a UB Bijdragen voor uitvoering van hinderwet onevenredig hoog >49 GELD Kritiek op Rijnmond Na het (dure) zwembad-Zuid nu Groenoord aan de beurt? 75 icht ais voor luchtige prijsjes Manifestatie voor betere gezondheidszorg Mfcl DE HAVENLOODS, DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 Het Schiedamse gemeentebestuur heeft kritiek op de aanslag van Rijnmond om f 45.000,- bij te dragen in de kosten voor de uitvoering van de Hinderwet. Tijdens de vorige week gehouden vergadering was er een voorstel van het college om in een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland duidelijk te maken dat Schiedam allesbehalve ingenomen is met de gang van zaken en onevenredig veel moet betalen. Wethouder C. Bolmers was van mening dat de gemeenten nooit iets te zeggen hebben gehad over de gang van zaken bij Rijnmond. Wat Rijnmond doet, staat lang niet in verhouding tot de kosten. De wethouder wees erop dat Schiedam zoveel mogelijk vervuilende industrie weert. In Rotterdam en Vlaardingen zijn industrieën toegelaten, die door Schiedam werden geweerd, omdat zij teveel vervuilden. Schiedam moet nu wel gaan bijdragen in de kosten. De Wethouder vond dit onbillijk. Het gevaarlijke kruispunt w n de toe komst verkeerslichten zullen komen. SUBLIEME SERVICE DAF MINERVA Het D'66 raadslid Wiegman opperde dat Schiedam voordeel heeft van die industrieën omdat er mensen uit Schie dam werken. „Hetgeen omgekeerd ook het geval is", repliceerde de wethou der. Rijnmond produceert aan de lo pende band rapporten, waar we niets aan hebben, maar we moeten er wel onredelijk veel voor betalen. Wethouder Collé noemde het voor beeld van de heer Wiegman over de vervuilende industrie van Tanker Clea ning bijzonder slecht gekozen. De ge meente Schiedam heeft niets te zeggen over het bedrijf, dat gaat de Haven diensten aan. De raad stemde in met het standpunt van het college, uitge zonderd de heer Wiegman. Mevrouw Taverne (KVP) was niet zo gelukkig met de voorgestelde wijziging in ae verordening geldelijke steun bij sanering en krotopruiming. Als voor beelden noemde zij de sanering van de Parallelweg, het Nieuwsticht en straks ook Bijdorp. Zwak-sociale gezinnen worden dan de dupe van deze regeling, omdat men buiten de huursubsidie en de doorstromingsregeling valt. Wethouder Collé wees er op dat als de gemeente hogere uitkeringen geeft, buiten de regelingen van het Rijk, de gemeente zelf voor de aanzienlijk ho gere bedragen zal moeten opdraaien. De raad keurde de wijziging goed. De heer Verlinde (PvdA-PPR) wilde het voorstel inzake het gelijktrekken van de verordening geldelijke bijdragen voor de doorstroming aanhouden. Hij wilde eerst afwachten wat de overige gemeenten in het gebied gaan doen. De heer Rosman (PCG) vond het voorstel echter een verbetering van de huidige situatie en wilde het daarom alvast ingevoerd zien. Wethouder Collé bleek bereid het voorstel twee maanden aan te houden, om het eerst in de commis sie algemene bestuurlijke zaken te be handelen. Het voorstel tot aanhouden werd met 15-14 stemmen aange nomen met als merkwaardigheid dat wethouder Collé daarbij tegen het ei gen college-voorstel stemde. Sanering Ziekenhuis In overleg met de commissie voor het gemeenteziekenhuis diende het college een gewijzigde verordening op het zie kenhuis in. In de modernisering is o.a. opgenomen dat het mogelijk is niet- -raadsleden op te nemen als deskundi gen in de commissie, terwijl ook medi sche staf en personeel daarin vertegen woordigd zullen zijn. De Schiedamse vereniging van aquarium- en terrariumhouders houdt op donderdag 20 september een contact-avond in het hobby centrum aan de Singel. Dan zal worden getoond op welke wijze een aquarium kan worden ingericht, waarbij terrassenbouw en dieptewerking centraal zullen staan. spaar nu geld uit Dezevoetbal is gewoon gemaakt om een goal te scorenals hij daarbij nog van een prima kwali teit is,,mogen wij deze aanbie- dingtochwel een voltreffer noe- Chroom lederen voetbal (18- pannels) in rood wit. Deze su blieme bal, maat 5, koopt u al léén dit weekend voor nog géén dertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- ping parterre deze fraaie lederen voetbal (18 pannels/ Mevrouw De Waard (PvdA-PPR) dien de elf amandementen in, waartegen mevrouw Taverne bezwaren indiende, omdat hierdoor de inwerkingtreding van de nieuwe verordening minstens twee jaar zal worden vertraagd. Ook het college voelde niets voor de amen dementen. Voorlopig blijft de nieuwe verordening van kracht. Over de amen dementen kan later in de commissie worden gesproken. Na enige diskussie ging de raad ermee akkoord de gemeentelijke jeugdbibli otheek onder te brengen in het pand aan de Korte Haven 29, omdat het pand aan de Dam moet worden verla ten. Voor de verbouwing van hét nieuwe pand werd een krediet verleend van bijna f 25.000,-. De raad stond oök f 100.000 toe voor verkeerslichten op het kruispunt Nieu we Damlaan Honnerlage Grethelaan. Het doorgaande verkeer maakt steeds meer gebruik van dit kruispunt. Reden voor een betere beveiliging van de voetgangers, vooral bejaarden uit te huizen in de omgeving. Het aanbren gen van de installatie zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. De gemeenteraad heeft aan dr. C. E. Coppens, verpleegkundig direkteur van het gemeente-ziekenhuis ontslag ver leend, in verband met zijn benoeming tot direkteur van het Liduina-zieken- huis in Apeldoorn. L. 't H. Subsidie voor de accommodatie van de Schiedamse Kruisraad is alleen mogelijk als zij multifunctioneel is. Dit is gebleken na overleg met het ministerie van CRM. Er- liggen bij het rijk reeds aanvragen voor 133 miljoen. Voor 1973 en 1974 is er geen kans meer op subsidie. Bovendien is de accommodatie voor de Kruisraad in Schiedam niet multifunctioneel zoals is vereist. Over een dergelijke functie in de oude stadswijken zal nog voor 1975 worden gesproken. Een op scherp gestelde heer Hagen doorn: „Ik wist niet wat ik hoorde, een klein miljoen als aanvullend kre diet voor de bouw van zwembad-Zuid. Dat zal wel een vol miljoentje worden, al het daarbij blijft. Geen zwembad dus van een kleine twee miljoen zoals oorspronkelijk was geraamd, maar heel wat meer. Er waren twee jaar geleden goedkopere aanbiedingen. Die kwamen er niet aan te pas. Een onbekende onderneming moest het zwembad-Zuid bouwen, een onderneming met geen enkele ervaring in Nederland op dat gebied. Dat grapje kost de gemeente een flinke hand extra geld. Zal zich deze situatie bij het nieuw te bouwen bad in Groenoord gaan herhalen, vraagt de heer Hagendoorn zich af. Hij was degene, die nu ruim twee jaar geleden, toen de bouw van het zwerm bad definitief werd, het gemeentebe stuur plannen aanbood om voor rond een miljoen een bad zoals nu is ge bouwd, te leveren. „Men wilde er niet van horen, al ben ik ook bij alle gemeentelijke instanties geweest. Een bad van 25 bij 12 meter, geschikt dus voor diploma-zwemmen en een in- structiebad van 10x12 m. Verder de gebruikelijke sanitaire- en andere voor zieningen. Het bad zou in samenwerking met een Schiedamse aannemer en installateurs gebouwd worden, die er dus een aardig stuk werk aan hadden. Goed, men wenste hier en daar iets anders dan in de plannen stond, maar dat was mogelijk. Er kon nog wel het een en ander verschoven en aangevuld worden. Interpool, toen nog weinig bekend, moest in Schiedam het zwem bad-Zuid bouwen. We zien waar dat nu op uitgedraaid is, een bad dat voorlo pig minstens drie miljoen gaat kosten". De heer Hagendoorn, wonende aan het Schiedamse Sibeliusplein, zit het alle maal hoog. Hij heeft aan adviesbureau en de vertegenwoordiging van sw Cilli- chemie B.V., een Europese onderne ming op het gebied van waterbehande lingstechnieken, die 'zich bezig houdt o.a. met het adviseren bij de bouw van zwembaden met daaraan verbonden technieken o.a. de zuivering van Begrijpelijk, dat hij belangstelling had voor de bouw van het zwembad-Zuid. Voor rond een miljoen gulden, met tien procent naar beneden of naar boven, kon volgens Hagendoorn een goed overdekt zwembad worden ge bouwd. Schiedamse aannemers zouden voor de bouw zorgen, dus een flink kapitaal bleef binnen de eigen stad. Hagendoorn: „Het gemeentebestuur krijgt nu de rekening gepresenteerd, dat is geen leedvermaak, maar teleur stelling van een stadgenoot. Wat zal er nu gaan gebeuren, als de plannen doorgaan om in Groenoord een over dekt bad te bouwen? vraagt hij zich af. Het bad door Hagendoorn gepresen teerd, was niet luxueus, het was een voudig maar degelijk van opzet. Maar het voornaamste was, dat er goedkoop kon worden gebouwd en gezwommen. De gemeenschap moet de hoge kosten betalen, vooral nu Rijk en Provincie Verstek laten gaan in de subsidiebedra gen, zodat de hele exploitatie op kosten van de gemeenschap komt. Als tegen een redelijker bedrag gebouwd zou kunnen worden door de eigen inwonèrs, dan zou het ook mogelijk zijn om Groenoord veel sneller aan een overdekt zwembad te helpen. Met een snel toenemende bevolking geen luxe. „Misschien zouden de wijkvereniging Groenoord en de bewoners van de wijk nog wel iets kunnen doen wat betreft de aanleg en onderhoud van omringen de beplantingen", aldus de heer Hagen- doorn" L. 't Hart. Kikkers en reigers komen weer terug De kikker? en reigers komen weer terug in de Kethelse polders. Ten gevolge van de opspuitingswerk- zaamheden in Groenoord kwam veel zout water in de sloten terecht en ook andere voor plant en dier schadelijke stoffen. Daarvan zijn een groot aantal kikkers het slacht offer geworden, zodat het gekwaak in de sloten verstomde en er nau welijks meer een kikker viel te ontdekken. Ook de plantengroei in de sloten verdween voor een groot deel. Nu de opspuitingen at enige tijd zijn beëindigd, wordt het slootwa ter weer beter en groeit de kikker stand weer. Hiermee verband houdt ook de terugkeer van de Het landelijke gebied dat nog res teert in de buurt van Schiedam, tussen Kethel en Delfland wordt er des te aantekkelijker door. Vooral in het weekend maken heel wat Schiedammers een tochtje per fiets over de Harreweg. spaar nu geld uit Steeds meer mannen gaan over tot het "natscheren" met de Schick injektorN én geen wonder, want in een mum van tijd is uw gezicht volkomen glad. Neem daarom nu uw kans waar en koop deze Schick injector kompleet met 5 mesjes voor slechts twee gulden v.ijfenzeven tig. INJECTOR Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze Schick injector kom pleet met 5 mesjes HERVORMDE KERK: Grote Kerk 10 uur: ds. DJ. Spaling; 17 uur ds. J. Post, Amemuiden; Be- thelkerk 10 uur:ds. C.B. Schuurman, Maassluis; Opstandingskerk 10 uur: ds.' H.J. Groenewegen; Aula, Pinasplein 10 uur: ds. M.C; Baart H. Doop. KETHEL: Dorpskerk 10 uur: ds. A.D. Klaassen, Schiedam; 19 uur ds. P. Magré; St. Martinuskerk 9.30 uur: ds. P. Magré, Doop- en Gezinsdienst m.m.v. koor. Ned. Prot. Bond, Westvest 10.30 uur ds. mr. S. Bouman uit Rotterdam. Oud-Katholieke Kerk, Dam 28, pas toor F. Smit, 10.30 en 19.00 uur Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- straat, 10 uur ds. A. Steinhart. Leger des Heils, Lange Haven 27, leiding majoor G. Brinkman en It. J. Wittenbol, samenkomst 10 en 19.30 uur, woensdagavond 20.00 uur samen komst. Apostolische Genootschap, Linde- deyerstraat, 9.30 uur dienst. Gebedsaktie Schiedam. Iedere donder dagavond 19.30 uur in de kapel van de* Broeders, Warande 155, lof, rozen krans en gebeden. Baptisten Gemeente, Warande 30, dienst 9.39 en 16.30 uur. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest, 9.30 en 16.30 uur ds. L. W. G. Blok huis. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Schiedam- Overschie. Gebruik gebouw Evang. Unie, Oranjestraat, 8.15 uur ds. T. Dekker, 15.00 uur ds. G. Spijker. Ned. Herv. Evangelisatie, gebouw Irene, L. Haven 10.00 uur ds. A. Stekelenburg uit Giessendam. Grote- kerk 17.00 uur ds. J. Post uit Ame muiden. Zevende Dags Adventisten Luth. Kerk Westvest, zaterdag van 10-11 uur Bij bel-studie, 11-12 uur ere-dienst. Volle Evangelie samenkomst, zondag morgen 10.00 uur gebouw de 4 Mo lens, Buig. Gijsenlaan. spaar nu geld uit Of Uw ramen nu één meter hoog zijn of 3 meter hoog deze raamwisser klaart 'tUw ra men zijn in 'n wip glanzend schopn. Vederlichte raamwisser in een solide uitvoering met een nieuw uitschuifsysteem. Deze raam wisser met afneembaar kop stuk (dus ook als handwisser te gebruiken), met een werkhoog- te tot ong. 3 meter, koopt U nu voor nog lang géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 i kopen wij in de kelder dez*e vederlichte raamwisser solide uitvoering (165 m. tang), Reserve kopstuk f 2,50. Géén tel. of schrift. bes> Krediet voor aanschaf twee politie-auto's Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de goedkeuring verleend aan de volgende besluiten van de Schie damse gemeenteraad, waarbij kredie ten zijn verleend: f 21.570,- voor de aanschaf van twee politieauto's en f 1.587,50 voor de vervanging van de olietank van de school voor mavo aan de St. Liduinastraat. Verder zijn goedgekeurd enkele begro tingswijzigingen: begroting dienstjaar 1972 voor subsidiëring van warme maaltijden; begroting dienstjaar 1972 voor subsidie bijzonder jeugdwerk en dienstjaar 1973 voor subsidiëring bij zonder jeugdwerk; een algemene wij ziging voor de begroting dienstjaar 1972. derhoud: zo gewassen, zo drooc Nu met voordeel dat u niet hl durven dromen! 2-persoons 32.50. 1-persoons deken 25.- ^lHH DE KLERK Vervolg van voorpagina Deelnemers Hoewel het Samenwerkingsverband van oude wijken formeel de organisa tor van de dag is, kan men gerust aannemen dat de (vele) ondersteu nende organisaties een zeer belangrijke stem hebben gehad bij het samenstel len van de manifestatie. Het zijn merendeels grote, gevestigde instellin gen. Allereerst zijn dat de drie vakcen trales, die vorig jaar een rapport uitge bracht hebben over de gezondheids zorg, waarin zij pleiten voor een alge mene volksverzekering voor ziektekos ten en voor de vorming van gezond heidscentra. Twee van de landelijke ziekenfond sen (die samen het merendeel van de verzekerden omvatten). Het „Nationaal centrum voor de geestelijke volksgezondheid" is een overkoepelend orgaan van hulpverle ningsinstanties die niet zozeer gericht zijn op de medische kanten van de gezondheidszorg, maar op sociale as- pekten, als bv. de gezinssituatie. De „Nationale raad voor maat schappelijk welzijn", een overkoepe ling van plaatselijke - aan de gemeen telijke overheid verbonden - instan ties, die zich bezighouden met op bouwwerk in de wijken. Het „Nederlands huisartsen genoot schap", een groepering die de positie van de huisarts wil versterken, onder meer door groepspraktijken. De „Samenwerkende landelijke kruisverenigingen", die ondermeer door geldgebrek nogal achterop raken. De „Werkgroep gezondheidszorg" van de medische fakulteit. De hoofden van de vier in. deze werkgroep verenig de afdelingen die zich mede met de maatschappelijke kanten van de ge zondheidszorg bezighouden. De „Werkgroep kritiese artsen" doen niet mee aan de toogdag. Vooral de kritiese artsen hebben aangegeven dat niet iedere hervorming een verbetering is. Zjj hebben zich uitgesproken voor het organiseren van de gezondheids zorg per wijk. Daarbij zou de bevol king rechtstreeks moeten worden be trokken en zeggenschap over hun eigen gezondheid en gezondheidszorg moe ten krijgen. De andere genoemde organisatie die de toogdag als het ware dragen maken zich niet zo druk om die echte zeggenschap van de wijkbewoners. Zij vinden dat bv. gezondheidscentra een oplossing kunnen geven voor de ver snippering in de eerstelijns gezond heidszorg. Zij denken meer vanuit de mensen die in de gezondheidszorg wer ken en willen slechts de mogelijkheden aangeven om de patiënt zo efficiënt mogelijk te genezen. Oorzaken van ziekte als slechte woonomstandighe den liggen enigszins buiten hun ge zichtsveld en zij willen daar nu eigen lijk niet op in gaan. Dat komt ook in hun voorstellen tot uiting: zij pleiten voor grote gezond heidscentra voor 20 a 40.000 mensen, onafhankelijk van bestaande wijken. De kritiese artsen pleiten juist voor centra in nauwe samenhang met het wijkgebeuren, zodat de gezondheids zorg echt in de wijk wordt opgeno men. Dan kan voorkomen worden dat een gezondheidscentrum een kil, on persoonlijk kantoorachtig iets wordt. Bij de (weinige) bestaande centra vormt de onpersoonlijke balie zeker een punt van onvrede. Het streven naar grote gezondheids centra past heel wel in het hele beeld ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF, Nieuwstraat 12, Schiedam: vrijdag 7 septem ber, cabaret Tekstpierement met „Blijf zit ten waar je zit". Zaterdag 8 september theatergroep Bastaard met een aantal een akters o.a. van Ionesco en Dorothy Parker. Onteigening percelen in centrum Het Schiedamse gemeentebestuur heeft 150 bewoners en winkeliers van de Hoogstraat de mededeling gedaan dat de mogelijkheid bestaat dat in de toekomst moet worden overgegaan tot het onteigenen van de percelen in verband met de binnenstadsplannen. Uiteraard zal een en ander niet op korte termijn gebeuren. Ook de ge meenteraad zal er over moeten beslis sen. Reeds eerder heeft het gemeente bestuur zich in deze richting uitge laten. Daarbij is wel gesteld dat de winkeliers voorrang krijgen in het nieuwe centrum. van de gezondheidszorg, waar steeds meer centralisatie plaatsvindt. Zo wor den verschillende kleine ziekenhuizen gesloten: „Niet omdat ze overbodig zijn. Inte gendeel, de meeste vervullen nog een uiterst belangrijke funktie in het met veel zorg opgebouwd en veelzijdig ge zondheidsapparaat. Sluiting wordt slechts overwogen omdat ze niet meer zouden passen in het kader van het huidig ziekenhuisbeleid waarin termen als rendement en efficiëntie de boven toon voeren. Funeste termen als het gaat om optimale gezondheidszorg. Vermindering van het budget voor de ziekenhuizen zal in de eerste plaats juist dit soort - minder rendabele - inrichtingen treffen en daarmede grote aantallen verpleegden, nog afgezien van de gevolgen voor het betrokken personeel. De wens (en de noodzaak) om juist in dit soort kleinere inrichtin gen te verblijven wordt namelijk naast de medische noodzaak veelal bepaald door het leefmilieu en de huisvesting van de betreffende patiënt. Het zullen dan ook in de eerste plaats de patiënten uit de oude stadswijken en uit de plattelandsgemeenten zijn die de dupe van dit soort saneringen wor den. Wie garandeert hen de voor gene zing noodzakelijke rust en verzorging, indien ze naar de eerstelijns hulp wor den verwezen en het verder moeten stellen in muffige kamertjes ergens in rumoerige overbevolkte buurten? Het zal er in feite op neerkomen dat veelal de gezinsleden van de patiënten wor den belast met onbezoldigde taken die tot dusver door daartoe opgeleid zie kenhuispersoneel werden verricht. Gezinsleden die - ongeacht hun eigen situatie deze verplichting wel zullen moeten aanvaarden indien de patiënt zich niet wil laten opnemen in een der op de „massa" afgestemde verpleeg- systemen uit de beruchte Philipskoker. Men kan zich overigens terecht afvra gen waarom een ziekenhuis persé ren dabel moet zijn, aldus het Algemeen Informatie Centrum in een pamflet. Zonder meer kan worden gesteld dat de gezondheidszorg een vat vol proble men is. Problemen die niet kunnen worden opgelost zonder de „consu menten van de gezondheidszorg" erbij te betrekken. De toogdag draagt daar toe nauwelijks bij. Het is meer een uiting van de strijd tussen meer pro gressieve en traditionele belangengroe pen in de gezondheidszorg. Onder het mom de belangen van de bevolkinv in de oude wijken te dienen. Hugo Vrind. spaar nu geld uit De tuinliefhebbers kunnen de komende weken hun hart weer ophalen, want vanaf deze week is ons tuincentrum op de 2e eta ge weer geopend. Donkerblauwe konifeer (Cham. Alumimet forse aardkluit. Pyramidaal groeiend, geschikt als haagplant, 's winters kleur- houdend. Maat 40-60 cm. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) in pot, een klimmer die in herfst en winter massa's oran je- rode bessen geeft (schimmel en rotvrij). Maat 50-60 cm, Juniperus squam. Meyeri met kluit, behoort tot de beste blau we koniferen, groeit langzaam en wordt niet hoog. Maat 20- 30 cm. Openings-aanbieding Verkoop 2e etage Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 3 prachtige plan ten, stuk voor stuk prima kweekprodukten, nu per stuk Géén tel. of schrift, best. re hoge bedragen ook mogelijk. loen ook in bedrijfskredieten en 100 pet. hypotheken e oen niet moeilijk, even bellen is voldoende. ZONDAGEN EN FEESTDAGEN. Tel. 023 - 25.24.52 023 - 33.08.52 MONEY - SERVICE B.V.

De Havenloods | 1973 | | pagina 4