pagina 3