9. <ïf „Robinson Crusoë navolgen door handarbeid ""-9750 Op stap met De Havenloods «I# ■SfclfMitUlllikl nT 9.90 1190 FIJN! DANSLES! DANSSCHOOL C.F. WUYSTER 80 VOOR AVONTUURLIJK DOE-HET-ZELVERS bSvPPi i (ilj#i Ijl, kïl iJli. (ijlj Geef de fiets de ruimte -i Vormingscentra houden open dag BEZORGERS STERS DE HAVENLOODS (GÉ) DE HJENLOODS, DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 35-513 De tivisie-recensent van de Volks krant ïindigt zijn beschouwing over het kikastprogramma van donderdag- l avoncfan vorige week als volgt. „WelfH ik nog even stilstaan bij het begriizonde. Een ieder kan daarover denki wat hij wil, al naar gelang zijn 1 geloofovertuiging, je cunt menen dat er gidaties in zonde zijn, je kunt denkfi dat er boete voor gedaan kan I wo ran, of dat er zo al vergeving mogéijk is. Maar weet je wat werkelijk J zond is? Dat de EO zo'n hele avond op Hderland 1 uitzendt - dat is dood- j zonéf". Bijdragen: Hanny Vroegh Ben van Haren Theo Nijenhuis Redactie: Jan Rietveld Aldus een Portugese officier in Angola (Vrij Nederland 18/8). Deze man zegt verder: „Het is mijn stellige overtui ging dat het opperbevel de oorlog probeert te rekken omdat ze rekent op militair ingrijpen van de westerse mo gendheden". Dit was weer de politieke alarmcentra le. De oproep is bedoeld voor de heren Waalkens (VVD) vertoevende in de omgeving van het Binnenhof en de heer Schakel (ARP) op zoek naar de waarheid in zuidelijk Afrika. Hd drama Peyton Place is ten einde. Of anders gezegd: De wrede AVRO miakte ruwweg een einde aan het leed gedurende vijf jaar door de geteisterde families geleden. De Peyton P lace-ver slaafden die dachten een happy-end ontknoping te zien, zullen zich wel bekocht gevoeld hebben. Hoeveel in- vloed het Peyton Place gebeuren op de bevolking heeft gehad, blijkt uit het «voorprogramma van de AVRO, waarin ■diverse mensen geïnterviewd werden. I Eén man zuchtte hartgrondig: Het mag van mij nog vijf jaar duren. Het is de enige avond dat ik geen kind aan mijn vrouw heb. -L Een comité van werknemers op Zes tienhoven stelt dat hun luchthaven niet „van de kaart geveegd mag wor den". De werknemers stellen dat Zes tienhoven deel uitmaakt van de we reldhaven Rotterdam. Een duidelijk compromis. Kwestie van een paar dij ken doorsteken. Gelezen: wat mist Ommoord bij het binnenhalen van die 6 miljoen gulden welzijnsgeld? Antwoord: een schoon vader die als| Coster voor de baet uitgaat. „Meer dan de helft van de kinderen in de wereld krijgt na het elfde of twaalf de jaar geen formeel onderwijs meer en lijdt aan ondervoeding". Voor de onge lovigen, die dergelijke mededelingen van actievoerders met onverschillige gemakzucht naar het rijk der fabelen wensen te verwijzen: dit werd ver klaard door een V.N.-fucntionaris. Me vrouw Helvi Sipila, adjunct-secretaris generaal van de Verenigde Naties voor humanitaire en ontwikkelingskwesties zei het op een bijeenkomst in New York. Het eerste oprolbare voetbalveld is sinds kort in gebruik in het stadion van de universiteit van Idaho in de Ver enigde Staten. Er is daar een perma nente Tartan kunststof toplaag aange bracht, waarop markeringen zijn aan gebracht voor sporten als basketbal, tennis, volleybal en badminton. Over deze vaste vloer kan een mat van Tartan kunstgras worden uitgerold. Die mat uit één stuk is ruim 60 meter breed en ruim 112 tneter lang. Op- en afrollen geschiedt op een stalen cylin der met een diameter van 2,5 meter. Mat en cylinder wegen samen zo'n 100.000 kilo. Voor zwakke ploegen breken er gou den tijden aan. Met een paar kunstgre pen kunnen nu zelfs de sterkste tegen standers worden opgerold. „Afrikanen die zich niet willen laten deporteren, zijn per definitie ter dood veroordeeld. Elke dag vinden er wel moordpartijen plaats, soms op hele dorpen tegelijk. Na de aanval door de grondtroepen, komt er nóg eens een luchtbombardement overheen. Ook schooltjes worden gebombardeerd. Al les moet branden". Een mannetje is half volwassen wan neer hij ongeveer 12 m. lang is en bij een lengte van ongeveer 13.5-14 m. wordt hij seksueel volwassen. Het wijf je is geslachtsrijp als ze ongeveer 8.5 m. lang is en haar geslachtscyclus duurt ongeveer 4 jaar: 14.1/2 maand zwangerschap, 24-25 maanden zogen van het kalf - meestal wordt er slechts één jong geworpen - en een maanden durende „rustperiode" voordat zij weer paart. We hebben het over een „potvis", die - ook dat nog - op een reusachtig kikkervisje lijkt. Veertig mensen zijn in Carson (Cali fornia) met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis. Zij be hoorden tot de strandbezoekers van die plaats, die werdén overvallen door een enorme wolk giftige zwavel- trioxyde, afkomstig uit een lekkend reservoir. Dagje strand, dag strand, daag. Enige stellingen: „Discussie over abor tus is vruchteloos" en „Als het groei proces van de hersenen in het drieën twintigste levensjaar pas wordt afgeslo ten, verdient het op biologische grond aanbeveling de kiesgerechtigde leeftijd tot hiertoe op te trekken". AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN 'NOORD - ZUID - OMMOORD - IJSSELMONDE - SCHIE- BROEK - SPIJKENISSE. Inlichtingen en inschrijving tel. 010-24.72.75-65.78.86. spaar nu geld uit Of u slanl schaal is in elk gezin onmisbaar. Personenweegschaal in een so lide uitvoering, die elke kilo té veel of te weinig nauwkeurig aangeeft. Dezeslanke-lijn-bewa- ker koopt u nu voor nog géén tientje. .Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze per sonenweegschaal, met duidelijke schaalverdeling t 125 kg. Géén tei. of schrift, best. Op het Noordereiland zullen een aantal straten aan één zijde „afgeslo ten" worden voor autoverkeer. B. en W. van Rotterdam stellen dit voor, omdat de stroom automobilisten die dagelijks zijn weg zoekt over het eiland als de Koninginnebrug open staat, ontoelaatbaar groot is. Het een richtingsverkeer dat ingesteld wordt geldt niet voor fietsers en bromfietsers. verdient een ton Zei de man met de grootste smoel Zittend'op de kruk aan de bar En hij zond misprijzende blikken Rond naar de andere smöelen Boven de stoelen Die leuningloos en op een rij Elk op vier poten De wijsheid te verdragen stonden Te schragen stonden Van hun bezetters. De smoelen nipten stom Die ton betalen wij Riep de grootste smoel De smoelen knikten dom. Een ton! Eén smoel achter een heel groot glas Vroeg of een ton Echt honderdduizend Gulden was Een ton! En dat betaalden zij! De smoelen keken aangedaan De smoelen kregen tekening Een ton! en voor hun rekening! Een smoeltje op de verste kruk Dat smoeltje had een dwars gezicht Dat smoeltje dat riep: koppen dicht Dat smoeltje dat riep: ga nou door Zo'n minister doet er toch wat voor! Jullie betalen zesmaal zoveel Voor 'n voetbalster Wat doet die man Die trapt tegen een balletje an De smoelen schoven als éên smoel Hun krukken achteruit De smoelen sloegen de dwarse kop Leen de Zwart. spaar nu geld uit Nu heeft u de kans voor een ongelooflijke prijs een echte slagboormachine te kopen van het bekende merk Indola. Indola boormachine met het unieke terugstootloze slagsys teem, dubbel geisoleerd en voor zien van een thermobeveiliging tegen overbelasting. Deze 2- toeren machine (onbelast 2200/ 3000) heeft een boorkapaciteit van 20 mm in hout, 13 mm in steen en beton en 8 mm in staal. Nu met 2 jaar garantie voor nog géén honderd gulden. Wie heeft nooit gehoord van Robinson Crusoë. Wie heeft niet met hem meegeleefd en misschien diep in zijn hart verlangd naar nèt zo'n avontuur? Daarom het nieuwe (jeugd) Boek van de Maand van het electric Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder de Indola slagboormachine met 2 snel heden, hoge boorkapaciteiten, handgreep en 2 jaar Gfén tel. of schrift, best. Anie en Michel Politzer, de samenstellers van het (jeugdjboek van de maand, Schetsboek van Robinson Crusoë", werken al vanaf 1953 samen, toen zij beiden de opleiding voor tekenleraar volgden aan een der Franse academies voor beeldende kunsten. Spoedig daarna gingen zij zich bezighouden met uitgaven voor kinderen: geillustreerde berwerkingen, feuilletons voor een kindertijdschrift, stripverhalen, etc. in de richting van het ontwerpen van affiches en illustraties op het gebied van de publiciteit. In 1967 ontstond, na een ontmoeting met de Franse uitgever Joël Cuénot, het plan Robinson Crusoë" In 1967 ontstond, ma een ontmoeting met de Franse uitgever Joël Cuénot, het plan Robinson Crusoë" op een geheel nieuwe wijze te brengen. Waardevolle medewerking ontvingen zij daarbij van hun drie kinderen: Catherine van 16 jaar, Francis van 14 jaar en Patrice van 12 jaar, met wie zij gezamenlijk boeken maken op het gebied van handenarbeid en het buitenleven. In hun schaarsevrije ogenblikken houdt Michel zich bezig met schilderen en Anie met het schrijven van een roman. In 1966 kochten zij in Bretagne - in de streek van Morbihan - een oude vervallen boerderij, die zij nu met veel geduld opknappen en waar zij dit jaar permanent zullen gaan wonen. Wanneer zij uit Parijs weg zullen zijn, rekenen zij er zeker op zich meer te kunnen wijden aan kinderboeken: zo hebben zij kort geleden het „schetsboek van Robin Hood" ontdekt. Ook zullen zij dan in hun gerestaureerde boerderij nieuwe activiteiten ontwikke len, zoals het stimuleren van een vrije werkplaats voor handenarbeid. Franse echtpaar Anie en Michel Politzer „Schetsboek van Robinson Crusoë", dat vooral laat zien hoe Robinson Crusoë met weinig middelen en veel fantasie zich in leven wist te houden. De tekeningen van zijn - in hun een voud vaak verbluffend knap gevon den - gebruiksvoorwerpen en con structies zijn het bekijken meer dan waard. De tekst geeft naast een span nend relaas van wat hij meemaakte, een nauwkeurige beschrijving van de verschillende hulpmiddelen, waardoor men nog meer het gevoel krijgt dat dit verhaal aan de realiteit is ontleend. Het boek doet een beroep op de inventivi teit en daagt ieder die het leest als het ware uit ook eens zo iets te maken met zo weinig hulpmiddelen. Daarin ligt ook een aansporing voor kinderen om een aantal dingen zelf na te bouwen en door dit zelf-doen begrip te krijgen voor deze opbouw, uitgaande van be perkte en primitieve hulpmiddelen. Het „Schetsboek van Robinson Crusoë" is een vertaling van „Robin son Crusoë mes carnets de croquis", dat voor het eerst in 1972 uitgegeven werd door Editions Joël Cuénot, Boulogne-Billancourt. Het boek werd in Frankrijk uitgeroepen als „Meilleur Livre Loisir Jeunes 1972" en in dit kader onderscheiden met de „Prix Graphique". Het „Schetsboek van Robinson Crusoë" is samengesteld door Anie en Michel Politzer. Het formaat is 24x31 cm. en het boek telt 80 bladzijden, waarvan 78 bladzijden met illustraties in vier kleuren. Het boek is een uitgave van Ploegsma in Amsterdam en ver schijnt donderdag 6 september. Tot 6 oktober kost het boek in de boekhan del f 8,90, né 6 oktober wordt de prijs f 15,90. spaar nu geld uit Dé grote mode voor kleine kin deren, deze vlotte spencers die U bij ons koopt voor lage aan biedingsprijsjes. Spencers van 100% acryl in de kleuren rood, geel, marine of bruin. Deze leuke spencers koopt U nu bij ons, uit de prijsserie van f7,50 t/m f 10,50, voor extra lage prijzen. 92-104 10-128 140-164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze schattige spencers, zowel voor jongens als meisjes, in de kleu ren rood, geel, marine of bruin. Géén tel. of schrift, best. Met andere woorden „Een appel die bedorven is, schendt al wat in de korve is", s de oplossing, die vorige zamerhand kenmerkend voor Zuic Holland. Voor de rekreatieve fietser - en niet alleen voor hen - is dit een betreurenswaardige zaak. Daarom is het een plezierig ding dat organisaties als de ANWB en de „stichting: fiets! zich voor de tweewiel-enthousiasten inspannen. Een onderzoek van de Con sumenten Reisgids in Zuid-Holland toonde aan dat er met behulp van de door deze instanties uitgegeven routes, ondanks de voortschrijdende urbanisa tie, echt nog wel wat rust en natuur schoon in deze provincie te vinden is. Het aantal vrije fietspaden viel echter tegen. Er moest veel over drukke verkeerswegen worden gereden. Met het steeds belangrijker worden van de fiets als rekreatiemiddel kan er, vol gens de Consumenten Reisgids, niet genoeg nadruk worden gelegd op het belang van veilige, vrije fietspaden, vooral in een overbevolkte streek als Zuid-Holland. kinderdagverblijf ,In de veilige hoede" LEGER DES HEILS n 10, tel. 010-13.55.63. In samenwerking met touringcarbedrijf De Westercoach te Rijswijk, organi seert De Havenloods geheel verzorgde 4 dagen boppard Vertrek om 8.15 uur vanaf de West- blaak. Aankomst in Rotterdam op de vierde dag rond 21 uur. Nog enkele 2 persoons kamers Parijs Mi Van 10 tot en met 13 september gaan we per luxe touringcar langs de Rijn. Tijdens deze reis logeren we in hotel „Bellevue" aan de Rijnboulevard in. het plaatsje Boppard. Er is verder een boottocht op de Rijn, een rondrit door het Taunusgebergte, koffietafels on derweg en afscheidsdiner in Arnhem. Dit alles voor f 235,- per persoon (eenpersoonskamer f 17,50 toeslag). Van 30/9 t/m 3/10. We logeren in het Paris-Lyon-Palace, waar ook alle maal tijden worden gebruikt. Met rondritten onder meer naar Versailles krijgt u veel van Parijs te zien. Winkelen en theater bezoek is ook mogelijk. De prijs: f 225,- per persoon (éénpersoons kamer f 17,50 toeslag). Alkmaar Vrijdag 31 augustus*, dagtocht naar Alkmaar met bezoek aan kaasmarkt en een kijkje in 'Volendam. Vertrek 8.30 uur, aankomst 18 uur. Prijs f 20,- inklusief koffie met gebak. dert. Voor f 37,50 per persoon is er een gereserveerde plaats met onderweg koffie en een diner. Vertrek 9 uur, aankomst in Rotterdam 21 uur. Nadere inlichtingen over onze re geeft mevrouw Valkenburg, 132170. tel. 010-132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-341071; Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig. mag. De Bok ser, Zwaanshals 245;boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekh. Van Dordrechfa Benthuizerstraat 84; boekh. Bokhorst, Peppelweg 128; boekh. Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoog straat 50. In CapeUe a/d IJssel: boek handel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Bloemencorso Voor de reizen kan op de volgende adressen geboekt worden: op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, Maandag 27 augustus hebben alle vor mingscentra te Rotterdam hun deuren geopend voor belangstellenden van half negen 's morgens tot half v(jf 's middags. In de vormingscentra kunnen jongens en meisjes, die geen „volledig dag onderwijs" meer volgen, voldoen aan hun „gedeeltelijke leerplicht" geduren de één dag per week. Die jongens en meisjes zelf zijn maan dag welkom om eens te zien wat de vormingscentra zijn en wat zij doen. Maar bovendien geldt dat welkom vooral ook hun ouders èn hun werkge- Het gaat om de volgende instellingen: -vormingsinstituten van het Gemeen telijk Vormingscentrum, gevestigd Bla zoenstraat 11, Zweederstraat 20 en Sandelingplein 22; -Stichting Vormingswerk Rotterdam, Hoogenwaardstraat 7 -Levensschool Rotterdam, Hildegar- disstraat 8; Gereformeerd Vormingscentrum, Charloisse Kerksingel 79. De centra zijn van plan hun gasten veel informatie en koffie aan te bieden. de schoot - of moeten we zeggen schoten en ons dan nog afvra gen of ee" man wel een schoot heeft - van J. J. Donkers, Maasstraat 11b, Alblasserdam; J. H. ten Damme, Burg. van Brendelerstraat 111, Maassluis; mevr. Schalbroeck, Schoonder- loostraat 20b, Rotterdam-6. spaar nu geld uit Geluidsjagers worden nu ook voordeeljagers, zonder de kwa liteit uit het oog te verliezen. Basf langspeelbanden, 13- 1-5 en 18 cm, in verzegelde fabrieksver- pakking. Deze tapesvan de aller beste kwaliteit koopt u nu voor extra lage prijzen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Basf langspeelbanden in verzegelde fabrieksverpakking voor klim kende prijzen. Géén tel, of schrift, best. Voor de verspreiding van ons blad vragen wij voor direkt «Minimum leeftijd 15 jaar Aanmelden: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 13.21.70, toestel 28.

De Havenloods | 1973 | | pagina 9