169.- 9.' 1. m 32 Lange klokrokken en gebreide mutsen bepalen modebeleid Koffie voor Moppie 'Wijs mij de plaats waar ik woonde' 69.80 AcnHcal 95 RADIO LEO AFZUIG- Mannenmode blijft sober 95 Jeugd tekent bij feest op Zuidplein Zo kunt u ook bestellen 109.80 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 35-512 Een dagje Amsterdam. Kleine zonnige terrasjes, waarop de vermoeide Amsterdammer zich neervlijt en waarlangs hippies in drommen voorbij komen. Geen gejacht, waarom zou men zich drukmaken? Slecht voor het hart. Zo redeneren ook de obers op het Rembrandtplein. Neen, beslist geen zelfbediening, maar de dame moet effe geduld hebben, want om het half uur is de ronde over het terras. Wanneer er dan een kwartje in een parkeer meter wordt gedaan door de welwillende ober denk je, dat is mijn kans en heel voorzichtig vraag je dan of er misschien nog een kopje koffie te versieren valt. Een brede glimlach van vermaak. De ober stelt zich vóór het terras op, legt de armen breeduit over het lage glas van de afrastering en zegt voor iedereen verstaanbaar: „Voor zo'n lekker moppie is dat toch altijd mogelijk". Schuchter kijk je voor je uit en je hoopt dan dat de koffie snel arriveert zonder teveel omhaal, want tenslotte heb je maar een kwartiertje de tijd. En inderdaad keert hij binnen drie minuten terug met de koffie en de opmerking: „Zo lieve schat hier is dan je kopje koffie". En met een haal door je haar vervolgt hij zijn weg. De rust duurt slechts kort. Een oude gedistingeerde dame uit Den Haag, valt bij het weggaan languit over twee tafeltjes heen, en belandt half op de schoot van de daarachter zittende heren. Glazen breken rinkelend en tafeltjes vallen om. Groot tumult. „Ik word zo duizelig, dat heb ik nog nooit gehad", kreunt mevrouw. Behulpza me handen, waaronder die van de nu direct toegeschoten ober, hijsen haar omhoog. „Blijft u vooral rustig me vrouw, u kunt er toch niets aan doen. Wij zullen de GGD wel waarschuwen", maar daar wil mevrouw niets van weten. Haar schoondochter moet worden gewaarschuwd, zij wil niet in Amsterdam blijven. Dus wordt zij neergezet met een aantal natte theedoeken onder haar hoofd en adviezen van diverse kanten. Niemand kijkt er meer. De rust is weer hersteld. Wat is toch het verschil tussen een Rotterdammer en een Amsterdammer? Is het de aard van het beestje? De uitspraak dat een Rotterdammer alleen maar aan werken denkt en nooit ontspanning zoekt, is toch wel achter haald. Of is het de jovialiteit en behulpzaamheid van de Amsterdammer die de ene keer zeer irriterend is en de andere keer erg welkom? Teruggekeerd in de warme auto, waar je met het raam wijd open je probeert te oriënteren; op het volgende stukje Amsterdam, afgebeeld op een kleine plattegrond, hoor je een stem aan je oor: „Je komt er toch nooit uit. Geef dat ding nou maar hier en vertel me dan eens waar je allemaal naartoe moet". En dan volgt een zo op het oog heldere uitleg met aan het slot de vraag of het nu helemaal duidelijk is. Tja denk je dan, Utrechtsestraat door, bij de Nederlandse Bank rechtsaf, Stadhouderskade op. Allemaal bekend. Maar wat bedoelt hij toch met dat omkeren en weer terugrijden om over de Amstel te komen, 't Is allemaal leuk gezegd, maar als je nu niet weet van welke richting je eigenlijk komt. Je overweegt dan even snel: vragen of niet vragen. Toch maar even vragen. Een begrijpende glimlach en na nogmaals de situatie te hebben uitgelegd, de bemoedigende opmer king: „Veel plezier vandaag enne... het lijkt allemaal wel erg ingewikkeld, maar in werkelijkheid valt het reuze mee... "Ja, ja. Ik arriveerde maar vijfentwintig minuten te laat op de plaats van bestemming. Hanny V. 60 cm breed roestvrij staal met verlichting 2 snelheden verwisselbare filter 1 jaar garantie NU RADIO LEO Vooreen overwegend mannelijk publiek toonde Vroom Dreesmann zogenaamde country-style en uit de romantische stijl „met een vorige week in haar hypermodern hoofdkantoor in Amsterdam haar tikkeltje nostalgie" zoals V. D. het uitdrukt. Deze nostalgie gaat nieuws najaars- en wintercollectie. Een goed samengestelde collectie, dan uit naar materialen uit de jaren 50. Vee! stoffen met glanseffec- waarmee je veie kanten uit kunt. De kleuren variëren van fel-contras terend tot zeer donker. Er kan een keuze gemaakt worden uit de sportieve stijl, geënt op de soepelvallende rokken. ten zoals satijn, zijde en fluweel en shantung. Voor avondkleding zien we weer de zilveren en gouden blouses, van lurex gecombineerd met spaar nu geld uit Sporters, sprinters e nemen nu een run naar Ter Meu- len om te profiteren van deze aanbieding. Canvas veldsport- of hockey- schoen met rubber noppenzooi en extra versterkte randen en neus. Deze zwarte sportschoe nen je ziet er geen vuil op) kost nu nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze canvas veld sport- of hockey schoen in de maten 36 t/m 46, kleur zwart, Géén tel. of schrift, best. Corsages zijn er van alle mogelijk materialen, zoals lak, zijde en plastic. De schoenen worden minder plomp en hebben twee kleurencombinaties. De leest is slank en de hakken zijn hoger en stijler. De zool mag niet te dik zijn. Voor de avond zijn er weer schoenen met open teenstukjes, smalle riempjes op de voet en hielbandjes. De hoofdbedekking varieert van ge breide en gehaakte mutsen met omge slagen smalle randen tot een zoge naamde „pot de chambre", een soort strak om het hoofd sluitend deksel. Baretten en turbans zien we voor de oudere vrouw. De pantalon blijft gehandhaafd. De pijp is recht en wijd, veelal met brede omslag (de zogenaamde Higgins panta lons). Ze zijn er van ruitstoffen (pied de poule), camel, tweeds en shetlands kwaliteiten, ook voor de herenpanta- Lang Op de pantalons worden zowel voor dames als heren veel pullovers en débardeurs gedragen in diverse kleuren en dessins (diagonale strepen, ruiten, effen kleuren etc.) naast la nge vesten met ceintuur, kabels en sjaalkraag. Ook lange rokken en jurken zijn weer „in". De rok al of niet klokkend,- geplisseerd of met overslag ziet men veel gecombineerd met overhemd blouses in felle kleuren'of lurex-mate- rialen. De manchet van de blouse is breed en wordt van enkel of dubbele stof vervaardigd. Het overhemdmodel is trouwens naast een aantal mooie overgooiers die V. D.. combineerde met chemisiers- blouses ook terug te vinden bij de japonnen, die vaak worden gedragen met een daarbij kleurende jas. Een greep uit de avondkleding van V D Oud-aandoend De lengte is over het algemeen ever, op de knie of eronder. V. D. heeft in haar nieuwe collectie veel japonnen met maag- of middentaille-stukken, die met en zonder ceintuur kunnen wor den gedragen. Ook hierbij zien we weer de klok-, plooi- of banenrokken, die op de heup echter altijd glad zijn, zodat ook dames met grotere maten deze modellen kunnen hebben. Voor het jonge meisje is er de jurk uit vroeger tijden met pofmouwtjes en sterk geaccentueerde tailles, gemaakt van oud-aandoende stoffen, waarbij vooral de kleuren zwart/wit favoriet zijn. Deze kleuren komen ook terug in de deux-piece* met kopmouwen en smalle tailles. Het is eventjes wennen maar het -doei wei apart aan. Ook de stof mousseline wordt voor verschil lende japonnen zowel lang als kort gebruikt. spaar nu geld uit I De eerste verjaardag van Winkel centrum Zuidplein zal 26 septem ber met allerlei evenementen wor den gevierd. Een van de onder delen van de viering is al van start gegaan: een teken- en boetseer- wedstrijd voor de jeugd. De werk stukken (dat mogen ook bijvoor beeld schilderijen en naaldsier- kunstwerken zijn) moeten „het kuipje" van Nederlands eerste overdekte winkelcentrum uitbeel den. Overigens mogen de deeln emers hun fantasie de vrije loop laten. In drie leeftijdsgroepen kan naar attractieve prijzen worden meege- dongen: kleuters tot en met 4 jaar, de jeugd tot en met 12 jaar en een derde groep van 13 tot en met 16 jaar. Een deskundige jury beoor deelt de inzendingen die VOOR 20 september bij het informatiecen trum van Winkelcentrum Zuidplein moeten zijn. Van 23 tot en met 30 september worden alle werkstuk ken in het winkelcentrum geëxpo seerd. Op de laatste dag van de expositie is de uitslag. en grote kraag zien we de ruime modellen geihspireerd op het tentjasje. De ruggen vallen wijd met plooi, aan de mouwen brede manchetten, de zak ken worden opgestikt. •De geshowde mantels waren zeer mooi van kleur, zowel de effen kleuren als de goed op elkaar afgestemde rui ten. De jasjes kunnen door hun lengte, die varieert van kort tot 7/8 en soms langer, zowel op rokken als op panta lons worden gedragen. Suèdejassen zijn er afgebiesd met leer of imitatie bont. Voor de heren zien we korte jacks met breed tricot boord in de taille en aan de mouwen of leren halve nappa jasjes. Deze jasjes zouden in de show wat beter tot hun recht zijn gekomen als de mannequin een grotere maat aangetrokken had. Nu leek het of hij erin was opgehangen. Sober Voor de heren blijft overigens het costuum sober. Er is niets opzien barends. Niet zo geslaagd vond ik de poging van V. &D. de combinaties weer uit de kast te halen. Daarnaast zien we costuums met pied de poule ruitjes en visgraten. De revers van de cqlberts zijn breed en vele jasjes worden enkel gesloten. Ook werd het witte overhemd weer in ere hersteld, zij het wel enigszins aangepast. Nogmaals een goede collectie, waar mee te combineren valt. Het is alleen jammer dat de prijzen niet bekend werden gemaakt, zoals dit bij andere shows gebruikelijk is, maar dit komt< waarschijnlijk door het feit dat deze keer de hele modepers was uitgenodigd en niet de klantenkring. Over enkele weken zal V. D. ook haar nieuwe stoffen aan het publiek presenteren. Een leuke hint is mis schien voor vrouwen die zelf hun kleren maken, dat van de getoonde modellen op de show (vele uit Neue Mode) patronen in de zaak verkrijg baar zijn. Hanny Vroegh Jonge werknemers Gaarne wil ik in dit artikel reageren op een in De Havenloods van 16 augustus geplaatst stuk aangaande de werkende jongeren. De heer Jans Maatje, gesala rieerd bestuurder voor de industrie bond NKV in het Rijnmondgebied, zegt hierin: „De jonge werknemers willen meedoen, meepraten en mee denken, maar door onervarenheid en te weinig kennis van zaken worden ze nog als schooljongens in de hoek gezet. Tijdens de stakingen, die er geweest zijn om de centen-procenten kwestie, bestond ongeveer een kwart van de stakenden uit jongeren. En dat niet om uitsloverig te doen, maar omdat het voor een goede zaak was". Deze uitlatingen van de bondsbestuur- der Maatje zijn op z'n zachtst gezegd verwarrend. Dat jonge werknemers mee willen doen is al jarenlang het geval, aangezien er anders geen sprake zou zijn van werknemers. U begrijpt dat ik meedoen versta als het mee draaien in het arbeidsproces en niet, zoals de heer Maatje zal bedoelen, als het systematisch in gevaar brengen van de werkgelegenheid. Dat jonge werkne mers willen meepraten is op zichzelf een zeer verheugende zaak. Minder verheugend wordt dit als het praten omslaat in schreeuwend voor de fa- briekspoort staan om met stakingen je zin door te drijven. Dat jonge werknemers mee willen den ken is eveneens geen slechte zaak. Maar om mee te kunnen denken over problemen op economisch en finan cieel gebied zijn hersens nodig en die hebben de jonge werknemers nu een maal niet in ruime mate toebedeeld gekregen, anders waren het geen jonge werknemers. De heer Jans Maatje stelt verder dat jonge werknemers niet kun nen meedoen, praten en denken door hun onervarenheid en te weinig kennis van zakep. Even later stelt hij echter dat tijdens de stakingen om de centen-procenten kwestie de stakers voor een kwart uit jongeren bestonden die in het besef waren (aldus de heer Maatje! dat ze voor een goede zaak streden. Ik vraag me af hoe iemand met goed besef kan deelnemen aan een staking, als hij nog niet eens (door onervarenheid en te weinig kennis van zaken) kan meepra ten en meedenken. Immers pas nadat er door die jongeren gepraat en ge dacht is zouden ze eventueel kunnen beslissen te gaan staken. Ik concludeer uit het betoog van de heer Maatje het volgende: 1. men stelt domweg dat iedere jonge werknemer wil meepraten, doen en denken, terwijl er genoeg tevreden jonge werknemers zijn. 2. men wil het arbeidsproces vertragen door werkende jongeren, die niet kunnen en/of niet willen, kennis bij te brengen op een voor hen te hoog niveau. 3. een kwart van de stakers bij de centen-procenten kwestie, legde het werk ongemotiveerd neer. De heer Eugène Bonefaas, lid van een bedrijfsledengroep bij Wilton Feyenoord droeg het volgende bij in het artikel: „De opleiding, gegeven op de bedrijfsschool, staat geheel en al in het teken van het bedrijf. In het lesrooster is geen tijd ingeruimd voor wat algemene ontwikkeling en in spraakmogelijkheden zijn er helemaal niet. Alles wordt van bovenaf gere geld". Het doel van- een middelbare school, bv de HAVO, is er op gericht een KLEDINGBEURS LEGER DES HEILS leerling zo snel en goed mogelijk het einddiploma van die school te laten halen. Het doel van de bedrijfsschool is er op gericht een leerling zo snel en goed mogelijk klaar te stomen voor het werk in het bedrijf. Het verschil tussen middelbare en bedrijfsschool is dat de middelbare school „theoretisch" on derwijs geeft en de bedrijfsschool prak tisch. Een jonge werknemer nu, was öf niet goed genoeg om, öf wilde niet op een middelbare school studeren. Dit houdt dus in dat als hij werkelijk tijd wil besteden aan zijn algemene ontwik keling, hij dat tijdens zijn vrije uren moet doen. Meestal blijkt dan dat de jonge werknemer niet zo geïnteres seerd is in zijn algemene ontwikkeling. Het geven van algemene ontwikkeling op een bedrijfsschool zou voor beide partijen bijzonder vertragend werken. Dat alles van bovenaf geregeld wordt moet de heer Bonefaas welbekend zijn. Als lid van eep vakbond weet hij dat de top van die vakbond ontwerpen maakt die voor haar leden haast niet te begrijpen zijn. Het komt dus neer op een vertrouwen van de leden in het bestuur. Ik vind dat als een vakbonds lid vertrouwen heeft in het vakbonds- bestuur wat betreft het tot stand brengen van sociale verbeteringen, dat vakbondsüd eveneens vertrouwen mag hebben in de leiding van het bedrijf waar hij werkt. Deze leiding is immers uit op een zo goed mogelijke organisa tie van het bedrijf en van de bedrijfs school. De toevoeging van de heer Bonefaas dat „alles van bovenaf gere geld wordt" is volkomen juist en daar om volkomen overbodig. De derde avantgardist, de heer Wim van Seters, landelijk medewerker jon- gerenzaken van de industriebond NKV, brengt de volgende sociale wan toestanden naar voren: „In veel bedrij ven wordt de onwetendheid van de werkende jongeren uitgebuit en de honger naar geld opgevoerd door pres tatiebeloningen op grond van een pun tentelling. Door het duwen in de rich ting van specialisme wordt een ver- deel-en-heers-systeem gehanteerd om zoveel mogelijk rendement te halen uit de jonge arbeidskrachten". De heer Van Seters spreekt hier van „opvoering van de geldhonger" door prestatiebeloningen. Nu is het een feit dat veel jongeren graag hard willen werken om zodoende meer geld te verdienen. Via het puntentelling systeem kan dit. De vakbonden echter willen de groep jongeren die harder willen werken voor meer geld (en deze eigenschap heb je of heb je niet! doodgewoon laten vallen om plaats te maken voor de (vaak kleinere) groep werknemers, die uit principe dit systeem niet accepteren. Ik vind dat als iemand harder wil werken dan een ander, hij èn de mogelijkheid moet hebben dit te kunnen doen èn meer moet verdienen. Wat de heer Van Seters bedoelt met zijn opmerking dat „met een verdeel- en-heers-systeem zoveel mogelijk tracht te worden behaald uit de jonge arbeidskrachten is mij niet geheel dui delijk, maar ik denk dat hij liever een systeem zou zien waarin geen taakver deling bestond, maar waarm iedereen öf van alles wat öf precies hetzelfde deed. De wantoestanden die er dan in de bedrijven zouden heersen, behoeven geen nadere toelichting. Grotere werk loosheid zou het gevolg zijn. Uit dit artikel komt de wens naar voren van de drie hierboven genoemde heren, dat zij graag meer en beter onderwijs voor de werkende jongeren zouden zien. Uit mijn kanttekeningen bij de uitspraken van deze heren komt een verwarde en niet bepaald geheel en goed doordachte kritiek van de vak bond op de bestaande toestand bij de werkende jongeren naar voren. Ik vind dat het probleem werkende jongeren sterk overdreven wordt en enige ophel dering van mijn kant vond ik daarom bitter noodzakelijk. De mens leeft niet van brood alleen en dat hebben de jonge werknemers ,,met hun beetje hersens" beter begrepen dan de briefschrijver (-red.). Zoals aangekondigd op de voorpagina verschijnt het tweede deel (192 pagina's) van het fotoboek over oud-Rotterdam, samengesteld door Joop Mekes, per 1 septepiber. Vanaf deze datum is deze nieuwe uitgave verkrijgbaar aan ons kantoor Prins Hendrikkade 14 of bij één van onderstaande agentschappen. In 1969 brachten wij een fotoboekje uit met bijna tweehonderd foto's van oud-Rotterdam onder de titel „Wijs mij de plaats waar ik woonde". Dit boekje (deel 1) - in groen-wit-groene omslag - heeft nu de vierde druk gehaald. Er bleek echter grote behoefte te bestaan aan een tweede deel. Dat tweede deel met een rood-wit-rode omslag bestaat uit meer dan tweehonderd foto's en afbeeldingen van Rotterdam zoals het was, maar ook met afbeeldingen van een domiciliekaart uit 1920, een broodkaart uit '14-'18, een tabakskaart uit 1940 en de zeldzame prent van „Eén cent een duikelaar". Ook dit boekje is samengesteld door Joop Mekes, die jarenlang de Oud-Rotter dam-rubriek in dit blad verzorgde. De nieuwe uitgave (deel 2 dus), waarin op vijf pagina's een plattegrond van Rotterdam omstreeks 1930 is opgenomen, kost maar f 9,- (garengenaaid, formaat 18 x 22 cm.) Vanaf 1 september verkrijgbaar bij de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bokser, Zwaanshals 245; boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84, boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; boekhan del Bokhorst, Schubertlaan 183. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. De nieuwe uitgave (deel 2) door storting van f 11,25 (verzendkosten zijn dan inbegrepen) op postrekening 18344 ten name van De Havenloods, Rotterdam met vermelding „Fotoboek".. x De vierde en verbeterde druk (deel 1) door storting van f 10,— op postrekening 1 8344 ten name van De Havenloods met vermelding „Deel 1". Beide delen kunnen ook besteld worden door overschrijving van f 19,- op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Beide delen". Oud-Rotterdam Bladerend in het eerste boek over oud-Rotterdam herleeft er veel uit je herinnering. De intimiteit en gezellig heid van de stad van toen, wordt nu gemist. Want al mag dan het nieuwe centrum helemaal zijn opgebouwd, wat ook zjjn charme heeft, voor ons oudere mensen blijft de drukte van Hoogstraat, Blaak, Coolsingel, Binnen weg en Kruiskade zoals die vroeger was, nog voortleven. Ook de mensen zijn veranderd, 's Avonds zie je in de stad niemand meer. Naar de oude steegjes moeten we niet meer terugver langen. De armoede, die daar heerste, zou in deze maatschappij niet kunnen bestaan. Er was veel moois zoals de oude kerken, de huizen aan de Nieuwe Haven en de Leuvehaven, de gebouwen van het Oost Indische Huis en de synagoge. Ons huis in Ommoord is voor ons een juweel, het uitzicht ruim en mooi, maar het gebouw is rechtlijnig als een blokkendoos. Het groen is mooi, de jeugd heeft de ruimte, maar 's avonds is er niemand op straat. Ik verlang naar het tweede deel van het fotoboek omdat ik de oude stad goed heb M. J. v.d. Bosch-Koomans v.d. Dries, Rotterdam. spaar nu geld uit U zult het zo langzamerhand door de advertenties wel weten poly aether is licht in ge wicht, geeft geen stofboel en garandeert een prima vlakke ligging. Polyaether matrassen in goud en blauw, aan 2 zijden doorge stikt. Deze 13 cm dikke ma trassen zijn er in de maten 80x190, 90x190, 120x190 en 130x190 cm. vM 80x190 90x190 cm 80 20x190 cm gg QO Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze polyaether matrassen in 4 ma ten en in de kleuren goud en blauw. 2 Fiberfill kussens f. 23,80 Géén tel. of schrift, best. spaar nu geld uit Een aanbieding die meteen in 't oog springtherenanklets van een onvoorstelbaar mooie kwaliteit, die wij onder ons eigen merk verkopen. Acryl/mousse herenanklets in 14 kleuren w.o. bruin, marine, camel en wit. Deze ankiets passend voor alle herenmaten, nu voor nog géén twee gulden per paar. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenanklets in 14 kleuren, pas send voor alle herenmaten, nu per paar Slaapkamer uitgevoerd in wit slijplak met moderne bruine knoppen. Deze slaapkamer bestaat uit een ledikant van 140x190 cm of 140x200 cm, 2 nachtkastjes, 2 opzet kastjes en een boekenplank. Normaal rond de f.500,- nu (zonder matras en spiraal) Bijpassende 3-deurs kast f. 219.-- tei

De Havenloods | 1973 | | pagina 7