3.= 9.75 In de liefde is geen vrees a 98 Brunott Wiisife Wt. ':A|M Schoonmaakactie watersporters 95 Nederlandse manifestatie in Noorwegen 1 Hnsavarna vB) j ct DE HAVENLOODS. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 36-507 Het feit, dat de tegenstanders van het kabinet Den Uyl zich voornamelijk opwinden over de economische aspec ten van het regeringsbeleid bevestigt weer eens, dat naast het klassieke liberalisme, zelfs ook het principiële conservatisme in ons land is uitgestor ven en dat de hedendaagse oppositie geen andere inspiratiebron kent dan het beperkte gezichtsveld van de fisca le waakzaamheid. (Mr. A. P. van Wal- sum in NRC/Handelsblad). De dierenbescherming in Kaapstad weigert in haar hokken honden en katten toe te laten die een niet-blanke baas hebben. De apartheid schrijdt voort, maar het lijkt erger dan hét is, want er mogen wel gekleurde Zuidafri kanen in de hokken komen om ze schoon te maken. Die hebben immers wèl een blanke baas. Bijdragen: Theo Nijenhuis Redactie: Ben van Haren eerste vier maanden van dit jaar naar schatting 4000 mensen (voornamelijk kinderen) door uithongering en vlucht ten duizenden over de grens naar Zambia. Dit waren Angolezen, die in de minder vruchtbare en ontgonnen gebieden hun landbouwteelt stelselma tig vernield zagen worden door chemi sche bommen. De door Europese machten beheerste koffieplantages lig gen in andere gebieden van Angola. Angola, het land waar ondermeer Al- bert Heijn koffie koopt omdat ze daar goedkoop is, is een van de Portugese kolonies waar de autochtone bevolking naar dwangkampen wordt gedepor teerd. Volgens Portugese cijfers zullen aan het eind van dit jaar in Mozam bique 1.250.000 Afrikanen in dergelij ke kampen „leven". In Angola wordt het aantal nu op anderhalf miljoen gêschat. In dit land stierven in de Koningin Juliana heeft zaterdagmor gen ter gelegenheid van haar regerings jubileum 30 hoofdredacteuren van dagbladen op paleis Soestdijk ontvan gen voor een zogenaamd .collectief interview. Het bestuur van het Neder lands Genootschap van Hoofdredac teuren had dat in overleg met de rijksvoorlichtingsdienst en het particu lier secretariaat van de koningin zo geregeld. Andere journalisten dan hoofdredacteuren mochten niet aan wezig zijn, ook hoofdredacteuren van andere media dan dagbladen niet. Het „interview" bestond uit het tel kens door een andere hoofdredacteur (de voorzitter van het genootschap mocht beginnen, de ANP-hoofdredac- teur was nummer twee en die van De Gelderlander sloot de. rij) voorlezen van lang tevoren door het genoot- schapsbestuur bedachte en schriftelijk ingediende vragen en het door de koningin voorlezen van naderhand overhandigde, op schrift gestelde ant woorden. Per briefwisseling was alles vlugger gegaan. De hoofdredacteur van Het Parool zal dat ook gedacht hebben. Hij ontbrak op het appèl in de Waterloo-zaal van paleis Soestdijk. Dertig van zijn colle ga's voldeden aan wat zij hun represen tatieve verplichting geacht zullen heb ben. Koningin Juliana ook. - r?ti wjfjr* gigl 1Kr w ms M Dekoratiegordijnen als afschei ding in uw kamer of voor ande re doeleinden, vindt u nu op onze leetage in een mooie kleur berber. Een bijzonder mooie open weave met struktuur garens, 130 cm breed, in een fraaie ber- berkleur. Deze dekoratieve gor dijnstof koopt u nu bij ons voor slechts drie gulden per meter. bhiht hoüse FAMILIE Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze mooie open v breed, nu per Géén tel. of schrift, best. In het „interview" met de hoofdredac teuren van Nederlandse dagbladen zei koningin Juliana ondermeer: „Ik zie opvoeding als de belangrijkste taak die mensen hebbenieder jong wezen met liefde te omringen en zijn unieke persoonlijkheid te respecteren en zo ieder van hen alle kansen te bieden om tot volledige ontplooiing te komen opdat ze kunnen uitgroeien tot volledi ge mensen." Alle moeders van de wereld zullen deze woorden van „mamma Nederland", zoals Nieuwe Revue koningin Juliana onlangs beti telde, onderschrijven. Tegelijkertijd zullen velen van hen (zelfs in Neder land) verzuchten: Kreeg ik de kans Een functionaris van de wereld-volks- gezondheidsorganisatie zei enige jaren geleden, dat geciviliseerde gebieden als Europa geen angst behoefden te heb ben voor cholera; een ziekte die elders in de wereld voor duizenden de dood heeft betekend. De laatste tijd zijn toch tientallen Europeanen aan deze ziekte gestorven. In Napels bijvoor beeld negen. Als besmettingsoorzaak wordt genoemd het eten van mosselen uit de volkomen vervuilde haven van Napels. Al ben je nóg zo sterk Wanneer je vijftig bent Dan ben je al oud Voor werk. Sta je op de keien Door 'n debacle bij de zaak Of door een fusie Vergeet die dan maar Die andere baan 't Is een illusie Die andere baan Is voor de knaap Die nog geen dertig is En jij, omdat je vijftig bent Kleunt mis Omdat je vijftig bent Ben je uit de gratie En hoogstens kom je Nog aan bod voor Devaluaite Devaluatie van je ervaring En je kunnen Een werkgever zal jou Een baantje „gunnen" Voor de helft van wat Je vroeger hebt verdiend Want werkgevers zijn Meestal uitgekiend Zo 'n vijftiger die heeft De schrik te pakken Zo 'n vijftiger is uitgeteld Zo 'n vijftiger. Kost weinig geld. Leen de Zwart lil! spaar nu geld uit Een leuke mode voor het ko mende seizoen deze moderne blouse gemaakt van uni- en nop- stof. Een fijne blouse van tetoron/ka- toen (65/35) met ronde panderi. Deze leuke blouse, in een kom- binati^ van witte noppen op een uni stof, koopt u nu bij ons voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze leuke blouses, in de maten 38 t/m 46 en in de kleuren marine, Géén tel. of schrift, best. Met andere woorden „Snelle raad doet zelden baat". Dat was de levenswijsheid die te vernemen viel uit onze vorige puz zel. De winnaars, die baat hebben bij het gewonnen tientje, zijn: F. Halm-de Keijzer, Siberplein 6 in Bergschenhoek, E. de Jong, Al- brechtstraat 18, Nieuw Lekkerland en mevrouw N. Lening, Bootsman straat 16e, Rotterdam-7. Zij ont vangen hun beloning binnen enkele M.S.FORTUNA het snelste en best ingerichte schip Nieuw telefoonnummer 070-555461 Van de heer S. Cohen, bij velen be kend als sneldichter, ontving ik het volgende schrijven: Uit uw geschriften - die ik wel eens via De Havenloods onder ogen krijg - blijkt, dat u ten sterkste wordt gegre pen door allerlei diep indringende Bij belwoorden, teksten - spreuken - en alles wat zich rond het Evangelie af speelt, en dit geworteld in een zeer sterke geloofsovertuigingzo rotsvast' dat niemand in staat zou kunnen zijn, u ook maar één seconde in twijfel te brengen. Iedereen kan daar het hoogst móge lijke respect voor hebben, en wanneer wij inderdaad de ogen volkomen slui ten voor de verschrikkelijke gruwelen, die zich rondom ons afspelen in toene mende mate van hevigheid, dan kun nen wij niet anders zeggen dan dat u de mens een rustpunt en een vredes- punt wilt verschaffen temidden van alle ellende die op ons afstormt. Toch ziek ik hierin een zekere mate van gevaar, alhoewel u dit zeer zeker NIET bewust in de hand werkt. Zoals een tandarts dient te waarschu wen voor alle mogelijke soorten van verrotting van tariden en kiezen waar hij dagelijks mee wórdt geconfron teerd, zo dienen ook wij, die de gave bezitten van enig letterkundig ver mogen, onze krachten in dienst te stellen van het ALARMSIGNAAL dat steeds feller moet blijven klinken. Ik zie de huidige mens als het meest gevaarlijke en onverantwoordelijke roofdier uit de Schepping en het bloedbad dat hij aanricht zie ik als een symbool voor de aanstaande totale vernietiging, die in steeds sterkere ma te op ons afkomt. Ook de mens, die ik dagelijks opser- veer, kan het niet buiten agressie stel len, wat zich o.a. uit in een verschrik kelijke vloektaal en toenemende ver nielzucht, vooral bij de jeugd. Denkt u eens over mijn briefje na - misschien dat wij elkander dan toch nog vinden. In de Hitlertijd leefde ik vijf jaar in doodsangst, maar we hebben er nog NIETS van geleerd. De heer C. voegde bij déze brief een krantenknipsel met een paar vette kop pen: Bloedbad in Athene. Naakt lijk gevonden-in de Dommel. Jongens slaan vrouw water in na aanranding. Hartekreet Zo'n brief doet je wat. En ik heb er even tijd voor nodig gehad, om een enkel woord te vinden, om op deze harte-kreet te antwoorden. Ik doe het maar weer in de vorm van een aantal kanttekeningen. 1. Ik geloof dat het nog erger met de mens is dan de heer Cohen schrijft. Je zou bijna zeggen: Waren we maar roofdieren, dan hadden we geen schuld. Er zijn wel volkeren waar ze een tijger die een mens gedood heeft, Zilver is eerlijk, decoratief enbetaalbaar! 't Is daarom, dat Brunott 'n heel aparte kollektie zilver heeft! ringen hangers letterbroches armbanden Binnenweg 45 - Rotterdam Tel. 010-116615 Vrijdagavond - Koopavond phiht hoüse Zaterdag in Tiel Oogst-Fruit-Corso Zaterdag wordt in Tiel het jaarlijkse Oogst-Fruit-Corso gehouden, dat geor ganiseerd wordt door de Stichting 4-Stromenland. Over een ruim en over zichtelijk parcours in het westelijk stadsdeel van Tiel zullen vele wagens, opgesierd met groente en fruit, langs trekken vanaf 14.15 uur. Zaterdag van 17.30 tot 21.30 uur en zondag van 10 tot 16 uur zijn de wagens in de veilinghallen van Tiel te bezichtigen. De toegangsprijs voor de ze expositie is bepaald op f 2,-. Van 6 tot 23 september zullen de aktiviteiten in het kunstcentrum van de Sonja Henie-Niels Onstad Founda tions te Hovikodden in de buurt van Oslo geheel op Nederland zijn gericht. Met financiële steun van beide regerin gen zullen daar de nieuwste Neder- landse ontwikkelingen op het gebied van theater, de muziek, de beeldende kunst (objecten, zeefdrukken, foto's videotapes, dia's en films), de film kunst en de fotografie afwisselend worden belicht door middel van voor stellingen, concerten en exposities. De levende theaterbijdrage, gepresen teerd door het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Insti tuut (ITI), bestaat onder meer uit het Werktheater, dat zich tussen 8 en 15 september met drie verschillende pro gramma's in het variabele kunstcen trum en ook daarbuiten (straattheater) zal manifesteren. Aan de openings voorstelling vanavond zal luister wor den bijgezet door Alexandra Radius en Han Ebbelaar, die begeleid' door de pianist Polo de Haas de moderne pas de deux „Twilight" van Hans van Manen/Johm Cage zullen dansen. Aan de Nederlandse manifestatie in het Noorse kunstcentrum wordt verder meegewerkt door de beeldende kunste naars Ger Dekkers, Pieter Engels, Wim Gijzen en Jan van Munster, door het Nederlands Saxofoon Kwartet, de Fu sion Moderne, de poppenspeler Ray Nusselein, door Ralph Prins (theater fotografie), Donemus (reizende ten toonstelling), de Nederlandse Filmaca demie en het Toneelmuseum (Neder landse inzending Quadriennale Praag 1971). spaar nu geld uit I Ook al is het nog geen najaar, koop nu alvast deze heerlijk warme pyjama's. Herenpyjama's van een prima kwaliteit keperflanel. Er zijn di verse meerkleurige streepdessins, in een royaal model, nu van f 13,50 voor nog géén tientje. adressenlijst van de Husq dat is toch eigenlijk onmogelijk. Want je kan een tijger niet ter verantwoor ding roepen, hij is niet verantwoor delijk. 2. Op mijn middelbare school (nog wel een christelijk gymnasium) werd de mens onder dierkunde behandeld. Ook in de christelijke wijsbegeerte werd de mens vroeger wel een „denkend dier" genoemd. Marx noemde de mens daar tegenover ..a tool-making animal", een gereedschap-makend dier. En Wij pra ten vaak over „het dierlijke in de mens". 'Maar Pietje had gelijk. De meester vroeg hem: Wat is het dierlijke in de méns? Toen zei Pietje: een lintworm. Inderdaad, veel meer dier lijks kan er in een- mens niet zijn. W(j zijn door God niet als dier, maar als MENS geschapen. En dat zullen we WETEN, tot in de eeuwigheid toe. MENSEN zijn voor het bloedbad in Athene VERANTWOORDELIJK. Jon gens zijn VERANTWOORDELIJK voor verkrachting en moord, pn het büjkt elke dag dat het niet voldoende is dat de politie of een rechter ons ter verantwoording roepen. Die staan tel kens met hun revolvers en politie honden en hun gevangenissen en in richtingen machteloos. Is het niet in deze barre wereld van ontzaglijk be lang, dat er een GOD is, die ons mensen ter verantwoording roept? Een dier heeft geen geweten. Een mens wel. En wie spreekt er krachtiger tot de mens in zijn geweten dan de Heer? Rustpunt 3. Ik vind het fijn dat u de Haven loods-artikelen zo waardeert, als een rustpunt en een vredespunt voor ande ren. Maar ik geloof niet, dat wij om die vrede te krijgen en door te geven in De Havenloods onze ogen volkomen slui ten voor de verschrikkelijke gruwelen. Integendeel, we proberen een stem te zijn, waardoor God ieder persoonlijk en heel Rijnmond telkens tot verant woording roept, op heel duidelijke, concrete punten. En juist omdat wij geen dieren zijn, heeft dat ook invloed door de macht van de Heer. 4. De heer Cohen getuigt aangrijpend van vijf jaar doodsangst onder Hitier. Maar is het niet zo, dat angst vaak geweld uitlokt? Agrgssie is vaak een uiting van bangheid, die je diep hebt weggedrongen. Ik denk nu maar weer even aan de dieren. „Een kat in het nauw doet vreemde sprongen" - een dier dat zich bang en bedreigd voelt gedraagt zich vaak extra agressief. Ik ben er bijna zeker van dat die jonge mannen aan de Dommel in hun diepste wezen stikten van allerlei angsten. We weten het allemaal; waar je bang voor bent, dat haal je tegelijk naar je toe. En wie bang is voor geweld, lokt het vaak onbewust uit. Kijk maar naar een kind op de speelplaats: als het bang is om terug, te slaan komen de vechters bazen er zeker gretig op af. Het is alsof ze het ruiken. Overwinning 5. Daarom geloof ik, dat bevrijding van de angst een uiterst belangrijke bijdra ge is aan de oplossing van het pro bleem, dat door de heer Cohen zo duidelijk is gesteld. Die weg proberen wij in De Havenloods telkens te wij zen. Er is één, die de diepste doods angst, ook van vijf jaar terreur en antisemitisme, volkomen kan over winnen in ieder hart, dat daarnaar verlangt. Daarom spreken we in De Havenloods telkens vrijmoedig over de Heer, onze Bevrijder. Een van de be langrijke redenen van het volkomen onredelijke anti-semitisme is dat men zijn angst voor het vreemde, vijandige in de mensenwereld in een bepaalde groep van angstaanjagende wezens (in dit geval de joden) belichaamt en hen tot zondebok maakt. voorbehoedmiddelen. Het is de oplos sing van de Bijbel. Er is in de liefde geen vrees. Er is een goddelijke liefde, die bezig is, èn angst èn geweld in ons te overwinnen. Zouden de heer Cohen en ik elkaar misschien kunnen vinden in het getuigenis van velen, die in deze lijn sinds Hitier en München toch wel IETS hebben geleerd? Dr. K. J. Kraan. „Bezem in de mast "op 15 september Delftse Komedie Op 19 oktober brengt de Delftse Ko medie de première van een beroemd Nederlands stuk „Elckerlijc '73". Het theaterspel is gebaseerd op het thema van de middeleeuwse moraliteit de Elckerlijc. Elckerlijc '73 is een experiment in het kader van de voorstellingen van de Elckerlijc zoals die de laatste 20 jaren in Delft plaatsvonden. In het spel waarin gebruik wordt ge maakt van muziek, film, dia's, spelen ruim twintig mensen mee. Het spel is begeleid door Wim Wielens. Voorlopig zijn op 25 en 26 oktober ook voorstellingen gepland, die evenals die van 19 oktober gegeven zullen worden in de aula van de T.H. in Delft. De aktie „Bezem in de mast" wordt dit jaar op 15 september gehouden. Op vele plaatsen in het land slaan dan watersporters de handen ineen om de watergebieden, waar zij anders voor hun plezier verblijven, schoon te ma ken. Met steurt van het recreatieschap heeft het Brielse Maas Comité een plan opgesteld. Op 15 september verzamelen de deel nemers zich op vastgestelde plaatsen. Daar krijgen zij instrukties en mate riaal alvorens over het gebied uit te zwermen. Gebieden, die uitsluitend door watersporters bezocht worden - zoals eilandjes zal men eerst onder handen nemen. „Deelnemers kunnen er natuurlijk niet genoeg zijn", schrijft het organisatie comité in zijn oproep. „Er worden in de loop van het jaar tonnen aan afval door de groeiende groep watersporters en anderen achteloos weggesmeten. Daarom is het nuttig dat - evenals voorgaande jaren - een grote schoon- maakaktie wordt gehouden, waaruit hopeüjk ook geconcludeerd wordt, dat een bewuster gedrag tijdens plezier- varen e.d. veel had kunnen voorko- Alle deelnemers - eventueel met eigen schip - wordt aanbevolen een paar oude handschoenen, een hark, een prikstok of pikhaak mee te nemen. Het niet beschikbaar hebben van der gelijk materiaal behoeft echter geen reden te zijn om niet te verschijnen, want ook met het op de verzamel punten verstrekte materiaal kan veel goed werk verricht worden. De afvoer van de „buit" evenals het transport te land en te water zal door het recreatie schap verzorgd worden. tonnen afval achteloos weggesme- Zij, die bereid zijn op 15 september het watergebied van de Brielse Maas te helpen reinigen, kunnen zich op die dag om 8.45 uur melden bij de club huizen van de watersportverenigingen Nautica, Rozenburg, Oostvoorne, Brielle en Vijf Sluizen, bij de zeever kenners Brielle/Oostvoorne, het NI- VON en de camping Krabbenplaat. De schoonmaakaktie wil men om 12 uur laten beëindigen. Nadere informa ties zijn te verkrijgen bij het recreatie schap, Oude Veerdam 14, Rozenburg (tel. 01886- 2411). Vertegenwoordigers van de vier grote gemeenten zullen in de ochtend van 20 september worden ontvangen door mi- nister-president Den Uyl. Bij het ge sprek zullen ook aanwezig zijn de ministers van Financiën, Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Hoogstwaarschijnlijk zullen vijf staats secretarissen aan de bijeenkomst deel- De schilder/etser Hans Boxem expo seert tot en met 21 september werk in 't Venster, Gouvernestraat 129. Hans Boxem woont in Raalte (Overijssel). spaar nu geld uit Onze wintertuin is weer ge opend, de afdeling waar u alles voor uw tuin kunt vinden, van bloembollen tot gereedschap toe. Als speciale openingsaanbieding koopt u deze bijzonder leuke kaktusjes jn vele soorten voor nog géén één gulden per stuk. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze keperflanellen pyjama's. Er is keus uit diverse meerkleurige streepdessins en de maten 48 t/m 56, n Géén tel. of schrift, best. verkoop tussen verdieping parterre Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de tussenverdie- pingparterre deze leuke kaktus jes, die steeds meer worden verkocht per stuk Itn^H

De Havenloods | 1973 | | pagina 9