HOE DE WERELD RIJP WERD VOOR EEN MODERNE BEELDENSTORM.... Op stap met De Havenloods CM 'Wijs mij de plaats waar ik woonde' Met Andere Woorden Televisie begon als schimmenspel (II) Zo kunt u ook bestellen de havenloods, dinsdag 4 september 1973 36-502 Wim Sonneveld was al vroeg op teïeyi- te zien. Het was duidelijk dat „Den Haag" op den duur niet opgewassen zou zijn tegen dit op alle fronten gevoerde offensief. De weifelende tele visie-commissie, ingesteld door de regering werd tot een duidelijke uitspraak gedwongen. De eerste uitzendingen van buiten de studio sloegen in als een bom. Een demonstratie van de Philips-brandweer in een park overtrof alle ver wachtingen. Recensenten juichten: je kpn de bladeren aan de bomen zien bewegen. De eerste T.V.-voetbalwedstrijd Eindhoven-PSV (verslag gever Jan Cottaar) verwekte weergaloze sensatie en haalde de voorpagina's van landelijke bladen. Enkele jaren later - in 1953 - zou een uitzenj ding volgen, door velen beschouwd als de besli ssende overwinning voor de T. V. in West-Europa. De BBC verzorgde een reportage van de kroning van Koningin Elisabeth. Alle fantasieën werden overtroffen toen rnm.v. Philips kijkers in zes Europese landen via straalzenders deze histo rische plechtigheid thuisbezorgd kregen of zij et- zelfbij waren. Ook Nederland gaf zich voetstoots gewonnen aan deze eerste officieuze Eurovisie -uitzending op 2 juni 1953. Philips had niet ten onrechte gehamerd op het perspectief voor onze econo mie, export en werkgelegenheid. Vorig jaar noteerde de groep radio grammofoon-televisie de hoogste om zet van 4.2 miljard gulden. De kleuren televisie ontplooit haar schermen als een wonderbloem met 1.200.000 puntjes van elk 400.000 driehoekjes, projectiescherm voor alles wattle we reld te bieden heeft aan informatie. De Westeuropese markt voor kleuren t.v. is in 1972 gestegen met 60 procent tot 4.3 miljoen stuks, aldus het jaarverslag. Afgezien daarvan worden kapitalen omgezet aan zendinstallaties, studio apparatuur, antennes enz.; de kabel televisie is in opmars, wetenschap en bewakingsdiensten maken gebruik van T.V. en nieuwe audio-visuele technie ken ontspruiten in steeds volmaakter vorm aan het medium. De wereldheerschappij van de T.V. is één van de grootste wonderen van onze tijd, met name door het bliksem- tempo, waarin het beeld aan de macht is gekomen. De vraag of de mensheid daarmee gediend is blijft in discussie. Heeft men in Eindhoven al niet durven dromen van de vlucht die deze tech niek zou nemen via satellieten en perfectionering van het kleurenpro- cédé, nog minder heeft men daar kunnen vermoeden welke storm van emoties deze droomfabrieken zouden losslaan. In 1948 presenteerde het medium zich als een nuttige en aagge- 'name vriend des huizes. Waarnemers voorspelden een betere wereld. Edu catieve programma's zouden nieuwe belangstelling wekken voor de schone kunsten en het schouwburgbezoek doen toenemen. T.V. zou de mense lijke geest verrijken en een ongekende culturele opbloei teweegbrengen, als maar niet gespeculeerd werd op de instincten van de grote massa. Onkun dig van de sociale, sexuele en andere revoluties zag men ingetogen huis vrouwen des morgens al voor het scherm zitten om naar kookdemon straties te kijken en cursussen te vol gen in naaien, borduren en andere nuttige handwerken. Er moge dan in 25 jaar een afstand van eeuwen overbrugd schijnen, in principe verschilden die programma's nauwe lijks van wat nu geboden wordt aan probleemloze ontspanning en infor matie. De eerste modeshow van molli ge dames in newlook-japonnen blijft zich in wezen met variaties herhalen. Alles keert terug in volmaakter vorm, inaar in feite aan geen verandering onderhevig. In vergelijking met de blik semsnelle technische ontwikkeling is de T.V. programmatisch bij het uit gangspunt stil blijven staan. .Lang voor Willem Duys het ganse dierenrijk tot zich noodde veroorzaak te de losgebroken havik van een valke nier grote sensatie in de Eindhovense studio. De bloemist van „Eeuwige Lente" zag de rozen en cyclamen onder zijn handen verwelken in het licht van de kwiklampen. Dagsluitende paters, interviews, filmvertoningen, leerzame demonstraties, goochelaars en toneelspelers, ze waren er allemaal al van 1948 tot 1951. Er zou weinig veranderd zijn en in de formule van een omroepvereniging als de Tros is inderdaad nauwelijks iets' gewijzigd als er toch geen onvoorzie ne dmgen waren gebeurd. Ten eerste is het medium op zichzelf veel indringender geworden door de geperfectioneerde (kleuren) techniek en het wereldomspannende net van- informatie via de satellieten. De „boodschap" uit 1948 heeft nieuwe magische accenten gekregen, nu het aan miljoenen mensen tegelijk en op hetzelfde moment dezelfde gevoelens kan schenken. Dit wordt nog steeds ervaren als een totaal nieuwe en be klemmende emotie. Schokeffect Ook dit boekje is samengesteld door Joop Mekes, die jarenlang de Oud-Rotter- dam-rubriek in dit blad verzorgde. De nieuwe uitgave (deel 2 dus), waarin op vijf pagina's een plattegrond van Rotterdam omstreeks 1930.is opgenomen, kost maar f 9,- (garengenaaid, formaat 18 x 22 cm.) De nieuwe uitgave (deel 2) door storting van f 11,25 (verzendkosten zijn dan inbegrepen) op postrekening 18344 ten name van De Havenloods, Rotterdam met vermelding „Fotoboek".. De vierde en verbeterde druk (deel 1) door storting van f 10,- op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Deel 1". Beide delen kunnen ook besteld worden door overschrijving van f 19,— op postrekening 18344 ten name van De Havenloods met vermelding „Beide delen". Vanaf 1 september verkrijgbaar bij de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bokser, Zwaanshals 245; boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekhandel Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84, boekhandel Bokhorst, Peppelweg 128; boekhan del Bokhorst, Schubertlaan 183. In Schiedairi: boekhandel Hanou, Hoogstraat 50. In Capelle a.d. IJssel: boekhandel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. De begrafenis van president Kennedy, de moord op Luther King, het drama van de Olympische Spelen in München, de hysterische voetbalcir cussen zijn voorbeelden van een mas saal identificatieproces met als hoogte punt een historische gebeurtenis als de. eerste landing op de maan. Voor een. tweede schok-effect zorgde de inhoud van bepaalde programma's, zij het on willekeurig realistische weergave van rampen en oorlogen zij het door een bewuste voortzetting van de experi menten in programmatisch opzicht. Hoewel men zich daar op bescheiden wijze mee bezig houdt, overtreffen de reacties alles wat ooit is losgeslagen aan gezamenlijk beleefde gevoelens van •agressie, verontwaardiging, verontrus ting, schaamte etc. Hoe staan mensen die destijds bij de experimenten be trokken waren tegenover de televisie ■van onze dagen? Piet Beishuizen heeft onlangs terecht Spgémerkt, dat alle programma's die nu gemeengoed zijn geworden, toen al eens zijn gepresen teerd. Als hoofd van de afdeling voor lichting van Philips heeft Sjoerd de Vrij een grote rol gespeeld bij de experimenten, o.m. als interviewer. Ook hij constateert na 25 jaar. een voortborduren op het oude stamicn. „Wat de programma's betreft zie je de oude formule in grote lijnen gehand haafd. Men komt tegemoet aan de gemiddelde smaak. De enige omroep vereniging die het experiment heeft voortgezet is de VPRO. Ik zou het daarom betreuren als die ooit ver dween. Het zijn juist de harde pro gramma's, die de mensen aan het denken zetten. Ze wekken wel orka nen van verontwaardiging, maar als de storm is geluwd blijken het toch breek ijzers te zijn geweest voor een wat ruimere en vrijere samenleving, met minder taboes. Wie kan zich nog voorstellen dat Phil Bloem zoveel mensen heeft geschokt? Nieuwe omroepen als Tros en EO voegen in feite niets nieuws toe aan onze T.V. Fred Knol, Nederlands eerst T.V.-om- roeper in samenwerking met Beb Schaefer, gepensioneerd en bewoner van een fraaie oud-Kempische boer derij te Valkenswaard heeft geheel andere bedenkingen. De vroegere ex port-bevorderaar van Philips het T.V.-werk was „extra" mist teveel In samenwerking met touringbedrijf De Westercoach te Rijswijk, organi seert de Havenloods geheel verzorgde 4 dagen Parijs Van 10/9 t/m 3/10. We logeren in het Paris-Lyon-Palace, waar ook alle maal tijden worden gebruikt. Met rondritten onder meer naar Versailles krijgt u veel van Parijs te zien. Winkelen en theater bezoek is ook mogelijk. De prijs: f 225,- per persoon (éénpersoonskamer f 17.50 toeslag). boppard ;Van 10 tot en met 13 september gaan we per luxe touringcar langs de Rijn. Tijdens deze reis logeren wc in hotel „Bellevue" aan de Rijnboulevard in het plaatsje Boppard. Er is verder een boottocht op de Rijn, een rondrit door het Taunusgebergte, koffietafels on- derweg en afscheidsdiner in Arnhem. Dit alles voor f 235,— per persoon (eenpersoonskamer f 17,50 toeslag). Vertrek om 8.15 uur vanaf de West- blaak. Aankomst in Rotterdam op de vierde dag rond 21 uur. Donderdag 13 september Dagtocht Arnhem- Postbank Montfer- land. Een schitterende tocht naar de provincie Gelderland. Vertrek 8.30 uur. Aankomst Rotterdam 21.00-22.00 uur. Prijs f 37,50 per pers. incl. koffie-gebak-koffietafel- dinér. Zaterdag 15 september Dagtocht naar vermaakcentrum Bob- bejaanland te Lichtaart België. Route via Breda (pauze) regelrecht naar het vermaakcentrum, waar u de gelegen-, heid krijgt om het centrum te verken nen u vindt er een kanovijver, kermis, zonneterras, circus te veel om op te noemen maar laten wij vooral de prachtige Musichal niet vergeten, waar u om 12.30 uur een uitgebreide koffie tafel wordt aangeboden. Na deze kof fietafel begint de show met dc welbe kende Vlaamse artiesten. Prijs f 37,50 per pers. incl. koffie-gebak entree, gereserveerde plaatsen, diner. Vertrek 8.30 uur. Aankomst Rotterdam 21.30 Zondag 16 september. Dagtocht Antwerpen Belgische Kem pen. Vertrek 9.00 uur via Breda (kof fiepauze) regelrecht naar Antwerpen, zodat u ruimschoots de tijd heeft voor de vogeltjesmarkt. Daarna rondrit door Antwerpen en de Belgische Kempen. Prijs f 37,50 per pers. incl. koffie-ge bak, uitgebreid diner in restaurant Napoleon te Rijsbergen. Aankömst Rotterdam 21.00 uur. Dinsdag 18 september. Prinsjesdag. Met Prinsjesdag de grote onbekende dagtocht van de Haven loods f37,50 per pers. incl. koffie-ge bak, koffietafel, diner. Vertrek 8.30 uur. Aankomst Rotterdam 21.00-22.00 uur. Voor de reizen kan op de volgende adressen geboekt worden: op ons hoofdkantoor Prins Hendrikkade 14, tel. 010- 132170. Op de bijkantoren: Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010- 341071; Krimpen a/d IJssel, Veld en Beemd 25, tel. 01807- 6899. Bij de agentschappen: Nic. v.d. Spek, Nw. Binnenweg 456-460; Sig.mag. De Bok ser, Zwaanshals 245boekh. Bokhorst, Vierambachtsstraat 109; boekh. Van Dordrecht, Benthuizerstraat 84; boekh. Bokhorst, Peppelweg 128; boekh. Bokhorst, Schubertlaan 83. In Schiedam: boekhandel Hanou, Hoog straat 50. In Capelle a/d IJssel: boek handel Bokhorst, De Koperwiek 61-63. Op alle dagtochten wordt er voor kinderen tot 15 jaar reductie gegeven. Nadere inlichtingen over onze reizen geeft mevrouw Valkenburg, tel. 132170. Al onze dagtochten vertrekken vanaf de Westblaak tegenover de Cinerama. het educatieve element. Hij zou het beeld meer toegepast willen zien,voor een wereldomspannende „cursus in al gemene ontwikkeling", een elemen taire informatie over de' aarde en haar bewoners. „T.V. bevordert nu de passiviteit, is niet creatief genoeg, legt een ban op het gezinsleven. In tegenstelling tot Sjoerd de Vrij spreekt de oud-omroe per met afschuw over de VPRO experi menten, althans in deze opzet. De T.V. zal straks de viering van het regeringsjubileum in beeld brengen. Heeft het medium een belangrijke functie in de verhouding tussen de volkeren en hun staatshoofden? Vol gens MacLuhan doet de televisie een greep naar „de collectieve machtsattri buten". „In theorie zou de televisie het presidentschap in Amerika kunnen omvormen tot een dynastieke monar chie", aldus deze omstreden communi catie-profeet. „T.V. heeft het raadsel achtige vermogen om bepaalde leiders een charismatisch of mystiek karakter te geven; een dimensie van iets dat naar heiligheid zweemt". In Nederland zou dus de juiste voe dingsbodem voor de relatie vorsten huis-volk aanwezig kunnen zijn. Maar MacLuhan is er misschien niet van op •de hoogste, dat het hier mogelijk is om imitatie-vorstinnen op het scherm te brengen, bezig met het schoonmaken van spruitjes. En in de figuur van Ton van Duinhoven een naar publi citeit hunkerende prins Bernhard. Het lijkt er op, dat noch dergelijke persi flages noch een serieuze aandacht voor ons koningshuis grote verschuivingen tot stand brengen in de bestaande verhoudingen. Die liggen te vast ver ankerd. Daar heeft de T.V. geen merk bare verandering in gebracht. Een over dreven verering zou de overgrote meer derheid van ons volk evenmin aanstaan als het soort grapjes waarmee de VPRO een zekere relativering tot stand .wil brengen. achter het koningshuis aanloopt" vindt weinig weerklank. De dosering lijkt gelijk aan die van andere media. Het is bekend, dat prins Bernhard best wat meer aandacht zou willen krijgen, niet voor zijn persoon maar voor de aard van zijn werkzaamheden. Koninklijk Huis T.V.-opnamen van ons vorstenhuis zijn zelden dermate indringend, dat zij de leden hullen in een waas van mystiek, het soort koning-priesterschap dat Macluhan voor ogen staat. Anderzijds zullen zij nooit kunnen leiden tot een omkering van zijn stelling: omvorming van de monarchie tot een republiek. Geheel in vaderlandse trant is een' gemoedelijk gevoel van tevredenheid met de bestaande situatie waarschijn lijk overheersend. Troonredes, rijtoe ren, kersttoespraken, staatsbezoeken trekken op' het scherm voorbij, zonder aan die gevoelens een nieuwe dimensie, toe te voegen of grote emoties wakker te roepen. Sinds zoveel prinsjes hun intreden heb ben gedaan in ons vorstenhuis lijken die hun ouders en grootouders ernstige .concurrentie aan te doen. Hun optre den wekt een massaal gevoel van verte dering en aanhankelijkheid en schept een nieuwe band. In tal van uitzendin gen zijn het deze kinderen die de show Dit neemt niet weg dat in bepaalde ■situaties tijden van nood bijvoor beeld dieperliggende snaren getrof fen kunnen worden. Eén van die uit schieters in de confrontatie van ons koningshuis met de kijkers was de presentatie van Prins Claus aan het Nederlandse volk. Toen fungeerde het medium „op het scherp van de snede", genadeloos maar rechtvaardig. Dankzij de toch zo zwaar op de proef gestelde innemende persoonlijkheid van Prins Claus werd deze vuurproef een onver getelijke uitzending. De beeldbuis schonk het nieuwe familielid „als bij toverslag" een blijvende populariteit. L.J. Leeuwis Voetbal op zaterdag 8 september aan de Hazelaarsweg (Schiebroek), bereik baar met lijn 5 of bus 35 tussen de veteranen van Schiebroek en het voet balelftal van Radio Veronica. Aanvang Er is een voorwedstrijd tussen de adspiranten van Schiebroek en SVDP. Toegangsprijzen f 1,— per persoon, maar bedenk wel, dat de gehele op brengst van de wedstrijd ten goede komt aan het Koningin Wilhelmina- fonds t.b.v. de kankerbestrijding. Als gebruikelijk zien we uw inzen dingen weer tegemoet, uitsluitend per briefkaart. U moet de kaart adresseren aan Met Andere Woorden, Postbus 5204, Rotterdam. Oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmorgen 11 september binnen zijn om mee te dingen naar de prijzen, 3 xf 10,-. Oplossing èn win naars vindt u in ons blad van donder dag 13 september vermeld. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, ge nummerd 1 t/m 31. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „koraalei land! 13 j", den moet worden ingevuld „atol" en dan kwam de eerste letter, de A dus, tevens in vakje 13 van het dikomlijnde ntiddènstuk. Bij juiste op lossing van de gehele puzzel vormen de 31 letters uit het middenstuk, achter elkaar gelezen, een zegswijze. Alleen deze zegswijze moet als oplossing wor den ingezonden HORIZONTAAL: 1 verzwijgen; 7 oor logsterrein; 13 vis; 14 plakmiddel; 16 verheugd; 17 lidwoord (24)-; 18 zang- noot; 20 voorzetsel; 22 Aziatisch schiereiland (6); 24 blank; 25 heen en terug (afk.); 26 boom (3); 28 scheeps- gerei; 29 opschudding; 30 noodsein (1); 31 soort hert; 32 uitgave (10); 34 Nederl. vliegveld; 36disselraam; 38 gesloten; 39 familielid; 40 titel (afk.); 42 strook water; 43 getij; 45 kwijt raken; 47 pers. v.n. woord; 48 boos heid, afgunst (22); 50 lidwaard; 51 drinkgerei (23); 53 erg; 54 verbouwer, 56 hijswerktuig; 58 nu en dan; 59 geestdrift (18); 60 verhindering; 61 appel; 63 oude vochtmaat: 64 dapper heid; 66 nauw verbonden (27); 67 gril (8); 69 munt (afk.); 71 bekeren; 77 firma (afk.); 78 pluis; 80 kansbriefje; 81 insekt; 82 meisjesnaam (afk.); 84 arbeidzaam (15); 87 loods; 89 teke ning; 91 telwoord (14); 92 deel van gezicht; 93 kwab; 94 insekt (2); 95 een zekere; 96 voorzetsel (7); 97 loksprijs; 98 zangstem; 100 schaal (31); 101 titel (afk.) (9); 102 tijdperk; 103 klein., deeltje; 104 grappenmaker; 105 tijd maat; 106 mil.rang (26); 107 huilen. VERTIKAAL: 1 afwisselen; 2 mast- balk; 3 beet; 4 treurzang (29);' 5 werktuig; 6 deel van huis (13); 7 groente (5); 8 scheepszijde; 9 spring bron; 10 weldoorvoed; 1 Lvoegwoord; 12 plaats in Overijssel (4); 15 zedelijk; 16 Europ. land; 19 gelofte (12); 21 ankerplaats (11); 23 soort hond; 24 breimateriaal (28); 25 redeloze dieren (20); 27 fut; 31 kledij; 33 speelgoed; 34 kever; 35 slot van opsomming (afk.); 37 portefeuille; 39 voorzetsel; 41 mal; 44 wak; 45 afwezigheid; 46 opschrijven (25); 47 kade (17); 49 zuurdeeg; 50 uitspansel; 52 tot poeder maken; 53 lopen; 55 .pret (19); 57 schenkgerei; 60 speelgoed; 62 soort steen; 63 weigering; 65 hevig; 66 alvo rens; 68 soort mopperen; 70 handvat (21); 72 zeehond; 73 harden; 74 stan- daardmaat; 75 deel van dak (30); 76 voorwaarde; 78 dorp op Ameland (16); 79 kolom; 82 terug; 83 dochter van Zeus; 85 plas; 86 verhoogde toon; 88 wedloop; 89 bieding; 90 slot; 97 vlaktemaat; 98 speelgoed; 99 soort; 100 vóór (voorvoegsel); 102 voeg woord; 103 dierengeluid; 104 rekening courant (afk.); 105 voedsel.

De Havenloods | 1973 | | pagina 3