Nieuw hart voor Schiedam 15- De Goudsbloem: hoeksteen van Branderijenbuurt y.= Schienok oge b ied: mogelijkheden vele T.V. DEFEKT Atinktc V°" ÖOct |pIiUJiiiitl!lji[i'. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA NW. MATHENESSERSTRAAT45 SCHIEDAM TEL. 26 06.63 spaar nu geld uit WIJ HELPEN DIREKT EVT. VOORAF PRIJSOPGAAF Gebr. de Veld ST. LIDUINASTR. 78 A SCHIEDAM TEL. 26.86.38 OFF. PHILIPS DEALER geluidsfragmenten uit de NOS documentaire van Jan van Hillo H.M. Koningin Juliana, Dr. Drees Sr., Wim Kan, Wim Sonneveld, Gerard Cox, Ramses Shaffy e.v.a. met fraaie foto's Uit voorraad leverbaaubij: COOLSINGEL 47 T.O. STADHUIS. 1 spaar nu geld uit spaar nu geld uit Na de vergadering op zaterdag 3 maart 1973 in het Zakkendragers huisje tussen de afdelingsbesturen van de politieke partijen en de werkgroep Schiedam trok de oorspronkelijke kern van de werkgroep zich terug. Een half jaar werken had feitelijk niets opgeleverd. Natuurlijk, er waren plannen gemaakt, er was georganiseerd, verga derd, publiciteit gegeven. Maar geen steen was anders op de andere gekomen. De enige zekerheid, die het werk had opgeleverd was, dat de raad nog dit jaar voor een plan zal kiezen, dat het eigenlijke karakteristieke Schiedam links laat liggen, veronachtzaamd en af breekt, om een „nieuw hart te transplanteren dat te veel lijkt op al die andere, eendere, nieuwe binnensteden. „Wij hebben de binnenstad van Schiedam opgegeven", zei één van hun woordvoerders. Al van het begin af aan had in de werkgroep Schiedam het verlangen geleefd om eigeqhandig een stukje Schiedam te restaureren, in ere te herstellen. Er was over het pandje van Post gesproken, over de panden van Vink Visser, en over vele andere soortgelijke panden. Maar het was er nooit van gekomen. Altijd was de koopsom voor het pand te hoog. grenen hout. De talrijke staande binten hebben eiken koppen. Geen pand, waarin iemand graag een bedrijf zou walen vestigen. Het is niet efficiënt, niet gemakkelijk schoon te houden. Wel een pand, dat karakteristiek is voör Schiedam. De mouterij De Goudsbloem met haar eigen a-symetrische vorm, op de hoek van een stukje historisch Schiedam, is de enige originele mouterij van de vele van eertijds welke ons nog gebleven is, en waarvan er geen tweede meer in de gehele wereld is te vinden. De plavui zen kiemvloeren en de eestoven met haar droogvloeren, de moutbak, de trijskoker, het vele gebinte en de voor de oude stad zo keniherkende zwartge brande muren met hun markante ven sters; dit alles staat voor de. keus; (weg-) saneren of restaureren. De mouterij De Goudsbloem staat op de hoek van de Noordvest en de St. Annazusterstraat, tussen de molen De Noort en een tuin, die enkele jaren geleden ontstaan is bij afbraak van de branderij de Lelie. De mouterij be hoort tot een heel gebied tussen Noordvestgracht, St. Annazusterstraat en Groeneweegje, dat door de gemeen te, onder voorbehoud van goedkeuring door G.S. van de N.V. Gist-Brocades voor f 1.200.000 is aangekocht. De werkgroep gaf aan deze buurt de naam Branderijenbuurt, een naam die voor zich zelf spreekt. Het pand is een hoeksteen van de Branderijenbuurt, een buurt die uniek is voor de eens zo roemrijke jenever-geschiedenis van de stad. Het gebied bestaat voornamelijk uit oude bedrijfspanden van historische' waarde, die met enkele woonhui*, m een uniek samengesteld geheel vormen. Er bevinden zich tussen de diverse panden verschillende open ruimten, die in de toekomst als pleinen dienst zouden kunnen doen. Dit organisch gegroeide verloop van panden, pleinen en rooilijnen in een gebied zo dicht bij de binnenstad en zo buurteigen mag niet worden verstoord en zeker niet uitgewist. Dit laatste zal bij de uitvoering van het Schienokobe- stemmingsplan, dat voorziet in een industriële bebouwing, zeker het geval zijn. De gemeente wil op deze grond de bedrijven die uit de binnenstad worden gesaneerd, huisvesten. Hierdoor zijn Na een gesprek met wethouder C. J. Bolmers van Stadswontwikkeling, kre gen vijf geestdriftige mensen de sleutel van de mouterij de Goudsbloem, om het op te meten en uit te tekenen. Het pand was schromelijkverwaarloosd, maar bouwtechnisch nog in goede staat. Een student aan de T.H. in Delft, Cas v.d. Berg, tekende het pand uit, en de initiatiefnemers trokken aan het schoonmaken. Dit laatste tot groot ongenoegen van de wethouder, dïe sprak over „be schaamd vertrouwen". De tegenwer king van de gemeente verbaast de dan twee structuren tegelijkertijd ver- werkgroep de Goudsbloem. Een groep nield; die van de binnenstad en die van de Branderijenbuurt. In maart maakten de uitgetreden kern leden van de werkgroep Schiedam een verkenningstocht door deze buurt. En kelen hunner hadden enige jaren gele den actief deelgenomen aan de Bran ders buurtactie, en ontdekten nu op een honderdtal meters van deze voor hen zo unieke en vertrouwde buurt, zes jaar later de mouterij De Gouds- Het is een ongeveer 200 jaar oude mouterij, bestaande uit vier verdiepin gen. Het is duister binnen; de plafonds zijn laag, de binten dik van zwaar spaar nu geld uit Voor slechts vijfentachtig cent koopt u bij ons de leukste sin gletjes van bekende artiesten. Splinternieuwe singles in moder ne en klassieke genres. In onze disco-hoek worden deze gewel dige plaatjes, door elkaar, voor precies vijfentachtig cent ver kocht. i Canned Heat Ike Tina Turner - Eric Burdon The New Seekers (I'd like to teach the world a song) Nana Mouskouri Charles Aznavour Rob de Nijs Diverse klassieke op namen (o.a. Bloemenwals) mensen biedt aan, zonder geldelijke tegenprestatie een pand van de ge meente, uniek voor de historie van Schiedam, eigenhandig te restaureren. Wat kan daar bezwaarlijk aan zijn? Is het niet de gemeente, o.a. bij monde van burgemeester Roelfsema geweest, die voortdurend beweert persoonlijk initiatief met betrekking tot het res taureren van oude stadsdelen ten zeer ste op prijs te stellen? In tegenstelling tot deze tegenwerking ondervond de. werkgroep veel steun en sympathie van Schiedamse aannemers en andere be drijven. Ook een verzoek om de Goudsbloem op de Monumentenlijst te laten plaat sen viel bij de Monumentenraad in goede aarde, ondanks het feit dat een vertegenwoordiger van de Rijksdienst van Monumentenzorg door de gemeen te de toegang tot het gebouw werd ontzegd. Om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen en om in dé kosten van de restauratie te kunnen voorzien heeft de werk groep de Goudsbloem een stichting in het leven geroepen: Stichting de Goudsbloem. Deze stichting, die opge- DE HAVENLOODS. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze leu ke singles, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze huishouddusters, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. Een goede ma(ras is de garan tie voor een gezonde nacht rustzorg daarom dat ook zo'n prima matras op bed heeft liggen. Drakapolyaether matrassen, s.g. 35 en 16 cm dik, in goud en blauw. Deze matrassen, uit de prijsserievan f 119, - t/m 219,--, 80x 190 cm 89.8< 90x 190 cm 99.8( 120 x 190 cm 130 x 190 cm De prijsbewuste huisvrouw koopt meteen twee van deze huishouddusters, want zó spot goedkoop kooptzij ze niet vaak. Huishouddusters in 2 modellen en in de kleuren rood, oranje, rose, wit, bleu, geel, groen en bruin. In de maten S-M-L en EL 38 t/m 52). U koopt ze nu niet voor f 19,90 of f 22,50 maar voor precies negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen om 9 uur verkopen wij op de 1e etage de ze Draka polyaether matrassen in goud en blauw. Matra'sdeken v.a. f 7,20 Géén tel. of schrift, best. richt werd op 28 juni 1973 vermeldt in haar doelstellingen Artikel 2 1. De Stichting heeft ten doel oude gebouwen, die een bepaalde rust en een bepaalde jfeer bezitten, te hand haven en te herstellen, en een functie te geven die past in deze tijd. 2. De Stichting tracht ondermeer haar doel te verwezenlijken door herstel, herinrichting en exploitatie van de mouterij de Goudsbloem, gelegen aan de Noordvest no. 63 te Schiedam en door alle andere ongeoorloofde midde- De groep, bij elkaar ca. 70 mensen, werkt zelf elk weekend in de mouterij er worden muren gebikt, ramen en luiken worden hersteld, houtwerk wordt geschrapt en puin wordt ge ruimd. De werkgroep hoopt dat ook echte vakmensen uit de bouwwereld zich aan hun zijde zullen scharen om hen eenvoudige zaken te leren. Tijdens deze weekenden is iedereen welkom die belangstelling heeft. Verder zou de werkgroep graag in contact komen met mensen die in de Goudsbloem hebben gewerkt. Het postgironummer van de Stichting de Goudsbloem is nr. 3003205. Schen kingen zijn nu reeds van harte welkom, terwijl er zo spoedig mogelijk de moge lijkheid zal worden geschapen om do nateur te worden van de Stichting de Goudsbloem. In dit doorleefde stadsdeel is de menging van de functies wonen en werken van oudsher vanzelfsprekend aanwezig. Hoewel de bestaande bouw kundige structuur nog steeds volop mogelijkheden biedt, zijn door facto ren van buitenaf zoals fusies en be drijfssluitingen een g ot a tal ruimten leeg komen te staan. Dit heeft tot gevolg gehad dfzt de buurten ach teruit gingen en, in samenhang daar mee, de woningen verkrotten. Het Schienokobestemmingsplan laat voor wat de Branderijenbuurt betreft, alleen bedrijfswoningen toe. Hierdoor gaat de bestaande afwisseling verloren. De maximale goorhoogte is 12 meter, maar mjig om bedrijfstechnische rede nen ook uitgebreid worden tot 20 meter. Deze ontheffing zal gezien de hoogte van de Bolssilo, om van het door velen verafschuwde stadskantoor nog maar te zwijgen, waarschijnlijk niet veel moeite opleveren. De ver- keersontsluiting in het plan, vooral die bij de St. Annazustershuisstraat en het Spinhuispad, krijgt het aanzien van die van een moderne, grote nieuwbouw wijk. Dit mooie stuk Schiedam dreigt het aanzien te krijgen van een willekeurig stuk industriegebied, zoals de Spaanse- Ondanks alle sombere berichten zijn er in Schiedam, wanneer men ten minste bewust streeft naar een leefbare bin nenstad, nog volop mogelijkheden. Mouterij De Goudsbloem en de haar omringende Branderijenbuurt kunnen zo'n mogelijkheid vormen. Het samenspel van water, kaden, bo men, molens en andere gèbouwen, afgewisseld met intieme pleintjes, geeft dit gedeelte van onze stad een onver vangbare stedelijke kwaliteit, die in Nederland helaas zeldzaam aan het worden is. Behoudens de in het Schie- nokoplan aan dit gebied toegedachte furtcties (industriegebied), waarbij de vraag gesteld kan worden of dit gebied wel zo aantrekkelijk is voor bedrijven, bestaan er echter nauwelijks beperkin gen voor de toekomstige bestemmin gen in de Branderijenbuurt, aangezien vrijwel het gehele gebied ongebruikt leeg :taat. Dit plan zou dan ook zoda nig gewijzigd dienen te worden, dat er weer een echte menging wonen/werke- n kan ontstaan. Schiedam zou nu niet de eerste zijn: Vergelijkbaar is de „Doelstellingennota Dordtse Binnenstad", die hierover on dermeer zegt: Voor bestaande, tech" nisch-economisch nog geschikte gebou wen zullen nieuwe functies worden gezocht. Daarbij dient het streven erop gericht te zijn, leegstaande en leegko mende bedrijfspanden te verbeteren en tegen relatief lage prijzen voor econ- misch minder sterke functies beschik baar te stellen Dit houdt ten aanzien van het Schienokoplan in; andere plan voorschriften en een wijziging en/of nadere detaillering van de bestem- mingskaart in overleg mett belangheb- Het plan zou een zodanige flexibiliteit dienen te bezitten dat men steeds zoveel mogelijk rekening kan houden met nieuwe ontwikkelingen. Een goe de eerste aanzet zou zijn het verplaat sen van de (in het Schienokoplan) bestemming „Bijzonder Gebouw" tus sen Spinhuispad en St. Annazuster- huisstraat naar mouterij De Gouds bloem. Hier ligt een qua bouwkundige staat goed pand van historisch belang met alle kenmerken en mogelijkheden voor een Bijzonder Gebouw. Nog afgezien van het in ere herstellen van een stuk levende stad heeft dit uit puur economische overwegingen een duidelijke voorkeur, aangezien hier Het Schienokogebied is dat gedeelte van Schiedam, dat wordt ingesloten door de Schie, de Noordvestgracht en de Korte Haven. In 1968 werd door Gedeputeerde Staten van Zuid Holland een bestemmingsplan voor dit gebied met de naam Schienokoplan goedge keurd, Dit plan, dat vooral voor de gemeente van belang was om ten be hoeve van de bouw van de brandweer kazerne in de Breedstraat te kunnen onteigenen, geeft voor bijna het gehele gebied een industriële bestemming aan. Het is een gebied met vele mogelijkhe den, zoals het is gelegen op de grens waarlangs de oude stad is openge scheurd. Hier werd de Brandersbuurt- actie gevoerd, en hier ligt de Brande rijenbuurt, met Mouterij De Gouds bloem als hoeksteen. Tegenover dit schiereiland vol oude lege gebouwen liggen Nieuwland en de Bolssilo, maar de verbindingswegen tussen de oude stad en haar nieuwe wijken gaan aan haar voorbij. Hoewel hier de plaats was waar Schiedam leefde en brandde, is het een vergeten hoek, die door over heid en bevolking nauwelijks opge merkt is, en aan de unieke mogelijkhe den waarvan bij de ontwikkeling van de binnenstadsplannen ten onrechte voorbij is gegaan. dan geen nieuwbouw behoeft te wor den gepleegd. Jos Props, architectuurstudent en lid van de Werkgroep Schiedam, is mo- menteel bezig met zijn afstudeerpro ject, dat een nieuw plan voor de Branderijenbuurt zal behelzen. Vooral bovengenoemde punten als de relatie wonen/werken en de overgang tussen de oude binnenstad en de Schiedamse nieuwbouwwijken zullen hierin behan deld worden. Griep-va ccina tie in Schiedam De bewoners van Schiedam zullen op woensdag 19 en zaterdag 22 september in de gelegenheid worden gesteld een griep vaccinatie te ontvangen. Door affiches en circulaires via huisartsen en apotheken zal de aandacht van het pubhek worden gevraagd. Degenen, die op medische indicatie een griep vaccinatie nodig hebben wor den dringend verzocht nu reeds bij hun huisartsen een verklaring daarvoor aan te vragen. Zorg dat al die plaatsen in Uw woning waar veel licht nodig is, ook voldoende verlicht zijn. Breng een t.l. verlichting aan in de keuken, boven Uw bureau of tafel, in de kelder, gang, hal of op zolder. T.L. verlichting bestaande uit een fraaie wit gemoffelde balk in smal model en 40 Watt buis, lengte 123 cm, kompleet met starter en voorschakelapparaat voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze t.l. balk met starter en voor schakelapparaat, 123 cm lang, OCT i ÖD WB Plexiglas afscherrnkap van f 6,95 voor f 4,95. Géén tel. of schrift, bes

De Havenloods | 1973 | | pagina 3