Nieuw hart voor Schiedam Het ABC van de binnenstadsplannen 46 Q 95 6 C 98 lrH,Uiii.ülllili.l ETALAGE en INTERIEUR IrU.iljiii.yüldil DE HAVENLOODS, DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 35-516 spaar nu geld uit partijen bleek, dat wethouder Collé, die ondermeer huisvesting in zijn por tefeuille heeft, het beleid inzake de metroaanleg verdedigde, terwijl zijn collega Bolmers van stadsontwikkeling verklaarde, dat bij het bestemmings plan geen rekening gehouden zou wor den met de aanleg van een metro. Dezelfde wethouder gaf te kennen, dat hij de werkgroep vanaf dat moment graag als klankbord voor de verdere ontwikkeling van de binnenstadsplan nen zou zien en zegde de werkgroep alle informatie die beschikbaar was en nog beschikbaar zou komen toe. Voorts beloofde deze wethouder, dat het informatiecentrum stadsontwikke ling, dat toen al ongeveer een half jaar niet meer functioneerde, opnieuw be mand ,en geopend zou worden, en dat er ruimte in gereserveerd zou worden voor de ideeën van de werkgroep. Het informatiecentrum is inderdaad weer geopend; in een keet die voor dit doel belangeloos door de N.V. Empeo is beschikbaar gesteld, maar ruimte voor de werkgroep is niet aanwezig. Vier mensen, die de kern van de werkgroep vormden, besloten zich uit het politieke spel terug te trekken, om zich met fundamentele achtergronden van de problematiek bezig te houden. Plannen voor een nieuwe film over Schiedam werden en worden ontwik keld en men zocht een gelegenheid, om zelf daadwerkelijk iets voor het behoud van tenminste een deel van het Schiedamse hart te doen. Verschillen de panden werden bekeken, waaronder de voormalige ijzerwinkel van Post, op de hoek van de Korte Dam en de Lange Haven, die nu tot bistro wordt verbouwd door de gebroeders Hosman. Dit zoeken zou uiteindelijk leiden tot de ontdekking van de mouterij De Goudsbloem, waarvan de restauratie inmiddels in volle gang is. Alternatieven Inmiddels werd er ook nog aan alterna tieven gewerkt. Een architectuur-stu dent, waarmee de werkgroep al vanaf december contact had, Dolf Messnig, maakte een plan voor de binnenstad van Schiedam en wel speciaal voor de winkelbedrijven. Grondslag van zijn plan was het behoud van de bestaande rooilijnen. Er wordt een belangrijke plaats inge ruimd voor een rustig plein, waar zich nu de tuin bevindt van het internaat Imelda, een tuin die gesierd 'wordt door enkele grote kastanjebomen die in zijn plan uiteraard behouden blij ven. Vooral keert Messnig zich tegen de dictatuur van het grootwinkelbe drijf", waaraan in de gemeentelijke plannen moeilijk te ontkomen valt. In een toelichting op zijn plannen schrijf Messnig: „Een ander bijkomend gevaar is, dat deze grootwinkelbedrij ven zich van elkaar afhankelijk verkla ren. Zij komen of gezamenlijk wel of gezamenlijk niet. En dat wordt dan weer afhankelijk gesteld van voetgan- gersgebied-parkeervoorzieningen-wege- nplan, openbaar vervoer, metrostation, wat weer afhankelijk is van afbraak op gelijke schaal. Zo ontstaat een grote knoop van aan elkaar gekoppelde problemen. Een belangrijk element in zijn plan is voorts nog, de z.g. fasering-al-naar-ge- lang-behoefte, die mogelijk wordt ge maakt door het werken met kleine elementen, in tegenstelling tot de do- Zen van minimaal 50 bij 50 meter, die Empeo in de binnenstad wil plaatsen. Zijn plan tracht een natuurlijke organi sche groei zo getrouw mogelijk te benaderen. .Hiernaast zijn er op de T.H. in Delft op verzoek van de Werkgroep Schie dam een tweetal studiegroepn aan het werk gegaan, waarvan er één zich bezighoudt met een onderzoek naar de gevolgen van de diverse mogelijke ver keersmodellen voor Schiedam, terwijl de andere bezig is een rehabilitatieplan te ontwerpen voor de oudere wijken van Schiedam, inclusief de binnenstad, waarvan in een later stadium enige gedeelten tot in details zullen worden uitgewerkt, met inbegrip van een bijbe horende kostenvergelijking. Beide groepen zijn in april een week te gast geweest bij de werkgroep. spaar nu geld uit Douchen wordt een natuurlijke weldaad voor uw huid met FA doucheschuim. ■FA doucheschuim zo verfris send als een sprong in de Ca- raibische zee, met de geur van limoenen. Heerlijk fris douche schuim, normaal 5,90 als aan bieding 5,25 maar bij Ter Meu ten nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver- Kbpen wij op de parterre FA doucheschuim in een grote fla- kon voor 30 douches, wm yy voor mmrn Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit spaar nu geld uit DEKORATIEVL STOFFEN VOOR UW in 200 kleuren aanwezig FLANjute lakfolie RIBS SEPARATIE STOF VILT -t DEKORATIE wm). ETALAGEMATERIALEN rLcAbA Adm. de RuyterWeg 26 Rotterdam Rotfeidam Tel 010 13 22 30 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre lede ren schoudertassen in de kleu ren zwart, bruin en blauw voor Owb" Géén tel. of schrift, best. Deze week een tweede artikel van vier Schiedamse jongeren (Bertus Notenboom, Hans de Ruiter, Arno Steekelenburg en Carl van Meeren- donk) die hun visie geven op de ontwikkeling van de plannen voor de Schiedamse binnenstad. Schiedammers, die ook hun me ning willen geven kunnen dat doen door een briefje te sturen naar Redaktie De Havenloods, Hoog straat 122, Vlaardingen. Gemeentelijke bureaus 5 september gesloten Op de nationale feestdag 5 september ter gelegenheid van het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Juliana zul len de gemeentelijke bureaus en dien sten gesloten zjjn. Ook het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en de centrale vestiging en alle filialen van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek zullen op 5 sep tember gesloten blijven. De gemeentelijke Reinigingsdienst zal op die dag geen huisvuü ophalen. De bewoners van de wijk Kethel, waar gewoonlijk op woensdagen het huisvuil wordt opgehaald, worden verzocht er rekening mee te houden dat het huis vuil op donderdag 6 september zal worden opgehaald. Het Openbaar Slachthuis zal op die dag gesloten zijn; de Vleeskeurings dienst geldt voor die dag de regeling zoals gebruikelijk is op zon- en feestda gen. Kunstklassen ook in de wijken De sociale adviescommissie heeft te kennen gegeven de aktiviteiten in de kunstklassen in het Stedelijk Museum wenselijk te vinden, vooral voor kinde ren in de leeftijd waarop ze nog te jong zijn om zelfstandig naar stad en mu seum te gaan. Dit betekent dat alleen die kinderen kunnen deelnemen waarvan de ouders ze brengen en halen. De commissie is van oordeel dat ook andere kinderen aan de kunstklassen moeten kunnen deelnemen. Daarvoor zou dan echter decentralisa tie naar de diverse wijken nodig zijn. Hierbij zou de federatie van ins lellin gen voor sociale culturele arbeid en samenlevingsopbouw ingeschakeld moeten worden. Hierover zal nog na der overleg worden gepleegd. Oud- conserva tor Schwagermann overleden Op 88-jarige leeftijd is in Schiedam overleden de heer C. H. Schwagermann die van 1 januari 1927 tol en met 1951 conservator was van het Stedelijk Museum. Schwagermann was de grond legger voor de ontwikkeling van het Stedelijk Museum. Onder zijn leiding wérd nl. in de jaren 1938, 1939 en 1940 begonnen met de restauratie van het huidige gebouw. Na de oorlog in 1945 werden de verdere plannen uitge werkt voor de restauratie van het gebouw, zoals het thans is. Bij de heropening van het museum in 1966 werd de heer Schwagermann van vele kanten geprezen voor het baanbre kende werk op het terrein van de kunst in Schiedam verricht. In 1951 legde de heer Schwagermann zijn taak als conservator neer. Hij werd opgevolgd door zijn zoon, die later vervangen werd door Pierre Jansen. Schwagermann hield zich zelf ook met de schilderkunst bezig. Interessant kon hij vertellen over zijn ontmoetingen met kunstenaars en ervaringen in de tijd dat hij conservator was. Ook hield hij zich bezig met de restauratie van schilderijen. Contacta^ond van „Helpt Elkander" „Helpt Elkander" houdt op vrijdag 31 augustus een contactavond in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 266. Op de bijeen komst zullen dia's en foto's worden getoond van het zomerkamp. Echt leder blijft het mooiste ma teriaal vopr modetassen, zeker als het leder vari zware kwali teit is. Lederen schoudertas, te tnooi om over te schrijven of te lezen, deze tas moet u echt gezien heb ben! Met extra voorvak en ver stelbare schouderriem, nu voor precies vijfendertig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl jersey blouses "in marine, bruin, grijs, geel, oranjerood en beige, maten 36 Géén tel. of schrift, best. Nadat men hierover in 1949 een rap port publiceerde, legde men zich ech ter voornamelijk toe op de noodzake lijke uitbreidingen en liet de binnen stad, evenals de Brandersbuurt en de Branderijenbuurt langs de Noordvest, voor wat ze waren. Pas in 1963 werd ingezien, dat de binnenstad hard toe was aan vernieu wing. Aan het stedebouwkundig ad viesbureau Fledderus en van Gent en aan het E.T.I. (Economisch Technolo gisch Instituut) voor Zuid-Holland werd de opdracht verstrekt tot een breed opgezette studie over de ontwik kelingsmogelijkheden van dit stads deel. Het uit deze studies voortgekomen structuurplan werd in 1968 door de gemeenteraad vastgesteld. Hieropvol- gend werden door het bureau Fledde rus en van Gent twee ideeënschetsen voor de binnenstad geprqduceerd. waarin de winkelfunktie een belangrij ke plaats had. In het eerste plan (Plan A) werd gedacht aan het intact laten van het bestaande winkelcircuit, de zogenaamde grote omloop. Plan B concentreerde de winkelfunktie in de zuid-oosthoek van de binnenstad. Reacties Er kwamen verschillende reakties on der andere van de Kamer van Koop handel en Fabrieken en van de samen werkende Patroonsvereniging van de Bouwbedrijven in Nederland. Deze spraken hun voorkeur uit voor plan A. Anderen, zoals Bijenkorf Beheer, V&D en C&A spraken zich uit voor het tweede plan, dus voor een geconcen treerd winkel apparaat. Hoog laaiden de gemoederen op; naast een aantal schriftelijke reakties op de plannen werd er met name op een aantal voorlichtingsbijeenkomsten fel gediscussieerd. Er werden twee alternatieve plannen ontwikkeld; plan C, van de F.J.G. afdeling Schiedam, dat de culturele funktie te midden van de grote om loop benadrukte, en plan D, opgesteld door een aantal Delftse studenten, dat zich voornamelijk beperkte tot het gebied tussen het N.S. station Schie- dam/Rotterdam-West en de binnen stad; het Singelkwartier. Ongehinderd door verder tegenspel heeft de stedebouwkundige adviseur Van Gent (Fledderus was inmiddels overleden) in samenwerking met de gemeentediensten en EMPEO aan een ontwerp voor een bestemmingsplan voor de binnenstad gewerkt. Deze rust werd in november 1972 verstoord door het Lange Haven plan, dat door middel van boven het water hangende pleinen de Lange Haven nieuw leven in wilde blazen. De makers, Bertus Notenboom en Hans de Ruiter, formuleerden hun ideeën aldus: „De Lange Haven wordt in ons plan een nevencentrum met een eigen funktie, zodat dit plan de bin nenstadsplannen van de gemeente niet in de^weg staat, maar aanvult. Er zal een grote wisselwerking ontstaan tus sen het oude en het nieuwe centrum, wat slechts gunstig kan werken op beide centra". De grondslag van het Lange Havenplan was, dat het niet in het belang van Schiedam is te concurreren met Vlaar dingen en Rotterdam, die geen oude binnenstad, maar een na-oorlogs win kelcentrum hebben. Wil Schiedam in de toekomst, zeker als de metro vol tooid is, in de Rijnmond iets te beteke nen hebben, dan zal het niet haar buursteden moeten na-bootsen, maar andere wegen moeten kiezen,naar eigen geaardheid. Dat deze aard ligt in het feit dat Schiedam in tegensstelling tot haar buren nog een historische kern bezit, is buiten kijf. Het Lange Havenplan werd ontworpen om aan te ionen, dat een goed gerestaureerd centrum, waarin het karakter van een stad verankerd ligt, aantrekkelijker is dan een nieuw- geproduceerd centrum van beton, dat Het Lange Havenplan door Empeo Bredero neergezet dreigt te worden. Kritiek Nadat het plan in de openbaarheid kwam, barstte de kritiek los, kritiek die zich voornamelijk richtte op de technische uitvoering en met name op de overkluizingen. Algemeen^was er de vrees, dat deze het karakter van de haven zouden aantasten. In tegenstel ling tot deze kritiek was er echter veel bijval voor de uitgangspunten. Het is dan ook begrijpelijk, dat er een werkgroep ontstond, die zowel makers als kritici verenigde. Deze werkgroep, de Werkgroep Schiedam, kreeg in de cember 1972 gestalte. De makers van het Lange Havenplan wensten zich niet met de binnenstad bezig te houden, omdat de plannen voor de vernieuwing van het stadshart volgens hun al te ver gevorderd waren. Later kwam men hierop terug. De werkgroep Schiedam werd opgericht om zich met de gehele binnenstad bezig te houden. Er werden vele con tacten gelegd met mensen uit de Schie damse politiek, met architecten, met mensen die zich bezighielden met de mens en zijn omgeving in de ruimste zin en niet de bevolking. Het lange Havenplan, dat eigenlijk niet meer was dan een lapmiddel, bedoeld om ten minste iets van het historische Schie dam te bewaren als het oude centrum zou worden afgebroken, werd in febru ari op een vergadering van de commis sie stadsontwikkeling ingetrokken. In dezelfde maand verklaarden de af delingsbesturen van PvdA, D'66 en PPR zich solidair met de Werkgroep Schiedam en richtten een eigen groep op, die zich met dezelfde problemen bezighield. Later werd deze groep in de Werkgroep Schiedam opgenomen. Men achtte van politieke zijde niet alleen de inhoud van de plannen twij felachtig; ook de wijze waarop met openbaarheid en inspraakmogelijkhe den is omgesprongen ontmoette ernsti ge kritiek. Het is namelijk nog steeds de bedoe ling dat de gemeenteraad zich uit spreekt over een metrorapport, een parkeernota, en het bestemmingsplan, en ook nog over een contract met Empeo. Dus op één vergadering moet er beslist worden over onderzoek, plan en uitvoering! Bestaande twijfels werden nog ver sterkt, toen op een bijeenkomst in het Zakkendragershuisje van de werkgroep met besturen van diverse politieke Een acryl jersey blouse mag niet l aan de najaarsgarderobe ont- breken, zeker niet nifwij ze ver kopen in nieuwe modekleuren en met een tientje voordeel. Acryl jersey blouse in het veel gevraagde model met ronde kraagpunten, borstlat en sier- stiksels. Deze blouse in de kleu ren marine, bruin, grijs, geel, oranjerood en beige koopt u nu voor nog géén tientje. Schiedam is een oude stad. Een stad die eenmaal bloeide, in de tijd dat er gevist werd, waarna zij in verval raakte. Later, vanaf de zeventiende eeuw, kwam naast de brouwerijen, die hier al langer gevestigd waren, de moutwijnin dustrie langzaam tot bloei. Getuige de statige herenhuizen aan de havens bracht ze welvaart, zij het voor enkele families; maar toch ook een boterham voor de velen, die in de mouterijen en branderijen werkten. Dit duurde tot dat men in het buiten land een nieuw procédé uitvond om spiritus te maken, waarmee de mout wijn niet kon concurreren, en deze stad stierf. De bebouwing verpauperde samen met haar bewoners, en door het uitblijven van tijdige maatregelen werd veel schoons ten dode opgeschreven; er vielen gaten in Schiedam. De gordel was nog wel intact, maar de buik verrotte. Langzaam werd de vraag steeds nijpender, wat er nu moest gebeuren met de binnenstad van Schie dam, die nog veel mogelijkheden bood, maar toch ingrijpen noodzakelijk maakte. Er moest we.l gebouwd wor den in deze tijd met zijn nieuwe eisen, maar hoe? Dit was het probleem, waar de Schiedamse bestuurders zich voor geplaatst wisten. Lewis Mumford, een Canadees, die van het bestuderen van de ontwikkeling van steden en de mensendie er wonen en werken, vanaf de eerste nederzet ting tot op de dag van vandaag, zijn levenswerk gemaakt heeft, schreef: We moeten de stad haar moederlijke, levensvoedende funktie teruggeven en haar weer in staat stellen zelfstandig te handelen, hetgeen al lang is verwaar loosd of onderdrukt. Want de stad behoort een orgaan van liefde te zijn". De dienst Stadsontwikkeling hield zich reeds tijdens de tweede wereldoorlog met het maken van ontwikkeling bezit. Deze overgordijnstof Is jacquard geweven dicht weefsel) en is bovendien van acryl, dat, zoals u wel weet, heel gemakkelijk te Deze mooie jacquard gordijn stof 120 cm breed, is er in de kleqren groen, bruin, goud en oranje en kost nu nog géén zes gulden per meter. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage jacquard overgordijnstof, 120 cm breed, per voor Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3